Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 16:07
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: SCE - syndrom cauda equina
PříspěvekNapsal: čtv 17. úno. 2011 23:59 
Offline

Registrován: sob 10. čer. 2006 19:27
Příspěvky: 17
Bydliště: Čechy
13-letá borderka , diagnoza SCE. jak ji pomoci ? máte někdo jinou radu než je jen útlum bolesti tabletami na bolest ?
pochopitelně ji šetřím nosím do schodů, do auta, nevyžaduji sedni,lehni atd.
ale nemoc postupuje s věkem a čubinka to řeší po svém tím, že veškerou sílu převzali přední končetiny...

tady jen o co jde ze stranek
http://www.veterina-iris.cz/index.php?o ... Itemid=134

Onemocnění je lokalizováno v zadní části páteře, přesněji na přechodu bederní a křížové páteře. Zde již neprobíhá páteřním kanálem mícha, ale pouze kořeny nervů, které odborně nazýváme cauda equina. SCE vzniká následkem pomalého zužování páteřního kanálu, kde dochází ke kompresi, destrukci nebo posunutí již zmíněných nervových vláken. Zúžení páteřního kanálu může mít jednu nebo hned několik příčin najednou. Jedním důvodem bývá výhřez meziobratlové ploténky mezi posledním bederním obratlem a křížovou kostí. Občas můžeme také zaznamenat zesílení stěn obratle, který tvoří páteřní kanál nebo zesílení vazivových vláken, které spojují jednotlivé obratle mezi sebou. Za zmínku také stojí takzvané "idiopatické" zúžení kanálu pro průběh míchy, což znamená, že se tak děje bez příčiny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SCE - syndrom cauda equina
PříspěvekNapsal: pát 18. úno. 2011 07:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 19. dub. 2009 07:52
Příspěvky: 1152
Bydliště: Brno, občas Praha
Mela jsem NO s touto diagnozou - postupne mu ochrnuly zadni nohy, ale byl vicemene nebolestivy. Nechala jsem mu udelat vozicek a "behal" jako zamlada.

_________________
Čím více poznávám lidi, tím raději mám svého psa...
www.dejtenamsanci.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SCE - syndrom cauda equina
PříspěvekNapsal: úte 24. led. 2012 19:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. led. 2011 17:29
Příspěvky: 3985
Bydliště: Ostrov u Macochy
Nevím, jestli jsem ve správném tématu - je diagnóza "skřípnutý nerv v křížové oblasti" to samé jako cauda equina?
A jestli jo, dá se s tím krom operace něco dělat? Kamarádčin choďák, skoro 10 let, aktivista, přestal na procházce kloudně ovládat zadní nohu a teď tak různě vrávorá. Byli na veterině, tam jim řekli to o tom skříplém nervu a že jediné možné řešení je operace, která je ale drahá, nejistá a vůbec u takovéhoto stárnoucího aktivisty dost na pováženou... a ještě jim vet řekl, že to pravděpodobně vzniklo z jednostranného přetížení, pes má nějak porouchané jedno koleno.
Nějaké neinvazivní nápady? :dontknow:

_________________
Ve snaze přetvořit svět člověk zapomíná přetvořit sám sebe (A. Platonov)
www.naturaldogfood.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SCE - syndrom cauda equina
PříspěvekNapsal: úte 24. led. 2012 19:34 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: stř 08. lis. 2006 19:02
Příspěvky: 538
Bydliště: Stráž nad Nežárkou
Skříplý nerv se dá uvolnit-masáže, teplo, uvolnění stahu svalu okolo páteře, akupunktura, homeopatika. Ruda by poradil. Jestli má pes zničenou a vyhřezlou plotýnku, bude to horší.

_________________
Musíme jít a dívat se. (J. Y. Costeau)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SCE - syndrom cauda equina
PříspěvekNapsal: úte 05. kvě. 2015 17:02 
Offline

Registrován: stř 29. dub. 2015 20:05
Příspěvky: 7
Bydliště: Hospriz 96
Ahoj, můžete mi poradit? Můj NO- kříženec má problémy po větší zátěži.Problémy vypadají tak, že hůře vstává a je jakoby ohnutá, když si odpočine, zvedne se, a po rozchození zase vypadá v pořádku. Může to být SCE nebo něco jiného? popř. jak jí můžu pomoci? Je jí 7 let a začalo to brzy( 2-3 roky), zatím jsem neřešila, protože když si odpočinula, zase běhala v pohodě.Teď jsem s ní začala trochu víc chodit ven- konečně mám víc času.Chodíme tak 3x denně na 1/2- 1 hod.Nevím jestli jí nechat víc v klidu nebo naopak trénovat většími vycházkami...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SCE - syndrom cauda equina
PříspěvekNapsal: stř 06. kvě. 2015 06:01 
Offline

Registrován: pát 26. čer. 2009 09:10
Příspěvky: 289
Bydliště: Beskydy
třeba spondylóza, problémy s klouby.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SCE - syndrom cauda equina
PříspěvekNapsal: stř 06. kvě. 2015 09:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. bře. 2010 17:01
Příspěvky: 1500
Bydliště: Nemotice
Kubry, co jedno z nejčastějších onemocnění u NO - DKK? Tvůj popis by tomu celkem odpovídal, dá se to zjistit celkem jednoduše rentgenem, pomáhají různé kloubní přípravky, které zabraňují artróze, aby se moc rozšiřovala, "promazávají" klouby atd. Další věcí je cílený pohyb, který by měl být plynulý, ideálně třeba plavání, nebo tahání, aby byly zadní nohy pěkně nasvalené a podržely ty špatné klouby. Zrovna aportování (myslím, že jsi psala v jiném příspěvku, že ráda aportuje, ne?) je poměrně nevhodné - rychlé starty, prudké brždění a zatáčení, to těm kloubům nedělá dobře. Další věc je držet psa lehčího, přiměřeně hubenějšího, aby zbytečně nepřetěžoval nemocné klouby. Těmto psům také často dělá problém zima, takže je potřeba držet je v teple, klidně dávat i oblečky, aby klouby nemohly prochladnout a zatuhnout (na to pozor i při plavání, někteří psi mají problém s tím, že prochladnou ve vodě a pak je klouby začnou bolet).

Pokud se tento problém začne řešit hned při prvních příznacích a pes najede na režim kloubní přípravky, teplo, správný pohyb, lehká váha, často pak zvládne fungovat dlouhá léta třeba jen s minimálními příznaky... Ale jestli s tím má vaše fena problém už nějakých 5 let a vy jste to doposud vůbec neřešili, už to asi tak růžové nebude :dontknow: . Každopádně bych navštívila veterináře, nechala ji zrentgenovat, aby bylo jasné, jak na tom je.
Ještě bych doporučila Bowenovi nebo Dornovi masáže, které psům s kloubními potížemi často pomohou.

_________________
http://art-bordera.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SCE - syndrom cauda equina
PříspěvekNapsal: stř 06. kvě. 2015 10:58 
Offline

Registrován: stř 29. dub. 2015 20:05
Příspěvky: 7
Bydliště: Hospriz 96
Tereza Leciánová- díky za odpověď, už mám v plánu návštěvu veterináře příští týden.Asi jsme jí její zálibou- aportováním "pomohli" k větším problémům. Teď už skoro neaportujeme, akorát právě do vody, což bylo právě včera a večer zase sotva lezla.Proto mě to překvapilo, ale je možné, že opravdu prochladla, i když bylo dost vedro.Dnes ráno už zase skákala jak pominutá, i když jsem na ní viděla, že potíže ještě má.

S váhou problém není, je spíš vychrtlina, než obluda, spíš je problém, že manžel nerad psa v bytě, proto musí být většinou venku, ale zkusím ho trochu zpracovat :-) .

Zaujalo mě to tahání, kde bych se o tom více dozvěděla, to by nás obě myslím bavilo...
Díky uvidíme,co nám řeknou na vet. a začneme to intenzivně řešit...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SCE - syndrom cauda equina
PříspěvekNapsal: stř 06. kvě. 2015 12:24 
Offline

Registrován: pát 26. čer. 2009 09:10
Příspěvky: 289
Bydliště: Beskydy
Kubry, tahání je prostě tahání přiměřené zátěže. Klidně může na postroji tahat tebe.....
Jinak výbornou zábavou, která zaměstná hlavu a neuškodí tělu, je stopování. Co se týká aportů - pokud by si ten aport chtěla nosit, bylo by fajn (hodíš jednou a pes si aport bude šťastně nosit) - ale to samozřejmě ne každého baví....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SCE - syndrom cauda equina
PříspěvekNapsal: pát 08. kvě. 2015 05:39 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Tahání bych u vyššího stupně DKK nedoporučil, plynulý pohyb v řízených dávkách ano. U aportování je problém "smykový" pohyb, kdy pes doběhne k předmětu a přetočí si zadní končetiny do krajních úhlů.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SCE - syndrom cauda equina
PříspěvekNapsal: úte 26. kvě. 2015 10:25 
Offline

Registrován: stř 29. dub. 2015 20:05
Příspěvky: 7
Bydliště: Hospriz 96
Ahoj všem,
díky za Vaše reakce, rozhodla jsem se nechat veškeré řešení až po RTG, který proběhl dneska.K mému údivu veterinář nenašel nic závažného, jen drobné změny, které prý jsou v tomto věku normální, prý to mají psi v tomto věku mnohem horší.Na jednu stranu jsem ráda, na druhou teď další tápání co s tím.Napadlo mě, že je to psychosomatického původu, fenka je dost hysterická a nevyrovnaná, na procházkách je naprosto v pohodě, ale doma neustále uši stažené, ve střehu, stahuje se při sebemenším divném zvuku- např když děti pískají na flétnu apod.Má zatuhlé a citlivé svaly na zádech.Může to být od toho?Pravdou je, že se to zhoršilo po přestěhování psa, myslela jsem si, že je to větší zátěží, ale teď se začínám přiklánět k té psychice.A teď babo raď- co s tím?Dají se uvolnit mojí pomocí zádové svaly nebo řešit psychiku psa...Pravda je, že manžel jí nechce v bytě a ona to ví, když je muž doma, její chování je ještě horší.Ale zavřená ve výběhu taky moc spokojená není...nevím kde najít ten střed spokojenosti mojí, psa i manžela :-)

Je mi jasné, že to za mě nikdo nevyřeší, ale díky za připomínky a komentáře :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SCE - syndrom cauda equina
PříspěvekNapsal: čtv 28. kvě. 2015 10:26 
Offline

Registrován: pát 26. čer. 2009 09:10
Příspěvky: 289
Bydliště: Beskydy
kubry - a co spondylóza - páteř jste rentgenovali?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SCE - syndrom cauda equina
PříspěvekNapsal: čtv 28. kvě. 2015 10:33 
Offline

Registrován: stř 29. dub. 2015 20:05
Příspěvky: 7
Bydliště: Hospriz 96
Jj dělal i páteř a stejný nález- minimální na svůj věj prý ještě dobrý...včera jsem se jí pokoušela trochu rozmasírovat ztuhlá záda, ta naše netykavka dělala, že jí strašně mučím, tvářila se hrozně nešťastně a snažila se mi schovst, i když jsem měla pocit, že jí to chvílemi dělá dobře...tak jí moc neřeším, právě jsme se vrátily ze 7 km procházky, zaplavala si, tak uvidím co to s ní provede.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SCE - syndrom cauda equina
PříspěvekNapsal: pát 29. kvě. 2015 08:51 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Značka ideál je Bowenova masáž. Viz. zdejší tlačítko hledat.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SCE - syndrom cauda equina
PříspěvekNapsal: pát 29. kvě. 2015 09:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. zář. 2006 07:27
Příspěvky: 1264
Bydliště: Brno
(připadám si jako velký propagátor) bych šla opravdu do Dornovky nebo Bowenovy masáže. Mám zkušenost s vterináři, že je na škole neučili kokat na rentgeny víc jak na zlomeniny, zúženiny mezi obratly, či luxace. Jsou pak překvapeni, když jim někdo ukáže, že se dá vyčíst více a dokonce se to dá řešit a bez operace. Pokud se rozhodnete pro Dornovu metodu, je dobré vzít si s sebou rentgeny, aby se terapeut mohl podívat jestli tam něco uvidí, i když to úplně nepotřebuje. Bowenova masáž se dá použít jak na fyzické problémy, tak i na upravení psychiky. O tom je tu toho napsáno spousta. :-)

Ještě pozor na dobře míněnou, ale laickou masáž, občas může víc uškodit než pomoci. Vyzkoušela jsem si to na vlastních zádech a tedy dkuji víckrát ne.

P.S.: Koukám, že s Bowenkama mne už Ruda předběhl. :-)

_________________
Lišák je, lišák je, lišák je, lišák je Bališák.
Belgičani v nouzi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SCE - syndrom cauda equina
PříspěvekNapsal: pát 29. kvě. 2015 09:48 
Offline

Registrován: stř 29. dub. 2015 20:05
Příspěvky: 7
Bydliště: Hospriz 96
Díky za reakce,
pročetla jsem si pár informací ohledně alternativní léčby.To by asi bylo opravdu řešení.Utvrzuji se v tom, že je to psychické, po včerejším výkonu žádné závažnější problémy nebyly.Přisuzuji to tomu, že už se aklimatizovala po přestěhování a je víc v pohodě.Uvidím, jak bude její stav postupovat a určitě bych šla tímto směrem.Víc mě zaujala ta léčba psychických problémů.Tam je u nás asi prvotní příčina.Ale zase abych od toho nechtěla čekat zázraky, myslím, že bych měla začít u sebe a mém přístupu k ní, ale nevím jak.
Zas si říkám, jestli to moc neřeším, jsou na tom psi mnohem hůř, jestli nemám spíš dělat, že se nic neděje, být v pohodě a snažit se to přenést na ní.Protože jak jsem psala je to dlouhodobé a není to tak, že by např. přestala chodit nebo byla úplně hotová, jen to není takový ten pes pohodář, ale každý jsme holt nějaký...

Můžete mi, prosím napsat jak prakticky probíhá léčba Bowenovou masáží, jak často a kolikrát se musí absolvovat a co to všechno obnáší?Teď mě napadá, že bych měla dát dotaz spíš do příslušné sekce poradny....
Díky Iva


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SCE - syndrom cauda equina
PříspěvekNapsal: ned 31. kvě. 2015 06:55 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Počáteční ošetření Bowenovou masáží je dobré provést třikrát s týdenními odstupy. V kombinaci s jakoukoli jinou alternativní léčbou, jako je dornovka, akupunktura a pod., je dobré zařadit Bowena na konec. Snad jen u akupunktury mám dobré výsledky s provedením Bow. masáže bezprostředně po ošetření jehličkami, kdy se posilují účinky obou metod. Více v příslušném tématu.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SCE - syndrom cauda equina
PříspěvekNapsal: pon 27. čer. 2016 10:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. zář. 2008 09:14
Příspěvky: 61
Bydliště: Brandýs nad Labem
Ahoj vsichni, moji fance take diagnostikovali sce. Nemela jsem o tomhle onemocneni ani potuchy a zhorsenou chuzi prisuzovala stari (NO 13,5). Na veterinu jsme chodily s jaternimi problemy a nikdy nam ani mezireci nerekli, ze se to u ni uz projevuje. O to vetsi prekvapeni, kdyz pes behem par dnu prestal prakticky chodit. Vet se tvaril ze uspani by bylo dobrym resenim, coz jsem odmitla. Dostala tedy neco na bolesti s tim, ze jakakoliv dalsi lecba je zbytecna a prognoza je nekolik dni... Cele dny lezi, chodime za ni, nutim ji delat curaci kolecka. Zkraje byla po praskach dobra a sla i sama, ted ji nadlehcuji a nutim aby sla. Nevim jestli ji mam nutit, zrejme ji to i s prasky boli...? Nevim co dal. Uspat ji nechci, myslim ze ten cas jeste neprisel. Prubezne celim atakum a otazkam, zda si myslim, ze tohle je kvalitni zivot...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SCE - syndrom cauda equina
PříspěvekNapsal: čtv 30. čer. 2016 07:19 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Tohle po netu těžko posoudím, ale karád měl ode mne psa s tímto problémem a prostě ho vodil v podpěře. Pe s tím žil jakš takš v pohodě docela dlouho.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SCE - syndrom cauda equina
PříspěvekNapsal: sob 19. lis. 2016 14:49 
Offline

Registrován: pát 21. říj. 2016 23:44
Příspěvky: 1
Bydliště: Praha
Dobrý den, moje ovčanda (10) má SCE, našla jsem si kurz manuální terapie dle principů Dornovy metody. Z toho co jsem vyčetla v informacích, by jí to mělo pomoct. Je to pravda? Zajímalo by mě zda jí tím alespoň na chvíli pomůžu a ulevím, nebo zda je to zbytečné či pro její diagnozu špatné. Děkuji moc


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 55 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!