Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 13:48
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Strach z mechanických věcí
PříspěvekNapsal: stř 06. čer. 2007 23:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 08:06
Příspěvky: 13
Bydliště: Olomouc
ahoj lidičky, přečetla jsem zdejší rady, staré fórum i web, ale stejně bych vás ráda požádala o radu.

náš roční NO se bojí sekačky na trávu - vadí mu to od mala, nevím, co se mu stalo v prvních 2 měsíchích života, ale když byl malý, nechal se ještě "nalákat" blíž, ale teď se to strašně zhoršilo.

podléhá panice - když se seká nejen u nás ale i venku, přiběhne a schová se do zadní místnosti, odmítá jít i jen do předsíně. když jsou zavřené dveře, je schopen kvílet a drásat je, jakoby ho někdo vraždil.

snažila jsem se ho lákat na piškoty, dělat si z něj srandu, odvádět pozornost hrou, ukazovat mu, že se nikdo včetně dalšího psa nebojí.... problém je, jak mu zabránit utéct - na vodítku nebo i když jen zavřu dveře okamžitě zpanikaří, vůbec na mě nedává pozor a pak je úplně mimo, snaží se vyvlíknout a je to v čudu, protože nevnímá. bojí se i sekačky stojící na zahradě, ale když zjistí, že už nebude vydávat zvuky tak se osmělí a vezme si z ní i piškoty a zachvilku si i hraje a nevšímá si jí.

myslím, že je problém, že od toho utíká, jenže když někdo začne sekat, tak to většinou neslyšíme a poznáme to až podle psa pod stolem
na procházce mi nechtěl jít podél zahrady, kde se sekalo, kdybych ho neměla na halti, vběhnul by do silnice

děkuji za každou radu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: fobie
PříspěvekNapsal: čtv 07. čer. 2007 07:37 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
mukee píše:
..., nevím, co se mu stalo v prvních 2 měsíchích života, ale když byl malý, nechal se ještě "nalákat" blíž, ale teď se to strašně zhoršilo.

podléhá panice - když se seká nejen u nás ale i venku, přiběhne a schová se do zadní místnosti, odmítá jít i jen do předsíně. když jsou zavřené dveře, je schopen kvílet a drásat je, jakoby ho někdo vraždil.

snažila jsem se ho lákat na piškoty,...

..., kdybych ho neměla na halti, vběhnul by do silnice...
V prvé řadě, nikdy psa před jeho "bubákem" nikam nelákám. Když slyším v řešení fobií slovo "lákám", ježí se mi vlasy. Už teď jistě víš, že to nefunguje, ale možná ještě nevíš, že tu fobii ve skutečnosti posiluješ! :!:
Pakliže psa jakýmkoli způsobem "oblbuješ", jasně ztrácíš jeho důvěru, svou důvěryhodnost celkově a hierarchicky padáš dolů. Klíč k řešení strachu, obav, fobií je v suverenitě, pak ve stručnosti a srozumitelnosti konání. Kdybych včera přemlouval Snowee, že by mohla zůstat u mne, když tu prásklo bouřkou, zaručeně by zmizela ještě dřív, než bych stihl cokoliv vyslovit. Mám však dobře zmáklé přivolání, a právě z důvodu jejího tehdejšího strachu z bouřek, vysavačů, lidí, psů, jakéhokoli bouchnutí, vlastního stínu, ... a milióny dalších věcí, mám to přivolání udělané direktivně. To znamená, buď zareaguje na povel k přivolání přímo po vteřině a půl, kdy je odezva po reflexním oblouku zpožděna vedlejším podnětem strachu, nebo si pro ni dojdu jako pro nejhoršího zlobivého fakana a to přivolání si dodělám stejně, ale se stejnými ohledy, jako by měla vůči své bezpečnosti, tudíž s žádnými. Než bych se znovu koukal na psa oběšeného na plotě, nebo dolámaného někde pod autem, jenom proto, že "mu hráblo", tak to na něho raději dost přitlačím, aby se vzpamatoval a začal mne vnímat. Dokud tě totiž pes ve svém strachu nevnímá, bude mít vždy sklony k tomu nevnímat ani cestu, kterou uteče před svým vlastním strachem. Je sekačka skutečně tak nebezpečná, aby se kvůli ní pes zabil na silnici? Není! Tudíž je to jenom tvrdě posílená iluze tvého psa a bojí se sám sebe a iluze vyvolané jeho vlastním egem. Jestliže nastupuje boj s egem, nezbude ti než přetlouci jeho argument svým vlastním egem. V principu to znamená to, že přestaneš brát ohled na sebevražednou aktivitu svého psa a donutíš ho plně tě vnímat a to tak, že za každou cenu. Říkám tomu "zdravě se nasr...t" a přinutit psa tě vnímat. Zpočátku se tě třeba bude bát, ale pořád lepší, když se bojí tebe, která mu časem přehodí strach zpátky do respektu, než když se bude bát vlastního světa iluzí, který je úplně někde jinde než v respektu. Hlídej si ale aby tě vnímal celou tu dobu, ne jenom vteřinu a pak zase někam prchal. Prostě prchat je zakázané, přivolání nebo netahání vodítka nezbytné.
Celý ten systém je založen na naprosté důvěře a respektu. Jestliže máš jedno a nemáš druhé, nemáš ani jedno. Divné, ale bohužel skutečné. Jak už jsem psal na začátku, jeho důvěru nezískáš tím, že budeš vůči egu tvého psa laskavá, naopak, rychle s ním prohraješ tvrdý boj o uvažování tvého psa. U mé Snowee se její ego občas ještě popere se strašáky, ale vždycky se v tomto boji jde prát ke mně a ještě se u toho skvěle usmívá, jako vítěz sama nad sebou. Já to jen tiše sleduji a odpovídám jí také pohodovým úsměvem. Jak už jsem mnohokrát na toto téma psal, dávej si pozor na svou intonaci v hlase a také na své myšlenky. Není to totiž o slovech, jako o pocitech. Jestliže před sebou vidíš strašpytla, jsi v háji. Pakliže tam vidíš krutě neposlušného hlupáka, jsi ve výhodě. Až když máš jeho plné vnímání a celkově jej máš pod kontrolou, můžeš ho odměnit vítěznou frází "vidíš .... že to de zmáknout ty..." Dosaď si sama a povídej mu klidně co chceš, ale ne nijak medově nebo jinak slabošsky vtíravě. Měla by z tebe vyzařovat síla té, která všechno zvládne, nikoli slabost utěšovatelky.
Lidé s tímto mají problém z toho důvodu, že je to ve skutečnosti postavené na kopírování své psychiky směrem dolů na nižší hierarchickou pozici, tudíž je to o sebereflexi, která je zprvu problémem jich samotných.
Za posledních několik let jsem se, od doby, kdy jsem takto začal "léčit svou vlčici", kolem které mi kdysi lítaly ostré kulky a ona se pak bála všeho hlučného, dosti naučil a nedělá mi problém se dostat psovi "pod kůži" až na myšlenkové pochody. Zvláště pak s mou nynější technikou léčení, která je založena právě na práci s pocity, egem a dodáváním síly k jeho potlačení.

Dal jsem ti tu návod, jak to zvládnout. Možná zní složitě a pokud ho špatně pochopíš, nebo se ti z něj vymknou klíčové paralely, nebude to fungovat. Už proto, že celý tento elaborát by se ti měl v praxi vejít tak do dvaceti, maximálně do pětadvaceti vteřin. Jestliže ne, pak ti mohu jen doporučit návštěvu tady u nás. Klidně i se sekačkou. Je to práce mnohem rychlejší, než si myslíš. Když totiž uvidíš reálný výsledek v praxi, možná ti to pomůže trošku jinak uvažovat.
:old:

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 07. čer. 2007 10:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 08:06
Příspěvky: 13
Bydliště: Olomouc
moc díky!! ještě si to přečtu jednou a pořádně se nad tím zamyslím, ale snad tomu rozumím :!: nejdřív se ale budu muset zamyslet sama nad sebou, protože je fakt, že je mi ho líto a vžít se do toho, že se na něj zlobím, protože neposlouchá bude těžký, když se tak zoufale tváří :? no, ale to se nedá nic dělat :evil: :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 07. čer. 2007 10:57 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 22:14
Příspěvky: 137
Bydliště: Praha
My jsme nedávno pohoršili kolemjdoucí v zoo když se Benda asi 5min bál při čekání s paničkou nějaké plastiky tygra. Když jsem vyšel ven a viděl to tak jsem ho tam vzal "smykem" což pohoršilo dost lidí a byl jsem za ouchyla. Výsledkem ale bylo že strach z plastiky byl pryč za pár vteřin a dnes si ji chodí sám prohlídnout.
Problém který se mi nedaří srovnat je u Veta. Minule jsme se alespon po očkování trochu zakecali o focení a ukazoval mi fotky žraloka a ryb co fotil v moři , takže měl benda čas si to tam v klidu prohlédnout ale stejně u veta se nám nedaří.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 07. čer. 2007 13:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. kvě. 2007 06:49
Příspěvky: 18
Bydliště: bratislava
benda píše:
Problém který se mi nedaří srovnat je u Veta. Minule jsme se alespon po očkování trochu zakecali o focení a ukazoval mi fotky žraloka a ryb co fotil v moři , takže měl benda čas si to tam v klidu prohlédnout ale stejně u veta se nám nedaří.


ani nehovor, ta moja sibnuta Prdka je schopna zlaknut sa kadecoho smiesneho, ale veterinar ju absolutne desi, to je hroza nad hrozu, a pritom asi do piatich rokov bola u veta ok, az posledne dva roky zacala blbnut, ani neviem preco,
najprv bola len taka nervozna a naposledy sa takmer nedala vylozit na stol a to ma len desat kil, vcera sla kamoska zaockovat stena, tak som sla s nou len ako divak, bola som s Jojkou len v cakarni, skoro mi odtrhla ruky ako sa snazila dostat von, povely ignorovala, tak som ju odtiahla do ordinacie, kde sa Phoebe v pohode vyvalovala na váhe, zavolala som si ju, zacala som sa malej venovat a davat jej piskoty a nevsimala som si tu moju sisinu a zachvilu prisla a zacala si tiez pytat, bola sice stale dost nervozna ale aspon trochu vnimala, dokonca si sadla na povel, vzala si piskot. tak budem dalej trenovat, Phoeba ide preockovat tak za mesiac, tak ideme aj my :))
potom bola taka vycerpana, ze si pred vetom na ulici lahla do mlaky, aby sa ochladila :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 07. čer. 2007 14:34 
Offline

Registrován: pát 28. črc. 2006 12:22
Příspěvky: 207
Bendo já jsem zrovna dneska byla na jiným foru za kruťáka,když jsem popisovala,že jsem vořecha odnaučila strachu z bouřek a petard tím,že jsem mu dala vedle sebe povel lehni a ticho a pokud ho nesplnil a začal jančit,tak jsem k němu přistupovala úplně stejně jako když neposlechne v jiný situaci. Prostě venku se nic neděje,všichni včetně dvou dalších psů v pohodě ležíme na gauči a odpočíváme a jestli ty tady budeš jančit a otravovat nás,tak dostaneš vylágroš. Takže se neboj bouřky,ale toho,že se na tebe naštvu já. Nějak to ty lidičky nedokázali pochopit. No jejich věc,já jen vím,že dneska pes zalehne vedle mě a lekne se tak maximálně když poprvé zahřmí. Pak už v klidu leží a nic neřeší. A moooc jsem to ocenila,když nás nedávno venku zastihla bouřka a pes se mě nesnažil vyrvat z vodítka,ani nevyváděl,maximálně byl znechucenej tím,že prší,což on nemá rád


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 07. čer. 2007 19:49 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 22:14
Příspěvky: 137
Bydliště: Praha
My jsme celkem vyřešili čekárnu tím, že jsem mu zakázal zdrhat ale i hypnotizovat venkovní dveře.
V ordinaci je to horší, otřeboval bych ho tam seřvat ale to je trochu blbý, zjistil jsem že zklidnování stylem pohled z oka do oka a lehká ""paralizace"" to jen zhoršuje. Minule trochu pomohlo ostré rychlé štouchnutí.
Asi zkusím povel sedni a budu to hrát na nesplnění povelu sedni.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 08. čer. 2007 08:53 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
benda píše:
...zjistil jsem že zklidnování stylem pohled z oka do oka a lehká ""paralizace"" to jen zhoršuje. Minule trochu pomohlo ostré rychlé štouchnutí.
Asi zkusím povel sedni a budu to hrát na nesplnění povelu sedni.
Plynulý přechod ze strachu do ukázněnosti je nereálný, proto narušuji reflexní oblouk strachu prudkým rychlým impulzem na převedení k jiné činnosti vyšší priority. U hysterických záchvatů se vyloženě vyplatilo pravidlo "krátká rychlá".
Včera jsem byl například s Mufinou na koncertní akci Vinohraní v Praze, kde to v jednu chvíli pěkně "osolili" a Mufku málem trefilo. Nebyl problém ji udržet v pozornosti na mě. Důležité je nepoužívat k narušení reflexu agresi, ale chladnou hlavu, to je pro psa důvěryhodnější a může si tak "dobít baterky" od vás. Až když rezignovala a plně se uklidnila, šel jsem ji rozchodit po hradbách (nutno podotknout, že i sebe), aby ty masáže vnitřních orgánů bicími a baskytarami odezněly. Bylo jí v očích viditelné, že překonala sama sebe a poděkovala za uklidnění, protože sama uznala, že to nezvládla. Stoupla tak sama v sobě o laťku výš ve své sebekontrole.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 08. čer. 2007 12:37 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
benda píše:
...otázkou je jak tohle úspěšně provést technicky...
Jakýkoli nečekaný pulz na centrální nervovou soustavu psa. Fantazii se meze nekladou. V momentě, kdy se pes vzbudí, je dobré dělat jakoby nic, jako že to přišlo od ufo, nebo tak něco. Způsobí to, že bude mít obavu dostat se příště mimo kontrolu, aby mu něco náhodou neuniklo. :au:

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 10:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 08:06
Příspěvky: 13
Bydliště: Olomouc
Desenský píše:
Důležité je nepoužívat k narušení reflexu agresi, ale chladnou hlavu, to je pro psa důvěryhodnější a může si tak "dobít baterky" od vás.


tak se mi ho podařilo stylem, že jsem naštvaná, že neposlouchá, dotáhnout ven na dvůr, když se sekalo, ale dál do zahrady jsem si netroufla, protože jsem viděla, že by zpanikařil a celé mé úsilí by bylo...

když se dosekalo, za boha sem ho nemohla dostat ven (ze dvora sme se pak vrátili domů), tak jsem ho dala na halti a k té sekačce ho tentokrát dotáhla, nejdřív se bál, ale pak ho to trochu přešlo. pobyl s náma na zahradě a pak raději "nenápadně" odběhl domů.

nevím, jestli je správně dělat to postupně, ale přijde mi to tak lepší, mám pocit, že kdybych ho tam dotáhla fakt násilím, bylo by to špatně.. (už tak se mě bál, když jsem ho volala a chtěla si s ním hrát, že ho zas potáhnu k nějaké sekačce)
ale zrovna teď tu leží u mě schovanej, protože asi před hodinou někdo někde sekal....

taky nevím, jak s chladnou hlavou mám udělat něco, aby mě začal vnímat, když má záchvat paniky. šťouchala jsem do něj a všechno, ale on se kouká jako ženská pitomá, ty nevidíš, že mi jde o život a snažím se utéct? co teď otravuješ s blbostma.... :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11. čer. 2007 11:23 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
mukee píše:
...nevím, jestli je správně dělat to postupně, ale přijde mi to tak lepší, mám pocit, že kdybych ho tam dotáhla fakt násilím, bylo by to špatně.. (už tak se mě bál, když jsem ho volala a chtěla si s ním hrát, že ho zas potáhnu k nějaké sekačce)
ale zrovna teď tu leží u mě schovanej, protože asi před hodinou někdo někde sekal....
Čím dříve si sáhne na svůj strach, tím dříve se ho bude moci zbavit.
Citace:
taky nevím, jak s chladnou hlavou mám udělat něco, aby mě začal vnímat, když má záchvat paniky. šťouchala jsem do něj a všechno, ale on se kouká jako ženská pitomá, ty nevidíš, že mi jde o život a snažím se utéct? co teď otravuješ s blbostma.... :roll:
Evidentně sama sobě nevěříš, že to zvládneš. Proč sem s ním raději nepřijedeš, když to, nad čím ty budeš laborovat s nejistým výsledkem celou sezónu, tady zvládneme za chvíli?

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 09. srp. 2007 10:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:26
Příspěvky: 16
Měli jsme podobný problém s vysavačem. Nanulí na zvuk ručního vysavače vždy reagovala hysterickým vřískáním a snahou zakousnout se do něj. Drahou polovičku dokonce cvakla do ruky jak se jednou netrefila...on to řešil ze začátku tak že na ní když vysavač napjatě sledovala zařval nebo jí zavřel pryč.
Ale bude to asi psovodem.
Jednou jsem potřebovala luxovat, vzala jsem vysavač, Nanulí vyletěla a začala ho napjatě sledovat kdy spustí to své "vrrrrrrrrrrrrrrr"
Tak jsem jí řekla Fuj na které nereagovala, měla oči jen pro vysavač, tak jsem přidala důraznější FUJ a zároveň jsem jí rukou rychle drbla za chlupy na krku - jen jsem s ní škubla ale bylo to tak rychlé že nevěděla odkud to přišlo - okamžitě jí to ale probralo z tranzu.

Při spuštění vysavače sice vyjekla ale na mé klidné Fůůůůj se už na mě podívala a vnímala. V klidu a mlčky jsem si doluxovala co jsem potřebovala, dělala jsem že nevidím jak Nanulí krouží kolem, Nanulí chodila kolem napřed opatrně, pak zvědavě a nakonec si vysavač v činnosti přišla očuchat.
V tu chvíli jí povídám něco jako "tak vidíš, hloupatá :)" a Nanulí naprosto neuvěřitelně u toho ječícího vysavače rozvrtěla chvost a olízala mi celý obličej :o)))
Od té doby jí vysavač zajímá už jen jako předmět zábavy...

_________________
http://www.fromtheheart.wz.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 30. srp. 2007 08:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 07. čer. 2007 10:25
Příspěvky: 50
Bydliště: Brno
Zjistila jsem, že Beruška bere do zaječích, jakmile vytáhnu malý ruční mixér :o . Tak jsem přístroj vzala a donesla jí ho ukázat až do pelechu, kam se schovala. Snažila se utéct, ale nepustila jsem ji, tak aspoň co nejvíc odvracela hlavu.
Pak mě napadlo položit mixér v kuchyni na podlahu a na něj položit kousek masa. Bylo vidět, že se přemlouvá, aby si masíčko sezobla a po chvilce skutečně přišla, rychle slízla maso a zase pryč (ale ne tryskem).
Jak jinak ji můžu VÍC přesvědčit, že mixér není bubák #-o ? Díky!

_________________
Psí pusinka je ta nejkrásnější na světě :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 30. srp. 2007 09:37 
Offline

Registrován: pát 28. črc. 2006 12:22
Příspěvky: 207
Já si myslím,že každá akce "dám na předmět strachu žrádlo" jde proti tomu,co chceme,aby pes bral věc jako úplně normální. Normálně dáš maso do misky,tak už jen tím,že mu ho dáš na mixér se věci z normálnosti vychýlí. Samozřejmě že pokud fakt není strachy po...,tak si maso vezme,ale přesně jak píšeš,připlíží se a zase vystřelí. Pokud chceš strach z mixéru řešit,tak bych jí doma dala šňůru a ve chvíli,kdy mixér vytáhnu,tak dám přivolání,neposlechne,přitáhnu jí k sobě a nezabývám se mixérem,ale tím,že neposlechla. Pak bych jí dala odložení hned vedle sebe a pracovala s mixérem. Další věcí jak zařadit mixér mezi "normálnosti" je vzít si ho třeba na gauč,když se díváš na televizi,dát si ho na klín nebo vedle sebe a dál se chovat úplně normálně,takže jestli feňule u tebe na gauči leží,tak jí "přinutit",aby se chovala normálně,přivolat,položit na běžný místo,dělat že tam žádnej mixér není.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 24. lis. 2007 23:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. zář. 2006 18:32
Příspěvky: 27
Bydliště: Chýně, Praha Západ
moc pěkně napsaný "úvodní" článek od pana Desenského! Naprosto souhlasím, takto jsme odstraňovali všechny Gi "bubáky" :-D. Vřele doporučuji návod je super...

_________________
Hezký zbytek dne,
M. Piteková
http://www.hardy-workaholic.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 20. úno. 2008 14:20 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. úno. 2008 15:13
Příspěvky: 12
Bydliště: střední čechy
Dobrý den! Moc se mi vaše stránky líbí, pročetla jsem si poctivě všechny příspěvky.Je fajn, že jsou vždy k věci, žádné řešení toho, co měl kdo k obědu....:-)Mám 4měsíční fenku středoasiata, je hodně nedůvěřivá a opatrná a tak hlavně díky za rady, jak na bubáky.Už jsme jich pár zmákly.Například mostek přes potok - osvědčilo se mi nenutit ji, přešla jsem ho sama, jí to trvalo chvíli, než sebrala odvahu a přišla.Teď nás čeká bubák výtah v paneláku, kde bydlí moje matka.Těžko ale můžu ve výtahu stát a čekat, až překoná sama sebe a nastoupí taky.Mám ji tam prostě jako by nic šoupnout?Díky za radu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 20. úno. 2008 14:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Vezmi jí na vodítko, přiměřeně utažený nestahovací obojek a dbej na to, aby měla vodítko pod bradou, ne za ušima. Dej pozor na to, abys ty sama byla v naprostém klidu. Nakráčej do výtahu způsobem, že je všechno v pohodě a nic se neděje, prostě běžná situace. Pokud by se jí nechtělo, přitáhni jí jedním souvislým tahem k sobě do toho výtahu. Pochval jí při tom, dej pozor, aby v tónu té pochvaly nebylo konejšení nebo litování. Při tom přitahování bych se snažila nebýt proti ní otočená čelem, spíš ramenem. A udržet atmosféru, že se nic "zvláštného nestalo".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 21. úno. 2008 08:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
My jsme měli taky strach z výtahu, ale dvakrát jsem ho tak prostě šoupla a ještě se mu vysmála, jaký je to hlupák poplašenej a teď? Otevřu dveře do výtahu, pes sám nastoupí, automaticky si sedne a jedeme.

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 10. bře. 2008 13:19 
Dobrý den, můj desetiměsíční labradordobrman má úplně stejnou fóbii z věcí jako je vysavač, tikárna, mixér, ale s tím rozdílem, že pokud bych ho chtěla nátlakem k té věci dostat, vyjel by po mě. Řekla bych, že je chyba v tom, že pro něj nejsem dostatečnou oporou, autoritou. Mám dělat všechno tak, jak je to tady popisováno, ale s náhubkem? prostě ho k tomu dostat a dělat jakoby nic? Nejradši bych přijela na nějakou free bobotu, ale jsme z Moravy:-( Díky moc Radka


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 10. bře. 2008 13:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Radko, nevěří ti, takže by to chtělo nejdřív zapracovat na vzájemném vztahu a pak teprve na fobiích. Ona totiž každá taková akce musí dopadnout dobře, jinak se fobie naopak prohloubí a to bych fakt neriskovala.
Já jsem u štěněte strach z vysavače odstranila pomocí piškotů - nejprve u vypnutého, pak u vypnutého, ale hýbajícího se, pak u zapnutého a pak u vysávajícího.

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 10. bře. 2008 13:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. led. 2008 16:44
Příspěvky: 445
Bydliště: Přišimasy
To by chtělo se domluvit přímo s Rudou minimálně po telefonu. Protože tvůj pes je úplně jinej, než o kterém se tady mluvilo, to znamená, že taky bude mít naprosto odlišné reakce a ty nebudeš umět včas a správně zareagovat. Nemůžeš mu prostě jenom nasadit košík a jet podle nějaký šablony, kterou sis tady přečetla... :) Internet je jenom schromaždiště lidí, ale když je vážnej problém, tak je nejlepší jet na osobní konzultaci.

_________________
zdraví Vás Lucka + Aneta + Ben + Brita


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 10. bře. 2008 14:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Radka Křivánková píše:
díky za rady, určitě by bylo nejlepší osobně přijet, po telefonu už jsem s panem Desenským mluvila, ale mám pocit, že na to sama nestačím a jenom tu jeho hysterii zhoršuji. problém je v tom, že auto nemám a stejně bych ho tam nedostala a do vlaku také ne, tak nevím, připadám si trochu jako v pasti. piškoty jsem taky zkoušela, ale ani se k nim nepřiblížil i když je jinak velký žrout, spíš to cítí jako nalákávání se a začne hysterčit, tak že se bojím, že pokouše:-(

to zvýrazněné je přesně to co je chyba - ty prostě problém sama předem přivoláš místo abys řekla "hurá pojedeme vlakem". Ony i ty piškoty se musejí udělat právě tak aby to nebylo lákání - podívej co na té hnusné věci leží, ale jéé to je sranda z toho krásného vysavače se sypou ňamky... prostě chce to Rudu :wink: a raději nezkoušet metodu pokus/omyl, protože ten omyl by se mohl vymstít


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 13. bře. 2008 13:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Tak včera jsem zjistila, že se to moje černý telátko bojí rozevírání deštníku. Začali jsme s překonáváním strachu hned včera a dneska už jsme na tom o 80% líp. Nechala jsem ho zavřenýho s 6 deštníkama v pokoji, kde spíme a zůstaly tam až do rána a nazdar. Copak ho deštník sežere trumberína? Teď mu můžu z metru otevřít deštník a dobrý. Je na něm vidět, že to v něm pracuje, ale drží se statečně :) Občas cvičně otevřu a zavřu, dám piškot...

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 07. lis. 2008 22:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 05. bře. 2008 12:59
Příspěvky: 82
Bydliště: Valašské Meziříčí
my máme asi od 2 měsíců problém se sekačkou, když se vytáhne ven, tak už jde zalézt do boudy, když se se sekačkou neseče tak k ní dojde ale jinak ne. Dneska dokonce zdrhla před vysavačem, ten ji vyplý nevadí ale jakmile se zapne, tak nastává peklo. Seběhla dolů ze schodů ani po vypnutí vysavače nechtěla přijít nahoru. někde jsem asi udělala chybu, ale nevímkde.

_________________
www.laboset.rajce.net


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach z mechanických věcí
PříspěvekNapsal: sob 06. čer. 2009 18:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 08. zář. 2008 11:03
Příspěvky: 1175
Bydliště: Nymburk
Tak se nám Boris asi naštval kolo... Stojí na dvoře od tý doby, co je Borisko u nás. Nikdy si ho nevšímal. Teď byl přítel na výletě a kolo bylo 3 dny pryč. Včera ho vrátil. Zametala sem na dvoře a on se začal najednou rozčilovat a přiběh za mnou. Koukala sem, co se děje a on vrčel na to kolo. Plazí se k němu a čichá ho, ale hned na něj vrčí, štěká a tváří se jako, že něco nechápe. Když sem ke kolu šla a zavolala ho, tak přišel, ale mračil se na něj. Pak sme ve třech (já ,kolo a Boris) chodili a lítali po dvoře -to mu nevadilo, ale hned co sem ho opřela, tak na něj zase občas štěkal a to i dneska. Nevím, co se mu na něm znelíbilo, s kolama nikdy problém neměl, dneska sme jich viděli... vadí mu jen tohle :-k

_________________
Veronika+Borisko+Kšandik ♥


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach z mechanických věcí
PříspěvekNapsal: ned 07. čer. 2009 05:18 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Víš, kolik pachů je ve vzorcích plášťů? A jestli to kolo označkoval někde nějaký pes ...

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach z mechanických věcí
PříspěvekNapsal: ned 07. čer. 2009 19:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 08. zář. 2008 11:03
Příspěvky: 1175
Bydliště: Nymburk
No to nevím :) Umejt mě ho napadlo, ale on si stejně pamatuje, že se mu nelíbilo...

_________________
Veronika+Borisko+Kšandik ♥


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: vysavac
PříspěvekNapsal: stř 17. bře. 2010 20:58 
Offline

Registrován: pát 01. led. 2010 22:25
Příspěvky: 1
Bydliště: orlova-lutyne
Dobry den!Chtela jsem se zeptat jak odnaucit psa stekat na vysavac!Je to Kavalir king charles spanel fena 4roky.Jakmile sahnu na vysavac tak zacne stekaa vydrzi az do konce vysavani.Zatim to resim ze ji zavru do jine mistnosti!Tam je docela klidna!Dela to od stenete tak nevim jestli neni pozde ji neco odnaucovat!Jinak je to hravy a mily pejsek!!za pripadnou radu dekuji!Pavla


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach z mechanických věcí
PříspěvekNapsal: stř 17. bře. 2010 21:34 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Přesunul jsem dotaz do tématu, kam patří. Pročti si předchozí příspěvky, dočteš se jak na to.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Strach z deštníků
PříspěvekNapsal: sob 25. zář. 2010 19:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 30. led. 2010 19:41
Příspěvky: 6
Bydliště: janského 2193, Praha
Dobrý den, dnes jsem u své fenky zpozorovala strach z deštníku, z jeho otevření. Když jsem jí zkoušela ukázat otevřený deštník, také se ho bála a utekla do rohu místnosti. Někde jsem četla, že je dobré dát do místnosti několik deštníků a nevšímat si jí, aby sama zjistila, že jí nic neudělají .... Nevím, jak to nejlépe odnaučit, abych jí ve strachu naopak nepodpořila. Děkuji za rady.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach z mechanických věcí
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 11:38 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Klidně bych na venčení nosila deštník, doma ho pak rozložila a nechala jí ho u pelechu nebo líp, u misky se žrádlem a krmila u něj.... Rozhodně nenechat utíkat, nelitovat.... chovat se stejně jako u jiných strachů. Pro tohle bych jí klidně na čas, než se srovná, nechala doma couračku, venku stopovačku, aby nevzala panicky čáru třeb pod auto.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach z mechanických věcí
PříspěvekNapsal: ned 30. říj. 2011 01:36 
Offline

Registrován: úte 05. dub. 2011 13:32
Příspěvky: 31
Bydliště: Klášterec nad Ohří
Přečetla jsem si radu o házení kovového obojku jako přerušení nežádoucí situace. Bohužel je ale poradna velmi obsáhlá a tak se ke mně včas nedostala informace (která mi možná měla docvaknout sama), že se toto nemá používat na štěňata a psy před pubertou. Měli jsme perfektní přivolání, které nám jednoho krásného dne zrušil holub uprostřed silnice. Abych štěně ochránila před přejetím autem, mrskla jsem po ní klíče (tři na kroužku, jediné co bylo po ruce). Trefila jsem se a libovala jsem si, jak je tato metoda účinná. Za měsíc se to stalo ještě jednou. Nikdy víc ne. Je to asi dva měsíce, co jsem si všimla, že se fenka klíčů bojí i v situaci, kdy nic neprovedla. Začala jsem ji zbavovat strachu tak, že jí dám povel, ona ho splní, já ji chválím a přitom nechám mimochodem v ruce cinknout klíče. Ona uhne, já ji vrátím do povelu a chválím. Cvičíme to celkem často (tak 2x denně), přesto se stále bojí, když vyndavám klíče z kapsy a odemykám. Mám něco přidat, ubrat, dělat jinak, vytrvat? Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach z mechanických věcí
PříspěvekNapsal: sob 26. pro. 2015 23:35 
Offline

Registrován: ned 22. lis. 2015 16:01
Příspěvky: 6
Bydliště: Prerov
Fén = problém :lol: už jsem si četl o strachu a jeho léčení, tak se chci jen poradit, ujistit, že budu pokračovat správně.

Poprvé jsme dnes fénovali a asi jsem udělal chybu, že jsem psa nechal utýct do rohu koupelny a v tom rohu jsem ho začal fénovat ( kecala a motala se mi do toho manželka, takže to bylo 2 proti 1 :lol: )
No abych popsal, co se děje -> Pes na fén nijak nereaguje do té doby než je namířen na něj -> pokud se fénuje kdekoliv jinde tak v pohodě, ale jakmile ucítí vzduch tak by ho chtěl pokousat.

Co s tím? Asi nejjednoduší bude ho přesvědčit, že to je v pohodě (dle vašich rad) a nenechat ho utýct do rohu, asi že? Jinak koupání bylo v pohodě, to si i sedl do vany a čekal, sice jednou chtěl vyskočit ven, ale to jsme si vysvětlili.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach z mechanických věcí
PříspěvekNapsal: pon 28. pro. 2015 06:51 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
selatko píše:
... jsem psa nechal utýct do rohu koupelny a v tom rohu jsem ho začal fénovat ...
Tohle je recept na vytvoření fóbie. Náprava by měla být pozvolná, v klidu a přirozená, jelikož pes hraní pozná. Princip spočívá v tom, že nepříjemná věc je ve skutečnosti příjemná. Rychlost vysoušeče na minimum a vlažný, ne horký vzduch. Foukat nejprve trochu mimo psa z větší vzdálenosti a rozumně přibližovat. Vše pomalu a užít si to, žádné "techno".

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Strach z mechanických věcí
PříspěvekNapsal: pon 28. pro. 2015 20:16 
Offline

Registrován: ned 22. lis. 2015 16:01
Příspěvky: 6
Bydliště: Prerov
Provedu :)

Děkuji za radu!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!