Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 12:28
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: stř 24. čer. 2009 21:02 
Offline

Registrován: čtv 30. dub. 2009 21:04
Příspěvky: 4
Bydliště: Děčín
Dobrý den. Prosím o radu. V neděli jsme se ujali opuštěného pejska (v útulku nebyl). Je to zřejmě kříženec stř. pudla. Dle veterináře je starý asi 1,5-3 roky. Na jméno ještě moc neslyší a povely žádné nezná, ale chceme ho učit. Je hodně přítulný a mazlivý, ale jak se zachovat, když máme děti ve věku 2,5 a 5,5 let. Když si vezmu syna na klín, pes hned ke mně strká hlavu a chce hladit- mám ho sundat nebo hladit zároveň s dítětem? Chce k nám na sedačku, zatím jsme to nedovolili - můžeme? Občas si začne hrát tak, že chňape po rukách - máme to zakázat nebo povolit? Nechceme udělat nějakou chybu, aby pes později třeba dětem neublížil. Děkuji za odpovědi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pát 26. čer. 2009 10:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
zkusím to popořadě
-vnucování bych nedovolila, max. lehce pohladit a vlídně poslat pryč (aby se necítil odstrčený, ale zároveň aby věděl že teď je čas na syna a ne na něj)
-sedačka - dobře si to promyslete a pokud vám nevadí chlupy, občas trocha špíny nebo slin,... klidně povolte. Pokud by vám tohleto vadilo, raději nepovolujte vůbec - psu se špatně vysvětluje že doteď mohl a teď už najednou nesmí, takže je lépe to fakt promyslet.
-chňapání - nezakazovala bych úplně, omezovala bych sílu stisku, tedy v principu není špatná chňapací hra, ale pes se musí naučit kontrolovat stisk aby omylem neublížil

Jednejte s klidem, důsledností, chovejte se pro psa čitelně, snažte se porozumnět jeho chování, nenechte děti aby psa otravovaly příliš (doporučuji vyhradit klidné místo kam mají děti zákaz za psem lézt) a vždy je mějte pod dohledem. Postupně psa učte potřebné povely. A budete na nejlepší cestě mít skvělého parťáka nejen pro sebe, ale i pro děti :yawinkle:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pát 26. čer. 2009 10:30 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 23:25
Příspěvky: 1874
Bydliště: Osek u Duchcova
Souhlasím s Petrou. Jen bych doplnila, že pokud budete takhle všechno řešit zda můžete-nemůžete zaděláte si na problém. Jak on má vědět co smí a co nesmí, když vy sami to nevíte? U mně platí heslo, že co to mi nevadí nbo není nijak nepříjemné či obtěžující je dovolené v opačném případě je to zakázané. Přesnej návod na psa tu nehledejte. Někdo psa na sedačku pustí někdo ani omylem. Jaké si to vy uděláte takové to budete mít. :wink:

_________________
“Pokud není milováno zvíře, část vlastní duše zůstává uspána.”


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pát 26. čer. 2009 11:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha 10 a Jindřichův Hradec
Můj pesan může všude, má k dispozici celý byt (pouze na postele přes den dávam přehoz). Je pravda, že nikdy nic nezničil (s vyjímkou jedněch bot), ale je také naučený, že když zavelím dolů nebo místo tak se bez keců přesune tam kam má a nediskutuje o tom.

_________________
Vlaďka, Endy a Dex
http://dexendy.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pát 26. čer. 2009 12:18 
Offline

Registrován: čtv 30. dub. 2009 21:04
Příspěvky: 4
Bydliště: Děčín
Petra: -chňapání - nezakazovala bych úplně, omezovala bych sílu stisku, tedy v principu není špatná chňapací hra, ale pes se musí naučit kontrolovat stisk aby omylem neublížil

Můžu se zeptat, jak se omezuje síla stisku? Včera mi chňapal po zádech a synkovi chňapnul po ruce- zůstal tam drobný otisk po zubu - jako škrábnutí a pak mu chňapnul u obličeje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pát 26. čer. 2009 12:24 
Offline

Registrován: čtv 30. dub. 2009 21:04
Příspěvky: 4
Bydliště: Děčín
Se sedačkou jsem to myslela, tak ,aby se třeba nestal dominantním vůči dětem, protože může to, co ony.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pát 26. čer. 2009 12:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
dej si tady do vyhledávače slovíčko dominance... :roll:

chňapání - v okamžiku kdy to pes podle vás přežene, vydám bolestivý zvuk - au! a chvíli si psa nevšímám. Pokud to přehání hodně, ukončuji hru. V zásadě pouze potřebujete psu vysvětlit, že nemáte na kůži ochranný kožich jako pes, tedy si musí hrát jemněji. A vždy je důležité vnímat psa jako celek, tedy jak moc je "rozjetý"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pát 26. čer. 2009 19:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. dub. 2009 15:31
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov
Jesi píše:
Se sedačkou jsem to myslela, tak ,aby se třeba nestal dominantním vůči dětem, protože může to, co ony.


Je třeba sledovat, jestli nemá dominantní sklony - pak se osvědčí co největší "teror" ze strany pána - to znamená minimum výhod a spousta nepovolených věcí. Sedačka sama o sobě ze psa dominantního neudělá - moje děti tahají psa do postele a na sedačku pořád a žádné dominantní tendence nemá.

Ale nesouhlasím s tím, že se pak špatně vysvětluje změna názoru na téma "sedačka" - odnaučit lézt do postele jde i starého, dlouholetého postelového povaleče.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pát 26. čer. 2009 19:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
jedinej kdo tady má dominantní sklony jsem já :twisted:
lidi neblázněte furt s tou dominancí!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pát 26. čer. 2009 19:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. dub. 2009 15:31
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov
Petra píše:
jedinej kdo tady má dominantní sklony jsem já :twisted:
lidi neblázněte furt s tou dominancí!


ale tak.... pejsi to rádi zkouší, zvlášť když mají rozmazlovací paničky...je rozdíl, jestli vyhodím ze sedačky já psa nebo pes návštěvu....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pát 26. čer. 2009 19:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
no to ano, ale pořád to není dominantní pes. Ale pěkně rozmazlenej.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pát 26. čer. 2009 19:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
přesně máš rozdíl mezi dominantním psem a psem kterej si dělá co chce.-))

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pát 26. čer. 2009 19:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. dub. 2009 15:31
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov
no nevím...ten, kdo si ve smečce dělá co chce a nerespektuje ostatní členy, je podle mně dominantní...nebo aspoň "dominantní" ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pát 26. čer. 2009 19:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
dominantního psa jen tak nepotkáš jak už tu napsal thoř enbo bin ladin a rozhodně se neprojevuje tím že si dělá co chce :-))). to je orpavdu jen rozcapenec - ten co si dělá co chce

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pát 26. čer. 2009 20:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. pro. 2008 15:41
Příspěvky: 221
Bydliště: Alicante, Spanelsko
Salva na sedacku a do postele normalne nesmi, poustim ji tam, jen kdyz panecek neni doma. Do postele takhle hupsa, po ranu po zabouchnuti dveri kdyz panecek odejde do prace, sama a na gauc jen kdyz si ji zavolam. Na povel take sleze a i pochopila, ze kdyz je doma panecek, tak se nesmi...Tak si myslim ze s tim dovolanim na pohovku a do postele je to spise o nauceni "dolu", pokud nechceme aby tam byla.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pon 29. čer. 2009 07:05 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
vida.loca píše:
no nevím...ten, kdo si ve smečce dělá co chce a nerespektuje ostatní členy, je podle mně dominantní...nebo aspoň "dominantní" ;-)
Obávám se, že si pleteš pojmy s dojmy. Pojem dominantní by se dal přeložit jako přirozený autoritativní ředitel s chladnou hlavou a kromě jiného s vynikající schopností promyšleně řídit vše kolem sebe. Takových psů potkávám jen velice málo.Ti ostatní, o kterých se tu zmiňuješ, jsou jen pouhý rozmazlínci, co si na ředitele jen hrají a díky své vypočítavosti dělají jenom vše, co je jim umožněno.
O dominantním chování jsme tu napsali dost povídání. Pročti si to, pak bys mohla pochopit, o co jde.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pon 29. čer. 2009 08:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. dub. 2009 15:31
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov
Nevím, no. Někdy je pes do té pozice prostě postaven a že si s ní neví rady, je druhá věc. Ale dominantní projevy vůči členům smečky, kteří se mu sami podřizují jsou podle mně přirozené, i když pes vůdčí schopnosti nemá. Podle mně to není "rozmazlenost", ale role, se kterou má pes velký problém. Ale ať nepletu své dojmy s pojmy, je pravda, že dám spíš na pocit než na dogma :kap:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pon 29. čer. 2009 08:46 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
vida.loca píše:
Ale dominantní projevy vůči členům smečky, kteří se mu sami podřizují jsou podle mně přirozené, i když pes vůdčí schopnosti nemá.


Protože netušíš, co slovo dominance znamená, napíšeš tenhle nesmysl.
Dominantní pes má přirozené vůdčí schopnosti. :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pon 29. čer. 2009 11:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. dub. 2009 15:31
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov
Dorotka píše:
vida.loca píše:
Ale dominantní projevy vůči členům smečky, kteří se mu sami podřizují jsou podle mně přirozené, i když pes vůdčí schopnosti nemá.


Protože netušíš, co slovo dominance znamená, napíšeš tenhle nesmysl.
Dominantní pes má přirozené vůdčí schopnosti. :roll:


dominantní chování vůči určitému tvoru nerovná se automaticky dominantní vůdčí pes.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pon 29. čer. 2009 11:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
vida.loca píše:
dominantní chování vůči určitému tvoru nerovná se automaticky dominantní vůdčí pes.

Souhlasím s vida.loca.
To, jestli se někdo chová dominantně nebo submisivně přece ještě automaticky neznamená, že bude nebo nebude schopen efektivně vést kolektiv! Ano, schopní vůdčí jedinci jsou dominantní, dravější, ale vsadím se, že je takových, co by to zvládli, dost i mezi submisivními, jen oni prostě nemají potřebu to realizovat. Na druhou stranu, z čeho pramení frustrace u mnoha lidí i psů? Že by chtěli všem poroučet o všem rozhodovat, protože mají dominantí sklony, ale prostě na to nemají schopnosti. Občas se bohužel dostanou k moci, a pak potěš koště!
Takže si myslím, že zaměňujete 2 věci. Ve vztahu 2 a více lidí, psů nebo obojího dohromady bude vždy jeden hrát dominantní roli a jeden submisivní, tak to prostě chodí.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pon 29. čer. 2009 12:01 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
vida.loca, nechci se s tebou dohadovat, protože přesně vím, co si pod slovem dominance představuješ. Ve skutečnosti, kdybys takového psa měla možnost pozorovat ve smečce, tak bys nepoznala, že je to on.
Nemám dominantního psa, ale je určitě nejvýše postavený, ( proto to píšu ), teď o víkendu jsem měla návštěvu - dospělý, děti, které dováděly s mými psy, docela rachot. Pak se mi jeden můj kámoš zeptal, jakto, že ten můj pes dovádí, hraje si, nechává fenky v klidu, dokonce mu braly i hračku, že si jako představoval, že bude vážnější či ostřejší, ani pojmenovat to neuměl. Jenom říkal, že je takový dobrák.. Radši jsem to nevysvětlovala...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pon 29. čer. 2009 12:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. dub. 2009 15:31
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov
Je to slovíčkaření. V lidském světě to vystihuje citát:
John C. Maxwell: Šéf své podřízené řídí, vůdce je vede. Šéf je závislý na autoritě, vůdce na dobré vůli. Šéf vzbuzuje strach, vůdce nadšení. Šéf říká "já", vůdce říká "my". Šéf se soustřeďuje na viníka při selhání, vůdce na samotné selhání. Šéf ví, jak se má co udělat, vůdce ukazuje, jak to má být. Šéf říká "Jděte!", vůdce říká "Pojďme!"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pon 29. čer. 2009 12:50 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Zita píše:
Ve vztahu 2 a více lidí, psů nebo obojího dohromady bude vždy jeden hrát dominantní roli a jeden submisivní, tak to prostě chodí.


To si nemyslím. To by znamenalo, podle tebe, že každý druhý je dominantní. Tak proč je skoro nemožné takového psa potkat? Jedině že bys myslela výraz "hrát dominantní roli" doslova - pro mě v překladu - honění si trika, šikana, rozmazlenost... Dominance je vlastnost, se kterou se člověk, či pes musí narodit max. ji může rozvíjet.
Už toho tu bylo popsáno dost, takže končím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pon 29. čer. 2009 12:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Dorotka píše:
To by znamenalo, podle tebe, že každý druhý je dominantní. Tak proč je skoro nemožné takového psa potkat? Jedině že bys myslela výraz "hrát dominantní roli" doslova - pro mě v překladu - honění si trika, šikana, rozmazlenost... Dominance je vlastnost, se kterou se člověk, či pes musí narodit max. ji může rozvíjet.

Nene, ne každý druhý. Jak to chápu já, přirovnám to třeba k tělesné výšce. Když postavíš 2 lidi vedle sebe, jeden bude skoro vždy menší a druhý větší. Znamená to, že polovina lidí je větších? Je to prostě ralativní, podle toho, jací 2 jedinci na sebe narazí, podle toho je převzata ta dominantní role. A ta míra dominance je podle mě z části vrozená.
Já si to budu muset ještě promyslet... díky za možnost diskuse.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pon 29. čer. 2009 16:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
pro tohle bych nepoužívala výraz dominantní ale nadřazený ten je přesnější- nadřazenej muže bejt vpodstatěv dané situaci jakýkoliv jedinec. nemusí bejt hend dominantní. aneb v mojí smečce jsou tři psi a jsou mezi sebou v ruzné hierarchiii jeden je nadřazen nad druhým nidko z nich ale není dominatní

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co všechno psovi povolit?
PříspěvekNapsal: pon 29. čer. 2009 18:13 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Informace o dominantním chování jsou v tomto tématu

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!