Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 23:58
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 212 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Rozmazlenost
PříspěvekNapsal: ned 27. kvě. 2012 23:13 
Offline

Registrován: sob 08. led. 2011 20:53
Příspěvky: 7
Bydliště: Cheb
Ahojky.Před týdnem nám zemřela 13letá ovčanda,která byla téměř náhradní matkou našemu kříženečkovi brazilské fily.Hned další den jsem jela do útulku vybrat psíka,který by mu dělal společnost v naší nepřítomnosti.Vybrala jsem mu asi 4 měsíčního křížence čehosi co si netroufám identifikovat.Pejsek je velice živý,hravý,ale to nejdůležitější pro co jsem ho vybrala je,že se každému psu okamžitě podvolil a nastavoval bříško.Filu jsem vzala pro jistotu s sebou a vybírala také podle jeho reakce.Štěně máme už týden doma oddělené od fily ohradou a chodíme na společné procházky,kde se štěně neustále file vnucuje a ta ho ignoruje.Na společné zahradě jsem file místo kovového košíku nasadila cosi co připomíná náhubek na medvědy (což je mu zjevně nepříjemné),vzala si ho na stopovačku a pustila ke štěněti.Štěně ho neustále vybízí ke hře a otravuje a fila na něj vrčí.Vždycky ho pokárám a štěně odlákám z jeho dosahu.Dnes jsem nechala filu v kotci ,štěně nechala běhat kolem a sledovala jeho reakce.Kdyby se dostal k jeho kotci cizí pes,neskutečně by běsnil,na štěně reagoval se zájmem s vrtícím ohonem do doby než štěně začalo lítat jak potrhlé.Máte někdo radu jak je na sebe zvykat aniž by štěně přišlo k úhoně?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: pon 28. kvě. 2012 06:56 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Oba dva poslední dotazy jsem přesunul tam, kde máte odpovědi. Doporučuji dodržovat zásadní pravidlo Psí poradny, které je červeně nahoře na této a každé další stránce:

" Více čtěte, méně pište! 99% všech vašich otázek je zde zodpovězeno. "

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 12-ti letá kokršpanělka X 7 týdenní štěně NO
PříspěvekNapsal: pon 28. kvě. 2012 07:02 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Blesk píše:
...nově jsme si pořídili psa NO (7 týdnů)...
Otázka soužití dvou psů je v této části poradny zodpovězena. Spíše by mne zajímalo, proč je novému štěněti teprve sedm týdnů, to mu umřela máma, nebo je to od množitelů?

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 12-ti letá kokršpanělka X 7 týdenní štěně NO
PříspěvekNapsal: pon 28. kvě. 2012 10:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Úplně stejný problém je tu zodpovězený už asi 5x, tak pohledej :wink:
Blesk píše:
...pak mi veterinář poradil, že ji nesmím dát pocit, že spadla na druhé místo za štěně, tak jsem přestala....
Jenom k tomuhle: veterinář opravdu není kompetentní rádce k výchově psů. Většinou. Alespoň co já znám psy veterinářů, tak (až na 1 případ) nijak dobře socializovaní fakt nejsou. Co se týče "pořadí ve smečce", tak štěně je v tomhle trochu mimo nějaké "příčky". Jakožto mládě má svoje privilegia a vy jste tam od toho, abyste zajistili dodržování pořádku - ne vaše asociální kokřice.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: pon 28. kvě. 2012 14:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 26. kvě. 2012 23:30
Příspěvky: 15
Bydliště: Beskydy
Viděli jsme oba rodiče, a co myslíte pod pojmem množitel nevim... Majitelé štěněte nám řekli, ať už si ho odvezeme, že mu jde 8. týden, ale když nám později z důvodů očkování sdělili mailem datum narození, tak bylo jasné, že mu bylo 6 týdnů a 3 dny.... :( Tak doufám, že bude v pohodě...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: pon 28. kvě. 2012 21:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Blesk píše:
Viděli jsme oba rodiče, a co myslíte pod pojmem množitel nevim... Majitelé štěněte nám řekli, ať už si ho odvezeme, že mu jde 8. týden, ale když nám později z důvodů očkování sdělili mailem datum narození, tak bylo jasné, že mu bylo 6 týdnů a 3 dny.... :( Tak doufám, že bude v pohodě...

Tak to boli množitelia ako vyšitý.Mne nechcela dať chovatelka Adélu pomali v 8 týždňoch.Dobrý chovatel neponáhla na odber,šteňa dá z domu najskor v 8 týždňoch a skor určite nie.Títo sa šteniat chceli asi zbaviť čo najskor aby nemali také náklady na krmivo a veterinárnu starostlivosť.Klasická známka množitelov :roll:

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: pon 28. kvě. 2012 22:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Množitel je ten, kdo (kromě jiného) nedává korektní informace, odstavuje štěňata předčasně, neočkuje a neodčervuje, aby do toho nedejbože nemusel vrazit prachy. Místo vystavení rodokmenu ukáže libovolného psa a tvrdí, že je to otec štěňat.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: úte 29. kvě. 2012 11:47 
Offline

Registrován: pon 30. led. 2012 18:31
Příspěvky: 18
Bydliště: Hořany
dobrý den, Mám rok a půl starou holku cane corso a kamarád si pořídíl malou stafbulku, jsou jí tři měsíce. Perfektně si spolu rozumí, velkou nechám zalehnout aby miminko nerozšlapala a tak se vydrží okusovat a blbnout hrozně dlouho a je na ně nádhernej pohled když cane leží na zádech a malá jí stojí na krku a hlavu jí strká do otevřené tlamy :D . Jediný co řešíme je že prcek se po čase dost rozvášní, začne štěkat a vrčet a kolikrát už ji jehličkama prokousla pysk. V tu chvíli ukončujeme. Nebo máme nechat at si vyřídí sami? Cane je moula nechá si všechno líbit nikdy na ni ani nehodila zlej pohled natož zavrčet. Jsou to obě ještě štěnata takže nevíme jak moc dokáže velká malou usměrnit, aby se pak ze stafbulky nestal zákeřnák kterej si bude myslet že si může dovolovat. takže otázka: nechat je blbnout at velká malou srovná nebo to řešit za ní když se moc rozjede?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: úte 29. kvě. 2012 21:49 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Mončák je vhodné usmerniť, ak je toho príliš, ale kedy presne, to sa cez net radí ťažko. Neukončovala by som, len sa medzi nich pichla a previedla pozornosť, vložila do hry iné prvky. V predošlých príspevkoch je popísané viac.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Závislák x štěně
PříspěvekNapsal: pát 20. črc. 2012 15:39 
Offline

Registrován: úte 17. črc. 2012 07:27
Příspěvky: 3
Bydliště: Dolní Přím
Dobrý den,mám problém a i když mám psy již dlouho,nevím najednou jak se zachovat.
Mám ovčáka 6 let , má složeny zkoušky.Dále schitzu také psa,tomu je 15let ,moc nevidí,hůř slyší.A navíc mám jorkšírku 9 let.
Teď jsem dostala štěně 7 týdnů ,fenečku schitzu.
Ovčák smí chodit domů ,spal v kuchyni nebo ve verandě ,ti malí samozřejmě taky.Jsem už druhý rok doma,tak vlastně všichni jsou neustále se mnou.
Teď přišlo štěndo .Ti malí jsou v pohodě ,ovčák - po pravdě nevím.
Fenečka je malinká,ještě sem tam upadne jako každé štěně a musím přiznat,že jsem asi já nejvíc v rozpacích a nejistá vůči tomu ovčákovi jak se zachová.Když štěně nesu ven čůrat,očuchá ho ,tedy v mé náruči ,ale bojím se ho pustit na zem,aby mi po něm neskočil.
Chtěla bych se zeptat jak to zkusit , jak dlouho trvá než si ten ovčoun zvykne,jestli tedy vůbec si zvykne.
Když štěně spí,jemu dám povel ať leží na místě,není problém. :( Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: sob 21. črc. 2012 17:43 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Otazku, ktora naozaj nepatri do technickej casti poradne, som zaradila sem, kde su odpovede.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: sob 21. črc. 2012 18:38 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Ovčák snad vykazuje nějaké "nekalé" úmysly? Nebo proboha, jaký je důvod tohoto strachu? Vemte je někam na procházku do lesa, ovčákovi dejte stopovačku a klídek :wink: klidně i košík, pokud se fakt tak bojíte.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: sob 21. črc. 2012 18:57 
Offline

Registrován: úte 17. črc. 2012 07:27
Příspěvky: 3
Bydliště: Dolní Přím
Eva Štemberová píše:
Ovčák snad vykazuje nějaké "nekalé" úmysly? Nebo proboha, jaký je důvod tohoto strachu? Vemte je někam na procházku do lesa, ovčákovi dejte stopovačku a klídek :wink: klidně i košík, pokud se fakt tak bojíte.


Ovčák snad nevykazuje něco nekalého,ale sousedům se hárala fenka a tak se stalo,že toho našeho starého šicáka kousnul u plotu,kde oba běhali,byl tam u toho tedy manžel,ne já.Samozřejmě ovčoun dostal "vysvětlení",že se to nesmí.
Na cvičáku pohoda,ale jak stárnul,začal vrčet jak na feny,tak na štěňata a to mi přišlo divné,zas takové veliké zkušenosti nemám .Možná to bude víc můj problém než psů jak jsem psala,ale proto se ptám.Fenečka má snad 7 týdnů a má 1kg,on má 48kg.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: ned 22. črc. 2012 07:36 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
To, že má pes iks zkoušek, ještě neznamená, že je správně socializován vůči štěňatům. Jelikož nikdo v tomto ohledu psa, ani vaše zkušenosti neznáme, těžko můžeme posoudit stav věci a adekvátně poradit, co s tím tady na netu.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: ned 22. črc. 2012 11:04 
Offline

Registrován: úte 17. črc. 2012 07:27
Příspěvky: 3
Bydliště: Dolní Přím
Ano , děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: pon 06. srp. 2012 06:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 17. črc. 2012 13:13
Příspěvky: 47
Bydliště: Ostrava
Zdravím všechny,
před měsícem jsme si s přítelem pořídili teď asi čtyřměsíční štěně z útulku. Je to hodná fenka, nebojácná, s ostatními psi vychází velmi dobře. Problém vzniká jen s dvěma fenkami u mé mamky, kam občas jezdíme na víkend. První je fenka boloňského psíka (9 let), druhá její dcera kříženka (6 let). Obě z naši malé nejsou nadšené, navíc druhá mladší fenka je bojácný pes, ze strachu přechází až k agresi. Bojí se lidí, bouřek, ohňostrojů, atd. Obě jsou hrozně uštěkané. Podle rad tady se snažíme Beu (naše štěně) mírnit, aby na fenky tolik nedorážela a nabízet jí jinou činnost a je zase nepodporovat v jejich vrčení. Situace už se pomalu zlepšuje.
Tento víkend se ale stalo pár věcí, které bych chtěla vysvětlit. První je, že si myslím, že Bea poznala, že druhá ustrašená fenka je jaká je a schválně ji víc provokuje. Například Sára (mladší fenka) leží na trávě a Bea najednou provokativně vyběhne proti ní, ale nedojde k žádnému bližšímu kontaktu, lehne si prostě opodál a kouká na Sáru. Taky do ní občas strčí zadkem. Chápu to jako výzvu ke hře. Nejvíc nás ale zaujala situace, kdy Bea přiběhla k Sáře, těsně před ní se vyčůrala a Sára se zvedla a v loužičce se vyválela. Tak hlavně o tomto nevíme, co mělo znamenat. Předem děkujeme za všechny reakce. :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: čtv 09. srp. 2012 20:32 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Asi bych volil jiné psy na socializaci než tyto problémové. Nebude to totiž v budoucnu bez následků.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: útočí z vyvýšených míst
PříspěvekNapsal: úte 28. srp. 2012 08:06 
Offline

Registrován: pon 27. srp. 2012 14:19
Příspěvky: 5
Bydliště: Hodonín
Dobrý den,
mám fenku (3 roky, kříženka jorka) a teď už i 2 měsíční štěndo mini australáka. Problém je v tom, že jakmile je fenka na sedačce nebo na posteli a štěník se dobývá, že chce taky nahoru, tak fenka okamžitě vyjede. Někdy jenom zavrčí, ale většinou dost hnusně vyjede. (Jinak venku na procházce spolu vychází krásně to by se starší fenka nechala ožužlávat celý den.) Tak vždycky když vyjela, jsem ji poslala do pelechu nebo prostě někam. Udělala jsem to několikrát a pak mi fenka začala ignorovat přivolání, ale jenom doma. Dala jsem jí couračku a byl klid a zase poslouchá jak hodinky. Ale stále vyjíždí a to hlavně když je výš než štěndo. Poslední dobou mi začala i stávkovat v agility a už neběhá s chutí, taky se dřív přišla pomazlit a večer jsme spolu v klidu seděli u TV a teď leží ve vedlejší místnosti ani se nepodívá co dělám a když přijde štěndo do stejné místnosti jako ona většinou odchází. Napadlo mě, že to může být z toho jak jsem ji posílala do pelechu.
Prosím o radu jak se mám zachovat a vyřešit to vyjíždění a přitom být spravedlivá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: sob 01. zář. 2012 07:04 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Asi by to chtělo zavolat dřív, než fenka napáchá na štěněti nevratné škody.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: ned 02. zář. 2012 15:08 
Offline

Registrován: pon 27. srp. 2012 14:19
Příspěvky: 5
Bydliště: Hodonín
Bohužel, nemůžu vám zavolat, jelikož studuji a v danou dobu co máte uvedenou, to nejde. Nějak to, ale zkusím :D , mohl byste mi prosím poradit aspoň zhruba co dělat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: čtv 13. zář. 2012 09:03 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Zkusit risknout zavolat v jinou dobu nebo přijet na free sobotu.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: 8 letá fenka labradora a štěně 3 měsíční
PříspěvekNapsal: ned 16. zář. 2012 11:25 
Offline

Registrován: úte 04. zář. 2012 15:30
Příspěvky: 1
Bydliště: Brno
Dobrý den,
potřebovala bych radu. Mám dvě fenky jednu 8 letou labradorkua 3 měsíční Am. Buldoka. Labradorku jsem našla na ulici značně v katastrofálním stavu(podvýživená, očividně týraná). Povedlo se nám ji celkem socializovat,ale agresivita na psy zůstala. Teď jsme si pořídily fenku Am. Buldoka(3 měsíce) Venku se holky spojily na výbornou, jedna bez druhé neudělá ani krok,ale doma máme strach je mít společně. Jednou jsme to zkusily a starší byla nervózní a vrčela. Jak mám postupovat,aby i doma byly spojeny, jak venku? Moc prosím o radu.
Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: stř 19. zář. 2012 09:10 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Desenský píše:
Dotaz jsem přesunul tam, kde máte odpovědi. Doporučuji dodržovat zásadní pravidlo Psí poradny, které je červeně nahoře na této a každé další stránce:

" Více čtěte, méně pište! 99% všech vašich otázek je zde zodpovězeno. "

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: ned 27. led. 2013 21:55 
Offline

Registrován: úte 13. bře. 2012 14:43
Příspěvky: 70
Bydliště: Praha
Trošku se vtírnu do tohoto tématu -> máme ročního Jorka a teď jsme si k němu pořídili ještě jednoho,14 měsíčního. Povahově jsou proti sobě naprosto opační. Mladší je neřízená střela,starší je naprostej kliďas. Zatím se k sobě mají,blbnou,koušou se,doráží na sebe a perou se o hračky. Beru to tak,že si ujasňujou pozice. Otázka zní,co všechno jim mám dovolit. Mam bejt flegmatickej a nechat je,ať si to ujasní sami,nebo je hlídat a usměrňovat? Zatím se nenapadají,nejsou zákeřní... Spíš mi jde o to,jak se do budoucna zachovat... Předem díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: pon 28. led. 2013 17:48 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Richie píše:
...Mam bejt flegmatickej a nechat je,ať si to ujasní sami
nebo je hlídat a usměrňovat?
To druhé je správně, jinak se vám to jednou vymkne.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: pon 28. led. 2013 20:09 
Offline

Registrován: úte 13. bře. 2012 14:43
Příspěvky: 70
Bydliště: Praha
Děkuji za odpověď. Trochu jsem si to myslel,protože jsem to zde přečetl snad všechno. Nicméně,díky,že jste mi to potvrdil. Budu se snažit být důsledný a usměrňovat kluky k vzájemnému respektu...

Asi to sem nepatří,ale rád bych vám zde ještě vyjádřil svůj dík za tuto poradnu. Je to pro mě velká studnice informací... :prayer: :prayer: :prayer:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: pon 04. úno. 2013 15:13 
Offline

Registrován: úte 13. bře. 2012 14:43
Příspěvky: 70
Bydliště: Praha
...aby toho nebylo málo,mám další otázku. Zkoušel jsem hledat odpověď,ale radši se zeptám. Oba kluci spolu zatím vychází líp,než jsem si myslel,neperou se,hrajou si spolu,tahají se o hračky a blbnou tak,jak by asi roční pesani měli. Nicméně,za těch cca 10 dní,co jsou spolu se asi 3x stalo to,že ten mladší (máme od štěněte) jakoby vyjede po tom starším (máme 10 dní). Zkusím popsat konkretní situaci a konkretní chování obou kluků:

Oblékám se do práce,oba kluci jsou na posteli a sledují mě. Ten mladší si chce očividně hrát,ale starší je v klidu. Sedí a kouká. Já se rozejdu směrem pryč,starší skočí dolu a jde za mnou,ale ten mladší honem vyskočí,dopadne staršímu skoro na záda a rovnou se mu zakousává shora do krku,přitom vrčí. Starší se ožene a začnou se zase "kočkovat",jakoby se nic extra nestalo,prostě hra. Děje se to konkretně vždy jen při seskoku z postele,křesla,kanape... Nevím,co si o tom mám myslet. Jestli je to "zákeřnost",nebo jen důraznější pobídka ke hře a tudíž ani nevím,jak to řešit a zda-li to vůbec řešit. Trochu se přikláním k názoru,že si prostě chce jen hrát a nemyslí to nijak zle. Nicméně,vždy,když se tohle stalo,tak jsem se trochu výhružně podíval na mladšího (viník) a vyčítavě mu řekl,že takhle nemá blbnout. Netrestal jsem,neřval jsem. Hezky v klidu... Nemáte k tomu někdo nějaký postřeh?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: pon 04. úno. 2013 17:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Emočně vypjatá situace (odcházení, přicházení), závisláci to někdy neustojí a vrknou si na spolubydlícího. Znám, mám doma totéž. Tvůj přístup mi přijde adekvátní, řeším to podobně.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: pon 04. úno. 2013 17:54 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Na tohle ti po netu asi nikdo neodpoví. Umím si dost dobře představit, že je to jen výzva ke hře, ale umím si představit, že je to počáteční nekalost.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Změna povahy k horšímu.
PříspěvekNapsal: sob 29. čer. 2013 18:29 
Offline

Registrován: úte 04. čer. 2013 05:10
Příspěvky: 4
Bydliště: liberec
Dobrý den,mám 2roky fenu křížence NO a belgičáka z útulku.Když jsem si jí brala,byla velmi submisivní uječený a ustrašený uzlíček nervů,který nás pořád a všude následoval,jen abychom jí někde nenechali.Pracuji na tom,aby jsme měly spolu oboustranně hezký život.,,Po svém",ne na cvičáku.Hlavně na tom, aby byla sebejistější,vstřícná a milá.Bohužel je to i dnes tak,že když jdeme na procházku,nebo i na zahradě zvedneme ruku,nebo šoupneme nohou o zem,jde do ustrašeného jekotu a na zem.Zřejmě jí někdo pořádně nařezal už před tím,než se do útulku dostala. Poslední dobou je ještě víc protivná,neodbytná,uječená,hamižná,jedovatá,prostě hrozná.Je pravda že jsem si pořídila štěně kavkazáka,takže její změnu přičítám tomu že žárlí.I když se jí snažím věnovat stejnou měrou jako štěněti.I když si kavkazáčkem hraje,je asi naštvaná. Mám prostě pocit,že jí neumím s novou situací pomoci a sobě také ne.Prosím poradí mi s tím někdo?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: ned 30. čer. 2013 07:25 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Z dotazu vyplývá, že nemáte správně seřazené priority. Pořídit štěně, navíc kazoše k nevyrovnané fence je docela hazard, protože z toho štěněte nemůže v přítomnosti starší, labilní fenky vyrůst normální pohodový pes. Jak známo, psi se od sebe učí především to špatné, potom možná to ostatní. S problémovými kavkazáky tady pracuji naprosto běžně, ovšem když se vymkne kontrole nějaký retrívr, je to sice problém, ale zdaleka ne tak markantní, jako když se kontrole vymkne kazoš.
Už tohle je docela tragický úhel pohledu na věc:

Citace:
... její změnu přičítám tomu že žárlí.I když se jí snažím věnovat stejnou měrou jako štěněti...

Doporučuji stavit se tady s fenkami dřív, než bude malér. Tel. č. jistě znáte.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: ned 30. čer. 2013 14:06 
Offline

Registrován: úte 04. čer. 2013 05:10
Příspěvky: 4
Bydliště: liberec
No,...hodně dlouho jsem zvažovala,zda je můj problém opravdový,zda nejsem jen divná já.A spíš jsem původně chtěla poradit s kavkazáčkem.Doposavad jsem měla vždy ovčáky a to je podle mého názoru jiná práce.Pastevecký pes je podle všeho co jsem nastudovala jiný.Štěňátko je 4měsíční a je to kluk-asi jsem to nenapsala.Zatím je tulivý,milý,hodný,poslušný.Podle mého soudu nemá neřest kterou bych našla.Jen ta naše Jedule je protivná.Budu chvilku přemýšlet a pak budu Vám volat.Jsem ale z Liberce a je to velký kus cesty,což by neva,ale hafík strašně zvrací už po 500metrech v autě.Majitelé od kterých pejska mám tvrdí,že je to normální a přejde to věkem.Veterinářka tvrdí totéž.
Moc Vám děkuji za reakci ač mě trochu zaskočila. Mamulová L.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: ned 30. čer. 2013 18:12 
Offline

Registrován: úte 04. čer. 2013 05:10
Příspěvky: 4
Bydliště: liberec
Dobrý den,ještě jsem úplně zapomněla napsat,že fena poslouchá na 100%,takže není problém s neuposlechnutím.Ale jak jste napsal,je labilní. Mamulová L.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: ned 30. čer. 2013 20:18 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Věkem se to zvracení nespraví, spraví se to naježděnejma kilometrama :wink: A že je štěně zatím v pohodě. Ano, to je, je to prcek. Ale čím bude starší, tím to bude horší. Ať už od ní odkouká strach z nápřahu, majetnickost (a to kazoš sám o sobě majetnický je, zvlášt u žrádla), strach, jedovatost aj. Prostě z něj dost pravděpodobně může vyrůst to samé, co je fenka, akorát v kazoším a testosteronovém vydání. Z Liberce je to cca 2,5 hodiny cesty autem. Freečko je pro kazoše dobrá forma socializace a i kdyby byla fena v pohodě, tak se rozhdoně vyplatí dojet si pro sdělení: "řešíš kraviny, neřeš. fena je v pohodě". Protože pak můžete být v klidu a jen si užívat štěňáka. 8)

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: ned 30. čer. 2013 23:57 
Offline

Registrován: ned 03. bře. 2013 16:38
Příspěvky: 20
Bydliště: Černošice
Dobrý večer všem,

potřebovala bych poradit s trochu specifickou situací. Dneska jsme si přivezli domů nové štěndo (fenka, 3 měsíce, australský ovčák), bohužel nám to brácha trochu zavařil, protože hlídáme psa jeho přítelkyně, jsou spolu tři týdny na dovolené. Jde o 9ti letou belgičandu, kterou sice nevidíme poprvé ale rozhodně nás nepovažuje za svoje "páníčky." Z toho, co o ní dokážu říct je, že je submisivní ale až bojácná, poslouchá ale s tou socializací to asi taky nebyla úplně hitovka, vyjíždí po psech za plotem a malých psech venku. Nejdříve na štěně vyjela (žádné zranění) a když jsme šli s oběma ven, tak jí začala nakrývat - netuším proč to dělá...? V každém případě úpřímně přiznávám, že si nedávám za cíl dát do kupy tu belgičandu, ale nechci, aby mi za ty tři týdny ztraumatizovala štěně. Mám je prostě raději držet od sebe, případně ještě můžu belgičandu odvézt na hlídání někomu jinému (i když mi jí je líto teda :( ach jo, to jsem se zase do něčeho navlíkla...

Moc děkuju za případné rady


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: pon 01. črc. 2013 05:57 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Otázka priorit a intuice.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: pon 01. črc. 2013 08:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. led. 2011 17:29
Příspěvky: 3985
Bydliště: Ostrov u Macochy
Pokud nehodláš něco dělat s belgičandou, nebo se na to necítíš to "ukočírovat", tak bych je rozhodně držela od sebe. Nestojí to za traumatizované štěně.

_________________
Ve snaze přetvořit svět člověk zapomíná přetvořit sám sebe (A. Platonov)
www.naturaldogfood.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starsi pes x stene
PříspěvekNapsal: pon 01. črc. 2013 12:17 
Offline

Registrován: ned 03. bře. 2013 16:38
Příspěvky: 20
Bydliště: Černošice
díky, taky jsem k tomu došla...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: agrese nebo pošťuchování?
PříspěvekNapsal: úte 16. črc. 2013 12:33 
Offline

Registrován: úte 04. čer. 2013 05:10
Příspěvky: 4
Bydliště: liberec
Ahoj,chtěla bych se zeptat.Mám 2,5letou fenu belgičáka a 5měsíční štěně kavkazáka.Chtěla bych se zeptat co je v pohodě a co už je špatně.Kavkazáček pošťuchuje fenu tak,že ji kouše-tedy oždibuje .Tu ji tahá za ocas,tu ji chytá za krkem,pak za zadní nohu a ona se někdy brání a kavkazák jí nechá být,ale někdy jí otravuje dál.Pak já napomínám kazoše,že to se nedělá a jdu ho zaměstnávat jinak-například si jej přivolám a hodím míček,nebo ho pomuchlám,nebo si s ním jen povídám.Ale pravda taky ne vždy.Někdy jen okřiknu a on toho hned nechá,ale za chvíli to zkusí znova.Určitě to nemám vychytané tak,abych u tohoto vždycky byla a rovnala je.
Většinou se tak děje když ona běhá za míčkem-což jí fakt baví a nejraději by tak činila pořád.Jindy se toto děje když spolu odpočívají na zahradě a to se pak pošťuchují a hrají si.To hodnotím jako v pořádku.Ale nevím jestli je to okusování když on chce aby si hrála s ním v pořádku.Můžete mi někdo dám osvícenou odpověď prosím??


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: stř 05. úno. 2014 13:26 
Offline

Registrován: sob 01. úno. 2014 22:14
Příspěvky: 6
Bydliště: Severní Morava
Ahoj všichni,chtěla bych poprosit o radu.Máme 2-měs.štěně husky,fenku.Doma máme i 8-letého psa křížence husky a NO.Kdysi ho pokousal pes a od té doby je k ostatním nedůvěřivý.Na feny a štěňata neútočí.S malou je v pohodě,dokud si s ním nechce hrát svým štěněčím způsobem,kousání atd.Vrčí na ni a utíká před ní.Zatím se je snažíme sbližovat hlavně venku na zahradě nebo uvnitř,když je malá ospalá.Postupujeme tedy tak,že je necháme běhat,pokud ho ona moc zlobí,napomeneme ji,pokud se on moc ohání packama,napomeneme jeho,když už je fenka moc rozjetá,ukončíme hru.Pes má ale po celou dobu náhubek,nemáme zatím odvahu mu ho sundat.Když malá spí,náhubek pes nemá a jen ji očichá,někdy si vedle ní i lehne.Jak máme postupovat dál?Ještě mám strach,aby neměla fenka kvůli němu narušený vztah pes-pes.Mám ji vzít i k jiným psům a seznamovat ji s nima?Ještě nemá potřebná očkování a nemůžeme s ní na procházku.Chci ji vzít do psí školky,ale to můžu až za měsíc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: čtv 06. úno. 2014 07:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Hlavně nedržte štěně v izolaci. Blábol o procházkách je nesmysl. Samozřejmě, určité riziko, že by štěně mohlo chytit nějakou infekční chorobu existuje, ale to snadno eliminujete tím, že je budete seznamovat s takovými psy, které mají očkování v pořádku. Od takového psa logicky nic chytit nemůže. Vemte ji do smečky pohodových a zdravých psů, když prošvihnete těch pár nejdůležitějších týdnů, bude se vám to moc špatně dohánět. (A najděte si veterináře, který nebude radit takové kokotiny.)

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: úte 11. úno. 2014 12:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Z toho co píšete mi nijak nepřijde, že by starší pes nějak narušoval psí socializaci. Zní mi to, jako že se chová uplně normálně. Náhubek mu asi klidně nechte, jestli to přispívá k větší pohodě zúčastněných. U štěněte bych určitě pracovala na další socializaci se psy, očkování-neočkování. Jak píše Zuzka.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: pon 24. bře. 2014 22:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 17. pro. 2013 06:34
Příspěvky: 46
Bydliště: Lipník nad Bečvou - Loučka
Můžu poprosit o názor někoho zkušeného :
ještě stále seznamujeme - Barča NO 9let a Hektor Beagle 8 měsíců, společné vycházky mimo zahradu bez problémů, doma na dvorku horší, Barča má neustálou potřebu se k Hektorovi stavět jakoby do Téčka, což se mu nelíbí, jakmile má Barča svou hlavu nad ním tak uskakuje, když mu položí tlapku na záda tak už se vyloženě rozčiluje, dříve jej pronásledovala na každém kroku a on se po ní neustále ohlížel a měla jsem pocit, že z ní má strach, po čase jsou i chvíle kdy si jej vůbec nevšímá a spíše Hektor občas provokuje k honičkám. Poslední dny Barča hárá, takže bych řekla že má k pejskům obecně vstřícnější postoj, tak se snažím aby s Hektorem trávili více času, tedy samozřejmě pod dozorem, důkladně se očichávají, Hektor se přirozeně více zajímá o pozadí, občas jí olízne, nemá žádné tendence k naskakování, každé očichávání končí zvednutím nožičky a občůráním Barčiných zadních nohou. Vůbec se snaží přečůrat všechny značky co Barča udělá. Po chvíli Barča udělá pohled jako že " když se k ničemu nemáš, tak si trhni nohou" a odchází zalézt do boudy. Nevydrží tam dlouho, vyleze a nechá se od Hektora vyprovokovat k nějaké honičce nebo strkanici, Hektor je očividně nadšený, že má koho zlobit, a dostat ho zpět do domu je problém. Myslíte, že to spěje k tomu aby mohli vegetit celý den spolu, nebo jak Barča dohárá bude vstřícný postoj k pejskům v tahu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: úte 25. bře. 2014 14:04 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Deni22 píše:
... jak Barča dohárá bude vstřícný postoj k pejskům v tahu?
Tak bych to viděl. Máte tam trošku anarchii, z toho důvodu jsou následky nevyhnutelné. Více po telefonu, je to debata na déle a bohužel nemám moc času na dlouhé psaní.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: stř 26. bře. 2014 12:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 17. pro. 2013 06:34
Příspěvky: 46
Bydliště: Lipník nad Bečvou - Loučka
njn, taky jsem z toho měla ten pocit :bee:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: sob 17. kvě. 2014 21:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 17. pro. 2013 06:34
Příspěvky: 46
Bydliště: Lipník nad Bečvou - Loučka
a tak jsem jednoho krásnýho dne měla pocit že už byto jako šlo ..... a ono to jde..... Barča s Hektorem jsou spolu skoro celé dny a žádné drama se nekoná . Jupí.
Chtěla bych se zeptat, když jsme venku, psíci se volně potulují a Hektor vleze do záhonu, já na něj houknu ať maže pryč a než zareaguje Hektor tak už se přiřítí Barča a žene ho ze záhonu pryč. Jak jí mám vysvětlit že si Hektora umravním sama a nechci, aby to dělala ona? Ono stačí když Barča slyší nějaký káravý ton a už to řeší i když Hektor spolupracuje a poslechne.
Nebo : jsem v domě, psíci venku - otevřu dveře na dvůr - Barča stojí přede dveřmi, Hektor nikde. Zavolám se do prostoru Hektore ke mě, Barča udělá otočku , zmizí za roh a za 10 vteřin je zpátky a před sebou žene Hektora. Třeba by přišel i sám ( i když tomu moc nevěřím, přivolání není naše silná stránka), ale ona mu nedá šanci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: sob 17. kvě. 2014 23:10 
Offline

Registrován: úte 23. čer. 2009 22:00
Příspěvky: 344
Bydliště: Praha 6
Ad záhon: Hektor - přivolání a Barča - odvolání, či jiný povel, např. sedni? :-k Ty jsi šéf a Barča Ti do toho nemá co kecat, byť Ti, momentálně, pomáhá. Aby to neskončilo šikanou :hmm: ... Ale já nejsem ani Ruda ani poradce... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: ned 18. kvě. 2014 12:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 17. pro. 2013 06:34
Příspěvky: 46
Bydliště: Lipník nad Bečvou - Loučka
No ty povely nejsou naše silná stránka 8-[ ale za to umíme krásně spát, dělat blbiny, krást bačkory, okusovat nábytek a spoustu jiných nepraktických věcí :hmm:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: pon 19. kvě. 2014 06:40 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Dokud nemáte u obou psů spolehlivé přivolání, odvolání, odložení, odeslání na místo, nemáte psy pod kontrolou při volném pohybu bez vodítka.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starší pes vs. štěně
PříspěvekNapsal: úte 20. kvě. 2014 10:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 17. pro. 2013 06:34
Příspěvky: 46
Bydliště: Lipník nad Bečvou - Loučka
Barča je milionovej psík, povely ovládá, jen je po ní nikdo běžně nevyžadoval, nebylo potřeba, stačilo vyjít ze dveří a pípnout dálkovým ovládáním a sama se zvedla a zalezla do kotce, protože věděla že se budou otvírat vrata a vyjíždět autem a tudíš nesmí překážet, reaguje na gesta, přibíhá okamžitě když vejdeme na dvůr, čeká na místě když se jí řekne, jen jsme nikdy důsledně nevyžadovali plnění těch povelů, byly spíš takové informativní co by tak zrovna mohla udělat. A teď to po ní chci důsledně a hned , tak se trochu diví :mrgreen: . A Hektor je pubertální spratek, který provokuje jak může a na povely z vysoka kašle :Hangman: na tom stále ještě pracujeme, ale jeví se mi to jako běh na dlouhou trať. Ale už několik dnů pracuju na tom aby spolu vydrželi na jednom dvorku a v rámci možností to snad jde.
Docela mě potěšil dnešní telefonát mého přítula (já odcházím ráno do práce , on sa za 2 hodiny vrací z noční domů) a volá:

přítul: Není Barča nějaká nemocná?
já: Proč? nic jí nebylo.
přítul:No jsou spolu s Hektorem na dvoře a ona si ho vůbec nevšímá, ....

ono jako si řeknete nic zajímavýho , ale pro mě je to úspěch :hura:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 212 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!