Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 22:53
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Co mám dělat po návratu mého psa z lovu ?
PříspěvekNapsal: čtv 12. úno. 2009 08:27 
Offline

Registrován: sob 27. zář. 2008 21:03
Příspěvky: 36
Bydliště: Poprad-SR
Mám ročnú fenku border kólie. Má super povahu, je poslušná. Privolanie máme tak na 90% takže stále zdokonaľujeme...Dvakrát sa stalo, že mi ušla za srnkami, ale vždy sa po zapískaní po určitej vzdialenosti vrátila /ona ich skôr zaháňa ako loví/. Chcela by som vedieť ako sa mám ku nej správať keď sa ku mne vráti. Pochváliť ju, alebo si ju nevšímať?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: naháňačka so srnkami
PříspěvekNapsal: čtv 12. úno. 2009 10:19 
Offline

Registrován: pon 17. bře. 2008 14:06
Příspěvky: 270
Bydliště: Kladno
Musíš prostě zamezit tomu, aby ti utekla. Jakékoliv tresty, pochvaly, nápravy potom co se vrátí nezabírají! Dát trest je blbost. Pochvala - tam záleží na tom, jestli ty jsi vydala povel (přivolání) a ona se na základě toho vrátila, v tom případě bych pochválila a moc, ale spíš je to tak, že ty voláš a pes až když se sám rozhodne, tak se vrací. V takovém případě jsem tak nějak neutrální, prostě řeknu, doufám, že ti stálo za to nebo se seberu a beze slova jdu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co mám dělat po návratu mého psa z lovu ?
PříspěvekNapsal: čtv 12. úno. 2009 11:29 
Offline

Registrován: stř 04. úno. 2009 13:17
Příspěvky: 141
Bydliště: Pardubický kraj
Pokud se ti vrátí po tvém povelu(ne opakovaném),tak bych jí moc pochválila...ale pokud přijde až za dýl,nebo na několikátý povel(pokud voláš víckrát,což by jsi neměla),tak bych jí ignorovala,možná jí od sebe odehnala něco ve smyslu ,,jen si běž,když jsi tak chytrá a myslíš,že mě nepotřebuješ" a takhle bych šla třeba až k baráku...pokud se pes vrátí až za dlouho,je možný jí klidně zabouchnout domovní dveře před nosem,pokud to umožňují podmínky....prostě jí trochu probereš tím,že by se jí taky mohlo stát,že pokud bude utíkat,mohla by jsi jí ze smečky lehce vyloučit a to ona samozřejmě nechce..:o)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co mám dělat po návratu mého psa z lovu ?
PříspěvekNapsal: čtv 12. úno. 2009 11:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
karin no uděláš tohle trochu nervnímu psovi a rozsipe se ti. osobně bych to neřešila pokud se vrátí po nějaké vzdálenosti řkel bych no to je dost a šla dál plus ybřpíště zajistila aby nezdrhla

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co mám dělat po návratu mého psa z lovu ?
PříspěvekNapsal: čtv 12. úno. 2009 11:52 
Offline

Registrován: stř 04. úno. 2009 13:17
Příspěvky: 141
Bydliště: Pardubický kraj
Nevím,co myslíš pojmem nervní pes...myslím,že pes,který má na to se takhle vzdálit od smečky a nedbat volání vůdce,tak ten tohle ustojí...chtěl být frajer,tak ať si je...navíc se tím na lov vydává sám a to by asi neudělal pes,který si nevěří.... :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co mám dělat po návratu mého psa z lovu ?
PříspěvekNapsal: čtv 12. úno. 2009 12:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
spíš - uděláš tohle Bardovi, on bude chvíli koukat jestli jako fakt.. a pak půjde... a nevrátí se. A když ti uteče příětě, nebude se vracet za pár minut, ale za pár hodin, možná za pár dní. Proč by se taky vracel když ho stejně čeká vyhazov?
Tenhle přístup je strašně ošemetný - když ho použiješ správně a na vhodný typ psa, je to k nezaplacení, ale když se v něčem sekneš...

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co mám dělat po návratu mého psa z lovu ?
PříspěvekNapsal: čtv 12. úno. 2009 12:25 
Offline

Registrován: stř 04. úno. 2009 13:17
Příspěvky: 141
Bydliště: Pardubický kraj
Petro,já taky neříkám,že je to na každého psa...neexistuje šablona,která by pasovala na každého...člověk musí vědět,co má doma a trochu i odhadnout svého psa...
Pokud přece vím,že by mi tenhle způsob nepomohl,nebudu to praktikovat....
Ale myslím,že tu nejde o Barda,ale o roční fenku borderky,která podle toho,co píše její panička nemá ten samý pohled na věc jako Bardo :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co mám dělat po návratu mého psa z lovu ?
PříspěvekNapsal: pát 13. úno. 2009 08:00 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Karin píše:
Ale myslím,že tu nejde o Barda,ale o roční fenku borderky,která podle toho,co píše její panička nemá ten samý pohled na věc jako Bardo :D
Prosím popiš, podle čeho tak soudíš?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co mám dělat po návratu mého psa z lovu ?
PříspěvekNapsal: pát 13. úno. 2009 08:51 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Zabouchnou psu dveře před čumákem je hodně vysoká hra, která se nemusí vyplatit. Udělal jsem to jen v několika málo případech, kdy jsem spolehlivě věděl, co to se psem v reálném čase udělá, hlavně šlo o psy závisláky se kterými jsme měli hodně dobře postavené vzájemné vztahy. Pokud ti však jedno jediné kritérium správně nesepne, pak tím naděláš mnohem více škody než užitku, jelikož se nejedná o přímý trest, ale o taktickou hru s nepřímými souvislostmi, které si pes musí umět poskládat nebo správně vyložit. Jednoduše musím psa hodně dobře znát a umět precizně předvídat, jak se kdy zachová, abych mohl experimentovat s podobnou hrou.
Na rovinu ti řeknu, že jsem se při podobné hře jednou jedinkrát seknul. Měl jsem z toho pak o čem přemýšlet ještě hodně dlouho a přidělal jsem si tím hodně práce. Z toho důvodu si s tím moc nezahrávám a nechávám si to jen jako trumfové eso, když vím s naprostou jistotou předem, co to následně se psem udělá.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co mám dělat po návratu mého psa z lovu ?
PříspěvekNapsal: čtv 19. úno. 2009 09:43 
ivuška píše:
Mám ročnú fenku border kólie. Má super povahu, je poslušná. Privolanie máme tak na 90% takže stále zdokonaľujeme...Dvakrát sa stalo, že mi ušla za srnkami, ale vždy sa po zapískaní po určitej vzdialenosti vrátila /ona ich skôr zaháňa ako loví/. Chcela by som vedieť ako sa mám ku nej správať keď sa ku mne vráti. Pochváliť ju, alebo si ju nevšímať?

Pokud ti opravdu jen popoběhne a na zavolání se vrátí, prostě ji pochval a vezmi do ZOO. :lol: Tam se krásně naučí, že na zvířátka koukáme, ovšem to je tak všechno (předpokládám, že s ní nepaseš!). Bordery nemají sklony zvěř štvát, i když vyjímky se najdou, spíš jsou zvědavý a jdou se prostě podívat, co je to tam za divnýho psa. Takže pokud máš v poho přivolání od zvěře, chval velice, klidně si s ní pohraj, upevníš tím ten návrat a nabídneš jí jinou činnost, ideálně nějakej ten aportek. Zkrátka dej jí najevo, že s tebou je větší zábava než s nějakou srnou, co si s ní ani nechce hrát. :lol: Akorát pozor, nevenčit se psama, co loví a mohli by ji strhnout sebou.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co mám dělat po návratu mého psa z lovu ?
PříspěvekNapsal: pát 27. úno. 2009 15:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. čer. 2007 14:36
Příspěvky: 491
Bydliště: Praha 3 - Královské Vinohrady
Diskusní kroužek a další off-topic příspěvky máte TADY.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!