Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 23:57
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ztuhne a začne vrčať
PříspěvekNapsal: čtv 10. črc. 2008 06:39 
Offline

Registrován: pát 04. črc. 2008 06:34
Příspěvky: 506
Bydliště: Dubodiel 25, Slovensko
Tak som tu zasa. Podľa Tvojej rady čítam a čítam a čítam až ma z toho bolí hlava ale to je dobre. Zistila som dve veci a to: že môj pes je pekne rozmaznaný grázlik a že podstatné je to čo chcem ja a nie čo chce on. Škoda, že som sa k tomuto všetkému nedostala skôr. Ale mám jednu otázku. Situácia: prídem domov on ma radostne víta, pribehne ku men, krúti si chvostom je sa k nemu zohnem a začnem ho hladkať a on v tom ztuhne a začne vrčať. Je napnutý ako struna. Ja nechápem prečo? Nevidím žiadny dôvod na vrčanie. Ja som v pohode nemám zlú náladu ani si nemyslím, že zo mňa vtedy išla nejaká negatívna energia, ktorú by som preniesla na psa. Tak som mu dala povel daun, nechala som ho tak asi 2 minuty a pýtala som sa ho čo sa deje. Postupovala som správne alebo som ho mala napomenúť nejako tvrdšie? Ďakujem za odpoveď a za Tvoj čas.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 10. črc. 2008 07:27 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jestli jsi už někdy před tím jakkoli tvrději zakročila, je to důvod toho, proč to dělá. Tvrdost proti strachu? To fakt ne.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 18. črc. 2008 12:39 
Offline

Registrován: pát 04. črc. 2008 06:34
Příspěvky: 506
Bydliště: Dubodiel 25, Slovensko
Zdá sa mi , že na odbúranie strachu v takých prípadoch ako som opísala v minulo príspevku je najlepšia hra. Keď sa Hero zasa napne ako struna a začne vrčať tak najskôr nasleduje moja otázka, že čo sa deje veď o nič nejde a potom sa ho snažím upriamiť na hru. Napríklad mu začnem ťahať po zemi rukáv môjho trička a on sa pozerá a potom vidím ako tá strunka začne povoľovať až sa celkom uvoľní a začne naháňať ten rukáv a už je dobre. Zabudne na vrčanie a už sa iba preťahujeme o rukáv. Skrátka sa snažím zaujť ho hrou. Myslíš, že toto je cesta? :?: Pri čítaní poradne vidím kde všade som robila chyby. Bóže, toho ale bolo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 18. črc. 2008 17:11 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
I tak by to šlo.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 19. črc. 2008 23:31 
Offline

Registrován: čtv 28. pro. 2006 17:22
Příspěvky: 74
Eriko,

ale hlavne bych to nedelal jako ze se mu vnucujes, jestli rozumis, co myslim. Jinak mam taky takovyho jednoho vorecha, co ma podobny ztuhle vrcici reakce, ale da se... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 20. črc. 2008 07:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30. kvě. 2007 21:17
Příspěvky: 32
Bydliště: Piestany - SR
presne takto reagoval niekedy moj byvaly civaviak pri vitani - na jednej strane sa tesil a liezol mi na hlavu, na druhej strane stuhol a vrcal.. pomohlo, ked som si isla umyt ruky - akokeby mu vadil iny pach, nemusel byt ani od psa.. to iste robil bratovi, no na maminu nevrcal nikdy..
lenze my s bratom sme mu este robili aj napriek - ked zacal vrcat, brat na neho rozpraval vysokym pisklavym hlasom a on vrcal este viac.. ale ajtak sme nikdy nenasli pricinu..

_________________
Ktokolvek si moze mysliet, ze si nikto - tvoj pes vie, ze si stredobodom vesmiru. (Pam Brown)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 21. črc. 2008 06:42 
Offline

Registrován: pát 04. črc. 2008 06:34
Příspěvky: 506
Bydliště: Dubodiel 25, Slovensko
Všetkých Vás pozdravujem a ďakujem. Príčina bude asi v tom ako už napísal Rudko, že som pred tým uz tvrdšie zakročila. Keď si spätne premietam niektoré situácie tak som to občas nezvládala a nekonala najsprávnejšie. :oops: Musím ešte na sebe popracovať.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: "mučí" a začne se klepat
PříspěvekNapsal: ned 14. pro. 2008 19:11 
Dobrý večer,
moc prosím o radu. Částečně už si snad dokážu odpovědět po přečtení tady uvedených názorů, ale jen částečně... Rodiče mají dvouletého hovawarta. Od mala je zlatíčko, je submisivní, poslední štěně z vrhu, a nikdy s ním nebyly žádné problémy, proto na něj nikdo nikdy nevztáhl ruku - leda zvednul hlas v případě potřeby. Není moc cvičený, ale přesto skoro vždy poslechne. Problém nastal asi před dvěma měsíci - sem tam, když ho někdo z nás hladil, ztuhl a začal "mučet" - ne vrčet, ale tak jako skorovrčet. Minule ke mně přišel se pomazlit, pak zase ztuhnul a mučel, pleskla jsem ho lehce přes čumák (vždycky jsem byla poučována, že pes si nemá dovolit vrčet na pána jakožto na vůdce smečky, je to pravda??), mučel dál, tak jsem mu dala dva povely, všechno plnil ale pořád protestoval a začal se klepat ve slabinách. Nevěděla jsem co mám dělat, tak jsem se ho snažila povzbudit, pořád nic, tak jsem ho nechala být a přešlo to. Od té doby se to stalo víckrát i rodičům, asi dvakrát i zavrčel, klepal se, vůbec nevíme jak se v tom okamžiku chovat, báli jsme se jestli není nějak nemocný, když to začal dělat tak najednou, ale veterinář zatím nic nezjistil...Kvůli špatným zkušenostem - předchozí dominantní pejsa, náš první pes, si na nás "otvíral čumák", to byla naše velká chyba, kterou nechceme opakovat - chtě nechtě začínáme mít trochu respekt když ho jdeme mazlit, chceme to změnit. Moc prosím aspoň o krátkou písemnou odpověď, kterou bych mohla přeposlat rodičům, aby se na jejím základě odhodlali zavolat Vám, pokud to bude třeba, je to s nimi trochu složité :roll: . Děkuju moc a hlavně Vám děkuje náš pesan!


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14. pro. 2008 19:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
no zaprvé bych nechodila ho mazlit ale namazlení bych si ho volala. ale zjistit příčinu tohohle mručení- vrčení je takhle po netu takřka nemožné

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14. pro. 2008 19:36 
nechodila mazlit - dřív si to vždycky nechal radostně líbit a spokojeně funěl, přijde mi divné obcházet jeho místo obloukem, pokud teda zrovna nespí...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14. pro. 2008 19:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
ivčaO nemusíš ho obcházet obloukem jen si ho nevšímej když na tom místě je- když si ho chceš pohladit zavolej si ho

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14. pro. 2008 19:39 
to můžeme realizovat, díky... hlavně ale doufám, že mi pan Desenský poradí s tím klepáním......


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14. pro. 2008 19:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 01. úno. 2008 16:07
Příspěvky: 51
Bydliště: praha 10
Pokud se chová takto, připadá mi to na mručení ze strachu a nejistoty (rikate ze je spise submisivni), takže bych v žádném případě neplácala přes čumák ani jinak netrestala, musi se na to jit uplne z jine strany. Je mozne, ze ma s vami nejakou spatnou zkusenost, kterou si treba ani neuvedomujete, ale pes je nejisty a treba se nejakym způsobem citi ohrozen. Zazila jsem to u sveho psa take, pamatuju si, jak jsem si ho chovala a ze srandy cuchala ke brisku a najednou se ozvalo hrozny vrceni, bylo mi jasny, ze se citi ohrozen. Na nasem vzathu jsme hodne zapracovali- zadne nasili, byt se to v ocich některých lidí jako nasili nejevi (facky apod.), vice prace se psem a hrani se psem, zaroven ve smeru "rozmazlenosti" jsem zavedla obcasnou ignoraci a hodně se to zlepšilo (furt je ale na čem dělat, ale díky bohu temhle strankam jsem aspon par veci pochopila).
S tim obecnym, ze pes nema vrcet na pana: jakmile se to stane, neco určitě neni v poradku, ale musi se resit hlavne pricina (rozmazlenost, agrese vs. strach) a ne pausalizovat: pes na me vrci, dam mu za usi, at uz vrci z jakehokoli duvodu apod. Je to jen muj nazor, jak psala ajka po netu je těžké něco řešit, určo si pockejte na povolanejsi a zkusenejsi nazory, hlavne samozrejme na "červený text". :-) drzim palce


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14. pro. 2008 20:07 
Jeje, jestli se může cítit ohrožený kvůli drbání čupřiny, to by mě mrzelo :( Děkuju!


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14. pro. 2008 21:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 01. úno. 2008 16:07
Příspěvky: 51
Bydliště: praha 10
Nemyslim, že by to bylo tím drbáním čupřiny jako takové :-) ale že se najednou dostane do situace, kdy neví, co přijde, co by měl dělat a čekat. Třeba ten muj pes to tenkrát udělal na čmuchání bříška, což je určitě pro psa citlivá oblast, ta čupřina moc ne :-), ale to pak i když třeba sem si s ním hrála a mírně do něj žďuchala, hladila ho, laškovně jsem ho pošťuchovala a najednou jsem viděla, jak zničehonic ztuhnul, ocas se mu napnul a začal vrčet, měl výraz nejistej, těkal očima, prostě se bál, jak to myslim, co s nim chci delat apod... u mě to bylo způsobeno jedním nešetrným a příliš tvrdym zákrokem a pak už se to vezlo. Proto teď už vím díky této poradně, že tudy cesta nevede ani náhodou. Pokud má k psovi přístup celá rodina, je možné, že někdo jiný než vy vůči němu byl také nějakým způsobem nepřiměřený /např. trest byť jen zvýšeným hlasem za něco, co ten pes už stejně neví, že provedl, z toho pramenící nejistota apod./.. těch možností je hodně, ale rozhodně psa za toto netrestat (evidentně je to strachová reakce), jinak to bude horší a horší.. vím to z vlastní zkušenosti :( ale jak jsem psala výše, počkejte si na kompetentního poradce, nebo v nejlepším případě na p. Desenského


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14. pro. 2008 21:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Ivčo, Ajka má pravdu, nechoďte k němu si ho hladit, ale zavolejte si ho. Nešli jste k němu tak, aby neměl kudy "unikout"? Píšeš, že je velmi submisivní. U takového psa bych nevolila příchod s přímým pohledem do očí, spíš vlídné přivolání, kdy já stojím spíš bokem k psovi a dívám se jinam, nebo si dřepnu na bobek a nechám psa přijít za sebe, pokud to chce. S tím hlazením - dala bych si záležet na tom, abych neobjímala, netiskla k sobě, nepoplácávala, ale jemně pohladila tak, aby mu to bylo příjemné.
Tím, co jsi dělala po tom, co ztuhl a začal vrčet, jsi ho asi docela dobře zmátla - nejdřív jsi trestala,pak povzbuzovala, chlácholila - to jde všecho proti sobě a když to takhle zkombinuješ, musí z toho být pejsek ještě víc rozhozený.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: "mučí" a začne se klepat
PříspěvekNapsal: pon 15. pro. 2008 04:54 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
IvčaO. píše:
...Minule ke mně přišel se pomazlit, pak zase ztuhnul a mučel, pleskla jsem ho lehce přes čumák ...
...mučel dál, tak jsem mu dala dva povely, všechno plnil ale pořád protestoval a začal se klepat ve slabinách...
Podle mne vidíte strašidla, tam kde nejsou. Stejně tak, jak zacházíte s ním, zachází on s vámi a když nevíte, co po něm chcete, jak má ten pes vědět, co má dělat. Drží si vás dál od těla právě proto, že neví, co má od vás čekat. Třeba to, že ho plesknete jen za to, že si vás drží od těla, abyste ho třeba nepleskli. Tomu se říká začarovaný kruh. Ovšem za problémy s tím souvisejícími nemůže váš pes, ale právě ten váš přístup k němu.
Rozmotat tento kruh nebude tak snadné, jako bylo se do něho dostat. Budete muset nastavit znovu důvěru a při tom si udržet respekt, což po netu nevyřešíme.

Citace:
vždycky jsem byla poučována, že pes si nemá dovolit vrčet na pána jakožto na vůdce smečky...
Jenom člověk, který se psů bojí celkově, se bojí každého zavrčení. Vrčení je vedle kňučení a štěkání jeden z dalších zcela běžných hlasových projevů, kterým se pes vyjadřuje. Ovšem vrčení má mnoho významů a může znamenat spousty konkrétních frází, podobně jako naše mluvení. Například moje šeltie Romyna vrčí málokdy a když už vrčí, skloní se na předních a je z toho přátelská provokace do hry, když ukecává nějakého většího kámoše, aby s ní poblbnul. Když chce naopak psa od sebe odehnat, bez zavrčení vycení zoubky.
Kdybych se měl bát každého protivného zavrčení psů, se kterým se setkám, už by mne dávno trefilo. Důvěra s respektem se mimo jiné projevuje tak, že si s tím druhým vzájemně vymezíme hranice, kam toho druhého pustíme a kam už ne. Psi tuto hranici dávají najevo právě temným vrčením nebo ještě přidají vycenění zubů, když to chtějí zdůraznit a olizováním, nebo jen prostrčením jazyka mezi zuby, když to naopak chtějí oslabit. Na zdůrazňování čistým ceněním zubů si pozor samozřejmě dávám, protože za ním už je tenká hranice do agresivity, ale agresivita to zpravidla ještě není. Avšak mít prosté temné zavrčení za agresivitu, považuji za paranoidní starch založený na fiktivních předsudcích stejně jako je ten, že vlci žerou Karkulky.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16. pro. 2008 10:30 
Děkuju za odpověď!! Vrčení ve hře samozřejmě nepovažuju za něco co si pes nemůže dovolit, to jsem se špatně vyjádřila:). Mohl byste mi prosím poradit, co bych tedy měla dělat konkrétně, když situace nastane - pes přijde, hladím, ztuhne a začne vrčet? V příspěvku výše paní navrhuje začít si hrát, jsou i jiné způsoby? A když např. pes vleze pod stůl, chci si sednout ke stolu, kde je pes a on na mě zavrčí (to se stalo teď nedávno bratrovi), to se dá taky řešit hrou? (vítám samozřejmě i rady ostatních pejskařů!)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16. pro. 2008 10:36 
Taky nechápu že se nás dřív nebál a teď najednou začal, do těch dvou let žádný takový problém neměl...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16. pro. 2008 11:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
dala bych psovi trvale krátké vodítko, naučila bych jej základní povely. Opravdu naučit, vysvětlovat, opravovat, netrestat za to že to pes ještě neumí. V situaci pes pod stolem bych psa nejprve přivolala (případně vytáhla za vodítko), pochválila, sedla si... Vypustila bych jakékoliv fyzické tresty - žádné plácání. Naopak zařadit co nejvíce kontaktních her a mazlení aby se pes postupně přestal bát doteků a být nejistý. Pokud mám pocit že už na psa tlačím moc, hru ukončím - nejlépe chvilku před tím než to pes neunese a zavrčí. A ideálně pochopitelně návštěva na Vlčárech nebo aspoň na terénním freečku.

Choďák byl zezačátku se mnou taky nejistý - vybrat bodlák z chlupů byl obrovský problém, do sprchy nee a ukázat břicho? Nikdy! Postupně když zjistil že ho nesežeru tak bodláky no problem, sprcha na první povel a na záda se klidně vyvalí kdykoliv, i v situacích kdy by mě fakt nenapadlo to po něm chtít, ale on je úplně v pohodě. Při hře neřešíme kdo je zrovna nahoře a kdo koho právě "vraždí" - oba víme že je to hra a víme že ten druhý úmyslně neublíží. Když byl odřený od nového postroje, nechal se ode mne bez protestů ošetřovat - vystříchat chlupy z odřeného břicha, rozpustit slepence, vyčistit,... ale taky je fakt že já jsem ho snad nikdy "nezradila" tak aby měl důvod převést počáteční nedůvěru do skutečného strachu či nejistoty, u vás bude ta cesta o to delší... i proto bych doporučila Vlčáry, ať hned vypustíte všechny chyby, i ty které si zatím neuvědomujete

Mohli jste psa někdy nějak zradit, potrestat v okamžiku kdy netušil za co, když pak z toho byl nejistý tak jste ještě přitlačili a problém je na světě. Teď už bych to "proč" řešila jen do té míry aby se příště podobná chyba neopakovala, ale prioritou je dát psa (a váš vztah) do pohody.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16. pro. 2008 12:44 
Offline

Registrován: pát 04. črc. 2008 06:34
Příspěvky: 506
Bydliště: Dubodiel 25, Slovensko
Pokiaľ môžem do to vstúpiť tak by som iba povedala, že je vrčanie a vrčanie. Môj pes vrčal z neistoty a tiež z toho, že som ho občas tiež pekne zmiatla mojím prístupom. Ale musím povedať, že to je spôsob komunikácie. To hranie fakt pomohlo. Ale aj to, že som si ho začala menej všímať a niektoré veci už neriešim. A tiež som prišla na to, že hneď za lopatkou má miestečko, ktoré keď poškrabkám tak sa v sekunde úplne zmení. Tam keď sa ho dotknem tak sa okamžite zvalí na chrbátik a vyvalí bruško a čaká, že ho poškrabkám. V poslednej dobe to robí skoro stále a hocikde. Myslím, že mi viac dôveruje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 17. pro. 2008 00:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 26. lis. 2008 12:50
Příspěvky: 17
Bydliště: Vysočina, Brno
Tohle je pro mě opravdu velice zajímavé téma.
Měla jsem a mám psy po svém boku celý život, různá plemena, věk, pohlaví, s různou minulostí, ale opravdu se mi ještě "nepodařilo", aby na mě můj pes zavrčel.
Čtu tady různá témata se zájmem, neboť poznatků nebudu mít nikdy dost, a nestačím se divit, kolik problémů existuje.
Ono je totiž "vrčení", vrčení, Vrčení a "Vrčení" a každé má svoje. Jedno spadá ke psům, kteří mají špatnou minulost, jedno ke strachu, jiné k nedůvěře, další jen k obyčejnému "remcání" atd.
A až můj Papiš má právě ten styl "brblání pod fousy", který je pro neznalého znakem vrčení, pro mě brblání - je fakt, že u pidi plemene je těžké ty tóny rozeznat, narozdíl od většího :D - a to ještě nepravidelně a já vím vždy proč má tu potřebu to okecat. Je to hrdý, zcela bezproblémový pes, ale prostě si rád okecává. Neřeším to, není co.
Někteří psi při vítání pánečka - z přemíry emocí - dostanou "jakýsi zkrat", ztuhnou a vrčí, ale to vrčení je zase jiné, není zlé, jen jakoby "vypouští páru", nebo jak to nazvat. Pozorovala jsem to u dost hyperaktivních kotcových psů na cvičáku, když se těšili, že přišel pán a půjde se cvičit. Pozorovala jsem to svého času u pudlíků závisláků, když panička přišla z práce a šlo se ven.
U svého kavkazáka jsem dlouho myslela, že je úplně němý, nevrčel, neštěkal :lol: To přišlo až časem, ale vůči mně zůstal "němý" i nadále, jeho komunikace se mnou probíhá nejvíce pohledem, a pak celým jeho tělem.
Asi je můj příspěvek trošku mimo téma, za což se omlouvám, ale opravdu mne toto téma zaujalo a jsem zvědavá, co dalšího kdo připíše za zkušenost :oops:

_________________
Jiná cesta, stejný cíl.

Řekni mi, já to zapomenu. Ukaž mi, možná si to zapamatuji. Nech mě, zkusit si to a já to pochopím.(Čínské přísloví)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 22. pro. 2008 21:13 
Dobrý večer! Tak prozatím praktikujeme přivolání na mazlení a dáváme mu pokoj na jeho místečku. Jsem teď doma třetí den a hafo se ještě "neozval" - uvidíme dále.. Hlavně se snažím pracovat na sobě, předem potlačit případnou nervozitu z případného zavrčení, abych mohla pak reagovat lépe dle vašich rad... A taky poučuju rodinu co to jde.. :-) Přeju všem, kdo sem ještě do Vánoc zavítají, a samozřejmě panu Desenskému a jeho smečce, krásné svátky!


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 23. pro. 2008 09:06 
Offline

Registrován: pát 04. črc. 2008 06:34
Příspěvky: 506
Bydliště: Dubodiel 25, Slovensko
U nás to vrčanie bolo o rozmaznanosti a nepochopení. Vďaka tejto poradni už chápem veci o ktorých som nemala ani páru. Ja by som ti IvčaO. dala iba jednu radu. Čítaj tu všetko! Zistila som totiž, že aj téma, ktorá vôbec nesúvisí s problémom Ti môže pomôcť a získaš rady, ktoré sa Ti môžu hodiť. Viem je tu toho veľa ale oplatí sa to. Držím palce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ztuhne a začne vrčať
PříspěvekNapsal: sob 27. bře. 2010 10:49 
Offline

Registrován: úte 14. dub. 2009 19:54
Příspěvky: 1
Bydliště: Chraštice, Příbram
Mám také dotaz ohledně vrčení. Můj pes- rok a půl je od mala velkej bázlivka, dřív mi štěkal na lidi, nechtěl se nechat hladit, apod.. Od té doby, co bydlíme v centru Prahy jsme udělali obrovské pokroky- chodí po městě bez vodítka, na lidi neštěká, pohladit se nechá skoro od všech a často u toho i vrtí ocasem, o čemž jsme si dřív mohli nechat jen zdát. Stále je občas lekavý, ale děláme si z něj srandu, tak se to snad zlepší. Máme však jeden velkej problém, kterej jsem myslela, že už jsme vyřešili, ale včera mi to udělal zase, tak jsem z toho v háji. Když vidí nějakou naší kamarádku, tak se k ní jde přivítat, ale když k němu vztáhne ruku, tak vyjede a vrčí. Dělá to jen holkám a v devadesáti procentech těm, který zná. Nekousne přitom, ale vypadá to hrozivě. Pak už je s nima v pohodě, mazlí se, vrtí ocasem. Fakt nevim, co si o tom myslet a dost mě to trápí. Párkrát se mi stalo, že mi takhle "vyjel" na někoho opilího, kdo si ho chtěl pohladit, nebo když na něj byl někdo moc hrr a vrhnul se na něj. Pak si také člověka očuchá a je to o.k. Jen nechápu, proč mi to dělá u lidí, který má rád. Občas mam pocit, že nikdy nebudu mít normálního psa :( ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ztuhne a začne vrčať
PříspěvekNapsal: pon 29. bře. 2010 07:58 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Podle popisu problému z toho vychází, že jste nezvládli taktiku převýchovy v odbourání strachu z lidí, kde je nutné uhlídat si rozdíl mezi obavami, strachem a hysterákem, přičemž je nezbytné přistupovat v jednotlivých fázích různě a variabilně je měnit podle momentálního stavu věci. Jestliže jste někde na psa přitlačili víc, než kolik pes unesl, pak už to nebyl správný směr do pohody, ale tehdy se to začne přetáčet do opaku, tedy do averze vůči lidem. Prostě jak se říká, všeho moc škodí a je třeba praktikovat jistý cit. Už z tohoto důvodu dělám individuální konzultace, aby lidi věděli, co kdy mají dělat a když nemají jasno po jedné návštěvě, pak je dobré přijet i na další, kde se doladí detaily. Experimenty s ovládáním psychiky psa bez znalosti finálního výsledku daného detailu v reálném čase je značně riskantní. Jednoduše řečeno překročila jsi hranici, kterou je třeba včas vycítit a v reálném čase uzpůsobit taktiku, ne dělat automatický nátlak za každou cenu, aby si pes vytvořil vůči jednotlivým prvkům této metodiky "obrannou zeď".
Věř, že tohle po netu nevyřešíš a na základě amaterských rad na venčení už vůbec ne. Jen to zhoršíš. I fríčka jsou na tohle málo, chce to individuálku.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ztuhne a začne vrčať
PříspěvekNapsal: pát 18. bře. 2011 17:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 14. čer. 2009 18:37
Příspěvky: 38
Bydliště: Šumperk
Já jsem měla (mám) podobný problém. Párkrát se stalo, že doma, když jsme se vítali a málokdy i když jsem s Luckym měla normální kontakt, tak stuhnul, čuměl jinam a potichu zavrčel. Určitě jsem to neřešila dobře, že jsem ho poslala na místo tím stylem, že na něj nemám náladu. Po chvíli jsem ho zavolala a hráli jsme si a už bez vrčení. Teď už to dlouho neudělal.
Ale spíš mě trápí jiná věc. Nedůvěřuje cizím lidem a provozuje na nich to, co mi dělal doma. Toto jsem si netroufla už nějak řešit, abych neudělala ještě větší chybu než to, že to nechám plavat. Není agresivní, jen jim nevěří a chce se raději udělat neviditelným :-) . Toto dělá i na mého dědu. Ale to chápu, proč se tak k němu chová :laughing7: . Kontakt se psy řeší v pohodě, ikdyž se na cvičáku naněj párkrát jeden pes pusil, tak se k němu pokaždé točil prcinou, protože opravdu konflikty nemá rád a nevyhledává je. U nás si neagresivní psi běhají po cvičáku volně, takže už od miminka je volně mezi ostatními psy a i na prochajdě když se s nějakým psem seznamuje, tak bez problémů. Jen ty lidi mu nějak vadí. Tak prosím o radu jak bych měla reagovat, když zače vrčet a stuhne před lidmi? :-k


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ztuhne a začne vrčať
PříspěvekNapsal: pát 18. bře. 2011 20:26 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Četla jsi předchozí příspěvek? :wink: A jen ještě dodám, není to ani tak o důvěře k těm lidem, kteří si ho hladěj, jako spíš k tobě.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Vrčí a klepe se...
PříspěvekNapsal: čtv 08. bře. 2012 11:02 
Offline

Registrován: stř 05. říj. 2011 19:45
Příspěvky: 5
Bydliště: Ostrava
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, můj pes poslední dobou přestává mít rád lidi, jejichž psy taky nemá rád. Jednoho kamaráda, jehož pes ho pokousal, cítí to z něho a i když byli bezvadní kamarádi, najednou se mu vyhýbá a vrčí na nej. To bych ještě pochopila. Ale přestal mít rád i kamarádku, jejiž psa nemá jen rád, nikdy mu nic neudělal, jen ho nemá rád a tak se už nebaví ani s tou kamarádkou. Nedávno na ní i vrčel jak si ho hladila, otočil hlavu na druhou stranu a vrčel, pak se začal i klepat. Jak se mám v tu chvíli zachovat. Nechci ho trestat, když se bojí, ale zas ho nemůžu nechat vrčet na lidi..
--- zlúčenie príspevkov---
ještě dodám, že pejskovi je 1,5 roků a je od mala velmi dobře socializovaný jak se psy, tak s lidmy.. až kolem jednoho roku mu přestali být sympatičští někteří psi (feny a štěňata ok). Je hravý, ale bojí se zřejmě i venku sám po tmě, protože tam štěká. Nevím, co jsem v tomto směru zanedbala.. Renina


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ztuhne a začne vrčať
PříspěvekNapsal: čtv 08. bře. 2012 19:59 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Tou správnou socializáciou by som si nebola taká istá, pretože toto je prejav neistoty, v ktorej potrebuje pomôcť, čo je ale individuálna záležitosť a preto je lepšie riešiť ju osobne, nie cez net. Možno niečo napovedia staršie príspevky, odporúčam ale telefonicky dohodnúť návštevu na Vlčároch. Kontakt a čas, kedy volať je v banneri hore. Odporúčam zatiaľ požiadať tých, ktorí psa kontaktujú, aby sa mu nepchali "pod chvost"...

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: re:
PříspěvekNapsal: čtv 08. bře. 2012 21:04 
Offline

Registrován: stř 05. říj. 2011 19:45
Příspěvky: 5
Bydliště: Ostrava
Tak já nevím, od štěnete je pořád v kontaktu s lidmi, se skupinami lidmi, se psy pořád a toho se držíme doteď, jen se bojí těch určitých lidí, kteří mají psy, které nemá rád. A na procházce si sem tam taky vybere někoho kdo se mu zřejmě nelíbí začne se plížit a pak na něj začne štěkat. O těch Vlčárech už jsem taky uvažovala. Díky za info.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ztuhne a začne vrčať
PříspěvekNapsal: čtv 08. bře. 2012 21:17 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
To ale na správnu socializáciu nestačí, že je s ľuďmi a psami. Záleží aj na tom, či dostal správne odpovede na otázky, ktoré riešil.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!