Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 09:12
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Na procházce štěká na lidi
PříspěvekNapsal: čtv 04. črc. 2013 20:52 
Offline

Registrován: stř 06. úno. 2013 16:48
Příspěvky: 7
Bydliště: Albrechtice v J.h.
Má někdo radu, jak nejlépe zabránit tomu, aby náš pes na procházkách štěkal na lidi, které potkáme? Když s ním jdeme v místech, kde jsou téměř kolony lidí, cyklistů atd., tak na ně neštěká, je jich tolik, že to už neřeší, ale jakmile jdeme někde třeba v lese, nebo kdekoliv, kde dlouho nikoho nepotkáme a pak se třeba najednou někdo objeví, tak na ně štěká. Běží až k ním a štěká na ně. Nenechá se hned přivolat, prostě si to odštěká a pak teda milostivě přiběhne. Někdy, když ty, které máme potkat vidím dříve,než on, tak když mu řeknu ticho a tak nějak ho "dopředu připravím", tak neštěká, ale jakmile se někdo objeví a já je dopředu neviděla, tak na ně štěká. Když byl úplně malinkej, tak tohle vůbec nedělal, začal tak na 4 měsících....teď je mu 8 měsíců a je to pořád stejně a k tomu se nám ještě patrně přidala puberta :roll: ](*,)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na procházce štěká na lidi
PříspěvekNapsal: pát 05. črc. 2013 16:03 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: stř 08. lis. 2006 19:02
Příspěvky: 538
Bydliště: Stráž nad Nežárkou
Chtělo by najít někoho, kdo pozná jestli štěká ze strachu nebo z rozcapenosti. Dřív asi nemá smysl vymýšlet fígle na ztišení.

_________________
Musíme jít a dívat se. (J. Y. Costeau)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na procházce štěká na lidi
PříspěvekNapsal: pát 05. črc. 2013 16:38 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Tohle není otázka nesamostatnosti, ale strachu. Doporučuji si přečíst příslušnou sekci poradny. je to tam popsané dopodrobna. Je dobré číst od nejstarších příspěvků, tam jsou základy.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na procházce štěká na lidi
PříspěvekNapsal: pát 05. črc. 2013 16:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. led. 2011 17:29
Příspěvky: 3985
Bydliště: Ostrov u Macochy
Souhlasím s Evou a doplňuju, že je to vůči nezúčastněným lidem dost nehezké, nechat ho takto "vyštěkávat".

_________________
Ve snaze přetvořit svět člověk zapomíná přetvořit sám sebe (A. Platonov)
www.naturaldogfood.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na procházce štěká na lidi
PříspěvekNapsal: pon 08. črc. 2013 14:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Musím říct, že poradnu mám pročtenou docela pečlivě, ale s praktickým vyřešením tohohle problému mi zatím nepomohla. Holky to dělaj taky, hlavně teda Rika (Elí se spíš přidá). Je to strachová agrese spojená s teritorialitou (čím blíž k centru teritoria = domovu, tím víc převládá agresivní reakce = štěkání nad strachovou). Pokud je lidí hodně (městský park, autobus), pes jde podle mě do útlumu, a proto nereaguje. Netuším ale, jak na takovou situaci psa socializovat (aby mu kolemjdoucí nezvedali adrenalín a nechali ho v klidu), když hlavní roli tam hraje moment překvapení! To nelze nijak nasimulovat... Pokud by každá vyštěkaná oběť na psa vlídně promluvila případně mu dala piškot, nebo ho aspoň ignorovala, věřím, že by se to rychle vyřešilo. Jenže pak stačí jedna ječící nebo nadávající hysterka a pes je zase v nervech. Takže jediný řešení, který jsem zatím vymyslela, je mít opravdu důsledně oči na stopkách a sledovat jak okolí, tak reakce psa, a před cizíma lidma prostě přivolávat. A doufám, že si to časem osvojí a začne přibíhat automaticky. Jenže občas se prostě nepovede, a tak to jde ztuha... :?

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na procházce štěká na lidi
PříspěvekNapsal: úte 09. črc. 2013 10:56 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Tohle jsem řešila s Rikky 8) s Vačicí a teď i se Sigim. Chovám se stejně jako při "jakémkoli" jiném strachovém projevu. Stopnu nežádoucí chování (vylítnutí a blafání) a pak situaci uklidním intonací "ti hrabe? přestaň ze sebe dělat hlídače, stejně na to nemáš a nikdo tě nežere". A v pohodě. Zabírá to.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na procházce štěká na lidi
PříspěvekNapsal: úte 09. črc. 2013 15:43 
Offline

Registrován: stř 06. úno. 2013 16:48
Příspěvky: 7
Bydliště: Albrechtice v J.h.
Stopnu nežádoucí chování (vylítnutí a blafání)

můžu se ještě zeptat, jak konkrétně stopnutí nežádoucího chování děláte? Já to dříve řešila stopovačkou, teď ji tak 1,5 měsíce nepoužívám, ale asi zase budu muset, i když je to na procházkách dost "vopruz", zamotává se to do všeho, zvlášť v lese atd. Někdy stačí ho okřiknout a přestane, ale někdy, když jsou ty lidi třeba někde dál, tak se k nim rozběhne a štěká a na zavolání hned nereaguje, až když si třeba téměř "vyřvu" hlasivky, tak pak opatrně přijde....tak bych to ráda stopla i nějak jinak, přesto účinně třeba bez stopovačky, ale to asi nehrozí. Pesan je teď už v pubertě, tak to holt někdy jde, někdy nejde. #-o


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na procházce štěká na lidi
PříspěvekNapsal: pát 12. črc. 2013 07:09 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Zita píše:
...Netuším ale, jak na takovou situaci psa socializovat (aby mu kolemjdoucí nezvedali adrenalín a nechali ho v klidu), když hlavní roli tam hraje moment překvapení! To nelze nijak nasimulovat...
Jakto že ne? Všechno jde, když se chce...

Citace:
Pokud by každá vyštěkaná oběť na psa vlídně promluvila případně mu dala piškot, nebo ho aspoň ignorovala,
Tohle je utopie

Citace:
věřím, že by se to rychle vyřešilo.
Nevěřím. Takto se lidé v běžném provozu přirozeně nechovají.

Citace:
Jenže pak stačí jedna ječící nebo nadávající hysterka a pes je zase v nervech. Takže jediný řešení, který jsem zatím vymyslela, je mít opravdu důsledně oči na stopkách a sledovat jak okolí, tak reakce psa, a před cizíma lidma prostě přivolávat. A doufám, že si to časem osvojí a začne přibíhat automaticky. Jenže občas se prostě nepovede, a tak to jde ztuha... :?
Udivuje mne, že jsi na Psí poradně tak dlouho a nedokážeš si s tímhle hravě poradit. Vždyť odpovědi i na tohle tady jsou, jen je nutné je hledat v tématech týkajících se strachové agrese.
Pokud mi pes někoho takto vyštěkává, dám mu jasně najevo, co znamená "mlčeti zlato" a nedovolím psu se mnou o tom diskutovat. Co má pes co řešit nějakou vytočenou hysterku, když na případnou komunikaci s ní jsi tam ty, ne pes? Pes se má starat o to, kde je jaká značka od jiného psa, kde lítají motýli a ne se starat o nějakou "Nánu". Vždyť tohle je tak velice snadno řešitelné ovladatelností psa a znemožněním mu kecat do určitých věcí. Tvůj dosavadní, výše popisovaný způsob uvažování (být pořád ve střehu a očekávání asertivity od kolemjdoucích) vede pouze k dalším a dalším projevům asociálního chování psa. Dnes a denně se s podobnými "překvápky" setkávám a žádný pes mi je neřeší, protože ví, že od toho tam není. A jestli mi do toho začne kecat, "jdu po něm" za to, že mi do toho kecá. Má se starat o své, já se také starám o své. Třeba o ty jejich "bubáky".
Přijeď s fenou na individuálku a předvedu ti do detailů, jak se tohle řeší. Pro mne je tohle každodenní rutina.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na procházce štěká na lidi
PříspěvekNapsal: pát 12. črc. 2013 07:21 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Muriina píše:
Stopnu nežádoucí chování (vylítnutí a blafání)

můžu se ještě zeptat, jak konkrétně stopnutí nežádoucího chování děláte? ...
Kam nedosáhnu, tam dohodím a mířím přesně. Ovšem musím mít nejprve přivolání na 99,9% i ve stresu, dřív to neudělám. Do té doby tam mám permanentně (24/7) couračku.

Asi tady toho moc načteného nemáte, když sem píšete takovéto začátečnické postupy. Co se týče řvaní na psa, pes rozlišuje a vždy rozlišovat bude kecy a činy, je to totiž jako nebe a dudy. Stejně tak pustit z ruky couračkou, nebo ji dokonce odepnout u psa s nedotaženou výchovou, je jako pustit na dálnici z ruky volant.

Doporučuji zde hodně číst, nebo zajet na nějakou individuálku a free soboty.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Na procházce štěká na lidi
PříspěvekNapsal: pát 12. črc. 2013 14:20 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Díky za odpověď. Ten úryvek s lesem plným vlídných lidí byl samozřejmě myšlen jako utopie - i když musím říct, že to není zas tak vzácná reakce jak bych čekala. "Být pořád ve střehu" možná zní nějak paranoidně, ale to přece musím tak jako tak - nemůžu si dovolit mít v lese (vlastně ani kdekoliv jinde) psy navolno s rozběhem okolo 20-30 metrů a nehlídat si okolí. Háček vězí spíš v tom, že to ne vždy zvládám! Ale rády někdy přijedem, Rikuna na mne docela chytrá a podívat se do té její chlupaté paličky jiným pohledem je dobrej nápad :icon_thumleft:

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!