Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 18:45
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kdy začít chodit na cvičák
PříspěvekNapsal: úte 12. říj. 2010 12:36 
Offline

Registrován: pon 11. říj. 2010 09:22
Příspěvky: 1
Bydliště: Sedlčany
Dobrý den, jsem tady nová. Mám doma 4,5 měsíční štěně - psa - Border Collie. Učím ho přivolání, sedni, lehni, zůstaň, vstaň, k noze. Vše mu jde dost dobře až na to k noze. Zkoušíme to doma, kde je klid a tam mu to jde, ale venku je to horší - tahá na vodítku - usměrňuji ho jak to jen jde. To samé mě tahá k vratům, kde jsou psy a povel k noze jako by neslyšel, to ho můžu vycukávat jak chci.
Také s ním mám problémy u silnice, kde projíždí auto, upoutám jeho pozornost, ale za projíždějícím autem by se ihned chtěl rozběhonout, někdy se stane, že ho neupoutám tak jak bych měla a on mi chce na auto vystartovat hned.
A proto se chci zeptat od kdy je nejlepší čas začít chodit na cvičák. Každý mi říká, že mám na cvičák začít chodit tak cca okolo jednoho roku, aby si štěně užilo - dětství.
Můžete mi prosím poradit. Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kdy začít chodit na cvičák
PříspěvekNapsal: stř 13. říj. 2010 07:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Hodně záleží na tom, jaké jsou u vás cvičákovské možnosti. Některé cvičáky mají štěněcí školky, kam berou psy hned po dokončeném očkování, tzn. asi od tří měsíců. Je to dobré pro socializaci mezi psy, dětství si tam štěník užije až až, protože se tam víc hraje, než cvičí. Pokud toto u vás není, je možné to nahradit nějakým společným venčením s lidmi, co mají buď taky štěňata nebo hodné a ke štěněcím hrátkám tolerantní dospěláky. Jinak klasický cvičák - to je podle schopností psa. Chce to, aby se uměl nějakou dobu soustředit, aby byl trošku zvyklý na více psů pohromadě, ale to nejlíp poznáš sama, to ti přesně nikdo neřekne, když vás nezná.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kdy začít chodit na cvičák
PříspěvekNapsal: stř 13. říj. 2010 07:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 22. kvě. 2009 09:13
Příspěvky: 782
Bydliště: Kladno
Souhlas se Zuzkou!Pokud máte v okolí nějaký dobrý cvičák,šla bych se pozeptat,zda mají i psí školku.U nás máme dokonce jesličky,školku,školu a pak teprve se psi připravují na zkoušky (pokud majitel chce).Dětství psovi rozhodně neseberete,protože v dobré školce se dává důraz hlavně na socializaci (hraní) a toho cvičení jen tam jen malinko,štěňátka se totiž stejně nedovedou většinou soustředit dlouho,tak by to ani nemělo smysl.Hlavně podle mne je důležité aby se pes soustředil a vnímal i v psím kolektivu,to je podle mne nutno trénovat už od štěněte,v roce by to pak mohl být problém.Už jsem viděla takové případy,samozřejmě je to i o přístupu,důslednosti majitele.

_________________
Linda a Jackie


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kdy začít chodit na cvičák
PříspěvekNapsal: stř 13. říj. 2010 09:03 
Offline

Registrován: pát 26. čer. 2009 09:10
Příspěvky: 289
Bydliště: Beskydy
Hanko, neřeš cvičák a cvič se svým psem poslušnost jeden každý den a to HROU! Nové cviky učíš v klidném prostředí a naučené pak přenášíš kamkoliv. Jestli se ptáš, kdy máš začít s borderou cvičit cvičákovským drilem, tak nikdy. Jestli najdeš cvičák se štěněčí školkou či príma cvičitelem, tak kdykoliv.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kdy začít chodit na cvičák
PříspěvekNapsal: stř 13. říj. 2010 11:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Míšana píše:
...Jestli se ptáš, kdy máš začít s borderou cvičit cvičákovským drilem, tak nikdy...

Muzes mi prosimte definovat "cvicakovskej dril"? Ja jen ze nic podobnyho neznam, znam jen nesmyslnou buzeraci psa ze strany psovoda, ze by nekde nekdy psa buzeroval cvicak, jsem jeste za tech 25 let stravenych po ruznych cvicacich nevidel.

Pro zadavatelku - Zalezi na tom co chces se svym psem delat, je spousta veci ktery si skutecne muzes delat doma na dvorku nebo v parku, ale velmi malo se toho pri tom naucis sama. Spoustu veci muzes sama delat, ale psa budes ucit zlozvyky, spoustu veci uz z principu sama delat nemuzes, protoze k tomu potrebujes pomocniky, kteri ti s tim pomuzou a ti pomocnici to musi umet. U jakehokoli sportu potrebujes zpetnou vazbu neb sama vetsinu chyb neuvidis.

Takze pokud chces se svym psem delat jakykoli sport, bez se bez psa parkrat podivat na okolni cvicaky, kde ten sport delaji, dobre se koukej kolem sebe a to hlavne v dobe, kdy cvici instruktori se svejma psama. Koukej se a premejslej, sleduj hlavne psa jak se na to cviceni tvari, jak to psa bavi a jestli rozumi tomu, co po nem psovod chce a zda pes neni ze cviceni vystresovanej. Sleduj i to, jakym zpusobem instruktori pristupuji k cizim psum - zvlaste "exotickych" plemen. A podle toho se rozhoduj. A kdy zacit? - kdykoli treba ve 2 mesicich.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kdy začít chodit na cvičák
PříspěvekNapsal: stř 13. říj. 2010 11:49 
Offline

Registrován: pát 26. čer. 2009 09:10
Příspěvky: 289
Bydliště: Beskydy
Tchor píše:
Muzes mi prosimte definovat "cvicakovskej dril"? Ja jen ze nic podobnyho neznam, znam jen nesmyslnou buzeraci psa ze strany psovoda, ze by nekde nekdy psa buzeroval cvicak jsem jeste za tech 25 let stravenych po ruznych cvicacich nevidel.

cvičákovský dril = buzerace ze strany psovoda nadiktovaná cvičitelem
A to nejen v rámci hromadného cvičení v řadě ale i coby individuální výcvik. Byla jsem se psem, ale nikoliv za účelem naučení se něčeho ale jako výchovná lekce, že poslouchat se musí vždy.

Tchor píše:
kdy cvici instruktori se svejma psama

Tohle mi dalo si nejvíc a je zajímavé, že instruktorka mě učila jinak, než zacházela sama se svým psem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kdy začít chodit na cvičák
PříspěvekNapsal: stř 13. říj. 2010 12:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Instruktor ma vzdy jen poradni hlas - to jak se zachazi ze psem je vzdy plne odpovednost psovoda.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kdy začít chodit na cvičák
PříspěvekNapsal: stř 13. říj. 2010 12:26 
Offline

Registrován: pát 26. čer. 2009 09:10
Příspěvky: 289
Bydliště: Beskydy
Tchoři, takhle striktně bych to neviděla. Vem si, že zaplatíš třeba klempíře za dílo, ale on je plně zodpovědný za to, že dílo bude provedeno v souladu s platnou technickou normou, ty ji znát nemusíš, to je povinnost toho odborníka.A vem si, že mám prvního psa a o výcviku vůbec nic nevím - tak se obrátím na člověka, který sám sebe prezentuje jako odborníka, já ho jako takového platím, a mi nezbývá než mu věřit. Rozdíl mezi řemeslníkem a výcvikářem je v daném případě ten, že u řemeslníka jsou nějaké legislativní požadavky, u výcvikáře asi nikoliv.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kdy začít chodit na cvičák
PříspěvekNapsal: stř 13. říj. 2010 12:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 19. dub. 2009 07:52
Příspěvky: 1152
Bydliště: Brno, občas Praha
Hanka 1 píše:
........ to ho můžu vycukávat jak chci.

Hlavne bys mela upustit od metod podobnych teto...mas miminko, ktere poznava svet a melo by se vse zatim ucit formou hry. Takze bych upustila od "vycviku" a venovala se vychove.

_________________
Čím více poznávám lidi, tím raději mám svého psa...
www.dejtenamsanci.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kdy začít chodit na cvičák
PříspěvekNapsal: stř 13. říj. 2010 12:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Za sebe si myslím, že štěně si užije "dětství" i na cvičáku, platí to při podmínce, co píše Tchoř:
Tchor píše:
Instruktor ma vzdy jen poradni hlas - to jak se zachazi ze psem je vzdy plne odpovednost psovoda.

Bordery jsou velmi aktivní a akční zvířata, chytrá, učenlivá....co nejvíc psa zazážitkuj, ukazuj mu nové věci, uč ho jakékoli kravinky, "seriózní" cvičení s 4,5měsíčním štěndem bude asi kratší, ještě se nebude umět dlouhodobě soustředit. A právě tyhle klidovější nebo na soustředění náročnější věci bych učila psa už vyběhanýho, ale ne úplně unavenýho, aby ti vodítkem nevlála nevybouřená nahromaděná energie.

Míšana píše:
Vem si, že zaplatíš třeba klempíře za dílo, ale on je plně zodpovědný za to, že dílo bude provedeno v souladu s platnou technickou normou, ty ji znát nemusíš, to je povinnost toho odborníka.A vem si, že mám prvního psa a o výcviku vůbec nic nevím - tak se obrátím na člověka, který sám sebe prezentuje jako odborníka, já ho jako takového platím, a mi nezbývá než mu věřit..

Myslím že rozdíl mezi klempířem a výcvikářem bude hlavně v tom, že výcvikáře pracuje s živým zvířetem, které ty znáš mnohem déle než ten cvičitel a ty musíš vědět, co tvůj pes unese a co ne. Není to o slepé poslušnosti a vykonávání příkazů. Notabene na cvičák nejdeš se psem, se kterým si nikdy nic nedělala, ne? Minimálně v rámci výchovy už jsi ho musela naučit spoutu věcí...takže víš, jak na co ten pes reaguje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kdy začít chodit na cvičák
PříspěvekNapsal: stř 13. říj. 2010 13:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Míšana píše:
Tchoři, takhle striktně bych to neviděla. Vem si, že zaplatíš třeba klempíře za dílo, ale on je plně zodpovědný za to, že dílo bude provedeno v souladu s platnou technickou normou, ty ji znát nemusíš, to je povinnost toho odborníka.A vem si, že mám prvního psa a o výcviku vůbec nic nevím - tak se obrátím na člověka, který sám sebe prezentuje jako odborníka, já ho jako takového platím, a mi nezbývá než mu věřit. Rozdíl mezi řemeslníkem a výcvikářem je v daném případě ten, že u řemeslníka jsou nějaké legislativní požadavky, u výcvikáře asi nikoliv.


Je tam nekolik podstatnych rozdilu:

1) naprosta vetsina cvicaku jsou zakladni organizace dobrovolneho zdruzeni a ty tam neplatis za to ze ti nekdo vycvici psa, ale platis clenske prizpevky za to ze muzes vyuzivat spolecny vybaveni. Velka cast instruktoru pracuje zdarma ve svem volnem case, ktery ukrajuji svym psum. Pokud si za svoji praci nechavaji neco platit vetsinou to zdaleka neni "trzni" cena.
2) Za provoz psa ma plnou zodpovednost majitel a to danou zakonem nemuzes tedy prenest zodpovednost na nikoho dalsiho, u stavebnich praci ruci vyhotovitel za to ze je vse podle norem, ale normy na vycvik psa nejsou a nikdy nebudou.
3) kdyz ti nekdo tim ze ti spatne poradi pripadne spatne sahne do psa "zboura" psa budes to ty kdo to bude muset vyresit.
4) atd.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kdy začít chodit na cvičák
PříspěvekNapsal: stř 13. dub. 2011 22:10 
Offline

Registrován: úte 05. dub. 2011 13:32
Příspěvky: 31
Bydliště: Klášterec nad Ohří
Tchor píše:
1) naprosta vetsina cvicaku jsou zakladni organizace dobrovolneho zdruzeni a ty tam neplatis za to ze ti nekdo vycvici psa, ale platis clenske prizpevky za to ze muzes vyuzivat spolecny vybaveni. Velka cast instruktoru pracuje zdarma ve svem volnem case, ktery ukrajuji svym psum. Pokud si za svoji praci nechavaji neco platit vetsinou to zdaleka neni "trzni" cena.


Viděl jsi ceny cvičáků v Praze? To nebude jen členský příspěvek...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kdy začít chodit na cvičák
PříspěvekNapsal: čtv 14. dub. 2011 06:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 14. úno. 2009 21:43
Příspěvky: 922
Bydliště: Dolní Ředice
Jsem pro psí školku, čím dřív, tím líp. Samozřejmě je na majiteli, aby posoudil kvalitu. Není lepší pohled, než na spokojeně řádící pesany. Ti, kdo mají přečtenou poradnu a knížky, vědí, jak vychovat a vycvičit psa, ale je spousta lidí, kteří tyto základy vůbec neznají. I když už lidi doma psa mají nebo měli, pořád se učí něco nového. Pokud je to 1. pes majitelky, je lepší, když vidí i názorné ukázky. Spousta lidí mi tvrdí, že mají odvolání od psů. Má 30% na vodítku, bez vodítka 10 %. Jsou to štěňata 0,5 až 2 roky.

_________________
Pes není zvíře, pes je přítel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kdy začít chodit na cvičák
PříspěvekNapsal: čtv 14. dub. 2011 06:46 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Než však na nějaký cvičák zajdou, měli by si přečíst téma cvičáky a cvičáky

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kdy začít chodit na cvičák
PříspěvekNapsal: čtv 14. dub. 2011 07:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
ivysek píše:

Viděl jsi ceny cvičáků v Praze? To nebude jen členský příspěvek...


videl - a ty si umis predstavit co stoji provoz a pronajem placu v praze, co stoji jeho udrzba a amortizace vybaveni ? zkus si to trochu propocitat a zjistis ze i dneska vetsina instruktoru pracuje bud zdarma nebo za zcela smesnou hodinovou odmnenu.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Google [Bot] a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!