Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je úte 19. bře. 2024 07:54
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 52 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: čtv 22. lis. 2007 08:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 16. lis. 2007 18:46
Příspěvky: 34
Bydliště: Kosice, SR
Dobry den, presla som si vsetky prispevky ktore sa mohli tykat mojho problemu, ale nenasla som uspokojivu odpoved pre mna. Potrebovala by som prosim poradit.
Mam 4 mesacneho psika RR, je vcelku poslusny, vonku s nim nemam problem, nosi mi palicky, pribehne na zavolanie, doma ostava sam absolutne bez problemov aj niekolko hodin. Ale ked som doma, tak hned ako si sadnem k pocitacu a chcem pracovat, zacne stekat a vynucovat si aby som sa mu venovala. Podotykam, ze pracujem doma, takze je dostatocne vybehany a venujem sa mu viac nez dost. Uvedomujem si ze je to mozno chyba, ze sme sami dvaja, preroze je na mna dost naviazany. Na druhej strane ked sme vonku, neprejavuje sa to tak, hra sa so vsetkymi psami, ktore mu to dovolia. Je velmi dobre socializovany, naozaj nemam iny problem okrem stekania. Je to iba vtedy ked sadnem za pocitac a on vie, ze tym padom sa moja pozornost obratila inde.
Na zaciatku pomohla ignoracia, ak ho poslem do pelechu, pojde, ale bude stekat odtial, ak ho zavriem do inej izby, prestane, ale ked je tam zavrety dlhsie, zacne vsetko okusovat, alebo knucat. Poradte ako mu mam vysvetlit, ze to je fuj a ze to je nespravne? fuj pozna, ale v tomto pripade nereaguje vobec.
ospravedlnujem za sa dlhy prispevok


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 22. lis. 2007 08:59 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Evidentně nepoužíváte srozumitelné argumenty k tomu, aby pes dělal, co má a ne opak. Už samotný fakt, že on si zaštěká, vy se zvednete, jdete se mu věnovat, i když jenom tím, že ho někam zavřete, z jeho pohledu se mu prostě věnujete. Tak proč by si na vás "nezavolal"? Když je můj pes hlučný, respektive dělá, co mi vadí, dám mu jasně najevo, že mi to vadí. V prvním stupni ukáznění ho napomenu, podruhé varuji a nakonec udělám cokoli, aby sem tam nemusel chodit počtvrté. Co kde konkrétně dělat, se psát nedá. Prostě to, o co si řekne, otázkou je, zda tím získá, nebo prodělá v tom, o co si řekl. Ten váš získává, byť vaší pozornost. Moji psi si mne raději nevolají, když o ně nestojím. Nevyplatilo by se jim to.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: kdy ignorovat a kdy se zlobit?
PříspěvekNapsal: sob 14. úno. 2009 11:29 
Offline

Registrován: pon 12. led. 2009 13:07
Příspěvky: 6
Bydliště: Vizovice
Dobrý den,
máme 10měsíčního SBT, v bytě, denně venku, myslím dost pozornosti. Máme problém s nesamostatností, ale o tom se toho tu píše hodně a snažíme se na tom pracovat dle postupu.
Ady je v naší nepřítomnosti (teď už i 9 hodin) většinou v klidu - max. něco zničí (co jsme opoměli odstranit - naše chyba), vyvaluje se na jiídelním stole a pod., ale nekňučí. Kňučí (nebo vykníkává nebo jak popsat štěkavé kňučení) v autě, na cvičáku, když se chvíli jen sedí a cvičitelka se věnuje lidem, za prosklenýma dvěřma u rodičů na návštěvě a pod. - zkrátka když jsme u toho a on si na nás něco vynucuje... . Co v tomto případě? Ignorovat nebo se na něj zlobit? Myslím, že jsou to zkrátka projevy "já chci" a to se mi nelíbí...
Díky za tuto poradnu, máme se díky Vám všichni líp :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: úte 17. úno. 2009 11:00 
Offline

Registrován: pát 30. led. 2009 13:33
Příspěvky: 243
Bydliště: Brno
Taky mám štěně SBT (4 měsíce) a jak ty psy znám, tak tohle kvíkání je u nich ve vzrušivých situacích dodela časté. Moje fenka má taky tendence si vynucovat pozornost. Mě v běžných situacích funguje totální ignorace, nedívám se na ni, nijak na její kvílení nereaguju a ona za chvíli přestane (zjistí, že je jí to k ničemu). Zatím jsme to ale neodbourali úplně, pořád to čas od času zkouší.
V těch situacích co píšeš (přijdou mi pro psa hodně vzrušivé - jiní psi, stres z auta ...) je to samozřejmě na delší dobu, to odnaučit. V autě mí kvíkala taky, když nepomohla ignorace (jednoduše mi jednou vytekly nervy a okřikla jsem ji), začala jsem řešit jiné způsoby odnaučení. Učíme povel "ticho" a po měsíci už začínám mít úspěchy. Učím tak, že začne kvíkat, zavelim ticho a současně jí chytnu za tlamičku. Když je ticho, dám piškota nebo jiný kokino. Chce to pevné nervy a nenechat se vyprovokovat. Jak říkám, po měsíci už vidím úspěchy a povel "ticho" zná. Tak přeji hodně zdaru při učení a nezapomeňte na dodržení od nejlehčího po nejtěžší :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: úte 17. úno. 2009 13:42 
Offline

Registrován: pon 12. led. 2009 13:07
Příspěvky: 6
Bydliště: Vizovice
Dobrý den,
děkuju, zkusíme teda taktiku "ignorace" a zkusíme se naučit povel "ticho" - teď mě ale napadá, když při kvičení k němu příjdu a budu ho učit "ticho", nebude to spíš, že dosáhl svého? Prostě že se mu věnujem... :?:
Mi by se líbilo kdyby prostě v takových situacích, když se nudí, zalehl a čekal, co bude, nebo se šel podívat po zahradě, ale aby si se sebou věděl rady sám, bez mé nápovědy...
Chcu po něm moc?
Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: úte 17. úno. 2009 13:50 
Offline

Registrován: pát 30. led. 2009 13:33
Příspěvky: 243
Bydliště: Brno
Ignoraci bych použila v těch běžných situacích - nechcete si hrát, máte na starosti cokoliv jiného a pes vám kvičí pod nohama. Pak ho ignoruju a nevěnuju mu jediný pohled (fakt ani nemrknout očkem, naše malá vychytne jediný pohled a hned spustí s větší vervou). Po pěti minutách to vzdává a jde si hrát sama.
"Ticho" učím nejdřív v těch jednoduchých situacích - sedím na sedačce, pes přijde pod moje nohy, začne na mě významně čučet a začne kvíkat. Jak kvíkne, chytnu tlamičku s povelem a když je ticho, chválím s opakováním povelu a dávám kokino. Tzn. jsem na to připravená a vlastně navozuju situaci, kdy vím, že si mě bude vynucovat. Tím jí ten povel vysvětluju. Zatím jsme ve fázi tréningu a "na ostro" povel použiju jen v případech, kdy je velká pravděpodobnost, že budu úspěšná (zatím ne příliš často, takže kvíkáme zvesela :-)).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: úte 17. úno. 2009 15:22 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Kristýna, PeKrato pokiaľ ide o vynucovanie si pozornosti, tak je pravdepodobné, že uvedeným postupom sa správania nezbavíte, pretože práve tú pozornosť si pes vynúti. Ak už pozornosť, tak takú, ktorá psovi nestojí za to. Napríklad naučiť psa odoslanie a poslať ho od seba preč. Vynúti si pozornosť, ale nie takú, akú očakával. Zákazové povely, ako je aj "Ticho", ktoré by mali viesť k tomu, aby pes vlastne nerobil nič, takisto nie sú vhodné, pretože pes potrebuje vedieť, čo robiť má. Ak nerobí nič, vymýšľa, čo by robil a často sa vracia k predošlému správaniu. O pár príspevkov hore to Rudo popísal. PeKrat zapadá ti ten tvoj návod do toho? Ako môžeš dať návod, ktorý ti nefunguje, lebo vlastne ani nemôže, pretože pes si tvoju pozornosť úspešne vynucuje?

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: úte 17. úno. 2009 15:48 
Offline

Registrován: pát 30. led. 2009 13:33
Příspěvky: 243
Bydliště: Brno
Nepíšu návod, ale jak to dělám já a jsem ráda za jakoukoliv korekci. Takže díky. :-) Já jsem to právě z toho Rudova popisu moc nechápala, co že teda dělat. Takže když začne s vynucováním, mám udělat co? Když ji odešlu na místo, řeknu jí tím, co má dělat? Nebo jí tím věnuju tu nechtěnou pozornost? Povel místo umíme, takže použít můžu. K ignoraci předpokládám nejsou námitky nebo je tam taky něco špatně? (to mi funguje výborně, za chvilku toho opravdu nechá a zabaví se sama s hračkou - vynucuje si hlavně hru).
Tak děkuji za připomínky, ráda se přiučím. Hltám to tady, ale někdy je opravdu těžké si psané slovo správně vyložit :-/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: úte 17. úno. 2009 16:25 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
PeKrat zo všeobecného opisu sa dá pochopiť všeobecný postup, ale komunikácia každej dvojice môže byť natoľko rôznorodá, že vymenovať konkrétne postupy je riskantné, vdie ku skúšaniu a často k zhoršeniu problému. Takisto odoslanie psa na miesto fungovať môže, aj nemusí, podľa toho, ako pes tento krok chápe, ja osobne odoslanie na miesto v takejto podobe trestu nepoužívam, niekto iný môže. Ignorácia, pokiaľ má podobu vyčkávania, kedy pes prestane, s tým, že z teba pes cíti nervozitu, tiež nie je to pravé. Pokiaľ má podobu inú a pes pochopí, je to ok. Záleží zas na drobnostiach.
Na druhej strane je otázka, nakoľko je pes inokedy zamestnaný natoľko, že ty sama máš objektívne voči nemu právo chcieť svoj pokoj a na druhej strane, nakoľko si ťa pes cvičí a je rozmaznaný. Treba zvážiť viac okolností, preto dať radu nie je také jednoduché. Pokiaľ pochopíš princíp a pochopíš aj svojho psa, prídeš na konkrétne riešenie, ak nie, potrebuješ konkrétnejšiu pomoc, ktorá sa dá poskytnúť len osobne.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: úte 17. úno. 2009 16:38 
Offline

Registrován: pát 30. led. 2009 13:33
Příspěvky: 243
Bydliště: Brno
Díky za reakci. Je mi jasné, že přesně poradit na základě jednoho odstavce nejde. To vynucování není nijak časté, fence věnuji opravdu hodně času, bavíme se spolu, cvičíme, hrajeme si a pod. Určitě to není o tom, že se jí nikdo nevěnuje a tak se na sebe snaží navázat pozornost. A taky to není tak, že když to nevyřeším, tak mám velký výchovný problém. :-) Spíš je to asi z rozmazlenosti a nudy, když se jí zrovna věnovat nemůžu. Ignorace v našem případě není křečovitá, nejsem nijak zvlášť nervák, takže jsem úplně v klidu a prostě si dělám své. Její reakce na to je taková, že si jde prostě hrát sama (kousat kost apod). Vlatně ani nevím, jestli třeba nemám ještě vydržet a tímhle způsobem ji naučím, že to fakt nemá cenu ani zkoušet?
Ten povel ticho jsem začala učit, protože jsem si říkala, že se to prostě může hodit. V určitých situacích není vhodné, aby byla ukecaná (v obchodě třeba) a tak jsem jí chtěla naučit nějaký zákazový povel, že teď prostě ne. Jinak jí nechávám svobodu projevu a při hře ať si štěká a vrčí jak chce :-) Jinak stafíci umí být někdy hodně ukecaní při hrách a komunikaci s člověkem, takže to neberu jako vadu. Spíš že se to někdy nehodí a je potřeba ji umlčet :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 18. úno. 2009 06:53 
Offline

Registrován: pon 12. led. 2009 13:07
Příspěvky: 6
Bydliště: Vizovice
Rea, díky za vysvětlení. Na Adyho asi vymyslím nějaký nepříjemný povel, který budu v takovýchto situacích používat. Na místo to nebude, páč ten se mi hodí i jindy a asi by nešel použít u rodičů na zahradě nebo na cvičáku...
Jinak Ady potvrzuje ukecanost plemene, jeho projevy jsou často zdrojem bujaré zábavy širokého okolí, no ale jak píšete, někdy se prostě nehodí #-o


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 18. úno. 2009 08:11 
Offline

Registrován: pát 30. led. 2009 13:33
Příspěvky: 243
Bydliště: Brno
Krystýna, moje Redy je taky pěkně ukecaná, ale jen v přítomnosti lidí. Když je sama, tak ani nemukne a většinu času předpokládám prospí. Že je úplně potichu mám ověřené, sousedka pod náma je celý den doma a nikdy nic neslyšela. :-) Takže z tohoto pohledu je to super a ukecanost se chci naučit korigovat spíš právě proto, aby v určitých situacích prostě byla umlčitelná :-) Vodím si ji sebou do práce vcelku často a minimálně tady ji potřebuju občas usměrnit :-) Tak díky za rady to Rea, zkusíme to nějak vymyslet.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: úte 24. úno. 2009 21:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. pro. 2008 15:41
Příspěvky: 221
Bydliště: Alicante, Spanelsko
Na samostatnosti pracujeme, kdyz jsme s pritelm v praci, je doma, je hodna, neknuci, nesteka (teda alespon si nikdo nestezoval), nic nenici. Kdyz jsme s pritelem doma, lezi na svem miste. Problem je, kdyz pritel rano odejde do prace a ja jsem doma, spim. Dvere jsou zavrene, aby za mnou nemohla. Jenze jak vi, ze ja tam jsem, tak zacne knucet a skakat na dvere. Delam, ze o tom nevim, a cekam, az ji to prejde, jenze ona to vydrzi delat klidne hodinu a pul, pak uz vstanu, protoze skace tak vehemntne na dvere, ze nechci, aby je totalne zdevestovala. Co mi poradite v teto situaci delat? Dekuju moc


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 25. úno. 2009 06:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Pokud z této činnosti má prospěch, bude ti to dělat stále.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 25. úno. 2009 09:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. pro. 2008 15:41
Příspěvky: 221
Bydliště: Alicante, Spanelsko
Kdybych ji pustila, coz uz jsem jednou udelala, zacne po me skakat a tahat me z postele. Do postele ma zakaz. Takze si myslim, ze je lepsi, ji nevyhovet. Jenze ona se svou trpelivosti nevim jak dlouho by vydrzela na ty dvere skakat...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 25. úno. 2009 09:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Zatrhni jí to jednou provždy. Já takhle v noci vylezla, nepříjemným hlasem jsem jí sprdla, co že to jako dělá. Když to zopakovala, postup byl stejný a teď nevím, co mi řeknou ostatní, ale ještě jsem to doplnila štípnutím do zadku. Od té doby to nedělá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 25. úno. 2009 09:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Pokud to není proto, že MUSÍ ven, tak bych po druhém zaškrábání vstala a rázně jí ukázala že to není dobrý nápad. A zase bych zalezla do ložnice. Rázné ukázání není že psa zkopu do bezvědomí, ale ani vyprávění pohádek typu "ale no tak, pejsku, tohle přece hodní pejsci nedělají". Přiměřeně - nechcete aby se to opakovalo, ale ani nechcete aby se vás pes bál.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 25. úno. 2009 10:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. pro. 2008 15:41
Příspěvky: 221
Bydliště: Alicante, Spanelsko
No ale kdyz vstanu, nebude to pro ni znamenat, ze ji tim vyhovim? Tohle uz jsem take zkousela, ale stejne pak pokracuje:(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 25. úno. 2009 10:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
vstanu, sejmu, zalezu zpátky. A sejmu tak, aby HODNĚ uvažovala jestli chce sejmout ještě jednou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 25. úno. 2009 11:01 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
A proč ji nezavřeš do jiné místnosti, která nesousedí s ložnicí?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 25. úno. 2009 12:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. pro. 2008 15:41
Příspěvky: 221
Bydliště: Alicante, Spanelsko
Je zavrenna az za druhyma dverma. Co znamena, ze psa "sejmu"? :shock:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 25. úno. 2009 12:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
no to právě u každého psa znamená něco jiného - co na jednoho zabere, druhého zlomí a třetímu je to jedno


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 25. úno. 2009 12:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. pro. 2008 15:41
Příspěvky: 221
Bydliště: Alicante, Spanelsko
To je fakt...Ja tu svoji jeste neprokoukla, takze moc nevim co na ni plati.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: pon 09. bře. 2009 11:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. pro. 2008 15:41
Příspěvky: 221
Bydliště: Alicante, Spanelsko
Tak uz jsem to vyresila, proste sem si ji rano vzala do postele a rekla ji, at spinka, ze panicka potrebuje taky odpocivat :wink: No a spinkala tam se mnou az do te doby, nez sem vstala. Takze problem mam vyreseny, jen se to nesmi dozvedet panecek, to by nas obe asi :Hangman: :finga:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: pon 09. bře. 2009 12:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Nene, zvykne si, uvidíš. Jen jim to chlapům trošku dýl trvá. Naše čubís nesměla ze začátku do ložnice, do pokojíčku, na sedačku, pes v posteli-TABU! - no takže skoro nikam. A TEĎ: je v posteli s dětmi, se mnou, na sedačce je s námi furt, jen teda nesmí na polštář pánečka v ložnici(do peřin už mu pes nevadí, když si náhodou na ně lehne)a nocuje na svém pelíšku(zatím) Takže velkej úspěch, chce to čas.... :finga:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 05. srp. 2009 10:31 
Offline

Registrován: ned 26. črc. 2009 18:43
Příspěvky: 51
Bydliště: Brno
dobrý den, chtěla bych někoho zkušeného poprosit o radu. mám 10týdenní fenku RR a trápí mě( zároveň zajímá ) jedna věc. V rámci zachování hierarchie se snažím dodržovat pravidlo nejdřív jím já tak aby mě pes viděl, potom můj pes. Když to udělám ale naopak tak spustí fenka strašný štěkot a snaží se na jídlo vyskočit. Když si ji nevšímám štěkot neustane a snaží se pořád vyskakovat. Co takové chování znamená a jak na ni aby neškěkala v připadě že už je nažraná a já teprve jím?
Ona štěká i když je hodně rozdováděná, ale to beru jako v rámci hry...četla jsem příslušné příspěvky a v případě jiných situací budeme cvičit povel TICHO...
Předem děkuji za odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 05. srp. 2009 11:48 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
V 10 týždňoch veku ide o šteniatko, ktoré jednoducho skúša, akými formami správania získa určité výhody. Pokiaľ zistí, že to bude skučaním, bude skučať. Pokiaľ bude na vás fungovať vyskakovanie, bude skákať. Záleží teda na tom, na čo mu budete fungovať vy, práve teraz tie návyky, správne, aj zlé, môžete vytvárať. Reagujte pozitívne na to správanie šteňaťa, ktoré je a bude žiadúce a usmernite správanie, ktoré žiadúce nie je a nebude. Nesmie vám chýbať dôslednosť, zrozumiteľnosť a trpezlivosť. Vyskakovaním jednoducho nesmie jedlo získať, ako zasiahnuť, to záleží na temperamente, neturele šteniatka a konkrétnou radou by sme nemuseli trafiť, nakoľko šteniatko nepoznáme. Každopádne sa vyhnite trestom, pracujte gestami, pohľadom, intonáciou, mechanickou nápovedou.
V rámci zachovania hierarchie je dôležité skôr to, ako dokážete tlmočiť svoje požiadavky, ako to, či jete prví.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 05. srp. 2009 12:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
V rámci zachování nejen hierarchie bych se vykašlala na to kdo kdy jí, štěně krmila podle nějakého rozumného rozvrhu (minimálně 3x denně) a sebe když mám hlad.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 05. srp. 2009 20:50 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
V rámci zachování hierarchie, řeším důležitější prvky stability smečky, než je stravování, u kterého neřeším zbytečnosti. Prostě si nedávám talíř se svým jídlem na zem vedle psích misek a nedávám psí misku na svůj stůl, kde bych stoloval se psem. Běžně dávám krmivo psům dřív, než si vyndám něco k jídlu já. Kdybych to obrátil v době krmení, nebyli by ze mne psi nadšení. Samozřejmě si mohu udělat večeři dřív než ji rozdám psům, ale bylo by mi to proti srsti.
Co se týče štěňat, krmil jsem je vždycky dřív, než jsem jedl já, aby nebyla z hladu otravná. Tlačit na hladové štěně, aby se chovalo slušně, když já jím, mi přijde poněkud brutální.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 05. srp. 2009 20:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
pipo píše:
dobrý den, chtěla bych někoho zkušeného poprosit o radu. mám 10týdenní fenku RR a trápí mě( zároveň zajímá ) jedna věc. V rámci zachování hierarchie se snažím dodržovat pravidlo nejdřív jím já tak aby mě pes viděl, potom můj pes. Když to udělám ale naopak tak spustí fenka strašný štěkot a snaží se na jídlo vyskočit. Když si ji nevšímám štěkot neustane a snaží se pořád vyskakovat. Co takové chování znamená a jak na ni aby neškěkala v připadě že už je nažraná a já teprve jím?
Ona štěká i když je hodně rozdováděná, ale to beru jako v rámci hry...četla jsem příslušné příspěvky a v případě jiných situací budeme cvičit povel TICHO...
Předem děkuji za odpověď


V rámci zachování hierarchie??? V tomhle věku štěňata žerou zároveň s nejvýše postavenými psy ve smečce, klidně jim lezou po hlavě a seberou to nejlepší, co je k jídlu a dospělí jim od jídla i uhnou. Šéf smečky, dominátor na slovo vzatý, ČSV pes, takhle učil jíst syrové maso a ohryzávat kosti mého štěníka. Určitě tím neztratil nic na svém hierarchickém postavení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: čtv 06. srp. 2009 09:52 
Offline

Registrován: ned 26. črc. 2009 18:43
Příspěvky: 51
Bydliště: Brno
děkuji za odpovědi...takto jsem to četla, že aby pes věděl že první jí ten kdo je výš a pak ty níže postavení.Krmím 4x denně protože když jí dám víc tak je to na ni moc a přejí se tak až jí napíná a když jen 3x je to pro ni málo. fenka je hodne temperamentní když ji během během toho co jím(už štěká vždycky) ignoruju za nějakou dobu jí to přejde a jde si hrát. nevim jestli je to dobře nebo ne....štěká vždycky když se něčeho dožaduje, když jsem třeba na posteli a ona chce jít za mnou ( nesmí tam - snažím aby pochopila že tam nesmí, ale myslím že to moc nechápe...teď tam ještě nevyskočí, ale až povyroste....)...a poslední dobou začíná štěkat i tehdy když je jí něco vytýkáno...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: čtv 06. srp. 2009 10:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Nenech jí štěkáním si nic vynutovat. Ale to, že štěká, když jí nadáváš, znamená podle mého názoru to, že ti vůbec nerozumí, co a jak jí vytýkáš. Prostě ty štěkáš a ona se přidává. Jak se při tom tváří, jaká jsou její doprovodná gesta?

Ten, kdo psal o tom jídle, tam asi zapomněl uvést pár předpokladů a informací.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: čtv 06. srp. 2009 11:18 
Offline

Registrován: ned 26. črc. 2009 18:43
Příspěvky: 51
Bydliště: Brno
Taky si myslím, že mi nerozumí...vesměs je to tehdy když řádí a udělá něco co chci aby nedělala a jak je rozjetá tak prostě štěká...je hrozně ukecaná :) co se týká výrazu má téměr vyrovnané čelo, mírně pootevřenou tlamku mírně rozkročené přední nohy...vím že vám je těžké mi radit jak vysvětlit třeba to aby se nesnažila lozit do postele, když ji neznate...ale já sama nevim jak ji to vysvětlit, když se ji snažim dát dolu, tak ona okamžite vyskočí znovu, takže ani ji nestihnu říct hodná. Tento zpusob se mi zdá že spíš bere jako hru...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: čtv 06. srp. 2009 11:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Podle popisu to opravdu za hru považuje. Zvýšila bych pohyb a hry s pejskem tak, aby byl příjemně unavený a nebyl doma takové rozlítlo.
Když jí dáváte dolů z postele, doprovoďte povel dolů i ukázáním rukou. A když sleze dolů, pomazlete jí a v rámci toho pomazlení jí na té zemi chvíli udržte.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: čtv 06. srp. 2009 11:38 
Offline

Registrován: ned 26. črc. 2009 18:43
Příspěvky: 51
Bydliště: Brno
pohyb určitě zvýším!myslíš že stačí když ji ukážu prstem dolů z postele?a u toho řeknu dolů, stáhnu ji obojkem dolů a pochválím?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: čtv 06. srp. 2009 11:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Nestahovala bych obojkem, naučíš jí, že se bude bránit tomu, abys jí za něj vzal. Dala bych povel, udělala posunek a za zadek bych jí z postele vystrčila (tak, aby si neublížila), na zemi pomazlila. Dávala bych pozor, aby se jí nepovedlo na postel se dostat, odstrčila bych jí kdykoli tam dá packu.

Pokud teda nesmí do postele. My tyhle starosti naštěstí nemáme, občas mi dá práci udělat si v posteli dostatak místa, když jdu spát poslední a je tam manžel, dva velcí psi a dvě kočky... .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: čtv 06. srp. 2009 12:19 
Offline

Registrován: ned 26. črc. 2009 18:43
Příspěvky: 51
Bydliště: Brno
děkuju moc!zkusim se s tím vystrkováním nějak popasovat...bude to boj utect kousající tlamičce:)
Vím, že mužu působit jako tyran když ji nechci do postele, ale má krásnej velkej pelíšek a tím padem mame každá svůj prostor ke spánku


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: čtv 06. srp. 2009 12:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Uvidíme, jestli vám to vydrží. Je hodně lidí, co jsou nakonec rádi, když pejsek v posteli spí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: pát 14. srp. 2009 09:12 
Offline

Registrován: ned 26. črc. 2009 18:43
Příspěvky: 51
Bydliště: Brno
tak povel dolu, vypadá že už chápeme,ale s postupem času vyvstal nový problém :) samozřejmě sme vyrostly takže když ani jeden není v pokoji tak si tak vyskočí a bud si vybere nějakou věc která se jí líbí na žvejkání a tu odtáhne do pelechu, nebo tak zustane a ukořistěnou věc zpracovává tam....vždycky jí dám povel dolů, pokud není rozdováděná tak poslechne ( vetšinou seskočí s ukořistěnou věcí) jde na pelech, má ho vedle postele a tam ji pochválím že poslechla a dám povel pusť, ten teda ještě moc nezvládáme, ale jak povel dám a danou věc pustí tak ji pochválím a dám nějakou hračku, se kterou si chvilku hrajem aby se zabavila...je to tak dobře?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: pát 14. srp. 2009 19:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 01. bře. 2009 12:37
Příspěvky: 163
Bydliště: Dobruška
Desenský píše:
V rámci zachování hierarchie, řeším důležitější prvky stability smečky, než je stravování, u kterého neřeším zbytečnosti. Prostě si nedávám talíř se svým jídlem na zem vedle psích misek a nedávám psí misku na svůj stůl, kde bych stoloval se psem. Běžně dávám krmivo psům dřív, než si vyndám něco k jídlu já. Kdybych to obrátil v době krmení, nebyli by ze mne psi nadšení. Samozřejmě si mohu udělat večeři dřív než ji rozdám psům, ale bylo by mi to proti srsti.
Co se týče štěňat, krmil jsem je vždycky dřív, než jsem jedl já, aby nebyla z hladu otravná. Tlačit na hladové štěně, aby se chovalo slušně, když já jím, mi přijde poněkud brutální.
na této poradně se mi líbí,že boří dlouholeté mýty,jako je spaní psa v posteli s pánečkem a tento příspěvek ohledně stravování ,protože respekt a spokojené soužití je v důslednosti a laskavém přístupu a to je mi nejbližší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: pon 15. úno. 2010 20:42 
Offline

Registrován: pát 29. led. 2010 08:15
Příspěvky: 24
Bydliště: České Budějovice
tak se musím přiznat, že máme s pejskem stejný problém (máme jich dohromady celkem dost )... štěká a vynucuje si tím pozornost, například když si chce hrát, a hlavně když je venku a jsou okolo lidi:((
když mu řeknu sedni, udělá to ale furt štěká ikdyž leží tak dokáže štěkat... on je hodně ukecanej, ale doma to nedělá, bydlíme v paneláku, v bytě necekne ani když si chce hrát... ale jakmile opustíme byt, dokáže při jizdě výtahem zbořit panelák... poprvé napomenout, podruhé varovat, potřetí sejmout? ale jak? ticho nezabírá, nějaké poznámky taky ne... jde mi spíše o to, že nevím kde je ta hranice mezi sejmout tak akorát a sejmout nepřiměřeně tvrdě...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: pon 15. úno. 2010 21:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
tak výtah můžeš zkusit odbourat i bez stupně 5. Začala bych sobotním ránem, ať je čas...
1) překvapím psa tím že jdem po schodech, vyvenčím. Nesmím to dělat často, aby si nezvykl řvát i na schodech
2) dejme tomu za hodinu jdem ven znovu, čekám že bude ve výtahu cirkus, tak rovnou jedu jen jedno patro. Jedem, pes řve, vyjedu zase nahoru, výlet ukončen. V libovolných intervalech sjíždíme. Až to psa přestane bavit a dojedem dolů potichu, odměním jej pořádnou procházkou. Při každém zaštěknutí ve výtahu jedem domů.

ALE i vzhledem k tomu že píšeš že je problémů víc, je nejlepší radou výlet na Vlčáry.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: pon 15. úno. 2010 23:04 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
1,5 hodiny venku jagovi opravdu nemůže stačit...

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: pon 15. úno. 2010 23:59 
Offline

Registrován: pát 29. led. 2010 08:15
Příspěvky: 24
Bydliště: České Budějovice
jo takže pejsek má málo pohybu a má roupy, no myslela jsem si to, on nám to řekl i ten myslivec, že pokud bude lítat celej den tak není problém... někdy bych chtěla mít polovinu energie co má on:) takže zaměstnávat hlavu, takže jdu číst a hledat jak:)) děkuju


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: úte 16. úno. 2010 10:21 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
andrejka píše:
jo takže pejsek má málo pohybu a má roupy,

Ano, ale myslím, že to nebude jenom to :wink: ona rozmazlenost a nevylítaný pes je příšerná kombinace :laughing7:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 10. bře. 2010 00:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 28. říj. 2009 20:32
Příspěvky: 673
Bydliště: Vršovice / N. Sedlo
Jak odnaučit našeho již trochu oprsklého poseroutku Jíru štěkat a chňapat po ruce když nám položí k nohám míček? Než ho zvedneme, tak nám chňape v zápalu hry po rukou. Štěká když něco chce ve 2 případech - u balonku - jako že máme dělat a hodit ho a pak pokud se s někým zastavíme a povídáme, nejdříve píská a pak někdy štěká. Řešili jsme to tak, že jsme se otáčeli, to zabíralo chvíli, ale začal se pak otáčet čelem k nám a štěkat opět, teď to děláme tak, že ukončím hru a odcházíme, ale moc to nezabírá, při další hře to udělá znovu, vždy když neštěkal, okamžitě pochvala a odcházet při povídání s někým - to by bylo po jeho. Chňapnout do stehna po 1 zkušenosti raději už nepoužívám, ani zvyšování hlasu a hrozby, byl z toho 3 dny přimražený a jako bych mu bůh ví jak ublížila, prohýbá se pak a plazí, třeba u podání prášku na odčervení, kdy ho našel v jídle, bratr mu otevřel tlamu, táta strčil prášek, pes pak zvrátil hlavu, oči vyděšené jako laň, odplazil se do obýváku stylem vy mi tak ubližujete, pak se snaží udobřovat, ukazuje, že je podřízený - leží a mává ocasem. Napadlo mě mu vždy škubnout vodítkem abych přerušila nežádoucí štěkání, pak hned pochvala, ale nevím. :? Nechci na něj moc tlačit, musel před útulkem pěkně dostávat, byl dost plachý a také se dost bál.

_________________
Každý je tu proto, aby se něčemu naučil...
S přáním pěkných dní, Soňa, Jíra a kočičáci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 10. bře. 2010 08:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
nauč ho pořádný aport ať nosí balónky do ruky, postupně přidej předsedání, oběhnutí psovoda s přiřazením k noze, klid po odhození a jako vrchol ovladatelnosti aportovacího magora odvolání od aportu (odhodíš, pošleš, v půlce běhu přivoláš nebo položíš). Celé to vede k tomu že pes začne vnímat i tebe a ne jen balónek, naučí se ovládat a jako vedlejší produkt se vcelku slušně psychicky unaví.
Pokud začne řvát, dej mu nějaký povel - nabízí se odvolání (vypadni), ale to by se mohlo stát že poodejde a bude řvát z dálky (ale zkusila bych to), dobré je lehni (spousta psů vleže neštěká)...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Nepohne sa odomna
PříspěvekNapsal: úte 13. dub. 2010 18:28 
Offline

Registrován: sob 27. bře. 2010 07:30
Příspěvky: 2
Bydliště: Bratislava
Prajem dobry vecer, mam taky problem s nasim 3,5 rocnym psikom krizenec.Od kedy som bol chory a lezal som v posteli,je to vyse mesiaca ,psik bol stale primne ,nechel sa odomna pohnut,na tom by ani nic nebolo,ale asi od tej doby namne vysi stale ked som doma :neustale ma olizuje,ostatnych clenov rodiny (mama a babka) vobec neregistruje ,nepohne sa odomna a niekedy knuci vyzaduje si neustalej pozorornosti,niekedy mi skace na nohu ,to robil niekedy aj predtym,ale neviem si snim rady,a kuka namna doslova ako na "svaty obrazok" na tom by nic nebolo nic zle,ale je to uz moc,sam nemam proste kludu a neviem co robit.Vedel by niekto poradit cim to je preco to robi? pride mi to ako keby bol domna zalubeny alebo ma bral ako fenu,ne viem co si o tom mysliet.Inak je to dost svojsky a tvrdohlavy psik.Keby niekto vedel poradit cim to moze byt a ako na to,dakujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 26. led. 2011 08:45 
Offline

Registrován: sob 06. bře. 2010 20:38
Příspěvky: 15
Bydliště: Púchov
Lukeb 11, psik si na tebe ocividne vytvoril zavislost, ked si s nim travil tak vela casu a teraz si bude tazko odvykat. Ale da sa to zvladnut! Pisal si, ze je tvrdohlavy. To byt moze, ale ty mu musis ukazat, kto je panom. Ked knuci, napriklad ked nie si pri nom, treba ho okriknut, proste dat anjavo, ze robi nieco, co by nemal. Ked napriklad prides domov a tesne pred tym knucal, ignoruj ho. Najprv si odloz veci, vyzuj sa a rozne taketo zakladne a az potom ho ako tak privitaj, ale len v pripade, ze je ticho. Skus a uvidis ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vynucovanie si pozornosti stekanim
PříspěvekNapsal: stř 26. led. 2011 09:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 31. bře. 2008 13:20
Příspěvky: 1504
Bydliště: Praha-Vysehrad
angela_123 píše:
Lukeb 11, psik si na tebe ocividne vytvoril zavislost, ked si s nim travil tak vela casu a teraz si bude tazko odvykat. Ale da sa to zvladnut! Pisal si, ze je tvrdohlavy. To byt moze, ale ty mu musis ukazat, kto je panom. Ked knuci, napriklad ked nie si pri nom, treba ho okriknut, proste dat anjavo, ze robi nieco, co by nemal. Ked napriklad prides domov a tesne pred tym knucal, ignoruj ho. Najprv si odloz veci, vyzuj sa a rozne taketo zakladne a az potom ho ako tak privitaj, ale len v pripade, ze je ticho. Skus a uvidis ;)

s tim okriknutim si teda dovolim nesouhlasit,takhle na sebe budou jecet oba.O nesamostatnosti je tady cele tema.

_________________
Jestliže něco děláte naplno, pak jste teď a tady...
Arwen má svůj vlastní profil


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 52 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!