Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je úte 19. bře. 2024 05:27
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: dvě štěňata
PříspěvekNapsal: pon 15. lis. 2010 21:01 
Offline

Registrován: sob 13. lis. 2010 10:44
Příspěvky: 2
Bydliště: Náchod
Přeji pěkný den,
mám doma šestiměsíční fenku a přítel pětiměsíčního psa německého ovčáka. Já jezdím od neděle do středy do Brna a fenku beru sebou. Když přijedeme zpátky domů, tak pejsek začíná mít problémy se žraním. Nejdříve žere sám z vlastní misky, ale čím delší dobu jsme všichni doma, tím se to zhoršuje. Prvně začíná chodit žrát společně s fenou z jedné misky, to se přítelovi nelíbí, tak ho pokárá a navede k vlastní misce. Postupem času pejsek sám nechce žrát vůbec. Když opět odjedeme, přítel říká že pejsek žere normálně a celkem velké množství.
Máme problém i s tím, že když přijedu pejsek se fixuje na fenku a na mě a to se přítelovi moc nelíbí a myslím, že to pejsek cítí a z toho má stres.(Toto je můj pocit, který je podložen jen mou intuicí)
Chtěla bych poradit jak se chovat a co udělat pro to aby byli především pejsci spokojeni.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dvě štěňata
PříspěvekNapsal: úte 16. lis. 2010 09:01 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Tato otázka není o problému se psem, ale o vašich vzájemných dohodách, jak s ním zacházet. Přítel ho příliš lajnuje a vy zas všechno moc řešíte. Chtělo by to nějaký kompromis. Jak už jsem napsal na začátku, problém nemá pes a pokud ano, pak s vámi dvěma.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dvě štěňata
PříspěvekNapsal: úte 16. lis. 2010 09:33 
Offline

Registrován: sob 13. lis. 2010 10:44
Příspěvky: 2
Bydliště: Náchod
Máte pravdu, je dobře, že jsem to od někoho slyšela a děkuji za odpověď....
Měla bych ještě jednu otázku. V Brně bydlím na privátě kde je společně s námi dvouletý pes bígla. Vždy když pes přijde k nám do pokoje (kde má fena místo), tak Vera začne štěkat velmi pištivým tónem a běží k psovi snažíc se ho vyhnat pryč z pokoje. Vždy ji napomenu a pošlu na místo. Dělám to správně, nebo mám zvolit jiný přístup?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dvě štěňata
PříspěvekNapsal: úte 16. lis. 2010 09:54 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Tady mohou být dvě diametrálně odlišné roviny jednání psa a tím i různá řešení. Už proto mám raději telefonické diskuse než ty po netu.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: dve šteniatka
PříspěvekNapsal: ned 06. bře. 2011 22:57 
Offline

Registrován: ned 06. bře. 2011 15:35
Příspěvky: 2
Bydliště: Púchov
Dobrý večer pán Desenský,
mám problém s našimi dvoma takmer trojmesačnými šteniatkami (SAO). Sú to dvaja psíkovia, dokonca bratia (plánovali sme len jedného, avšak zhodou náhod sa k nám dostal aj druhý). Môj prvý problém spočíva v tom, že už neviem ako by som ich naučila na ich mená. Inak povedané, nevedia si zvyknúť na oslovenie. Ďalší, rovnako závažný problém, spočíva v privolaní (snažím sa pristupovať k výchove každému zvlášť, jedného dám nachvíľu do ohradky, druhého mám na stopovačke a pokúšam sa ho naučiť "ku mne" ). Aj keď sa mu nechce a doslova ho ku sebe ťahám, vždy ho pochválim (aj keď vyzerá že mu je to srdečne jedno :shock: :D ). Nečakám, že budú po týždni ku mne nadšene behať, ale stále nevidím výsledky :cry: . Chlapci majú odpor dokonca aj k vodítkam, čiže sme dodnes neboli ani na jednej prechádzke, pretože hneď potom ako sme nasadili vodítko dali packy dopredu a ani za nič sa nechceli pohnúť z miesta... nechcem ich učiť na piškóty a iné dobroty za posluch, pretože mám s tým zlé skúsenosti. Budem vďačná za každú radu :) Vopred veľmi pekne ďakujem :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dvě štěňata
PříspěvekNapsal: pon 07. bře. 2011 20:37 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Alexia od šteniat očakávaš s veľkou pravdepodobnosťou viac, ako sú v tomto veku schopné, sú to trdlá a majú na to plné právo, na druhej strane možno nevieš ako a jednoducho nestíhaš vychovávať dve šteňatá naraz, netvorí sa tá správna väzba na teba, tvorí sa medzi nimi. Vystačia si sami, nepotrebujú ťa. Posúdiť na diaľku, v čom konkrétne robíš chyby, sa nedá. Na meno budú reagovať vtedy, keď im dáš dôvod, teda motiváciu a s menom ju spojíš, k odmenám máš averziu, tak vymysli inú motiváciu, možno s nimi pracuješ (v tomto veku najmä dúfam hrou) aj oddelene, ale je otázkou, ako účinne, zrozumiteľne a v neposlednej rade pre šteňa zaujímavo... Majú prečo k tebe nadšene behať?

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dvě štěňata
PříspěvekNapsal: pon 07. bře. 2011 22:27 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Osobně bych si asi nikdy netroufla do výchovy dvou stejně starých asiatů a ještě ke všemu samců... to na začátek. Krom toho, co napsala Rea, mi ještě není jasné, jak štěňata můžou nechodit na vodítku a při tom jak vy můžete s nima pracovat se stopovačkou. To si dost silně odporuje. Zapomeňte na nějaké přivolání. Priorita je teď vodítko a zájem o člověka. Když u nich budete a budete na ně dávat pozor, dejte jim obojky a na ně kousek - třeba metr - provázku. Lehký bez smyčky a uzlíků- lehoučká karabinka nebo bez karabinky vůbec. A nechte je tak ve výběhu (zahradě, ohrádce....) Ať se za to tahaj a vláčej. Takhle si na šňůru zvyknou a navzájem se naučí vodit se na vodítku. Až jim to nepřijde divné, chce to sundat, aby se nenaučili to přehryzávat. A na jméno jde dobře naučit třeba při podávání krmení: jméno -> podám misku. Jméno druhého -> položím misku. A nedělala bych si naději, že u asiata bude motivací míček nebo něco podobného. Takových je velmi málo. Co jsem zde napsala, jsou jen příklady, jak to lze dělat, možností je nepřeberně.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dvě štěňata
PříspěvekNapsal: pon 07. bře. 2011 22:51 
Offline

Registrován: ned 06. bře. 2011 15:35
Příspěvky: 2
Bydliště: Púchov
To ja úplne chápem že mi neprídu hneď :) my sa viac spolu hráme ako "vychovávame". Veď prejav nejakej "aktivity" na výchovu trvá maximálne 20 m. (častejšie však menej :) ), nikdy to nesilím :) čo sa týka stopovačky, presne to isté ako s vodítkom - packy dopredu a nechcú... Keď ich k sebe pritiahnem a pochválim, že sa vôbec dali ku mne pritiahnuť, pozrú sa na mňa pohľadom typu " ok, tak si ma natešená vychválila, už ma konečne pusť" :lol: a prečo máme dvoch SAO? ako som písala, chceli sme len jedného. Avšak hrou osudu sa u nás ocitol aj druhý a viem že u nás mu bude lepšie ako tam kde mal pôvodne byť..... :?
Asi to teda skúsim podľa vás, najskôr ich nechám nech si zvyknú na "nejakú šnúrku na krku", potom skúsime niečo ovládané mnou :) ďakujem za tipy :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dvě štěňata
PříspěvekNapsal: pon 07. bře. 2011 23:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Alexia píše:
čo sa týka stopovačky, presne to isté ako s vodítkom - packy dopredu a nechcú... Keď ich k sebe pritiahnem a pochválim, že sa vôbec dali ku mne pritiahnuť, pozrú sa na mňa pohľadom typu " ok, tak si ma natešená vychválila, už ma konečne pusť"
S pastevci nemám moc zkušeností krom jedné čuvačky, ale takhle bych rozhodně nepostupovala. Tím, že štěňata k sobě rvete násilím, zapamatují si ten odpor, který kladly a s tím spojený nepříjemný pocity. Co až budou silnější a rychlejší??? Už je nepřitáhneš. Malá štěňátka musí přibíhat sama - protože přiběhnout k vám znamená jídlo, nové úžasné objevy, vy jste zábava, vy jste jistota, ochrana... Ovšem, jestli štěňata tráví více času spolu než s váma a fungují jako soudržná smečka... to je vyšší dívčí :shock: Asi bych zauvažovala jedno štěně udat a pořídit si druhého psa později.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dvě štěňata
PříspěvekNapsal: úte 08. bře. 2011 07:37 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: pon 28. kvě. 2007 12:42
Příspěvky: 1360
Bydliště: Brno
Zita píše:
...ale takhle bych rozhodně nepostupovala. Tím, že štěňata k sobě rvete násilím, zapamatují si ten odpor, který kladly a s tím spojený nepříjemný pocity. Co až budou silnější a rychlejší??? Už je nepřitáhneš. Malá štěňátka musí přibíhat sama - protože přiběhnout k vám znamená jídlo, nové úžasné objevy, vy jste zábava, vy jste jistota, ochrana...

souhlas se Zitou a Evčou...tohle není dobrý postup se stopovačkou, takhle "násilně" pracovat se štěníky nebude dělat dobrotu - tohle se ještě dá použít u protestujícího puberťáka, kterej nechce přijít od háravky, ale když už bych požívala u štěníků stopovačku, tak jen jako pohodovou nápovědu, popř. jištění. S těmihle úplnými drobky by bylo vůbec nejlepší pracovat bez ní...jenže u dvou nezávisláků SAO to nebude nic jednoduchého...
Jinak bych do dvou středoasiátků naráz taky nešla...a možná by opravdu stálo za to, zamyslet se nad možností najít tomu druhému dobrý domov...aby to nakonec nedopadlo špatně - ale to už musíte posoudit vy, na co máte síly :wink:

_________________
Zonerama, do dubna 2013 Rajče


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dvě štěňata
PříspěvekNapsal: úte 08. bře. 2011 09:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led. 2010 10:17
Příspěvky: 122
Bydliště: Havířov
Alexia: Já mám taky štěně SAO, teďkom 13.3. mu budou 4 Měsíce. A pokud jsem dobře četla těm Vašim jsou téměř 3 měsíce tzn. že jim ani 3 měsíce nejsou. Na nějaké učení přivolání a tahání na vodítku se teďkom vykašlete, teď se radujte ze společných chvilek. Můj Goran ze začátku taky nesnášel vodítko a utíkal před ním, protože ještě tenkrák na něm neuměl chodit a bylo to pro něho nepřijemné, ale pokaždé když jsem mu voditko nasadila, prostě jsem šli na mini procházku, ale většinou jsme jeli někde autem. A teďkom jak vidí vodítko, tak z radostí běží ke mně a čeká jak přikovaný až ho zapnu. Nějaké povely jsem Gorovi začala dávat až teďkom před 4 měsícem, SAO je velmi inteligentní zvíře, ale také velmi svéhlavé a tvrdohlavé, takže nemá smysl je drtit cvičákovským drilem(ani bych Vám to nedoporučovala a ani neříkám, že to děláte) a ne moc dlouho a hlavně tam musí být velká motivace. Zatím zvládame na jedničku sedni a dej pac a to je tak všechno :oops: , ale pokaždé to udělá s radostí a rád a asi taky proto, že to chci po něm tak 2x denně. Jinak přeji spoustu krásných společných chvilek, ze začátku jsem s nim trošku ,,bojovala,, ale jakmile jsme najeli na společnou notu, nemůžu si stěžovat, je to vyborný společník a parťák. Je to skvělé zvíře.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dvě štěňata
PříspěvekNapsal: ned 04. kvě. 2014 17:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 24. dub. 2014 13:21
Příspěvky: 2
Bydliště: severní morava
Ahojky, máme dvě tříměsíční štěňata Havaňáčka, fenečky...
potřebovala bych poradit, jak je začít cvičit základní povely...lépe řečeno, má je cvičit jen jeden člen rodiny? Nebo každý jedno štěně? Je mi jasné, že je musíme cvičit každé zvlášť...
Na jména reagují a rychle se učí, ale když jsou spolu, tak dělají blbosti :-)
S obojkem už chodí ven a postupně přidáváme vodítko...(chodíme jen na zahradu)
Díky za rady :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dvě štěňata
PříspěvekNapsal: stř 07. kvě. 2014 07:06 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Dávám přednost výchově před výcvikem. Vychovávat by měl každý zúčastněný.
Mimochodem dva psi stejného pohlaví a stejného věku, to bude v období puberty asi docela "dobrodružné", co se týče přirozené rivality...

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dvě štěňata
PříspěvekNapsal: stř 07. kvě. 2014 08:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Pokial chcem psa cvičiť nejaký cvik,musím byť dôsledná a to pri dvoch šteňatách nie že nejde,ale keď sa zaoberám s jedným šteňaťom,druhé sa mi do toho motá takže z celého cvičenia vznikne chaos a psík nevie čo má robiť :-) Privolanie môžete učiť obe fenky naraz.Osobne by som zapojila aj člena v rodine nech jedno šteňa zabaví až ja budem cvičiť to druhé a potom ich vymenila,najlepšie aby na seba nevideli lebo budú čumieť všade okolo len nie na vás :D Cvičenie má trvať vždy len chvíločku a celé to ukončiť hrou.Čo sa týka stejného pohlavia,záleží na povahe feniek a vašom prístupe k nim,ja osobne som mala x rokov len feny a nikdy s nimi problém nebol(ale to neznamená že inde problém byť nemusí) Viac práce mám teraz s dvomi samcami,resp.s jedným ktorý občas zabúda kde je jeho miesto v smečke.Fenky by som brala aj mimo záhradu po okolí,medzi ludí,iné psy atd.je to pre ich socializáciu mimoriadne dôležité v tomto veku,aby z nich neskôr neboli vyplašenky čo sa boja aj vlastného tieňa.Na zákl.poveli ich môže učiť aj iný člen rodiny,ale dohodnite sa aby boli rovnaké,nech v tom nemá pes guláš.Ale ja mám napr.psa ktorého som získala v jeho 8rokoch,cvičený bol v češtine,ale mne rozumie aj po slovensky :D

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dvě štěňata
PříspěvekNapsal: stř 07. kvě. 2014 08:27 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: ned 09. zář. 2007 23:48
Příspěvky: 1267
Bydliště: Praha / Tábor
Indiánka píše:
...Čo sa týka stejného pohlavia,záleží na povahe feniek a vašom prístupe k nim,ja osobne som mala x rokov len feny a nikdy s nimi problém nebol...
To ale přece nikdo nezpochybňuje. Ruda měl a má ve smečce taky jenom (nebo teď s Billíkem převážně) feny, stejně tak spoustě jinejch lidí fungujou jen feny nebo jen psi dohromady. Potenciální problém je tohle:
Desenský píše:
...dva psi stejného pohlaví a stejného věku, to bude v období puberty...

_________________
Se zvířaty si povídá hodně lidí, ale ne všichni jim naslouchají.

Zonerama | provizorní Rajče 2009-2011 | původní Rajče 2007-2009


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dvě štěňata
PříspěvekNapsal: stř 07. kvě. 2014 09:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 24. dub. 2014 13:21
Příspěvky: 2
Bydliště: severní morava
Holky se spolu perou pořád a o všechno, ale v rámci hry... není tam žádná agrese...
Jejích matky jsou sestry, které taky vyrůstaly spolu.... A štěňata měly od sebe jen o 4 dny, takže obě moje holky jsou spolu už od narození...To si myslím, že je asi lepší, než kdybych měla 2 štěňata a poznaly se až v 10ti týdnech, ne? Co myslíte??

Díky :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dvě štěňata
PříspěvekNapsal: stř 07. kvě. 2014 14:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Já myslím, že zrovna na tomhle nezáleží.
Naopak tam vidím ještě jeden rizikový moment, a to příbuznost. To, že teď tam není žádná agrese, je ve třech měsících pochopitelné. Krizová bude puberta.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dvě štěňata
PříspěvekNapsal: čtv 08. kvě. 2014 06:32 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
EliBar píše:
Holky se spolu perou pořád a o všechno, ale v rámci hry... není tam žádná agrese...
Každá hra je trénink a zdokonalování se pro následný život.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!