Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 18:49
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: ned 05. dub. 2009 17:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 10. bře. 2009 20:03
Příspěvky: 704
Bydliště: Brno-Kohoutky
Mám od štěněte fenku NO. Teď je jí 1,5roku a máme závislost na klackách. :roll: jakmile je v okolí jejího klacíčku (v podstatě každého co vidí) jiný pes vrčí na něj a chrání si je. Když je v blízkosti jiný pes, naposledy jsem jí nedokázala poručit aby klacek pustila. Nepomáhal povel, říkat do očí, položit na zem za kúži, ani když jsem jí držela hlavu u země a snažila rozevřít čelisti, podařilo se mi klacek dostat až když jsem jí ho zlomila v tlamě. Nikdy nikoho nepokousala, jen psům vyhrožuje (vyštěká je) a nebo psa kousek prožene, nikdy žádný útok. Pořídili jsme ještě jednu fenku štěně NO. Teď má 3 měsíce. Když si našla klacík starší jí ho okamžitě běží sebrat, tak ho starší vezmu a nechám mladé a říkám že nesmí, že jí ho má nechat ať není taková závislačka. Nehrozí tak že bude žárlit a malou jednoho dne zakousne?? Nebo se moc koukám na televizi :-) Jak jí zbavit závislosti na klacíčkách? To samé platí o "jejích" hračkách. Když na malou kvůli hračce zavrčí okamžitě předám hračku malé. Když si hrají obě v klidu nechávám je. Dělám dobře? Jak se v této situaci chovat aby si starší udržela svoji pozici ve smečce a zároveň malé nebrala věci? Jinak jsou spolu ok.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

_________________
http://weaving.rajce.idnes.cz/ fotky opět Free


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: ned 05. dub. 2009 18:54 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 23:25
Příspěvky: 1874
Bydliště: Osek u Duchcova
Weaving píše:
Nepomáhal povel, říkat do očí, položit na zem za kúži, ani když jsem jí držela hlavu u země a snažila rozevřít čelisti, podařilo se mi klacek dostat až když jsem jí ho zlomila v tlamě.


:shock: :shock: :shock:

_________________
“Pokud není milováno zvíře, část vlastní duše zůstává uspána.”


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: ned 05. dub. 2009 19:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 10. bře. 2009 20:03
Příspěvky: 704
Bydliště: Brno-Kohoutky
no nekoukej a raději poraď, už si s tím nevím rady :( je za tím úplně praštěná

_________________
http://weaving.rajce.idnes.cz/ fotky opět Free


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 06. dub. 2009 00:49 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 23:25
Příspěvky: 1874
Bydliště: Osek u Duchcova
No rozhodně bych jí ho nepčila takhle násilně. Spíš naučit povel ,,Pusť" třeba výměnou za pamlsek. Taky by měla vědět, že když ti klacek odevzdá může se s ním definitivně rozloučit. :oops: Mě ho pes třeba odevzdá rád, páč ví, že mi ho odevzdá proto, abych mu ho znova hodila (pokud teda nehrajeme hru na lovce a kořist, kdy já ho mám chytit a přeprat abych klacek zírkala, ale to je naše hra a to je něco jiného). Že se občas taky stane, že seberu a smůla už ho nedostane, nebo po té řeknu fuj a zahodím s tím, že ho teda má nechat tam kde je ten klacek a pokračovat v cestě, to se tak prostě stává.
Dále by mělo platit, že pokud má jeden pes hračku je to momentálně ,,jeho" hračka a druhej pes si na ní nebude dělat nárok.Takže když má klacek štěník je štěníkovo a ty jsi jdi po svým, ale když má pak svůj klacek fena, je feny a nemá na něj nárok štěník. Rvačku o ukradenou hračku nebo klacík jsem mockrát neřešila, protože mám jen jednoho psa (tohle beru když žil ještě Budeček - Rockyho adoptivní táta a tam takové problémy moc nebyly), ale řešila bych tohle asi podobně jako u dětí a to stylem, že hračku teda zabavím a když se o ní perou nebude ji mít ani jeden a hotovo. Tudíž je po důvodu k boji. :oops: Kompetentnější jistě poradí líp, tohle beru jen čistě sama za sebe. :oops:

_________________
“Pokud není milováno zvíře, část vlastní duše zůstává uspána.”


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 06. dub. 2009 07:48 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Weaving píše:
no nekoukej a raději poraď, už si s tím nevím rady :( je za tím úplně praštěná



Tohle ti po netu těžko někdo poradí, ta fena může malou vychovávat nebo naopak šikanovat. Pokud by si mi nelíbilo, jak se velká chová, tak bych se jí snažila jinak zaměstnat, když si malá hraje s klacíkem. Hodně bedlivě bych pozorovala tu velkou, třeba opravdu jí jenom učí. Jak se chová ta malá, když velká zasahuje?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 06. dub. 2009 09:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 10. bře. 2009 20:03
Příspěvky: 704
Bydliště: Brno-Kohoutky
když jí hračku (klacek) sebere, moc to neřeší. Většinou uhne a stáhne se. Málokdy na ni zaštěká.
Velká povel pusť zvládá, když si hážem donáší mi to šťastná, rozumí i nechat klacík na místě a jde se dál, cestou zpět si ho vezme. Ale jak je v blízkosti jiný pes, vůbec se jí ho nechce pustit a hlídá si ho. Případ co jsem popsala se mi stal opravdu jen jednou a dost mě zarazila její tvrdohlavost že mi klacek nedá.

_________________
http://weaving.rajce.idnes.cz/ fotky opět Free


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pát 10. dub. 2009 08:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 10. bře. 2009 20:03
Příspěvky: 704
Bydliště: Brno-Kohoutky
takhle Arča vypadá když se někdo (Bafča) přiblíží k "jejímu" míčku-okamžitě sebrat a utéct do bezpečí


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

_________________
http://weaving.rajce.idnes.cz/ fotky opět Free


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pát 10. dub. 2009 08:37 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Normální hra, malá se nebojí. Vypadají spokojeně.
Třeba sem Ruda nakoukne a řekne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pát 10. dub. 2009 08:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 10. bře. 2009 20:03
Příspěvky: 704
Bydliště: Brno-Kohoutky
jde mi oto že Arina je hrozně přivlastňovací a nenechá si (od psů) na nic šáhnout, Bafča šla za Arčou a balonku si vúbec nevšimla. Arina se úplně vyděsila že si chce zebrat míček, s praštěným výrazem ho urychleně čapla a šla si s ním lehnout bokem. (myslí si že každej klacek je její, i ten co si najde cizí pes sám a odhání ho od "svého" klacku)

_________________
http://weaving.rajce.idnes.cz/ fotky opět Free


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pát 10. dub. 2009 14:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 06:38
Příspěvky: 431
Bydliště: Brno
Vse resite zbytecne silou a posilujete jen pocit psa ze si svoji hracku musi chranit.Doporucuji zapracovat na ovladatelnosti a dale ukazat starsi fene ze nema duvod se chovat jak se chova-tj. bude pro Vas dulezity vztach a duvera psa ve Vas.

_________________
http://binladin.rajce.net


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: sob 11. dub. 2009 08:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 10. bře. 2009 20:03
Příspěvky: 704
Bydliště: Brno-Kohoutky
právě starší vzala malé kostičku, tak jsem ji beze slov vrátila zpět malé a starší (vypadala provinile) zavolala jsem ji vedle do pokoje a dala jí vlastní aby malé tu její nechala. Naopak, když opravdu dostala vlastní kost nechám ji aby na Bafinu klidně štěkla a nedala se a Bafině se snažím vysvětlit že když má kost ona je její a že ona má tam tu, ať si vezme svoji a starší nechá její věci. Myslíte že pochopí a budou si pamatovat kdo jakou dostal kost? (buvolí kůži)

_________________
http://weaving.rajce.idnes.cz/ fotky opět Free


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: sob 11. dub. 2009 22:15 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 23:25
Příspěvky: 1874
Bydliště: Osek u Duchcova
Weaving píše:
právě starší vzala malé kostičku, tak jsem ji beze slov vrátila zpět malé a starší (vypadala provinile) zavolala jsem ji vedle do pokoje a dala jí vlastní aby malé tu její nechala. Naopak, když opravdu dostala vlastní kost nechám ji aby na Bafinu klidně štěkla a nedala se a Bafině se snažím vysvětlit že když má kost ona je její a že ona má tam tu, ať si vezme svoji a starší nechá její věci. Myslíte že pochopí a budou si pamatovat kdo jakou dostal kost? (buvolí kůži)


Nemusej si pamatovat čí je jaká kost. Podpis na ní nemají. Když si je klidně třeba po hodině po jakési ,,vzájemné přátelské dohodě" rozhodnou, že si je prohodí, tak ať si je klidně prohoděj. To je jedno předi. Podepsané ty kosti nejsou ne?
Ale když jedna si něco najde nebo něco má a druhá jí to chce sobecky sebrat jenom proto, že to ona má, tak to bych netolerovala. To co jsi nyní ale popsala s kostičkama bych řekla, že je takhle o.k. a podle mne jsi tu udělala správně. Alespoň se holky ,,nehádaj". :lol:

_________________
“Pokud není milováno zvíře, část vlastní duše zůstává uspána.”


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: ned 12. dub. 2009 09:18 
Offline

Registrován: úte 07. dub. 2009 14:27
Příspěvky: 65
Bydliště: HK
Weaving píše:
právě starší vzala malé kostičku, tak jsem ji beze slov vrátila zpět malé a starší (vypadala provinile) zavolala jsem ji vedle do pokoje a dala jí vlastní aby malé tu její nechala. Naopak, když opravdu dostala vlastní kost nechám ji aby na Bafinu klidně štěkla a nedala se a Bafině se snažím vysvětlit že když má kost ona je její a že ona má tam tu, ať si vezme svoji a starší nechá její věci. Myslíte že pochopí a budou si pamatovat kdo jakou dostal kost? (buvolí kůži)


Ahoj, pokud fungeješ jako vůdce smečky jsou všechny klacíky, míčky atd tvoje.To že si tvá starší fenka chrání míček je uplně normální,přece nechceš aby si nechala všechno vzít.Je to zdravá sebevědomost,věř tomu,že kdyby potkala silnějšího a dominatnějšího jedince tak by míček přenechala.Když odměňuješ davej oběma to samé.Nechápu proč by měla dostávat jen malá.Pěkně oběma.1.dostane starší v současnosti výše postavenáfenka a pak malá.Pak ty jako vůdce musíš jen uhlídat aby velká až dojí to nešla sebrat malé.To samé s klacíkama, dát oběma.Ty nestrpíš žádné tahanice,hrát si můžou,ale žádné rvačky a usurpování.Závislá je proto,že si hrajete pořád slacíkama,už od dětsví.Vsadím se,že by pouslouvhala každého kdo má vrucce klacek jak hodinky.To by mi asi vadilo.Veškerou zábavu je třeba dělat s mírou a ne protože to psíka baví budem to dělat pořád.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: ned 12. dub. 2009 10:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Nenechala bych dojít k tomu, aby malé hračku nebo klacek vůbec sebrala. Pak bych nemusela řešit, jestli a jak ho velké vzít. Na druhou stranu mi připadá, že na velkou jdete v tomhle ohledu zbytečnou silou a ještě víc jí utvrzujete v tom, že je dobré si ty hračky a klacky hlídat. To, že bere malé hračky, mi nepřipadá jako sebevědomí, ale naopak jako pokus o šikanu - malá je přece podle fotek ještě vlněná štěnice. Jestli se velká chová tak, jak popisuješ, nedávala bych jí hračky, když je mezi jinými psy.
Co se týká toho odměňování, nebude mi pejsek povídat do toho, komu dám a jakou odměnu. Odměnu bych dala té fence, kterou si v daný moment vyberu a ta druhá mi do toho nebude kecat. Pokud budu protěžovat velkou, podepíšu se na sebevědomí té malé, pokud to přeženu naopak, otočím velkou proti malé. Zase je to podle mého názoru na reálnou ukázku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: ned 12. dub. 2009 18:05 
Offline

Registrován: úte 07. dub. 2009 14:27
Příspěvky: 65
Bydliště: HK
Essi, v tomhle se ale pleteš. Kdyby ve smečce jedli jako první ty nejslabší smečka by rychle zanikla. Nastavenou hierarchii je treba dodrzovat, jinak v tom psům dělas bordel.A budou z toho jen a jen konflikty.Ty jako vudce urcujes hranice,ale taky podporuješ ustalenou hierarchii.Pokud bude mít smečka málo jidla budou uprednostneni silnejsi jedinci a to i pred stenaty.Stenata smecku hodne oslabuji a pokud prijde nouze jdou proste stranou,smecka nezanikne jen kvuli stenatum to je prece hloupost.Stenata ve smecce vyvadi vlci take jen za dobrych podminek a ne kdyz je nouze a smecka je slaba.Pokud budes male stene stavet nad dospelou fenu muzes tim docilit taky to, ze ho proste zlikviduje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: ned 12. dub. 2009 18:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Kani nejsme ve smečce vlků která umírá hlady. Odměnu prostě dostane ten pes, který si ji zaslouží, žrádlo dostávají oba zároveň a zákaz strkání čenichu do druhé misky. A klidně nakrmím nejdřív psy a pak sebe. A pokud budem mít štěníka, tak štěník bude baštit 5-6x denně a dospěláci 2x a bez řečí. Hierarchie mezi psy je mi úplně ukradená, důležité je že nahoře jsem já a ti dole budou dělat jen to co jim dovolím (resp. to co jim nezakážu, aby zas někdo nemyslel že se bez povelu nesměj ani vyčurat) a konflikty (jakékoliv a o cokoliv) rozhodně dovolené nejsou. Tečka.

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: ned 12. dub. 2009 18:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Nechám na Rudovi, aby napsal, kdo se plete a kdo ne. Podle mého názoru mícháš několik rovin dohromady. Tady nebojují dva vyhladovělí psi ve stavu nouze o potravu, tady má starší fenka místo mozku klacíček a zároveň si "honí triko" na malé, vlněné štěnici. Máš pravdu, že jako vůdce nastavuju pravidla. Proto je musím nastavit tak, aby velká fenka pochopila svoje hranice, které jsem jí určila a malá štěníková aby se nestala nástrojem na zvedání jejího seběvědomí.

Trvám na tom, že pokud budu chtít psům něco dát, dám to tomu z nich, pro kterého se rozhodnu. Co se týká krmení, krmím svoje psy někdy ze dvou, někdy z jedné misky, lezou si do misky i s kočkami a nikdy s tím problém nebyl a nebude.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: ned 12. dub. 2009 18:41 
Offline

Registrován: úte 07. dub. 2009 14:27
Příspěvky: 65
Bydliště: HK
Nejsme sice ve smečce vlků,ale z jejich zákonitostí vycházíme.Teda měli bysme vycházet.Základní principy jsou dost podobnéNezlob se na mě, ale hierachie by ti ukradená být neměla.Po svých psech chceš, aby tě respektovali jako vůdce a sama přitom nerespektuješ to, jak se smečka uspořádá. Asi to nemá cenu debatovat. Snažím se dívat na psi jako pes, učím se od nich. Nikdy nepoužívám nic jako je buzerace atd.(tohle jsem konkrétně od tebe četla už mnohokrát) Nemusím na svého psa křičet, mohu šeptat a ona udělá co chci.nemusím každý den cvičit povely sedni lehni do zblbnutí, můj pes i po týdnu kdy ani jedno nevyslovím ví co od něj chci a splní to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: ned 12. dub. 2009 18:45 
Offline

Registrován: úte 07. dub. 2009 14:27
Příspěvky: 65
Bydliště: HK
Essi píše:
Nechám na Rudovi, aby napsal, kdo se plete a kdo ne. Podle mého názoru mícháš několik rovin dohromady. Tady nebojují dva vyhladovělí psi ve stavu nouze o potravu, tady má starší fenka místo mozku klacíček a zároveň si "honí triko" na malé, vlněné štěnici. Máš pravdu, že jako vůdce nastavuju pravidla. Proto je musím nastavit tak, aby velká fenka pochopila svoje hranice, které jsem jí určila a malá štěníková aby se nestala nástrojem na zvedání jejího seběvědomí.

Trvám na tom, že pokud budu chtít psům něco dát, dám to tomu z nich, pro kterého se rozhodnu. Co se týká krmení, krmím svoje psy někdy ze dvou, někdy z jedné misky, lezou si do misky i s kočkami a nikdy s tím problém nebyl a nebude.


Nikdy jsem neřekla, že má nechat starší fenku šikanovat tu malou. Myslím, že nemužeš,ani jako vůdce,zařadit 2 letého psa( přirozeně dominantního) hierarchicky pod 4 měsíční stěně. Takhle to asi nefunguje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: ned 12. dub. 2009 21:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Kani3 píše:
Nemusím na svého psa křičet, mohu šeptat a ona udělá co chci.nemusím každý den cvičit povely sedni lehni do zblbnutí, můj pes i po týdnu kdy ani jedno nevyslovím ví co od něj chci a splní to.

ani já na psy nekřičím a povely projedeme jednou za čas když mám zrovna náladu a rozhodně ne do zblbnutí. To nějak souvisí s hierarchií :?:
Hierarchie psů je mi srdečně jedno, protože nahoře jsem já a to bez debat. Dole ať si to vyřídí jak chtěj, ale s tím že je zakázáno druhému jakkoliv (tedy i krádežemi) ubližovat. Odměny nemají s hierarchií už vůbec nic společného, odměna je za něco, tudíž je blbost odměňovat jednoho psa za to co splnil druhý, byť by ten první byl o milión příček nad druhým.
A co se týká krmení, tak pokud bych měla vycházet z tvé teorie, tak Barda by dostal žrát až když by měl choďák dost. Tak bohatá aby měl choďák dost fakt nejsem, nehledě na to že by se pravděpodobně přežral, poblil, přežral, poblil,... a někdy v tu dobu a po několika kilech masa už by se snad mohl nažrat i ten druhý, jo?
Kani kolik máš psů?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: ned 12. dub. 2009 21:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Jestli jsi moje příspěvky opravdu četla, nevím, proč se zmiňuješ o cvičení povelů a buzeraci psů, nějak to nejde dohromady.
Nezařazuji hierarchicky dvouletého psa nad štěně, o jeho přirozené dominanci si dovolím pochybovat. Kdyby totiž to byla přirozeně dominantní fenka, nemusela by si nic dokazovat prostřednictvím buzerace a braní hraček malé štěníkové. Naopak by věděla, jak se štěníkem zacházet, čemu ho učit a pomáhala by mu tvořit dobrý světonázor a jeho vlastní sebevědomí. Nevím, kolik máš psů a jak dlouho pracuješ se smečkou, ale asi ta tvoje funguje o hodně, hodně jinak, než smečka nebo smečky, které znám já. Nechci se tu dohadovat s tebou o tom, kdo je u nich výše v hierarchii. Můj názor je, že starší fenka asi nebude tím správným vychovatelem a vzorem pro tu štěnici a proto jsem tam já, abych jí odkázala do příslušných mezí a vychovala si štěníkovou tak, jak já chci a ne jak mi dvouletá čubinka, která je zřejmě hodná a poslušná, ale má místo mozku klacíček, dovolí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: ned 12. dub. 2009 22:02 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Kani3 píše:
Nikdy jsem neřekla, že má nechat starší fenku šikanovat tu malou. Myslím, že nemužeš,ani jako vůdce,zařadit 2 letého psa( přirozeně dominantního) hierarchicky pod 4 měsíční stěně. Takhle to asi nefunguje.


Prirodzene dominantného?
Alebo psa, ktorý sa neovláda a nevie komunikovať (nie jeho vinou)?
Po šikane šteňaťa by získal len privilégiá, ktoré by si musel zaslúžiť správaním, ktoré prináleží pozícii, na ktorej si ho predstavujem a na ktrú má. Mimochodom, šteňatá majú vo svorke špecifické postavenie, ktoré by správne vedený pes mal rešpektovať. Správne vedený...

Psi na šport sú často vední tak, že aport musia dostať za každú cenu, kvôli dravosti a drzosti, ktorá sa od nich vyžaduje, na druhej strane ale vznikajú podobné problémy, preto často takíto psi jednoducho neprichádzajú do styku s ďalšími psami tak, aby s nimi vedeli komunikovať. Nie nadarmo sa hovorí, že skombinovať šport s bežným životom je veľmi ťažké. Stačí chybná metodika a to, že majiteľ nezváži dôsledky toho, čo od psa chce a problém je na svete.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 04:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Kani3

1) Videla jsi nekdy v zivote fungujici smecku psu? Nemyslim tim seslost v parku.

2) Videla jsi nekdy v zivote prirozene dominantnoho psa?

Ja jen ze za vic jak dvacet let co delam se psama jsem prirozene dominantnich psu videl asi deset a to ze jsou prirozene dominantni se da poznat, krome jineho, podle toho ze si nemusi nic dokazovat a tim padem ani "vyzadovat privilegia". Smecka ma pomerne slozity vetveni je rozdilna hierarchie samcu a fen, kdy samci se blizi vertikalnimu rozvrstveni tak jak je bezne popisovany, ovsem samice mamji rozvrstveni mnohem horizontalnejsi kdy je vzdy nekolik jedincu na temer "stejne" pozici a "pozice" se meni podle situace. Stenata maji ve smecce specialni postaveni, jsou pod "ochranou" alfa paru, tedy jakakoli "buzerace stenat" ze strany podrizenych jedincu je pomerne tvrde potlacovana.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 07:07 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Kani3, v mnohém se velice mýlíš. Ve psí smečce jsou štěňata a důchodci ve výchově privilegovaní na rozdíl od ostatních. Tím nemyslím, že se budou nadřazovat nad stávající jedince, ale nechat fenku s majetnickými sklony vychovávat štěně tak, že mu za každou cenu všechno sebere, je velice riskantní pro zdravý vývoj toho štěněte.
Máš mezery v pojetí skutečné hierarchie. Alfa jedinec totiž nikdy nedopustí, aby mu chůvy šikanovali mláďata, to by je rychle odstavil na konec pozic. Ty si pleteš hierarchii hodně malých mláďat třeba u krmení, tam skutečně jsou zákonitosti takové, že raději nechají štěňata zhynout, než by oslabili lovce nedostatkem, s tou která se týče výchovy jako takové, zvláště pak k lovu, který je pro ně důležitý. Dospěláci neberou mláďatům jejich hračky, naopak jim je i nabízí, aby z nich nebyli neznalí tupci, kteří se budou kdečeho nového lekat. Každá forma hry založená na předmětech je výuka k lovu, kterou starouši štěňata učí a podporují je v této formě výchovy.
Když to shrnu, tomu štěněti by jiný pes v mé smečce nic legálně nesebral a podporoval bych zdravý vývoj právě toho štěněte, kdy bych tu majetnickoou fenku odstavil na vedlejší kolej, aby byla nucena se mírnit a starala se jen o své s tím, že by na jediný můj povel předmět štěněti předala. To znamená, že obě fenky by byly rovnocenné a výš by se dostala ta hodnější, tedy ta fenka, která dělá to, co já osobně považuji za správné.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 07:14 
Offline

Registrován: úte 07. dub. 2009 14:27
Příspěvky: 65
Bydliště: HK
Viděla jsem fungující smečku až 50 psů po dost dlouhý čas,aby se smečka mohla vytvořit.Když se sejdou 4 psy na 4 hodiny žádná smečka se nevytvoří.U psů není v čele Alfa pár,ale pouze jeden Alfa jedinec! Alfa pár je jen u vlků.Tohle bys měl po x leté praxi vědět.To uspořádání, o kterém mluvíš možná existuje ve vlčí smečce,ale psí funguje trochu jinak.O štěňata se starají chůvy a ne alfa pár, to by se asi scvoknlu kdyby měl dělat všechno.Alfa jedinec usměrňuje ty, kteří se chovají tak jak nemají a mohli by svým správáním ohrozit smečku.Takový jedinec si to buď ubvědomí a srovná se nebo je ze smečky vyhnán.Jestli mi někdo chce tvrdit,že Alfa jedinec přijde a řekne,tak a ty pudeš tady a ty tamhle a taková hierarchie bude,to je hloupost.Pes neupředností slabšího jedince před silnějším,byl by hlupák.Nikdy j tu nenapsala,že má někdo nechat fenku NO aby malou šikanovala,tak nevím co pořád máte.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 07:25 
Offline

Registrován: úte 07. dub. 2009 14:27
Příspěvky: 65
Bydliště: HK
Pane Desenský,ale já nikdy nenapsala,že má nechat starší fenu,aby malou šikanovala.Nikdy bych tohle nedopustila ani ve své smečce.Nikdy jsem taky neřekla,že má nechat starou aby malé vše sebrala.Nechápu jak ste na tohle přišli.Souhlasím,že stěňata a starci mají ve smečce zvláštní postavení.Nikdy jsem neřekla,že alfa pár nechá fenu,aby šikanovala stěně-v tu chvíli je to chování,které jde proti smečce a fena bude usměrněna.Navíc šikanující pes by ve smečce nikdy dlouho nevydržel pokud by se nesrovnal.Vkládáte mi do úst něco co jsem nenapsala.Podle mne pokud pes uděla chybu je na to upozorněn,ale ne tak,že je odstčen na konec smečky.je ponechán tam kde je a pokud nezmění své správání je ze smečky prostě vyvržen.Nevím,ale to vyhnání na konec smečky mi přikde jako tak a teď pikej na konci.Co jsem vypozorovala z psí komunikaceje:Udělal si chybu a já ti to říkám-olíznutí koutku=jj promiň už vím byla to chyba-pohoda.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 07:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Kani,
jak bys definovala tedy jinak to, že starší fenka okamžitě vezme té malé hračku, kterou si ta malá našla nebo kterou jí Weaving dala? To je podle tebe dobrá výchova tou správnou chůvou, kterou já jako alfa jedinec ještě podpořím v "přirozené dominanci" (které já říkám honění si trika na úkor slabšího) tím, že jí budu upřednosťovat? To je přece nesmysl, ne?

Mimochodem, kde je v dosahu fungující smečka 50 psů? Moc ráda bych se na to podívala.

Btw., jestli máš na mysli Tchořovu smečku, nesešla se v parku na 4 hodiny, je to smečka, která spolu x let žije.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 07:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Kdyz mas moznost sledovat padesati hlavou smecku tak otevri oci a zacni ji sledovat. Alfa par samozrejme je a maji velmi presne rozdeleny kompetence kdy vetsinu casu vede smecku fena. S chuvama mas pravdu, jenze postaveni chuvy je hodne privilegovane postaveni a jen fena s vhodnyma povahovejma vlastnostma ho muze dosahnout. chuvy jsou mimo hierarchii smecky a jsou podrizeny primo alfa paru v tomto pripade fene z nej. Fena vykazujic zde popisovane vlastnosti by se, v prirozene se chovajici smecce, ke stenatum ani nedostala.

PS: uz pocet padesat jeve smecce naprosto neprirozeny a musi zcela zakonite vest k mnoha neprirozenym jevum prirozena smecka ma maloldy vice nez deset clenu.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 07:38 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Ty mně chceš poučovat o chování smeček psů? To jsi hodně odvážná. Těch iks let nedělám nic jiného, než že v tom 24 hodin denně žiju. Sestavu smečky psů si dává dohromady vždy člověk! Jestli jsi zažila jednu smečku, ještě neznamená, že znáš veškerou variabilitu psího chování převeditelnou do praxe na psech, o kterých se tady lidé baví.
Jelikož tvé znalosti nepovažuji za přesné a nejsi tak schopna lidem zde účinně pomoci, zdrž se jakýchkoli dalších rad. Pokud máš pocit, že je nutné mne přesvědčit o tvých znalostech, pak sem přijeď a můžeme to probrat osobně, ne tady v mé psí poradně.

Mimochodem, evidentně jsi nečetla registrační podmínky a pokud ano, pak jsi některé body nepochopila.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 07:41 
Offline

Registrován: úte 07. dub. 2009 14:27
Příspěvky: 65
Bydliště: HK
Essi píše:
Kani,
jak bys definovala tedy jinak to, že starší fenka okamžitě vezme té malé hračku, kterou si ta malá našla nebo kterou jí Weaving dala? To je podle tebe dobrá výchova tou správnou chůvou, kterou já jako alfa jedinec ještě podpořím v "přirozené dominanci" (které já říkám honění si trika na úkor slabšího) tím, že jí budu upřednosťovat? To je přece nesmysl, ne?

Mimochodem, kde je v dosahu fungující smečka 50 psů? Moc ráda bych se na to podívala.

Btw., jestli máš na mysli Tchořovu smečku, nesešla se v parku na 4 hodiny, je to smečka, která spolu x let žije.


Tohle jse neřekla,že ji má upřednostňovat. A je to šikana ze strany starší fenky. Tzn když uvidím,že ji něco bere,přijdu k ní emoce nespokojenosti dominantní chování ode mne. Vzetí klacíku a vrácení té malé. Starší je závislák bude asi potřepovat více upozornění.Přistě si ohlídám už když k ní pujde a sdělím jí v tonu hlasu, že takhle ne. Neznamená to, že za to,ýe ve fence někkdo vypěstoval závislost,což byl zas jen a jen člověk odvrhnu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 07:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 03. lis. 2008 16:00
Příspěvky: 47
Bydliště: Havlíčkův Brod
Jak se tu bavíte o hierarchii, tak zastáváte pravidlo, že člověk jako alfa určuje pozici ve smečce. Bavila jsem se o tom se známými, a když jsem jim to řekla, tak mě uzemnili, co v případě, že člověk odejde do práce a smečka je ponechána o samotě? Např. kdyby mnou vybraný vůdce nebyl ten nejsilnější, tak se seperou? Je nutné vždy vybrat toho jedince, který k tomu má předpoklady? Tady píšete, že to určuje člověk, ale v jeho nepřítomnosti se děje co?
(Stala se tam situace, kdy psi měli tendenci se do sebe pustit. Jeden povalil druhého a stoupnul si nad něj. Ten dole ztuhl, ten nahoře taky, protože si evidentně v této situaci nevěděl rady. Známí tam stáli a čekali, co bude. Když "vítěz" usoudil, že teda fakt vyhrál a odešel, tak všichni chválili, jak to skvěle zvládli. Zasáhli byste do toho, nebo to nechali dojít až k ostřejšímu konfliktu? Pak se rozvinula ta debata o hierarchii...)

_________________
Kristýna a Garp
http://zezulovic.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 07:53 
Offline

Registrován: úte 07. dub. 2009 14:27
Příspěvky: 65
Bydliště: HK
Desenský píše:
Ty mně chceš poučovat o chování smeček psů? To jsi hodně odvážná. Těch iks let nedělám nic jiného, než že v tom 24 hodin denně žiju. Sestavu smečky psů si dává dohromady vždy člověk! Jestli jsi zažila jednu smečku, ještě neznamená, že znáš veškerou variabilitu psího chování převeditelnou do praxe na psech, o kterých se tady lidé baví.
Jelikož tvé znalosti nepovažuji za přesné a nejsi tak schopna lidem zde účinně pomoci, zdrž se jakýchkoli dalších rad. Pokud máš pocit, že je nutné mne přesvědčit o tvých znalostech, pak sem přijeď a můžeme to probrat osobně, ne tady v mé psí poradně.

Mimochodem, evidentně jsi nečetla registrační podmínky a pokud ano, pak jsi některé body nepochopila.


pane Desenský, tak za 1.chovala j se k Vám slušně,takže my laskavě přestaňte tykat! Nejsem,žádná Vaše kamarádka.Jakým právem my tykáte,nikdy jsem s tím nesouhlasila.O ničem jsem Vás nepoučovala,z čeho tak soudíte nevím. Jen jsem napsala,že má odlišný pohled na to,odeslat fenku na konec smečky.Ve spoustě věcí j s Vámi souhlasila.To že něco vidím jinak neznamná,že jsem proti Vám.2. Pokud máte pocit,že všichni musí vidět vše co se týká pejsků tak jako Vy,tak okamžitě zrušte mou registraci.O tohle fakt nestojím.Nenechám si někým něco jen tak vnucovat aniž bych se nad něčím zamyslela.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 07:58 
Offline

Registrován: úte 07. dub. 2009 14:27
Příspěvky: 65
Bydliště: HK
KristýnaZ. píše:
Jak se tu bavíte o hierarchii, tak zastáváte pravidlo, že člověk jako alfa určuje pozici ve smečce. Bavila jsem se o tom se známými, a když jsem jim to řekla, tak mě uzemnili, co v případě, že člověk odejde do práce a smečka je ponechána o samotě? Např. kdyby mnou vybraný vůdce nebyl ten nejsilnější, tak se seperou? Je nutné vždy vybrat toho jedince, který k tomu má předpoklady? Tady píšete, že to určuje člověk, ale v jeho nepřítomnosti se děje co?
(Stala se tam situace, kdy psi měli tendenci se do sebe pustit. Jeden povalil druhého a stoupnul si nad něj. Ten dole ztuhl, ten nahoře taky, protože si evidentně v této situaci nevěděl rady. Známí tam stáli a čekali, co bude. Když "vítěz" usoudil, že teda fakt vyhrál a odešel, tak všichni chválili, jak to skvěle zvládli. Zasáhli byste do toho, nebo to nechali dojít až k ostřejšímu konfliktu? Pak se rozvinula ta debata o hierarchii...)


Ahojky,tohle přesně se tu snažím řici.Nemužu prosadit to vyšší pozice psa,který na to nemá. To co popisuješ:psi si prostě vyřešili kdo je výš. Já bych nezasahovala.takhle to totiž má být. Kdybych tlačila do poyice vyšší psa,který na to nemá, v mé nepřítomnosti může ten silnější toho slabšího zlikvidvat,protože na to ten slabší prostě nemá. Děkuju, že jsi to sem napsala


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 08:04 
Offline

Registrován: úte 07. dub. 2009 14:27
Příspěvky: 65
Bydliště: HK
Tchor píše:
Kdyz mas moznost sledovat padesati hlavou smecku tak otevri oci a zacni ji sledovat. Alfa par samozrejme je a maji velmi presne rozdeleny kompetence kdy vetsinu casu vede smecku fena. S chuvama mas pravdu, jenze postaveni chuvy je hodne privilegovane postaveni a jen fena s vhodnyma povahovejma vlastnostma ho muze dosahnout. chuvy jsou mimo hierarchii smecky a jsou podrizeny primo alfa paru v tomto pripade fene z nej. Fena vykazujic zde popisovane vlastnosti by se, v prirozene se chovajici smecce, ke stenatum ani nedostala.

PS: uz pocet padesat jeve smecce naprosto neprirozeny a musi zcela zakonite vest k mnoha neprirozenym jevum prirozena smecka ma maloldy vice nez deset clenu.


Proč by to mělo být nepřirozené? Když máte schopného vůdčího psa. Myslíte si,že pokud zavřete víc jak 10 psů na jedno místo tak se smečka nevytvoří,A co se stane.zredukují svůj stav na 10,tím že se pozabíjejí? Proč 10, Protože víc člověk težko uhlídá nebo proč, nechápu. Vlci mají i větší smečky než je 10.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 08:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Uz treba proto ze 50 jedincu nemuze jeden clovek/pes uhlidat aby nedelali veci jez jim neprislusi. Ano v prirode by "prebytecni" jedinci bud opustili smecku, nebo by zemreli. u psi smecky rizene clovekem by k takovehle koncentraci psu nemelo dojit neb clovek by mel mit natolik rozumu aby mel maximalne tolik psu kolik jich je schopnej opecovat a uvencit. Takovehle mnozstvi psu uz nejde uridit a vzdy to drive nebo pozdeji vede k zavaznejsim problemum. Docela by mne zajimalo jaka je ta smecka (ohledne slozeni) o ktere mluvis a jakym zpusobem je "provozovana".

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 08:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Citace:
1.dostane starší v současnosti výše postavenáfenka a pak malá.


Je to tvůj citát a tomuhle říkám upředňostňování velké fenky.

Citace:
Myslím, že nemužeš,ani jako vůdce,zařadit 2 letého psa( přirozeně dominantního) hierarchicky pod 4 měsíční stěně. Takhle to asi nefunguje.


O "přirozené dominanci" jsi psala v uvedeném citátu ty a také o tom, že já musím respektovat hierarchii, kterou si psi zavedou mezi sebou. Já se ti celou dobu snažím říct, že pokud ta starší fenka nemá na to, aby vedla štěníka dobře, je třeba jí odstavit co se týká snižování sebevědomí toho štěněte. K tomu tebou popsané postupy povedou. K čemu mi je, že jí nechám, aby mu to vzala a pak mu to vrátím? Je podle mého názoru třeba velkou naučit, že mu to brát prostě nebude. Nemyslím tím, že mám veškerou pozornost a výhody dát štěníkovi a starší nechat na to nechápavě koukat. Myslím tím, že je třeba určit oběma čubinám určité hranice a dobře hlídat, aby byly dodržovány. Není chybou té starší, že neumí komunikovat a neví, co je dobře, a co špatně. A proto jí to musím naučit. O tom to je.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 08:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Kani3 píše:

pane Desenský, tak za 1.chovala j se k Vám slušně,takže my laskavě přestaňte tykat! Nejsem,žádná Vaše kamarádka.Jakým právem my tykáte,nikdy jsem s tím nesouhlasila.


zkus si najit na netu neco o netetikete, zjistis ze od dob kdy fora na netu zacinaly (cca 93. rok) je zvykem si na forech tykat, jeste tak pred peti, sesti rokama bylo vykani na foru povazovany za urazku.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 08:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Kani,
mimochodem, tady si tykáme všichni. Na poradně i při osobních setkáních. Když někdo někovu vyká, bývá to většinou z jiných než ze zdvořilostních důvodů. Jsi na psí poradně a ne u Gutha - Jarkovského. Tak neber všechno osobně a konfrontačně tak, jako bereš jiné názory a to tykání. Klid zbraní, ano?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 08:48 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Kani 3 aj po upozornení na registračné podmienky ich ďalej porušuješ.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 09:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 28. bře. 2007 13:47
Příspěvky: 124
Bydliště: Žiar nad Hronom, SR
Kani3 píše:
Když máte schopného vůdčího psa. Myslíte si,že pokud zavřete víc jak 10 psů na jedno místo tak se smečka nevytvoří,A co se stane.zredukují svůj stav na 10,tím že se pozabíjejí? Proč 10

nebolo napísané 10 nie viac, ale obvykle nemajú viac ako 10 členov......svoj dôvod to iste má ..potrava, udržanie poriadku atď
Kani3 píše:
zredukují svůj stav na 10,tím že se pozabíjejí? Proč 10, Protože víc člověk težko uhlídá nebo proč, nechápu.

Pri 50 hlavej svorke by určite došlo aj k úmrtiu niektorých členov...predpokladám, že by dochádzalo k bitkám a podobným záležitostiam, aj v prípade vynikajúceho vodcovského psa...ale dôvodov, prečo takáto svorka ako svorka veľmi fungovať nemôže je oveľa viac
Kani3 píše:
Vlci mají i větší smečky než je 10.

Na prechodné obdobie iste

_________________
Sáša


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 09:36 
Offline

Registrován: úte 07. dub. 2009 14:27
Příspěvky: 65
Bydliště: HK
Myslím,že jsem už pochopila.Mám prostě odlišný přístup k pesjkům.Diskuze by byla nekonečná a tady se stejně diskutovat nesmí.Objasním už jen pár věcí.Když jsem někde nová beru jako slušnost vykat a je to i signál určité úcty a respektu.Proti nikomu z Vás nic nemám,neznám Vás a nikoho jsem nikdy urazit nechtěla.Nabídla jsem jen jiný pohled, nad kterým se tu málokdo víc jak vteřinu zamyslel.Jeden jediný názor rozpoutal melu.Musím pogratulovat,chováte se opravdu jak smečka.Stahuji ocas,klopím uši a odcházím se slovy"moudřejší ustoupí".ještě řeknu co je pro mne nejdůležitější v soužití se psem:Komunikace,Emoce,Spravedlnost.Nechci 100% poslušnost,kdyby jo koupím si robota.Chtěla bych toho napsat hodně,ale tady to opravdu moc smysl nemá. Přeji všem spokojený život s pejskem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 09:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Napiš, pošli mi SZ, zajímá mně to.

Je tam nejenom odlišný přístup ke psovi, ale také osobní postoje, kdy popíráš svoje vlastní psaní, které jsem ti citovala. Jsi v informační části PORADNY, nejsi na diskusním fóru. Jestli chceš pokračovat v diskusi, přesuneme se pod čáru.

btw., když si to tak hezky odůvodníš..... .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 10:00 
Offline

Registrován: úte 07. dub. 2009 14:27
Příspěvky: 65
Bydliště: HK
Jestli to SZ je pro mě,tak nevím co to je. Nepopírám vlastní psaní,jen vy jste si ho překroutili jak se Vám hodilo.Ale nic proti,někdy to dělá každý.Mám důvody i zkušenosti proč mám postoj jiný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 10:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
SZ je soukromá zpráva a pošleš jí tak, že klikneš myškou na modré tlačítko v levé spodní části okénka s příslušným příspěvkem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 10:21 
Offline

Registrován: úte 07. dub. 2009 14:27
Příspěvky: 65
Bydliště: HK
promiň ja si toho nevšimla


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 15:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. zář. 2008 09:14
Příspěvky: 61
Bydliště: Brandýs nad Labem
No měla bych trochu podobný problém. Mám dospělou čubinu a venčíme sousedovic štěndo, 7 měsíců. Učím ho přivolání a základní povely. Velkou přivolávám už jen když ji potřebuju (uvázat, podržet,....) protože poměrně poslouchá (i když není 100%), ale malýho volám čatěji, aby si zvyknul na povel a naučil se na něj chodit. No a když přivolám malýho přiběhne i velká (ví že mám pro něj piškoty) a oba si způsobně sednou. Jenže já jí nevolala. Velká by teda (předpokládám) neměla dostat nic a dostat by měl jen malej za dobré splnění povelu (pokud se nepletu :?: ). Nechám tedy velkou splnit nějaký povel (třeba štěkání) za který jí můžu odměnit. Když jsem dala jemu a velký nic někdy se ho za to snažila vykosit. Vypadá to jako by říkala Já mám navrh i když jsi dostal jídlo jen ty! Co s tímhle chováním? Nechat ji vždycky splnit nějaký jiný úkol a dát odměnu za to? Když jdu ven jen s ní, odměny prakticky už nepoužívám, musí (a většinou i poslouchá) bez nich....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 18:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 10. bře. 2009 20:03
Příspěvky: 704
Bydliště: Brno-Kohoutky
Lucie Folprechtová píše:
...No a když přivolám malýho přiběhne i velká (ví že mám pro něj piškoty) a oba si způsobně sednou....


Tak tenhle problém taky občas řeším. Když malou učím povel, třeba "lehni", řeknu jí ho jednou-nic, podruhé (když nezaregistrovala že něco chci), a potřetí jí dávám dolehu sama (jemně jí přitlačím mezi lopatky a spolupracuje). Jde o to, že při prvním povelu velká lehne, při druhém dá na zem i hlavu tak jí hodím část piškotu (psího), jako že dobrý splnila a dál se jí nevěnuju. Taky neodměňuji vždy, tak jen bokem plácnu (dobrý Ari hodná).
Když jsem malou učila povel "pac" (používáme,když utíráme packy z venku) zavolala jsem ji (přiletěli obě), dala jsem sedni, což obě splnily a řekla jsem pac (Arina už dávala pacinu do vzduchu) zopalkovala jsem povel a malé jsem packu vzala do ruky a Arina vyštěkla že jsem si jí nevšímala, mávala na mě packou a říkala "paničko já to přeci plním, bude odměna?!" Hodila jsem jí část piškotu a poslala na místo a dál se věnovala malé. A packu už umíme podat. :-) Budˇdat velké pár povelů (s pochvalou) a poté odeslat na místo a dál se věnovat prckovi. Když velká zas příjde odešlete ji na místo a věnujte se malé. U nás to platí, ale musíte vyzkoušet :-)

_________________
http://weaving.rajce.idnes.cz/ fotky opět Free


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 18:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 10. bře. 2009 20:03
Příspěvky: 704
Bydliště: Brno-Kohoutky
ad můj problém, líbí se mi příspěvky od Essi, dává mi to smysl. Musím se pochlubit že jsme dnes byli a výletě a cestou zpět k autu si Arinka nesla klacík (tak půl metru) a Bafina za ní valila a drželi ho obě spolu zhruba 50 metrů a Arča nereagovala (asi věděla že nemá šanci jí ho sebrat) ale ani neodháněla nic. Paráda, beru to jako velký úspěch! Obě nesly jeden klacek.

Ráda bych ještě dostala radu, když se Arině chystám hodit klacek a je teda hypnotyzovaná klackem a nevnímá okolí, Bafina se jí neustále zakusuje do hřbetu a vysí na ní (už si tak aji zlomila špičák-mléčňák) A když se s klackem vrací a klusá si, Bafina na ní vysí zakouslá jako klíště, ale Arina se po ní neožene. Ráda bych aby si Arča zjednala pořádek a něco Bafině řekla, že nechce aby se jí zakusovala do hřbetu, ale ona si to nechá líbit. Mám z ní malou sunávat a zakazovat jí to? Je možný že se Arina bojí vyjádřit aby jsme se do ní neobuli že vyjíždí na prcka. Díky moc

PS: Kani3 když ti tolik vadí tykání, proč od začátku tykáš mě, Essi a KristyneZ???

_________________
http://weaving.rajce.idnes.cz/ fotky opět Free


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 18:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
U nás jsou také dva pejsci, ale řešili jsme to o dost jinak. Když přivolám třeba při navlékání obojku nebo na česání (to ani nemusím, když zahlédnou hřeben, přilítnou sami), nevadí, že jsou tam oba. Jednoho češu nebo oblékám do obojku, pomazlím při tom i druhého, když byl běloušek malý, dávala jsem si pozor na to, abych je drbala oba, aby byla pohoda a byli rádi se mnou. Když chci něco od jednoho, vyslovím jméno a dám povel, dívám se na toho jednoho a dávám si zase pozor na to, abych druhého nekontaktovala ani pohledem. Neodměňuju ani nechválím za to, když to udělá i ten druhý, ignoruju to, ale neodesílám ho pryč, nevyhazuju ho.
Nevím, jestli je to správně z hlediska sportovního výcviku, ale tyhle situace bych povelováním a vyhazováním druhého psa neřešila, určitě ne, pokud chci, aby psi spolu žili a vycházeli.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závislá na klacíčku
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2009 18:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. zář. 2008 09:14
Příspěvky: 61
Bydliště: Brandýs nad Labem
Ono s tim souvisí i postavení těch dvou psů. Kamarád když měl dvě feny (matka s dcerou) tak jednoznačně dával starší najevo že má navrch. Žrala první, drbal jí víc,..... a mladší měla jasno, že je u něj na druhém místě. Hrozně si tohle "rozdělení" hájil a pečlivě dodržoval (i vůči mému psovi, když se sešly byla na 1. místě ta jeho starší a pak zbylé dvě). Myslíte že je to dobře? Jednoznačně jednomu psovi dávat najevo že je king a druhého potlačovat? Nebo mohou pro mě být na stejné příčce, ale mezi sebou ve vztahu nadřazený-podřazený :?:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Google [Bot] a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  
cron








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!