Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 09:29
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 271 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Agresivita vůči dětem
PříspěvekNapsal: pon 29. led. 2007 10:35 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Řešení tohoto problému a stejně i mnoha jiných bych viděl ve správném seřazení priorit a následném vyhodnocení chování. Každá pochvala i trest musí být adekvátní předchozí aktivitě, kterou pes vyvinul. Pokud splní běžný známý povel, nevidím důvod, proč takového psa nad míru chválit. To udělám v případě, že začne spolupracovat při nácviku něčeho nového, nebo na psychiku složitého. To samé platí u trestů, pokud mi pes ukradne botu a nemá v úmyslu ji zrovna sežrat nebo zahrabat, také ho nemohu hned "zakousnout. Ovšem co se týče nepřátelských aktivit psů vůči něčemu slabšímu, to zn. především dětem, je to tak závažný problém, že stejně adekvátní musí být i trest. Tento typ aktivit řadím do kategorie smrtelného ohrožení, protože pes, který pokousal dítě nejednou skončil na závěrečné injekci. Což je důvod k tomu, abych použil stejný výchovný klíč, který v podobných případech používají daleko ukázněnější psovitá zvířátka a těmi jsou vlci. Vlk, když jejich podřízený jedinec provede cokoli, co by mohlo ohrozit jeho samotného a tím i většinou celou smečku, nejprve velice srozumitelně dotyčného varuje a v případě nesprávného pochopení, už jen rázně zakročí. Pod pojmem rázně se rozumí "tak, aby se nemusel opakovat!", prostě stručně-jasně-výstižně.
Vzhledem k tomu, že tato forma agrese patří k těm nejzávažnějším, budu raději, když si pro přesnou formu nápravy psa zajedete ke mně.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 30. led. 2007 10:38 
Offline

Registrován: úte 16. led. 2007 13:02
Příspěvky: 33
Bydliště: Olomouc
Dobrý den pane Desenský,
po přečtení tohoto článku si už nejsem vůbec jistá, proč se, již zmiňovaný RTW Cody (7 let), chová k mé neteři tak škaredě. Ještě nikdy jí neublížil to ne, ale když má možnost tak jí zatahá za rukáv nebo do ní aspoň strčí. Z jeho pohledu vím, že se mu v hlavě děje něco čemu moc nerozumím. Nikdy se mezi nimi nestalo nic co by tohle chování mohlo ovlivnit. Neteř si ho nevšímá nesnaží se komunikaci s Codym. Cody se s neteří vidívají tak max. 2 krát do měsíce.
Vždy stačí Codymu jen říst fuj. Cody poslechne poodejde opodál a situaci jen sleduje z povzdálí.
Moc by mě zajímalo proč??? Cody s ostatníma dětma a to i maličkýma vychází perfektně. Má je dokonce moc rád. Je na ně opatrný a vždy je nespouští z očí. Jen na tu naši neteř je "alergický".
PS.: Neteř a Cody se narodili ve stejný den. Jen mě tak napadá zda v tom není něco tajemného :-D (to je samozřejmě legrace)

_________________
Nezapomínejte chválit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 30. led. 2007 11:01 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
AZU1 píše:
...RTW Cody (7 let), chová k mé neteři tak škaredě. Ještě nikdy jí neublížil to ne, ale když má možnost tak jí zatahá za rukáv nebo do ní aspoň strčí. Z jeho pohledu vím, že se mu v hlavě děje něco čemu moc nerozumím. Nikdy se mezi nimi nestalo nic co by tohle chování mohlo ovlivnit. Neteř si ho nevšímá nesnaží se komunikaci s Codym....
Je to jednodušší, než si umíš představit. Rotwík používá psychologickou formu zvedání sebevědomí, protože se ho neteř jistě trošku bojí a on ji tak dává najevo, že se ho bát nemusí. Není v tom nepřátelství, spíše naopak. Je to projev přátelského kontaktování.
Můj vlk Macek se vůči bázlivým fenkám, které mu pouštím do výběhu, chová pro jiné dosti "neurvale", ale ve skutečnosti je přesvědčuje o tom, že se ho nemusí bát. Až ke mně někdy přijedeš, řekni si o krátký videozáznam, kde uvidíš vlka, jak zvedá sebevědomí vystrašeným fenkám, jež mají zbytečně nepříjemný pocit z přítomnosti šelmy, která se k nim blíží. Pro neznalé to zpočátku vypadá jako horor, ale ve výsledku se ho ty fenky skutečně přestanou bát a to je vůči nim z našeho (spíše tedy vašeho) pohledu docela dost "drsný".

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 30. led. 2007 11:17 
Offline

Registrován: úte 16. led. 2007 13:02
Příspěvky: 33
Bydliště: Olomouc
Tak to teda koukám. To by mě nikdy nenapadlo. Opravdu i když jsem neteř zvedla do náruče a on přiběhl a lehce jí chňapl za nohu. Tedaneměla ani škrábnutí jen ji tak stiskl. I tohle je to o čem jste mi psal?? Teda jestli jo tak asi vrátím všechny ocenění za výcvik psů, protože jim vůbec nerozumím, jak zjišťuji.

_________________
Nezapomínejte chválit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 30. led. 2007 11:34 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
AZU1 píše:
Tak to teda koukám. To by mě nikdy nenapadlo. Opravdu i když jsem neteř zvedla do náruče a on přiběhl a lehce jí chňapl za nohu...
Když vlčounovi beru nějakou fenku ven, přiskočí a lehce ji štípne, jako kdyby chtěl číci, "ještě si budeme hrát". Je v tom trošku zlomyslnosti, ale není dávána najevo žádnou zlobou, jako spíše škodolibou hravou radostí, kterou lze posílit skutečně sebevědomí. Srandičky vždy zvednou náladu, i když jsou situovány do povyšování se s lehkou škodolibostí. Tohle mám spolehlivě vyzkoušeno i u hodně bázlivých psů. Jenom se musí velice přesně vědět, kde je ta hranice, kdy tomu, komu se má zvednout sebevědomí, ještě nerupnou nervy.
Myslel jsem si, že to u psů už dobře zvládám, protože tuto metodu běžně používám, ale když jsem viděl na kameře Macka v akci, zjistil jsem, že se mám ještě hodně co učit, protože on má tento styl propracovaný k naprosté dokonalosti s přesností na desetiny vteřiny.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 30. led. 2007 11:48 
Offline

Registrován: úte 16. led. 2007 13:02
Příspěvky: 33
Bydliště: Olomouc
Vzdávám se. Vše co jsem doposavad "znala" a používala, učila ostatní úplně vyvrací Vaše články. Nemohu si pomoci, ale vždy jsem si myslela, že psy učím a cvičím já. Ne, právě naopak, já se mám co učit. Nejlepší učitel pro mne asi bude můj pes Cody. Od Vás pane Desenský se naučím být vnímavá a naslouchat tomu co se nám snaží dávat najevo. Ostatně již jsem si přečetla všechny články co tu jsou a musím říst byla to zabíračka. No, ale už jsem pochopila pár věcí, které začínám používat ve skutečnosti. Vísledky se již pomaličku ukazují. Asi budu muset být hodně trpělivá. No ostatně civičit psa jde pouze s chladnou hlavou. Ještě jednou bych chtěla poděkovat za již poskytnuté rady. Určitě se u vás na Ovčárně ukážu. Jen si ještě počkám na teplé počasí a až moji fenku Bess naučím jezdit vlakem.
S pozdravem Katka

_________________
Nezapomínejte chválit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 30. led. 2007 11:56 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Budu se těšit. :wink:

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Nesnasi cizi lidi a deti
PříspěvekNapsal: čtv 01. bře. 2007 18:20 
Dobry den,potrebovala bych poradit co s nasim psem: Mame 11-ti mesicniho bernskeho salasnika. Problem je ze ne moc dobre snasi cizi lidi a deti,staci aby nejaky decko prebihalo kolem nasi branky a pes se muze ustekat,ne ze by jeho chovani bylo vylozene agresivni,ale obcas kdyz jdeme na prochazku a je pusteny navolno a nahodou nekoho potkame tak se stane ze k nemu najednou bezi , zacne vyskakovat a parkrat uz chytl i za rukav-a v takove chvili se da tezko privolat,nikdy to nebylo nic vazneho ale bojim se aby se to nezhorsilo. Nechtela bych mit strach se psem prochazet okolo cizich lidi-da se na ne nejak zvyknout? kdyz byl stene tak se ani nenechaval hladit od cizich lidi-spis se jich bal...chodime uz tak pul roku na cvicak-a tam je bezproblemovy,a k rodine se taky chova dobre...neni mozne ze je jeste mlady a az bude dospelejsi tak se trochu uklidni? toto plemeno sme si porizovali protoze jsme mysleli ze bude hodny i k cizim lidem-ale ani zadni znami ani kamaradi si ho nemuzou pohladit ani se k nemu moc priblizovat-budu vdecna aspon za nejakou radu


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 01. bře. 2007 18:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Naučte ho spolehlivé přivolání a dejte mu stopovačku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: pes
PříspěvekNapsal: čtv 01. bře. 2007 19:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
MarkinaS píše:
Dobry den,potrebovala bych poradit co s nasim psem: Mame 11-ti mesicniho bernskeho salasnika. Problem je ze ne moc dobre snasi cizi lidi a deti,staci aby nejaky decko prebihalo kolem nasi branky a pes se muze ustekat,ne ze by jeho chovani bylo vylozene agresivni...


Podle mne spoustu problemu zmizi v okamziku kdy udelate plota a branku nepruhlednou aby psa nedrazdili kolem pobihajici deti pohybem. na deti ho navykejte kde se da aby se naucil ze jsou v pohode, ale pokuste se maximalne zabranit tomu aby psa deti drazdily prez plot. jeho vyjezdy na pranku tlumte, ale v klidu a bez nervu z vasi strany a by pes pochopil ze se nic nedeje.

Citace:
... obcas kdyz jdeme na prochazku a je pusteny navolno a nahodou nekoho potkame tak se stane ze k nemu najednou bezi , zacne vyskakovat a parkrat uz chytl i za rukav-a v takove chvili se da tezko privolat,nikdy to nebylo nic vazneho ale bojim se aby se to nezhorsilo.


Ja v tom nevidim agresi, ale nevychovanost a hru psa na lov. Pricinu bych videl v prilis rychlem zacatku obran pred udelanim dostatecne ovladatelnosti a hlavne sebevedomi asvetonazoru psa. Pokud chcete nekdy se psem delat sportovni obrany musite zvladnou nejistotu psa bez toho aby se ta nejistota prevratila ve snahu "zabit vse co je cizi" je na vas aby jste psovi nastavila mantinely chovani a zaroven mu dodala jistotu ze se v tom, pro nej nepratelskem svete nestrati . Pes podle mne ma zmatek v tom jak nalozit s tim co se na cvicaku naucil v kobinaci s nedostatecnou ovladatelnosti a nejistotou psa. Udelejte naprost spolehlive privolani a odlozeni, naucte psa ze lidi jsou kamosi ke hre ze se jich nemusi bat, nastavte psovy mantinely chovani a po te teprve pokracujte ve vycviku obran.
Pokud obrany nedelate muze to "loveni lidi na prochazce udelat i jen obycejna lovecka hra z balonkem a pod, ale tady bych to spis videl na nejistotu z prostredi a bezradnost jak to vyresit.

Citace:
Nechtela bych mit strach se psem prochazet okolo cizich lidi-da se na ne nejak zvyknout?


Urcite se da zvyknout. Ja osobne mam nejlepsi zkusenosti s tim kdyz vemu psa do mestskeho parku kde psi i lidska seslost vetsinou vi jak se chovat a tam necham psa at se v ramci mnou nastavenych mantinelu uci chovat.

Citace:
...neni mozne ze je jeste mlady a az bude dospelejsi tak se trochu uklidni?


Na to ze se uklidni sam bych urcite nespolyhal mohlo by se to zvrtnout do neceho hodne neprijemneho. Vy mu musite pomoct se v tom svete zorientovat tak aby v nem nasel jistotu.



PS: Vrele doporucuji osobni navstevu u Rudy ktery vam nejlip ukaze jak na to.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 01. bře. 2007 20:35 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
To už je tento týden třetí nebo čtvrtý berňák pes se stejnými problémy. Ten pes je nevylítaný, neukázněný a baví se tak, jak je mu umožněno. Výchova psa spočívá v tom, že se naučí alespoň základní "násobilku" tudíž přivolání-odvolání-odložení a odeslání na místo. Tyto povely by měl znát na první, nikoli opakovaný povel a ochotně plnit, potom je možnost ho řídit na dálku slovně, jestliže to neumí, je potřeba mu pomáhat delší šňůrou, jak mám podrobně popsáno na svém webu na stránce přivolání
Zákazové, tedy brzdné povely typu FUJ!, Nesmíš!, Nech toho! a podobné jsou naprosto k ničemu a nikam nevedou. Je zapotřebí dávat povely dopředné, tudíž ne co nemá, ale co MÁ pes dělat v situacích, ve kterých se v reálném čase nachází.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 02. bře. 2007 10:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Pokud můžu jen malou vsuvku z mé vlastní zkušenosti, vzala bych psa na Ovčáry, kde jsou naprosto pohodoví psi, tam nikdo není nervózní, ani psi a ani lidé, tam by se váš berňák mohl naučit soužití mezi ostatními lidmi a zvířaty. Co se lidí týká, řešila jsem s mou fenkou podobný problém, dělaly jsme to tak, že jsem ji s košem a na vodítku brala mezi hodně lidí, kde se na ně koukala, musela mezi nimi chodit, požádala jsem je, pokud to bylo v práci, aby si jí nevšímali, že až bude "otrkanější" přijde si je očuchat sama. Hlavně všechno v klidu, musíte být co nejvíc v klidu, ne ve stresu. Se stopovačkou chodíme stále a přivolání se o mnoho zlepšilo, zkuste to také. A nosím s sebou hodně odměn, protože vím, že na ně velmi dobře funguje. Pokud váš pejsek je motivovatelný na míček, je to úplně nejlepší! Můžete ho s míčkem ulítat k veliké únavě a pak už klidného a unaveného psa vést mezi lidi a tam ho na ně navykat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 02. bře. 2007 15:03 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: stř 08. lis. 2006 19:02
Příspěvky: 538
Bydliště: Stráž nad Nežárkou
"To už je tento týden třetí nebo čtvrtý berňák pes se stejnými problémy." ....a bude jich přibývat.
Neumíte si představit kolik lidí si myslí, že tito medvídci jsou "samovychovávací" a proto si je pořizují. Když jim začnu vykládat, že i berňák je pes a ne hračka, že potřebuje práci, protože k ní byl vyšlechtěn a výchovu a výcvik, diví se. Poslechněte Rudu,jinak to nepůjde... Zvláště když se nenechal pohladit už jako štěně. Správný chovatel by vám měl předat natěšeného medvídka, který se na pohlazení jen třese a ne medvídka, který se třese před pohlazením strachy.

_________________
Musíme jít a dívat se. (J. Y. Costeau)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 02. bře. 2007 18:40 
děkuju moc za všechny rady,budu se snazit je co nejlip vyuzit...on az do sve takove puberty vcelku poslouchal ale tak kolem toho 8.mesice zacal vic lajdacit,driv pribehl na zavolani hned a ted mu to musim tak 5x opakovat.urcite si poridim stopovacku a zacneme pracovat na lepsim privolani a asi se budeme muset podivat vic mezi lidi,my totiz bydlime na vesnici takze na prochazky chodime prevazne nekam k lesu a do prirody-takze s lidma nemame kontakt treba jako na meste kde jich hromada chodi....asi asi sem dala moc na to co sem o tomhle plemenu slysela,i kdyz vetsina znamych co ho maji tak sou to opravdu takovi medvidci co se strasne radi tuli i k cizim lidem,jeste sem se nepotkala s takovym zadnym rostakem...hold asi kdyz muze byt "agresivni" ovcak tak asi i tohle plemeno.On totiz k lidem co je vic zna tak se opatrne pohladit necha,treba na cvicaku se kterymi se nekolikrat setkal tak ho opatrne hladi-a ve cviceni je tam taky strasne sikovny-za pamlsek by se postavil i na hlavu,asi teda budem muset cvicit kdyz budem venku na snure aby se naucit poslouchat i na prochazce--takze myslite ze mu mam dat kos a takhle se ho snazit dostat trochu bliz k lidem?
""Zákazové, tedy brzdné povely typu FUJ!, Nesmíš!, Nech toho! a podobné jsou naprosto k ničemu a nikam nevedou. Je zapotřebí dávat povely dopředné, tudíž ne co nemá, ale co MÁ pes dělat v situacích, ve kterých se v reálném čase nachází.""
mohla bych vas poprosit jestli byste mohl tohle trochu rozvest? to s tim co ma v tech situacich delat??


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 02. bře. 2007 21:44 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
MarkinaS píše:
...mohla bych vas poprosit jestli byste mohl tohle trochu rozvest? to s tim co ma v tech situacich delat??
Tohleto by mělo být rozepsáno v tématu přivolání.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 05. bře. 2007 11:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Markino, mě se tohle hrozně osvědčilo, protože když psu něco zakážu, tak on moc dobře neví, co jiného má místo toho dělat a já nechci, aby si výmýšlela sama, co udělá místo toho zakázaného, takže jí rovnou řeknu, co chci, aby dělala. Pokud kupříkladu chce jít napadnout nějakou fenku, dostane zákaz, ale zároveň jiný úkol - musí přijít ke mě. Tam něco málo pocvičí, a zas dostane volno. Když se poté rozhodne, že udělá něco jiného, co se mi moc nebude líbit, zavolám na ní nějaký jiný povel. Prostě když nechci, aby něco dělala, řeknu jí, co chci, aby dělala. A pokud jí za to odměním a moc pochválím, je to pro ní lepší varianta, než aby byla seřvaná za něco, co nesmí, ale už za nic nepochválená. I proto se nám o něco zlepšilo přivolání. Je lepší vychovávat ne zákazy, ale tím, co chceš, aby pes dělal. Asi to bude stejné jako s lidmi. Kdyby ti pořád někdo něco zakazoval, ale neřekl by ti, co teda máš dělat jinýho, byla bys z toho otrávená a neustále vymýšlela nové věci, co by dělat mohla, ale zas by ti je někdo zakázal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 09. bře. 2007 20:35 
Mám 6letého dobrmana.Už od malého štěněte se občas projvoval nevyspitatelně.Žijeme v rodiném domku s rodiči,kteří mají také psa (Irský setr).Když Bak vyrostl začala mezi nimi vznikat rivalita.která přerůstala v rvačky takže teď už spolu nemůžou bej na zahradě. Mám 4letou dceru na kterou Bak už několikrát zavrčel a jednou se mi po ní ohnal a škrábnul jí zubem.Od té doby máme strach hlavně aby se něco nestalo dcerce! Bak nevydrží chvíli o samotě pořád něco ničí když je sám na zahradě,hrozně kňourá a naposledy pokousal naší kočku.Všichni mi radí aby jsme ho dali pryč a já už nevím jak Bakovi pomoc.Vím,že mám mnoho otázek ale budu ráda za odpověď na jakoukoliv z nich. Ráda bych ještě věděla jak se pohybuje ceník na převýchovu psa.Předem mockrát děkuji!


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 10. bře. 2007 08:03 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Alena Šrámková píše:
...Mám 4letou dceru na kterou Bak už několikrát zavrčel a jednou se mi po ní ohnal a škrábnul jí zubem.Od té doby máme strach hlavně aby se něco nestalo dcerce! ...
Ten váš strach je zcela oprávněný. Na co čekáte? až vám ji pořádně "sejme"? Tohle není drobný problémek, který by se dal odkládat, ale sakra nebezpečná hra o čas!!! Číslo na mne je nahoře, tak ho v pondělí mezi 9. a 10.h. dopoledne vytočte a připravte si, který den v týdnu sem budete moci se psem přijet. Dobrmany znám docela dost dobře na to, abych věděl, co dokáží a buďte rádi, že to nevíte vy, jinak už byste ho skutečně dali pryč. Dobrouši nedělají stejnou akci dvakrát se stejnou intenzitou, podruhé je to (pro mnohé překvapivě) mnohem razantnější.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 10. bře. 2007 14:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 19. srp. 2006 08:17
Příspěvky: 91
Bydliště: Praha
Chtěla bych se také zeptat na chování svého psa vůči synovi(8let).Pes má necelé dva roky,máme ho od malička.Se synem vychází dobře.Když už se stane a pes si vezme jeho hračku,tak jí ochotně na synův povel odevzdá.Pokud mu dá nějaký povel doma,tak ho také poslechne.Nicméně si nedovedu vysvětlit jedno chování.Stává se to pouze ráno ve všední den,kdy syn vstává do školy.Syn vstane z postele a z pokojíčku jde do kuchyně.V momentě kdy opouští pokojíček se přiřítí pes a začne na něj dorážet,štěkat,tahat za nohavice.Pokud bych ho nechala,tak ho takto doprovodí až ke kuchyňskému stolu.Tam toto chování najednou ustane a už je pes zcela klidný.Moje osobní doměnka je,že pes ví,že syn při vstávání zlobí(je hyperaktivní).To chování psa je docela nepříjemné,takže to zatím řeším tím,že jdu před synem a psa posílám před sebe.Tím pádem je klid...ale neřeším tím příliš problém o kterém toho moc nevím.Nevíte co tím pes vyjadřuje?

_________________
Jestliže je láska nesmrtelná,pak pevně věřím,že se po smrti setkám se všemi psy svého života,kdyby pro nic jiného,tak pro to moře lásky,která nás spojovala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 10. bře. 2007 19:47 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
evina píše:
...Nevíte co tím pes vyjadřuje?
Těžko říci. Může tak omezovat chování, které má sám zakázané.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Náš pes nesnáší děti
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 11:18 
Dobrý den,mooc prosím o radu ohledně mého problému. Máme doma 16měsíčního Cane corsa, je celkem v pohodě,absolvovali jsme s ním výcvik a chodíme na obranu,a pes celkem poslouchá,problé je,že nemá rád malé děti. Když slyší za plotem dětský hlas,hned startuje,a horší je,že už 2x vyjel po mém 6letém synovi,pokaždé jsme ho důrazně ztrestali,ale neveřím,že se to nebude opakovat. Veterinář radí uspání,ale přece jen,pes je taky člen rodiny,a takhle radikální krok se nám příčí,ale samozřejmě nechci,aby se to ještě někdy opakovalo,nehledě na to,že za dva měsíce očekáváme dvojčata,tudíž těch dětí tady bude dost na to,aby se člověk o ně bál a měl obavy,jestli zvládne uhlídat takového agresora a kupu dětí.
Budu vám moc a moc vděčná za jakékoli rady,protože jsme už zkusili vše,co nám radili na cvičáku a u veterináře a zatím s nulovým výsledkem.
Přeji krásný a pohodový den. Michaela


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náš pes nesnáší děti
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 11:57 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Michaela31 píše:
...chodíme na obranu,a pes celkem poslouchá,problé je,že nemá rád malé děti. Když slyší za plotem dětský hlas,hned startuje,a horší je,že už 2x vyjel po mém 6letém synovi,pokaždé jsme ho důrazně ztrestali,...
Vynikající kontext, dokonce seřazený pěkně za sebou. Obranami jste proti sobě ušili bič. Celkem poslouchá = neposlouchá, psi neumí pracovat s kompromisy a proměnným systémem. Jednoduše buď poslouchá, nebo neposlouchá. Obrany byste měli hodně rychle odnaučit. Trestáte psa za něco, co jste ho sami naučili a díky neprofesionalitě vašeho cvičáku, kde vám měli říci, jaká rizika s sebou nese výcvik obran na jiné než skutečně profesionální úrovni, teď nesete následky. Začněte poslušností na jediný, první povel, vysokou prioritu přikládejte zejména přivolání, odvolání, odložení, odeslání na místo.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náš pes nesnáší děti
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 13:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Michaela31 píše:
Dobrý den,mooc prosím o radu ohledně mého problému. Máme doma 16měsíčního Cane corsa, je celkem v pohodě,absolvovali jsme s ním výcvik a chodíme na obranu,a pes celkem poslouchá,problé je,že nemá rád malé děti. Když slyší za plotem dětský hlas,hned startuje,a horší je,že už 2x vyjel po mém 6letém synovi,pokaždé jsme ho důrazně ztrestali,ale neveřím,že se to nebude opakovat. Veterinář radí uspání,ale přece jen,pes je taky člen rodiny,a takhle radikální krok se nám příčí,ale samozřejmě nechci,aby se to ještě někdy opakovalo,nehledě na to,že za dva měsíce očekáváme dvojčata,tudíž těch dětí tady bude dost na to,aby se člověk o ně bál a měl obavy,jestli zvládne uhlídat takového agresora a kupu dětí.
Budu vám moc a moc vděčná za jakékoli rady,protože jsme už zkusili vše,co nám radili na cvičáku a u veterináře a zatím s nulovým výsledkem.
Přeji krásný a pohodový den. Michaela


Když už jste pejska dovedli tam, kde je, nemůžete ho přeci nechat na radu nějakého ignoranta utratit. Existuje určitě možnost ho nabídnout někomu jinému, kdo bude vědět, jak ho vychovat, ne cvičit. Pokud si ho chcete nechat, vůbec neváhejte a domluvte si s Rudou osobní konzultaci.

Možná by bylo dobré, kdybyste napsali, co vám radili na tom cvičáku a u veterináře, jak s ním jednáte a zacházíte.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 14:14 
No,veterinář mi radí,aby byl pes permanentně zavřený a pouštěl se jen na noc,a nebo uspat,a na cvičáku mi řekli,že je to protože jsme přestali psovi ukazovat,že my jsme nad ním,což jsme hned začali napravovat,a myslím,že úspěšně, také nám poradili právě tu obranu :roll: :roll: a nebo nechat ho někde převychovat,ale u nich ne,že se psa bojí :oops: .
Takže,pokud tomu dobře rozumím,tak obrana padá,a máme začít s výcvikem znovu od začátku,ale mnohem důrazněji,je to tak?? Myslíte,že pes přestane být agresor na děti?? Já vím,že když je slyší za plotem,tak vlastně hlídá,ale proč na vlastní smečku??
Ještě jsem chtěla,pes tahá na vodítku,pořád ho vycukáváme,ale ne a ne se to naučit,myslíte,že by pomohla výchovná ohlávka?? Měli jsme kšíry,a ty přerval,teď máme na radu cvičáku ostnáč(jak jsem četla jinde,asi není moc dobré),jen jestli se ta ohlávka dělá i na 60Kg psy? Díky moc za odpověď,Michaela.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 14:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. lis. 2006 02:29
Příspěvky: 219
Bydliště: Pardubice- Mladá Boleslav
Citace:
No,veterinář mi radí,aby byl pes permanentně zavřený a pouštěl se jen na noc,a nebo uspat


asi bych taky změnila veta, tenhle názor mi teda vyrazil dech... :shock:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 14:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Michaela31 píše:
No,veterinář mi radí,aby byl pes permanentně zavřený a pouštěl se jen na noc,a nebo uspat,a na cvičáku mi řekli,že je to protože jsme přestali psovi ukazovat,že my jsme nad ním,což jsme hned začali napravovat,a myslím,že úspěšně, také nám poradili právě tu obranu :roll: :roll: a nebo nechat ho někde převychovat,ale u nich ne,že se psa bojí :oops: .
Takže,pokud tomu dobře rozumím,tak obrana padá,a máme začít s výcvikem znovu od začátku,ale mnohem důrazněji,je to tak?? Myslíte,že pes přestane být agresor na děti?? Já vím,že když je slyší za plotem,tak vlastně hlídá,ale proč na vlastní smečku??
Ještě jsem chtěla,pes tahá na vodítku,pořád ho vycukáváme,ale ne a ne se to naučit,myslíte,že by pomohla výchovná ohlávka?? Měli jsme kšíry,a ty přerval,teď máme na radu cvičáku ostnáč(jak jsem četla jinde,asi není moc dobré),jen jestli se ta ohlávka dělá i na 60Kg psy? Díky moc za odpověď,Michaela.


Takze:
1) kdyz psa budete zavirat tak se vam jen stane ze se jednou ven dostane a potom se nebudete stacit divi jakej vznikne pruser.
2) podle popisu vas pes neni "dominantni" ale nevychovany silou a "ukazovanim kdo je panem" nic nevyresite zkutecna alfa nemusi ukazovat a taky neukazuje ze je alfa na pockani vetsinou se ji staci na provinilce podivat a je klid. Sila a tresty se daji pouzit jen a jen tehdy pokud je dokazete nacasovat tak aby je pes presne pochopil a udelat tak aby odpovidali intenzitou tomu jaky byl prohresek. ale zase da se trestat jen to co uz pes umi nikoli to co ho nikdo poradne nenaucil.
3) doporucuji vymenit cvicak i veterinare neb jejich rady jsou zraly na prez drzku.
4) delat obrany s nezvladnutym psem bez dokonale znalosti toho co na tech obranach chcete docilit a proc. Bez moznosti pracovat s figurantem ktery ten zamer dokaze udelat ( a takovejch ktery by zvladnul obranama vyresit to co popisujete je hodne malo) je podle mne naprosto neoduvodnitelnej hazard s psychykou psa.
5) o dite se nebudete muset bat v okamziku kdy pes bude psychycky v pohode a nebudou mu ustrelovat nervy.
6) ostnacem tahani nevyresite pokud s nim neumite velmi dobre zachazet a to opravdu umet u prvniho psa nemuzete. Jen psa jeste vice nervite a o to vic se bude snazit utyct vy budete stale pritvrzovat a jste v zacarovanym kruhu. mnohem snaze netahani udelate na normalnim kozenym obojku. Co se tyce te halti ohlavky pokud vam nekdo ukaze jak s ni zachazet tak vam muze hodme pomoct, ale zase vam vrele doporucuji si to nechat ukazat od nekoho kdo s ni umi jinak psa zase jen zpanikarite.

Doporucuji vam se velmi zahy vydat na ovcary kde vam Ruda ukaze jak kterou situaci resit s klidem a nadhledem a jakym zpusobem zklidnit vaseho psa.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 14:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Michaela31 píše:
No,veterinář mi radí,aby byl pes permanentně zavřený a pouštěl se jen na noc,a nebo uspat,a na cvičáku mi řekli,že je to protože jsme přestali psovi ukazovat,že my jsme nad ním,což jsme hned začali napravovat,a myslím,že úspěšně, také nám poradili právě tu obranu :roll: :roll: a nebo nechat ho někde převychovat,ale u nich ne,že se psa bojí :oops: .
Takže,pokud tomu dobře rozumím,tak obrana padá,a máme začít s výcvikem znovu od začátku,ale mnohem důrazněji,je to tak?? Myslíte,že pes přestane být agresor na děti?? Já vím,že když je slyší za plotem,tak vlastně hlídá,ale proč na vlastní smečku??
Ještě jsem chtěla,pes tahá na vodítku,pořád ho vycukáváme,ale ne a ne se to naučit,myslíte,že by pomohla výchovná ohlávka?? Měli jsme kšíry,a ty přerval,teď máme na radu cvičáku ostnáč(jak jsem četla jinde,asi není moc dobré),jen jestli se ta ohlávka dělá i na 60Kg psy? Díky moc za odpověď,Michaela.


Michaelo,
tohle nemůže být myšleno vážně????? Z toho, co se psem děláte, by mohlo taky někoho trefit.

Promiň, ale pošli ty výcvikáře do řiti a to hodně hluboko. Veterinář určitě upadl na hlavu a z dost velké výšky. Proč by měl pes být zavřený???? Aby neměl socializaci, měl málo pohybu a hráblo mu z toho? Půjde vám ho on ráno zavírat??? Proč někdo, kdo třeba umí dát psovi injekci, kecá (s prominutím) do něčeho, čemu evidentně vůbec nerozumí???
Jak vám na cvičáku radili, abyste mu ukazovali, že jste nad ním? Bitím, řevem, ostnáčem nebo čím? To, že jste nad ním, mu dokážete klidem, nadhledem, spravedlností, důsledností a pevnými nervy. Násilím asi těžko. Nebo mu to bude podle těch lidí ze cvičáku váš 6 letý kluk dokazovat taky? Čím? Elektrickým obojkem nebo baseballovou palkou?? Opravdu vám ty rady připadaly smysluplné? Vždyť jsou proti veškeré elementární logice i proti přirozenosti. Neumíte základní zásady komunikace se psem. V tom je celý problém a ještě máte "rádce", kteří by potřebovali poslat do tmy. Jak vám mohli poradit obrany, to opravdu nepochopím.
Obrana padá, určitě, protože jste ho pod špatným vedením naučili agresi, ne sporovní obranu, jak jste se sami přesvědčili. S výcvikem začínat opravdu musíte znovu, ale se svým vlastním. Naučte se základy komunikace se psem. Začněte ho vychovávat, ne cvičit. Seberte se a jeďte do nejdřív na Ovčáry, klidně i na několik dní, po domluvě s Rudou je to možné. Ten pes z vás musí být na prášky. Vaším cílem by neměl být "vycvičený", ale vychovaný pes pro pohotový život. To váš na vašem cvičáku skutečně nenaučí, spíš vám to pokazí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 14:51 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:24
Příspěvky: 768
Bydliště: Praha
Essi,nezlob se,ale já si myslím,že ty rady byly zatím pouze doporučeny a ne že je pisatelka praktikuje.Asi proto hledá radu tady..

_________________
Dobrá nálada sice nevyřeší všechny problémy,ale rozhodí tolik lidí,že stojí za to si jí udržet


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 15:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Ona je bohužel praktikuje - ukazování nadřazenosti - jak sama píše. Bohužel. Snad zatím ne to zavírání podle rady chytrého pana doktora.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 15:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
A ostnáč podle "cvičákové rady", ach jo. Pak se mi div. Ne každý má štěstí jako ty.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 15:08 
Počkejte,já jsem nemyslela tím,že mu ukazujeme svou nadžazenost mlácením,náš pes byl bit jen minimálně,to jsme dělali tak,že nešel první do dveří,dostávl poslední jídlo,na procházce nešel před námi, spal pod námi,ne na gauči apod.
Zatím ho sice zavíráme,ale je zavřený jen po tu dobu,co jsouna zahradě děti,jinak celý den lítá po venku,a i tak tam piští jak blázen.
Už vážně uvažuju o návštěvě v Ovčárech,protože co tady čtu,je úplně o něčem jiném,než co mi lili do hlavy celou dobu,co psa mám,ostatní,vím,že veterinář je cvok,a většinou ho neposlouchám,ale ten cvičák je divnýpřece jen,vybírali jsme ho s manžou dost dlouho,podle doporučení,a taky už tam měli s Kaňáky zkušenosti,tak jsem teď docela vedle z toho... :oops:


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 15:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 09. čer. 2007 20:32
Příspěvky: 51
Bydliště: Hořovice
Essi:
Mně bohužel přijde, že přinést si ze cvičáku podobnou radu není žádný problém. Mojí matce byl ostnatý obojek rovněž doporučen, až tedy její ridgeback trošku povyroste. Dále jí ohledně nežádoucího lovení řekli, že nikdy neměla dovolit, aby pes poprvé po stopě vyběhl, a že jakmile to jednou zkusil, už neexistuje cesta, jak ho to odnaučit. Co k tomu dodat, nasměrovala jsem ji sem...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 15:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Michaela31 píše:
Počkejte,já jsem nemyslela tím,že mu ukazujeme svou nadžazenost mlácením,náš pes byl bit jen minimálně


trochu zalezi na tom co je to minimalane, ale hlavne na tom jestli to pes pochopil nebo ne.

Citace:
to jsme dělali tak,že nešel první do dveří,dostávl poslední jídlo,na procházce nešel před námi, spal pod námi,ne na gauči apod.


Proboha jak dlouho budou tyhle "zaruceny" rady jeste kolovat mezi lidma? Timhle se vubec nic neresi a vetsinou tim ze jsou aplykonany tyhle rady bez znalosti a bez cteni spetne reakce psa vedou jen k zhorseni situace. klic k vasemu problemu se jmenuje komunikace, klid a stabilita. Rozhodne neni klic potlacovani dominance ktera tam vubec neni. Za dvacet let co aktivne cvicim psy jsem videl opravdu dominantnich psu tak mozna deset. s velkou pravdepodobnosti se opravdu do´minantnim psem nikdy nesetkate.
Citace:
Zatím ho sice zavíráme,ale je zavřený jen po tu dobu,co jsouna zahradě děti,jinak celý den lítá po venku,a i tak tam piští jak blázen.


To je sice hezky, ale pokud nebude nmit s detma kontakt a nebude muset s nima vychazet bude se to jen zhorsovat. udelejte si u psa ovladatelnost, dejte mu kos a s dukladnym proskolenim deti ho nechte pod dozorem mezi nima. reste, ale jen situace kdy pes oravdu neco dela nereste situace preventivne. Vim ze se to blbe rika, ale jinak nez komunikaci a kontaktem mezi nim a detma se situace vyresit podle mne neda.

Citace:
Už vážně uvažuju o návštěvě v Ovčárech,protože co tady čtu,je úplně o něčem jiném,než co mi lili do hlavy celou dobu,co psa mám,ostatní,vím,že veterinář je cvok,a většinou ho neposlouchám,ale ten cvičák je divnýpřece jen,vybírali jsme ho s manžou dost dlouho,podle doporučení,a taky už tam měli s Kaňáky zkušenosti,tak jsem teď docela vedle z toho...


Urcite se prijedte podivat na Ovcary,. cvicaky i ty dobry vetsinou neumi poradit s vychovou ale az s vycvikem. a ten vam v tomhle pripade nepomuze tady pomuze dodelat tu vychovu. Taky cvicim psy sveho casu jsem i delal vycvikare na cvicaku, figuruju a pri tom se specializuju na psy co maji nejaky problem, ale rozhodne byc vam ve vasem pripade obrany nedoporucil minimalne do doby nez dodelate ovladatelnost a stabylizujete vstahy se psem.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 15:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Michaela31 píše:
Počkejte,já jsem nemyslela tím,že mu ukazujeme svou nadžazenost mlácením,náš pes byl bit jen minimálně,to jsme dělali tak,že nešel první do dveří,dostávl poslední jídlo,na procházce nešel před námi, spal pod námi,ne na gauči apod.
Zatím ho sice zavíráme,ale je zavřený jen po tu dobu,co jsouna zahradě děti,jinak celý den lítá po venku,a i tak tam piští jak blázen.
Už vážně uvažuju o návštěvě v Ovčárech,protože co tady čtu,je úplně o něčem jiném,než co mi lili do hlavy celou dobu,co psa mám,ostatní,vím,že veterinář je cvok,a většinou ho neposlouchám,ale ten cvičák je divnýpřece jen,vybírali jsme ho s manžou dost dlouho,podle doporučení,a taky už tam měli s Kaňáky zkušenosti,tak jsem teď docela vedle z toho... :oops:


Michaelo, zase vám někdo poradil špatně. To, co popisuješ, chození do dveří, jídlo a tak, to jsou hodně rozšířené "praktiky", ale jsou to pověry. Je to opravdu o ničem. Na Ovčárech zjistíš, že Rudovi psi spí všichni v posteli, Tchořovi psi - dobrmani, NO a maliny spí také od malinka v posteli, do dveří chodí klidně první a jíst dostávají tehdy, kdy je na to vhodná doba.... a nikdo z nich nemá problém s tím vědět, že jsou zařazeni pod psovodem. Tudy cesta fakt nevede. Jediné, co můžete udělat, je přijet se na to podívat v reálu. Po netu se to řešit nedá.
Co se toho vašeho cvičáku týká - je otázkou času, kdy vám doporučí ten ostnáč přibrousit nebo použít elektriku nebo různé další "zaručené" metody, jak si podřídit psa.... . Domluvte se s Rudou a přijeďte co nejdřív. Máte miminka na cestě, tak opravdu neváhejte.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 15:25 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Michaela31 nadriadenosť sa neukazuje tým, kto ide prvý do dverí a podobne.
Ak budete psa pred deťmi zatvárať a oni budú pred ním skotačiť a pes za nimi piští, očakávajte osudovú náhodu, alebo omyl a môže sa stať veľké nešťastie. Máte mladého psíka, ktorý sa dá tvarovať, len ste natrafili a naozaj nešťastné rady a nechali sa nimi viesť a ak budete pokračovať podľa nich, urobíte svojho psa nebezpečným a nešťastným. Teraz vidíte, že tie rady nefungujú a chce to iný prístup, je to všetko naozaj o niečom inom ako o ostnáči, nevhodnom nácviku obrany a zatváraní psa na samotku. Dohodnite si návštevu a zájdite na Ovčáry čo najskôr.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 15:35 
Offline

Registrován: pon 12. čer. 2006 15:11
Příspěvky: 21
Bydliště: Slovensko
Michaela31 píše:
Počkejte,já jsem nemyslela tím,že mu ukazujeme svou nadžazenost mlácením,náš pes byl bit jen minimálně...


Co znamena "bit jen minimalne"???

Michaela31 píše:
...podle doporučení,a taky už tam měli s Kaňáky zkušenosti,tak jsem teď docela vedle z toho... :oops:


A boli ste sa najskor niekolkokrat pozriet a zistit, CO vlastne je ten cvicak zac?
Inak, vasho veterinara by som zalovala. Jednak podla zakonov EU NESMIE utratit zdraveho psa, a jednak tie rady su skutocne na jednu do zubov, ako sa uz vyjadril Tchor. Ak mozes, zbal psa, dieta (nepises nikde o tom, ako sa k nemu syn sprava - mozno ho nejako proti sebe popudil, stava sa to, preto male deti a ziadne zvierata nepatria spolu bez dozoru) a vyber sa za Rudom. Tam UVIDIS, ako sa ku psovi mas spravat. A hlavne neocakavaj, ze sa to zmeni zo dna na den. Chyba je vacsinou v panovi a kym ten nezmeni spravanie, nezmeni sa spravanie psa. Pes musi citit, ze nie on, ale niekto iny vo svorke je Alfa.

_________________
Vodca svorky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 16:33 
Syn mu nic nedělá,tím jsem si 100% jistá,určitě mu nikdy,ať vědomě,nebo nevědomě nic neudělal,a teď se k němu už nepřibližuje vůbec. Je pravda,že pes nemá rád hlazení od cizích lidí,ale to vím,a nikdo na něj nesmí sahat,pak si jich nevšímá,a když včera zase vyjel po synovi,tak ho zrovna hladil,jenže,jiné je hlazení od cizích lidí,svojí smečku musí prostě brát celou.
Takže,já to shrnu,jestli se mi to povede,ptž jste mi všichni poslali spoustu super rad,jsem hrozně ráda,že jsem tyhle stránky našla,takže-začneme od začátku s výcvikem,sedni,lehni,zůstaň apod.,a postupně budu psa pouštět k dětem,s košíkem,a pod dohledem/nikdy s ním o samotě nebyli a ani nebudou/,s tím,že na něj budou třeba mluvit,ale nesahat,a mělo by to zabrat?? Chci nejdříve zkusit vaše rady,a až pokud nezaberou, se vydat do Ovčár,přece jen,třeba to zvládneme,mám strach z cesty,pes není moc zvyklý na auto,a já už nejsem zrovna z nejpohyblivějších :wink:


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 16:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Michaelo,

moc prosím, udělej to obráceně. Jeď na Ovčáry a pak začni se změnou, protože až na Ovčárech uvidíš, co vlastně chceš, kam to celé potřebuješ směřovat.
Uvidíš důvěru a respekt, přesně vyvážené, a uvidíš to v praxi. Bez zvyšování hlasu, ostnáčů, vycukávání a tak. A taky zjistíš, že většina Rudových psů třeba "sedni" neumí a ani je to nikdo neučil.
S "výcvikem" v tom smyslu, jak ho zatím znáš, to nepřeháněj, počkej si na to, až uvidíš, jak vypadá v praxi "výchova". Pak příjde všechno ostatní. Přeju štěstí a trpělivost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 16:59 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Aj s košíkom a bez detí a s koženým hrubým obojkom a všetkými opatreniami a vedomosťami sa dá konať zle. To, ako to robiť dobre, je najlepšie vidieť a preto sa prihováram tiež o obrátenie postupu. Návšteva Ovčár prvá a až potom to ostatné.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 18:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Ja se taky primlouvam za co nejdrivejsi navstevu Ovcar opravdu to stoji za to.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 12. čer. 2007 13:08 
Offline

Registrován: pon 12. čer. 2006 15:11
Příspěvky: 21
Bydliště: Slovensko
Michaela31,

prosim, urob to, co Ti tu ludia radia, teda najskor Ovcary a potom vsetko ostatne. Ty si totiz tusim pleties pojmy "vychova" a "vycvik". Nie je to to iste. Tchor je skvely vycvikar, ale ma psov aj uzasne vychovanych. Essi je... Essi, nebudem dalej komentovat. Ma pre zvierata cit. Rea je vychovavatel a vycvikar v jednej osobe, ako Tchor. Prosim, ver tymto ludom a uver aj Dzedzy. Najskor Ovcary (ja viem, s bruskom je to tazke, ale mozno sa pripoji manzel) a potom vsetko ostatne. Vy totiz neeviete kde zacat a bludite v kruhu.
Uf, rozpisala som sa, ale myslim to tiez v dobrom a velmi si cenim, rovnako ako ostatni, ze mate snahu situaciu riesit, zial, dnes je to skor vynimka ako pravidlo. Vas pes je totiz skor vydeseny a nestastny, dominantny urcite nie. Dominantneho psa by ste neprezili ani 2 hodiny... ;)
Takze HR NA OVCARY! Dohodni sa s Rudom, urcite pomoze, a uvidis, ako sa Tvoj pes v jeho pritomnosti zmeni...

_________________
Vodca svorky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14. čer. 2007 08:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 22. čer. 2006 12:17
Příspěvky: 25
Bydliště: Brno - venkov
Malá rada, moje děti jsou to nejdražší co mám a žádný pes mi po nich vrčet nebo dokonce vyjíždět nebude!!! Kdyby ti tohle udělal na dítě vlastní jezevčík, umělas by si s tím poradit? Nejspíš ano, byl by seřván takovým způsobem, že by rychle pochopil, že ty děti jsou pro mě moc cenné a on se na ně nesmí ani škaredě podívat. Ale ty máš psa zvícího telete proto ti každý radí zajeť za Rudou nejlépe i se synem, hafan má 16 měsíců ještě nedospěl, potřebuje jenom srozumitelně ukázat co smí a co ne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14. čer. 2007 08:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 06:38
Příspěvky: 431
Bydliště: Brno
Amina píše:
Malá rada, moje děti jsou to nejdražší co mám a žádný pes mi po nich vrčet nebo dokonce vyjíždět nebude!!! Kdyby ti tohle udělal na dítě vlastní jezevčík, umělas by si s tím poradit? Nejspíš ano, byl by seřván takovým způsobem, že by rychle pochopil, že ty děti jsou pro mě moc cenné a on se na ně nesmí ani škaredě podívat. Ale ty máš psa zvícího telete proto ti každý radí zajeť za Rudou nejlépe i se synem, hafan má 16 měsíců ještě nedospěl, potřebuje jenom srozumitelně ukázat co smí a co ne.

Pokud psa serves nic nevyresis.Mozna ze dite necha,ale je realne nebezpeci ze vyjede pozdeji znovu.Na tohle je potreba spis nenechat psa vubec vyjet.Jak nato tady bilo uz nekolikrat popsano.Pokud budes necitliva ke svemu psovy muzes jej stratit ,prestane ti verit nebo naopak vyvolas jeste vetsi problem.Opravdu je jedno jestly jeto velky nabo maly pes protoze tohle uz vyzaduje mit skusenosti pri reseni tohoto problemu a pokud nevis co ajak je cesta na Ovcary to nejlepsi reseni.

_________________
http://binladin.rajce.net


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14. čer. 2007 10:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Amina píše:
Malá rada, moje děti jsou to nejdražší co mám a žádný pes mi po nich vrčet nebo dokonce vyjíždět nebude!!! Kdyby ti tohle udělal na dítě vlastní jezevčík, umělas by si s tím poradit? Nejspíš ano, byl by seřván takovým způsobem, že by rychle pochopil, že ty děti jsou pro mě moc cenné a on se na ně nesmí ani škaredě podívat. Ale ty máš psa zvícího telete proto ti každý radí zajeť za Rudou nejlépe i se synem, hafan má 16 měsíců ještě nedospěl, potřebuje jenom srozumitelně ukázat co smí a co ne.


Obavam se ze tahle rada je velmi nebezpecna, silou u psa toho moc nezvladnes (a to ani u toho jezevcika) jediny co dokazes je ze bude jeste nervoznejsi a tim padem i nebezpecnejsi nez je. Ano psovi je potreba ukazat ze "stenata" alfa paru jsou nedotknutelna, ale rozhodne ne tim ze ho serves v okamziku kdy stejne nepochopi proc. Cim vetsi nervova stabilita psa tim mensi nebezpeci nejakeho pruseru co se deti tyce. Velice dulezity je taky dobre "proskolit" deti co si muzou a nemuzou vuci dospelemu psovi dovolit a nenechavat deti se psem bez dozoru.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14. čer. 2007 13:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 19. srp. 2006 08:17
Příspěvky: 91
Bydliště: Praha
Mám dvě děti i když ne zrovna úplně malé.První co bylo před příchodem štěníka,že byli skutečně proškolení.Sice byli na psy zvyklí od miminka ale to byli staří dědečkové kteří je tak nelákali a bylo mi jasné,že roztomilé štěńátko je bude lákat.Takže u nás platí zákaz psa otravovat při jídle,při odpočinku nebo ho chtít výrazněji usměrňovat .Pes je poněkud tvrdší povahy,takže přeci jen více dohlížím ale nezasahuju pokud to není vyloženě nutné(spíše vůči dětem to bývá nutnější).

_________________
Jestliže je láska nesmrtelná,pak pevně věřím,že se po smrti setkám se všemi psy svého života,kdyby pro nic jiného,tak pro to moře lásky,která nás spojovala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14. čer. 2007 14:12 
Je jasné,že každý na to má trošku jiný názor,jen se všichni shodnete,že mám jet na Ovčáry,a to co nejdříve,jenže,jak už jsem řekla,problém je,že pes auto moc nemá rád,a já mám klidový režim,tzn,ležet :wink: tak musí manža zjistit v práci,jestli mu dají neplánované volno někdy v nejbližší době,a sjet tam sám,což si nedovedu se psem přestavit,ptž leze pořád k volantu,a většinou řídím já a manžel je sním vzadu a hlídá ho. A cizí s ním nikdo jet nemůže,pes sice nikoho nenapadne,ale nemá ve své blízkosti cizí lidi rád,a v autě by blízko byl,tak nevím,co dělat :shock: Zatím ho manžel začal cvičit základní povely,a pes naprosto bezproblémů poslouchá,což u něj není zrovna častý jev,tak uvidíme.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14. čer. 2007 15:31 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Michaela31 píše:
Zatím ho manžel začal cvičit základní povely,a pes naprosto bezproblémů poslouchá,což u něj není zrovna častý jev,tak uvidíme.


základné povely sú dôležité, ale nie je to všetko. Ako písala Essi, je tam určitý rozpor, ktorým zároveň ten výcvik pravdepodobne budete kaziť. Nespoliehajte sa na to, že základné povely, ak psa nič neruší, plní. Mali by ste vedieť aj iné veci okolo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Agresivní k cizím dětem
PříspěvekNapsal: úte 19. úno. 2008 23:44 
Dobrý den všem,

rád bych si nechal poradit od Pana Desenského, nebo do někoho kdo řešil podobný peroblém. Mám 15měs. psa plemene boerboel a nedávno se mi stalo, že jsem se vrátil z procházky domů, kde byla zrovna na návštěvě sestra mé přítelkyně s manželem a dvěma 4 letými dětmi.
Na všechny začal štěkat a vrčet, ale jako vždy po chvilce přestal. Jen pořád hlubokým hlasem vrčel na ty děti. Přitom seděli u stolu a nic mu nedělali. Já jsem ho v tu chvíli důrazně napomenul, ale on vrčel dál. Vím, to že jsem dopustil mě neposlechnout asi taky nebylo dobře.
Nic jsem mu ale neděla, protože jsem se bál aby jeho rakce na ně příště nebyla horší. Rozhodně se vyhybám fyzickým trestům a radeji upřednostňuji důrazný pohled a hlas. Moje otázka tedy zní jak se nejlépe zachovat v takové situaci? Musím říci, že je to jinak velice učenlivej pes. Ve 3-4 měs. se naučil přivolání, sedni, lehni, na místo a dělat potřebu venku. K naší rodině i dětem mojí sestry se chová velice hezky.
Ještě musím podotknout, že to nebylo poprvé co se zachoval agresivně. V podobné situaci jsem byl už v jeho 8 měs kdy přeskočil nedostavěný plot a sprintem běžel za dítětem na kole. Na štěstí jsem byl u toho a asi metr před ním jsem ho zastavil a odvolal.
Možná je důležité napsat, že když s ním jdu po ulici na vodítku a v dálce potkáme děti, tak se snaží otočit a jít jiným směrem.
Taky se u něj začalo projevovat to, že u žrádla na nás něky zavrčí, když mu ho chci vzít. To nikdy nedělal.

Předem děkuji moc za odpovědi,

Míla


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivní k cizím dětem
PříspěvekNapsal: stř 20. úno. 2008 07:09 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Černý Miloslav píše:
... To nikdy nedělal...
Tato větička hovoří o tom, že u psa nezvládáte řešit situace v reálném čase. Pes se vyvíjí sedmkrát rychleji než člověk a to co bylo včera, dnes už neplatí, zvláště pak ne v době puberty. Problém s importovanými, ne příliš "zabydlenými" plemeny psů nastávají právě v jejich pubertě, kdy uvažují na urovni geneticky podmíněných myšlenkových pochodů zděděných od svých předků. V prvé řadě je třeba si uvědomit, jak se s těmito psy asi tak pracuje v Jihoafrické Republice, která je jejich zemí původu. Nevěřím, že tam tito psi mají neomezený přístup všude a mají možnost se k něčemu v chodu domácnosti vyjadřovat.
Je to na delší debatu, raději mi zavolejte, domluvíme si schůzku a probere vše potřebné, aby se situace nezhoršila, ale naopak zlepšila. Jak slyším, že má pes problém s dětmi, řeším nápravu jen osobně, protože jde o víc než jen nějaké roztrhané papuče, nad kterými se dá mávnout rukou.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Pejsek nám kouše dětičky
PříspěvekNapsal: stř 14. kvě. 2008 08:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 06. kvě. 2008 10:38
Příspěvky: 3
Bydliště: Karlovarsko
Dobrý den mám takový problém, našemu štěňátku tervuerena jsou již 4 měsíce a má 18kg stává se, že při hře kouše děti. Jsou to prckové 1 a 5tá třída ZŠ. Jak se mám prosím zachovat neb nechci mlátit ani psa, ani děti a na okřiknutí je vždy již pozdě. Myslím si že zákaz hraní s dětmi nic neřeší. Nekouše je ve vzteku, ale ve hře, což může, ale stajně podle mého názoru později být problém. Jak mám upravit psí a nebo dětské chování?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 271 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  
cron








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!