Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 11:33
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nezvladatelná při venčení na volno
PříspěvekNapsal: ned 20. led. 2013 18:21 
Offline

Registrován: pát 18. led. 2013 13:07
Příspěvky: 4
Bydliště: Česká Lípa
Dobrý den,

pročetla jsem všechny dotazy a nenašla jsem nikoho s podobným, a tak bych ráda poprosila o radu, protože už jsem vcelku zoufalá. Mám 6-ti měsíční fenku Entlebušského salašnického psa. Doma a na vodítku je úžasná , poslouchá všechny povely zvládá, problém nastává ve chvíli , kdy se pustí na volno. Ať jdu sama nebo s někým, do deseti vteřin začne kolem nás kroužit a neskutečně štekat. Když jdu dál a ignoruju ji , nebo když se jí snažim dát nějaký povel naprosto nevnímá ignoruje. K tomu přichází to nejhorší , ať udělám cokoliv, hodím hračku, ignoruju, nebo dávám povely vždycky se mi zakousne do nohy, ale docela dost bolestivým způsobem. Když se jí snažím chytit, uhýbá a ještě se to zhorší. Na volno s ní chodím každý den, denně má i dvě procházky hodinové takže dostatek pohybu má taky. Zkoušela jsem jí chytit, potrestat (vytahání za kůži, hlasité nesmíš, chycení za čumák a dát dolu) nic nefunguje, vždy se vrátí a začne celé znova. Když s ní chci trénovat, na dlouhém provaze, abych jí případně mohla přitáhnout, když jí chytne záchvat a pokárat pozná to a je zas ukázková, jen co je opravdu na volno začne to znova. Dneska mě kousla už do krve a opravdu to bolelo, půl hodiny jsem se jí snažila chytit, neslyší na jméno, povely nic. Někdy kousne i ostatní co jsou semnou, ale jde hlavně po mně. Krouží kolem nás jak kdyby naháněla stádo aspoň z toho mám takový pocit. Děkuji mockrát za kteroukoliv radu. Ráda bych s ní chodila bez problémů na volno.
Děkuji Tereza Galbavá


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nezvladatelná při venčení na volno
PříspěvekNapsal: stř 23. led. 2013 00:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Čuba je mladá, nevybouřená, ze tebe má tak akorát srandu, protože jsi pro ni zřejmě nedůsledná, nesrozumitelná, nevěrohodná. Ta skvělá "hra", co spolu hrajete, jí očividně velice baví. A čím déle ji budete hrát, tím více se v ní bude zdokonalovat a zkoušet, jaké zábavné nápady a reakce z tebe ještě dostane. Nikdy bych nedovolila psovi, aby se mnou takhle manipuloval. Pes, který neumí nakládat se svobodou, ji prostě nedostane. Dopřej jí dostatečné fyzické i psychické vytížení (opatrně, je to ještě štěně!), hraj si s ní -ale tak jak chceš ty- a u toho všeho může být klidně na dlouhé šňůře. Nikde není psáno, že pes musí strávit během dne x hodin navolno. Naopak, to co popisuješ, zní celkem nebezpečně a mohlo by to skončit špatně.
Prostuduj důkladně co se na poradně píše o výchově, PŘIVOLÁNÍ, základních povelech, které by měl pes ovládat, atd.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nezvladatelná při venčení na volno
PříspěvekNapsal: stř 23. led. 2013 04:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Když se jí snažíš chytit, přidáváš se k její formě hry a ještě tak, že ona si z tebe dělá srandu. Ona štěká, ty štěkáš zákazové povely, hezky vám v to v jejích očích ladí. Přestaň na ní štěkat, co nemá dělat, ale místo toho jí řekni, co dělat má, směruj jí k žádoucí činnosti. Přestaň jí vyhrožovat zabitím = třepání za kůži na krku, v klidu, důsledně a pozitivně jí nauč takovou formu hry, která bude vyhovovat vám oběma. Tihle pejskové jsou o trošku uřvanější než většina jiných ras, ale ztlumit psa nemůžeš tím, že na něj budeš ty řvát, on pak přidá na intenzitě. Hračku neodhazuj, nauč jí, aby se zakusovala do té hračky a ne do tebe, udělej pro ní tu hračku zajímavou třeba tím, že jí přivážeš na kus šňůry a budeš čubinu učít jí lovit. Stopovačka a doma couračka by asi byla na několik týdnů na místě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nezvladatelná při venčení na volno
PříspěvekNapsal: čtv 24. led. 2013 00:13 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: stř 08. lis. 2006 19:02
Příspěvky: 538
Bydliště: Stráž nad Nežárkou
Entlebuch je honácký pes. Kousání zezadu do nohou je jeho přirozená - tedy vrozená vlastnost. Jestli nezná svoje jméno, není to její vina, ale vina lidí, kteří ji nenaučili že její jméno znamená to že se ona tak jmenuje. Pes se přivolává povelem-tedy ne tím, že se na něj volá pouze jeho jménem, ale dostane i povel k přivolání. Ten povel ho musí někdo hravou formou naučit. Samo se to nenaučí. Jestliže ve svém plyšovém věku dostala od vás x krát vynadáno, vytřepáno za kůži (velmi hrubý trest), nemá důvod proč s vámi spolupracovat-spíš neví že něco takového je možné. Máte tam velmi mnoho hrubých chyb, po netu je neopravíte. Kde bydlíte? Třeba vás dokážeme nasměrovat na kvalitní výcvikové středisko...

_________________
Musíme jít a dívat se. (J. Y. Costeau)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nezvladatelná při venčení na volno
PříspěvekNapsal: čtv 24. led. 2013 20:00 
Offline

Registrován: pát 18. led. 2013 13:07
Příspěvky: 4
Bydliště: Česká Lípa
Abych to upřesnila na jméno slyší, jen, když je na volno, neslyší nic to samé platí i pro povely...takže nevolám pouze jménem, ale samozřejmě ..K Noze , na které normálně slyší...jinak tedy děkuji za každou radu...jsme z České Lípy...a ještě nerozumím tomu, proč by chození na volno mělo být nebezpečné?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nezvladatelná při venčení na volno
PříspěvekNapsal: čtv 24. led. 2013 20:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 22. kvě. 2009 09:13
Příspěvky: 782
Bydliště: Kladno
Tereza1 píše:
proč by chození na volno mělo být nebezpečné?


Protože, pokud pes nemá přivolání může skončit špatně....ztracený,přejetý autem,pokousaný jiným psem...atd.atd.

_________________
Linda a Jackie


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nezvladatelná při venčení na volno
PříspěvekNapsal: čtv 24. led. 2013 20:21 
Offline

Registrován: pát 18. led. 2013 13:07
Příspěvky: 4
Bydliště: Česká Lípa
No dobře, ale já jí nepouštím nikde kde jsou jiní psi ani auta ani nic podobného..chodíme na veliké pole u lesa kde nikdo není..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nezvladatelná při venčení na volno
PříspěvekNapsal: čtv 24. led. 2013 20:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. bře. 2010 17:01
Příspěvky: 1500
Bydliště: Nemotice
Myslím, že nebezpečné běhání navolno bylo myšleno ne všeobecně, ale konkrétně u vás, kdy pes za1) dělá nežádnoucí činost, kouše do lidí a za2) nemá přivolání, což je nebezpečné u každého volně pobíhajícího psa v mnoha směrech (jestli chodíte na pole a do lesa, může ji zastřelit klidně myslivec, nebo může zdrhnout za nějakým zvířetem a teprv se jí může něco stat - i kdyby to ještě nikdy neudělala - všechno je jednou porvé :wink: )...
Proto bych ji ze stopovačky nepouštěla vůbec - myslím, že tím, že ji neustále pouštíte jí tuhle její hru dovolujete a ještě ji v ní podporujete. Štěně se dá pěkně unavit i na šňůře, zkuste s ní vymyslet různé hry při kterých bude právě na té stopovačce, pak vyberte její nejoblíbenější a hrajte ji s ní s tím, že jí necháte třeba už jen couračku, když tohle bude bez problémů, zkusila bych povely s pozitivní motivací, až bude v tomto bodě spolehlivá, teprve bych ji zkusila pustit na volno a to v nějakém pokud možno oploceném větším pozemku (třeba na nějakém hřišti, u někoho na velké zahradě) a při jakékoli nežádoucí činnosti je nutno se zas vrátit o kus zpět...
Tím, že ji opakovaně necháváte tohle dělat, jen to v ní podporujete a o to horší bude jí to odnaučit a o to hůř to půjde, pokud s ní nebudete mít vztah založený na důvěře a respektu (důvěru ztrácíte zbytečně silnými nepřiměřenými tresty, respekt tím, že nejste schopna ji zabránit v něčem, co by dělat neměla a opakovaně jí to umožňujete).

_________________
http://art-bordera.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nezvladatelná při venčení na volno
PříspěvekNapsal: čtv 24. led. 2013 20:39 
Offline

Registrován: pát 18. led. 2013 13:07
Příspěvky: 4
Bydliště: Česká Lípa
Dobrá, děkuji za rady, určitě to zkusím postupně a samozřejmě i tu pozitivní motivaci...jsem začátečník, tak mě tohle chován trošku vyvedlo z míry a nechovala jsem se tedy správně a ještě jsem jí v tom podpořila..tak doufám, že teď už vykročíme správnou nohou:) děkuji


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!