Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 09:31
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak udělat pořádek v hierarchii smečky?
PříspěvekNapsal: pon 02. črc. 2007 22:31 
Offline

Registrován: pát 30. bře. 2007 09:47
Příspěvky: 37
Bydliště: Ostrava - přechodně
Dobrý den,
na této poradně už si čtu a píšu docela dlouho, ale až poslední dobou mi vrtá hlavou jedna věc - hlavně proto, že se tady dozvídám, že se vším se dá něco dělat. Máme doma 6 hafanů - z toho 2 feny a 4 psy. Dominantou je kazoška Máša, která se této pozice ujala, coby největší a nejsilnější pes. Je hodná a dobře vychází se všemi ostatními psy. Problém máme s pudlem, který se snaží být ve stupnici dominance hned za ní. Snese se pouze s fenami. Naši ostatní psi na něj také reagují podrážděně. Zrovna v sobotu, když jsme pudla nesli ze zahrady do obýváku, ho náš Ludva (hluchý nalezenec) kousl do ocasu. Situaci řešíme tak, že ostatní psy zavřeme a na zahradu se pustí jen Bodo (pudl) popřípadě feny. V případě, že se potká s jiným našim psem vznikne rvačka. Ne vždycky, zpravidla, když se poblíž vyskytne člověk nebo fena o jejichž pozornost by mohl Bodo soupeřit. Pokaždé jsme je od sebe odtrhli a několikrát už jsme byli s trhanci na veterině. Nejhorší je situace, když se do rvačky pustí Máša, aby vyjasnila, kdo je mezi psy pánem - což by takhle být asi nemělo - hlavně z hlediska toho, jak jsem se poučila na těchto stránkách, že vše má ohlídat člověk, jako ta nejvyšší dominanta smečky (doufám, že jsem to tak pochopila správně). Všichni ostatní psi jsou váhy cca 9-15kg a bojím se, že by je 64kg Máša mohla pěkně potrhat. Prosím poradíte mi, jak na ně, aby se mezi sebou snesli - teda spíš pochopili, že se nesmí rvát? Snažíme se je vychovávat co nejlépe dovedeme, ale na tohle jsme zřejmě krátcí.
Navíc ještě teď v poslední době se náš nalezenec Franta (máme ho přes rok) začal převyšovat nad našeho voříška, kterého máme už 11 let - vlastně kvůli němu jsme si domů brali Mášu, protože jeho kamarádka Betinka nám umřela a on potřeboval někoho hlídat a u někoho být schovaný. Z kňourajícího plyšáka už je teď velká holka (6 let) a voříšek Bíďa už jenom polehává opodál, protože pozici vedle Máši si hlídá Franta - hlídá jí misku, boudu... Máme to tak nechat?
Doufám, že to teď nevypadá, že jsme uplně neschopní majitelé, snažíme se pomáhat všem hafanům, které někdo vyhodil a oni nějakou náhodou projdou kolem našich dveří. Určitě Vám nemusím vykládat, co dovede člověk udělat se psem.
Snad nevadí, když pro lepší posudek zkráceně ty naše psiska popíšu - Ludva se ještě dneska klepe, když je nervózní, ale jinak je to spokojený a zvuky nerušený stařík. Franta je hyperaktiv a hysterka zároveň, nesmírně touží být středem pozornosti. Bodo, kterého máme od štěněte, je domací mazel a nervák, který se cítí ublížený kvůli dalším psům, kteří k nám přišli. Bíďa je hodňoušek (taky ho máme od malinka), který většinou polehává opodál a když příjde někdo na tulení, tak vždycky rád přijde a uplácí podáváním packy:) No a naše dvě fenečky Máša, hodná, ostražitá, a teď už Liduška - ta je pořád bojísek, máme ji teprve třetí týden (co nám umřela Bobinečka), ale na strach občas uplně zapomíná a líce po baráku jako každé spokojené štěně:)
Děkuji Vám předem za rady. Mrzí mě, že je Vaše psí stanoviště tak daleko, protože bych se určitě ráda potkala nejen s Vámi, ale i Vašimi hafany a něco se od Vás přiučila.

_________________
Ráda pomáhám, obzvláště zvířatům. Doma - na horách - máme 7 psů a několik koček, takže nekecám:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 03. črc. 2007 06:35 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Ali, smekám před vámi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 03. črc. 2007 06:48 
Offline

Registrován: pát 30. bře. 2007 09:47
Příspěvky: 37
Bydliště: Ostrava - přechodně
Jejda, jak to?:) Já myslela, že spíš dostanu vynadáno. Moc mě to potěšilo, děkuji!

_________________
Ráda pomáhám, obzvláště zvířatům. Doma - na horách - máme 7 psů a několik koček, takže nekecám:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 03. črc. 2007 08:55 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Chtělo by to stanovit jasná a důsledná pravidla platná pro všechny, jen s rozdíly s ohledem k věku.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 03. črc. 2007 09:12 
Offline

Registrován: pát 30. bře. 2007 09:47
Příspěvky: 37
Bydliště: Ostrava - přechodně
Prosím pěkně, jsem přece jenom blondýna, mohl byste mi to popsat trošku podrobněji. Děkuji:)

_________________
Ráda pomáhám, obzvláště zvířatům. Doma - na horách - máme 7 psů a několik koček, takže nekecám:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 04. črc. 2007 19:58 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: sob 26. srp. 2006 09:07
Příspěvky: 344
Bydliště: Banska Bystrica
ja ti napisem ako to funguje u nas. dufam ze to bude dobre ak nie dajte vediet:-). my mame baby dve jednu veteranku 7,5 roka ktora bola sefkou ale teraz to pomaly a nenasilne prenechava mladej. tato fena ma vsetky vysady ktore vyplyvaju z jej veku, to znamena ze ju musi akceptovat aj mlada a momentalne jedina vec ktoru od nej chceme je slusne spravanie. ak sa sprava slusne ma volne pole posobnosti. ak dojde k poruseniu pravidiel, straca vysady( spanie na gauci, vychadzky, pozornost atd). mlada ma 1,5 roka je v puberte ale snazim sa ako viema citam:-) a vyrasta z nej vyrovnana stastna psica. ma omnoho tvrdsi rezim ako starsia, vyzadujem od nej ovela viac veci a v ziadnom pripade si nesmie dovolit podniknut nieco proti starsej fene. v tom pripade by jej z mojej strany islo o krk. samozrejme ze to plati aj naopak.
myslim si ze ruda sa snazil povedat ze kazdy pes u vas si musi uvedomit ze ste spolocna svorka v ktorej urcujes pravidla ty a nie to skusat na vlastnu past alebo si nieco vydobijat. ked sa bitkar snazi zautocit mal by narazit tvrdo na teba, veterani pozivaju vacsie vysady ako mladsi, ziadne pocity ukrivdenia tam nemaju co hladat. hras sa s kym chces a kto si to zasluzi a nie kto si to vynuti.
tak a teraz dufam ze ma tu nikto neskamenuje :-)

_________________
Toto motto nesúvisí s obsahom môjho príspevku. Je to môj obľúbený výrok A.Einsteina tak ho prosím neberte osobne: "Dve veci na svete sú nekonečné, vesmír a ľudská hlúposť. Len tým vesmírom si nie som taký istý."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 04. črc. 2007 20:22 
Offline

Registrován: pát 30. bře. 2007 09:47
Příspěvky: 37
Bydliště: Ostrava - přechodně
Teď už jsme hafany docela dlouho urželi od sebe (myslím pudla a ostatní psy), takže byl klid, ale kdybychom je pustili společně na zahradu, tak by byla mela! Nejlepší je, že se teď po něm sápe hluchý pes Ludva, kterého nejde okřiknout, aby se zastavil. Nevim, co se mu stalo, že se najednou rozhodl, že se mu Bodo nelíbi. Právě nevím, jak mám provést to, abych je měla všechny pohromadě a udržela je od sebe. Sama je od sebe ani neodervu, když se do sebe pustí. Je jasný, že jim to musím vysvětlit, když se k něčemu chystají, nebo když jsou u toho všichni aktéři,ale nevim jak na to:( Jestli je mám všechny čtyři uvázat o něco a stoupnout si doprostřed a pak jen zakročit pokaždé, když se bude někdo snažit dělat dusno. Nevim nevim:((

_________________
Ráda pomáhám, obzvláště zvířatům. Doma - na horách - máme 7 psů a několik koček, takže nekecám:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 04. črc. 2007 20:26 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
tak to taky nevim, ale vim že když je takovej nebo podobnej problém s nesnášenlivostí psů tak když je držíš oddělěně a pak se potkaj tak je to horší - neni to případ Ludvy? ale v žádnym případě tim nechci říct abys je měla pohromadě když je nezvládneš usměrnit :idea: :wink:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 04. črc. 2007 20:48 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: sob 26. srp. 2006 09:07
Příspěvky: 344
Bydliště: Banska Bystrica
s tymto suhlasim, ako nahle ich drzis oddelene je to este horsie

_________________
Toto motto nesúvisí s obsahom môjho príspevku. Je to môj obľúbený výrok A.Einsteina tak ho prosím neberte osobne: "Dve veci na svete sú nekonečné, vesmír a ľudská hlúposť. Len tým vesmírom si nie som taký istý."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 04. črc. 2007 23:04 
Offline

Registrován: pát 30. bře. 2007 09:47
Příspěvky: 37
Bydliště: Ostrava - přechodně
Bodo je pudl, tudíž je doma a chodí se ven pravidelně venčit, Ludva je sice taky doma, ale spinká na chotbě ve svoji krabici vedle Bídi a oba jsou venku s ostatními psy kdykoli jde někdo kolem dveří (u Ludvy teda, když to slyší a chce se mu, on si raději hoví v krabici, dokud nejde ven panička - tedy já:)). Boďu nepouštíme dohromady s ostatními, protože se prostě začal rvát o Mášu a zatím nám přišlo jako nejlepší řešení ho prostě pouštět venčit odděleně, nebo jen s fenami. Dřív normálně byl i s Bíďulou (to jsme měli jen dva pak s Mášou tři psy), nevim, kde nastal ten zlom:( Ludva je fakt uplně super hafan, pohodář, většinu dne prospí, doma, nebo venku, hledá co by zblajzl a kolem ostatních chodí prostě jako hluchej pes. Nevšímá si jich :) Jen ten Boďo se mu prostě nelíbí:(

_________________
Ráda pomáhám, obzvláště zvířatům. Doma - na horách - máme 7 psů a několik koček, takže nekecám:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 04. črc. 2007 23:11 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 09. srp. 2006 12:59
Příspěvky: 159
Aliciznicka píše:
Teď už jsme hafany docela dlouho urželi od sebe (myslím pudla a ostatní psy), takže byl klid, ale kdybychom je pustili společně na zahradu, tak by byla mela! Nejlepší je, že se teď po něm sápe hluchý pes Ludva, kterého nejde okřiknout, aby se zastavil. Nevim, co se mu stalo, že se najednou rozhodl, že se mu Bodo nelíbi. Právě nevím, jak mám provést to, abych je měla všechny pohromadě a udržela je od sebe. Sama je od sebe ani neodervu, když se do sebe pustí. Je jasný, že jim to musím vysvětlit, když se k něčemu chystají, nebo když jsou u toho všichni aktéři,ale nevim jak na to:( Jestli je mám všechny čtyři uvázat o něco a stoupnout si doprostřed a pak jen zakročit pokaždé, když se bude někdo snažit dělat dusno. Nevim nevim:((


zajed s nimi za rudou. uvidis, jak se psi, do kterych bys to nerekla, umi vzajemne respektovat..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 05. črc. 2007 07:13 
Offline

Registrován: pát 30. bře. 2007 09:47
Příspěvky: 37
Bydliště: Ostrava - přechodně
Oni jsou hodní a moje zlatíčka:) Ráda bych tam s nimi zajela, ale je to hrozně daleko a nevím, jak bych tam ty 4 psy (feny by mohly zůstat doma) dopravila:( Nejmenší problém by byl s Ludvou, ten když se naloží do auta, tak si lehne a chrápe:), ale ostatní....No, třeba to někdy vyjde:)

_________________
Ráda pomáhám, obzvláště zvířatům. Doma - na horách - máme 7 psů a několik koček, takže nekecám:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 05. črc. 2007 10:03 
Offline

Registrován: pát 30. bře. 2007 09:47
Příspěvky: 37
Bydliště: Ostrava - přechodně
Pročetla jsem si tady dotazy na agresivitu a také vaše odpovědi. Rady mě určitě zaujaly, jen potřebuji, aby jste mi poradil, jak mám zvládnou dohromady ty 4 psy + Mášu, o jejíž reakci na bitku mezi psy jsem psala už výše.
Mám vždy pustit pudla a k němu vystřídat jednoho po druhém a když bude mezi nimi jasno (jestli se mi to povede), zkusit je pustit dohromady i s Mášou?

U nás hlavně probíhala ta chyba, že z té rvačky se většinou ten pes odtrhl od druhého a vyzvedl do výšky:( To mě fakt nenapadlo, že je to špatně.

_________________
Ráda pomáhám, obzvláště zvířatům. Doma - na horách - máme 7 psů a několik koček, takže nekecám:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak udělat pořádek v hierarchii smečky?
PříspěvekNapsal: pát 06. črc. 2007 14:02 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 09. srp. 2006 12:59
Příspěvky: 159
Aliciznicka píše:
Dominantou je kazoška Máša


hehe - jsem si az ted precet uvodni prispevek. nestudujes nahodou hudbu? :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 07. črc. 2007 09:11 
Offline

Registrován: pát 30. bře. 2007 09:47
Příspěvky: 37
Bydliště: Ostrava - přechodně
:)) Jo, no tak trochu. 7 let klavíru, flétna, pokus hry na housle a dokonce čekám na baskytaru:)) Jinak jsme zrovna po cestě k mamce do práce potkali nějakého psa, přidal se k nám, tak jsem zvědavá, co se bude dít. JEstli si pro něj někdo přijde, nebo tak. Je bez obojku, bojí se aut, ale je hodný, nechal se vzít na ruce. Uvidíme...

_________________
Ráda pomáhám, obzvláště zvířatům. Doma - na horách - máme 7 psů a několik koček, takže nekecám:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 09. črc. 2007 19:58 
Offline

Registrován: pát 30. bře. 2007 09:47
Příspěvky: 37
Bydliště: Ostrava - přechodně
tak jsem se o víkendu snažila dvěma hafanům vysvětlit, že se nesmí prát... Pudl kupodivu seděl a otáčel hlavu, kam až mohl, aby na druhého psa neviděl, vůbec neměl zájem se rvát. Zato Ludva!!! to je hluché pako, pořád se po něm sápal, pak já "po něm", ale nemám pocit, že by to zabralo:( Sama to asi nezmáknu.

_________________
Ráda pomáhám, obzvláště zvířatům. Doma - na horách - máme 7 psů a několik koček, takže nekecám:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Určování pozic ve smečce..?
PříspěvekNapsal: stř 14. říj. 2009 11:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. úno. 2009 21:31
Příspěvky: 50
Bydliště: Praha, Březinka
Mám tři psy - feny, malou vořešici Engi (2 roky), retrívřici Sely (4 roky), a Astu (ovčáka z mikroazylu - 4 roky cca-ta přišla poslední), jsou spolu ve smečce přibližně 3/4 (dohromady, jinak byla Sely s Engi) roku bez problémů, hrajou si, nikdy nebyl výrazný problém (jednou nebo dvakrát po sobě vyjeli když šlo o míček Asta a Sely)..

Engi je ve smečce nejníž, jak je to u Asty a Sely nevím, tak si nejsem jistá..
Poslední dobou si Asta vyskakuje celkem dost na Engi, naskakuje na ní s ocasem nahoru, téčkuje jí. Engi se vždycky podřídí, občas jí Asta škáslí a malá se ohradí ale nikdy se nic nestalo.

Dneska jsem z pokoje slyšela vrčení a potom hlasité zakňučení, jednalo se s největší pravděpodobností o Astu a o Engi, protože Sely do toho štěkala.. Když jsem zařvala z okna (hej), viděla jsem Astu utíkat do boudy.
Šla jsem se podívat co se stalo a Sely a Engy byly u dvěří , vítaly mě, nic neobvyklého. Asta byla zalezlá a když jsem jí zavolala měla staženej ocas a stála u boudy.. Asi za hodinu jsem šla zase ven a všimla jsem si, že má Engi asi 1mm díry na hlavě, přesně jako po zubu.. Nevim co se stalo, můžu jenom spekulovat, třeba se někde zranila, ale to mi příjde nepravděpodobné.

Každopádně otázka zní, jak tohle řešit..? Čuby jsou tady třeba celý den samy, mám strach, že když se něco semele nemuselo by to dopadnout dobře.. Jak takovouhle situaci řešit..?
Jenom dodatek, Asta prý byla u předchozí majitelky ve smečce, kde zabili malého psa, jestli byla aktér, nebo ne se neví..

_________________
http://www.aneta-foto.com

Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sám sebe.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Určování pozic ve smečce..?
PříspěvekNapsal: stř 14. říj. 2009 17:32 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Na tohle ti musí odpovědět Ruda, ten jí zná, ale já osobně bych nenechávala Astě takový prostor jako je povolené téčkování (pokud to neni ve hře nebo že jí balí a pod) a tak dál. prostě bych jí začala v projevech korigovat, aby si zase uvědomila, že je stále pod kontrolou.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Určování pozic ve smečce..?
PříspěvekNapsal: stř 14. říj. 2009 17:36 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Určitě bych si dával pozor a monitoroval jejich chování. Počítač zřejmě máš. Pak můžeš monitorovat výběh třeba webkamerou, abys pak nemusela řešit otázku "co se skuteně stalo..."

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Určování pozic ve smečce..?
PříspěvekNapsal: stř 14. říj. 2009 17:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. úno. 2009 21:31
Příspěvky: 50
Bydliště: Praha, Březinka
To je dobrý nápad... Díky..

_________________
http://www.aneta-foto.com

Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sám sebe.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Určování pozic ve smečce..?
PříspěvekNapsal: stř 19. kvě. 2010 12:51 
Offline

Registrován: pon 17. bře. 2008 14:06
Příspěvky: 270
Bydliště: Kladno
Známí mají doma 4 psy. 3 feny a 1 pes. Starší fena byla doma nejdříve, pak přibyl pes a poté si nechali 2 feny, které se narodily starší feně. Došlo na nějaké "vyříkávání" mezi starší fenou a psem, podle popisu známých se starší fena nechtěla vzdát vůdčí pozice, ale pes jí dal jasně najevo, že vůdce smečky bude on, páníčkové to nechali na nich (nedošlo k ničemu vážnému) a podporovali psa jako vůdce. Teď jim smečka myslím šlape, ale jedná se mi o to, zda pes má nárok se takto povyšovat na alfa fenu, já myslela, že vždy existuje alfa pár a ne alfa pes a pak alfa fena.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Určování pozic ve smečce..?
PříspěvekNapsal: stř 19. kvě. 2010 13:04 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Otázka jestli jsou to tak stabilní a dobře socializovaní jedinci, že to vědí. A ještě jestli pes nepovažuje za alfa samici člověka. Jsem zvědavá, co řekne Ruda...

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Určování pozic ve smečce..?
PříspěvekNapsal: stř 19. kvě. 2010 13:13 
Offline

Registrován: pon 17. bře. 2008 14:06
Příspěvky: 270
Bydliště: Kladno
Pán psa je muž a v rodině není žádná výrazná žena, aby jí pes bral jako alfa samici, myslim. Psiska jsou jinak socializovaní normálně a v pohodě fungující. Právě, že mě by se moc nelíbilo, kdyby se mi pes takhle štajfoval do čuby, která tam byla dřív a navíc se jedná o poměrně vyrovnanou, lehounce dominantní fenu. Jinak když hárají všechny tři feny, tak mladých si ani nevšímá, ale po téhle se může zbláznit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Určování pozic ve smečce..?
PříspěvekNapsal: stř 19. kvě. 2010 17:18 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Smečce vládne samec, jemu samice. Sestavování smeček u psů je zcela individuální, ale mělo by ctít zásadní pravidla, kde má být výš rozum nad silou.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak udělat pořádek v hierarchii smečky?
PříspěvekNapsal: úte 01. úno. 2011 21:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 31. led. 2011 15:16
Příspěvky: 2
Bydliště: Slovensko
...tiež mám podobný problém, a mám tu prečítané toho veľa, ale ja mám asi z "každého troška". Mám doma momentálne 4 malamuty, z toho matka+dcéra, 2r psa, pes-prišiel k nám ako 2 ročný, a nové šteniatko 4 mesačné. Na matku si nikto z nich netrúfne, ani raz sa na ňu žiadny nevrhol, nezavrčal. No pes, ktorý k nám prišiel ako 2ročný, začal útočiť na 1,5r. fenku...nie vždy, len občas mu "prepne", a zaútočí. A neviem prečo. Cez víkend sme si zadovážili nové šteniatko, 4 mesačné, tiež malamut...a čo čert nechcel, pes sa na neho po čase vrhol, a samozrejme, nezaobišlo sa to bez veterinára, malá ranka, ale trebalo šiť. Nechápem chovanie psa, ktorého som v podstate zachránila. Ano, možno som zo začiatku urobila chybu, že bol v popredí, aby si na novú rodinu zvykol, je to veľký mazlík, nepohne sa odo mňa ani na krok, počúva na slovo...ale nechápem jeho chovanie voči ostatným vo svorke. Začal byť agresívny po pol roku čo je u nás. a to na mladú sučku-1,5r., a šteniatko-psa. Dnes som ho práve izolovala od ostatných, nakoľko sa mi hárajú sučky, a ignorujem ho, "nemazlím" sa s ním, aby vedel, že jeho chovanie je neprípustné. Tak dúfam, že sa z toho ponaučí, i keď vidím, že ho to dosť trápi, ale ako keby nechápal, že prečo som k nemu taká "chladná". Prisiel ku mne, chcel sa pomazlit, no ja chladnym pohladom a len tak v klude povedala "chod na miesto" a bez slova sa otočil, a odišiel na miesto. Ale ako som si všimla, on proste na mňa žiarli.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak udělat pořádek v hierarchii smečky?
PříspěvekNapsal: stř 02. úno. 2011 08:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
v jakých situacích dochází k napadení?

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak udělat pořádek v hierarchii smečky?
PříspěvekNapsal: stř 02. úno. 2011 10:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 31. led. 2011 15:16
Příspěvky: 2
Bydliště: Slovensko
...z ničeho nic, hraju sa, behaju za loptou, naháňajú sa a zrazu silnejší pes napadne slabšieho, alebo šteňa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak udělat pořádek v hierarchii smečky?
PříspěvekNapsal: stř 02. úno. 2011 11:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Chováš se k němu nesrozumitelně. Pes, samec, který útočí na fenku a štěně, bude rozmazlený pacholek. Zavolej Rudovi a domluv si konzultaci a přijeď se všemi psy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak udělat pořádek v hierarchii smečky?
PříspěvekNapsal: stř 02. úno. 2011 17:04 
Offline

Registrován: pát 28. črc. 2006 12:22
Příspěvky: 207
Určitě zajeď na Vlčáry. Podle mě tam bude víc faktorů, asi špatná socializace a zkušenosti psa, váš přístup (chudák zachráněnej,nesmím na něj být moc tvrdá),ke všemu to hárání. A
Mimochodem
Citace:
...z ničeho nic, hraju sa, behaju za loptou, naháňajú sa
to není z ničeho nic, hra s kořistí a na lov je jednou z nejčastějších situací,kdy může mezi psy, mezi kterými není vše tak,jak by mělo být,dojít ke konfliktům


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Určování pozic ve smečce..?
PříspěvekNapsal: pát 18. úno. 2011 14:43 
Offline

Registrován: úte 23. lis. 2010 23:42
Příspěvky: 55
Bydliště: praha
Mám tři pejsky,dvouletého německého ovčáka Akima,ročního honáckého psa Falca a tříletou fenku křížence borderteriéra-jezevčíka Iris,které jsme se před rokem ujali.Všechno fungovalo fajn,dokonce k nám chodily holčiny kamarádky s agresívními nebo bázlivými psy a Akim vždy vše vyřešil tak,že k žádné potyčce nikdy nedošlo,agresívní usměrnil bez rvačky a bázlivé chránil a dodával jim odvahy.Je to myslím rozený vůdce smečky.Problémy teď trošku nastaly,když Falco začal zkoušet kam až může.....A já teď nevím,zda to mám nechat Kima vyřešit samotného,protože se mi jeho reakce zdála příliš drsná,ale třeba se to zdálo jen mně,na druhou stranu malej je docela drzej..........Zatím to držím tak,že rvačky v žádném případě netrpím,ale malej občas,když si myslí,že ho nevidím,Kima štípne a ten ví,že nesmí,tak to nechá být.Malému hned vysvětlím,že takhle ne,jsem sice doma,ale také ne pořád,tak nevím,jak to může dopadnout,když tam nebudu.Co byste mi radili?Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Určování pozic ve smečce..?
PříspěvekNapsal: pát 18. úno. 2011 16:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha 10 a Jindřichův Hradec
Nejsem odborník, jen popíšu jak to bylo u nás. Starší na mlaďocha taky občas vyjel (když jsem to neviděla), jen jsem zaslechla "řev" a mě to přišlo docela brutus, tak jsem staršího vždycky odvolala a mlaďocha jsem uchlácholila. Nicméně jsem zjistila, když mlaďochovi bylo cca 12 měsíců, že ten starší je v právu a mlaďoch je značně vyčůraný. Tak jsem je nechala být, ať si to řeknou. U nás je to, ale bez krve a bez šrámů. Od té doby vím, že pokud starší na mlaďocha vrkne, tak je to jen výchovné a řekla bych, že moc často to už nedělá.

_________________
Vlaďka, Endy a Dex
http://dexendy.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Určování pozic ve smečce..?
PříspěvekNapsal: sob 19. úno. 2011 00:22 
Offline

Registrován: úte 23. lis. 2010 23:42
Příspěvky: 55
Bydliště: praha
Já jsem tohle udělala párkrát také a mladej toho hned začal využívat,ale také se mi stalo,že starší vyloženě hledal příležitost,jak ho sejmout.Tak teď to řeším tak,že rvačky netrpím žádné,ale nevím,zda je to správně.Přitom,jak jsem psala,ten samý pes je schopný vycházet s agresívními i bázlivými psy naprosto bez šarvátek ho přijmou jako vůdčího,popral se jen jednou,když bránil mladého,kterého napadl větší pes a on sám se nemohl ubránit.Jinak i u nás doma je to samozřejmě bez krve a šrámů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Určování pozic ve smečce..?
PříspěvekNapsal: čtv 03. bře. 2011 11:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 16. pro. 2010 23:54
Příspěvky: 106
Bydliště: Most
Dobrý den,
chtěla bych poradit. Chodím se svou 7 měsíční fenkou každý den blbnout velké oplocené hřiště ještě se dvěmi štěněčími kamarádky (bulteriérkou - 9 měsíců a labradorkou -1 rok). Labradorka Nelly i moje pitbulka Kimi obě se neustále ve hře i mimo ni točí kolem bulteriérky Daisy. Stále na ni naskakují, provokují ji ke hře, kam se hne ona tam i ony. Moje Kimi občas během hry "téčkuje" a při tom vrtí ocáskem. Naskočí na ni tak že má obě tlapky na jejím boku, popřípadně má celou Dayisy pod svým břichem a kimi je nad ní jako most, aniž by se dotkly. Daysi to nevadí. Někdy má kimi i tuhle pozici, OBRÁZEK
Příloha:
190373_1668709921222_1341563253_31619167_7001769_n.jpg


Kdežto Nelly naskakuje na Daisy jako pes na fenu a dělá i ty pohyby. Je to evidentně přátelské gesto, navíc ji olizuje uši. Ale dělá to stále a paničce to vadí, protože je to imrvere.

Kimi je hravé štěně, drak, občas zaváhá má li se rozběhnout za cizím psem a vždy se mě pohledem zeptá zda má. Daysi je naopak velmi klidne a tolerantni povahy. Nelly je často obranářka a chrání kimi i nelly, je ale nervák.

KDO MÁ V TÉHLE SMEČCE JAKOU ROLI? ZNAJÍ SE OD MALIČKA

btw. zde je obrázek: (příklad naskakování kimi na daysi)


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Určování pozic ve smečce..?
PříspěvekNapsal: čtv 03. bře. 2011 11:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Můj názor je, že že psi stejného plemene jsou si vždycky bližší, víc si rozumí a líp se spolu vyblbnou. Takže labradorka je kapku mimo mísu a může si takto vynucovat pozornost a zapojení do hry. Je taky kapku starší a může to souviset i se sexualitou. Možná je ta vaše trojka prostě trochu nevyrovnaná a chtělo by to přibrat ještě někoho. A labinku trošku klidnit. Ikdyž ona nemusí být nervák, možná vám to tak jen přijde, má prostě jiný projev než bulíci.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Určování pozic ve smečce..?
PříspěvekNapsal: čtv 03. bře. 2011 11:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 16. pro. 2010 23:54
Příspěvky: 106
Bydliště: Most
Zita píše:
Můj názor je, že že psi stejného plemene jsou si vždycky bližší, víc si rozumí a líp se spolu vyblbnou. Takže labradorka je kapku mimo mísu a může si takto vynucovat pozornost a zapojení do hry. Je taky kapku starší a může to souviset i se sexualitou. Možná je ta vaše trojka prostě trochu nevyrovnaná a chtělo by to přibrat ještě někoho. A labinku trošku klidnit. Ikdyž ona nemusí být nervák, možná vám to tak jen přijde, má prostě jiný projev než bulíci.



Takhle psi senají od malička a Nelly labradorka a Daysi bulterierka, protože jsou krapet starší. Nervák tím myslím to, že se nechá lehce vyprovokovat. V žádném případě není Nelly ze hry. Pokud Pitbulka skáče na bulterierku Nelly to nevadí, alespon to tak vypada. Smečka splu nemá konflikty. Mezi nimi není vidět žádná rivalita. Tak nevím. Přijde mi, že Daysi možná bude v hierarchii nad pitbulkou i labradorkou. moje kamaradky tvrdi ze daysi si necha vse libit ze je mouchy sneste si me. ja si naopak myslim, ze prave tim ze je klidna a tolerantni obe prevysuje o velky skok.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Určování pozic ve smečce..?
PříspěvekNapsal: čtv 03. bře. 2011 11:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 16. pro. 2010 23:54
Příspěvky: 106
Bydliště: Most
*na chyby nekoukejte :D, "se znají"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Určování pozic ve smečce..?
PříspěvekNapsal: čtv 03. bře. 2011 12:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
budilka píše:
Smečka splu nemá konflikty. Mezi nimi není vidět žádná rivalita. Tak nevím. Přijde mi, že Daysi možná bude v hierarchii nad pitbulkou i labradorkou. moje kamaradky tvrdi ze daysi si necha vse libit ze je mouchy sneste si me. ja si naopak myslim, ze prave tim ze je klidna a tolerantni obe prevysuje o velky skok.
Myslím, že nějakou "hierarchii" ti takhle z popisu od stolu těžko někdo určí (ale třeba se pletu). Často lidi netuší ani u své vlastní smečky, kdo je "výš". Navíc nějak moc nevím, proč se jí zabývat, když smečka je v pohodě? U školních dětí se hierarchie taky spíš neřeší, ne?

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Určování pozic ve smečce..?
PříspěvekNapsal: čtv 03. bře. 2011 12:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 16. pro. 2010 23:54
Příspěvky: 106
Bydliště: Most
Zita píše:
budilka píše:
Smečka splu nemá konflikty. Mezi nimi není vidět žádná rivalita. Tak nevím. Přijde mi, že Daysi možná bude v hierarchii nad pitbulkou i labradorkou. moje kamaradky tvrdi ze daysi si necha vse libit ze je mouchy sneste si me. ja si naopak myslim, ze prave tim ze je klidna a tolerantni obe prevysuje o velky skok.
Myslím, že nějakou "hierarchii" ti takhle z popisu od stolu těžko někdo určí (ale třeba se pletu). Často lidi netuší ani u své vlastní smečky, kdo je "výš". Navíc nějak moc nevím, proč se jí zabývat, když smečka je v pohodě? U školních dětí se hierarchie taky spíš neřeší, ne?


Jen mě to zajímalo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Určování pozic ve smečce..?
PříspěvekNapsal: čtv 03. bře. 2011 16:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
vzhledem k tomu že spolu nežijí, jen se spolu často venčí, nebudou mít hierarchii žádnou. Ty taky s kamarádkama u kafe neřešíš která z vás tomu velí, prostě jste kamarádky co se sešly pokecat. To že má každá jinou povahu a proto i jiný projev je normální. Jak moc je přehánění to ojíždění takhle nepoznáme, ale pokud se to majitelům nebo ojížděnému nelíbí, je dobré fenku převést na jinou povolenou činnost - na aportík a tak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Určování pozic ve smečce..?
PříspěvekNapsal: čtv 03. bře. 2011 19:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 16. pro. 2010 23:54
Příspěvky: 106
Bydliště: Most
Petra píše:
vzhledem k tomu že spolu nežijí, jen se spolu často venčí, nebudou mít hierarchii žádnou. Ty taky s kamarádkama u kafe neřešíš která z vás tomu velí, prostě jste kamarádky co se sešly pokecat. To že má každá jinou povahu a proto i jiný projev je normální. Jak moc je přehánění to ojíždění takhle nepoznáme, ale pokud se to majitelům nebo ojížděnému nelíbí, je dobré fenku převést na jinou povolenou činnost - na aportík a tak.


ok, Díky za koment :yawinkle:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  
cron








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!