Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 16:50
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 172 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak správně potrestat psa a kolik?
PříspěvekNapsal: pát 21. zář. 2007 15:15 
Máme 7-měsíčního německého pinče. Je poměrně dobře ovladatelný, jeho sebevědomí se projevuje ve 2 situacích:
1. Uvidí cizího psa, uteče za ním (ne vždy, je to tak 50 na 50 že poslechne a nevšímá si ho) a když ho chytím a plácnu, nelíbí se mu to a pokouše mi ruku, kterou ho držím za obojek (taky jenom někdy, není to pravidlem).
2. Chrání si jídlo (taky jen někdy), hlavně kosti, vrčí na mě, někdy ťafne po ruce.

Na to používám 4 druhy trestů,

první 2 pokud mě nekousne:
1. Dám mu jednu ruku pod bradu a zvednu mu čumák nahoru aby se mi díval do očí, druhou rukou se vztyčeným prstem kmitám zleva doprava a pořádně mu vyčiním. Chvilku na mě cení zuby, nekousne, pak se uklidní a je v pohodě. Nevím, jestli si z toho něco dělá...
2. Chytnu ho za obojek a dostane 2 - 3 x silně rukou na zadek. Je vyjevený co se děje, většinou si sedne, někdy začne cenit zuby, ale pak se uklidní.

Pokud mě pokouše tak:
3. Chytnu za kůži za krkem a zvednu ho do výšky.
4. Seřežu ho dřevěným prutem přes zadek.
Tyto tresty jsou drsnější. Je na něm vidět, že má strach, ale nestáhne se a začne bojovat - bránit se - snaží se mě vztekle kousnout. Jakmile přestanu trestat je v pohodě.

Moje otázky jsou, jestli je správné psa trestat i když je vidět, že má strach a brání se (zase ale nechci aby to vypadalo že vyhrál) a jak dlouho to vydržet, jestli až do té doby než se uklidní? Druhá otázka, jestli mají ty první dva mírnější tresty nějaký význam, z více stran jsem slyšel, že stačí psa za nežádoucí chování jednou opravdu pořádně seřezat aby si to pamatoval...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 21. zář. 2007 15:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
no nazdar...
přečtěte si POŘÁDNĚ tuhle poradnu, dejte si do vyhledávače slůvko "trest" a čtěte, čtěte a pak prosím od základu změňte svůj přístup k pejsanovi

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 21. zář. 2007 16:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. čer. 2006 12:23
Příspěvky: 169
Bydliště: Chomutov
To že má strach a brání se znamená že trest nepochopil. Psi nechápou trest jako lidé, nepochopí ránu. Mnohdy je lepší než trest, si ze psa začít utahovat a hlavně zůstat v klidu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 21. zář. 2007 19:47 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: sob 26. srp. 2006 09:07
Příspěvky: 344
Bydliště: Banska Bystrica
na utek za psom mame stopovacku, ked ju ma na krku nikam nezdrhne. a nemusite trestat
inak nechapem preco ho chytate pri treste za obojok. vela psov si automaticky chrani krk. je lepsie ked ma na krku permanentne kratke voditko a ked nieco potrebujete tak tahate voditko a tym aj psa a nemusite mu sahat na krk. toto hlavne pri tom zrani. mozete mu kost zobrat a pritom neriskujete kusanec.

_________________
Toto motto nesúvisí s obsahom môjho príspevku. Je to môj obľúbený výrok A.Einsteina tak ho prosím neberte osobne: "Dve veci na svete sú nekonečné, vesmír a ľudská hlúposť. Len tým vesmírom si nie som taký istý."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 21. zář. 2007 20:13 
Offline

Registrován: ned 29. črc. 2007 16:27
Příspěvky: 27
Bydliště: Kl
No a co takhle respektovat nektere povahove rysy daneho plemene(staci na to google), az je majitel pochopi pak mozna prijde na to proc ho pes kouse, obcas neposlechne :idea:

_________________
Když čtu zdejší fórum tak chápu proč pastevci prováděli a provádí selekci mezi psi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 21. zář. 2007 20:24 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: sob 26. srp. 2006 09:07
Příspěvky: 344
Bydliště: Banska Bystrica
to staki: prepac, ale nemyslim si ze je normalne aby pes hryzol majitela, nech je to rasa akakolvek

_________________
Toto motto nesúvisí s obsahom môjho príspevku. Je to môj obľúbený výrok A.Einsteina tak ho prosím neberte osobne: "Dve veci na svete sú nekonečné, vesmír a ľudská hlúposť. Len tým vesmírom si nie som taký istý."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 21. zář. 2007 20:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
aliska jak sjem to tak četla kousala bych taky- pes se brání pokud neví o co jde a trest je nesrozumitelný myslím že pejsa přestane hrizat až se pán naučí srozumitelně trestat avěřím že se to tady naučit dá

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 21. zář. 2007 20:30 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: sob 26. srp. 2006 09:07
Příspěvky: 344
Bydliště: Banska Bystrica
ajka píše:
aliska jak sjem to tak četla kousala bych taky- pes se brání pokud neví o co jde a trest je nesrozumitelný myslím že pejsa přestane hrizat až se pán naučí srozumitelně trestat avěřím že se to tady naučit dá
vsak ano s tymto absolutne suhlasim. pes trest nechape, preto sa brani. nesuhlasim s tym, ze na vysvetlenie hryzenia sa maju studovat povahove rysy, potom si povedat vsak mam hryzaveho psa je to normalne a vykaslat sa na to.

_________________
Toto motto nesúvisí s obsahom môjho príspevku. Je to môj obľúbený výrok A.Einsteina tak ho prosím neberte osobne: "Dve veci na svete sú nekonečné, vesmír a ľudská hlúposť. Len tým vesmírom si nie som taký istý."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně potrestat psa a kolik?
PříspěvekNapsal: sob 22. zář. 2007 05:21 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
natom píše:
Máme 7-měsíčního německého pinče. Je poměrně dobře ovladatelný, jeho sebevědomí se projevuje ve 2 situacích:
1. Uvidí cizího psa, uteče za ním (ne vždy, je to tak 50 na 50 že poslechne a nevšímá si ho)
Tady si protiřečíš. Neznám jediného psa, který umí pracovat s logikou a tím pádem s kompromisy. Buď je pes ovladatelný, nebo není ovladatelný. A ty jistě víš, co je u tvého psa správná odpověď.

Citace:
a když ho chytím a plácnu, nelíbí se mu to a pokouše mi ruku, kterou ho držím za obojek
Sám bych ti za tohle naplácal. Už když ho chytíš, ohrožuješ ho na životě a ještě k tomu přidáváš několikanásobné tresty, to smečkový pes nebo vlk udělá jenom, když se chce daného jedince zbavit napořád - zabít jej. Nikdy do psa netlačím víc, nežli musím. Chytit za límec a naplácat můžeš tak leda zlobivému parchantěti, ale ty máš psa. Pokud si to tedy uvědomuješ.

Citace:
2. Chrání si jídlo (taky jen někdy), hlavně kosti, vrčí na mě, někdy ťafne po ruce.
A bereš mu tu kost někdy?

Citace:
Na to používám 4 druhy trestů,

první 2 pokud mě nekousne:
1. Dám mu jednu ruku pod bradu a zvednu mu čumák nahoru aby se mi díval do očí, druhou rukou se vztyčeným prstem kmitám zleva doprava a pořádně mu vyčiním. Chvilku na mě cení zuby, nekousne, pak se uklidní a je v pohodě. Nevím, jestli si z toho něco dělá...
To bych chtěl docela vidět, obávám se, že používáš silné tresty, neadekvátní dané situaci.

Citace:
2. Chytnu ho za obojek a dostane 2 - 3 x silně rukou na zadek. Je vyjevený co se děje, většinou si sedne, někdy začne cenit zuby, ale pak se uklidní.
Naprosto neadekvátní trest. Už druhá rána je navíc, stejně jako dva rozsudky za jeden čin. Nepoužívám nápřahové tresty, pes se pak zákonitě bojí ruky, byť jen při pohlazení. Způsobuje to lekavost, bázlivost a spousty negativního, jen ne pozitiva.

Citace:
Pokud mě pokouše tak:
3. Chytnu za kůži za krkem a zvednu ho do výšky.
4. Seřežu ho dřevěným prutem přes zadek.
Tyto tresty jsou drsnější. Je na něm vidět, že má strach, ale nestáhne se a začne bojovat - bránit se - snaží se mě vztekle kousnout.
Teda ty musíš být nervák, když střískáš psa, co se tě bojí. Máš svého psa vůbec rád? Tohle neudělám ani psům, kteří se mě pokusí zabít, a to se bavím o kavkazácích a rotweilerech.

Citace:
... z více stran jsem slyšel, že stačí psa za nežádoucí chování jednou opravdu pořádně seřezat aby si to pamatoval...
Sorry, ale to myslíš velkou nebo malou stranu? Seřezat štěně může jen tyranský úchyl, který má psa na honění si vlastního ega, nebo aby si měl do čeho kopnout.

Omlouvám se za hodně netaktní odpovědi na tvé otázky, ale bití psa, navíc s bídou desetikilového štěněte, to mě fakticky může trefit šlak. Jestli máš svého psa rád, vykašli se na ty pitomce, co ti dosud radili, zahoď ten prut, dej si psa na vodítko, ať ho za sebou tahá i doma, abys ho nemusel chytat pod krkem přes obojek, uč si stopro přivolání a zhruba za měsíc, až se přestěhuji, mi zavolej na osobní konzultaci. Věř tomu, že jsi psa už hodně zradil a budeš mít dost co dělat, abys získal zpátky jeho důvěru a tím stabilizoval vaše vzájemné vztahy. Zatím si tu pročti témata jako bázlivost a agrese, je tam hodně toho, co bys měl znát. Ty texty odlyšnou barvou, jsou obvykle moje. Pokud něčemu nebudeš rozumět, hned zavolej, mobil za určitých okolností beru i při našem stěhování, poradím ti detaily. Hlavně už prosím tě začni myslet, než něco uděláš. Někdy je lepší neudělat nic, než totální stupiditu, kterou se více "zvoře", než udělá.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 22. zář. 2007 11:07 
Díky moc všem za rady, samozřejmě to podle nich zkusím, snad jsem toho doposud moc nepokazil :( Se psem máme pohodový vztah až na ty 2 popsané situace (které nejsou pravidlem, stávají se tak 2x za měsíc) si rozumíme velmi dobře. Jen těch rad na jejich řešení jsem už slyšel hodně. Se stopovačkou jsme podle zdejších poučení chodili od doby kdy jsme ho přivezli a přestali, když začal chodit na cvičák. Je mi jasné, že si to od vás slíznu, že mé přivolání nebylo 100%-ní a psa pouštím navolno, ale prostě jsem v určité chvíli zvolil jeho volnost s rizikem, že ho sem tam budu nahánět. Ale zkusím se k ní zase vrátit, minimálně proto, abych ho už nemusel chytat za obojek, o čemž jsem nevěděl, že je to taky trest...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 27. zář. 2007 09:48 
Dobrý den ,chtěla bych se poradit mám agresivní štěně (jen někdy) :o
Někdy se tak rozdivočí že sečna skákat pomě zašne vrčet no hruza začne kousat nevo všechno možní a nedá se uklidnit musí se na ní fakt hodně zařvat a nechat jí v klidu.A pohladit jí až třeba za chvíli ..Prtostě jí šibne :roll: TAk mi prosím poraďte jak jí mám uklidnit .Děkuji za ödpověd


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 27. zář. 2007 13:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 06:38
Příspěvky: 431
Bydliště: Brno
Agi píše:
Dobrý den ,chtěla bych se poradit mám agresivní štěně (jen někdy) :o
Někdy se tak rozdivočí že sečna skákat pomě zašne vrčet no hruza začne kousat nevo všechno možní a nedá se uklidnit musí se na ní fakt hodně zařvat a nechat jí v klidu.A pohladit jí až třeba za chvíli ..Prtostě jí šibne :roll: TAk mi prosím poraďte jak jí mám uklidnit .Děkuji za ödpověd

Nemyslim ze bi tady slo o projev agresivity,podle popisu spis jde o projev hry,ale to bich musel psa videt.Doporucuji rivnez zadat do vyhledavace zadat poslusnost,ovladatelnost.A pak uz jen cist......
Vasim problemem je spis absence ovladatelnosti a poslusnosti u psa.

_________________
http://binladin.rajce.net


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně potrestat psa a kolik?
PříspěvekNapsal: čtv 27. zář. 2007 14:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. črc. 2007 16:12
Příspěvky: 135
Bydliště: Poprad, Slovakia
natom píše:
Máme 7-měsíčního německého pinče. Je poměrně dobře ovladatelný, jeho sebevědomí se projevuje ve 2 situacích:
1. Uvidí cizího psa, uteče za ním (ne vždy, je to tak 50 na 50 že poslechne a nevšímá si ho) a když ho chytím a plácnu, nelíbí se mu to a pokouše mi ruku, kterou ho držím za obojek (taky jenom někdy, není to pravidlem).
2. Chrání si jídlo (taky jen někdy), hlavně kosti, vrčí na mě, někdy ťafne po ruce....

1.Ak Ti pes uteká za iným psom, prečo ho potom nemáš na vôdzke? :shock: Ak Tvoj pes neovláda povely aspoň na tých 90% ale len na 50%, tak je veľmi riskantné nechať ho vonku voľne pobehovať, ktovie..možno nepochopil, čo si tým myslela, keď si ho plácla...možno, neviem aký povel si použila a ani neviem ako ho pes ovláda, či mu vôbec rozumie..lebo kusnúť ťa mohol aj preto, lebo ti nerozumie
2. Neviem kedy, v akej chvíli ťa pes pohryzne pri jedle, ale zapamätaj si, že so psom by si sa nemala maznať keď on práve žere...pretože ani vlky v divočine sa nezačnu maznať medzi sebou pri jedení...a tak ktovie, či to nie je len obranná reakcia, či si nebráni svoju potravu..skúste mu dať potravu z ruky, kŕmiť ho..možno mu tým ukážete aj, že jedlo nie je jeho, ale Vaše..

natom píše:
první 2 pokud mě nekousne:
1. Dám mu jednu ruku pod bradu a zvednu mu čumák nahoru aby se mi díval do očí, druhou rukou se vztyčeným prstem kmitám zleva doprava a pořádně mu vyčiním. Chvilku na mě cení zuby, nekousne, pak se uklidní a je v pohodě. Nevím, jestli si z toho něco dělá...
2. Chytnu ho za obojek a dostane 2 - 3 x silně rukou na zadek. Je vyjevený co se děje, většinou si sedne, někdy začne cenit zuby, ale pak se uklidní.

1. Hm..to, že nútiš svojho psa, aby sa ti pozeral do očí je z môjho pohľadu trochu blbé..už len z toho dôvodou, že tym vyvolávaš útok, čo myslíš, prečo niektoré psi uhýbajú pohľadom, ak stojí pred nimi iný pes..alebo ke´d na nich kričíš aj ty, tak väčšinou by mali otočiť hlavu, ak sú podriadený...a to preto, lebo nechcú vyvolať konflikt, obratia pohľad inam, aby sa nezačala rvačka..ak by slabší pes, pri silnejšom psovi neobrátikl pohľad, ale uprene sa naň pozeral, thak by bola vyvolána bitka...skús tento trest vynechať, možno obstojíš
2. skús sa nechať zbiť svojim otcom alebo matkou 2-3 krát silne na zadok, uvidíš čo to s tebou urobí :wink:

natom píše:
Pokud mě pokouše tak:
3. Chytnu za kůži za krkem a zvednu ho do výšky.
4. Seřežu ho dřevěným prutem přes zadek.
Tyto tresty jsou drsnější. Je na něm vidět, že má strach, ale nestáhne se a začne bojovat - bránit se - snaží se mě vztekle kousnout. Jakmile přestanu trestat je v pohodě.

3. Toto sa mi ako trest nevidí..mm lebo to by potom museli svoju psiu matku hrozne nenávidieť za takýto trest, aspoň podľa mňa, lebo myslím, že je všetkým známe, že sučka svoje štence prenáša v papuli, občas aj za kožu..ale môžem sa mýliť
4. ou, thak ty si musela byť hodne bita..chudinko, nečudujem sa tvojmu psovi, že po tebe tak vyjede...má z teba strach, nerozumie ti a naopak ty nerozumieš jemu...je z teba vynervovaný a to rieši obranou, bráni sa voči tebe, lenže problém je v tom, že on nemá ruky, on má zuby a tie používa aj ako my ľudia svoje ruky..

natom píše:
Moje otázky jsou, jestli je správné psa trestat i když je vidět, že má strach a brání se (zase ale nechci aby to vypadalo že vyhrál) a jak dlouho to vydržet, jestli až do té doby než se uklidní? Druhá otázka, jestli mají ty první dva mírnější tresty nějaký význam, z více stran jsem slyšel, že stačí psa za nežádoucí chování jednou opravdu pořádně seřezat aby si to pamatoval...

Moja odpoveď na tvou prvou otázku:
Preboha, skús sa nechať zmlátiť teroristom, z ktorého máš strach...uvidíme či sa nebudeš brániť a či potom, keď ťa zachránia, budeš mať pocit, že si vyhrála..veď tvoj pes sa ťa bojí, nechápe tvojim spôosobom, nerozumie ti, absolútne je z teba vedľa...skús si s nim ešte raz prejsť povely, zmeň taktiku svojho chovania, zmeň svoj sposob vychovávania psa z trestania na odmeňovanie, uvidíš z častejšieho odmeňovania budú aj krajšie a lepšie výsledky a je to efektívnejšie aj...
a na tú druhú otázku radšej pomlčím, lebo tým ľuďom, od ktorých si to počul, by som dala železom po gebuli

ps: sorry ak som z teba urobila holku, ale nechce sa mi to už prepisovať
ps 2: ak som zle poradila, opravte ma...mám vlastne názory a nie som vševed (nevravím, že som nim niekedy bola, to nikdy), ja len píšem, čo si myslím..ale ráda prijímem lepšiu radu.. :wink:

_________________
avatar Aron, Fergie a Caesar


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 29. zář. 2007 08:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 22. čer. 2006 12:17
Příspěvky: 25
Bydliště: Brno - venkov
Agi, jak je to štěně staré, co je to za plemeno, uveď víc podrobností. U těch nejmenších štěňat je to úplně normální, pomáhá chytnout za tělíčko a spíše pejska sklidnit a pak pomalu pustit. A mít pořád v záloze hračky které mu nabídnu balónky, hadr na přetahování, pískací hračky,sušené prasečí ucho atd. spíš štěně zabavit a převést jeho ničitelské a hryzací sklony jinam. Mě osobně to nevadí a klidně se nechám od štěňat okusovat, pokud koušou jakž takž s citem. :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 29. zář. 2007 12:02 
Ami,díky za radu naší Agi budou 3 měsíce 3.října a jeto labrador.Skusím to sňou(:


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 29. zář. 2007 17:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 09. čer. 2007 20:32
Příspěvky: 51
Bydliště: Hořovice
Agi, taky mame doma trimesicni stene (retrievera) , takze presne vim, o cem mluvis. Vetsinou nam pri chnapani po rukou pomaha varovne ne, ale je treba doopravdy pracovat s hlasem, klidne trosku prehanet. Kdyz chvalit tak, hooodne, kdyz nechces, aby neco delalo, tak do toho ten duraz taky dat.
Fakt je, ze kdyz se hodne moc rozdovadi, ze vyskakuje a chnape po obleceni, vlasech apod., tak uz to nefunguje. Delame to, jak radi i Amina, prevedeme pozornost na nejakou hracku, odejdeme a nechame ho vychladnout.
Osobne si myslim, ze to nema s agresivitou nic spolecneho, je to proste psi mimino, ma spoustu energie a chce si hrat, jen ma holt misto rukou tlamku plnou zubu :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 30. zář. 2007 11:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. črc. 2007 16:12
Příspěvky: 135
Bydliště: Poprad, Slovakia
inak hm k tomu hryzaniu šteniat, počula som o tom, že niektoré šteniatka nepoznajú svoju silu a skúšaju pokadiaľ si môžu dovoliť, ale stlačením papuľky v rovnakej sile v akej bol kusanec vraj zaručí, že štence sa budú vedieť usmerniť a ich sila kusnutia bude potom menšia, že to je ako pri matke...keby boli pri nej a kusali by matku, tak ak by to bolo silnejšie kusnutie, tak fenka na nich zaútoči zubami...a rovnako je to medzi štencami, aj oni sa navzájom hryžu, ale o tom neviem, či je pravda

_________________
avatar Aron, Fergie a Caesar


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 30. zář. 2007 16:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 22. čer. 2006 12:17
Příspěvky: 25
Bydliště: Brno - venkov
Agi retrívři jsou rození aportéři, za balónek by udělali cokoliv, házej ji ledaco klidně i jabka v zahradě, popřetahuj se o balónek na šňůrce. Taky mám teť štěně něm. ovčandu tříměsíční, pěkná dračice. Tu zase nejvíce baví něco trhat, ničit, tak se přetahujeme o hadr a malého pešíka, to je úplně spokojená. Čím víc je starší tím myslím týdny, tím víc chápe co se mi líbí a co ne, chce to jenom čas a trpělivost. Já si to štěně úplně užívám. :P :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 02. říj. 2007 18:11 
Děkuji pane Desenský.Jsem přeci teprv jen děcko.Ale vím še bych naši Agi nikdi nezbyla.Jedině kdyby to přehala tak jen trošku a urče ne hodně.Mamka mi všechno vysvětlila.Na vodítku cvičím každopádně každý den tak 10min a de jí to skvěle.A já jsem s ní celý den a podle mě má i nejraději ale to je jedno.Prý se říká že když vás pes kouše jaky když sy vykusuje blechy prý vám tak oznamuje že vás má rád Je to pravda?Už sem pochopila že Agi není agresivní a že je to hravé štěně tak už nemám starost a nemyslím si že by ze mě mela strach nebo tak(:


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 04. říj. 2007 11:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 22. čer. 2006 12:17
Příspěvky: 25
Bydliště: Brno - venkov
Agi nemáš tam ve svém okolí nějaký solidní cvičák, nějakou psí školku, nebo třeba rozumného pejskaře? Víš někdo kdo tě zná a přímo by ti poradil. Jinak štěňata a ani dospělí psi se nikdy nebijí. Pes to jako trest vůbec není schopen pochopit, akorát ti přestane věřit a začne se tě bát. Nejlepší je být chytřejší než pes, u těch štěňat stačí plná kapsa pamlsků, takový nakrájený párek, za to moje nenažraná ovčanda udělá cokoliv. Taky mám problém štěně mi předstírá hluchotu a zdrhá k sousedům na voňavý hnůj, jo, jo mám mít pořádný plot. Psí slečna vyfasuje 20 m prádelní šňůru a budeme učit přivolání a když přiběhne, tou šňůrou ji k tomu donutím, tak ji odměním pamlskem a ještě ji pochválím a budeme spokojené obě. Všechno se dá pes naučit, když víš jak na to. Ptej se, ptej klidně na úplně základní věci, kdo se ptá se dozví, tady se vždy nějaké dobré rady najdou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 08. říj. 2007 19:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 12. črc. 2007 07:14
Příspěvky: 18
Bydliště: Kysuce
Náš čuvík ma občas tiež tak okusuje akoby som mala "blchy", niekedy to robí zo samej radosti, keď sa dlhšie nevidíme, inokedy začne, keď ho ja trošku poškrabkám na rebrách. :) Neviem síce, čo to znamená, ale keď ma nehryzie, asi to bude OK.

_________________
retrívročuvač :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 09. říj. 2007 06:54 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Všimla jsem si, že když můj pes dostane ode mě "vylágoš" za neuposlechnutí (poslušnost se teprve učí a ještě hodně dlouho učit bude :-) ), pak nakonec poslechne, dostane odměnu a volno, tak Dorota ho začně jakoby rozveselovat. Honit se s ním, šťouchat do něho a on na to přistoupí. Tak jsem to dneska ráno taky zkusila ( musela jsem být rychlejší než Dorota ) - náruživě se rozčuchal u křoví a nechtěl přijít. Hodila jsem po něm řetízek, zkoprněl, koukal jak puk a pak přišel. Dostal pochvalu, volno a pak jsem s ním začala blbnout jako Dorota. Začal lítat a děsně se radovat. Nevím, jestli něco nekazím, co děláte vy v takové situaci?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 09. říj. 2007 07:26 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:24
Příspěvky: 768
Bydliště: Praha
Dorotko,já myslím,že nekazíš nic,přeci trest pominul,jede se dál ne?Nebudeš se kvůli tomu tvářit jak můra půl dne,on by to stejně nechápal :wink:

_________________
Dobrá nálada sice nevyřeší všechny problémy,ale rozhodí tolik lidí,že stojí za to si jí udržet


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. říj. 2007 09:55 
Offline

Registrován: úte 09. říj. 2007 07:50
Příspěvky: 46
Já bych potřebovala spíš poradit, jak ovládnout sebe. Snažím se uplatňovat důrazný fuj a když už, tak trochu škubnout vodítkem (kříženec dobrmana, cca 4,5 měs.). Jenže asi třikrát se mi stalo, že jsme šli někde z prudšího kopce a kombinace silného tahání vodítka a blbého terénu, kdy jsem měla problém, abych z kopce neslítla, mě vydráždila k tomu, že jsem cukla dost silně, až se mi čuba vrátila a potom se přikrčila, kňourala a koukala na mě smutnýma očima - a mě to je strašně líto. Nechci, aby se mě bála, nebo vodítka, ale nedokážu udržet klid.

To úporný tahání vodítka... :( Včera jsem zkusila vodítko pod nohu, celkem to šlo, ale zase se mi zdálo, že kvůli tomu potom nechtěla přijít, když byla na volno, i když jsem volala hezkým tónem a chválila a né vždy připoutala...

Taky mi odbíhá na volno čím dál tím dál, netrápí jí, že mě nemá na dohled. No dnes jsem zjistila, že dělám věci, který bych jako vůdce neměla (pokud přinese hračku, nechám se přemluvit ke hře, když dloubne čumákem, tak se mazlím, krmení dávám jí jako první...). Na všem zapracuji, kazím jí teprve měsíc. Myslíte, že i přivolání a držení přijatelné vzdálenosti na volno budou lepší, když přestanu dělat chyby, které mě zbavují vůdčího postavení???

Děkuji za odpovědi :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. říj. 2007 10:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Jaké chyby tím myslíš? Že jí dáváš první krmení a necháš se vyzvat ke hře? Pokud jí neustupuješ na její "vymáhání, to je chování já chci za každou cenu", tak na tom nevidím vůbec nic špatného. Pročti si poradnu, část o přivolání, chození na vodítku a tak.
Pokud od psa něco chceš, měla bys volit pokaždé stejný povel, dodržovat reflexní oblouk a psovi vlídně a srozumitelně vysvětlovat, co ten povel znamená. Přivolání naučíš nejlépe se stopovačkou - je popsáno v poradně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. říj. 2007 10:26 
Offline

Registrován: úte 09. říj. 2007 07:50
Příspěvky: 46
No dnes jsem četla (ne tedy na tomto fóru), že bych právě měla jíst dřív než pes. Že když si začnu hrát proto, že mi pes pořád nutí hračku, že je to taky špatně. Že když čubu všude obcházím, chodím všude až za ní, třeba do dveří a tak, tak to všechno jí naznačuje, že nejsem tak dominantní...

No a taky mě napadlo, že jak se s ní pořád šmajchluju a pusinkuju, tak potom když je na volno, tak jí nejsem tak vzácná a netěší se tak na pohlazení, protože to má doma. (Jinak se těší alespoň na pamlsek, ale včera to v ní nějak kručelo a odpoledne nežrala, tak se mi na pamlsky mohla vykašlat - večer ale už dobrý a jídlo s chutí sežrala).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. říj. 2007 11:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Myslím, že máš pravdu v tom pusinkování. I když já jsem stejná - mám psy na rozmazlování a důsledně to dodržuju....., já nemám v tomle co radit ani kritizovat.
Já si myslím, že chození ze dveří, jídlo poslední, spaní v posteli, obcházení, že to jsou z větší části pověry. Tchořovi, Rudovi a pár dalším, které znám, lezou psi po hlavě, spí s nimi v posteli a tak a přitom je bez problémů respektují. Větší problém z tvojí strany vidím v tom, že jsi psala, že jí lituješ ..... Myslím, že ona nechápe, co vlastně chceš. Snažila bych se klidně a důsledně vysvětlit, co požaduju, pochválila jí za ochotu ke spolupráci a za splnění požadovaného. Povely dávat tak, aby je pochopila a abych si mohla případně vynutit jejich splnění. Dobře je to vysvětleno v tématu Přivolání v poradně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. říj. 2007 11:12 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:24
Příspěvky: 768
Bydliště: Praha
Essi píše:
. Tchořovi, Rudovi a pár dalším, které znám, lezou psi po hlavě, spí s nimi v posteli a tak a přitom je bez problémů respektují.

No jo,ale to jsou lidé,kteří naprosto nemají problém se získáním autority u psa :wink: .V tom já vidim krapet rozdíl.

_________________
Dobrá nálada sice nevyřeší všechny problémy,ale rozhodí tolik lidí,že stojí za to si jí udržet


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. říj. 2007 11:39 
Offline

Registrován: úte 09. říj. 2007 07:50
Příspěvky: 46
Lituju, že jsem jí cukla s vodítkem až moc, že se bála, když mě táhla z toho srázu. Ale nepsala jsem, že bych chlácholila nebo to dala jinak najevo, tomu jsem se vyhnula i když v duši jsem si připadala jako tyran :roll:

Když tedy nejsem rozená autorita, je lépe dodržovat principy udržení hierarchie smečky? :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. říj. 2007 11:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
chybu vidím ve slově táhla - už při napnutí vodítka lehce cukni, nenech ji vůbec přejít do souvislého tahu. Pokud jen napne vodítko, cukneš lehce, pokud vystřelí, cukneš pořádně

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. říj. 2007 11:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
davidkova renata píše:
Essi píše:
. Tchořovi, Rudovi a pár dalším, které znám, lezou psi po hlavě, spí s nimi v posteli a tak a přitom je bez problémů respektují.

No jo,ale to jsou lidé,kteří naprosto nemají problém se získáním autority u psa :wink: .V tom já vidim krapet rozdíl.



Já ne. Protože si tu autoritu získali klidem, důsledností a srozumitelným chováním, ne chozením první zde dveří a tak dál. To je právě ten rozdíl, který jsem se snažila vysvětlit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. říj. 2007 12:07 
Offline

Registrován: úte 09. říj. 2007 07:50
Příspěvky: 46
Petra píše:
chybu vidím ve slově táhla - už při napnutí vodítka lehce cukni, nenech ji vůbec přejít do souvislého tahu. Pokud jen napne vodítko, cukneš lehce, pokud vystřelí, cukneš pořádně


Do včerejška mě na vodítku táhla pokaždé od vykročení z bytu až do návratu. Pokud na chvilku povolila, hned jsem chválila. To zavrtěla ocasem a přešla do tahu. Trochu jsem cukla, ale táhla dál. Nechtěla jsem to pokazit a raději vyčkat, až nás budou na cvičáku učit chůzi u nohy (už teď ve středu). Tak jsem včera právě zkusila podvléknout vodítko pod nohou a bylo to docela dobrý, akorát chodila u nohy a zese mi přišlo, že jí moc omezuju, tak jsem jí dala vodítko normálně, aby se mohla vyčůrat a tak a zase tah...tak přehodit, znovu zkusit, přehodit...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. říj. 2007 12:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Zdravím všechny přítomné,

po přečtení strašné spousty různých témat v poradně jsem úplně změnila přístup k pesanovi a začíná nám to spolu celkem klapat.
Musím souhlasit se všemi, že autorita a respekt se získá jen a jen klidem a pochopením.

Martina

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. říj. 2007 12:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
hofikos píše:
Do včerejška mě na vodítku táhla pokaždé od vykročení z bytu až do návratu...

jo, přesně takhle to 4 roky dělal přítel s choďákem - dát ho do ruky někomu slabšímu, tak jede po bradě... Jsme spolu asi měsíc a půl, venčíme na střídačku, ale mě už jeho pes netahá... chce to právě nenechat ho přejít do tahu a už vůbec ne absolvovat celou procházku ve vleku. Udělej tlustou čáru a řekni si že odteď už se táhnout nenecháš.
Chůze u nohy a chůze na vodítku jsou dvě odlišné věci! Pokud jde pes u nohy, existuje pro něj jen páník a nesmí se od nohy ani hnout. Pokud jde na vodítku, může čenichat, vyprázdňovat se, hrát si,... jenom nesmí tahat (a žrát fujtajbly). Prvních pár procházek je to samozřejmě neustálé přetahování - pes vyrazí, zatáhne, je stažen zpátky, zase vyrazí... ale časem přijde na to, že takhle to nepůjde a naučí se to.
U Bardy jsem to trochu přehnala - naučila jsem ho netahat tak důkladně, že když jsem koupila flexi vodítko (jestli ho máš, zahoď ho!), tak na něm chodil jen toho půl metru který je volně, v okamžiku kdy si měl další kus vodítka vytáhnout, tak šel zpět. Chvíli nám trvalo než jsme si vysvětlili že teda při této příležitosti mírný tah používat může :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. říj. 2007 12:49 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Hofikos, když se někám přesouváš, tak udělej všechno proto, aby pes netáhl - škubnutí vodítkem nebo vodítko pod nohu, jak píšeš nebo použij ohlávku nebo se často zastavuj, co ti prostě vyhovuje, abys dosáhla svého - pes netáhne. Když dorazíte někam do parku, pak psa nemusíš přeci mít u nohy. Dáš mu více volnosti třeba na stopovačce, kterou ho pouze koriguješ, aby se pes mohl vyčůrat, pročuchat si terén a tak... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. říj. 2007 18:34 
Offline

Registrován: úte 09. říj. 2007 07:50
Příspěvky: 46
Flexi nemáme a ani jsem o něm neuvažovala. Vyndala jsem tedy stopovačku, která byla nevyužívaná, protože řeže ruce. Dnes jsem tedy aplikovala

"k noze" - chůze u levé nohy - vynuceno podvlečením nohy a držení vodítka za tělem...potom

"pomalu" vodítko neprovlečené, pes asi metr předemnou a co chvíle cuknutí, několik sekund se i zadařilo jít hezky

"volno" - čubinka na pětimetrové stopovačce, kterou jsem zahodila na zem. Volno jsem použila i kolem paneláku na trávě, když není pes nebo silnice, aby jí ten volný pohyb nebyl vzácný a abych jí furt nebuzerovala. Kolem paneláků těch pět metrů stačí, to neutíká tak daleko jako na louce...a dnes docela pěkně chodila na přivolání, až na výjimky :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: skutečně dominantní pes
PříspěvekNapsal: pon 15. říj. 2007 08:12 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
davidkova renata píše:
...ale pochybuju,že kdyby se k Rudovi dostal namyšlenej rozmazlenej zmetek co si myslí,že si může rafnout kdy se mu zachce,že by ho pustil do svý postele,dal mu najíst jako prvnímu a nechal ho ,aby se cpal všude před nim.Tož asi tolik k tomu...
Jeden tu zrovna je, namyšlené čévéčko, co rádo skáče rovnou do xichtu a to s pěkně razantním rozeběhem. Problém vidím v tom, že se příliš publikují návody na "zkrocení" dominantního psa, ale už se správně nepíše, co je to dominantní pes. Ono totiž 99% psů, které nějaký "rádobyodborník" nazve dominantním, není dominantní, ale jenom rozmazlenec, který si na dominátora jenom hraje a "dělá seky" jenom proto, že má ze strany psovoda příliš uvolněné mravy. Navíc tito odborní "mudrcové" doporučují zbít každého takového psa nejlépe do bezvědomí, aby si to pamatoval, což je naprosto kritická demagogie.
Minulý týden jsem si z útulku přivezl již zmíněného pséka, čévéčko, kterého zbít by znamenalo, že se k němu nebudete moci přiblížit pod sto metrů a ještě jen přes plot, jinak ho máte přinejmenším pod krkem, nebo rovnou v obličeji a pokud budete mít velké štěstí a přežijete jeho srovnání účtů z výše jeho hierarchické pozice, tak budete pěkně dost hodně zmrzačeni. Pořád říkám lidem, že vůbec netuší, co je to skutečně dominantní pes. U tohoto hezkého roztomilého pejska jsem věděl už při prvním setkání, že je to pes s výší sebevědomí předchozího čévéčka Baddyho a má tak ve zvyku si diktovat i měkká a tvrdá Ý ve větách. Také jsem věděl, že bez pořádné dávky Sedalinu ho vyndavat z kotce bude sebevražda. Jenže on nám ten oblbovák, který jsem ve žrádle použil jenom asi u pěti psů, protože ho vůbec nerad používám, když nemusím, prostě nesežral. Nandat mu košík prý byl vždycky boj, tudíž se musel nasmyčkovat přes plot. Marně jsem jenom s vodítkem v ruce doufal, že tamní zaměstnanec ho ve smyčce udrží, až se pes pořádně naštve, že je paralyzován v pohybu, kdy jsem se mu pokusil dát obojek, vodítko a koš v jeho výběhu, kde vchod do kotce byl až za psem. Po neplánované cestě kolem chíry, aby mi vrátili face do původního stavu, jsem se dostal s tímto pejskem domů až za tmy, tudíž nešel do kotce, který vyžadoval ještě pár bezpečnostních úprav, ale do mé úzké maríny, aby se naučil ovládat se, pokud se o něho zakopne, což je tu poměrně běžné a spousty jiných pravidel, které by měl DOMINANTNÍ pes znát. Je to fakticky chytrý kluk, už druhý den se mi nacpal do mé postele a moc se netvářil, když jsem si do ní šel večer lehnout, proto raději otráveně popolezl na druhou, která byla zatím ještě volná. Ráno mám ve zvyku podrbat všechny své psy mezi ušima. To ho také pěkně naštvalo, tak mi to z očka do očka zakázal. Tedy pokusil se o to. Měl smůlu, je sice „palice dubová“, jenže já víc. Po tom, co mi zařídil, že se mi zatím špatně pije z lahve a kafe můžu pít jen vlažné, začala občasná, ale důsledná výuka PŘIVOLÁNÍ, ODVOLÁNÍ, ODLOŽENÍ a ODESLÁNÍ NA MÍSTO na první povel. Pravda, moc roztomilým tónem to první dva dny nebylo, ten si tu zaslouží všichni psi, kteří ochotně spolupracují, ne namyšlení „šprajcíři“, kteří se pokoušejí mi cokoli diktovat a navíc po zlém, ale nikdy ani takové psy nebiju, jak radí druzí.. Dominátoři však mají oproti normálním psům jednu neskonalou výhodu, učí se rychle. Druhé ráno, když na mne zle zavrčel při opětném ranním pohlazení, stačilo jenom se ho zpříma zeptat, zda mi jako něco vážně chce a on šel na místo dobrovolně. To se nebavíme o nějakém koutku, kde by se mohl „zašít“, ale naopak na frekventovaném místě pod vařičem, kam si chodím dělat kafe hned, jak vstanu a stojím během přípravy ranního probuzováku psu tak asi centimetr od hlavy. O to zajímavější překvapení bylo zjistit, že si kluk šikovná tentýž den sundal venku na úvazu náhubek, psům, jako je on, ho raději nějaký ten den nechávám, aby se mi lépe spalo. V tu chvíli bylo jasné, že dojde na přísloví mé babičky, která říkala „jak se do lesa volá, ....“, nebo „jak se s čím zachází,...“. Svědomí jsem měl sice čisté, ale nebyl jsem si jist, zda si totéž myslí i tato „nejištěná střela“, kdy stačilo, aby překousnul vodítko k tomu, aby spustilo něco horšího, než jen pouhý problém. Jedno jsem v tu chvíli věděl zcela jistě, moc sebevědomí škodí, málo ale také...

Většina laiků skutečného dominátora nikdy nepozná. Je to totiž docela nenápadný pes, který se vám pouze podívá do očí a jenom někteří spatří, že zcela přesně ví, co si myslíte a že on také ví, že zase vy víte, co si on myslí, přičemž při tomto prvním pohledu vás pustí jenom tam, kam on chce a totéž chce od vás, jinak jste „nahraní“.
Právě proto, že se lidé bojí jakékoli agrese psů, vytváří iluze strachu o dominantním chování u jiných lidí psaním nebo publikováním blábolů, jako je třeba o chození první do dveří, spaní v posteli, první u jídla a jiné nesmysly, které pak takto „poučená“ (spíše tedy postižená) veřejnost aplikuje na neškodné psí mazlíky, které by měli spíše vychovávat v harmonii, lásce, míru a rozumně je rozmazlovat. Brečel bych, když někde čtu, že lezení psa na hlavu, kdy vás chce olízat, je projev dominantního chování a podobné tlachy. Takovým lidem bych milerád dal vykartáčovat Baddyho, vyčistit kotec tohoto nováčka, vyvenčit asiata Dinárka a pak jim dal na starosti ostatní psy, kteří jsou skutečně dominantním psem...
Každý ze jmenovaných psů měl večeři v misce dřív než já na stole, mohl do dveří v pořadí podle potřeby a vyzkoušel si mou postel. Komunikace s dominantními psy spočívá totiž v něčem poněkud jiném.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16. říj. 2007 08:06 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Dzedzy píše:
Mě by jenom zajímalo jak dopadlo druhé nasazování košíku. Je to pro mne jak příběh bez konce. :( Anebo si ho neumím domyslet. :(
Tedy druhý díl. Když jsme s přáteli, kteří mi sem jezdí občas pomáhat, šli k maríně, u které byl Oran uvázaný, povídám jim, že je dobré kolem něj procházet opatrně a že je leda praští košíkem. Na to mi někdo z nich odpověděl, že žádný nemá. No, polilo mě. Řekl jsem jim tedy, ať zůstanou stát na místě a nechodí k nám, dokud ho nepřevážu z dosahu. Než jsem tam došel, vydýchal jsem adrenalin, abych se hodil do klidu a normálně jsem k němu došel, převázal ho o kus dál, abychom společně u kafe vymysleli, jak ho dostat bezpečně do kotce. Padali teorie, až překousne vodítko, že se to bude muset vymyslet dosti radikálně, ale naštěstí se nepřekousal ani z jednoho ze dvou vodítek, na kterých byl uvázaný, jelikož u takovýchto psů se raději jistím dvakrát, řetěz nepoužívám a ani jsem netušil ve které z krabic po stěhování ho mám hledat. Potom jsem s Oranem šel na stopovačce na vlčinec, kde jsou kotce a dal jsem ho do jediného volného, který tam byl předem smontován. Byl bez střechy, jelikož mi mezitím přivezli ještě jednoho rotvíka a ten zabral původně plánovaný kotec pro Orana, nandal jsem tedy prozatím na střechu kari síť. Druhý den jsme s lidmi, kteří tu byli pomoci, dodělali boudy, alespoň provizorně zabudovali kameru, abych viděl, co se na vlčinci děje a pak jsem přeházel všechny psy do kotců tak, aby se mi mezi sebou nervali přes mříže.
Žádný boj se tedy nekonal. Umím se dobře ovládat a nedat na sobě znát, že je nějaký malér, když pracuji se zabijáky, kteří by toho mohli ihned využít. Důležité je používat jenom naučené povely a to ve správné intonaci. Kdybych nácvik povelů odfláknul a psa leda tak vytáčeli, musel bych ho ve chvíli, kdy si sundal koš vyřešit uspáním a prohrát tak vlastní "bitvu". Mimochodem ten košík nemá dosud, protože je dost času mu ho nandat. Na to si musím vybudovat nejprve bezmeznou důvěru a vymyslet optimální taktiku.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 18. říj. 2007 20:21 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: ned 09. zář. 2007 23:48
Příspěvky: 1267
Bydliště: Praha / Tábor
Hm, to ale Ruda nenapsal, jakym zpusobem si Oran ten kosik sundal. Kdybych to nevidel na vlastni oci, neuverim. Podal si smetak, kterej byl oprenej o druhej roh maringotky ve vzdalenosti, kam normalne z voditka nedosahnul (zadni nohou?), nasadu prostrcil skrz kosik az nadoraz, oprel ji o kolo maringotky, zapacil a pretrhnul remen kosiku. At mi nikdo tvrdi, ze to nemel dopredu rozmysleny... Chytrej pejsek!

_________________
Se zvířaty si povídá hodně lidí, ale ne všichni jim naslouchají.

Zonerama | provizorní Rajče 2009-2011 | původní Rajče 2007-2009


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 18. říj. 2007 23:13 
Offline

Registrován: čtv 28. pro. 2006 17:22
Příspěvky: 74
je otazkou, zda to u takovych jedincu stoji za to...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 19:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 22. zář. 2006 19:30
Příspěvky: 260
Bydliště: Meziboří
Tady mám něco ztaženého z jiného fora co jsem psala ,snad to nebude vadit a chci se zeptat zda to dělám dobře???

Já mám dva psi čsv,k tomu staršímu jsme pořídili štěně.Už jako malej byl jako drak,kousal Usana kam ho to jen napadlo a kupodivu si vše nechal líbit a dokonce si ho bránil ,jakoby byl jeho matka.To mu zůstalo až do teď ,ale fakt je ,že jsem měla jasno kdo bude na posledním žebříčku.
Ten mladší měl větší právo na všechno ,už od štěněte.Když dorostl zhruba do stejné velikosti ,tak Usan si začal dělat větší nároky a začal ho utlačovat ,tak jsem mu musela znovu ukázat kde chci ,aby bylo jeho místo a ten mladší mi v tom pomáhal a pomáha dodnes.
Nikdy nedošlo k žádné rvačce.Ale nyní je ten mladší pes dvakrát tak větší a rvou se jen o kosti .Jednou se servali tak ,že ten mladší natrhnul Usanovi ucho a od té doby se neodváží mu nějakou tu kost vzít a už vůbec ne ,kolem něj projít.Servou se jen lehce pokud se Usan ocitne nechtěně v jeho blízkosti,(tedy pokud má u sebe kost )tak se po útoku brání a pak zdrhne. Taky to zkoušel na mě ,ale já si svou pozici udržela pouhým velmi silným výkřikem a postavením se proti němu,v tom se zarazil ,couvl a bylo jasno.
Jinak se vůbec nervou ,při vítání je to taky zajímavé,Usan se drží stranou ,protože ví ,že by ho Ami zahnal do boudy .
Takže si držíme pozici alfa (já)??? něco jako beta (Ami) a omega??? (Usan).
Nevím jak by to fungovalo mezi čsv a jiným plemenem stejně rvavími povahami ? Možná,když se už od malinka udělá jasno kdo kde bude ,tak by to mohlo fungovat jako u nás???


Quote:
Originally Posted by Join View Post
A Amiho si vybrala na místo nad starším, kvůli povaze? Že byl třeba odmalička dravější než Usan? Promiň, možná je můj dotaz hloupej, ale nikdy jsem neměla dva psy zaráz...

To bylo trochu složitější,Usan je takovej rváč a kdybych ho nezarazila u toho mladšího,honil by si na něm triko .Věděla jsem že Ami je drak a bude větší jak ten starší ,bála jsem se že tak budou pořád v sobě. Taky jsem zkoušela jeho reakce na podřízenou pozici a byl kupodivu potom klidnější ,zklidnil se,ale s Amim jsme ho museli pořád krotit .On si Amiho dokonce i bránil a nechal si vše líbit,spíš jde asi hodně o povahu psa ?Ale ten hlavní důvod je ,že Amimu jsem spíše nadržovala ,bylo to moje štěňátko . A od malinka měl prostě privilegia :-)teda mělo to své hranice...A Ami si svou pozici pak ujistil tím ,jak Usana zkrouhnul za tu kost.Zajímaví je ,že na ostatní psi si vyskakuje pořád ,to ho vytahám za kůži a Ami se přidá ,pak dá pokoj.Teď to řeším haltinou.Nevím jestli jsem to udělala dobře ,ale zatím to funguje

_________________
Vždy buď psovi dobrým vůdcem smečky a měj ho rád za všech okolností


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 26. úno. 2008 20:08 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
lakotawin :wink: nemyslim si že je dobrý nechat Amiho aby se přidal když rovnáš Usana, dále bych nenechala aby mi jeden pes při vítání zaháněl druhýho, a ještě jedna věc - taháš za kůži jako trest za to že vyjede po psovi?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 27. úno. 2008 05:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 22. zář. 2006 19:30
Příspěvky: 260
Bydliště: Meziboří
Ne přímo tahám,ale chytnu ho za ní a přimačkávám k zemi a Ami po něm pak taky chňapne takže nemá šanci .Neni tomu úplně vždy ,včera se stala ta věc že jsem Usana nechytla a Ami se přidal k Usanovy a vyjíždí teď občas po psech taky ,ale Ami se dá lehce zkrouhnout prudkym škubnutím a je klid a Usan má haltinu takže si ho v pohodě natočím k sobě.Nesmím hold povolit a Usana držet zkrátka a doufat že Amíček to už zkoušet nebude,no dospívá a zkouší co může a co ne .Teď to chce hodně pevnou ruku.

_________________
Vždy buď psovi dobrým vůdcem smečky a měj ho rád za všech okolností


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 11. bře. 2008 20:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. bře. 2008 22:23
Příspěvky: 413
Bydliště: Tábor
Chtěla bych poradit.
Máme doma trošek divokého a temperamentního pejska, je to dvouletý německý ovčák, takže puberťák.
Jenomže má svojí hlavu a občas se mu nelíbí, když není po jeho. Už se mi párkrát stalo, že neuposlechl a tak jsem ho potrestala tím, že jsem ho chytla za kůži vzadu na krku a dala mu hlasitě na jevo, že tohle nesmí. To se mu ale nelíbílo, že byl potrestanej, vycenil zuby, začal vrčet a pokusil se mě kousnout.
Nebo když přijde náštěva (někdo známí, třeba bratr jednou dvakrát do týdne) tak hrozně skáče chytá za oblečení, ruce a nohy a vzhledem k tomu že váží skoro 50kg tak to opravdu není příjemný obzvláště pak když chvíli předtím něco žvějkal a má špinavou tlamu. S náma se, kterýma je v kontaktu denně, při výtání stačí říct "kde máš balónek? přines" tak si dojde pro nějakou tu hračku a už neskáče. Ale jakmile je u nás nějaká ta náštěva tak hračky prostě nechce.
Jak ho máme tohle odnaučit? Náštěvě totiž nevysvětlíte, že je jenom rád.
A pak co mám dělat aby se mě nesnažil kousnout když ho potrestám? Nebo ho trestám špatně?

_________________
Hledala jsem přítele na život a na smrt a našla psa!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 11. bře. 2008 20:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
trestáš špatně - použij zdejší vyhledávač, probíralo se tu i to skákání i nevhodné tresty. A hlavně je vždy lepší (pokud to alespoň trochu jde) spíš psa převést na správnou činnost a tu pochválit. Tresty opravdu jen minimálně a v případech že je naprosto jasné že pes NECHCE uposlechnout i když povel bezpečně zná - jinak je potřeba procvičit povel, ne potrestat psa.

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně potrestat psa a kolik?
PříspěvekNapsal: čtv 07. led. 2010 12:19 
Ráda bych si ujasnila jedno, a to: paměť pejska x ignorace jako trest. Když tedy chci potrestat pejska za něco, tak to musím udělat v reálném čase, aby věděl za co to je (když strčí čumák kam nemá, tak mu na něj něco hodím - třeba malý gumový míček - samo ne cihlu :wink: - ještě ve fázi kdy probíhá nežádoucí činost a odvolám ho na místo) a když udělá horší prohřešek, tak, že je to na ten trest ignorace - jak ví, že to je za co to je? Přijde mi, že ten trest ignorace je takový "zdlouhavý" a už po 5 minutách pejsek neví, proč se s ním "nebavím. Jak tomu mám tedy rozumět :hmm: ? Děkuju :yawinkle:
PS: pročítala jsem to tu, ale nemám v tom úplně jasno a také jsem tento trest zatím nepoužívala.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně potrestat psa a kolik?
PříspěvekNapsal: čtv 07. led. 2010 12:35 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
IsabellaRoss píše:
tak mu na něj něco hodím - třeba malý gumový míček - samo ne cihlu :wink: - ještě ve fázi kdy probíhá nežádoucí činost a odvolám ho na místo)

Tohle už je dvojítý trest - hození něčeho a následné odeslání na místo (za trest). A jaký větší prohřešek máš na mysli? Ona ta ignorance nejde použít u všeho, já osobně jí nepoužívám vůbec (když nepočítám projevy "já chci!")

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně potrestat psa a kolik?
PříspěvekNapsal: čtv 07. led. 2010 13:15 
Eva Štemberová píše:
Tohle už je dvojítý trest - hození něčeho a následné odeslání na místo (za trest). A jaký větší prohřešek máš na mysli? Ona ta ignorance nejde použít u všeho, já osobně jí nepoužívám vůbec (když nepočítám projevy "já chci!")


OK Evi, tak jen hodím ten míček :zha: Nemám na mysli nic konkrétního, taky jsem ho ještě v podstatě ještě -vědomě-nepoužila, spíš mi tady šlo o tu "psí paměť"

PS: čím víc si to tu pročítám, tím víc mám pocit, že tomu vůbec nerozumím a zamotávám se do toho... #-o Asi by člověk měl používat selský rozum a cit a je to \:D/ Myslím, že moji pejsci jsou v pohodě, hraví a přátelští, bez nějakých výrazných problémů - to že trénování poslušnosti a základních povelů není nikdy dost - je taky asi jasný. A hodně lásky [smilie=heart fill with love.gif]


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně potrestat psa a kolik?
PříspěvekNapsal: čtv 07. led. 2010 14:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 06:38
Příspěvky: 431
Bydliště: Brno
Eva Štemberová píše:
IsabellaRoss píše:
tak mu na něj něco hodím - třeba malý gumový míček - samo ne cihlu :wink: - ještě ve fázi kdy probíhá nežádoucí činost a odvolám ho na místo)

Tohle už je dvojítý trest - hození něčeho a následné odeslání na místo (za trest). A jaký větší prohřešek máš na mysli? Ona ta ignorance nejde použít u všeho, já osobně jí nepoužívám vůbec (když nepočítám projevy "já chci!")

....za predpokladu ze nedodrzim nacasovani,udelam jen korekci a pak nasledduje v korekcnim modu odvolani s nasledujicim odeslanim na misto ve formne trestu ano.Jinak je to zakladni neznalost takjak je to popsano.
To jakou formu a intenzitu pri korekci zvolit v tomto konkretnim pripade tezko rici,chyby zakladni udaj ktery neziskam po netu,znalost konkretniho jedince,jeho povahy,Vaseho vzajemneho vztahu.Davat a radit tyto veci po netu je dost riskatni...
Muzu vsak jen hodne obecne popsat co je mozne nastavit,ale zda je to nebo neni vhodne pouzit zalezi na danem psovodovi a jeho detailni znalosti jeho psa.

_________________
http://binladin.rajce.net


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně potrestat psa a kolik?
PříspěvekNapsal: čtv 07. led. 2010 14:29 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Teď tě nějak nechápu. Rozebírala se tu teoretická situace, né? A to, že pes strčí někam čumák (třeba odpaďák) tak po něm něco hodím (např) a pak už to maximálně okomentuju "přístě ti to tak lehce neprojde", ale už ho nepšlu na místo (jako za trest), protože už by to byl zdvojený trest. Stejně jako se tu probíralo (asi někde výš), že už samotný trest je zvednutí se ze židle, a dojití si pro psa a následné zahnání do kouta a tam mu něco povídám - to už je několikanásobný trest a pes už absolutně netuší a začne se bránit.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 172 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!