Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 09:50
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: čůrání do pelíšku
PříspěvekNapsal: pát 06. črc. 2007 11:46 
Dobrý den, máme doma 2,5 měsíční štěně hovawarta - od začátku co jsme ho přivezli, pejsek čůrá po celém bytě kdykoliv ho napadne a 1-2 denně se vyčůrá i do pelíšku. :shock:
Jsme bezradní :( snažíme se dělat vše pro to, aby doma nečůral: bereme ho často ven, doma loužičky netrestáme (vytřeme a jede se dál), venku chválíme až se hory zelenají. Bylo nám doporučeno za loužičky doma vyhubovat a za ty do pelíšku namočit čumák - ale to nám připadá, že to má zcela opačný účinek. Navíc v knížkách o štěňatech se tento postup moc nedoporučuje.
Pejsek se vyčůrá doma i ve chvíli, kdy jsme s ním byli třeba půl hodiny venku a on se 5min po příchodu domů vyčůrá znovu :cry: :cry:
Bylo nám řečeno, že si buď vynucuje pozornost - nebo že se "mstí" (to ale nevím za co, nikdo mu neubližuje) - nebo že je vystresovaný z nového prostředí - nebo že má nějaký zdravotní problém - nebo byl špatně socializován u chovatele...
Ale je nám divné, že v noci se pejsek nevyčůrá, a bobíky doma neudělá nikdy (s výjimkou 2-3 případů, kdy měl průjem a "nedonesl" to ven). Během 3 dnů, kdy jsme ho vyloženě "utahali" tak byl taky v pohodě, bez loužiček... i co se týče jeho "raplíků", které ho většinou večer chytají. Není ale v našich silách být s pejskem každý den 24hod, aby se dostatečně unavil.
Včera se po příchodu z procházky doma vyčůral snad 6x ... než jsem stihla uklidit jedno nadělení - byla o kus dál další loužička. Dnes se dokonce počůral když odcházel po jídle od misky a to tak, že se vyčůral za chůze - takže louže byl z kuchyně až do obýváku :(
Vzhledem k tomu, že tohle čůrání dělá od začátku - říkáme si, že snad jsme my chybu neudělali... na druhou stranu nejsme ale schopni tuto situaci "vést" správným směrem, aby se postupně vše spravilo. Nebo máme zkusit "vydržet" a doufat, že to přejde samo?
Děkuji za odpověď.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 06. črc. 2007 11:53 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jedno z mnoha témat, která se tu už probírala: http://www.psycholog-psu.com/poradna/vi ... php?t=1154

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 09. črc. 2007 17:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
2,5 měsíční štěně? Loužičky bych vůbec neřešila. Zásada je vynášet ven ihned po spaní, po jídle, po hře. Při vykonávání potřeby venku náležitě chválit( nehledě na sousedy). U takového maličkého miminka se totiž den skládá ze spaní, hraní, žraní a vyměšování. Choďte třeba po půl hodině ven, chvalte. Po vykonání potřeby doma netrestat, jestli ho ¨chytnete přímo při čůrání, chytit a dokončit venku. Tak jsme to dělali my. Je nám teď 5 měsíců a loužička sem tam ještě je. Ale je to vina teď dětí, které ji prostě nedali možnost jít ven. Mě se to nestává. Opravdu to vydržte, máte doma noviny nebo čúrací podložky? naučí se to dělat na ně. Dejte je tam, kde je nejčastěji loužička nebo klidně ze začátku po celé kuchyni a postupně ubírejte až budou noviny či podložka třeba u vchodových dveří. V tomto věku určitě počítejte i s voňavou hromádkou. Uvidíte, že časem pejsek vydrží dýl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 09. črc. 2007 20:01 
To všechno děláme - chodíme často ven (minimálně každou hodinu), venku chválíme až se hory zelenají, doma netrestáme... sice nám radili, ať čůrání do pelíšku řešíme namočením čenichu - zkusili jsme jednou a zamítli jsme tento způsob. Jsme s pejskem třeba 40 min venku - kde se několikrát vyčůrá a po příchodu 10 min je loužička opět. Čůrá po celém bytě - noviny ignoruje, zkoušeli jsme i nakapat pár kapek vodičky pro štěňátka na jeho počůranou deku... pejsek si čuchnul a lehl si do toho. Hromádky doma zásadně nedělá. V noci také neudělá NIC - přijde nás vzbudit. Co se čůrání do pelíšku týče, zkusili jsme dát mu tam deku od 3leté fenky (když jsme byli u známých na návštěvě - pejsek si šel lehnout do jejího pelíšku)... sucho bylo jeden večer, pak zase loužička do pelíšku. Asi tedy opravdu nezbývá než vydržet a doufat, že se to odnaučí dřív než začne zvedat nožičku :oops:


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 09:10 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Lenka Krejčířová píše:
...Při vykonávání potřeby venku náležitě chválit...
Kolikrát už jsem tady psal, že chválit psa za něco, co je samozřejmostí STRESUJE!!! Přečti si ode mne na toto téma víc materiálu, třeba ti dojde, proč už mě tyhle hlášky rozčilujou! Jak by ti asi bylo, kdy si se šla do houští vy... a někdo ti při tom říkal "táák je hodná..." asi by jsi i zapomněla, co tam chceš... Nikdy jsem neměl problém čistotnosti jakýchkoli svých psů naučit během několika málo (asi třech) týdnů. A víš proč? Stačil nenápadný úsměv venku a nasměrování na nějaké běžné hry, nebo jen jakákoli NORMÁLNÍ aktivita.
Noviny po celé kuchyni raději nebudu komentovat

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 10:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Jo, asi je to otázka názoru. Já s tímhle problém neměla. Říkej si co chceš, my ji chválili právě při vykonávání potřeby a výsledek? Chceme ji vyvenčit před jízdou autem, řekneme povel Vyčurat a ihned pochopí, co po ní chceme. Nikdy se nám nestalo, že by potřebu nevykonala, když je chválena právě při jejím vykonávání a že by byla z toho mimo. Co ti vadí na novinách po kuchyni? Že jí teda neporadíš, jak dál, když má asi problém většího rázu....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 10:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Krom toho, každý pes je jiný a zabere na něj něco jiného. Tohle bylo sdělení našeho přístupu, který nám funguje a bez problémů. Nevím, proč se do mého přístupu tak ostře navážíš? Třeba někdo napíše jiný postup, který pomůže Kimi a nebude to zrovna ani ten tvůj.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 10:40 
My chválíme "po"... ale to možná taky není to pravé ořechové. Jinak co se týče čůrání "na povel" ... no comment :shock: to snad ať pejsek radši občůrá celý byt - rozhodně mu nebudu přikazovat TEĎ čůrej.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 10:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
no, ne, jen že rozumí povelu vyčurat a když zastavíme, nebo nasedáme před jízdou do auta, tak jí řekneme povel a když se jí chce, vyčurá se....nevidím v tom problém, spíš naopak. Ale jak říkám, je to věc názoru. Měj se a ať se vám doma daří s malým hafíkem!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 11:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Lenka Krejčířová píše:
Jo, asi je to otázka názoru. Já s tímhle problém neměla. Říkej si co chceš, my ji chválili právě při vykonávání potřeby a výsledek? Chceme ji vyvenčit před jízdou autem, řekneme povel Vyčurat a ihned pochopí, co po ní chceme. Nikdy se nám nestalo, že by potřebu nevykonala, když je chválena právě při jejím vykonávání a že by byla z toho mimo. Co ti vadí na novinách po kuchyni? Že jí teda neporadíš, jak dál, když má asi problém většího rázu....


Lenko, já bych spíš čekala, že jí poradíš, aby si našla rady přes vyhledavač nebo podrobně prolezla téma, které jí zajímá. Nebo si opravdu myslíš, že se rady budou psát neustále znovu a znovu do kola?

Všimla sis někdy chování psů? I když si hrají, očichávají se a všechno možné a jeden se jde vyvenčit, ostatní - socializovaní - psi si ho při této činnosti nevšímají a počkají, až se zase příjde do hry přidat?
Nikdo tady neříkal nechválit vůbec, ale nedělat kolem toho estrádu, je to normální činnost, chování ostatních by mělo být taky normální. Pokud to tak nebude, je velká pravděpodobnost, že to pejsek vyhodnotí jako něco divného, znejistí a bude se snažit se s touto činností někam schovat, například do pelechu nebo za gauč, kde předpokládá, že bude mít klid. Je to paradox, ale děláním estrády z pochvaly můžeš v konečné fázi dosáhnout podobného stavu jako tresty a mácháním čumáku - pes se začne bát a schová se s tím tak, aby ho člověk neviděl a dal mu pokoj.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 11:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Co se týká novin po kuchyni - to je snad jasné, ne?

Jaký mají ty noviny význam pro to, aby pejsek pochopil, co je žádoucí a kam se teda má jít vyvenčit? Jsou tam k tomu, aby se lidem ulehčil úklid. Pejskovi slouží jenom ke zmatení - chtějí, abych se vyvenčil venku nebo na konkrétní místo a podestelou mi noviny po celé kuchyni - tak kam teda, jak to teda je????


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 11:48 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:24
Příspěvky: 768
Bydliště: Praha
kimi píše:
. Jinak co se týče čůrání "na povel" ... no comment :shock: to snad ať pejsek radši občůrá celý byt - rozhodně mu nebudu přikazovat TEĎ čůrej.

A máš pro to nějaký racionální důvod? :wink: Nechápu o co ti jde.Je to povel jako každej jinej a dost praktickej,mimochodem :idea: Souhlas s Lenkou,používám ho celkem běžně(ne nesmyslně) celá léta a nevidím problém.Kupodivu nemám problémy s loužičkami od 3 měsíce :D .

_________________
Dobrá nálada sice nevyřeší všechny problémy,ale rozhodí tolik lidí,že stojí za to si jí udržet


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 11:51 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:24
Příspěvky: 768
Bydliště: Praha
Essi píše:
Co se týká novin po kuchyni - to je snad jasné, ne?

Jaký mají ty noviny význam pro to, aby pejsek pochopil, co je žádoucí a kam se teda má jít vyvenčit? Jsou tam k tomu, aby se lidem ulehčil úklid. Pejskovi slouží jenom ke zmatení - chtějí, abych se vyvenčil venku nebo na konkrétní místo a podestelou mi noviny po celé kuchyni - tak kam teda, jak to teda je????

Souhlasím.Noviny kupodivu používá hodně majitelů(i větších plemen),ale většinou pak mají problémy s čůráním doma. :wink: Nikdy jsem to nepoužila,ale přiznávám,že jsem si mákla :lol: první měsíc.Nicméně ,u psa víc než jinde platí:co dáš,to dostaneš. :wink:

_________________
Dobrá nálada sice nevyřeší všechny problémy,ale rozhodí tolik lidí,že stojí za to si jí udržet


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 11:53 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Lenka Krejčířová píše:
Krom toho, každý pes je jiný a zabere na něj něco jiného. Tohle bylo sdělení našeho přístupu, který nám funguje a bez problémů. Nevím, proč se do mého přístupu tak ostře navážíš? Třeba někdo napíše jiný postup, který pomůže Kimi a nebude to zrovna ani ten tvůj.


Lenka to je ako napríklad s radostným vítaním po príchode. Niektorí hafani sú natavení tak, že ho zvládnu, lebo sú psychicky stabilnejší a nič sa nedeje, možno ale len v očiach majiteľa. Niektorých tým privedieš k tomu, že začnú od radosti ucvrkávať a začne cyklus riešenia vecí, ktoré pri kľude nemuseli vôbec nastať. Týmito radami môžeš ľudí so psami hodiť do takých situácií, preto tu boli stopnuté, tak sa nejež.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 14:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Essi píše:
Co se týká novin po kuchyni - to je snad jasné, ne?

Jaký mají ty noviny význam pro to, aby pejsek pochopil, co je žádoucí a kam se teda má jít vyvenčit? Jsou tam k tomu, aby se lidem ulehčil úklid. Pejskovi slouží jenom ke zmatení - chtějí, abych se vyvenčil venku nebo na konkrétní místo a podestelou mi noviny po celé kuchyni - tak kam teda, jak to teda je????


Anebo jsou tam také proto, aby je hafan použil v případě, že je sám doma a nikdo s ním nemůže jít. Copak si myslíš, že štěně Kimi by vydrželo třeba celé dopoledne? Teda naše už vydrží, ale co kdyby? Tak to prostě udělá na noviny( a i jednodušší na úklid to může být, to ano). Jestliže to jště nemá Kimino mimčo ujasněné, a i já bych to tak dělala, že bych dala noviny po celé místnosti a pak postupně ubírala až na jedny, které bych nechala už stabilně na jednom místě.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 14:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Essi píše:
Lenka Krejčířová píše:
Jo, asi je to otázka názoru. Já s tímhle problém neměla. Říkej si co chceš, my ji chválili právě při vykonávání potřeby a výsledek? Chceme ji vyvenčit před jízdou autem, řekneme povel Vyčurat a ihned pochopí, co po ní chceme. Nikdy se nám nestalo, že by potřebu nevykonala, když je chválena právě při jejím vykonávání a že by byla z toho mimo. Co ti vadí na novinách po kuchyni? Že jí teda neporadíš, jak dál, když má asi problém většího rázu....


Lenko, já bych spíš čekala, že jí poradíš, aby si našla rady přes vyhledavač nebo podrobně prolezla téma, které jí zajímá. Nebo si opravdu myslíš, že se rady budou psát neustále znovu a znovu do kola?

Všimla sis někdy chování psů? I když si hrají, očichávají se a všechno možné a jeden se jde vyvenčit, ostatní - socializovaní - psi si ho při této činnosti nevšímají a počkají, až se zase příjde do hry přidat?
Nikdo tady neříkal nechválit vůbec, ale nedělat kolem toho estrádu, je to normální činnost, chování ostatních by mělo být taky normální. Pokud to tak nebude, je velká pravděpodobnost, že to pejsek vyhodnotí jako něco divného, znejistí a bude se snažit se s touto činností někam schovat, například do pelechu nebo za gauč, kde předpokládá, že bude mít klid. Je to paradox, ale děláním estrády z pochvaly můžeš v konečné fázi dosáhnout podobného stavu jako tresty a mácháním čumáku - pes se začne bát a schová se s tím tak, aby ho člověk neviděl a dal mu pokoj.


Tak naše se naštěstí nikde neschovává, tak to zase tak špatný postup nebyl, dělala bych ho i příště a nevidím na něm nic závadného, když při správném jednání chválím. Tečka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 16:26 
Jejda, to jsem netušila, že se tady budeme takhle dohadovat :? Hledala jsem radu. Co se týče "povelu jako každý jiný"... jen jsem vyjádřila svůj názor - taky by se mi nelíbilo, kdybych se musela vytento na povel. Ale třeba to jen jinak vyznělo a ten "povel" spočívá v tom, že Lenčina fenka je upozorněna na fakt, že se pojede autem - a tudíž nebude tolki možností k venčení. Už v prvním příspěvku jsem zmiňovala, že pejsek noviny ignoruje... maximálně je rozcupuje na kousky. Takže noviny jsme odložili. Nechci se opakovat - vše jsem psala na začátku. Pravda je, že každý pejsek je jiný a na každého zabírá něco jiného. Takže díky všem za snahu pomoci - já si pořádně pročtu všechny diskuze k tomuhle tématu v tomto fóru a třeba na něco přijdu. Hezký den :D


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 18:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Lenko,

1. noviny, pokud je dáš na jedno konkrétní místo a učíš tam pejska chodit - budiž. Když je rozložíš všude, pejska zmateš, protože mu tím svým způsobem říkáš, že všude - noviny jsou všude - je dovoleno.

2. každý pejsek je individualita. Že tvůj postup platil na tvého pejska je pěkné, ale neznamená to, že je obecně použitelný na každého. Že chválíš, to je asi správné, jde o formu té pochvaly.

Já tady píšu svůj názor, ne radu. Na moje psy fungovalo zase něco trochu jiného.

Jestli si to pamatuju správně, je tvůj štěník tvůj druhý pejsek. Proto mě mírně řečeno udivuje tón, kterým jsi svoje příspěvky napsala. Ty určené mě, i ty předchozí......


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 19:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
1. Ježíši, noviny po celé místnosti proto, že jí všude čurá. Pak se to eliminuje až ke dveřím, kde má už jedny. U nás to byly v kuchyni 3 noviny a pak u vchodových dveří( po celé kuchyni jsem je neměla, protože se vždy na některé trefila neo blízko k nim, jinak by byli třeba celý 1. týden po kuchyni-asi). Ale my chodili velmi asto ven, takže šlohlavně o noční příhody a sem tam ve dne.
2. Že je každý pes jiný jsem psala a že na každho paltí něco jiného taky a že hlavně nemusí platit i Rudův přístup(ale může, nesem vševědoucí).

Já taky píšu názor, ať si každý vybere, a zhodnotí dle situace a psa.
Ano, druhý pejsek, ale první v bytě! Nechápu o jaký tón se Ti jedná, určitě bych já hned někomu neříkala, ať dá člověk psa pryč při prvních počátečních problémech s výchovou. Měj se.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 19:33 
Holky... prosím :oops: jen se snažím najít "cestičku" pro toho našeho počůránka. Navíc je to kluk, takže asi poněkud delší cesta k suché podlaze :? Noviny nejsou v našem případě řešením, i kdybych s nimi vytapetovala - pejsek je rozcupuje a loužičku si stejně udělá kde chce.
Dneska jsem se dočetla v chytré knížce :shock: že pejsek, kterého od miminka nikdo neučil čistotnosti, nechápe co se po něm chce... hledá prý místo, kde se "nadělení" může vsáknout - v našem případě je to pelíšek. Takže my se obrníme trpělivostí, mopem a kýblem... a časem určitě vyhrajeme :D
Lenko, co máš za psa... jestli se můžu zeptat?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 19:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Pokud chceš pokračovat v diskusi, přesunem se do kecavé sekce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 19:37 
Essi píše:
Pokud chceš pokračovat v diskusi, přesunem se do kecavé sekce.


Kdo... já? :-) zkoušela jsem ti poslat SZ, ale nevím, jestli to odešlo.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 19:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Kimi: Bígla, fenku, 5timěsíční
Essi: Jestli to byla výzva k diskusi pro mě, ne, nemohu dnes již diskutovat. Není asi třeba tu rozebírat nedorozumnění. Když tak SZ, ale teď tu 14 dní nebudu,odjíždíme k moři. takže se mějte a nějak doveď , Kimi, jak jsi hezky napsala počuránka, k nějakému tomu suchému konci....tak pá, mějte se.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 19:44 
Dneska jsem se dočetla v chytré knížce :shock: že pejsek, kterého od miminka nikdo neučil čistotnosti, nechápe co se po něm chce... hledá prý místo, kde se "nadělení" může vsáknout - v našem případě je to pelíšek.

Tedy míněno ještě v CHS... my jsme si kvůli našemu "mimi" vzali dovču 8)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 19:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
V naší CHS byla chovatelka moc čistotná, štěŇátka byla vždy v čistém. V ohrádce měla noviny, proto i já v nich doma pokračovala ( s úspěchem). Jestli bylo tvé štěndo hůře zabezpečené, budeš mít víc práce s výukou čistotnosti, ale určitě to zvládneš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 20:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
kimi píše:
Dneska jsem se dočetla v chytré knížce :shock: že pejsek, kterého od miminka nikdo neučil čistotnosti, nechápe co se po něm chce... hledá prý místo, kde se "nadělení" může vsáknout - v našem případě je to pelíšek.

Tedy míněno ještě v CHS... my jsme si kvůli našemu "mimi" vzali dovču 8)


Myslím, že tak malé štěňátko prostě loužičky i hromádky nějakou dobu ještě dělat bude.
Jak už tady na tohle téma mockrát někdo napsal - štěník se vyvenčí pravděpodobně chvilku po probuzení ze spánku a také chvilku po tom, co se nají. Chce to sledovat a když si začne hledat místečko - pozná se to podle stylu čmuchání, postoje, postavení ocásku, podle chůze - je potřeba ho vzít a odnést na místo, kde se vyvenčit může, nejlíp ven. Na tom, jak často se vyčůrá, má vliv i to, čím ho krmíte a kdy a kolik vody vypije.
Na naše pejsky platilo právě tohle, snažili jsme se venčit každé dvě hodinky. Venku jsme se na ně při venčení jako nedívali, po vyvenčení jsme je pochválili, ne nijak bouřlivě. Naši pejskové opravdu chodili nejraději doma na koberec, kde se to vsáklo, to je fakt. Místo novin jsme používali igelit přikrytý starým povlečením, šaty a tak, umístěný stranou míst, kde se hodně chodilo. Do toho se to také hezky vsáklo. Čistotní naši psi byli tak od 4 - 5 měsíců.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. črc. 2007 23:36 
Offline

Registrován: čtv 28. pro. 2006 17:22
Příspěvky: 74
Lenka Krejčířová píše:
Jo, asi je to otázka názoru. Já s tímhle problém neměla. Říkej si co chceš, my ji chválili právě při vykonávání potřeby a výsledek? Chceme ji vyvenčit před jízdou autem, řekneme povel Vyčurat a ihned pochopí, co po ní chceme. Nikdy se nám nestalo, že by potřebu nevykonala, když je chválena právě při jejím vykonávání a že by byla z toho mimo. Co ti vadí na novinách po kuchyni? Že jí teda neporadíš, jak dál, když má asi problém většího rázu....


:oops:

No, pane, ty se tady s tím nes**eš, trochu mám pocit, že je tu moc agresivity a "šalamounovahovnasežrání"...pardon... :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 11. črc. 2007 09:14 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Křižák píše:
... :oops:

No, pane, ty se tady s tím nes**eš, trochu mám pocit, že je tu moc agresivity a "šalamounovahovnasežrání"...pardon... :roll:
To víš Marku, učím tohle už asi pětistého psa, ale jsou i tací, co si myslí, že po výchově jednoho štěňátka jsou znalí všech kombinací možné výuky a považují to za jediný ideální univerzální klíč k vyřešení každého podobného problému, i když se jedná o úplně jiného psa v naprosto odlišném prostředí.

Kimi píše:
Dneska jsem se dočetla v chytré knížce že pejsek, kterého od miminka nikdo neučil čistotnosti, nechápe co se po něm chce... hledá prý místo, kde se "nadělení" může vsáknout - v našem případě je to pelíšek
V tomto případě ta teorie nelže. Je pravdou, že čistotnost hodně ovlivňuje už chovatel, matka štěňat a vůbec celkové prostředí, ve kterém štěně vyrostlo. Psi vytažení z kotců, nebo nějakých malých nečištěných prostor s tímto mají problém pokaždé a dá se to u nich naučit jen s velkou pílí, kdežto tam, kde se po štěňatech do posledního dne před předáním štěněte pravidelně uklízelo, tam to lze naučit za několik málo dní, jelikož je štěně předem seznámeno s čistotností. Jedno je v tomto případě společné, chce to dát tomu potřebný čas, mít pozorovací talent, aby člověk "přečetl" psa před tím, než něco provede a trochu i postřeh.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 11. črc. 2007 15:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 08. črc. 2006 19:14
Příspěvky: 5
Bydliště: Praha 4
kimi
my jsme na tom byli se štěňátkem úplně stejně jako ty - čůrala kdykoliv, kdekoliv, klidně i za chůze nebo do pelíšku. Kolikrát už jsem si říkala, že jí to snad nikdy nenaučíme, ale zvládly jsme to a tak do tří měsíců pochopila, že se čůrá venku. Potom se ještě párkrát počůrala, ale to jenom že byla dlouho nevyvenčená. Dělali jsme to, jak radila Essi a další - jenom trošku pochválit po vyčůrání. Určitě to taky zvládnete :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 11. črc. 2007 20:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
Ahoj Kimi tady panička od Fialkay a Blacka- povel čurej je opravdu dosti praktická věc obvzláště na cestách nebo když prostě potřebuješ aby se pes vyčural ted hned :-)) určitě neuškodí ho psaalespon částečně naučit aby věděl vo co de.-)

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 22. črc. 2007 08:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Křižák píše:
Lenka Krejčířová píše:
Jo, asi je to otázka názoru. Já s tímhle problém neměla. Říkej si co chceš, my ji chválili právě při vykonávání potřeby a výsledek? Chceme ji vyvenčit před jízdou autem, řekneme povel Vyčurat a ihned pochopí, co po ní chceme. Nikdy se nám nestalo, že by potřebu nevykonala, když je chválena právě při jejím vykonávání a že by byla z toho mimo. Co ti vadí na novinách po kuchyni? Že jí teda neporadíš, jak dál, když má asi problém většího rázu....


:oops:

No, pane, ty se tady s tím nes**eš, trochu mám pocit, že je tu moc agresivity a "šalamounovahovnasežrání"...pardon... :roll:


Byla jsem na dovolené, proto píšu až teď. Nechtěla jsem, aby to vyznělo ode mně takhle, chtěla jsem jen napsat, jak to funguje u nás a že jsme s tím neměli problém. Psala jsem to ve spěchu, protože jsme brzo ráno další den měli odjíždět na dalekou cestu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: čůrání do pelíšku
PříspěvekNapsal: stř 25. srp. 2010 19:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. kvě. 2010 14:58
Příspěvky: 921
Bydliště: Říčany
Já jsem ho s předchozí fenkou taky používala. Ale nebrala jsem to jako povel, prostě jako pojmenování činnosti, stejně jako papat jsme měly i čůrat. Chválila jsem ji tím stylem, že jsem jí jen mile a s úlevou řekla "tak je čůrá" když se vyvenčila venku. V životě se nám to pak x krát hodilo, stačilo jí říct, jestli se nechce vyčůrat, a ve většině případů alespoň symbolicky ukápla, když už neměla co a já byla přesvědčená, že by ještě mohla :) ale vždycky to byla jen letmá otázka např. mezi skládáním věcí do auta, zatímco ona už přešlapovala u dveří, aby mohla honem nastoupit a jet. Nikdy to nebylo tak, že bych si nad ni stoupla s rukama v bok a očekávala bych, že okamžitě přičapne :))

_________________
*Vendula a Sofie*


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: čůrání do pelíšku
PříspěvekNapsal: pon 27. pro. 2010 15:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 15. pro. 2010 10:49
Příspěvky: 16
Bydliště: Praha 9 - Vysočany
Ahoj, já mám 4 měsíční štěně křížence labradora s kokrem. Loužičky už ani nedělá, jen po hře nebo když chce zaujmout. Ale začal dělat loužičky do pelíšku. Poprvé s tím začal někdy asi ve 2,5 měsících, tak jsem mu ho vždycky vyprala, on si tam po 2 dnech načůral znova, tak jsem mu to tam pár dní nechala a on najednou přestal. Jenže nedávno začal znovu #-o Prý si to takhle značkuje svým pachem, tak jsem mu pelíšek zatím neprala, ale začíná smrdět celá předsíň, tak mu ho budu muset vyprat. Jenže co s tím, když si tam opět načůrá? V místnosti má i hadr, ale na ten nečůrá, v obýváku má taky hadr a na ten čůrá pokaždý, tak co s tím? :help:

_________________
"Chcete-li si rozumět se svým psem, není třeba hned na něj štěkat."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: čůrání do pelíšku
PříspěvekNapsal: stř 02. bře. 2011 10:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 11. úno. 2011 22:23
Příspěvky: 30
Bydliště: Milovice
Tak a teď skutečně nevím, zda-li dělám dobře. Tolik rad a názorů.

Kesinka mi do pelíšku začala čůrat, když jsem po psí mateřské dovolené začala chodit do práce - beru to, že to dělá natruc, protože je to první loužička, kterou udělá, když odejdu, pak už ji dělá jinde - vím to, protože sousedka se na ni občas chodí juknout, zda-li je ok a chodí mi ji krmit. Nebo to udělá, když cítí, že se připravuju k odchodu.

Bobky už nedělá a vydrží to klidně celý den, než se vrátím z práce.

Doma je za loužičky spíše zdrbnu s tím, že při tom uklízení dávám najevo, že mě tím naštvala - nemáchám čenich, netluču novinama, jen nevrle brblám pod nos a pes se nesmí ke mně přiblížit - a to v případě, kdy je to čerstvé a ne a několik minut až hodin (když jsem v práci).

Venku jen řeknu vlídně a vesele - šikovná Kesinka a víc to nekomentuju.

Od včerejška jsem zavedla čůrací podložky - ta stará deka od chovatelky nezabírala, měla ji na trhání a lehání a bylo ji jedno, že si občas do toho čůrala, stejně čůrala i jinam.

Tak a teď mi řekněte, zda-li to dělám dobře. Mám ji sotva 14 dní, je jí 2 měsíce a týden.

Beru to s rezervou, je to přece jen psí mimi, i dítě do 4 let má s tím problémy, natož psí capart bez plinek.

Je pravda, že mě napodobuje, přijdu, jdu na záchod a ona také. :D Pak se na ni zlobte, tak už to dělám, že na ten záchod raději nejdu a hned ji bafnu a jdeme ven.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: čůrání do pelíšku
PříspěvekNapsal: stř 02. bře. 2011 10:48 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Poslední věta je správně, to před tím je polidšťování.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: čůrání do pelíšku
PříspěvekNapsal: stř 02. bře. 2011 14:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 11. úno. 2011 22:23
Příspěvky: 30
Bydliště: Milovice
Desenský píše:
Poslední věta je správně, to před tím je polidšťování.


A ještě to před tou předposlední větou je dobře, či špatně?
Dík za odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: čůrání do pelíšku
PříspěvekNapsal: stř 02. bře. 2011 15:38 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Poľudšťovanie samozrejme dobre psovi nerobí, takže dobre to nie je, robiť dusno "po" veľmi zmysel nemá, aj keď ty si myslíš, že vie, lebo sa tvári možno previnilo. Nevie. Podložky, nesprávne načasovanie, ... O všetkom je už možné sa tu dočítať, len si dať trochu práce.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: čůrání do pelíšku
PříspěvekNapsal: čtv 03. bře. 2011 10:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 11. úno. 2011 22:23
Příspěvky: 30
Bydliště: Milovice
rea píše:
Poľudšťovanie samozrejme dobre psovi nerobí, takže dobre to nie je, robiť dusno "po" veľmi zmysel nemá, aj keď ty si myslíš, že vie, lebo sa tvári možno previnilo. Nevie. Podložky, nesprávne načasovanie, ... O všetkom je už možné sa tu dočítať, len si dať trochu práce.



Omlouvám se, ale ať hledám, jak hledám, tak tady je názorů habakuk a sjednoceno nic - někdo podložky ano, někdo by mě za to málem sežral atd. Přečteno mám tady ledacos - včetně čůrání štěňátek i někde jinde, chtělo by to, aby někdo z administrátorů to sjednotil a ne jen řekl, už to tu bylo uvedno. Bylo, ale jak jsem psala, pročteno mám a pokaždé je to jedno a totéž, co se týče čůrání, tak názory se Vám tu fakt různí, dostanu jen to, že nemám být líná atd. - díky, ale to vím sama, ale ono to pokaždé nejde. Tyhle rady od Vás opravdu nepotřebuji. Považujete-li za lenost, že mám i budík nastavený po třech hodinách a chodím ven, tak to mi je líto, potřebuji také spát. Sami si pročtěte všechny ty příspěvky očima člověka, který tu dlouho není a zjistíte, že zorvna tohle téma lidi spíše zmate - úplného nováčka to sice zčásti informuje, ale já nejsem nováček. Co jsem se dozvěděla nového, co před 15ti lety opravdu nebylo, byly podložky a to, že na psa halekat jéééé, ty jsi tak hodný atd . - což je fakt, mně tohle někdo udělat, tak se obávám, že někam uteču a už nevylezu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: čůrání do pelíšku
PříspěvekNapsal: čtv 03. bře. 2011 10:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 11. úno. 2011 22:23
Příspěvky: 30
Bydliště: Milovice
rea píše:
Poľudšťovanie samozrejme dobre psovi nerobí, takže dobre to nie je, robiť dusno "po" veľmi zmysel nemá, aj keď ty si myslíš, že vie, lebo sa tvári možno previnilo. Nevie. Podložky, nesprávne načasovanie, ... O všetkom je už možné sa tu dočítať, len si dať trochu práce.


Kesině jsou dva měsíce, podložky používám hlavně proto, že potřebuji, aby v době mé nepřitomnosti čůrala na jedno místo a ne po celém bytě - pro ty méně chápavé, chodím do práce a pes je doma. Nedělám dusno, když u toho nejsem, je mi prd platné, že vařím a pak někde objevím louži, mohu jen uklízet. Chytnu-li ji při tom, bafnu a padím puď na podložku, nebo ven - záleží, co momentálně je vhodnější - opravdu nemohu pádit v době, kdy mám na plotně jídlo, či cokoliv jiného, že pak v takových případech se netvářím mile je skutečnost - psa nebiju, natahám za kožich, jsem jen nepříjemná. Takže použití „dělat dusno po“ je opravdu scestné, jak jsem psala, pokud vařím, vím, že ji mám za zadkem a během chviličky se v té pidi kuchyňce otočím, což u mě je do půl minuty (malá kuchyň), tak se mohu jen zmoci na to, že řeknu, že je prase a jdu uklízet, pokud ji u toho chytím, reaguji viz výše. Což je posun od dob, kdy jsme měli doma štěně atd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: čůrání do pelíšku
PříspěvekNapsal: čtv 03. bře. 2011 10:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Čůrací podložky mají jedno riziko, že se ti pes naučí, že může v domě existovat místo, kde je to v pořádku. Pak se čistotnost učí mnohem hůř. Když pak jednoho dne nenajde podložku a bude se jí chtít čůrat, nahradí si ji třeba vlastním pelechem nebo matrací od postele, nebo nějakým hadrem či kobercem. Preferuji mít štěně tam, kde se to dá uklidit snadno, já jsem Aiku v době mé nepřítomnosti zavírala do kuchyně, kde bylo jen lino, na noc byla v předsíni nebo v ložnici, opět s linem. Do dětského pokoje na koberec směla jen s někým. Čistotnost se naučila asi tak do věku čtyř měsíců, pak sem tam nějaká nehoda, od půl roku zcela klid.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: čůrání do pelíšku
PříspěvekNapsal: čtv 03. bře. 2011 10:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Ahoj,
podložky ti zkušenější obecně nedoporučují. Děláš tím psovi zmatek: nejdřív mu jakoby zlegalizuješ čurání doma, ale pak to musíš zase odbourávat. Je jednodušší pro psa na pochopení rovnou to směrovat ven.
Nesprávné načasování - předpokládám že se týká refl. oblouku a toho naprostého minima času, co máš na to, aby si pes spojil tvůj trest (i brblání pod fousy) s loužičkou. Ale to bylo určitě známo i před 15 lety :wink:
Nevím, jestli jsi tu někde psala, na jak dlouho chodíš do práce? 8 hodin tak malé štěně prostě nemůže vydržet. Sama nevím, jak bych takovou situaci řešila. Asi buď braním štěněte do práce, vyvenčením během obědové pauzy, nebo poprosit někoho z baráku, ať s ním jednou během dne skočí ven.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: čůrání do pelíšku
PříspěvekNapsal: čtv 03. bře. 2011 11:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 11. úno. 2011 22:23
Příspěvky: 30
Bydliště: Milovice
Konečně obstojné odpovědi.

Do práce chodím minimálně na 8 hodin, někdy mohu pracovat z domu, ale včera jsem např. odešla v sedmi a vrátila se v půl deváté večer, jen tři hodiny mi zabírá cestování. Do práce si ji vzít nesmím, takže musí být doma, což chápu, že ty louže musí dělat, já také chodím na záchod, bobky nedělá, čeká na vyvenčení - výjimka včera, den před tím toho moc neudělala, takže hold měla pné bříško.

Ano, právě z důvodu pozdějšího odnaučování mám z podložek strach, i když je to lepší než bez nich, po příchodu domů totiž nemusím deset minut hledat, co na mě kouká někdo skrytě.
Mám jen lina, sice mi chovatelé řekli, ať si pořídím koberec, aby na klouzavém linu nenamáhala packy, ale při ředstavě, že by místo na lino, to šlo na koberec, mi fakt není dobře, takže mají smolíka, koberec nebude.

No, hold si ještě budu lámat hodně hlavu jen s tím čůráním. :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: čůrání do pelíšku
PříspěvekNapsal: čtv 03. bře. 2011 11:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
O pár příspěvků výše píšeš, že ti na ni občas koukne sousedka. Nedá se dohodnout, aby ji vzala jednou dvakrát za den ven? Pak vše vyřešíte mnohem rychleji než s podložkou.

Že s ní nemůžeš vyběhnout při vaření - vím o čem mluvíš, ale asi bych teď pro pár týdnů upřednostnila psa před připálenou cibulkou a před čímkoli. Klidně v županu a v natáčkách. Opravdu se to vyplatí. Takhle je to pro štěně hrozně nesrozumitelné. Je důležité jednat vždy stejně. Ne že jednou je přistižena, dostane vynadáno a vyneseš ji ven a příště se vyčůrá v klídku za tvými zády a ven se nejde. Podobné chyby se udělaly u naší starší čuby a loužičkovala nejmíň do půl roku.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: čůrání do pelíšku
PříspěvekNapsal: čtv 03. bře. 2011 12:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
zajímavé námi štěnda vydržela 8 hodin a to všechna záleží jaký maj základ od chovatelu co se čistotnosti týče. ani jeden náš pes po té co jsme si ho v 8 týdnech přivezli domu nikdy nic neudělal pokud neměl nějaký zdravotní problém.
ale uznávám že je nejlepší řešení štěndo během dne vyvenčit bud já nebo někdo známí kdo má čas. Podložkou si akorát zaděláváš na malér

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Google [Bot] a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!