Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 17:03
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 196 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 12:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 19. črc. 2007 13:28
Příspěvky: 27
Bydliště: Havířov
Desenský píše:
To si děláš legraci, nebo to fakt myslíš vážně? #-o
Viděla jsi někdy skutečně dominantního psa? Věřím, ještě v životě ne, protože by tě nenapadla taková hloupost. Přijeď se podívat, ukáži ti dominantní psy, alespoň pochopíš, jaký je rozdíl mezi dominantním a rozmazleneckým chováním. Kromě toho, labradoři mají úzce specifickou povahu, s vzorci, ke kterým švýcarští ovčáci opravdu nepatři. Kdyby se chování při hře mojí švýcarky objevilo u německého ovčáka, byl bych opatrnější v jeho projevech, ale jelikož to NO není, nechává mne to v klidu.
Jediná odpověď na výše popisovaný problém s taháním na vodítku měla být "Halti" ohlávka. Nezlob se na mne, ale přečti si nejdříve tohle, než začneš něco o dominantním chování psů.

Já jsem neříkala, že je úplně moc dominantní!! Jsou psi úplně dominantní a méně dominantnější, ale taky dominantní. Nic není černobílé. A rozmazlenost je přece taky určitá forma dominance. Jo a nebyl jste to právě vy, kdo tady prohlašuje, je na plemeni vůbec nezáleží?! Že záleží jen na konkrétním jedinci?!

_________________
Pes není dítě, ale babičky to nechápou. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 12:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 19. črc. 2007 13:28
Příspěvky: 27
Bydliště: Havířov
Podle mě všichni myslíme to samé, ale nazýváme to jinak...

_________________
Pes není dítě, ale babičky to nechápou. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 13:13 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Nie, nemyslia všetci to isté. Dominancia a neovládateľnosť a rozmaznanosť sú rozdielne záležitosti, ktoré vyžadujú rozdielny prístup.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 13:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 19. črc. 2007 13:28
Příspěvky: 27
Bydliště: Havířov
No právě proto říkám, že myslíme to samé, ale nazýváme to jinak!! Ale já jsem holt blbá blondýna, takže mě nikdo nemůže pochopit... THE END... už to nechci řešit!!

_________________
Pes není dítě, ale babičky to nechápou. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 13:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Verushka píše:
... THE END... už to nechci řešit!!


Škoda, pochopit ten rozdíl v příčině i v řešení je docela důležité.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 13:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 19. črc. 2007 13:28
Příspěvky: 27
Bydliště: Havířov
Essi píše:
Verushka píše:
... THE END... už to nechci řešit!!


Škoda, pochopit ten rozdíl v příčině i v řešení je docela důležité.

Fajn.. asi jsem opravdu hloupá a neumím se vyjadřovat, ale nechci to řešit tady na internetu. Tady tyto příspěvky, a tak podobně... už fakt nevím jak jinak to vysvětlit. A v reálu takové "slovíčkaření" taky neřeším. Prostě dělám, co uznám za vhodné a je mi jedno, jestli se to nazývá dominance nebo agresivita nebo rozmazlenost nebo bůh ví co!!! Prostě dělám to, co ve svém kynologickém minisrdci cítím. A zatím se mi vždycky nějak povedlo - (od)naučit psa to, co chci! A neříkejte tu zase takové věty, jakože jsem ještě neměla v ruce úplně "zkaženého" psa... Já vím, že ne...

_________________
Pes není dítě, ale babičky to nechápou. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 15:25 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Slovíčkarenie by to bolo v tom prípade, keby sa všeobecne neodporúčali nevhodné metódy. Ak sa omylom zmierim s tým, že mám dominantného psa (ono to znie lepšie, ako nevychovaný alebo rozmaznaný) a žiadam o radu na dominantného psa, tak nedostanem radu na problém, ktorý mám. Obrazne povedané budem liečiť vredy žalúdka namiesto torzie.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 15:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 19. črc. 2007 13:28
Příspěvky: 27
Bydliště: Havířov
rea píše:
Slovíčkarenie by to bolo v tom prípade, keby sa všeobecne neodporúčali nevhodné metódy. Ak sa omylom zmierim s tým, že mám dominantného psa (ono to znie lepšie, ako nevychovaný alebo rozmaznaný) a žiadam o radu na dominantného psa, tak nedostanem radu na problém, ktorý mám. Obrazne povedané budem liečiť vredy žalúdka namiesto torzie.

Ono nejde "léčit" psa s tím, že příjdete k lékaři a řeknete "je dominantní". Doktor vás taky musí vyšetřit a zjistit, co přesně vám je. Jenže problém v tomto srovnání je v tom, že nemoci mají přesně vyhraněné definice. To se taky můžeme hádat jestli je barva těchto stránek modrá, nebo je to ocelově-šedámodř. Prostě každý má tu "svou" definici jinou!! Taky mám ten názor, že je to rozmazlený pes... ale prostě jsem jej nazvala psem dominantním vůči příteli... a proč, to už jsem vysvětlovala.

_________________
Pes není dítě, ale babičky to nechápou. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 15:45 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Verushka ak už to preberáme takto obrazne, tak doktor, ktorému by som povedala, že mám torziu, ale môžu to byť aj vredy, mi iste naordinuje liečbu cez poradňu... Síce možno aj áno. Do role takého doktora si sa ale dostala sama tým, kam si správanie psa zaradila v pôvodnej téme. A keď sa to uvedie na pravú mieru, nie je dobré utiecť, ale radšej to vysvetliť, aby k týmto omylom nedochádzalo tak často, ako sa to deje. Inak je ale lepšie ísť na vyšetrenie a ak si netrúfam, tak nebudem hádať a strieľať naslepo, inak môžu byť dôsledky veľmi nepríjemné. Netreba hneď zo seba robiť blbú blondýnu.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 17:35 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 09. srp. 2006 12:59
Příspěvky: 159
Essi píše:
V tomhle s tebou nesouhlasím. Nepovažuju to za slovíčkaření, ale o docela velkou záměnu významu a tím pádem i řešení.


podivej, jsou lidi, kteri to se psy umi docela dobre, rozhodne lepe nez ja nebo ty a ti napriklad nazyvaji dominantnim chovanim treba to, co tu ruda popisuje jako projevy "ja chci". proste jde o vymezeni toho pojmu - nekdo ho chape v sirsim nekdo uzsim vyznamu.

na druhou stranu se najdou takovi, kteri by mavli rukou nad oznacovanim psu jako "bady" za dominantni - proc o nem rikat, ze je dominantni, kdyz se to da popsat i jinak?

ostatne slova dominantni-submisivni je mozno vztahnout na urcitou dvojici (psu, lidi, cehokoliv) - a nevypovida to nic o absolutnim sebevedomi, "dominantnosti" (ve smyslu, jak o ni mluvi ruda) danych jedincu, ale pouze povaze o jejich vzajemneho vztahu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 18:31 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
davidkova renata píše:
argosek píše:
ostatne slova dominantni-submisivni je mozno vztahnout na urcitou dvojici (psu, lidi, cehokoliv) - a nevypovida to nic o absolutnim sebevedomi, "dominantnosti" (ve smyslu, jak o ni mluvi ruda) danych jedincu, ale pouze povaze o jejich vzajemneho vztahu.

takhle jsem já pochopila vyjádření verushky..


Rozumiem, čo tým chcete povedať, ale potom hovoríte o prvkoch dominantného správania (ale ťahanie na vodítku spakruky označiť za dominantné správanie je prinajmenšom... zvláštne), ktoré ten pes používa a najskôr ani sám dobre nevie, kedy a za akých okolností ich použiť a čo nimi vlastne sám chce dosiahnuť, tu ide proste o chaos a pokusy, ktoré vedú k ešte horšej situácii, ak si ich majiteľ psa vysvetlí zle s tým, že pes je označený za dominantného. Potom už len stačí dodať, že psovi treba ukázať, kto je pán a majiteľ je schopný psa rozhádzať ešte viac. Inak to budem chápať v rozhovore s konkrétnym človekom, ktorého zmýšľanie poznám a inak to môže byť pochopené v poradni, kam sa pozrie začiatočník, ktorý v tom má sám chaos a chce si to objasniť. Použitie toho termínu skrátka nebolo práve najšťastnejšie, píšete, ako keby ste sami nevedeli, ako sú ľudia schopní nesprávne veci pochopiť a zle použiť. Je totiž rozdiel, či mám do činenia s dominantným psom v pravom zmysle slova, alebo ide o psa, ktorý jednoducho nemal poriadne vysvetlené, čo sa od neho očakáva, len majiteľ si myslí, že urobil pre to všetko. Dôvod problému ale prisúdil psovi namiesto toho, aby ho prisúdil sebe.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 19:01 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 09. srp. 2006 12:59
Příspěvky: 159
rea píše:
Potom už len stačí dodať, že psovi treba ukázať, kto je pán a majiteľ je schopný psa rozhádzať ešte viac.


pockej a rozmazlenemu psovi snad neni treba ukazat, kdo je pan? :-))

ne vazne - jedna vec mi neni jasna. i kdyby byl rozmazleny pes nakrasne oznacen za dominantniho, jak by ho "kura" predepsana tady na foru mohla "rozhazet jeste vic"? dela snad ruda s dominantnimi psy neco, co nedela se psy rozmazlenymi, co by ti rozmazleni psi nerozchodili, zatimco dominantnim to prospeje?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 19:34 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Niektoré veci sa tu vysvetľujú dosť ťažko, ale predstav si, že má niekto problém s tým, že má psa, ktorý medzi ostatnými psami útočí, ak ho chce iný pes oňuchať (príklad). Neverím tomu, že si sa sám x-krát nestretol s tým, že ak sa majiteľ posťažuje niekde na nete, nájde sa viac radcov, ktorí psa označia za dominantného, ako tých, ktorí sa pýtajú ďalej, až sa príde na to, že ten pes sa bojí a cudzích psov doteraz nepoznal. Strach a dominancia je už dosť veľký rozdiel, nie? Tak sa majiteľ dozvie, že má dominantného psa, ľudia s týmito problémami surfujú o 106 a hľadajú, ako na dominantného psa a pri týchto prejavoch už rozdiel v riešení je. Najväčšia chyba je ale v tom, že dôvod je pripísaný povahe psa a nie prístupu majiteľa a majiteľ ostáva v tom, že on vlastne robí dobre, len je problém v psovi. Jednoducho zo zlej diagnostiky vyplýva nevhodná liečba, padajú nápady a človek číta a číta a skúša, namiesto toho, aby sa presvedčil v praxi na vlastné oči a uši.

Keby som včera nemala debatu s pani so sučkou yorka, ktorá vo vlastnej nevychovanosti, neistote, rozmaznanosti a strachu stavia do pozoru celú rodinu a majiteľka je presvedčená, že je dominantná, tak sa možno nad tým nepozastavím... Takisto sa mi majiteľka priznala, že keby nečítala múdrosti o dominancii na nete, nemuselo to prísť tam, kam to prišlo. Po tom, ako sa ne nete dozvedela, že má dominantného psa, jej dlho nikto neodpovedal, hľadala ďalej, opýtala sa inde, ako na dominantného psa a zistila, že psa treba vyvesiť za kožu na krku, biť novinami a podobne... To sa len zas niekto pomýlil. Ona si prečítala a hneď to aj vyskúšala, nefungovalo...Preto je dobré takéto nesprávne definície stopnúť už na začiatku a ja osobne rada risknem v tomto prípade aj to, že sa nieko urazí a sám sa označí za blondýnu. Konkrétne ten york si totiž užil dosť, kým majiteľka zistila, kde ten problém naozaj je. Pridá sa jeden malý omyl k druhému, nepresnosť k nepresnosti a už to ide. A to stačilo to jedno slovo - dominancia.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 20:03 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 09. srp. 2006 12:59
Příspěvky: 159
ano oznacovat psy rozmazlene nebo i bazlive psy za dominantni je rozsirene. ale bavime se tady o tomhle konkretnim pripade. chapu, ze byla verushka rudou opravena, jelikoz tady je slovo dominance uzivano v urcitem vyznamu.

na druhou stranu je uplne stejne mozne popsat toto chovani jako projevy dominance - i kdyz uz pak to slovo ma jiny vyznam (a ono tak skutecne pouzivano je) - a presto pro majitele psa pripravit spravny postup, jak se s problemem vyporadat.

a to me (i kdyz neprimo) vraci k otazce z predchoziho meho pripevku - kdyz ruda dela s dominantnim psem, ktera z jeho cinnosti by psu rozmazlenemu mohla uskodit? z clanku, ktery o tom napsal bych usoudil, ze zadna...jen je ta prace narocnejsi a pripadne chyby se vuci cloveku projevi trochu hur nez u obycejneho rozmazlence..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 20:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 19. črc. 2007 13:28
Příspěvky: 27
Bydliště: Havířov
S tímhle plně souhlasím a myslím, že to vysvětluje vše. Neříkám, že Rea nemá pravdu - má, jenom používá jiný slovník než my. Podle nás je rozmazlenost určitá forma dominance. Ale pro Reu a pod. je buď dominance nebo rozmazlenost. A když si někdo nedokáže udržet vůdčí postavení, tak to může být tím, že jej rozmazluje a pes se stává vůči němu dominantnějším. Což znamená, že pes je dominantní. Ale není dominantní úplně ke všemu co se pohne... jenom k člověku, který jej rozmazluje. Takže je vlastně rozmazlený i dominantní (vůči určitému člověku).


PS: Ty jo, to je ale ohnivá debata :-)

_________________
Pes není dítě, ale babičky to nechápou. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 20:14 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 09. srp. 2006 12:59
Příspěvky: 159
Verushka píše:
Podle nás je rozmazlenost určitá forma dominance.


ja bych jen upravil - pro me neni rozmazlenost urcitou formou dominance. mne je to uplne jedno - proste jsou to slova - oboji. jen chapu, ze nekdo je pouziva tak nekdo jinak - dulezite je to, co dela - a je jedno jakymi slovnimi zduvodnenimi a popisy se k tomu dostane.

moji psi jsou vsechno tutani submisivni - nekdo min, nekdo vic. ale z toho, jak jsem poznal rudu, mam pocit, ze je uplne jedno jakej pes je - porad je to o jednom (kdyz to zjednodusim) - jasna pravidla, v ramci kterych ma pes klid a pohodu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 20:15 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Nepochopil si, že som chcela povedať, že na to netreba pozerať cez tento konkrétny prípad, ale treba pozerať na to, čo všetko na človeka vplýva a určite nie raz si si prečítal, že poradňa má určité pravidlá a tie majú dôvod, v tomto prípade je dobrý minimálne ten, že metodická časť slúži na to, aby sa človek naozaj niečo dozvedel a ak to vezmeš ako celok, minimálne je polemika, čo tu vznikla, dobrá na to, aby sa taká pani, s akou som včera rozprávala, pozastavila a zamyslela nad tým, že nie je dominancia v podaní jedného človeka to isté, ako dominancia v podaní druhého. Smola je, že narazila na inú poradňu. Ona si už vyberie, ak má z čoho, to už je na nej. Možno záleží aj na tom, ako na ňu tá ktorá poradňa a forum a chat atď pôsobí ako celok...

Teda články napísané Rudom tu by jej iste neublížili, pretože sú napísané tak, aby neublížili, ale odstúp si a uvidíš viac.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 20:30 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 09. srp. 2006 12:59
Příspěvky: 159
ja mam spis pocit, ze lidi slovo "dominance" vyuzivaji proto, aby si zduvodnili, proc "to nejde" - tedy proc se jejich pes nechova, jak by si predstavovali, ale holt s tim se nic nenadela, je dominantni..

to, ze by nekdo nekde nasel "ha dominantni pes", tak ja uz si ho nejak oddominantnim - to nevim - myslim, ze by stejne dopadlo, kdyby si precetli "ha muj pes je rozmazlenej - fracek jeden, ja mu ukazu".

stejne si clovek sam nepomuze (a pokud jo, tak spis k jeste vetsimu problemu - viz. pan aronek) a nakonec musi najit nekoho u koho se zacne ucit, jak ten problem resit - a pak uz je uplne jedno jak se co nazve.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 20:39 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Prvý odstavec - súhlasím.

Druhý - záleží na tom, na aké informácie a ako podané ten človek narazí a ako to spracuje, to môže niekto iný ovplyvniť len zčasti, ale môže.

No a tretí odstavec je asi najdôležitejší - ak človek zistí, že to nevie posúdiť a usúdi, že najlepšie je prestať hľadať dôvody, prečo nemôžem prísť a spoliehať sa na to, že vyskúšam a uvidím, ale ísť konečne od netu do reality.

Princíp je ten, že nešlo o to znemožniť, alebo uraziť Verushku, alebo kohokoľvek iného, tak, ako spontánne zareagovala, ale len na niečo upozorniť, myslím, že už to pochopila aspoň trochu aj ona.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 20:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 19. črc. 2007 13:28
Příspěvky: 27
Bydliště: Havířov
rea píše:
Princíp je ten, že nešlo o to znemožniť, alebo uraziť Verushku, alebo kohokoľvek iného, tak, ako spontánne zareagovala, ale len na niečo upozorniť, myslím, že už to pochopila aspoň trochu aj ona.


To mi je jasné, že nejde o nějaký "atentát" na mě. Ale já mám furt názor stejný, jako na začátku. Jen si myslím, že tím, že jsme to více rozvedli, se nám podařilo konečně přijít na to, že mluvíme o tom samém, jen to nazýváme jinak. (Mimochodem už to říkám snad po sté!)

_________________
Pes není dítě, ale babičky to nechápou. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 20:57 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Verushka ešte to nie je ono, podľa tvojho hodnotenia mám napríklad ja len viac odstupňvoané formy správania, ale správne to je tak, že ja mám každú tú formu zaradenú úplne inam. Neodporuje tomu ani to, že niektoré formy majú podobné, alebo zhodné niektoré spôsoby nápravy. Rozdiel je napríklad ten, že v strachu musíš zvýšiť sebavedomie psa, čo pri dominancii nerobíš, teda aj prístup pri nerešpektovaní povelov, alebo ťahaní na vodítku u psa bojazlivého a v druhom prípade dominantného bude síce u oboch pozostávať z vysvetlenia povelu, ale to ostatné, čo sa opísať až tak jednoducho nedá, bude pri komunikácii s každým z tých psov rozdielne. Ak prídu za Rudom dvaja ľudia, ktorým psi ťahajú na vodítku, ale jeden pes bude naozaj dominantný a druhý bude napríklad len nevychovaný, každý z tých ľudí odíde s niečim iným.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 21:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Vsechno podstatne v podstate napsala Rea, jen bych k tomu dodal ze vetsina problemu co jsem posledni dobou resil s cizima psama vznikla predevsim diky tomu ze si ti lide mysleli ze maji "dominantniho" psa a pritom meli uzlicek nervu z jejich naprosto neadekvatnich reakci na psa. Inflace slova dominantni je v kynologii nezkutecna pri tom vetsina lidi co o te dominanci basni zkutecne dominantniho psa v zivote nevidela, nebo videla, ale v zadnem pripade nepoznala ze je dominantni. Zkutecna dominance se totiz projevuje uplne jinak nez jak je bezne popisovana.

S jednim souhlasim ani dominance ani rozmazlenost nelze uzpesne resit tak jak se bezne doporucuje to jest silou, oboji je potreba resit se sebevedomim nadhledem, jednoznacnosti a citelnosti pro psa.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 21:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 19. črc. 2007 13:28
Příspěvky: 27
Bydliště: Havířov
Mě připadá, že taky prostě vládnou Desenovské definice a Desenovský slovník a žadný jiný tu nemá šanci. Bohužel, ale zkušenosti jsem nenabírala tady na tomto webu, ale v reálu. A vždy se mi vše dařilo. I s tím "mým" slovníkem. Takže se omlouvám, jestli tady blbnu lidi, protože střet dvou rozličných jazyků, bude vždycky působit komplikace. Já si připadám jako Mongol v norské komunitě.

_________________
Pes není dítě, ale babičky to nechápou. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 21:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
dominance znamena schopnost vest a ovladat druhe. Myslela by jsi si o diteti co pred kramem vresti ze neco chce ze je dominantni? nebo ze je rozmazleny.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 21:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Verushka píše:
....Ale já jsem neřekla, že se to bude řešit úplně navlas stejně. Jen to má stejnou příčinu. Pán si nedokáže udržet vůdčí postavení...


Ted jsi definovala ten zakladni problem. Ono to totiz nema stejnou pricinu dominantni chovani je vrozene a dokazou se tak chovat jen velmi silni (psychicky nikoli fyzicky) jedinci a takovych je strasne malo. Rozmazlenost vznika jen a jen neduslednosti a pokud se k ni bude pristupovt jako k dominanci prejde do nervozniho chovani psa se vsema problemamma a nespolehlivosti co z toho vyplyva.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 21:54 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Verushka nie všetci na tomto webe nadobudli vedomosti tu, ale iste si ich minimálne potvrdili, alebo doplnili. To, že sem píšu, môže znamenať aj to, že to, čo sa tu dočítajú, im potvrdila prax už dávno predtým, len sa tu za to dokážu postaviť. Slovník mám svoj.
Pán možno vodcovské postavenie má, ale pes len robí to, čo mu bolo vysvetlené. Teda ak bol zámer pána iný, ako je výsledok, pravdepodobne to nevysvetlil správne, aj keď je o tom iste presvedčený.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 22:07 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 09. srp. 2006 12:59
Příspěvky: 159
Tchor píše:
Rozmazlenost vznika jen a jen neduslednosti a pokud se k ni bude pristupovt jako k dominanci prejde do nervozniho chovani psa se vsema problemamma a nespolehlivosti co z toho vyplyva.


znamena to tedy, ze dominantni pes vyzaduje ze strany psovoda specificke chovani? (nemyslim tim jen to, ze duslednost musi byt duslednosti a clovek by mel vedet, co chce)

zajima me, co z chovani, jake je treba praktikovat vuci dominantnimu psu, muze z normalniho psa udelat nervaka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 22:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
argosek píše:
znamena to tedy, ze dominantni pes vyzaduje ze strany psovoda specificke chovani?


Ano, ale z duvodu ze za dominantni chovani je povazovano skoro vse, to zcela programove nikde nerozvadim, aby to nekdo nepouzival tam kde se o dominanci nejedna. Pravdepodobnost ze clovek bude mit opravdu dominantniho psa je velmi nizka. Psi ktery ja znam (nebo jsem znal) a jsou opravdu dominantni by se dali zpocitak na prstech ruky.


Citace:
zajima me, co z chovani, jake je treba praktikovat vuci dominantnimu psu, muze z normalniho psa udelat nervaka.

Prilisnej tlak na psa a to hlavne psychickej. U dominantniho psa musis byt psychicky silnejsi a sebevedomejsi nez ten pes jinak si te pes zaradi pod sebe a bude stacit pohled nemusi ani zavrcet.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 22:56 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 09. srp. 2006 12:59
Příspěvky: 159
Tchor píše:
Prilisnej tlak na psa a to hlavne psychickej.


aha - a ted mi rekni, jaktoze se z dominantniho psa, na ktereho je vyvijen "prilisny tlak", nestane nervacek? je urcita hranice za niz uz ze psa prilisnym tlakem nervaka neudelam? nebo je to spis tak, ze at se jedna o psa, ktereho bys oznacil za dominantniho, nebo o psa "normalniho", je treba ten "tlak" prizbusobit primo jemu.

z toho, co pises mam pocit, ze jsou dominantni psi, potom velka mezera a pak vetsina psu nedominantnich.

Tchor píše:
U dominantniho psa musis byt psychicky silnejsi a sebevedomejsi nez ten pes jinak si te pes zaradi pod sebe a bude stacit pohled nemusi ani zavrcet.


znamena to tedy, ze stat se psychicky silnejsi a sebevedomejsi vyzaduje psychicky tlak na psa? takze uz nestaci dusledne vyzadovani dodrzovani pravidel a zachovani nadhledu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 23:04 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
argosek píše:
... dela snad ruda s dominantnimi psy neco, co nedela se psy rozmazlenymi, co by ti rozmazleni psi nerozchodili, zatimco dominantnim to prospeje?
To se spolehni, že ano, jen vám to tu nepopisuji právě kvůli zneužívání. Nebudu tady detailně rozebírat rozdíl mezi pojmy a dojmy. Lépe to za mne napsal už někdo před tím (kdo by chtěl hledat na netu, ten toho najde dost) a Verushko, definici pojmu "dominantní chování psů" jsem já nevymyslel, je mnohem starší, než si myslíš.
Řeknu ti, proč se bráním planým hodnocením, že pes je dominantní. Právě kvůli tebou vyřčeným definicím, které dokáží ve výsledku nadělat škodu, ale téměř ne užitek. Spacifikování rozmazleného psa trvá chvilku a zvládne to téměř kdokoli, kdo je důsledný. Na skutečně dominantního psa má jen ten, kdo má navíc, to znamená, že takového psa v žádném případě nezvládnou děti, ani lidé, kteří jsou pomalí a neumí myslet a předvídat jako ten pes. Protože dominantní pes si k tělu jen tak někoho nepustí. Už vidíš ten rozdíl? Není to slovíčkaření a už vůbec ne můj interní slovník. Dominantní pes, je něco, co zbožňuji, protože tito psi používají pravidla, myslí u toho, co dělají a navíc si umí prosadit svou vůli a věř, že velmi často i bez agrese. Už z toho důvodu, považuji nepřesné zneužívání pojmu "dominantní" téměř za urážku těchto psů, co na to skutečně mají. Nejhorší na tom však je to, že zneužití tohoto pojmu znamená ve zpětné vazbě, že bude vůči tomuto psu použito především síla, což mu nejen neprospěje, ale dokonce mu ublíží a tím i celkovým vzájemným vztahům.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 23:05 
Offline

Registrován: čtv 28. pro. 2006 17:22
Příspěvky: 74
Verushka píše:
Mě připadá, že taky prostě vládnou Desenovské definice a Desenovský slovník a žadný jiný tu nemá šanci. Bohužel, ale zkušenosti jsem nenabírala tady na tomto webu, ale v reálu. A vždy se mi vše dařilo. I s tím "mým" slovníkem. Takže se omlouvám, jestli tady blbnu lidi, protože střet dvou rozličných jazyků, bude vždycky působit komplikace. Já si připadám jako Mongol v norské komunitě.


Sorry, ale ty pojmy jsou vazne zasadni rozdil a jestli jsi tak uspela v realu, rad bych te u toho nekdy videl, treba na Vlcarech. Ostatni nebudu komentovat!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 23:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
argosek píše:

aha - a ted mi rekni, jaktoze se z dominantniho psa, na ktereho je vyvijen "prilisny tlak", nestane nervacek?


protoze dominantno pes ma na to byt cloveku psychicky rovnocenym partnerem pro vzajemne psychicke "strety". bezny pes na to rozhodne nema. U dominantniho psa neporidis ani si ho nepodridis fyzickym nasilim naopak kazde pouziti fyzicke sily te v ocich dominantniho psa schazuje dolu. jakekoli "ujeti nervu" z tve strany vede k tomu ze si te dominantni pes prestane "vazit" Ono vedeni smecky (a tudis skutecna dominance) neni o sile (casto muze vest smecu fyzicky pomerne slaby pes) ale o vyrovnanosti nervu a o jednoznacnosti a predvidatelnosti chovani. Mozna to blbe pisu hledaj se mi na to spatne slova.

Citace:
je urcita hranice za niz uz ze psa prilisnym tlakem nervaka neudelam?nebo je to spis tak, ze at se jedna o psa, ktereho bys oznacil za dominantniho, nebo o psa "normalniho", je treba ten "tlak" prizbusobit primo jemu.


hrenice neexistujou je jen o to co ktery pes "snese a co dokaze zpracovat a vyhodnotit nez se jeho nervova soustava zhrouti do ochraneho utlumu.
Kazda pes se da "zlomit" jen u toho opravdu dominantniho psa se ti muze stat ze se driv dostanes do nemocnice ty.

Citace:
z toho, co pises mam pocit, ze jsou dominantni psi, potom velka mezera a pak vetsina psu nedominantnich.


Dominantni chovani je mezi psy opravdu pomerne vzacny a co je dulezitejsi dominance se neprojevuje tim co se bezne jako dominance popisuje.

Kdyz jsem prvne hlidal kratkodobe Rudovu smecku (jeste na Ovcarech) tak jsem mel s Badym dlouhej asi deseti minutovej rozhovor beze slov a pohybu nez me ten pes uznal ze mam na to se podilet na vedeni jeho smecky.


Citace:
znamena to tedy, ze stat se psychicky silnejsi a sebevedomejsi vyzaduje psychicky tlak na psa?


U dominantniho psa ti hlavne nesmi ujet nervy jinak jsi prohral.

Citace:
takze uz nestaci dusledne vyzadovani dodrzovani pravidel a zachovani nadhledu?


staci, ale jde o to jak to udelas.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 23:24 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 09. srp. 2006 12:59
Příspěvky: 159
Desenský píše:
To se spolehni, že ano, jen vám to tu nepopisuji právě kvůli zneužívání...


dobre, mohu se tedy zeptat - co bady a jeho soucasny majitel. predpokladam, ze ho zvlada - jak to dela?

Desenský píše:

Dominantní pes, je něco, co zbožňuji, protože tito psi používají pravidla, myslí u toho, co dělají a navíc si umí prosadit svou vůli a věř, že velmi často i bez agrese.


je tedy nejaka hranice, za kterou uz se jedna o dominantniho psa, pod kterou ne? neni to spojita rada?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 23:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
argosek píše:
je tedy nejaka hranice, za kterou uz se jedna o dominantniho psa, pod kterou ne? neni to spojita rada?


Proc chces lajnu? V kynologii neni nic jednoznacnyho vse se prolina, ale garantuju ti ze kdyz blize poznas nejakeho opravdu dominantniho psa tak pochopis kde ten predel zhruba je.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 23:31 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 09. srp. 2006 12:59
Příspěvky: 159
Tchor píše:
U dominantniho psa neporidis ani si ho nepodridis fyzickym nasilim naopak kazde pouziti fyzicke sily te v ocich dominantniho psa schazuje dolu. jakekoli "ujeti nervu" z tve strany vede k tomu ze si te dominantni pes prestane "vazit"


to prece plati o kazdem psovi - nejen tech dominantnich.


Citace:
U dominantniho psa ti hlavne nesmi ujet nervy jinak jsi prohral.


opet to stejne jako u prvni poznamky - kdyz ti ujedou nervy u psa nervaka, taky nadelas spoustu skody. obycejny pes je vuci lidskym chybam jiste tolerantnejsi, ale to, co zatim pises neni nic specifickeho pro dominantni psy - jen rikas, ze to, co je treba delat s obycejnymi psy, je u dominantnich treba delat...lepe - nevim jak to nazvat, klid musi byt klidnejsi, nadhled nadhledovatejsi....

Citace:
staci, ale jde o to jak to udelas.


...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 23:35 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 09. srp. 2006 12:59
Příspěvky: 159
Tchor píše:
Proc chces lajnu? V kynologii neni nic jednoznacnyho vse se prolina, ale garantuju ti ze kdyz blize poznas nejakeho opravdu dominantniho psa tak pochopis kde ten predel zhruba je.


lado, ja nechci lajnu - lajnu tam vkladate vy - alespon tak chapu to, co pisete. prave proto, ze "v kynologii neni nic jednoznacnyho vse se prolina",
nezdaji se mi nektere veci, ktere tady ctu (cimz je nezpochybnuji - jen mi to nejde dohromady)

namisto 1000 malych krucku, po kterych je mozne dostat se od obycejneho psa ke psovi jako je bady (a tedy i postupu znalosti a schopnosti, ktere jsou treba pro jeho zvladnuti), tady ctu o zlomu, kdy pro urcite psy je treba prijit s necim uplne jinym..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 23:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
nekladu lajnu . ona je mez tim opravdu spis propast nez lajna.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. úno. 2008 23:53 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 09. srp. 2006 12:59
Příspěvky: 159
Tchor píše:
nekladu lajnu . ona je mez tim opravdu spis propast nez lajna.


ok - cela debata se posunula smerem "vlastnosti dominantniho psa - podle mistni definice" - tedy definice, kde dominantnost = vrozene vudcovstvi.

to nic nemeni na tom, ze jsou taci, co slovo dominantni pouzivaji pro chovani, kdy se pes snazi prevzit kontrolu nad nejakou situaci - a to muze i ten nejsubmisivnejsi pes - nevim, proc by v tom mel byt problem - problem muze vzniknout az ve chvili, kdy dojde k promichani informaci z ruznych zdroju, kde kazdy pouzite pojmy definuje jinak.

a take to nemeni nic na tom, ze jsou taci, kteri slovo dominantni nepouzivaji vubec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 00:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Problem je v tom co se na spatne pojmenovanou "dominanci" radi za rady oni by nefungovali ani na zkutecne dominatniho psa, ale u psa ktery je ve zkutecnosti akorat nejisty, nebo rozmazleny, nebo ma strachovou reakci, nebo nechape pozadavky psoboda, nebo atd. Vsechno tohle se bezne pojmenovava dominanci. Kazda ta situace je potreba resit jinak, ale radu dostanes typu pes musi chodit az druhej ze dveri, nesmi spat s vama v posteli, rozbijte mu hubu, musite na nej tvrde atd. Tyhle rady bud nefungujou nebo v horsim pripade vedou jen k tomu ze pes nechape psovoda cim dal vic a cim dal tim vic ztraci jistotu. Situace se tim velmi casto jen a jen zhorsuje.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 00:08 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 09. srp. 2006 12:59
Příspěvky: 159
Tchor píše:
Problem je v tom co se na spatne pojmenovanou "dominanci" radi za rady oni by nefungovali ani na zkutecne dominatniho psa, ale u psa ktery je ve zkutecnosti akorat nejisty, nebo rozmazleny, nebo ma strachovou reakci, nebo nechape pozadavky psoboda, nebo atd. Vsechno tohle se bezne pojmenovava dominanci. Kazda ta situace je potreba resit jinak, ale radu dostanes typu pes musi chodit az druhej ze dveri, nesmi spat s vama v posteli, rozbijte mu hubu, musite na nej tvrde atd. Tyhle rady bud nefungujou nebo v horsim pripade vedou jen k tomu ze pes nechape psovoda cim dal vic a cim dal tim vic ztraci jistotu. Situace se tim velmi casto jen a jen zhorsuje.


tuhle radu ale dostanes nezavisle na tom, zda v diskuzi padlo slovo dominantni. viz. tema "vyjizdi po psech" na . a podobne...

naopak - nekdo kdo pouzije slovo "dominance" pro to, co jsem napsal v druhem odstavci, ti muze dat spravnou radu, jak tu situaci zvladnout - on ti radi jak zvladnout "dominantni chovani" stejne, jako bys poradil ty zvladnout to, ze si pes v urcite situaci dela co chce a zatim mu nebylo ukazano, ze to delat nema a delat se mu to nevyplati..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 00:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Delam cas od casu s lidma co maj problemy se psama a dost velka cast z nich prijde s tim ze maji "dominantniho" psa a ze jim radily tohle a tohle a strasne se divi ze ja jim reknu "nereste to" a vetsinou se mnohe zlepsi jen tim ze lidi prestanou videt "strasak" dominance a zacnou zase normalne videt psa.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 00:17 
Offline

Registrován: pát 27. črc. 2007 10:09
Příspěvky: 82
Bydliště: Plzeň
Tchor píše:
nekladu lajnu . ona je mez tim opravdu spis propast nez lajna.



A jaký je chování dominantní ,jaký rozmazlené . Zkuste dát nějaké příklady toho a toho. Chci to pochopit ,taky jsem si myslela ,že jsem poznala dominantní psy ,ale ted nevím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 00:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Dominantni chovani je to ze pes v klidu jde a a vsichni ostatni mu jdou z cesty, ze se podiva a dva podrizeni samci se prestanou prat a prijdou se mu omluvit za poruseni pravidel. Atd.

Rozmazlene nebo strachove nejiste chovani je pouzivani nasili ruzne nervozni zahaneci vrceni, vyjizdeni po jinych psech nebo po lidech vcetne psovoda. Atd.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 11:35 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: ned 09. zář. 2007 23:48
Příspěvky: 1267
Bydliště: Praha / Tábor
Hm, ono by to bylo mozna leckomu jasnejsi, kdyby se misto ciziho slova vic pouzival ceskej termin, tj. nadrazenost. Kdyz v tomhle:
Citace:
Já jsem neříkala, že je úplně moc dominantní!! Jsou psi úplně dominantní a méně dominantnější, ale taky dominantní. Nic není černobílé. A rozmazlenost je přece taky určitá forma dominance.

nahradim dominanci nadrazenosti, moc smysl to nedava, ze jo? Muze bejt nejakej pes min nadrazenej nebo nadrazenejsi? Bud nadrazenej je nebo ne. A muze bejt rozmazlenost formou nadrazenosti...?
[Na ClickerSolutions.com je jeden takovej hezky jednoduchej, kratkej a srozumitelnej clanek, co myslim stoji za precteni: The History and Misconceptions of Dominance Theory.]

_________________
Se zvířaty si povídá hodně lidí, ale ne všichni jim naslouchají.

Zonerama | provizorní Rajče 2009-2011 | původní Rajče 2007-2009


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 12:06 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Niekoľko krát tu padla od ľudí otázka, ako sa majú správať, aby pre psa vodcom boli. A pritom existujú ľudia, ktorí vodcami sú prirodzene bez toho, aby sa na to potrebovali pýtať. Medzi tými ľuďmi, ktorí to robia prirodzene a tými, ktorý sa na to musia pýtať, je asi taký, ako rozdiel medzi "obyčajným" a naozaj dominantným psom. Tiež tam veľakrát padne u pozorovateľov otázka, ako to ten dotyčný robí... Tá čitateľnosť, sebaistota v tom, čo a ako dominantný jedinec vyjadruje, to, že to jednoducho podá tak, že toho, s kým má dočinenia, ani nepomyslí na to, aby odporoval, to je asi tá odpoveď na to, čo tu nie je až tak úplne jasné.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 14:45 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 09. srp. 2006 12:59
Příspěvky: 159
zbynek píše:
nahradim dominanci nadrazenosti, moc smysl to nedava, ze jo? Muze bejt nejakej pes min nadrazenej nebo nadrazenejsi? Bud nadrazenej je nebo ne. A muze bejt rozmazlenost formou nadrazenosti...?


mam pocit, ze to, co pises, je spis argument ve prospech toho, co pise verushka. slovo nadrazenej je pojem relativni - tedy nadrazeny vuci necemu nebo nekomu - zatimco "dominantni", jak je to prezentovano zde, je vlastnost absolutni - tedy vudcovstvi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 14:47 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 09. srp. 2006 12:59
Příspěvky: 159
rea píše:
Niekoľko krát tu padla od ľudí otázka, ako sa majú správať, aby pre psa vodcom boli. A pritom existujú ľudia, ktorí vodcami sú prirodzene bez toho, aby sa na to potrebovali pýtať. Medzi tými ľuďmi, ktorí to robia prirodzene a tými, ktorý sa na to musia pýtať, je asi taký, ako rozdiel medzi "obyčajným" a naozaj dominantným psom. Tiež tam veľakrát padne u pozorovateľov otázka, ako to ten dotyčný robí... Tá čitateľnosť, sebaistota v tom, čo a ako dominantný jedinec vyjadruje, to, že to jednoducho podá tak, že toho, s kým má dočinenia, ani nepomyslí na to, aby odporoval, to je asi tá odpoveď na to, čo tu nie je až tak úplne jasné.


s timto mam podobny problem jako s nekterymi vecmi, co zde napsal tchor - mam pocit, ze je to trochu idealizovane..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 15:04 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
argosek píše:

s timto mam podobny problem jako s nekterymi vecmi, co zde napsal tchor - mam pocit, ze je to trochu idealizovane..


Mne sa zdá idealizovanie skôr to, ak niekto povie, že má dominantného (v tom zmysle, ktorý je bežnejší - teda nezvládnutého) psa a teda už je raz taký, tak čo s tým, necháme ho a budeme k nemu prechovávať úctu... Alebo budeme plakať a skúšať, čo zaberie. Fakt to znie ušľachtilejšie, ako si priznať, že som niečo nezvládla. Takto sa môžeme pekne poľutovať, čo za údel nás to stretol a pri neúspechu sa vyhovárať na to, že príroda to tak zariadila. Takýto prístup totiž najčastejšie vidím ja. Nie je idealizovanie skôr toto?
Je rozdiel, ak sa nejaký zamestnanec vo firme hrá na naozajstného šéfa, pretože šéf nie je prítomný a používa bez zmyslu to, čo zvykne používať šéf, bude sa snažiť hrozne veliť a mať všetko pod palcom, bude ho napodobňovať, ale zmysel mu bude unikať, len sa tak bude chvíľu cítiť dobre, ale buď bude prúser, alebo ho to časom prestane baviť, lebo nikdy nedosiahne to, čo šéf, ktorý vie naozaj, čo robí. Stále bde dochádzať k nedorozumeniam. (príklad z ľudského sveta pre lepšie pochopenie) Neverím, že si sa s tým ešte nestretol. Toto je podľa mňa "dominancia", ako ju prezentovala napríklad Verushka. Pes totiž to zrozumiteľné velenie potrebuje, nemá ho u majiteľa, tak ho supluje, ale je to hra na dominanciu, niekedy smiešna, niekedy krutá. Ak to ten pes takto cíti, je mi ho ľúto, že je nútený sa k tomu uchýliť, aj keď ho to občas môže aj baviť.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 20:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Verushka píše:
Tchor píše:
ROZMAZLENÝ PES = Pes dominantní vůči osobě, která je k němu nedůsledná.
SKUTEČNĚ DOMINANTNÍ PES= pes, který je dominantní třeba i k pokročilému cvičiteli, prostě má dominanci tak nějak v genech... nevím jak jinak to vysvětlit.

To Desenský: Vy se tady pořád bavíte o SKUTEČNĚ dominantním psovi. Já jen o dominantním a mírně dominantním.

To Křížák: Klidně na Vlčáry pojedu, když mi seženete minibus s řidičem. Jelikož do vlaku či autobusu mě s mými třemi psy nevezmou a pěšky to fakt nezvládnu.

To všichni: Už mě to tu ani nebaví číst. :roll: Je to furt dookola a každý má stále tu "svou" pravdu. Takže s touto diskuzí končím, jelikož a protože už mě to tu začíná vážně unavovat. Takže se budu držet hesla: "Chytřejší ustoupí!"

Děkuji za pochopení


Klidně ustup, ale za pochopení snad ani neděkuj, protože ti většina lidí pak bude muset odpovědět, že nemáš zač....., protože to snad ani pochopit nejde. Dominantní pes je dominantní pes, nemůže být dominantní vůči někomu a vůči někomu ne. Slovník je jedna věc a skutečnost druhá. Dost lidí ti tu vysvětlilo, co všechno se takovým slovníkem dá pokazit. Proto mio připadá dost divné, že na něm pořád tak trváš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 25. úno. 2008 20:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
verushka- mylsí že ostatní toi to vysvětlují dobře. ustoupit mužeš ale furt budeš mít ve svém slovníku chybu- aneb dominantní pes bud je a nebo není nemuže být částečně dominantní mírně dominantní nebo tak něco rpostě je Dominanntní a takovejch psu je jako zrnko prachu. ale to už ti tu jiní psali stokrát já se k nim jen přikláním

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 196 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!