Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 11:44
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zavírání a venčení pouze jednoho ze dvou psů?
PříspěvekNapsal: úte 18. pro. 2012 14:26 
Offline

Registrován: pon 17. pro. 2012 10:23
Příspěvky: 1
Bydliště: Lubno, Nechanice
Ahoj.Chtěla bych požádat o radu týkající se dvou NO (2,5 a 3,5roku).Jsou přítele, který se jim ale nevěnuje a já to s nimi chci zkusit, přestože o NO vím prdlajs. Ten mladčí je notorický útěkář, resp. utíkají oba, ale vymýšlí to ten mladší. Jeden se v létě vrátil s klukou v těle a druhý s roztříštěnou nohou. Lidé už nás tu začínají nemít rádi, atd... Přivolání nemají, venčení obou zaráz je pro mne fyzicky i psychicky náročné.Moje řešení je, že zabezpečím ploty, nechám postavit veliký kotec, venčit a pokoušet se cvičit budu každého zvlášť. Přesto mám ale několik dotazů
- venčení zvlášť - přítel si to nepřeje, že si budou závidět a rvát se, buď prý oba nebo žádný
- zavírání pouze útěkáře - do té doby než budou ploty, tak zavírám na noc útékáře a druhý hlídá, může to mezi nimi způsobit problémy?
- povely od druhých?? - dochází sem k nám různí místní všudybílci a všeználci a ukazují mi, jak psy cvičit, takže na ně křičí povely a i na ně vztáhnou ruku. Je nějaké rada pro ženu, jak takové situace delikátně řešit? Resp. ti muži jsou egoistická hovada, hladící si to svoje ego na našich psech, já si to nepřeju a chtěla bych jim to nějak slušně a přesto rázně vysvětlit. Jsem tu nová a nechci mít mezi lidmi hned zle.
- povely křičet???? - je nutné povely řvát, jak to dělají skoro všichni? nebo stačí jen důrazně a intonačně vyslovovat?
- zápal plic?? - milují lítat za klackem, i hodiny to vydrží ale bývají dost uřícení teď v zimě, mohou onemocnět?
Moc děkuji za rady. hanka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavírání a venčení pouze jednoho ze dvou psů?
PříspěvekNapsal: úte 18. pro. 2012 14:56 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: ned 09. zář. 2007 23:48
Příspěvky: 1267
Bydliště: Praha / Tábor
- venčení zvlášť - Pokud jsou mezi nima normální vztahy, neměl by bejt problém. Venčení zvlášť je naopak v některejch případech i prospěšný.
- zavírání pouze útěkáře - viz výše
- povely křičet - Není třeba! Pes slyší několikrát líp než člověk. Když budou zvyklí na řev, jak potom povel zdůrazníte v nějaký krizový situaci? Čubu poveluju normálním hlasem nebo jenom gestama, někdy dokonce naopak schválně i venku šeptem, aby si zvykla mě vnímat. Když houknu zvýšeným hlasem, ví, že se děje něco mimořádnýho.
- zápal plic - Záleží na kondici a na tom, na co jsou zvyklí. Pokud jsou venku nastálo a nestřídají pobyt venku a v bytě, je riziko menší.
- povely od druhých - Jistě je dobrý a výhodný, když pes poslechne víc lidí než jen jednoho. Ale řvát na ně a chovat se k nim hrubě bych nikoho nenechal. Styl výchovy musí bejt jeden. Delikátně bych to vyřešil zdravým nas*áním a ráznou domluvou. Postupně a po dobrým to bohužel málokdy někam vede. Že jsou chlapi často egoistický hovada je bohužel fakt - proto jich taky k Rudovi jezdí se svejma psama něco dělat tak málo... (Ale třeba zdejší ženy poraději nějakou specificky ženskou metodu.)

_________________
Se zvířaty si povídá hodně lidí, ale ne všichni jim naslouchají.

Zonerama | provizorní Rajče 2009-2011 | původní Rajče 2007-2009


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavírání a venčení pouze jednoho ze dvou psů?
PříspěvekNapsal: úte 18. pro. 2012 15:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Já myslím, že typicky ženská metoda žádná není, jen možná jiný přístup. Jako ženy většinou více toužíme po kamarádovi, než po "zvedači ega", a obecně více nám vadí, když se náš kamarád necítí dobře, takže častěji hledáme alternetivu ke řvaní, ječení a bití. A když ji najdeme, jsme spokojeny my i náš kámoš pes.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavírání a venčení pouze jednoho ze dvou psů?
PříspěvekNapsal: úte 18. pro. 2012 15:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. bře. 2010 17:01
Příspěvky: 1500
Bydliště: Nemotice
Ahoj :-) , v první řadě moooc chválím, že ses do něčeho takového pustila, snažíš se s tím něco udělat a ještě používáš zdravej rozum a neřídíš se radama těch egoistickejch chlapů (když je nazvu slušně...) :icon_thumleft: .

Osobně bych k nim tyhle chlapy už nepuštěla s tím, že už mi toho ukázali dost a že už si poradím sama... Myslím, že psům dělaj v hlavách spíš zmatek než cokoli jinýho a stěžují ti tak tvou vlastní práci.

O pozitivní motivaci psa při výcviku je toho tady i všude možně jinde napsáno dost (zkus pohledat pomocí tlačítka "hledej").
Co se týče přivolání - o stopovačce je tady toho taky víc jak dost :-) .

K zápalu plic - já mám 3 domácí psy, z toho 2 bordery a jedu šílenou křižovatku, venku lítaj a lítaj jak splašení i v tomhle počasí, ale jsou na to zvyklí, občas začne něco pšikat/pokašlávat -> nasadím jitrocelový sirup a za pár dnů jsou OK.

A ke křičení - osobně nesnáším řvaní na jakákoli zvířata a jeho používání v běžných situacích mě přijde naprosto zbytečné. Normálně na psy (koně, kozy, krávy...) mluvím klidným až tišším hlasem, psy mám naučené, že když výrazněji zašeptám - i když je to ještě tišší, než mé běžné povely - tak už je to výstraha a je to "silnější" povel a až když se sakra něco děje, tak teprve zařvu a ti psi na to podle toho reagují...

_________________
http://art-bordera.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavírání a venčení pouze jednoho ze dvou psů?
PříspěvekNapsal: úte 18. pro. 2012 16:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 27. čer. 2009 12:01
Příspěvky: 143
Bydliště: Praha 5
ahoj, do lubna si zítra půjdu pro šunku :D , tak se můžem sejít před masnou... Vezmi jednoho hafáka a půjdem společně povenčit. jestli nemáš a bylo by potřeba, můžu ti vzít stopovačku s sebou, případně haltinu nebo i košík. podrobnosti SZ

btw. máme 3 psí kluky a beru je ven taky různě, po jednom, po dvou,spíš vyjímečně chodí celá smečka najednou a neřeší nic... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavírání a venčení pouze jednoho ze dvou psů?
PříspěvekNapsal: úte 18. pro. 2012 20:13 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Šetrně jim sdělit to asi nepujde. Zkus narážku ve smyslu: Já vám taky nelezu do auta, abych vám ukázala, jak máte to auto řídit, tak vy si nevšímejte mých psů. Když to nepujde, radikální zákaz. Tak to prostě je. Jsou moji, a nikdo cizí mi nemá do psů co sahat.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavírání a venčení pouze jednoho ze dvou psů?
PříspěvekNapsal: úte 18. pro. 2012 21:41 
Offline

Registrován: pát 16. zář. 2011 19:22
Příspěvky: 2801
Bydliště: Praha
jednoduchá rada - nenech si to ukazovat na psu. ale nech si to vysvětlit teoreticky, pokud bys o radu měla zájem... jinak fakt radikálně.
pokud by ti přišlo rozumný, co ten člověk říká, tak si nech ukázat jeho psa, jak se k sobě navzájem chovají a jak "mu šlape".
je supr, že s psi chceš něco dělat a snažíš se :icon_thumleft: držím pěsť!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavírání a venčení pouze jednoho ze dvou psů?
PříspěvekNapsal: stř 19. pro. 2012 13:25 
Offline

Registrován: ned 07. čer. 2009 18:56
Příspěvky: 347
Bydliště: letovice
Venčení zvlášť je v tomto případě mnohem lepší než společně.
Teď je třeba na vycházkách posilovat autoritu, snažit se učit povely, poznávat se navzájem a to je jednodušší jeden člověk na jednoho psa. Obzvlášť pokud jsou psi parta a ty začátečník, tak s oběma dohromady je práce mnohem těžší než vždy s jedním. Mohlo by se snadno stát, že nebudou jen v převaze fyzické, ale hlavně psychické...
Až když budou trochu zmáknutí můžeš venčit společně.

Pokud si přítel nepřeje samostatné venčení, tak ať na vycházky vyráží s váma. Můžete si každý cvičit jednoho psa a pak se štengrovat, komu se daří lépe. Třeba by se nechal "nachytat" jestli je přirozeně soutěživý a nenápadně bys mu tak vnutila přehodnocení přístupu ke psům. Třeba by to bral jako zábavu a ne jako dřinu (která vás ve skutečnosti čeká) a kdo se rád nebaví.

_________________
Hodnotím podle toho, co dokázali, smekám před nimi. Hodnotím podle toho, co nedokázali, plivu na ně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavírání a venčení pouze jednoho ze dvou psů?
PříspěvekNapsal: stř 19. pro. 2012 14:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Souhlas se vším, akorát bych teda určitě nedělala nic přítelovi za zády proti jeho vůli, byť bych s ním nesouhlasila. Mohlo by se to vymstít tobě i psům. Brát ho na venčení s sebou, aspoň občas, aby si mohl "zkontrolovat" jak se psy pracuješ a případně se inspirovat, je dobrý nápad!

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!