Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je úte 16. dub. 2024 05:46
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 120 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: úte 09. bře. 2010 17:11 
Offline

Registrován: pát 12. pro. 2008 12:19
Příspěvky: 22
Bydliště: Slovenko, Martin
...skor je to uz psychycke....mozno stratila doveru....jedno viem iste ak s tym nieco rychlo nespravim skor ci neskor nieko uhryzne....uz sa jej bojim aj ja..... :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: úte 09. bře. 2010 18:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led. 2010 14:32
Příspěvky: 621
Bydliště: Praha 10, Vršovice - Břeclav (občas)
Vašková Lucia píše:
Pokazili sme asi vsetko co sa dalo na nej....je velmi chytra, povelom rozumie....moze na nu vplyvat aj ked sa hara alebo ze by mala svoje obdobia ????


... přijde mi, že respekt by jste asi měli, ale nemáte důvěru .. něco jste pokazili, nepřiměřený trest, nesprávná (nepřiměřená) reakce na nějakou činnost. Proto se tak chová ... po internetu vám tu nejspíš nikdo neporadí .. tohle se musí vidět v reále. Nebo rovnou zavolejte Rudovi a promluvte si s ním

(může být třeba i nemocná, ale to je jen možná ... úvaha)

_________________
V myšlení neusilujte o informaci, ale o přeměnu.
Dokud si budete myslet, že cesta hmotného štěstí je pokrokem, nebudete usilovat o to, aby jste změnili sami sebe.

(Bhagavadgíta)

http://jardagungan.rajce.idnes.cz/

Jarda - Gungiskunk a Skůbydunk (Maggie a Bublina)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: úte 09. bře. 2010 19:34 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Respekt bez důvěry není respekt, ale pouhý strach.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: úte 09. bře. 2010 21:26 
Offline

Registrován: pát 12. pro. 2008 12:19
Příspěvky: 22
Bydliště: Slovenko, Martin
nema doveru to vidno....ked prichadzam je stastna neha sa pohladit, chce sa hrat ale nastane daky zlom nieco sa udeje v jej hlave, mozno zla spomienka a bum, zavrci (upozornuje ma-,,bojim sa a uhryznem ak bude treba,,) asi toto si mysli ked vrci....skoda ze neviem citat jej myslienky...je to asi na dlhsie to viem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: čtv 08. dub. 2010 12:30 
Offline

Registrován: pát 12. pro. 2008 12:19
Příspěvky: 22
Bydliště: Slovenko, Martin
zlepsilo a to :) je veselsia, stastnejsia.... chce sa viacej hrat....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: čtv 08. dub. 2010 18:37 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
:icon_thumright:

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: úte 05. říj. 2010 19:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 30. říj. 2008 12:40
Příspěvky: 238
Bydliště: Bratislava, SK
Ahojte, aj mne sa prihodil strach zo mňa. Viem, že asi dostanem radu, aby som si dohodla konzultáciu, pracujem na tom (viac-menej sa dohadujeme s kamarátkou a jej holanďákom), takže asi skôr nejaký koment, ak máte.
Môj Arisko začal mať zo mňa strach. Akoby mu preskočí, stiahne chvost, uši dozadu, začne prešľapovať a cúva predo mnou. Robí to vtedy, keď ho nijako nekontaktujem, robím niečo iné, nepozerám na neho alebo som dokonca chrbtom. Riešim to tak, že pokračujem v tom, čo som robila a po chvíľke idem okolo neho a niečo priateľsky prehodím, ale nepozerám na neho, lebo to mu zvyšuje strach. Potom sa upokojí a je ok.
Má peknú, radostnú poslušnosť, je úplne bezproblémový, prechádzky s ním sú pohodové, je veselý, mazná sa so mnou, je na mňa dosť naviazaný. Ak sa bojí, uteká sa ku mne schovať. Nikdy som ho netrestala, maximálne dostal v puberte po zadku, ale to sú aj prsty na jednej ruke veľa. Nikdy som ho neválala, neťahala za kožu a podobne, len veľmi zriedka zvýšim hlas. Je veľmi dobručký, takže ani nie je prečo.
Čo môžem pre neho urobiť dovtedy, kým prídeme na Vlčáry?

_________________
Bígl v núdzi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: úte 05. říj. 2010 19:09 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Něčím podobným jsme si s Bonym taky prošli. Já jsem jednala tak, že v tomto stavu (i předemnou zdrhal), dostal nekompromisní "lehni", došla jsme k němu - ne přímo, nekoukala jsem se do očí, na pohodu. Pochválila za odložení, dala přivolání nebo k noze, pochválila jemně za to a šlo se normálně zase dál. Už bylo vše v pohodě. Dělal to hlavně když byl přetažený, unavený, já měla blbou náladu... vždycky byl nějekj důvod, ale ten mi došel až později.

OT: pozdravuj Calwen a ať mi dá vědět, kdy sem pojedete!

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: stř 06. říj. 2010 09:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 30. říj. 2008 12:40
Příspěvky: 238
Bydliště: Bratislava, SK
Uf, fajn.

OT: Pozdravím a dáme vedieť :wink: .

_________________
Bígl v núdzi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: stř 13. říj. 2010 09:29 
Offline

Registrován: pon 16. čer. 2008 21:16
Příspěvky: 48
Bydliště: České Budějovice
Před chvílí se mi stala zvláštní věc....jdu s čubinou (háravka v tom nejlepším) hrajeme si s míčkem a talířem....jako obvykle...udělala jsem na ni takovýho bubáka....zvedla pokrčené ruce a bručela na ni jako normálně...hra....ale čuba najednou vytřeštila oči a bylo po hře, celou cestu na mě koukala jako na zjevení pořád se otáčela, koukala na mě se schlíplýma ušima.Teď leží co nejdál ode mě a jen po očku mě každou chvíli pozoruje...když jsem si ji zavolala k sobě tak si lehla hlavu otočila co nejvíc ode mě a byla celá ztuhlá a sem tam se zatřásla....Nenapadá vás někoho co by to mohlo způsobit....?a co s tím?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: stř 13. říj. 2010 09:34 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Tipuju, žes to udělal buď v nevhodnou chvíli (nevšimla sis, že se něco akorát děje/stalo) nebo je to prostě tím háráním. A co s tím, nic. Chovej se úplně normálně, když budeš mít náladu, tak jí udělej jemnou škodolibost, aby ses mohla zasmát, od srdce. Když ne, tak jí rozhraj nebo rozcvič nenuceně na pamlsky, míček.... nebo s jíným psem (čubou).

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: pon 18. říj. 2010 12:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 30. říj. 2008 12:40
Příspěvky: 238
Bydliště: Bratislava, SK
Arisenkovi sa to stále zhoršuje :( . Myslíte, že by mu mohli do doby, kým pojdeme na Vlčáry, zlepšiť, resp. zvýšiť jeho pohodu toto: http://www.phytovet.cz/cz/detail/2-phyt ... wn/11.html ? Má to nejaký zmysel alebo je to blbosť?

_________________
Bígl v núdzi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: pon 18. říj. 2010 12:20 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Na tohle bych moc nesázel.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: pon 18. říj. 2010 12:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 30. říj. 2008 12:40
Příspěvky: 238
Bydliště: Bratislava, SK
Desenský píše:
Na tohle bych moc nesázel.

Hm, myslela som si to :? .

_________________
Bígl v núdzi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: pon 18. říj. 2010 19:07 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: stř 08. lis. 2006 19:02
Příspěvky: 538
Bydliště: Stráž nad Nežárkou
Cool down svoji funkci plní, vyzkoušeno. Jen v řešení tvého případu je to 50:50 že to bude mít pro tebe žádoucí efekt, když nevím nad čím tvůj bígl přemýšlí. Podobné reakce znám od borderky. Dělá to při výcviku v případě, kdy panička lehce znejistí. Například když pes nepředvede daný cvik přesně, tak se jakoby zastydí, že to pes nezvládl, úplně ztratí elán a tím psovi nejen že nepomůže naučit se ten cvik pořádně, ale ještě ho uvede do zmatku. Připadá mi, že si pes vyčítá, že s paničkou je něco v nepořádku-že si to vztahuje na sebe. Co je u vás-netuším...

_________________
Musíme jít a dívat se. (J. Y. Costeau)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: pon 18. říj. 2010 19:11 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
To, co popisuješ, jsem viděla u pracovních border, které byly nuceny dělat něco jiného, než pást. U ovcí se zase rychle srovnaly a staly se odolnějšími.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: pon 18. říj. 2010 20:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. črc. 2009 12:17
Příspěvky: 672
Bydliště: Brno
Lindchen píše:
Robí to vtedy, keď ho nijako nekontaktujem, robím niečo iné, nepozerám na neho alebo som dokonca chrbtom. Riešim to tak, že pokračujem v tom, čo som robila a po chvíľke idem okolo neho a niečo priateľsky prehodím, ale nepozerám na neho, lebo to mu zvyšuje strach. Potom sa upokojí a je ok.

možná plácnu absolutní blbost, ale nemůže toto jeho chování souviset s tím druhým bíglíkem z útulku?

_________________
Nesuď druhého, pokud jsi neušel míli v jeho mokasínech.
http://pe3ce.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: úte 19. říj. 2010 08:18 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Podle mne je tam několik nežádoucích stereotypů.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: stř 20. říj. 2010 10:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 30. říj. 2008 12:40
Příspěvky: 238
Bydliště: Bratislava, SK
Bíglika sme si nakoniec nevzali. Toto jeho správanie sa mi nezdalo a neviem, či by bolo vhodné aj pre druhého psíka vidieť toto správanie, aby to napr. neodkukal a podobne. Takže ho chodím len navštevovať, brávam ho na výlety a tak, ale nevezmeme si ho, hľadám mu vhodného majiteľa, o kom viem, že je to fajn človek.
Mám silný dojem, že sme doma prišli po analýze na to, čo to spôsobuje, resp. s čím si ma spojil (mám zápisky zo všetkých "incidentov"). Polepším sa a uvidíme, či to bolo ono alebo nie.

_________________
Bígl v núdzi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: pát 25. lis. 2011 14:39 
Offline

Registrován: čtv 16. čer. 2011 15:10
Příspěvky: 3
Bydliště: české budějovice
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu.
S partnerem jsme se ujali nalezeného pejska, podle veterináře 3-4 letého, křížence teriéra (má asi 6 kg). Byl nejspíš vyhozen z auta. Máme ho asi měsíc a půl, za tu dobu se naučil několik základních povelů a tak v 90% je plní. Problém je,že občas vrčí, ale pouze na partnera. Např. partner ho odešle na místo, pes neposlechne tak mu to partner zopakuje a když znovu neposlechne, tak ho vezme a donese ho tam a v tu chvíli začne vrčet a někdy se mu i dívá do očí, ale neožene se. Když ho ovšem okřikne, nebo převalí na záda je to ještě horší, spíš bych řekla, že pomáhá když mu důrazněji řekne např. "co blbneš, nic ti nedělám" a pes se uklidní. To samé třeba když ho chce naložit do auta, pes na povel nevleze do auta (ale povel zná), tak ho vezme a dá ho dovnitř a on zase vrčí. Občas na něj vrčí i když ho hladí, to se ale přitom rozvalí na záda a uhýbá pohledem a po chvíli přestane a užívá si hlazení. Jinak si s ním partner hraje, cvičí s ním povely, chodí ven. Myslíte si, že jde o strach nebo o agresivitu nebo o nedůvěru k partnerovi? Co děláme špatně? Může mít pejsek nějak "blok" z minulosti? Předem děkuji za rady a připomínky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: pát 25. lis. 2011 17:21 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Tebinka áno, je možné, že niekto so psom zaobchádzal tak, ako tvoj priateľ, čo pes chápe ako nebezpečný vstup do jeho osobnej zóny a ohrozenie. Preto je vhodné psa neodnášať na rukách, ale doviesť ho v kľude a s úsmevom hneď po prvom povele na vodítku na určené miesto. Tento postup pomôže aj pri zlepšení reakcie na základné povely, ktorá nie je až tak úplne spoľahlivá. Daj si tu na poradni do vyhľadávača "couračka".

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: pát 25. lis. 2011 18:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Určitě ho nepřevracejte na záda a neokřikujte.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: pát 25. lis. 2011 20:36 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
teriér = uzlíček nervů. Dejte mu pernamentní couračku na hladkém obojku správně utaženém, aby se nevyvlíkl. A jednejte s ním téměř bez emocí. Ani s pochvalama to nepřehánějte. Stačí úsměv, pohlazení. Naučte ho základní povely a principy: přivolání, odvolání, odložení a odeslání na místo. Netahání na vodítku. Vše na první a jediný povel, s dodržením reflexního oblouku. A také to, že povel trvá do dalšího povelu. Tzn. buďte důslední, nedovolte psu odejít z povelu ale zároveň na něj nezapomeňte a zrušte povel včas, dokud se to pes učí.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: pon 28. lis. 2011 17:07 
Offline

Registrován: čtv 16. čer. 2011 15:10
Příspěvky: 3
Bydliště: české budějovice
Děkuji za rady. Couračku určitě zavedeme. Ale ještě bych se zeptala, pokud dojde k zavrčení, jak se máme zachovat? Ignorovat to nebo říct např. fuj nebo dát třeba povel sedni aby se odklonila pozornost od vrčení? Naposledy pes na přítele vrčel jen když prošel kolem jeho pelíšku a to nespal, že by se třeba lekl, ale seděl a pozoroval ho. A pak o 2 hodiny později byl nadšený, že s ním jde přítel ven a tam v pohodě plnil povely. Jako by si v bytě nebyl jistý. Venku totiž nevrčí a taky u veterinářky, když se bál, se šel schovat k přitelovi a bez vrčení se od něj nechal zvednout na stůl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: pon 28. lis. 2011 21:29 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Tebinka prečo fuj? Pretože pes je neistý a neverí vám, tak by ste chceli pritlačiť? V tom momente by ste si mali uvedomiť, že sa chyba, pravdepodobne nepochopenie psa a nezrozumiteľnosť vášho správania, stala na vašej strane, nie na strane psa. On nemá iný spôsob, ako by sa vyjadril. Je vhodné začať sa správať tak, aby pes pochopil. V kľude s nápovedou dokončiť to, čo ste mali v úmysle. Je možné, že vonku nevrčí preto, že tam na neho máte iné požiadavky, ako doma. Ak psa nedokážeš čítať, mohlo by byť fajn navštíviť p. Desenského aj so psom osobne.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: stř 30. lis. 2011 16:01 
Offline

Registrován: čtv 16. čer. 2011 15:10
Příspěvky: 3
Bydliště: české budějovice
jasně, fuj je vážně blbost, nemůže pak vědět co chceme. Chápu, že pokud po něm něco chceme a on neví co, tak vrčí protože si neni jistý další reakcí. Ale když to ví a stejně se např. zarazí na půli cesty na místo a když mu chceme pomoci, tak že ho tam dovedeme couračkou, tak při tom vrčí, tak co pak? prostě to ignorovat? a co když vrčí jen když ho přítel hladí nebo když jde okolo jeho pelíšku?nebylo by dobré dát mu nějaký povel,pomoci mu ho splnit a pak ho pochválit za splnění, aby věděl že se nic neděje? nebo jak ho uklidnit?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: stř 30. lis. 2011 20:45 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Tohle záleží na situaci. Měla jsem na depozitu JRT s hodně podobnými projevy. Podobnými proto, že pes neváhal pokousat. Byl to uzlíček nervů a strachu. Nejlepší povel pro něj byl "vypadni". Například když vrčel v posteli, při hlazení, když ležel u nohou a někdo se hnul... Povel řečený bez emocí. Prostě jako fakt. za chvíli už jsem ho skoro nemusela používat. když pes něco nebyl schopný pobrat, rozdýchat, odešel sám. Nebo už to neřešil. A když to bylo v okamžiku, kdy nebylo možno toto použít, tak jsme to buď ignorovala, nebo si pomylsela něco o blbci nebo jsem se ho zeptala, proč to dělá a byla fakt udivená (jediná emoce, nechápající).

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: čtv 01. pro. 2011 07:43 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Tohle je naprosto individuální a není úplně vhodné řešit to po netu. Jakmile se nezvládne správně nastavit systém řešení, dojde k výraznému zhoršené problému. Z toho důvodu bych navrhoval raději osobní setkání a přijet se psem, abychom ten systém nastavili správně. Z Budějek je to sem opravdu kousek.
Anebo můžete dál experimentovat a riskovat nekontrolovatelné zvýšení agrese psa.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: nevím čím to je
PříspěvekNapsal: sob 14. led. 2012 15:16 
Offline

Registrován: stř 11. led. 2012 21:11
Příspěvky: 8
Bydliště: semily
Dobrý den, v deseti měsících jsem si přivezla od chovatelky fenu RR, nyní jí mám již přes rok a půl a u feny stále pozoruji bázlivost. Doma jsem již měla jednu fenu RR o 2 měsíce mladší. Než si ke mě vytvořila důvěru trvalo to 2-3 měsíce, jediné co uměla bylo slovo pomalu pokud jsem s ní šla na vodítku. Spojené s důvěroz bylo i přivolání, které má tedy za každých okolností, ale vzhledem k tomu, že je to fena chovná tak ji potřebuji i naučit základním povelům, jenže to je ten kámen úrazu. Pokud ji mám na vodítku a snažím se jí dát povel sedni a přitom ji trochu stlačit zadek k zemi, aby pochopila co po ní chci okamžitě se rozklepe a není možné s í hnout.To samé doma pokud mám kostičku ona ke mě přiběhne já jí řeknu sedni, tak ona se na fleku otočí a rychle se utíká schovat na pelech pod schody, kde se cítí velmi bezpečně. Děkuji Petra


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: sob 14. led. 2012 19:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 14. kvě. 2011 14:54
Příspěvky: 26
Bydliště: Praha
Můj názor je, že pokud nemá nějaký zdravotní problém, tak ji někdo předtím násilně učil povely. Pravě třeba přitom "sedni", ji nejspíš agresivně tlačil zadek a řval na ni, když to neudělala nebo dokonce škubal vodítkem, či něco podobného.... Zkus ji učit povely bez dotyku - třeba pomocí hračky nebo pamlsku, kdy bude muset zaklonit hlavu dozadu a na chvíli si sednout, nebo hračku na zem, aby se k ní musela sehnout až si nevědomky lehne apod.... Případně, pokud je vnímavá na slova, tak pokaždé, když si sedne sama od sebe, tak jí chval s opakováním povelu, jako třeba : sedni, šikovná, sedni - a to velmi povzbujícím tónem, třeba spojeným i s pamlskem. Začne si tak ráda sedat pokaždé, když Tě uvidí nebo bude mít chuť na pamlsek :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: sob 14. led. 2012 20:42 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Slowy takýto pes sa môže zľaknúť aj jasavej pochvaly a pravdepodobne aport z ruky nebude chcieť, je to na diaľku trúfalá rada. Volila by som zvykanie na dotyk, vodítko na to, aby som jej ukázala, že nie je pred čím utekať a "nevýcvikové učenie" v primeranej hre, kde podnety pes vezme inak. V príspevkoch o riešení strachu je to rozpísané tak podrobne, ako sa na nete dá. Ak to podľa toho nejde, čo sa príliš neoplatí skúšať s následkami u psa, treba vidieť.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: sob 14. led. 2012 20:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Slowy píše:
Můj názor je, že pokud nemá nějaký zdravotní problém, tak ji někdo předtím násilně učil povely. Pravě třeba přitom "sedni", ji nejspíš agresivně tlačil zadek a řval na ni, když to neudělala nebo dokonce škubal vodítkem, či něco podobného.... Zkus ji učit povely bez dotyku - třeba pomocí hračky nebo pamlsku, kdy bude muset zaklonit hlavu dozadu a na chvíli si sednout, nebo hračku na zem, aby se k ní musela sehnout až si nevědomky lehne apod.... Případně, pokud je vnímavá na slova, tak pokaždé, když si sedne sama od sebe, tak jí chval s opakováním povelu, jako třeba : sedni, šikovná, sedni - a to velmi povzbujícím tónem, třeba spojeným i s pamlskem. Začne si tak ráda sedat pokaždé, když Tě uvidí nebo bude mít chuť na pamlsek :-)

S tím vodítekem, povelem a stlačením na zadek - dej pozor na to, aby to bylo v rámci reflexního oblouku. Oslovení pejska, povel, reflení oblouk, mechanická pomoc, srozumitelná a pro psa příjemná, pochvala (taková, aby se psovi líbila a nestresovala ho).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: sob 14. led. 2012 21:09 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: ned 21. srp. 2011 14:24
Příspěvky: 202
Bydliště: Brno
Mám taky dotaz náš pes měl taky divoké dospívání a po uklidnění mu něco zůstalo jako to, že když přindu k němu k pelechu a pohladím ho (vrtí ocasem)tak nic a po chvilce začne začne vrčet a cení zuby a dívá se na mě do očí (stále vrtí ocasem) tak raději ustoupím dozadu a on ke mě přinde a začne se ke mě lísat a má radost, že mě vidí. Má otázka, nemá cenu se přít u pelechu stejně by se to jen zhoršilo. Vím, že bych si ho měl nejprve přivolat jen zkouším jestli náhodou se to nezlepšilo. Myslím, že vztah máme dobrý, věnuju se mu, ale de o to že se učil silou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: sob 14. led. 2012 22:18 
Offline

Registrován: stř 11. led. 2012 21:11
Příspěvky: 8
Bydliště: semily
jak píšete pokud se na ní usmívám dávám jí najevo pozitivní náladu, že mě těší že si sedla ale jakmile ji pochválím útěk do pelechu...byla ve smečce různě starých fen a ona a její sestra byli nejmladší...nechci ani domyslet jak si tam řešili mezi sebou postavení. Vodítka se vůbec nebojí pokud vezmu vodítko tak je nadšená jelikož ví že se jde ven.....pokud by jste byl někdo z okolí Semil byla bych moc ráda. přijde mi totiž že jí nebylo dovoleno projevit se ve smečce a tudíž jakoby stratila svou osobnost. myslím si že zrovna u RR nedovolit feně aby si vybudovala svou osobnost je chyba na celý život. Pokud jsem s ní sama tak se i odváže a řádí jako klasická dvou letá fena...to jsem v prvním příspěvku nenapsala už jí jsou dva roky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nevím čím to je
PříspěvekNapsal: ned 15. led. 2012 07:24 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
kruel1 píše:
...nyní jí mám již přes rok a půl a u feny stále pozoruji bázlivost.

... vzhledem k tomu, že je to fena chovná tak ji potřebuji i naučit základním povelům...
Chápu to dobře, že se na této bázlivé feně bude chovat? Patrně nevíš, že povaha a chování matky se genetickou, ale i negenetickou cestou dědí na potomky.
Jestliže se za více než rok a půl neodstranilo strachové chování, znamená to, že už jste zkusili mnohé experimenty, které jednoduše nefungují. Pracuji běžně s takovými psy a umím s nimi naučit pracovat tak, aby to měl člověk pod kontrolou. Jenže to chce tomu obětovat aspoň jeden den a s fenkou přijet na individuální návštěvu.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: pon 16. led. 2012 08:50 
Offline

Registrován: stř 11. led. 2012 21:11
Příspěvky: 8
Bydliště: semily
Ano bude se na ní chovat, ale nejde třeba o bázlivost z lidí, pokud k nám přijde návštěva tak je přijde přivítat pokud vidí, že mi jsme v pohodě tak ona taky....tam jde opravdu vysloveně jen o ty poveli.....jinak za ten rok a půl co ji máme jsme udělali velký skok, jelikož ve městě může jít bez vodítka a jde u nohy bez jakého koliv povelu a pokud zrychlí řeknu jen pomalu a ona se vrátí k noze. Fena je normálně úplně v pohodě, jen že mi nejde jí naučit jaký koliv povel, což mě by stačilo sedni a lehni. Určitě se ale časem domluvíme na nějaké návštěvě u Vás jelikož bych alespoň zjistila vo co jde a co se jí dělo ve starém domově a jak to řešit do budoucna.děkuji :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: pon 16. led. 2012 21:17 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: stř 08. lis. 2006 19:02
Příspěvky: 538
Bydliště: Stráž nad Nežárkou
Bázlivost matky se dědí na štěňata. Jedná se o nestabilní psychiku, řečeno laicky-o nevyrovnané nervy. Vaše plemeno mívá ve vrhu hodně štěňat. Netěšila bych se na to, že budu jednou třeba 10lidem prodávat problémová štěňata. Vážně bude takovým genetickým přínosem, že musí jednou rodit i za cenu absolutně nevhodné povahy? :( Dovedete si takové zvíře představit v původní domovině jak plní úkoly pro které byl RR vyšlechtěn? Já tedy ne.... Koupila byste si BMW které by vypadalo jako BMW, stálo by tolik, ale ve skutečnosti to bylo šlapací autíčko?

_________________
Musíme jít a dívat se. (J. Y. Costeau)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: úte 17. led. 2012 09:10 
Offline

Registrován: stř 11. led. 2012 21:11
Příspěvky: 8
Bydliště: semily
Nemyslím si, že má problém až takový, že by to dělalo problémy v chovu a zanechalo to známky nevyrovnanosti na štěňatech, jelikož tato fena je ve smečce velmi dominantní a poslušná, bohužel si nechce nechat šáhnout na zadek a tudíž jí nemohu naučit povel sedni a pokud můj pes neumí sedni tak není vhodný pro chov? Nemyslím si, že je vhodné srovnávat mou fenu s nějakým BMW, který jí nesahá ani po kotníky. Poradce chovu jí viděl a strávil s ní i celý týden a fena byla uznaní jako vyrovnaná povaha, vzhledem k tomu, že se chová jako pravý RR, akorát nemá vlohy pro naučení se základních povelů, jelikož jí to původní chovatelka nevštípila do hlavy. Ale děkuji všem za názory a osobně si myslím, že pokud by každá fena která je leč chovná a trochu bázlivá neměla by mít štěňata moc by jich tu opravdu nebylo.....to raději budu zabraňovat množitelům než štěňatům od trochu bázlivých fen.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: úte 17. led. 2012 17:59 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
kruel1 nech sú akí sú, hlavne nech ich tu máme? Možno za pár rokov, ak budeš mať s týmto skúsenosti, tento názor snáď prehodnotíš. Dúfam... Keď si budeš vyberať šteniatko.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: úte 17. led. 2012 18:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
kruel1 píše:
Nemyslím si, že má problém až takový, že by to dělalo problémy v chovu a zanechalo to známky nevyrovnanosti na štěňatech, jelikož tato fena je ve smečce velmi dominantní a poslušná, bohužel si nechce nechat šáhnout na zadek a tudíž jí nemohu naučit povel sedni a pokud můj pes neumí sedni tak není vhodný pro chov?
Pokud má pes takovejhle problém a pán ho nedokáže vyřešit, není to vhodná smečka pro odchov pohodových a vyrovnaných psů.
kruel1 píše:
Poradce chovu jí viděl a strávil s ní i celý týden a fena byla uznaní jako vyrovnaná povaha, vzhledem k tomu, že se chová jako pravý RR, akorát nemá vlohy pro naučení se základních povelů, jelikož jí to původní chovatelka nevštípila do hlavy.
Je poradce chovu kompetentní člověk? Tohle ti řekl? Vždyť vlohy jsou VROZENÉ! Lze je rozvíjet nebo jejich rozvoj zanedbat, ale vždy a snadno se pozná, jestli pes vlohy má nebo nemá...

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: úte 17. led. 2012 21:23 
Offline

Registrován: pát 14. kvě. 2010 16:56
Příspěvky: 24
Bydliště: Železný Újezd
Zdravím,kruel1 já bych přemýšlela co asi udělá fenka,která se uteče schovat,nebo se rozklepe po povelu sedni,až bude mýt štěňata a vy na ně budete chtít sáhnout.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: stř 18. led. 2012 20:01 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Nejde o to, že neumí "sedni". Ani o to, že ty jí to neumíš naučit. Jde právě o to, že se bojí - jak ted píšeš, doteku na zadku. Jak jí pak budeš, třeba pomáhat při porodu? A je dokázáno, že na vývoj štěnat mají vliv už podněty at už ze strany matčina organismu nebo úplně zvenčí již od vytvoření zygoty, následná nidace je jedno z rizikových období a tak to bude pokračovat. Takže když se bude bát během březosti - přenáší svůj strach na "budoucí štěňata".

A další - ty nejsi schopna (jakož ani já a většina lidí zde) pohlédnout na věc objektivně a říct, proč se bojí a co vše se tím ovlivňuje. Nikdo tu neříká, že tvá čubina je špatná, jen že není takovým přínosem pro plemeno, aby se dál na ní chovalo. RR je v dnešní době všude dost a popravdě - dost ubohých. Proto by se mělo setsakra vybírat, na čem se bude chovat. Protože bez toho výběru, zdravotních testů, probíráním se rodokmeny .... je to jen a zase množitelství, i když "výsledek" má PP (ale rozhodně ne kvalitu PP, jakou by měl mít).
I mě dlouho trvalo, že nebudu mít po mém psu štěně, ale prostě není zdravý (i když by to prošlo v klubu) a to je to málopočetné plemeno, kde obecně platí nejdřív rozšířit základu na kvalitních chov. jedincích a následně vybírat jen TOP chovné "kusy".

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: stř 18. led. 2012 20:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
kruel1 píše:
Nemyslím si, že má problém až takový, že by to dělalo problémy v chovu a zanechalo to známky nevyrovnanosti na štěňatech, jelikož tato fena je ve smečce velmi dominantní a poslušná, bohužel si nechce nechat šáhnout na zadek a tudíž jí nemohu naučit povel sedni a pokud můj pes neumí sedni tak není vhodný pro chov? Nemyslím si, že je vhodné srovnávat mou fenu s nějakým BMW, který jí nesahá ani po kotníky. Poradce chovu jí viděl a strávil s ní i celý týden a fena byla uznaní jako vyrovnaná povaha, vzhledem k tomu, že se chová jako pravý RR, akorát nemá vlohy pro naučení se základních povelů, jelikož jí to původní chovatelka nevštípila do hlavy. Ale děkuji všem za názory a osobně si myslím, že pokud by každá fena která je leč chovná a trochu bázlivá neměla by mít štěňata moc by jich tu opravdu nebylo.....to raději budu zabraňovat množitelům než štěňatům od trochu bázlivých fen.

Nezlob se, ale to je postavené na hlavu: trochu bázlivá fena s trochu nervním psem, umíš si představit ten výsledek? Nevadí, že by štěňat moc nebylo, právě naopak, bylo by jich méně, s dobrými předpoklady, zdravím a vyrovnanou povahou. Ne to, co se dnes vydává za RR a čeho je právě reprezentantem tvoje fenka. Právě díky takovému přístupu, jaký k tomu máš, se takovéto povahy šíří a stávají se standardem. A to je prů*er, ne průšvih. To je důvod, proč už nejsem členem klubu čsv a ani bšo. Právě názory jejich poradců chovu, které jsu na ránu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: stř 18. led. 2012 20:50 
Offline

Registrován: stř 11. led. 2012 21:11
Příspěvky: 8
Bydliště: semily
děkuji všem za vaše názory.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: stř 18. led. 2012 21:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Máme tu jedného množitela čo chová na kríženke RR.Fena je bázlivá,útočí zo strachu na iné psi.Čo som videla niektoré jej šteňatá ktoré chlap predal v mojom okolí a sám si jednu fenu nechal (na ďalšie množitelstvo? #-o ) sú to útočné a nevyrovnané psi čo sa povahy týka ](*,) Samozrejme šteňatá predáva každému kto má záujem,aj úplným začiatočníkom a tí sú z toho nešťastný čo im zo psa vyrástlo.Nie je v tom len tá zdedená povaha samozrejme,ale hraje velkú rolu.

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: stř 18. led. 2012 22:36 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
kruel1 píše:
děkuji všem za vaše názory.

Rozhodně to neber jako osočování s ena tebe! Jen poněkud "zapálené" sdělování našeho pohledu na věc (a už nejen našeho, díkybohu :wink: ).

Co se týče odnaučení strachu - je to dost individuální a pokud ti nestačí, co je zde v poradně zaměřené na strach napsáno, je to na osobní konzultaci. Pokud ti jde čistě o naučení "sedni", přesuň se dolu do sekce "jak kde a co cvičit psa" - možností, jak to psa naučit je několik, i bezdotykově.

A ještě si neodpustím poznámku je krytí :wink: : co si představuješ pod pojmem "dominantní ve smečce" a pak taky - když se bojí doteku na zadku, jseš si jistá, že by se nechala psem nakrýt?

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: stř 18. led. 2012 22:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha 10 a Jindřichův Hradec
Holky, já je znám. Jak CHS ze které má Petra (kruel) obě dvě holky, tak i "chovatelskou linii", můj starší pes je z poloviny ze stejné. Jsou trošičku labilnější, já osobně bych na nich nechovala (a chovat nebudu), nicméně se přiznám, že mezi RR znám mnohem horší a mnohem větší plašany. Tady je očividně blok z minula.

_________________
Vlaďka, Endy a Dex
http://dexendy.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: stř 18. led. 2012 23:09 
Offline

Registrován: stř 11. led. 2012 21:11
Příspěvky: 8
Bydliště: semily
Dominantní ve smečce myslím tak, že ona je ten kdo velí a rovná tu druhou pokud pohár přeteče, druhá je rapl co zkouší její trpělivost.
To je to co jste tu nepochopil nikdo, ona se nebojí doteku na zadek, pokud k ní přijdu tak se jí můžu dotýkat jak chci, ona si předemnou lehne i na záda nechá se podrbat na bříšku všechno proto tvrdím, že je povahově v pořádku, ale pokud jí dám povel sedni a chci jí dát zadek dolů tak se prostě bojí...jinak se chová jako každý normální pes.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: čtv 19. led. 2012 08:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Citace:
Navíc - jestli je fenka tak "citlivá" na dotek na zadku, jak jí budete krýt?

Možná bude mít nakonec fenka víc rozumu než panička s poradcem chovu dohromady. :wink:

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach ze mě
PříspěvekNapsal: čtv 19. led. 2012 09:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. bře. 2011 09:52
Příspěvky: 1214
Bydliště: Příbram
kruel1 píše:
ale pokud jí dám povel sedni a chci jí dát zadek dolů tak se prostě bojí....
No a zkoušelas ji to naučit i jinak?

_________________
"'A man convinced against his will is of the same opinion still."
Eliška a Ron Pískle


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 120 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!