Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 14:23
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: pát 20. srp. 2010 09:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. črc. 2010 09:16
Příspěvky: 21
Bydliště: Most
Dobrý den,

pořídila jsem si po několika letech snění německého boxera (bez PP). Nyní mu je 2 a půl měsíce.
Při odběru mne chovatelka varovala, že pejsek má jen jedno varlátko a abych na to upozornila veterináře. Vet mi pověděl, že u tak "starého" štěňátka už pravděpodobně varlátko nespadne a že by bylo dobré přemýšlet o kastraci - a to u obou. Prý je to z toho důvodu, že by se mohl nedejbože objevit nějaký rakovinotvorný nádor nebo něco jiného. Chtěla bych mu alespoň jedno zachovat, aby se cítil jako chlap :o) ale pokud by to bylo nezbytně nutné, udělám pro něj naprosto cokoli. Jen nechci něco zanedbat. Pokud máte někdo z kastrovaným pejskem zkušenosti, napište prosím cokoli - jak se takový pejsek chová po zákroku a zda se v jeho životě něco hodně změní aj.

Ještě jsem se chtěla zeptat na jednu věc. Včera, když můj přítel venčil Apolla, tak mu snědl igelitový pytlík, naháněl ho přes celý park, dával mu povely, ale boxík to bral bohužel jako hru. Když už se příteli povedlo k pejskovi dostat, Apollo pytlík spolkl - přítel ihned zareagoval a strčil mu do krku ruku, bohužel už bylo pozdě... teď při ranní a dopolední procházce měl stolici v pořádku ale bohužel pytlík nenalezen. Pije a žere taky, jako pokaždé.
Prosím o radu, jak dlouho mám čekat, dokud Apollo pytlík nevykajdí, než zajdu k veterináři. Bojím se totiž komplikací. A jestli vůbec mám na něco čekat... #-o

Děkuji mnohokrát za jakékoliv odpovědi a rady.

Veronika


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: pát 20. srp. 2010 10:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. bře. 2010 20:18
Příspěvky: 221
Bydliště: Oslo-Norsko
Kludne nechaj vybrat len to co je vnutri a to vonku nechaj. Ja som mala psa tiez len s jednym vajkom a nechala som ho uplne vykastrovat a to bola chyba. Tu na fore je o tom cela tema KASTRACE. Prestuduj si to tam. vela som sa dozvedela. Zial uz neskoro. Ty maz moznost tejto chybe predist. Drzim palce. :icon_thumleft:

_________________
Shetland sheepdog a Suomenlapinkoira.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: pát 20. srp. 2010 10:45 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Máš šanci, že ještě sestoupí - kde se nachází teď? V břišní dutině nebo v tříselným kanálu? A pokdu náhodou nesestoupí (ani po masážích, slyšela jsem, že někdo má dobrou zkušenost i s homeopatiky), tak na kastraci je ještě dost času - až v dospělosti psa, což znamená kolem 2. - 3. roku. A já osobně bych nechala vyjmout jen to nesestouplé varle. Zatím mi žádný vet nebyl schopný říct, proč by se mělo dát pryč i to v šourku. A navíc, dokastrovat se dá vždycky....

Ad igelit - pozření cizích těles se řeší tady. Sežraný igelit většinou nedělá vůbec žádnou potíž. neřešila bych, dokud by nenastaly problémy.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: pát 20. srp. 2010 10:56 
Offline

Registrován: pát 30. led. 2009 13:33
Příspěvky: 243
Bydliště: Brno
Záleží na tom, kde se druhé varlátko nachází. Pokud je v břiše a není možné ho vůbec nahmatat, asi už máte smůlu. Pokud je v tříselném kanálku a po prohmatání ho najdete, ještě není vše ztraceno. Je ale potřeba varlátko pravidelně několikrát denně masírovat (tedy stahovat varlátko směrem k šourku nebo až do něj, pokud se vám to podaří). Dělá se to tak, že pejska položíte na záda, nahmátnete varlátko a silou stáhnete dolů. Takto maísrujete několik minut.
Tříselné kanálky se uzavírají ve 4tém měsíci, do té doby ještě může varle sestoupit, pokud je v tříselném kanálku. Jako podpora k sestoupení se mohou nasadit i homeopatika, která vám naordinuje nějaký vet homeopat na míru vašemu pejskovi.

Pokud varle nesestoupí a zůstane v břiše, určitě je vhodné ho v dospělosti psovi vyndat. Kastrovat ale kompletně i včetně varlete v šourku je podle mě zbytečné. Jde jen o to odstranit cizí těleso z břicha, varle v šourku je v naprostém pořádku :-)

Igelit neřešte, dokud nebudete pozorovat problémy (nechutenství, tvrdnutí břicha, průjmy, zácpa apod). mě fenka zblajzla igelity aspoň tři za dětství a vždy proběhlo bez komplikací.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: pát 20. srp. 2010 11:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. črc. 2010 09:16
Příspěvky: 21
Bydliště: Most
Eva Štemberová píše:
Máš šanci, že ještě sestoupí - kde se nachází teď? V břišní dutině nebo v tříselným kanálu? A pokdu náhodou nesestoupí (ani po masážích, slyšela jsem, že někdo má dobrou zkušenost i s homeopatiky), tak na kastraci je ještě dost času - až v dospělosti psa, což znamená kolem 2. - 3. roku. A já osobně bych nechala vyjmout jen to nesestouplé varle. Zatím mi žádný vet nebyl schopný říct, proč by se mělo dát pryč i to v šourku. A navíc, dokastrovat se dá vždycky....

Ad igelit - pozření cizích těles se řeší tady. Sežraný igelit většinou nedělá vůbec žádnou potíž. neřešila bych, dokud by nenastaly problémy.


Vet povídal, že je varlátko v dutině břišní a že je už vše ztraceno. Četla jsem spoustu diskuzí zde na fóru v sekci Kastrace - ale tam se spíše probírali fenečky. Proto jsem se zeptala přímo ...
Osobně raději zkusím ještě dalšího veterináře, protože tohoto tak rychlé stanovisko na kastraci se mi moc nelíbilo... chtěla jsem, aby mi kuličku pomohl nahmatat (protože doma jsem ho sama nenašla) ale on podotkl, že už to nemá smysl a musí to jít ven nejpozději do 4 roku Apolla.
Zkoušela jsem to potom doma sama, ale pejskovi se to moc nelíbilo a pořád mi utíkal... chtěla bych vyzkoušet právě ty masáže o kterých se tady všichni zmiňují.

Děkuji i za ten sežraný igelit. Budu jen doufat, že brzy pejsek igeliťák vykajdí...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: pát 20. srp. 2010 11:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. črc. 2010 09:16
Příspěvky: 21
Bydliště: Most
Ještě jsem se chtěla zeptat na jednu věc.
(Byť pro mě už je to jasné)
Pejsek s jedním varlátkem se může se šťěňátky rozloučit, viďte?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: pát 20. srp. 2010 11:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. zář. 2009 13:00
Příspěvky: 196
Bydliště: Praha - Horní Měcholupy
Pes s jedním varletem je normálně plodný - hlídání kolem háravek se nevyhnete :wink: Ale rozhodně není vhodné s ním krýt, kryptorchismus je dědičný, takže odpověď zní ano, se štěňátky se můžete rozloučit...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: pát 20. srp. 2010 11:50 
Offline

Registrován: pát 30. led. 2009 13:33
Příspěvky: 243
Bydliště: Brno
Citace:
Zkoušela jsem to potom doma sama, ale pejskovi se to moc nelíbilo a pořád mi utíkal


Zkuste to, když bude spát. Spícího si ho vemte na klín, dejte na záda a zkuste nahmatat. Prohmatávejte od pupíku směrem k šourku na té polovině, kdy varle chybí. Nebojte se zatlačit. Pokud je v kanálku, může varle ležet těsně vedle pyje. Ale pozor, nezaměňte ho s uzlinama :-) Pokud nenahmatáte takhle v klidu doma, bude varlátko bohužel asi v dutině břišní a to už bych si moc nadějí nedělala.

Kryptorchismus se přenáší na další generace a přenáší jej i fenky. Tzn. Váš pejsek i jeho sourozenci z vrhu by neměli být použiti do chovu vůbec. A to i v případě, že třeba bratrovi obě varlátka sestoupily. Což je asi utopie, ale tak nedalo mi to se zmínit :-) Navíc máte psa bez PP, pokud si to dobře pamatuju. Tak moc nevidím důvod, proč by pejsek měl jít do chovu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: pát 20. srp. 2010 11:52 
Offline

Registrován: pát 30. led. 2009 13:33
Příspěvky: 243
Bydliště: Brno
Ještě doplním k veterinářům, že jejich pohmaty jsou právě v neklidu štěněte a stane se docela často, že vet varle nenajde a Vy pak doma v klidu ano. Tak hodně štěstí, už jen proto, aby jste se vyhli operaci v dospělosti psa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: sob 21. srp. 2010 17:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 23. lis. 2006 08:35
Příspěvky: 133
Bydliště: Písek
varle ještě klidně může sestoupit...pokud ne , tak v úplné dospělosti (psychické i tělesné) cca ve 3 letech
můžete pro klid duše nechat vyndat to nesestouplé pokud ho vet vůbec najde...
I monorchid je normálně PLODNÝ...a to sestouplé mu NECHTE, pro jeho dobro... a doufejte, že toto
je jeho jediný zdravotní problém.... páč boxíci trpí na kde co...
huesky den VN :D

_________________
vencan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: sob 21. srp. 2010 18:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 19. srp. 2010 17:46
Příspěvky: 22
Bydliště: Prachatice
já doplním o příběh našeho psího dědečka, celý svůj již 12letý život prožil s jedním varlátkem uvnitř bříška a s jedním sestouplým v šourku, vždy se těšil a těší dobrému zdraví a fenečky má stále rád =D> to nesestouplé bylo vždy dobře vidět, když se protahoval na zádech, ovšem letos na jaře se právě to nesestouplé trochu zvětšilo a tak jsme ho nechali pro jistotu vyndat a vše bez komplikací. Nejsem veterinář ani odborník, ale i u sebe se řídím, pokud to jde NEŘEZAT a pokud mohu radit tak rozhodně ne to, co je v šourku! Aby byl pořád tak nějak "pes" :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: ned 22. srp. 2010 07:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. zář. 2009 13:00
Příspěvky: 196
Bydliště: Praha - Horní Měcholupy
kaminka: pokud bylo varle vidět, tak bylo v tříselném kanále a to není myslím takový "průšvih", jako když zůstane uvnitř v břišní dutině, kde je vyšší teplota, varle tím degeneruje a je poměrně vysoká pravděpodobnost, že se stane zdrojem rakovinového bujení. Proto se doporučuje nesestouplé varle preventivně vyndat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: ned 22. srp. 2010 08:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 19. srp. 2010 17:46
Příspěvky: 22
Bydliště: Prachatice
ano ano, souhlasím, ovšem jak je z s bujením nemohu tvrdit, protože nakonec i tomu našemu "dědečkovi" sice až po letech vyrostlo. Určitě by nebylo na škodu navštívit i jiného veterináře, protože tento doporučuje odstranit i to sestouplé, což se mi jeví býti hovadinou...ale kdo ví? :-k


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: ned 22. srp. 2010 13:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 23. lis. 2006 08:35
Příspěvky: 133
Bydliště: Písek
což se mi jeví býti hovadinou...
a to také HOVADINA jest :wink:

_________________
vencan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: ned 22. srp. 2010 13:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 19. srp. 2010 17:46
Příspěvky: 22
Bydliště: Prachatice
díky náčelníku že ses mě zastal :hura: ...doufám, že se Veronika nedá, ostatně já si nedovedu boxera představit bez "pytlíka" :finga: byť bude jen jednokulkový! Ovšem samozřejmě v rámci zdraví.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: ned 22. srp. 2010 20:39 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
kaminka píše:
díky náčelníku že ses mě zastal :hura: ...doufám, že se Veronika nedá, ostatně já si nedovedu boxera představit bez "pytlíka" :finga: byť bude jen jednokulkový! Ovšem samozřejmě v rámci zdraví.

No už u psů existují implantáty :roll: jo a k tomu "důchodci"¨- do tak vysokého věku bych rzhodně nenechávala. To "zvrhnutí se" je natolik pravděpodobné, že riskovat narkozu a takovýto dost náročný zákrok u starého psa je podle mě zbytečně riskantní.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: pon 23. srp. 2010 12:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 12. bře. 2009 12:07
Příspěvky: 2187
Bydliště: Ralsko
Pokud já vím, tak vetové odstraňují obě varlata právě z důvodu dědičnosti a tedy proto, aby se postižený jedinec nemohl dál množit a mono-/kryptorchismus nemohl dál přenášet.

_________________
EFCA
FB profil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: pon 23. srp. 2010 15:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 19. srp. 2010 17:46
Příspěvky: 22
Bydliště: Prachatice
EFCA: to je možné, že je důvod nepokračování, nerozmnožování, ale Veronika přeci píše, že je bez PP. Ano je možnost, že by neměl následně 100% přivolání a odběhl si někam do houští plodit kryptorchidní potomky :finga: třeba oční vady u lidí jsou také dědičné, dispozičně jistě a asi by se nikomu nelíbilo, kdyby někdo přišel, udělal fik a bylo by! Mě prostě nepřijde fér, ze psa udělat "nepsa" jen proto že je to dědičné...nemá přeci ty papíry :dozdi:

EVA: souhlasim, také bych odstranila tu uvnitř dříve, on ten náš dědula je prostě ořech, má tuhej kořínek, přežil otravu jedem na krysy (dodnes nevim, kde se v lidech tohle bere, takovej hnus udělat zvířeti, bylo to...škoda mluvit) takže když jsme to našli velké, riskli jsme a hurááá =D>


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: pon 23. srp. 2010 16:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
kaminka píše:
ano ano, souhlasím, ovšem jak je z s bujením nemohu tvrdit, protože nakonec i tomu našemu "dědečkovi" sice až po letech vyrostlo. Určitě by nebylo na škodu navštívit i jiného veterináře, protože tento doporučuje odstranit i to sestouplé, což se mi jeví býti hovadinou...ale kdo ví? :-k


Souhlasím, jeví se mi to stejně.

Jak to vet odůvodňuje? Podle naší doktorky k tomu není jediný rozumný důvod.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: úte 24. srp. 2010 08:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 12. bře. 2009 12:07
Příspěvky: 2187
Bydliště: Ralsko
kaminka píše:
EFCA: to je možné, že je důvod nepokračování, nerozmnožování, ale Veronika přeci píše, že je bez PP. Ano je možnost, že by neměl následně 100% přivolání a odběhl si někam do houští plodit kryptorchidní potomky :finga: třeba oční vady u lidí jsou také dědičné, dispozičně jistě a asi by se nikomu nelíbilo, kdyby někdo přišel, udělal fik a bylo by! Mě prostě nepřijde fér, ze psa udělat "nepsa" jen proto že je to dědičné...nemá přeci ty papíry :dozdi:


Promiň, ale Tvůj příspěvek jsem vůbec nepochopila :dontknow: Co má PP společného s tím, že se kastrují mono-/kryptorchidi? Pokud bych takového psa měla já, nechala bych mu taky vyndat jen to jedno varle a to jen pokud by bylo v dutině břišní. Ovšem chápu i ty vety (jedna vetka mi dokonce říkala, že to mají nařízené...?), že berou vše a zabraňují tím dalšímu množení, existuje totiž mraky lidí, který by svému psovi kratochvíli rozmnožení dopřáli, protože "on je jinak tak hezkej a my po něm chceme štěňátko", bez ohledu na následky.

_________________
EFCA
FB profil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: úte 24. srp. 2010 17:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 19. srp. 2010 17:46
Příspěvky: 22
Bydliště: Prachatice
EFCA-máš pravdu, samozřejmě, já to myslela, že ho prostě nemá na chov...nic víc


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: stř 25. srp. 2010 07:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 12. bře. 2009 12:07
Příspěvky: 2187
Bydliště: Ralsko
A v tom se právě můžeš velmi mýlit - nemluvím o tomto konkrétním psovi - ale spousta a spousta lidí bez PP psy množí a to i cíleně - viz. množírny apod.

_________________
EFCA
FB profil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kastrace u kryptorchida
PříspěvekNapsal: stř 25. srp. 2010 08:13 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Prosím, řešte si tohle jinde, třeba tady

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 64 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!