Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 20:00
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: stř 12. lis. 2008 10:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha 10 a Jindřichův Hradec
Ahoj, přečetla jsem si všechno co Ruda napsal v knížce i tady na webu o důvěře a respektu. Nevím co si mám myslet o chování svého skoro 2letého RR. V létě měl poměrně komplikované zranění na boku, které se velmi špatně hojilo a vyžadovalo skoro každodenní návštěvu veterináře. Protože nás to všechny zmáhalo, domluvila jsem se s veterinářem a každý den jsem několikrát prováděla zákrok sama (čištění pomocí sondy) nechal si všechno v pohodě líbit, držel, vůbec neprotestoval.Stejně se chová když mu dělám cokoli (to myslím hygienu a pod.) - prostě drží. Je poslušný a žádné problémy s ním nejsou. Z toho všeho by se dalo usoudit, že má ke mě důvěru. Když se ale vyjíměčně stane, že se něčeho lekne (např. včera dva 10letí kluci v křoví měli práskací kuličky a počkali až jsme byli dostatečně blízko) popoběhne cca 10m do oblouku a zůstane stát vedle mě cca do 5ti metrů. Vždycky stojí vedle mě nikdy ne přede mnou nebo za mnou. V těchto situacích si ho buď přivolám a to v pohodě přijde nebo dávám pokyn "jdeme dál" a to běží vedle mě jako by se nic nestalo. Přijde mi jako by kontroloval situaci a čekal co bude a to by zase naznačovalo, že ke mě důvěru nemá. Než jsem přečetla Rudovu knížku tak jsem to moc nezkoumala, ale teď nevím co si o tom mám myslet.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 12. lis. 2008 10:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
můj pes si odemě taky nechá líbit všechno co se ošetřování týče- veškerý zášívání ran atd uveterináře děláme jen pod lokálkou- cleková ení potřebná atd. nicméně vím že ve mě tu důvěru prostě nemá takovou jakou by mohl mít

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 12. lis. 2008 12:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha 10 a Jindřichův Hradec
Endy dokonce v druhé půlce léčby to absolvoval bez lokálního umrtvení, stačilo že ho držím na stole

_________________
Vlaďka, Endy a Dex
http://dexendy.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: úte 24. úno. 2009 21:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 05. lis. 2008 17:21
Příspěvky: 222
Bydliště: Malá Veleň, Děčín
Když si Sama přivolám k pomazlení a stojím, skloní hlavu a opře se s ní o moje kolena a nechá se drbat nebo když sedím "na bobku", strčí hlavu jakoby pode mě - mám pocit, že jsem tu četla, že to znamená něco pozitivního (důvěru nebo podřízenost, teď nevím přesně).Z toho bych řekla, že to mezi námi není tak zlé. Ale máme problém se špatnou socializací (už máme v plánu dvě vaše akce, tak snad to napravíme), že když ho chce svrchu po hlavě někdo cizí pohladit, minimálně uhýbá nebo ho k sobě ani nepustí. Co mě trápí, že párkrát jsem si všimla, že uhnul i před mým pohlazením po hlavě - souvisí to s tou špatnou socializací nebo máme problém ve vztahu? Reaguju na to tak, že ho naschvál začnu drbat na hlavě a to už znovu neuhne a řekla bych, že mu to ani nevadí, jen asi neovládne tu prvotní reakci :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: úte 24. úno. 2009 22:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 14. zář. 2008 17:05
Příspěvky: 97
Bydliště: Říčany
O sahání mezi uši se píše v Co tím chce pes říci v "podává pacinu"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: stř 25. úno. 2009 13:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Nenechávala bych cizí lidi šahat na psa zeshora. Pokud se čoklici někdo zrovna dvakrát nelíbí, řeknu mu, ať jí natáhne ruku zespoda pod čumák a nechá se nejdřív očichat, případně ať si u toho ještě sedne na bobek.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: stř 25. úno. 2009 18:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 05. lis. 2008 17:21
Příspěvky: 222
Bydliště: Malá Veleň, Děčín
Milena píše:
O sahání mezi uši se píše v Co tím chce pes říci v "podává pacinu"


Tam mě to nenapadlo hledat, tak díky za tip.
Běžně nenechám cizí lidi sahat na psa svrchu, ale je to i u lidí, kteří nejsou úplně cizí (ale není to rodina). Spíš mě zajímal váš názor na tu reakci na mé pohlazení a jak případně získám nebo aspoň podpořím jeho důvěru ve mě. Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: stř 24. lis. 2010 10:08 
Offline

Registrován: úte 12. říj. 2010 08:38
Příspěvky: 76
Bydliště: evropa
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na jednu věc, možná to bude hloupé , ale docela mě to zaujalo a nevím přesně jak si to vyložit. Mám 2 letou hodně submisivní fenku -kříženku. Už od štěněte byla hodně bázlivá, ale podařilo se mi z ní vychovat pohodového pejska a dobrou kámošku. Jen jedno mi trochu vrtá hlavou , když leží v klidu na zemi natažená na bok a já s k ní přisednu začné vrtět ocasem převracet se na záda a ukazovat břicho a prostě se mazlit. Když si ale lehnu na zem jako vedle ní , leží dál natažená , ale ocasem ani nepohne, nezdá se že by ztuhla , prostě leží a nehýbe se. Zajímalo by mě co to znamená? Nechci ji nějak stresovat svým chováním, tak proto mě to zajímá. Děkuji za odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: stř 24. lis. 2010 11:22 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Kdybych uvažoval tak, jako uvažuješ ty, musel bych svou vlčici držet v izolaci od veškerých vjemů, které ji stresují a stal by se z mí plachý vlk bojící se i vlastního stínu. Osobně do toho jdu opačně. Ať si hezky zvyká. Že něco nezná a nechápe? Za čas pochopí, nebo se naučí to neřešit. Tudíž bude imunní vůči tomuto typu stresů.
Když mi sem chodí psi s lidmi, kteří uvažují podobně jako ty, je mi líto těch psů, kteří mají mnohem horší socializaci a řeší věci, které ani moje karpatská šelmička se zděděnou přirozenou plachostí naprosto neřeší.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: stř 24. lis. 2010 11:45 
Offline

Registrován: úte 12. říj. 2010 08:38
Příspěvky: 76
Bydliště: evropa
[
Citace:
quote="Desenský"]Kdybych uvažoval tak, jako uvažuješ ty, musel bych svou vlčici držet v izolaci od veškerých vjemů, které ji stresují a stal by se z mí plachý vlk bojící se i vlastního stínu. Osobně do toho jdu opačně. Ať si hezky zvyká. Že něco nezná a nechápe? Za čas pochopí, nebo se naučí to neřešit. Tudíž bude imunní vůči tomuto typu stresů.
Když mi sem chodí psi s lidmi, kteří uvažují podobně jako ty, je mi líto těch psů, kteří mají mnohem horší socializaci a řeší věci, které ani moje karpatská šelmička se zděděnou přirozenou plachostí naprosto neřeší.
[/quote]
Děkuji za odpověď , znamená to že je to pro ni nová situce, které přesně nerozumí a proto se tak chová? Budu se řídit vaší radou , děkuji ještě jednou


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: stř 24. lis. 2010 12:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Přilehnutí bere jako větší narušení její intimní zóny, píšeš, že máš bázlivku, chce to čas. Hlavně to Ty neřeš jako problém. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: stř 24. lis. 2010 14:19 
Offline

Registrován: úte 12. říj. 2010 08:38
Příspěvky: 76
Bydliště: evropa
jj já to jako problém ani neřeším, jen jsem chtěla vědět co to chování znamená , abych ji lépe pochopila.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: stř 24. lis. 2010 14:49 
Offline

Registrován: úte 12. říj. 2010 08:38
Příspěvky: 76
Bydliště: evropa
ještě jestli můžu dodat, že mě na tom zaujalo to , že se jinak chová když sedím a když ležím, je to ve stejné vzdálenosti , těsně u ní ale v sedě jsem nad ní a v leže na její úrovni ..osobní prostor jí naruším tak jako tak ..docela mě tyto věci zajímají a tady se chování psů a jejich psychologiii hodně dozvím , tak snad se nebude zlobit , že s tím otravuju :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: stř 24. lis. 2010 14:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Ježkovy voči?
Taky to budeš pociťovat jinak, když si vedle tebe někdo stoupne, sedne, nebo lehne, ne?

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: stř 24. lis. 2010 14:59 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Pes je zvyklý, že člověk je nad ním. Vidí tě z úplně jiné perspektivy, například. A u nejistého psa... Vem si to třeba u sebe, celý život máš jednoho šéfa, kterého respektuješ a máš ráda a najednou, po pár letech, ti nabídne tykání, pozve tě k sobě domů a usadíte e u krbu na zemi - jak se budeš cítit? Okamžitě mu začneš bezproblémů tykat a pujdeš s k němu do lednice pro pití bez ptaní? :wink:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: stř 24. lis. 2010 15:04 
Offline

Registrován: úte 12. říj. 2010 08:38
Příspěvky: 76
Bydliště: evropa
Zita píše:
Ježkovy voči?
Citace:
Taky to budeš pociťovat jinak, když si vedle tebe někdo stoupne, sedne, nebo lehne, ne?

Tak já určitě ano a většina lidí asi taky. Když si vedle mě ve vlaku někdo sedne nebo stoupne bude to určitě jiné než když si vedle mne lehne a přizpůsobím tomu moje chování . Pes asi taky nějak na tyto situace reaguje, pokud to není uplně vyrovnaný a klidný tvor nebo speciálně vycvičený pes např.canisterapie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: stř 24. lis. 2010 15:07 
Offline

Registrován: úte 12. říj. 2010 08:38
Příspěvky: 76
Bydliště: evropa
Eva Štemberová píše:
Pes je zvyklý, že člověk je nad ním. Vidí tě z úplně jiné perspektivy, například. A u nejistého psa... Vem si to třeba u sebe, celý život máš jednoho šéfa, kterého respektuješ a máš ráda a najednou, po pár letech, ti nabídne tykání, pozve tě k sobě domů a usadíte e u krbu na zemi - jak se budeš cítit? Okamžitě mu začneš bezproblémů tykat a pujdeš s k němu do lednice pro pití bez ptaní? :wink:

Ano tomu rozumím, nakonec tak to psal i pan Desenský , je to pro ni nová situce na kterou si musí zvykat. Chápu to , děkuji všem za odpovědi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: čtv 01. bře. 2012 12:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 26. led. 2012 10:13
Příspěvky: 77
Bydliště: Praha
Čubina JRT 4 měsíce, nosí mi hračky a povolené kousací předměty k nohám, částečně si mi na nohu lehne a věc položí a kouše, mně to neva (lodičky nenosím), jen bych chtěla vědět zda je to projev důvěry, že si to jako jde zpracovat ke mně? Moji pozornost dál nevyžaduje a kouše si.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: čtv 01. bře. 2012 13:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. led. 2011 17:29
Příspěvky: 3985
Bydliště: Ostrov u Macochy
Já bych to brala jako "panička se mi nemusí nutně věnovat, zabavím se klidně i sama, ale hlavně že jsem jí na blízku" - takže veskrze pozitivně.

_________________
Ve snaze přetvořit svět člověk zapomíná přetvořit sám sebe (A. Platonov)
www.naturaldogfood.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: pát 02. bře. 2012 04:50 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Takto se zpravidla chová pes, který není úplně samostatný, nebo je značně submisivní. Projev důvěry to je, ale má to i jiné souvislosti. Zpravidla mu chybí jistota po celém prostoru teritoria a vyrovná si ji asistencí autority, respektive ochránce. Například nováčci psi, kteří se mi tu teprve zabydlují, jsou schopni se nakrmit nebo okusovat nějakou hračku jen tehdy, jsem-li opravdu hodně blízko, nebo mají přímý osobní kontakt (dotyk), čímž získají pocit, že jim kryju záda a nemusí si je hlídat oni sami.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: pát 02. bře. 2012 09:19 
Offline

Registrován: čtv 23. úno. 2012 10:39
Příspěvky: 27
Bydliště: Slovensko,stredné
Prosím skúsených o názor (trápi ma zlé svedomie),i keď od incidentu ubehli skoro 2 roky a moja fenka je už za dúhovým mostom...
situácia: raňajšia prechádzka,vtedy 3 ročná fenka( kríženček 8 kg) bola na dlhom vodítku a čúrala cca 5 m odo mňa.Pri odchode z domu sme videli na prechádzke čubinu (kríženec NO-"asociálka" ),s ktorou sa nemali v láske.Pri čúraní mojej fenky som perférnym zrakom zbadala,že sa k nám tá ovčiačka rúti -z cca 70-100m(vyšklbla sa majiteľke z vodítka) Privolala som si (v strese) fenku,schmatla ju do náručia.V tom momente mi ale preblesklo hlavou,že sa nebudeme mať ako brániť a tak som fenku položila zas na zem.V tom momente už bola vlčiačka pri nás a pustila sa do mojej.Malá jačala ležiac na chrbte.Ja som schytila vlčiačku za chvost a ťahala.Majiteľka sotva v polovici trasy.NO sa mi vyšklbla,ja som spadla,moja fenka ušla cca 5-6 m.Tam ju zase psica schytila,ale medzi tým mi pribehol na pomoc nejaký pán a aj udychčaná majiteľka vlčiačky.Ja som už nerobila nič,len sa váľala po zemi a volala na svoju fenku,aby sa vrátila.Skončila som v špitáli so zlomenou nohou.
Ako to vtedy vyhodnotila moja fenka?Že som ju z náručia pustila rovno do papule veľkému psovi?Zlyhala som ako ochránca,alebo ako asi?
(vyzeralo to veľmi dramaticky,našťastie malá z toho vyviazla vtedy len s 2 malinkými tržnými rankami na krku a oslintaná a strapatá)
Ďakujem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: sob 03. bře. 2012 15:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 22. kvě. 2011 12:40
Příspěvky: 249
Bydliště: Luhačovice/(Ostrava)
dneska se mi stala mizerná věc, jeli jsme na společné venčení a Altík je z cizích velký psů trochu nervózní, tak se mi tiskl k nohám, štěkal a cenil zuby. pes začal obíhat kolem nás a Altar začal vyjíždět už víc, tak jsem se ho snažila uklidnit a chytit ho. vůbec mě nenapadlo že ten druhý člověk si psa neodchytil a ten stojí přímo za mnou, ne ve vzdálenosti pár mterů. takže když jsem se pokoušela Altara zklidnit, pes se pohnul, Altar se ohnal a kousnul mě do prstu. po zbytek vycházky když k němu pes šel tak se po mě sice díval, ale už se nešel "schovat" mi k nohám jako obvykle. buď už věděl, že to pako si z větší části chce hrát (podle mě tam ale nešlo jen o hru, Altar se bránil až moc) nebo ve mě ztratil důvěru, když jsem místo bránění Altara bránila Altarovi, aby vyjel po psovi...mám teď obavy, pokud jsem jeho důvěru vážně ztratila(a ke všemu ne svojí vinou), jak ji můžu získat zpátky?:( máme i jiné problémy se strachem a jestli se nebude moct spolehnout ani na mě, tak to bude snášet asi hodně špatně....

_________________
http://altar-kutinecka.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Důvěra psa
PříspěvekNapsal: sob 03. bře. 2012 16:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Po netu není vhodné ti něco radit, je k tomu třeba vás spolu vidět. Jestli máš možnost, objednej se k Rudovi na konzultaci.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!