Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 18:19
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 21 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: štěně si hlídá své hračky a jídlo
PříspěvekNapsal: úte 27. črc. 2010 19:16 
Offline

Registrován: ned 11. črc. 2010 16:21
Příspěvky: 8
Dobrý den, mám štěně border kolie, 4 měsíce staré, jeho problém je jak si hraje, nepůjčí hračku nikomu a okamžitě se s ostatními pejsky pere, když ho vytahám za kožich s povelem fuj, funguje to jen v ten okamžik, další hru a jiného psa napadne stejným způsobem, stejně tak děti. Já mu mohu vzít cokoliv. Stejný problém je s jídlem a nebo miskou s vodou, pokud je mezi pejsky on pije a někdo se přiblíží okamžitě vrčí a útočí... Prosím o radu jak pejska odnaučit tomuto chování. Ale vytahání za kožich s povelem fuj pomáhá jen chvíli.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: štěně si hlídá své hračky a jídlo
PříspěvekNapsal: úte 27. črc. 2010 20:32 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Odporúčam prečítať čo najskôr témy týkajúce sa vrčania a kúsania u šteniat v tejto sekcii a prestať okamžite s trestami v doterajšej podobe. Je potrebné dohliadnuť, aby šteňa pochopilo, že si veci nemusí a ani nemá strážiť.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: štěně si hlídá své hračky a jídlo
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 08:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. črc. 2010 11:58
Příspěvky: 19
Bydliště: Olomouc
Rozhodně bych přestala s jakýmkoliv fyzickým trestem typu vytahání za kožich.
U nejen 4 měsíčního štěněte je tohle docela drastická forma. Otázkou je vrčení a "vrčení". U 4 měsíčního prcka se může jednat pouze o formu hry... Naše RTW si u hraní taky "pobrblává"... ale u nás to funguje spíš tak, že hračku chytne a jde prudit ostatní psy kolem, šťouchá do nich tak dlouho dokud je nevyprovokuje ke hře.... Jídlo si hlídá před kým? Před psy i lidmi? Jak dlouho má misku s jídlem k dispozici? Vy si určijete pravidla, vy si chcete hrát, vy dáváte nažrat, a vy hru a jídlo končíte, kdy vy chcete.... alespoň tak to funguje u nás...

_________________
Průměrný pes je lepší osobnost než průměrný člověk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: štěně si hlídá své hračky a jídlo
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 08:14 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Amber píše:
Jídlo si hlídá před kým? Před psy i lidmi? Jak dlouho má misku s jídlem k dispozici? Vy si určijete pravidla, vy si chcete hrát, vy dáváte nažrat, a vy hru a jídlo končíte, kdy vy chcete.... alespoň tak to funguje u nás...


Jídlo ukončí pes, když se nažere. Aspoň tak to funguje u nás.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: štěně si hlídá své hračky a jídlo
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 08:31 
Offline

Registrován: ned 11. črc. 2010 16:21
Příspěvky: 8
Spíše než o jídlo jde o hračky a společnou vodu co mají pejsci venku když si hrají. A jakmile má svojí hračku a přiblíží se k němu jiný pejsek, že si chce hrát okamžitě pouští hračku a vrhá se po psovi vrčením a kousáním, dokonce už se popral s křížencem jezevčíka, který si to nenechal líbit. Stejně tak když se jde napít a ostatní pejci si hrají a přiběhnou k misce, že se chce napít reaguje stejně a co se týče hračky a dítěte, tak jde o případ který se stal včera, házela jsem mu hračku, dítě stálo vedle mě, pes hračku přinesl a dítě mu jí chtělo vzít a hodit a on ho kousl do ruky....

v okamžiku kdy kousnul se běžel schovat, dala jsem povel ke mě a vytaháním za kožich dala povel fuj, odešla jsem a nemluvila s ním... už se to stalo jednou. A miska je společná na cvičáku kde pejsci před cvičením běhají a hrají si, mají tam více misek aby se mohli napít.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: štěně si hlídá své hračky a jídlo
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 08:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
archimedes píše:
v okamžiku kdy kousnul se běžel schovat, dala jsem povel ke mě a vytaháním za kožich dala povel fuj, odešla jsem a nemluvila s ním... už se to stalo jednou. A miska je společná na cvičáku kde pejsci před cvičením běhají a hrají si, mají tam více misek aby se mohli napít.


Takže jste ho potrestala a řekla mu FUJ za to, že k vám přišel. Absolutně nemohl vědět, že to je za to kousnutí dítěte. Projděte si poradnu, najdete tam hodně důvodů pro to, proč nepoužívat zázakové povely. Vytahání za kůži je výhrůžka zabitím, jako trest je naprosto neadekvátní. Chtělo by to pejska vést k tomu, co má dělat, vysvětlit mu slušné chování. To se trestáním a zákazy ale dosáhnout opravdu nedá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: štěně si hlídá své hračky a jídlo
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 08:56 
Offline

Registrován: ned 11. črc. 2010 16:21
Příspěvky: 8
Myslím si, že ví, že udělal něco špatně, měla jsem možnost vidět jeho reakci i se stejně starým pejskem kdy oba dostali svojí mlsku (piškotu)a můj pes jen proto že jí dostali ve stejnou dobu a stáli vedle sebe tak po pejskovi vystartoval, dostal opět pokyn fuj avytahání za kožich a za půl hodiny to udělal znova, nikam neutíkal tak věděl za co trest dostal, to s tím dítětem máte asi pravdu že v době útěku nepochopil za co je trest.....
v okamžiku kdy kousl dítě, stáhl ocas a snažil se schovat pod postel (stalo se to doma) okamžitě jsem zavolala ke mě a pokárala ho jak jsem psala, zalezl pod postel a zachviličku vylezl a chtěl si hrát, vůbec jsem si ho nevšímala, nemluvila na něj a úplně ho ignorovala, po chvilce si zalezl pod postel a usnul....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: štěně si hlídá své hračky a jídlo
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 09:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 22. říj. 2006 09:40
Příspěvky: 45
Bydliště: Frýdek-Místek
archimedes píše:
co se týče hračky a dítěte, tak jde o případ který se stal včera, házela jsem mu hračku, dítě stálo vedle mě, pes hračku přinesl a dítě mu jí chtělo vzít a hodit a on ho kousl do ruky....


Když víte, že si pes nenechá brát hračky, tak proč jste to dítě ji nechala vzít?! Dítě bylo u vás, pes byl u vás a vy jste to nechala zajít tak daleko. U psa musíte být furt na pozoru, zvlášť když víte, že to dělá.

_________________
Co tě nezabije to tě posílí :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: štěně si hlídá své hračky a jídlo
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 09:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 12. úno. 2008 20:59
Příspěvky: 2505
Bydliště: Praha 7, Holešovice
archimedes, podle mě teda absolutně nemohl pochopit, za co je trestanej. A kdybych teda já potrestala psa vytaháním za kůži po povelu "ke mně", tak už mi v životě nepřijde a naopak bude zdrhat ode mě, místo aby s vrtěním ocasu běžel směrem ke mně.... a to mám dospělýho psa, ne malý štěně.
A podle mě ani nemohl pochopit, proč s nim nemluvíte...
Já bych takhle netrestala ani dospělýho psa, natož štěndo, se kterym si máte upevňovat vztah :(

_________________
Čím víc poznávám lidi kolem sebe, tím víc si vážím svého psa!
http://rynn.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: štěně si hlídá své hračky a jídlo
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 09:06 
Offline

Registrován: ned 11. črc. 2010 16:21
Příspěvky: 8
Když víte, že si pes nenechá brát hračky, tak proč jste to dítě ji nechala vzít?! Dítě bylo u vás, pes byl u vás a vy jste to nechala zajít tak daleko. U psa musíte být furt na pozoru, zvlášť když víte, že to dělá.


Protože jsme si hráli všichni a dítě stálo u mě, když jsem hračky brala já tak pes nijak nereagoval pak mu hračku chtěl hodit prcek a skončilo to takto, ano musím už být ostražitá a hlídat každý jeho pohyb když má mlsku nebo hračku, ale myslím si že 4 měsíční štěně by takto reagovat nemělo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: štěně si hlídá své hračky a jídlo
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 09:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 19. dub. 2009 07:52
Příspěvky: 1152
Bydliště: Brno, občas Praha
archimedes píše:
v okamžiku kdy kousl dítě, stáhl ocas a snažil se schovat pod postel (stalo se to doma) okamžitě jsem zavolala ke mě a pokárala ho jak jsem psala, zalezl pod postel a zachviličku vylezl a chtěl si hrát, vůbec jsem si ho nevšímala, nemluvila na něj a úplně ho ignorovala, po chvilce si zalezl pod postel a usnul....

nemuzete ho preci trestat za to, ze k vam zpod te postele prisel. Vase tresty jsou neadekvatni a pejskovi nesrozumitelne. Mate male stene, mimino, ktere se uci, co je dobre a co ne, je potreba vysvetlovat a ukazovat a ne trestat, trepat za kuzi nebo skubat na voditku, jak tu kdosi psal. To nejsou tresty ani pro stareho mazaka, natoz pro stendo.

_________________
Čím více poznávám lidi, tím raději mám svého psa...
www.dejtenamsanci.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: štěně si hlídá své hračky a jídlo
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 09:09 
Offline

Registrován: ned 11. črc. 2010 16:21
Příspěvky: 8
archimedes, podle mě teda absolutně nemohl pochopit, za co je trestanej. A kdybych teda já potrestala psa vytaháním za kůži po povelu "ke mně", tak už mi v životě nepřijde a naopak bude zdrhat ode mě, místo aby s vrtěním ocasu běžel směrem ke mně.... a to mám dospělýho psa, ne malý štěně.
A podle mě ani nemohl pochopit, proč s nim nemluvíte...
Já bych takhle netrestala ani dospělýho psa, natož štěndo, se kterym si máte upevňovat vztah

ano to máte pravdu, ale v okamžiku kdy kousl a utíkal se schovat pod postel a já ho chci potrestat, tak ho přeci nemohu nechat zalézt pod postel (kdy si zaleze až úplně dozadu) a jen na něj ukazováčkem hrozit že to nesmí dělat....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: štěně si hlídá své hračky a jídlo
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 09:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Máte rychlé, temperamentní a nervozní štěně, které podle popisu asi moc nestíháte. Proto bych celkově zklidnila atmosféru, nepřeháněla emoce (například bych nepoužívala takové to jásavé přivolání, pochvaly typu táák je hodnýýýýýý a také bych na něj nekřičela, nezvyšovala hlas a nepoužívala tresty typu vyškubání za kůži nebo na vodítku). Ke správnému chování bych štěníka směrovala, vysvětlovala, klidně, trpělivě, důsledně, pro něj příjemnou formou. Trestání je opravdu o ničem stejně jako zákazové povely, zvlášť v případě, kdy trestáte nesrozumitelně, neadekvátně a s nevhodným načasováním. Přece potřebujete psovi říct, co má dělat. Proto by bylo dobré převzít iniciativu, trošku ho znáte, víte, co se stane u toho pamlsku, tak si stoupnete tak, aby to proběhlo v klidu..... . Prostě psa vést, ne štěkat zákazy a trestat. Tím ještě nikdo nikomu cestu neukázal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: štěně si hlídá své hračky a jídlo
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 09:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 22. říj. 2006 09:40
Příspěvky: 45
Bydliště: Frýdek-Místek
archimedes píše:
ale myslím si že 4 měsíční štěně by takto reagovat nemělo


Jedna věc co si myslíte, druhá věc co udělal pes. Máte 4 měsíční štěně. Můžete se o charakteru rasy přečíst co chcete, ale neznamená to, že si pak můžete myslet, že tohle by pes dělat neměl, tak to dělat nebude, protože to někde napsali. Vy toho psa poznáváte jaký je a on poznává vás. Musíte být připravená furt, protože neznáte ještě pořádně svého psa a nevíte jak bude reagovat ( a aji když už ho znát budete, tak musíte být stále připravena). Takže nespoléhat na to, že by tak tak malý pes dělat neměl. Být připravena vždy a všude. Neznamená, ale být ve stresu, že se něco stane.

_________________
Co tě nezabije to tě posílí :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: štěně si hlídá své hračky a jídlo
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 09:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. črc. 2010 11:58
Příspěvky: 19
Bydliště: Olomouc
Essi píše:
Máte rychlé, temperamentní a nervozní štěně, které podle popisu asi moc nestíháte. Proto bych celkově zklidnila atmosféru, nepřeháněla emoce (například bych nepoužívala takové to jásavé přivolání, pochvaly typu táák je hodnýýýýýý a také bych na něj nekřičela, nezvyšovala hlas a nepoužívala tresty typu vyškubání za kůži nebo na vodítku). Ke správnému chování bych štěníka směrovala, vysvětlovala, klidně, trpělivě, důsledně, pro něj příjemnou formou. Trestání je opravdu o ničem, zvlášť v případě, kdy trestáte nesrozumitelně, neadekvátně a s nevhodným načasováním.


Můžu se tedy zeptat, jak má dotyčná reagovat když pes kousnul dítě? To už je trochu pozdě vysvětlovat příjemnou formou? Netvrdím ale že trestat. Jen mě zajímá jak postupovat těsně po ..

_________________
Průměrný pes je lepší osobnost než průměrný člověk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: štěně si hlídá své hračky a jídlo
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 09:37 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Trest po privolaní? Takto o nejaký čas prídeš na poradňu s ďalšími problémami, keď pes v zákrokoch pritvrdí, bude sa k tebe báť prísť atď... Potrebuješ sa naučiť, ako vyzerá riadený blízky kontakt a to je dosť ťažko opísateľné, to treba vidieť. Ten by bolo treba použiť namiesto tých nezmyselných trestov. A čo najskôr.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: štěně si hlídá své hračky a jídlo
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 10:08 
Offline

Registrován: ned 11. črc. 2010 16:21
Příspěvky: 8
Essi píše:
Citace:
Můžu se tedy zeptat, jak má dotyčná reagovat když pes kousnul dítě? To už je trochu pozdě vysvětlovat příjemnou formou? Netvrdím ale že trestat. Jen mě zajímá jak postupovat těsně po ..


Určitě trestat, ale sebe. Protože vím, co mám za psa, tak nenechám k této situaci dojít. Když už se to stane, nenechám psa utéct a zalézt pod postel, ale budu to řešit na místě. Nastavím situaci podle toho, jak se tváří pes, jak se chová, jak se chová dítě..... . není na to šablona



A vy myslíte že jsem to na místě neřešila???, bohužel jsme stáli v ložnici u postele a on po kousnutí během skoro 2 vteřin lezl pod postel??? Moje reakce samozřejmě byla okamžitá. Ale samozřejmě nejdříve kouknete na dítě a pak na psa ale ten už utíkal směr postel......


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: štěně si hlídá své hračky a jídlo
PříspěvekNapsal: stř 28. črc. 2010 10:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 08. zář. 2008 11:03
Příspěvky: 1175
Bydliště: Nymburk
Archimedes: U bordery by reakce měla přijít do 1 vteřiny, jinak už je pozdě...
Já bych tu hru s dítětem zkusila stylem "přinese, vezmu hračku, dám dítěti a to hodí..." všechno pod dozorem a v poklidu. Je to štěňulko a budujete vztah, na to myslete především

_________________
Veronika+Borisko+Kšandik ♥


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese při jídle, aportu, klacku...
PříspěvekNapsal: sob 30. črc. 2016 18:15 
Offline

Registrován: ned 24. črc. 2016 22:36
Příspěvky: 2
Bydliště: Karviná
Dobry den - Shiba Inu - pes, 4 mesice

Snazime se veskere veci tisknout k sobe a rict mu jasne "MOJE", at uz se jedna o hracky ci buvoli kost - doma tusim zadne potize nejsou, kdyz mu ji chceme napriklad presunout - myslim, ze jen jednou byl uz "zazrany" a zavrcel. Ovsem i tomu chceme zamezit at uz to bylo jednou nebo vicekrat - ne vzdy jsem u nej ja. :)

Problem tkvi v tom, ze u nas po meste je celkove dost odpadku a veci, jako jsou nuzky, ocelovy hreben a podobne predmety, proto se ho snazim vodit po trave jen tam, kde vim ze to je "v poradku", jindy totiz lapne kus masa, kosti a je konec .. to se nam stalo i doma kdyz prevratil kos a zacal zuzlat tycku do usi, hned po nim lezelo paratko a kdyz jsem se pro nej natahl tak me chnapl a drzel, v tom napeti jsme zustali nejakou dobu. Venku uz to ani nezkousim vyndavat protoze me jeho kousani obvykle dost namichne, tak se snazim pockat na vhodny moment a kdyz mu kus cehokoliv odpadne tak potahnout a rychle pryc. Mohl bych salodlouze listovat odpovedmi ale mohlo by to dopadnout tak, ze bych nepouzil vhodnych metod a vse by bylo jeste horsi a hlavne to chci resit ted(!)- sam jiste vite jake Shiby (a jina primitivni plemena) jsou - proto se na Vas obracim.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese při jídle, aportu, klacku...
PříspěvekNapsal: sob 30. črc. 2016 18:16 
Offline

Registrován: ned 24. črc. 2016 22:36
Příspěvky: 2
Bydliště: Karviná
...
Pravdepodobne bude vhodna vase zakladni poslusnost - privolani, odvolani atp.. ale nevim jak je to u Shib a jeste u stenat, malokdo je pousti z voditka a obecne jsou to lisky nejen vzhledem ale i povahou - "neco za neco, jinak te kaslu" :))) Bude to vubec mozne s nim natrenovat? Sam zminujete ze pamlsky nedavate skoro vubec, a u Shib si to snad vetsina lidi ani nedokaze predstavit ze by bez nich pes "fungoval" - jenomze tahat je vsude sebou neni mozne a ani o to nestojim.
Potrebuju vedet jak jej odnaucit pousteni veci a zamezit jakemukoliv privlastnovani - jake tresty je vhodne pouzit a ktere jsou nesmyslne (v jednom kuse dostavam rady o novinach a podobne)

Dekuji vam (i vsem ostatnim) :) - musel jsem to rozdelit na 2 casti


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: štěně si hlídá své hračky a jídlo
PříspěvekNapsal: pon 22. srp. 2016 11:00 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Nemůžete trestat za něco, co neumí. Nejprve štěně něčemu naučte, potom teprve můžete naučené vyžadovat. Pro více informací je vždy lepší přijet. Třeba na nějakou Free sobotu.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 21 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!