Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 22:03
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: je to vychovatel nebo je to něco jiného ?
PříspěvekNapsal: stř 15. říj. 2008 10:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha 10 a Jindřichův Hradec
Mám 20ti měsíčního psa rhodéského ridgebacka Endyho. Je vyrovnaný i poslušný, ale v posledních 2 měsících občas předvede "vychovatele". Začalo to když přijela k nám na návštěvu známá s fenou irského setra, která o poslušnosti nic neví. Protože jsem ráno na procházku šla s oběma psama sama, když se vzdálili na můj vkus už daleko, dala jsme povel ke mě. RR přišel hned, ale setřice se k tomu neměla. Když jsem pak Endymu dala pokyn volno, vyřítil se za fenkou a velice nevybíravě (kousáním ale ne agresivním za krk nebo ji dával tzv. bodydčeky) ji asi vysvětloval, že tohle se nedělá. Tuhle lekci ji uštědřil ještě dvakrát a fenka pak byla jak vyměněná, pokud dostal Endy povel, již ho automaticky splnila také. Byla jsem z toho hodně překvapená, ale teď to předvádí i v Praze a to v případě, kdy jdeme na procházku společně s nějakou fenkou nebo pejskem. Není to vždy, ale tak jednou za týden to předvede. Pokud je to pejsek, kterého jen třeba potkáme na procházce tak tohle nikdy nepředvádí.
Nevím jestli ho mám nechat, aby se tak choval nebo zasahovat, protože pokud ho v tomto případě odvolám, tak naprosto v pohodě přijde. Když dostane volno tak se to opakuje do doby než ten dotyčný pejsek poslechne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 15. říj. 2008 10:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Mě takhle fenu kárá NO pes, se kterým chodíme ven, jsou to psi, co se spolu dobře znají, mají se rádi, trávili spolu hodně času i v soužití. Když se Mařena někde zdrží, běží za ní, kousne jí do hlavy a přižene zpět. Řikám tomu, že jí pase a vůbec mi to nevadí, aspoň jí nemusím hlídat, pes si jí pohlídá sám. Mařena taky po tom trestu rozmejšlí, jestli se bude někde zdržovat, nebo ne :-) Jediné, co mu zakazuju, aby jí trestal, když si jí přivolávám, to se mi do toho montovat nesmí. Stanoušek na to dostává povel - Kde je Máňa? A už na ní jde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 15. říj. 2008 11:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha 10 a Jindřichův Hradec
Gerda píše:
Mě takhle fenu kárá NO pes, se kterým chodíme ven, jsou to psi, co se spolu dobře znají, mají se rádi, trávili spolu hodně času i v soužití. Když se Mařena někde zdrží, běží za ní, kousne jí do hlavy a přižene zpět. Řikám tomu, že jí pase a vůbec mi to nevadí, aspoň jí nemusím hlídat, pes si jí pohlídá sám. Mařena taky po tom trestu rozmejšlí, jestli se bude někde zdržovat, nebo ne :-) Jediné, co mu zakazuju, aby jí trestal, když si jí přivolávám, to se mi do toho montovat nesmí. Stanoušek na to dostává povel - Kde je Máňa? A už na ní jde.
No jenže ten můj výtečník to předvede i když cizí pes neposlechne cizího páníčka a to právě nevím jak reagovat. Když to předváděl se setřicí tak jsem ho už také posílala s povelem Kdej e Nely? a fungoval ale co u cizích?

_________________
Vlaďka, Endy a Dex
http://dexendy.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 15. říj. 2008 12:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Vladimíra Hovorková píše:
ale co u cizích?

Přivolání?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 15. říj. 2008 12:37 
Offline

Registrován: pát 28. črc. 2006 12:22
Příspěvky: 207
Tohle bych tolerovala maximálně u psů z vlastní smečky,pokud bych měla jistotu,že to nikdy nepřesáhne únosnou mez a také,že ostatní psi "vychovatele" berou. Musela bych mít 100% jistotu,že pes ví,co dělá,vždy se rozhoduje dobře a nemá tendence do toho kecat mě,zasahovat tam,kde už nemá.
Protože to tvůj pes dělá u cizích psů nemyslím si,že je to zrovna vychovatelství a hlavně je to dost nebezpečné. Protože dříve nebo později mu jiný pes vysvětlí,ať do něho nekecá a můžeš mít zaděláno na vážný problém. Být tebou,tak mu to striktně zakážu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 15. říj. 2008 13:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha 10 a Jindřichův Hradec
Endy nepřesahuje únosnou mez, omezuje se na poskakování a bodydčekování, není agresivní. Na přivolání reaguje na 100 % takže to není problém, ale budu muset zřejmě ukončit procházky s pejskama u kterých to předvádí.

_________________
Vlaďka, Endy a Dex
http://dexendy.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 15. říj. 2008 13:56 
Offline

Registrován: pát 28. črc. 2006 12:22
Příspěvky: 207
A není tedy jednoduší předvídat a pokud by měla taková situace nastat,přivolat než přestat chodit s těmi pesany na procházky?
Ad bodyčekování - je sice hezké,že není agresivní,nicméně zdvořilé to od něj rozhodně není a mnohý pes se proti tomu s velkou pravděpodobností ohradí


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 15. říj. 2008 14:01 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 23:25
Příspěvky: 1874
Bydliště: Osek u Duchcova
Vladimíra Hovorková píše:
ale budu muset zřejmě ukončit procházky s pejskama u kterých to předvádí.


Já si myslím, že až takhle to nutné není, jde jen o to, nasměrovat ho správně tak jak má. Pokud by jste si někdy pořídili ještě jednoho psa, bude vám jeho chování k plusu, už proto bych ho nezakazovala, jen bych zavolala Rudovi a domluvila se s ním jak do vypilovat do ideálního stavu. Je to jeho přirozená vlastnost, která vám může být k užitku, ale chce to vaší maximální souhru. Oboustranou. Proto bych rozhodně volala ráno mezi 9-10 hodinou Rudovi a domluvila se s ním, jak to vyladit ještě. :wink:

_________________
“Pokud není milováno zvíře, část vlastní duše zůstává uspána.”


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 15. říj. 2008 14:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha 10 a Jindřichův Hradec
Jo, přivolat ho to není problém, ale jak mu dám volno tak počká na další pokyn, který dotyčná/ý nesplní (resp. speciálně pokyn "ke mě", nikdy to u jiného povelu nedělal) a opět se to opakuje.
Je zajímavé, že to nikdy nezkouší u dominatních psů, tam zaujímá totálně nevšímavý postoj, ne že by je vyhledával, ale když už s nima musí "kamarádit" tak je přehlíží a dělá že tam nejsou.

_________________
Vlaďka, Endy a Dex
http://dexendy.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 16. říj. 2008 05:28 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Začalo ho to bavit, protože pochopil systém, který mu vyšel a byl za to pochválen, i kdyby nepřímo. Znemožnil bych mu ovlivňovat psy a zaměstnal jinou zábavou dřív, než se upne jen na tuto aktivitu.
Učit psa správně vychovávat trvá i několik let a pokud nemáš smečku, těžko potřebuješ, aby tohle praktikoval.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 16. říj. 2008 07:12 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Desenský píše:
Začalo ho to bavit, protože pochopil systém, který mu vyšel a byl za to pochválen, i kdyby nepřímo. Znemožnil bych mu ovlivňovat psy a zaměstnal jinou zábavou dřív, než se upne jen na tuto aktivitu.
Učit psa správně vychovávat trvá i několik let a pokud nemáš smečku, těžko potřebuješ, aby tohle praktikoval.


Rudo, může mít pes správné vychovatelství v krvi? Ptám se, protože Břetislaf jakmile si srovnal "svoje holky" do latě, tak už je dál neumravńuje, neřeší maličkosti, dokonce nemá potřebu se nějak nad ně povyšovat, v současné době by nezasvěcený nepoznal, že je nejvýš postavený - prostě pohoda. Musím přiznat, že holky fakt vyšlapujou. :wink: Předpokládám, že v té garáži, co žil, neměl možnost, se to učit. Nebo to není možné a vidím neviditelné? Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 16. říj. 2008 10:30 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Dorotka píše:
... může mít pes správné vychovatelství v krvi?...
Může

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Výchova štěňat?
PříspěvekNapsal: sob 25. úno. 2012 21:33 
Offline

Registrován: čtv 23. úno. 2012 11:20
Příspěvky: 1
Bydliště: Praha
Dobrý den, mám také dotaz :-) Mám doma 6letou bullterierku, která je povahově zlatá. Poslouchá, lidi miluje, na žádného psa nikdy nezaútočila, od rvaček odchází, pokud to jen trochu jde. Teď máme doma 2 štěňata (cca půlroční - ne její), která si spolu celé dny hrají. Dost často se stává, že je fenka chvíli pozoruje a pak do jejich rozvášněné hry vstoupí. Přijde, zavrčí, rozežene je a zase si jde lehnout. Mám ji nechat v tom pokračovat - jedná se o výchovu štěňat, nebo jen zbytečně prudí a měla by dostat vynadáno? Děkuji, hezký den :sunny:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výchova štěňat?
PříspěvekNapsal: ned 26. úno. 2012 13:30 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Záleží na primeranosti jej zásahu a na tom, či je to jej zaslúžená kompetencia čo na diaľku neposúdime. Dôležité je to, aký vzor si z toho vezmú šteňatá.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!