Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je úte 19. bře. 2024 06:38
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Střídání kotce s bytem přes zimu
PříspěvekNapsal: sob 08. říj. 2011 20:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 27. zář. 2011 19:06
Příspěvky: 4
Bydliště: Praha
Ahoj, mám rok a půl starou fenou, je to kříženec (už její rodiče a prarodiče byli kříženci takže těžko říct čeho). Studiu v jiném městě než bydlím a jelikož nejsou na kolejích psi povolení, tak musí být v kotci. Na kotec je zvyklá, vždy se do něj velice těší, řekla bych že je ráda, že má něco co je opravdu její a může si tam dělat co chce, protože se tam kolikrát žene víc než domu. Problém je, že s ní každý víkend jezdím domu, kde je v teple. Loni jsme zimu zvládly (občas pšíkala, ale nebylo to nic vážného, tak jsme to neřešily). Letos je zatím zdravá, ale obávám se aby z toho jak každý týden přejíždí ze zimy do tepla neměla v budoucnu nějaké zdravotní problémy. Neměla bych jí postavit boudu na balkón a v zimě ji mít v době kdy jsem doma na balkóně? Loni jsem to řešila tak, že když jsme byli doma tak byla u mě v pokoji a měla jsem otevřené okno. Boudu má natočenou tak aby jí tam co nejméně foukal vítr, je stavěná s předsíňkou a v zimních měsících jí zakrývám hlavní vchod dekou a v boudě má seno, které pravidelně vyměňuji. Je možné že si to tam zadýchá na takovou teplotu, že by změny teploty z kotce do bytu jejímu zdraví neškodily?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střídání kotce z bytem přes zimu
PříspěvekNapsal: ned 09. říj. 2011 10:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 13. bře. 2011 00:44
Příspěvky: 453
Bydliště: Halenkovice
Hm, zrovna řešíme skoro ten samý problém, jsem ráda, že se to tu řeší! Lidi se zkušenostma, ozvěte se :prayer: :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střídání kotce z bytem přes zimu
PříspěvekNapsal: pon 10. říj. 2011 19:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 05. kvě. 2010 18:36
Příspěvky: 10
Bydliště: Hředle 124, 26751
Já mám taky podobnou otázku, psiskovi je rok a půl a je celoročně venku. V létě jsme s ním často na zahradě a denně chodíme na prochajdy, ale v zimě venku moc dlouho nepobudu, tak aby tam nebyl sám, vezmu ho občas na odpoledne dovnitř... Nedělám v tom psisku guláš, když je jednou uvnitř a pak venku???


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střídání kotce z bytem přes zimu
PříspěvekNapsal: pon 10. říj. 2011 20:19 
Offline

Registrován: ned 09. říj. 2011 18:00
Příspěvky: 1
Bydliště: Stříbro
Ahoj všichni,dcera se rozešla s přítelem a mě zbyl úžasnej pes.Asánkovi je 1/2 roku, je to kříženec dobrmana+setra+ohař.Pořídila jsem mu kotec s vyteplenou boudou a pronajala zahradu 170 m2.Ráno ho tam v 7.00 dáme a až přijdu z práce v 16.00, tak jdu za ním. Blbneme spolu a pak jdeme na procházku. Řeším, zda si ho brát na noc domů. Mladí si ho tak zvykli a spí v posteli. Bydlím v baráku s rodiči a teď už se mnou nemluví nikdo z rodiny. Že jsem blázen, ať dám psa pryč, že je to strašný závazek a že by mu bylo někde líp s lidmi, kteří jsou již v důchodu a měli by na něho víc času. A rozhodně nesouhlasí se spaním uvnitř. Nevím, zda nemají pravdu, že bude Asan nemocný, když mu dělám takové teplotní šoky a výkyvy. A to ještě zdaleka není tuhá zima a doma se netopí.Jenže, on se na mě podívá a jsem hotová.Miluju ho! Prosím, pomozte. Nevím, co dělat. Díky Jitka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střídání kotce z bytem přes zimu
PříspěvekNapsal: pon 10. říj. 2011 20:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. kvě. 2010 14:58
Příspěvky: 921
Bydliště: Říčany
Půlroční kříženec setra a ohaře by u důchodců dozajista spokojený nebyl :? řídila bych se vlastním citem a rozumem..závazek to sice je, ale jen můj, takže si do toho nenechám mluvit. přes zimu se venku nebude dát být celé odpoledne a aby tam byl celý den sám a pak šel na hodinu ven a zase se tam sám vrátil, to by ho asi mohlo dooost mrzet, zvlášť když je to děcko :? přestěhovala bych mu kotec na barák a myslím si, že za týden ho začnou tajně krmit a za měsíc už bude na gauči...v ideálním případě :shock:

_________________
*Vendula a Sofie*


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střídání kotce z bytem přes zimu
PříspěvekNapsal: stř 12. říj. 2011 11:49 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Dlouhosrstí psi venku zimu zvládají a není vhodné je brát na celou noc domů, aby se jim zachovala zimní srst. Kromě toho je těmto psům ve vytopené místnosti horko. U krátkosrstých psů je problém s tím, zajistit jim době větrného mokrého počasí komfort takový, aby neprochladli, proto se jim dělává vytápění, které aspoň zajistí suchý kožich a teplotu nepadající pod +5st., což už je u krátkosrstých psů extrém. Ovšem stejně jako psi dlouhosrstí přijdou ve vytápěných místnostech i oni o zimní srst a budou tak mít v boudě problémy s prochladnutím ledvin, kostí a kloubů. Rozdíl teplot pro zachování termoregulace by neměl překročit 15st., což však neznamená, že se to nemá porušit při -25st v zimě, kdy fičí. Ovšem to není měsíc v kuse, aby ztratili zimní srst.

Jestliže mám rotvajlera s krátkou srstí celoročně venku, nebudu ho brát v zimě na noc domů, ale vystelu mu boudu pořádně slámou, kterou budu měnit tak, aby byla vždy suchá. Samozřejmě záleží na umístění a parametrech té boudy, a také na kondici psa. Jestliže je pes štíhlý až hubený, venku ho nenechám, i kdyby měl v boudě ústřední topení. Dobrmanovi už bych pořídil kromě slámy i topný infra panel pro zachování teploty nad +5st., nebo bude doma permanentně a ven se bude jen chodit vylítat, to zn. pohyb. Nebudu to však střídat, viz. teplotní šoky pravidelným překračováním rozdílu teplot 15st. Něco jiného je vzít psa na hodinu domů, něco jiného je vzít ho tam na celou noc a něco jiného je brát psa na noc do chladné garáže, kde se netopí, ale ani tam nemrzne.
Nezapomínejte na to, že kondice psa je jeden z nejdůležitějších parametrů pro pobyt v chladnu, stejně tak zeměpisná poloha kotce a hlavně vchodu do boudy, také směr převládajících větrů, např. byť odraženého větru od severozápadu. O tom se tu nikdo z vás nezmínil. Jak chcete odpovědět na otázku, zda to pes v zimě v boudě zvládne, když nezadáte všechny důležité parametry? Nebo si myslíte, že třeba dobrman zvládne zimu v boudě s vchodem na sever, když bude mít váhu pod 42kg při k.v. 70cm? Ani náhodou. A když mu boudu vytopíte nad 10st., sice nebude z mrazu hubnout, ale bude bez srsti.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střídání kotce z bytem přes zimu
PříspěvekNapsal: ned 23. říj. 2011 09:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 27. zář. 2011 19:06
Příspěvky: 4
Bydliště: Praha
Děkuju za odpověď a omlouvám se že jsem nenapsala všechny informace. Je to fena, kříženec, velikosti asi jako chodský pes, srst má krátkou jako např. krátkosrstý NO. Boudu si zadýchá že jí tam teplota pod 5stupňů asi neklesne.
Kde by se dali sehnat ty vytápěče boudy? Tady jsem o tom slyšela prvně.... Děkuji:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střídání kotce z bytem přes zimu
PříspěvekNapsal: pon 24. říj. 2011 07:17 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Používám Nízkoteplotní sálavé panely ECOSUN K+ s termostatem a čidlem přímo v boudě psa. Levné, spolehlivé, moc "nežerou". Třeba jsou už někde lepší, ale já mám zkušenosti s těmito.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střídání kotce z bytem přes zimu
PříspěvekNapsal: ned 22. črc. 2012 20:14 
Offline

Registrován: čtv 21. čer. 2012 13:56
Příspěvky: 7
Bydliště: Praha
Jaký panel máte konkrétně? Kolik žere a kde je umístěn?

Přítel kdysi svému psovi umístil pod podlážku boudy topné těleso z trouby a pouštěl do něj 20w.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střídání kotce z bytem přes zimu
PříspěvekNapsal: pon 23. črc. 2012 07:20 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Používám Ecosun 100 K+ na zadní stěně boudy, bere to 100W, řízeno termostatem, nastaveno na +5°C, ten je vně boudy, čidlo u stropu boudy. Jestliže si pes zvládne boudu zadýchat na uvedenou teplotu, panel nezapne. U marodů nastavuji teplotu na +15°C.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střídání kotce s bytem přes zimu
PříspěvekNapsal: úte 01. led. 2013 19:22 
Offline

Registrován: pon 01. led. 2007 17:09
Příspěvky: 14
Mám 8 letého šarplanince a vždy byl jen venku, má zateplený přístřešek, který mu úplně stačil /někdy do něho ani nešel i když hodně mrzlo/. Často jsme ho volali dovnitř na chvíli do tepla a on nechtěl anebo vešel dovnitř, aby poslechl a neurazil, ale po chvilce si stoupl ke dveřím a chtěl ven.
A tuto zimu, kdy vůbec není zima, chce být doma!!!! Nechápu to, určitě mu venku nemůže být zima, spíš si myslím, že stárne a chce být víc s námi...... Zdravotně je na tom dobře, nemá problémy, i když už zkracuji procházky protože po hodině rychlé chůze si lehne a chce odpočívat....
Myslíte si, že je to opravdu stářím, že chce být víc s námi? Co byste dělali? Poslali ho spát ven?
My ho ven nevyhazujeme, spí v obyváku, kde do rána klesne teplota na 16-17st.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střídání kotce s bytem přes zimu
PříspěvekNapsal: úte 01. led. 2013 21:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 20. říj. 2011 13:36
Příspěvky: 266
Bydliště: Uherské Hradiště
Myslím, že u šarplanince nehrozí, aby mu u nás byla zima. :-)

_________________
..Sae


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střídání kotce s bytem přes zimu
PříspěvekNapsal: úte 01. led. 2013 21:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
No jsou různý zdravotní potíže, který se studeným/vlhkým počasí/ změnách tlaku/ zhoršujou. Třeba atróza. Nemusíte o tom vůbec vědět, psi dokážou být dost drsňáci. Já bych ho ven nevyhazovala, ale my máme psy domácí, takže zkušenosti s tím nemám :dontknow:

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střídání kotce s bytem přes zimu
PříspěvekNapsal: stř 02. led. 2013 08:04 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Většina psů se ke stáru o sebe začíná bát a stávají se tak závislejšími na komkoli zdatnějším, ať už je to jiný pes nebo člověk. Starší pes si uvědomuje, že na některé věci nestačí, spí tvrdším spánkem, připouští si zdravotní problémy, je unavenější a raději hlídání sebe sama přenechá někomu jinému. Ve smečce se mi takto chovají psi nad pět let a u těch nad osm je to hodně vidět. Většina z mých psů nad 8 nechce ven před desátou dopoledne a smlouvají o tom. Podobně se však chovají i mladší psi, když jsou hodně utahaní.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střídání kotce s bytem přes zimu
PříspěvekNapsal: čtv 03. led. 2013 10:48 
Offline

Registrován: pon 01. led. 2007 17:09
Příspěvky: 14
Díky za odpověď, nějak si nechci připouštět, že 8letý pes je už starý pes, ale asi je to tak.... Teď každý večer jde domů a spí v obyváku a ráno chce ven, jen mám trochu obavu, až přijdou mrazy, aby mu pak nebylo venku zima. Je ale možné, že pak nebude chtít jít ven ani ráno :-)....
Manžel se směje, že jsme si mysleli, že máme drsňáka šarplanince a teď máme Fifinku domácí :-)!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střídání kotce s bytem přes zimu
PříspěvekNapsal: čtv 03. led. 2013 15:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. srp. 2011 20:33
Příspěvky: 1091
Bydliště: Ostrava
No jo, těch 8 let u velkého psa je zlom, kdy se může vyvrbit cokoliv.
Nicméně Menek ještě nemá 5 a je celý šťastný a hodňoučký, když ho na večer beru do bytu. Vypínám ovšem topení, takže do rána máme 15-16 stupňů a je to tak akorát pro všechny :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Venku v zimě bez boudy
PříspěvekNapsal: sob 12. lis. 2016 09:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 04. led. 2016 13:32
Příspěvky: 8
Bydliště: Votice
Tak už se zase začíná venku ochlazovat a s tím u nás přicházejí klasické dohady o tom, jak bude naše tříletá fenka berňáka spát.
Je zvyklá být převážně venku a tam i spát, domu ji ale přes den občas pouštíme, někdy i několikrát a třeba i na pár hodin. Spí venku v pelíšku (nemá boudu) na terase, která je chráněná ze 3 stran domem (otevřená strana je na jihovýchod a jsme tu ve výšce cca 500 m n. m.). Fenka není žádný cvalda, je normální, řekla bych zdravě štíhlá. Na zimu jí vždy víc krmím, tak trochu přibere. Ale i přesto nemám vůbec dobrý pocit ji v mrazech nechávat venku takhle spát.
Rodiče jsou jiného názoru, když berňáčka pořizovali, tak si prý četli zkušenosti chovatelů, že ráno v zimě přijdou na zasněženou zahradu, zavolají na psa a uprostřed zahrady se zvedne hromada sněhu a z pod ní vyběhne šťastný berňák, který tam spal. Takže to prý řeším zbytečně. Nakonec jsme se dostali aspoň tam, že bychom jí dali ten pelíšek co nejvíc do rohu, kde je velké okno až na zem, odkud by tam šlo teplo a ještě bychom pod něj dali polystyrén nebo paletu. Myslíte, že pak takhle venku může spát přes celou zimu?
Celé 3 roky to takhle zvládla (i bez toho vypodložení pelechu), ale vždy jsem měla strach a nevím, aby ji to neškodilo po zdravotní stránce.
Ještě by mě zajímalo, jestli ji můžeme takhle pouštět domů, kde je přes 20 stupňů, jestli tím nezchoulostiví. Ona je zase hrozně ráda s námi doma, tak je mi líto nechat ji celý den samotnou venku, ale nerada bych jí tímhle naopak ubližovala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střídání kotce s bytem přes zimu
PříspěvekNapsal: pon 14. lis. 2016 07:16 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Pokud bude mít na zimu lehkou nadváhu, problém s pobytem venku mít nebude. Na jaře pak může shodit.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!