Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 23:54
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výzva ke hře
PříspěvekNapsal: sob 05. zář. 2009 18:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 25. črc. 2009 08:23
Příspěvky: 6
Bydliště: Bratislava
Ahoj chcem sa spytat mam 3 mesacneho STB stafordsirskeho bulteriera, a dnes pri prechadzke mi stale nabiehal predo mna ,sadol alebo stal a pozeral mi do oci a stekal / on skoro vobec nesteka / a troska sa snazil jak keby skusat skocit mi po nohaviciach.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: chování a postoje psů
PříspěvekNapsal: pon 07. zář. 2009 09:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. čer. 2009 12:48
Příspěvky: 103
Bydliště: Zlín
Dobrý den,
mám 4 a půl měsíční fenku Portíka. Je velmi temperamentní a inteligentní. Snažím se využívat vašich rad a pročítám poradnu a vždycky se mi něco hodí. Chtěla jsem se zeptat , protože jsem narazila pouze na pár fotek ve vaší knížce , jestli nemáte někde popsané postoje psů( co vyjadřují). Zajímalo by mě, co znamená ,že se mi před procházkou ( už bezpečně pozná že jdeme ven, i když celý den může lítat po zahradě)neustále staví za záde a vyskakuje ne mě zezedu a přitom ňafá za kalhoty, není agresivní a na svůj věk docela slušně poslouchá, umí téměř 100% sedni, ke mně zvládá taky velmi slušně( teď trénujeme na stopovačce ignorovat srnky ). Děkuji za odpoveď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nadbieha , pozera na mna a steka
PříspěvekNapsal: pon 07. zář. 2009 10:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Třeba jen chce, abys s ním něco dělal, nějakou akci, hrál si, nebo mu dal nějaký úkol....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nadbieha , pozera na mna a steka
PříspěvekNapsal: pon 07. zář. 2009 15:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 22. kvě. 2009 09:13
Příspěvky: 782
Bydliště: Kladno
Můj malej dělá něco podobnýho,je to výzva ke hře.Většinou chce,abych běžela a mohli jsme se honit a nebo abych mu něco hodila.

_________________
Linda a Jackie


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nadbieha , pozera na mna a steka
PříspěvekNapsal: úte 08. zář. 2009 16:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
souhlas je to výzva ke hře, k akci- čubík mi to dělá taky tak jí vždycky trošku taky vyprovokuju trošku se honíme ona mě chytá za ruce a tak a má z toho strašnou prču

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nadbieha , pozera na mna a steka
PříspěvekNapsal: čtv 10. zář. 2009 16:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. čer. 2009 12:48
Příspěvky: 103
Bydliště: Zlín
ajka píše:
souhlas je to výzva ke hře, k akci- čubík mi to dělá taky tak jí vždycky trošku taky vyprovokuju trošku se honíme ona mě chytá za ruce a tak a má z toho strašnou prču

Já jsem si myslela, že to bude o hře, víte nechci aby získala špatné návyky. Bude to docela velký pes a ne všichni lidi mají radost když na ně hopne chlupatá mnohdy dost špinavá příšerka a pucuje si o ně packy.Někde jsem četla , že o budoucí povaze psa rozhoduje období do 6 měsíců , ale zase nechci být na ni zbytečně tvrdá, vím , že je to ještě štěně a chce si hrát.Jde o to zvolit tu správnou střední cestu. Mám ji hodně ráda a ona mě myslím taky , tak to nechci pokazit ať už rozmazlováním nebo zbytečnou "tvrdostí". Není to můj první pes , mám psi vlastně co si pamatuji, ale první větší.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výzva ke hře
PříspěvekNapsal: čtv 10. zář. 2009 16:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
pokud nechceš aby skákala, tak se k ní sehni. To s tou povahou je částečně pravda, právě proto jí dopřej bezstarostné hravé a spokojené dětství :yawinkle:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výzva ke hře
PříspěvekNapsal: čtv 10. zář. 2009 17:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. čer. 2009 12:48
Příspěvky: 103
Bydliště: Zlín
Když se k ní sehnu , tak mi dá pusinku až mi cvaknou zuby, dětství má suprové , celý den si hraje , lítá po zahradě a tak trochu zlobí starší kamarádku. Mám totiž ještě 13 letou fenku špice.Ta s ní hodně omládla, a i když jsem z jejich soužití měla strach až na malé výjimky si dobře rozumí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výzva ke hře
PříspěvekNapsal: čtv 10. zář. 2009 17:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 18. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 360
Bydliště: Loučka u VM
Náš pes je vyloženě vítací a skákací a teď poslední 2 týdny pochopil, že skákáním nic nezíská a už se většinou kolem lidí vlní jako užovka. Ale je to i dost tím, že jsme doma přestali vítat a loučit se a on už prostě nemá potřebu tolik vítat. (Je mu 9 měs. a řešili jsme to jen povelem dolů)

_________________
Kristýna a Amigo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výzva ke hře
PříspěvekNapsal: čtv 10. zář. 2009 17:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
myslela jsem sehnout a korigovat psa rukama, ne jí nastrčit bradu. Případně nosit hračku a do zubaté tlamky vrážet hračku :croc:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výzva ke hře
PříspěvekNapsal: stř 16. zář. 2009 12:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. čer. 2009 12:48
Příspěvky: 103
Bydliště: Zlín
Petra píše:
myslela jsem sehnout a korigovat psa rukama, ne jí nastrčit bradu. Případně nosit hračku a do zubaté tlamky vrážet hračku :croc:

Zdravím, dík za radu už na tom pracujeme.Včera jsme byli venku a "malá" byla jak vyměněná. den před tím pěkně poslouchala( ona vypadá že jí dělá ohromnou radost poslouchat) a včera dělala , že neslyší..., škrabkala se za uchem, čuchala myšky atd. Zítra má 5 měsíců, tak že by už puberta? Má nové zúbky, tak je velká frajerka, taky se na sebe ráda chodí dívat do zrdcadla, je to srandovní když v její výšce je zrdcadlo samý flek od nosu. Taky ji ohromně zajímají letadla, může si krk vykroutit když ho slyší už ho hledá na obloze. Je s ní zkrátka sranda.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výzva ke hře
PříspěvekNapsal: sob 08. kvě. 2010 17:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. bře. 2010 18:05
Příspěvky: 12
Bydliště: Praha-Východ
Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda máte někdo zkušenost s podobným chováním.
Moje Cápa (4 měsíce Jack Russellík), občas dělá to, že začne lítat ve větších kruzích kolem člověka, psa. Letí jak vítr, má uši přilepené k hlavě a trochu do zadu, vykulené oči, pootevřenou pusu (jsou jí vidět zuby, jakoby se smála) Ocas má Část u kořene na horu, zbytek dolů, takže celkově tvoří jakoby očko. Když se zastaví, většinou zalehne i s čumákem dolů a pak zas vyskočí a pokračuje. Ze začátku to dělala večer před spaním na posteli a někdy to dělá po koupání. Lítá tak, že běhá přes předměty, skrz keře a klidně by vlítla kamkoli. Proto mi to připadá dost nebezpečné.
Připadá mi, že jí chytá jakoby amok, vypadá u toho jako blázen.
Dělá to snad z nejistoty? Trochu se bojí, trochu si chce hrát, prostě jakoby neví a tak tím uvolňuje napětí? Myslíte, že si to vykládám dobře?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výzva ke hře
PříspěvekNapsal: sob 08. kvě. 2010 20:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Míňa píše:
Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda máte někdo zkušenost s podobným chováním.
Moje Cápa (4 měsíce Jack Russellík), občas dělá to, že začne lítat ve větších kruzích kolem člověka, psa. Letí jak vítr, má uši přilepené k hlavě a trochu do zadu, vykulené oči, pootevřenou pusu (jsou jí vidět zuby, jakoby se smála) Ocas má Část u kořene na horu, zbytek dolů, takže celkově tvoří jakoby očko. Když se zastaví, většinou zalehne i s čumákem dolů a pak zas vyskočí a pokračuje. Ze začátku to dělala večer před spaním na posteli a někdy to dělá po koupání. Lítá tak, že běhá přes předměty, skrz keře a klidně by vlítla kamkoli. Proto mi to připadá dost nebezpečné.
Připadá mi, že jí chytá jakoby amok, vypadá u toho jako blázen.
Dělá to snad z nejistoty? Trochu se bojí, trochu si chce hrát, prostě jakoby neví a tak tím uvolňuje napětí? Myslíte, že si to vykládám dobře?

Už sme to tu preberali.Pes má radosť zo života,vela energie a takto to dáva najavo.Robili to všetky naše psi a ja tomu hovorím že "ju chytla šajba".Nič negatívneho v tom nehladaj.Mňa to pokaždé rozosmeje,lebo to fakt vyzerá smiešne.Aj nebezpečne,lebo to psa čapne hlavne v lese kde je vela stromov.Ale je to v podstate kdekolvek.Z úplne kludného psa sa zo sekundy stane raketová strela. :lol:

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výzva ke hře
PříspěvekNapsal: ned 09. kvě. 2010 12:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 26. zář. 2009 13:27
Příspěvky: 87
Míňa píše:
Letí jak vítr, má uši přilepené k hlavě a trochu do zadu, vykulené oči, pootevřenou pusu (jsou jí vidět zuby, jakoby se smála) Ocas má Část u kořene na horu, zbytek dolů, takže celkově tvoří jakoby očko. Když se zastaví, většinou zalehne i s čumákem dolů a pak zas vyskočí a pokračuje.
Tohle dělá Ron na zahradě, kde se může vylítat na volno. Lítá dokola sem a tam, někdy mu v zatáčce ujedou nohy a je na to bezva pohled :-) Většinou skončí u klacku nebo jiné hračky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výzva ke hře
PříspěvekNapsal: ned 09. kvě. 2010 18:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. bře. 2010 18:05
Příspěvky: 12
Bydliště: Praha-Východ
Díky, trochu mě to uklidnilo. Cápa je můj třetí pes, ale žádný před ní,to nedělal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výzva ke hře
PříspěvekNapsal: čtv 06. zář. 2012 07:49 
Offline

Registrován: ned 20. úno. 2011 19:24
Příspěvky: 20
Bydliště: Hlinsko
Dobrý den, prosím o vysvětlení následující situace.
Moje kamarádka má RR (1,5roku) a domnívá se, že jí pes "napadá". Já si ovšem myslím, že je to pouze výzva ke hře, ale uvidíme, co na to ostatní :wink: Popisovala mi situaci takto: pes je na zahradě, ona jde přes zahradu, psa si nevšímá a on jí chňapne po ruce. Potom se před ní postaví, vycení zuby, je v předklonu, přední nohy roztažené, zadek nahoře. Podle postoje se mi to jeví jako klasická výzva ke hře. Ovšem ona si není jistá těmi vyceněnými zuby. I to chňapání po ruce mi přijde zcela normální. Naše feňule mě dělá prakticky totéž, občas mě chňapne tak, že do druhého dne tam mám vyryté zuby.
Nechci, aby se svého psa bála a jeho chování si špatně vysvětlovala.
Díky za reakce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výzva ke hře
PříspěvekNapsal: čtv 06. zář. 2012 08:17 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
za mne: "jednoznačně" hra

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výzva ke hře
PříspěvekNapsal: čtv 06. zář. 2012 09:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha 10 a Jindřichův Hradec
Naprosto jednoznačně hra. RR mají trošku brutus hry, vypadají, že se vraždí. Než si sousedi zvykli, běhali k nám domů, že se mě rvou psi. Někteří jsou navíc hrozně hluční a ukecaní.

_________________
Vlaďka, Endy a Dex
http://dexendy.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výzva ke hře
PříspěvekNapsal: čtv 06. zář. 2012 10:08 
Offline

Registrován: ned 20. úno. 2011 19:24
Příspěvky: 20
Bydliště: Hlinsko
Moc děkuji za reakce. Jsem ráda, že se mi potvrdila moje domněnka, a nyní bych kamarádce ráda poradila, jak se zachovat, když jí pejsek takto vybízí ke hře.. ignorovat, nebo přistoupit na hru?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výzva ke hře
PříspěvekNapsal: čtv 06. zář. 2012 11:55 
Offline

Registrován: úte 23. čer. 2009 22:00
Příspěvky: 344
Bydliště: Praha 6
No, to je přece na kamarádce! Pokud má čas a chce, tak ať si hrají, pokud čas nemá, či nechce, tak nehra!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jak usměrnit výzvy ke hře?
PříspěvekNapsal: ned 03. úno. 2013 08:47 
Offline

Registrován: sob 02. úno. 2013 16:03
Příspěvky: 7
Bydliště: Trutnov
Ahoj, máme 5 měsíční fenku (matka labradorka, otec neznámý, něco menšího). Poraďte mi, prosím, jak jí vysvětlit, že si hrát nechci. Při procházkách na volno je až šílená. Štěká jako by mě chtěla zakousnout, lítá kolem mě a dost tvrdě mě napadá (míra může být subjektivní, ale mě se to opravdu nelíbí). Kouše mě do lítek. Není možné ji chytit. Jediné, co pomůže, hodit jí hračku, ale nevím, zda se tím nenaučí si něco vynucovat. Myslím, že ze mě musí cítit, že se mi to nelíbí. Povely nesmíš, fuj, dost nemají žádný efekt. Co dělám špatně a jak to napravit? Děkuju.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak usměrnit výzvy ke hře?
PříspěvekNapsal: ned 03. úno. 2013 10:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 22. srp. 2012 09:21
Příspěvky: 254
Bydliště: Litvínov
Akrimka307 píše:
Ahoj, máme 5 měsíční fenku (matka labradorka, otec neznámý, něco menšího). Poraďte mi, prosím, jak jí vysvětlit, že si hrát nechci. Při procházkách na volno je až šílená. Štěká jako by mě chtěla zakousnout, lítá kolem mě a dost tvrdě mě napadá (míra může být subjektivní, ale mě se to opravdu nelíbí). Kouše mě do lítek. Není možné ji chytit. Jediné, co pomůže, hodit jí hračku, ale nevím, zda se tím nenaučí si něco vynucovat. Myslím, že ze mě musí cítit, že se mi to nelíbí. Povely nesmíš, fuj, dost nemají žádný efekt. Co dělám špatně a jak to napravit? Děkuju.


Nenazvala bych to napadáním, chce si hrát.
Tohle dělala hodně často ségry kolie. Když to přesáhlo mez, otočila jsem se zády, založila ruce a úplně ignorovala. Když přestal kousat/skákat, šli jsme si hrát. Pochopila rychle, že tím prvním způsobem se daleko nedostala, kdežto pak jsme si hráli (samozřejmě se musí psí energie vybít jinde a jinak, třeba házením míčku apod).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výzva ke hře
PříspěvekNapsal: ned 03. úno. 2013 10:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 22. kvě. 2009 09:13
Příspěvky: 782
Bydliště: Kladno
Jackie mi tohle dělá taky,akorát že mě kouše do boty....většinou to dělá když se nudí,že třeba dlouho jdeme nebo že se mu dostatečně nevěnuju.Podle toho taky reaguju.Budˇvezmu třeba klacek nebo něco podobnýho a to mu hodím a nebo když mám pocit,že to přehání tak prostě povel...většinou k noze a pak trochu pocvičím...sedni,lehni,sedni,lehni....pak dám volno a je klid.Ale samozřejmě pes musí tyhle povely znát. ,,Štěkáním ´´ povelů fuj,nesmíš atd. se ničeho nedocílí.

_________________
Linda a Jackie


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výzva ke hře
PříspěvekNapsal: ned 03. úno. 2013 17:41 
Offline

Registrován: sob 02. úno. 2013 16:03
Příspěvky: 7
Bydliště: Trutnov
Holky, děkuju. Dnes jsme byly venku, ještě než jsem četla Vaše odpovědi a sama od sebe postupuju, jak říkáte. To otáčení se jsem už zkoušela, ale popravdě jsem netušila, jak dlouho to bude trvat, tak jsem od toho ustoupila. Zkusím tedy vytrvat. Snad nepřijdu o nohavice :mrgreen: Když zareaguju hrou, je to v pohodě, ale přišlo mi to, že jí dovolím, aby si tu hru vynutila, což nechci. Teď chodíme na stopovačce a když začne a já si nechci hrát, tak ji přivolám a to jí samozřejmě zklidní :shock: Jsem ráda, že začínám trochu rozumět, jak na ni. Čtu knihu pana Desenského a tam často je, co hledám, aniž bych to primárně hledala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výzva ke hře
PříspěvekNapsal: ned 03. úno. 2013 18:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Hlavně jí dej nějakou zábavu. Obyč házení míčku je blbé, spíš jí ho třeba schovávej nebo házej do vysoké trávy nebo větví, aby ho musela chvilku hledat. Tím se unaví víc než lítáním a kousáním do tebe :-)

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: štěkání entlebucha
PříspěvekNapsal: úte 02. zář. 2014 11:17 
Offline

Registrován: úte 29. črc. 2014 10:59
Příspěvky: 1
Bydliště: Horomerice
Máme 3,5 měsíční entelbušku. Je skvělá, temperamentní jak se o nich píše, ale jedna věc nám nejde odbourat. Občas jí popadne štěkácí kolečko, štěká, doráží, jakoby chtěla chňapnout po noze, občas to vypadá, že je hodně rozlobená a když se jí chci dotknout, tak hbitě odskočí. Takže jí nelze zastavit, protože jí nechytnu. Něco možná vzniklo se zvykáním si na obojek a vodítko. Oboje byl trošku problém. Když vezmu "odměny", tak je u mě a hned skáče a sežrala by všechno. Nechceme z ní loudivce. Spíš nerozumím tomu jejímu štěkání. Běhá dokola a doráží na nohy, nikdy nekousne, ale je to na milimetr blízko. Je jak divoká a nenechá se zklidnit, štěká pořád pryč. Někdy hodně rozlobeně s vrčením. Občas to dělá když jí nebaví, že se zastavíme, nebo zpomalíme. Občas když má hlad (což má téměř pořád :). Možná to je jen obecné gesto pro vyjádření nespokojenosti s něčím? Někdy stačí se rozejít nebo jí zabavit míčkem. Ale jindy to nebere konce. Zkoušela jsem povel a dokud nemám "odměnu", tak nic. Zkoušela jsem v klidu, pomalu, počkat, nekončilo to. Zuřila ještě víc. Až po nějaké době v hlavě jakoby přepne a zklidní se. Většinou jí zaujme něco jiného. Máme dvě malé děti (4 roky) a jen prostě nechci aby to gradovalo v něco špatného.
Děkuji za jakoukoliv radu či zkušenost s entlebuchem či podobnou situací.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výzva ke hře
PříspěvekNapsal: úte 02. zář. 2014 16:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Kontaktuj Lenku Schönbeckovou, tady Lenka Apenzelka, ví o nich všechno.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!