Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 13:26
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: úte 14. dub. 2009 07:37 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Není to o věku psa, ale o tom, jak komunikuje ve smečce. Můj první skutečný vůdce smečky německý ovčák už v roce a půl zvládal spravedlivě a velice přesně ovládat psy starší i tří let, tedy dospěláky. Ti dospěláci však na vládnutí ve smečce neměli, protože byli většinou jednostranně zaměření a neměli naučené správné smečkové sociální chování, přestože byli fyzicky mnohem silnější a klidně i o více než desítky kil těžší.
Zásadní tedy je, buď nechat rovnocenné psy na stejné úrovni a vládu ve smečce nechat jen na lidech, nebo jednoho nadřadit nad ně, v případě, že je skutečně velice kvalitní a profesionální vůdčí pes. Povýšit psa, který šikanuje, znamená dříve nebo později rozpad smečky, boje, nervozitu, konflikty, prostě cokoli, jen ne nic dobrého.

KrystýnaZ. píše:
Zasáhli byste do toho, nebo to nechali dojít až k ostřejšímu konfliktu?
V tomto případě by bylo obojí špatně. Zasáhnout brzy, když je nadřazený pes ochoten ukončit konflikt je zbytečnost a nechat dojít k ostřejšímu konfliktu je právě ten moment, kdy je potřeba zasáhnout, ale ihned. Především je to hra na postřeh, kdy každá desetina vteřiny hraje významnou roli a hlavně musí člověk naprosto přesně vědět předem, jak to má celé vypadat a na konci dopadnout. Mám zásadní pravidlo, co je vyřešeno do dvaceti vteřin a bez škrábance nebo zbytečných stresů, to neřeším, ale jen monitoruji. Tohle celé se dá naučit vůdčí pes na skryté povely, ale ten člověk na to musí mít a dobře znát skutečná pravidla smečky, ne stavět na základě jen amatérských domněnek. Kdyby se do tohoto pustil amatér, dopadne to tak, že se jeden pes bude bát druhého a ve finále tu budeme opět řešit nejčastější problém, který tu řešíme, napadání psů ze strachu. Proto tu bojkotuji amatérské rady založené na nedostatku informací, které by skončili tím, že mi to přidělá zbytečnou práci s následnou nápravou.
Jeden z hlavních důvodů, proč vám zde píši, že není dobré nechat psy, aby si cokoli vyřizovali mezi sebou, je ten, že je otázkou, kdo z vás na tohle má, aby to uhlídal skutečně s přesností na desetinu vteřiny, kde každá chyba má nedozírné následky a že se špatně napravuje je hodně slabý výraz pro to, co by následovalo.
S hierarchickými pozicemi, jejich sestavováním a změnami v reálném čase dělám denně, vím kterého psa si postavit výš a kterého cíleně postavit pod něj, ale jen v určitých situacích. Ona totiž hierarchie není jen žebřík, ale pavučina. Tam, kde je jeden pes v jistých směrech výš, jinde je v jiných aktivitách výš ten druhý. Ne každý se narodí jako ředitel nebo manažer, manažer by si v nástrojárně u soustruhu s největší pravděpodobností soustružnickým nožem vypíchl oko... Podobně to platí u psů, respektive v divokých smečkách, kdy jeden je dobrý lovec, druhý skvělý vychovatel, další je zase lepší stopař, atd. Všichni tři zmínění jsou ve svém oboru výš, než je ten druhý, což znamená, že není nadřazen ani jeden vůči tomu druhému, jen se jeden nemíchá do práce dalšího, aby mu nepřekážel.
Na tomto základě sestavuji smečky já osobně. Pokud mám psa, který umí ve svém oboru všechno, co umí i ti ostatní, je vyrovnaný, rychle mu to pálí a učí jen to, co potřebuji, aby učil, stane se vůdcem smečky, respektive mým zástupcem, který samostatně řídí ostatní v mé nepřítomnosti. V mém životě to byli jen dva psi, protože tolik se jich zase jen tak nenarodí. Momentálně si řídím smečku sám a zástupnou alfu nepotřebuji. Když jsem přirozenou alfu psa hledal, bylo to hledání na dlouho. V současné smečce mám jedince, kteří umí každý něco, proto jsou upřednostňováni jen v rámci svých pravomocí a do druhých pravomocí nesmí zasahovat, jelikož tam upřednostňuji zase jiného. Tohle ukočírovat není žádná legrace a nevyplatí se v tom experimentovat. Nejbrutálnější chybou, je postavit si nahoru psa, který na to nemá. V té chvíli by skončila smečka jako taková rozpadem. I ve vlčích smečkách je problém s udržením stability, když tam více jedinců dokáže plně nahradit jiné. V tu chvíli dochází ke konfliktům vedoucím k rozdělení velké smečky na několik menších. Je to stejné jako ve firmě při zkracování rozpočtu.
Dokáži si představit i 600 psů na jednom místě, ale ne pohromadě jako smečku. Absolutně si nedokáži představit samostatně fungující smečku padesáti jedinců tak, aby mohli být 24 hodin pohromadě i v nepřítomnosti člověka, to považuji za holedbání, jelikož dělám se psy dost dlouho na to, abych věděl, že je nemožné něco takového sestavit, aby to fungovalo bez likvidace jedinců mezi sebou, protože na přirozenou selekci stačí jedna háravá fena. Kromě jiného, mám vlka právě ze smečky, kde k takovým přirozeným selekcím docházelo a není to ojedinělý případ, kdy dochází k vraždám mezi sebou z důvodu početnosti jedinců na malém prostoru. Aby se sestavila funkční smečka o velmi vysokém počtu jedinců, musela by ta smečka mít zajištěné loviště na hodně velkém prostoru řadově ve stovkách kilometrů. Smečka totiž funguje jako rodinná firma, kde platí přesné zákonitosti, tedy i taková, že si dva vyhovují do té doby, než si začnou překážet.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!