Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 15:00
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kam uložit štěně
PříspěvekNapsal: pon 26. říj. 2015 00:45 
Offline

Registrován: pon 19. říj. 2015 21:23
Příspěvky: 4
Bydliště: Praha
Dobrý den,
omlouvám se, pokud zde byl můj dotaz v minulosti již zodpovězen, ale prosím o radu...zítra si jedeme pro 2 měsíce staré štěně něm.ovčáka. Bydlíme v rodinném domě se zahradou, kde máme boudu. Nerada bych udělala chybu hned na začátku a teď nevím, jestli máme dát štěně rovnou do boudy ven, hned první den, nebo zda ho máme nechat zvyknout na nové prostředí, na nás a nechat ho spát v domě. Co je lepší? Názory jsou různé, jedni tvrdí, že bude štěně už tak dost stresované odloučením od mámy, cestou domů atd. a že by si k nám neudělalo to správné pouto, jiní zase, že je zbytečné si ho naučit na spaní v baráku a pak ho pracně přeučovat na boudu. Předem Vám moc děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kam uložit štěně
PříspěvekNapsal: pon 26. říj. 2015 07:40 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Pravdivé jsou obě varianty. Otázkou jsou priority. V rámci socializace vůči lidem a vazby na člověka je výhodnější mít psa odmala u sebe, aby se naučil lidi správně "číst" a rozumět jim. Pak je však trošku pracné ho přeučovat na venkovní ustájení. Není to nemožné, postupy jsou zde v poradně popsány. Pokud se se psem mezi lidi moc chodit nebude a měl by být spíše hlídačem, je lepší ho nechat zůstat venku rovnou. Ovšem v pubertě nastane období, kdy bude přehnaně "hlídat" při každém šustňutí, jelikož bude jednat sám za sebe a nebude člověka tolik potřebovat ke svému životu. Oboje má své výhody i nevýhody. Napište detailně, co od štěněte, až vyroste, očekáváte a k jakému účelu jste si ho pořídili.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kam uložit štěně
PříspěvekNapsal: pon 26. říj. 2015 16:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. srp. 2011 20:33
Příspěvky: 1091
Bydliště: Ostrava
Já jsem teď řešila podobný problém, v srpnu jsme si dovezli štěně, které bylo odchované venku. Nechtěla jsem ho nijak násilně přeučovat, ale prozatím nechci, aby byl pejsek celou dobu venku.
První dny jsem mu tedy nechala otevřené všechny dveře, ať si vybere, kde je mu dobře. Na noc je samozřejmě doma. Postupně jsem dveře zavírala, takže teď je v 90 procentech venku a když nejsem doma, nebo na noc ho zavírám na chodbu. V podstatě si tu chodbu vybral sám.
Nejspokojenější je na zápraží, kde má rozhled a pozoruje cvrkot. Ale jak už bylo řečeno, abych zamezila předčasnému hlídání, zavírám ho na noc domů, i když by se mu líbilo být venku pořád.
Je to středoasiat, plemeno velmi samostatné a střežící své teritorium, takže bych byla nerada, kdyby hlídal celou noc :-) Sousedé by mne také nepochvílili :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kam uložit štěně
PříspěvekNapsal: pon 26. říj. 2015 21:07 
Offline

Registrován: pon 19. říj. 2015 21:23
Příspěvky: 4
Bydliště: Praha
Dobrý den, moc děkuji za rady! My bychom nejraději kompromis, kdy by hlídala své teritorium, ale zároveň (a to se nám jeví jako podstatnější) si vytvořila ten správný vztah k nám. Proto bude zřejmě lepší, jestli to správně chápu, varianta první, byť pak bude možná o něco složitější naučit ji i na boudu. Dnes jsme si ji dovezli domů a zatím vše probíhá nečekaně v pohodě a bez jakýchkoliv stresů. V autě při převozu neštěkala, nekňučela, dokonce usnula. Doma si prošla dům, seznámila se se zahradou, je hravá a veselá, jí a pije. Nevšímá si ani obvyklých lákadel, jako šňůr od televize, květináčů a přizpůsobila se i nám. Pokud jsme v klidu, je v klidu také. Je možné, že by to mohlo být proto, že jsme ji navštěvovali od jejích 3 dnů po narození co 14 dní a že jí tak připadáme známí? Snad bude taková ,,pohodářka,, i nadále :-) Ještě jednou děkuji za rady, hned budu klidnější, že nedělám od začátku jasnou chybu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kam uložit štěně
PříspěvekNapsal: pon 26. říj. 2015 21:43 
Offline

Registrován: pon 19. říj. 2015 21:23
Příspěvky: 4
Bydliště: Praha
Ještě bych se potřebovala zeptat...snažím se sehnat Vaší knížku s radami Pes přítel člověka, ale všude je vyprodaná :-( Neměl by jste tip, kde by se mi to podařilo? Děkuji moc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kam uložit štěně
PříspěvekNapsal: úte 27. říj. 2015 07:54 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Šášaš píše:
...Nevšímá si ani obvyklých lákadel, jako šňůr od televize, květináčů a přizpůsobila se i nám. Pokud jsme v klidu, je v klidu také. Je možné, že by to mohlo být proto, že jsme ji navštěvovali od jejích 3 dnů po narození co 14 dní a že jí tak připadáme známí?
Bude to tím. Ovšem v tomto věku hodnotit, o co se zajímá a o co ne, je ještě brzy.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kam uložit štěně
PříspěvekNapsal: úte 27. říj. 2015 10:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 23. dub. 2013 08:07
Příspěvky: 56
Bydliště: Plzeň
Šášaš píše:
Ještě bych se potřebovala zeptat...snažím se sehnat Vaší knížku s radami Pes přítel člověka, ale všude je vyprodaná :-( Neměl by jste tip, kde by se mi to podařilo? Děkuji moc.


Napsala jsem Vám SZ (někdo knihu prodává).

_________________
Pes přítel člověka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kam uložit štěně
PříspěvekNapsal: úte 27. říj. 2015 12:31 
Offline

Registrován: pon 19. říj. 2015 21:23
Příspěvky: 4
Bydliště: Praha
Děkuji za odpovědi a za tip :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Štěně na zahradě
PříspěvekNapsal: stř 27. dub. 2016 16:06 
Offline

Registrován: úte 09. úno. 2016 02:31
Příspěvky: 1
Bydliště: České Budějovice
Dobrý den,
chci si pořídit štěňátko větší rasy a chtěla bych, aby pejsek bydlel venku na zahradě. O všem teď tak nějak přemýšlím a nevím, jestli je správné nechat úplně malé štěně, které s námi bude teprve pár dní, samotné na zahradě venku. Mám strach, aby se nějak nezranilo (nebo neuteklo), když je to ještě takovej malej blboun. Zahradu máme oplocenou, ale co kdyby třeba podhrabal plot? Jenže když ho vezmu dovnitř a začne bydlet s námi v domě, těžko ho pak asi budu přeučovat na venek. Poradíte, prosím, jak na to? Jestli dovnitř nebo ven s tak malým cipískem? Asi jsem až moc starostlivá, ale razím heslo "Buď připraven!", tak se raději ptám předem. Moc děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!