Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 18:05
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Elektronický plot
PříspěvekNapsal: pát 06. dub. 2007 21:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 21. bře. 2007 18:42
Příspěvky: 200
Bydliště: Dobrá u Frýdku-Místku
Dobrý den,

chtěla bych vědět jaký máte názor na elektronické ploty?Není to příliš drsný způsob ochrany před útěkem?Nemůže to nějak narušit vztah psa k pánovi?Můj hafan je v pubertě a začíná mi e chvílích kdy je na zahradě sám utíkat k sousedům.Sice jim to nevadí,ale mě ano.Také začínám mít obavu,že stejně se zachová až jednoho krásného dne ucítí háravou fenku.
Díky za názory


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 07. dub. 2007 14:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 19. srp. 2006 08:17
Příspěvky: 91
Bydliště: Praha
Citace:
Nemůže to nějak narušit vztah psa k pánovi?
A jak?Vždyť pes si to nedá dohromady,že plot tam dal páníček!

_________________
Jestliže je láska nesmrtelná,pak pevně věřím,že se po smrti setkám se všemi psy svého života,kdyby pro nic jiného,tak pro to moře lásky,která nás spojovala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 07. dub. 2007 14:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Pejsek si za jednou nebo dvakrát uvědomí, že k plotu je lepší nechodit moc blízko a bude vyřešeno. Vztah to nenabourá a myslím, že to bude jenom ku prospěchu - pokud by ti pes utekl a vlezl někomu do zahrady, máš problémy se sousedy. Také by se mohl někde zranit nebo vlézt do lesa nebo pod auto. Zajistit si ho ohradníkem je určitě lepší, než pak tohle řešit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 07. dub. 2007 15:48 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Základní informace jsem napsal tady http://www.psycholog-psu.com/poradna/viewtopic.php?p=30600#30600. Je rozdíl mezi ohradníkem a neviditelným plotem. Používám raději ten neviditelný plot a vztahy se psy, kteří se toho zúčastnili, nám to ani trochu nenarušilo.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronický plot
PříspěvekNapsal: pon 23. dub. 2007 13:34 
Offline

Registrován: stř 13. zář. 2006 09:53
Příspěvky: 84
Lada píše:
Dobrý den,

chtěla bych vědět jaký máte názor na elektronické ploty?Není to příliš drsný způsob ochrany před útěkem?Nemůže to nějak narušit vztah psa k pánovi?Můj hafan je v pubertě a začíná mi e chvílích kdy je na zahradě sám utíkat k sousedům.Sice jim to nevadí,ale mě ano.Také začínám mít obavu,že stejně se zachová až jednoho krásného dne ucítí háravou fenku.
Díky za názory


Nedávno jsem četla výzkum týkající se elektrických plotů - kdy má pes na krku přijímač a obojek, který vydává elektrické impulzy společně s zvukovým signálem. Ten výzkum byl proveden v USA, kde s nimi mají dlouholetou zkušenost a často je to jediné řešení, protože tam úřady z estetického důvodu zakazují budování pevných plotů. V signifikantním množství případů bylo u těchto psů zjištěn nárůst agrese na psy, lidi a cyklisty. Pes si pravděpodobně spojil elektrický impulz s stimulem, který způsobil vyběhnutí k plotu - pes, chodec, cyklista.

Ve stejném výzkumu bylo provedeno i srovnání tzv. protištěkcích obojků. Srovnávali elektrické a sprejové, které vystříknou vodu s citronelovou a meduňkovou esencí. Účinnost elektrického byl 40% zatímco sprejového 80%


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronický plot
PříspěvekNapsal: pon 23. dub. 2007 15:14 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
noita píše:
[...Pes si pravděpodobně spojil elektrický impulz s stimulem, který způsobil vyběhnutí k plotu - pes, chodec, cyklista...
Vím, proč mám raději standard nebo pokud je to nutné, tak kombinaci. Moji psi, kteří neviditelný plot museli zažít, jej měli jen méně než týden a v kombinaci s povelovými nápovědami, to bohatě postačilo. Teď to už nepotřebují a následky to na nich žádné nenechalo. Prostě účel světí prostředky a není dobré spoléhat se jen na jedinou možnou alternativu, ale správně prokombinovat více doplňujících způsobů řešení. I tomuto se říká kontrast, kterému osobně dost fandím. Důležitý je hlavně rozum nad ulehčováním si čehokoli z lenosti.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Neviditelný ohradník-zkušenost
PříspěvekNapsal: úte 03. črc. 2007 08:13 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 14. úno. 2007 15:14
Příspěvky: 150
Bydliště: Praha
Ahoj,
vím, že Ruda má zkušenosti s touto pomůckou. Na chatě máme otevřený prostor, kdenepřichází plot v úvahu. Psa lze neustálým dohledem odnaučovat, aby šel za hranice. Nicméně i pro můj "klid uvnitř", kdy bych si třeba jen odskočila, by bylo třeba něco, co mne na chvíli "zastane". Zajímalo by mne tedy použití a hlavně na které psy jo a na které ne. Zda by se tím např. neublížilo psovi, co je trochu nervoznější, kolísá v náladách, atd.
A zároveň, pokud by to šlo použít pro náš případ, tak jak na to? Je jistě potřeba nejprve ůmanuálně" psovi vysvětlit, že tady ještě jo, ale za hranice už nee...
A pak by mne zajímalo, můj pes je vynalézavý, nemůže se stát např., že zjistí "zonu" a tuto zonu "přeskočí"?
Moc by mne zajímal zejména Rudův názor, protože má s touto pomůckou zkušenost a dále pak názor Essi a eviny, protože nás obě znají.

_________________
"vím, že nic nevím"..., proto se stále učím


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 03. črc. 2007 08:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 19. srp. 2006 08:17
Příspěvky: 91
Bydliště: Praha
Jan2:No díky za důvěru :wink: V tomhle Ti ale neporadím protože nemám osobní zkušenost.Vím jen,že chovatelka to na zahradě měla a hrozně si to vychvalovala ale opravdu nevím...Jen podle toho co jsem četla,tak kdybych byla nucena tohle použít,tak bych nedělala ohradník neviditelný ale měla bych tam něco čeho by se pes řídil.Alespoň třeba ten drát nad zemí(ne ho zakopávat).Ber mě ale s rezervou,moc toho o ohradníkách nevím! :wink:

_________________
Jestliže je láska nesmrtelná,pak pevně věřím,že se po smrti setkám se všemi psy svého života,kdyby pro nic jiného,tak pro to moře lásky,která nás spojovala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 03. črc. 2007 09:15 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jste líné použít vyhledávač a napsat tam v uvozovkách "neviditelný plot" autor: Desenský. Opravdu velice nerad opisuji jedno a totéž! Návod na používání zdejšího vyhledávače máte v technických informacích. Jak myslíte, že jsem tuto kopii našel? Použil jsem zdejší vyhledáváč, dělám to poměrně často.

kopie příspěvku:
Nežádoucím útěkům psa z objektu lze zabránit pouze dokonalým zajištěním objektu. Osobně používám dva spolehlivé způsoby jištění objektu před útěky chronických psích útěkářů. Jedním je běžný koňský ohradník, ale ten je nespolehlivý v zimě na sněhu, jelikož při zasněžení drátu dojde ke zkratu. Mimo tuto dobu je naprosto spolehlivý, má stejné parametry, jaké se používají u psů. Pozor však na rozdíl mezi kravským a koňským ohradníkem, ten kravský má obrovskou jiskru, mnohdy i 3.0 J, což by psům mohlo ublížit. Ten koňský je parametrově dymenzován na citlivost zvířete, a kůň i pes mají shodnou citlivot. Ty dražší, mají i plynulou regulaci a dá se nastavit jemným doladěním potřebná úroveň. Tento je natolik spolehlivý, že ho mám i na horním okraji vlčí ohrady. Ještě se mi vlk nepokusil přelézt, proto vůbec netuší, že tam něco takového je, ale jistota je jistota. Až bude dospělák a začnou fenky hárat, mohl by to zkusit a jsem si jist, že to víckrát neudělá.
Druhý způsob je "neviditelný plot", kdy máte kolem plotu natažený anténní drát vysílače, který zvládne až dva hektary (800m drátu) a pes má na krku přijímač. Má to dvě zóny, jedna je varovná (nastavitelná od půl do 5ti m), to vydá jen zvukový signál a druhá zóna je korekční (rovněž nastavitelná), tam už pes dostane "za uši". Tento způsob jištění má jen jedinou chybičku, že se musí hlídat baterie obojku, ale běžně vydrží až půl roku. Používám jej hlavně proto, že má pro malý počet psů víc výhod než klasický ohradník, u něho je totiž pořád aktivní drát a pokud něco přendaváte přes plot, nebo se nepodíváte, kam saháte, ...

Zbývající povídání na toto téma si laskavě najděte sami.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 03. črc. 2007 17:56 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 09. srp. 2006 12:59
Příspěvky: 159
který zvládne až dva hektary (800m drátu)

koukal jsem na ten odkaz a je tam fakt napsano 800m a 2 ha - jen to nechapu - 800 metry se daji ohranicit 4 hektary, tak z ceho vyplyva to omezeni? ten drat se taha nadvakrat nebo jak?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 03. črc. 2007 20:36 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
argosek píše:
...800 metry se daji ohranicit 4 hektary, tak z ceho vyplyva to omezeni? ten drat se taha nadvakrat nebo jak?
Pokud mne matematika ještě neopustila, tak 1ha = 100*100m, tudíž čtvercový obvod 1ha = 4*100m = 400m a obdélníkový obvod 2ha (100*200m) = 2*100 + 2*200m = 600m a potom 800m obdélníkového obvodu odpovídá ne 4ha, ale přesně 3ha (2*100 + 2*300m). Pokud vím, tak u 800m neviditelného plotu zvládne udržet signál jenom 1,5mm vodič.

Pokud je počítáno s 800m jen na 2ha, pak se počítá s rozdělením na 2*2ha, přičemž se ten drád na půlce odrušuje dvojitým vedením (+2*100m).

Teď to po mně raději někdo přepočítejte.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 03. črc. 2007 20:48 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 09. srp. 2006 12:59
Příspěvky: 159
Desenský píše:
argosek píše:
...800 metry se daji ohranicit 4 hektary, tak z ceho vyplyva to omezeni? ten drat se taha nadvakrat nebo jak?
Pokud mne matematika ještě neopustila, tak 1ha = 100*100m, tudíž čtvercový obvod 1ha = 4*100m = 400m a obdélníkový obvod 2ha (100*200m) = 2*100 + 2*200m = 600m a potom 800m obdélníkového obvodu odpovídá ne 4ha, ale přesně 3ha (2*100 + 2*300m). Pokud vím, tak u 800m neviditelného plotu zvládne udržet signál jenom 1,5mm vodič.

Pokud je počítáno s 800m jen na 2ha, pak se počítá s rozdělením na 2*2ha, přičemž se ten drád na půlce odrušuje dvojitým vedením (+2*100m).

Teď to po mně raději někdo přepočítejte.


co se tyce te rvni casti, tak 800 metru muzes pouzit na ohraniceni ctverce o strane 200m, coz dava 40 000m2

ale jak k dratum se vyjadrit nemuzu, protoze tomu vuec nerozumim


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 04. črc. 2007 15:57 
Offline

Registrován: pát 14. črc. 2006 11:10
Příspěvky: 27
Bydliště: stremenicko
K tomu si ješte dovolím poznamenat, že obvod hektarového pozemku se mění s jeho tvarem, tudíž čtvercový pozemek bude mít obvod 400 m, ale obdélníkový o délce 250 m a šířce 40 m už bude mít obvod 580 m...atd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 04. črc. 2007 22:14 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 09. srp. 2006 12:59
Příspěvky: 159
bandoci píše:
K tomu si ješte dovolím poznamenat, že obvod hektarového pozemku se mění s jeho tvarem, tudíž čtvercový pozemek bude mít obvod 400 m, ale obdélníkový o délce 250 m a šířce 40 m už bude mít obvod 580 m...atd.


vsak jasne - a maximalni plochu pro dany obvod ziskas prave pri a=b, jenze porad nechapu poroc na tech strankach pisou 800m a 2ha..asi je tam nejake technologicke omezeni.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: neviditelný plot
PříspěvekNapsal: pon 06. říj. 2008 19:48 
Dobrý den, chci se zeptat co je to nevyditelný plot a návod jak na to psy učit ,děkuji za odpověď


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 06. říj. 2008 20:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
pokud vím je to sistém kdy sou na pozemku umístěny nějaká čidla a pes má na krku obojek a pokud se přiblíží k hranicím pozmeku měl by dostat nějaký impuls- něco jako elektrický ohradník ale bez ohradníku

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 06. říj. 2008 22:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Kolem pozemku je v v/na zemi natazena smycka dratu ktera je antenou vysilajici signal pokud se pes priblizi k teto smycce na nastavitelnou vzdalenost zazni z obojku nejdrive vystrazny zvuk a pokud jde pes jeste bliz i korekcni el. inpulz.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 07. říj. 2008 08:37 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Tchor píše:
Kolem pozemku je v v/na zemi natazena smycka dratu ktera je antenou vysilajici signal pokud se pes priblizi k teto smycce na nastavitelnou vzdalenost zazni z obojku nejdrive vystrazny zvuk a pokud jde pes jeste bliz i korekcni el. inpulz.

jsou dostupné i "radiové" ohradníky, kde neni potřeba ten drát. Ale jsou také dražší


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 07. říj. 2008 14:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
ten drat ma tu vyhodu ze funguje i kdyz mas pozemek clenityho tvaru, s centralnim vysilacem jsou IMHO k nicemu protoze fungujou v urcite kruhove vzdalenosti od vysilace.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 07. říj. 2008 14:30 
Díky moc všem ale je v tom malý háček. Psy jsou dva a obojek je jenom jeden.Navíc ten druhý pejsek je čivava,takže na něho asi žádný obojek neexistuje?????


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 07. říj. 2008 14:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Vybiralova Jana píše:
Díky moc všem ale je v tom malý háček. Psy jsou dva a obojek je jenom jeden.Navíc ten druhý pejsek je čivava,takže na něho asi žádný obojek neexistuje?????

Obojku muzes mit kolik si koupis delaj se i na maly psy, pokud vim dela d–fence i pro kocky tak by snad civava nemela byt problem.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 09. říj. 2008 17:07 
Můžěte mi prosím poradit kolik metrů drátu mi stači na pozemek 60x60 m? Plus mínus nejaké kolo (skalka...atd)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 09. říj. 2008 23:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Obvod ctverce o strane 60m to jest 240m + nejakej ten metr na pripojeni (podle toho kde je jednotka) + ty smycky kolem tech "skalek"

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 13:36 
Díky moc za odpověď a ještě se zeptám jesli máte zkušenosti s tím když obojek bude mít jenom ten velkej pes a malej ne ,jesltli to ti druzí psy bez obojku neničí? (nekoušou ....) díky moc


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 04. lis. 2008 19:55 
Musím se s vámi podělit o moji radost. Kolem celého plotu jsem přidělala karisítě do výšky cca půl metru a před ně dala kolem celého obvodu betonové sloupky.Psy se nemůžou podhrabat a ani na neporušené pletivo nad karisítěma nemají šanci roztrhat.Nevím ,jestli ty útěky vzdaly,a jestli to už pochopily.Chodíme s něma každý den na malou procházku,a holky jsou zpokojený:-) Každopádně všem moc děkuji a těším se na další spolupráci


Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!