Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 10:35
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vrčení - počátek agresivity?
PříspěvekNapsal: stř 05. bře. 2008 21:45 
Máme 16timěsíčního hovawarta, který je od narození (náš vlastní odchov) dominantní. Odjakživa startuje po psech, a pokud vypadají jako jeho bráchové, tak dokonce i po fenkách, ale nejde do toho zubama, zvalchuje se je pod sebe (pokud nestihneme včas zasáhnout). Pokud si to pes nenechá líbit a postaví se mu, skončí to vždycky jako hra. Vyrůstá se svou matkou a sestřenicí, takže je zvyklý na poněkud drsnější způsob zábavy, ale nikdy se neperou. Hodně se stýká i s různými cizími psy. Respektuje výrazně starší psy, k těm se chová ne bojácně, ale submisivně (že by mu chybělo vedení?). Poslední dobou začal vrčet na lidi, jen tak lehce bublat, třeba na číšníka když sedíme u stolu v restauraci. Okamžitě zasáhneme a on toho nechá, zbytek večera je klid, ale druhý den nebo za tři dny to udělá znovu. Bojím se, aby to nepřerostlo někam dál. Nás respektuje a poslouchá, je velmi hodný na všechny lidi, co jen chvilku zná, nejhodnější je na našeho 14timěsíčního syna. Zdravím a díky moc za poradny, pročetla jsem tady snad všechno a stejně asi nakonec skončím ve Vlčárech :-) Každopádně díky za případnou radu.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 05. bře. 2008 22:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
ahoj vlčáry bych určotě navštívila. naučítě s hafinem pracovat- řekla bych že je v pubertě a zkouší co může a co ne. nicméně je divné to co popisuješ že již odmalička startuje po psech- podobných sourozencum s těmi by si měl spíš hrát?. určitě zajedte na vlčáry třeba na Free co bude tedka 15.3

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 05. bře. 2008 22:43 
Napsala jsem to špatně, po těch, co jsou podobný sourozencům startuje až tak od roka, on se dost často vídá se svým bratrem a někdy v týhle době si začali vyjasňovat, kdo je větší borec. Ale neperou se, jen se tak drsněji kočkujou. Tak si myslím, že to bude tou podobou s tímhle konkrétním bráchou. Ještě mě napadlo, že se vůči těm cizím lidem takhle nikdy nechová, když jsou u toho i naše psí holky - že by mu bez nich chybělo vedení?? To teda není moc dobré vysvědčení pro páníčky...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 05. bře. 2008 22:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
no spíš ta opora - vidí oporu spíš v nich

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 06. bře. 2008 12:16 
No jo, ale co s tím? V jeho chování v naší smečce nevidím nic divnýho, hierarchie je podle mě daná už dlouho a funguje. Myslela bych, že když mě pes respektuje, tak mě zároveň bere i jako oporu. Nemá s lidmi žádnou negativní zkušenost. Může to být tím, že jeho matka je pro něj pořád guru a cítí se bez ní tak nejistý, že ani naše přítomnost nestačí? Nevypadá tak, až na tyhle občasné bublavé excesy je úplně v pohodě, snáší davy lidí, cizí lidi venku na procházkách, cestování všemi možnými dopravními prostředky, když tak nad tím přemýšlím, bublá vlastně jen na číšníky a servírky a dvakrát taky na pokojskou v hotelu...já už tuším...že by měl nějaký problém s kvalitou hotelového personálu? :-) Pravda je, že začal vždycky až po pár dnech, kdy už zřejmě hotel převzal za vlastní teritorium. A to jsme zase u toho, kdo tomu doma (v hotelu) šéfuje, že? Tak nevím, nějak se v tom motám...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 06. bře. 2008 12:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
no tak v tom případš si danoučást- hotelový pokoj stul nebo ěnco podobného prostě přivlastnil- moi hafani to dělají taky- u chatek v kempu prostě ej hlídaj- nic jinýho ovšem ne- takže v hospodě enhlídaj v hotelovém pokeji taky ne asi ybch mu vysvětlila že tady teda hlídat nebude

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 06. bře. 2008 12:38 
No a to právě asi neumíme. Když ho člověk napomene, tak toho nechá, ale druhý den to udělá znovu.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 06. bře. 2008 12:40 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
vendy píše:
No a to právě asi neumíme. Když ho člověk napomene, tak toho nechá, ale druhý den to udělá znovu.

a napomínáte stylem "nesmíš" ne spíš "ááále co blázníš? nech to na nás a klidně spi"?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 06. bře. 2008 12:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
taky bych asi použila spíš metodu ,,ale co blbneš neřeš ne?,,

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 06. bře. 2008 14:20 
Zkoušeli jsme oboje, stalo se to zatím jen párkrát. Výsledek bych řekla stejný, poslechne vždycky. Mám problém s tónem hlasu, buď to zní vždycky aspoň trochu jako příkaz, nebo zase jako utěšování. Co blbneš uplatňuje můj muž, trochu si z něj i dělá legraci, že je jako moula, když vrčí. Dokonce jsme ho s jednou vyvrčenou osobou i seznámili, podrbala si ho a stejně druhej den vrčel zas. Navíc mám pocit, že když mu to jednou projde, tak se to jakoby stupňuje - je pak oprsklejší a vrčivější. Nevím co udělat, aby pochopil, že se nám to opravdu nelíbí, nebo že je to zbytečný (co je lepší? nebo obojí nějak najednou?). Jinak žádnou pubertální revoltu nepozoruju, je pořád stejně v pohodě, poslouchá tak na 90%, těch zbylých 10% poslechne stejně, jen ne třeba okamžitě.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 06. bře. 2008 19:41 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 15:18
Příspěvky: 136
Bydliště: Bratíslava
Vendy,
o dominancii sa tu diskutovalo prednedávnom. Tá časť je síce zamknutá, ale čítať sa dá.
Som presvedčená, že Vaše 16 mesačné šteniatko vôbec nie je dominantné. Jeho "boje" s bráškom sú skutočne len ukazovanie si väčších ramien a v podstate neznamenajú nič vážne.
Pokiaľ ide o správanie sa k čašníkom a pokojským: je to niečo podobné, ako keď pes vyjíždí po pošťákovi. Pes nechápe o čo ide: poštár príde, chvíľu postojí pri bránke, niečo tam robí, ale nezazvoní tak, ako ostatné návštevy, ktoré potom pán buď pošle preč, alebo pozve ďalej do domu.
Pravdepodobne tak isto Váš pes chápe čašníkov: človek príde k stolu, pri ktorom sedí jeho "rodina", čosi tam robí a potom odíde... Páni tam síce sú, ale toho človeka nepozvali, aby si k nim prisadol. To isté pokojská: čo to vlastne robí v izbe mojich pánov???
Pokiaľ ide o správanie sa v prítomnosti Vašich dvoch feniek: šteňatá vlkov sa "odpútavajú" od rodiny v cca 8-10 mesiacoch, keď sa už zúčastňujú na "vážnej práci" - teda na love, aj keď sami ešte - pravdepodobne - okrem malých zvierat nič nedokážu uloviť. Šteňatá psov, vychovávané v takejto "psej" rodine, zostávajú pod vplyvom "psích rodičov" dlhšie.
Pod pojmom psí rodič si netreba predstaviť iba fenu-matku a psa-otca. Môžu to byť akýkoľvek psi - šteňa ich akceptuje ako vlastných rodičov, aj keď ide o dve fenky

_________________
luxo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 06. bře. 2008 19:43 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 15:18
Příspěvky: 136
Bydliště: Bratíslava
au - použila som nesprávny výraz: šteňatá vlkov sa - samozrejme - od SMEČKY neodpútavajú - ale rodina - teda alfa-vlk a alfa-vlčica sa už o nich nestarajú toľko, ako keď boli mladšie, keď ich kŕmili a keď šteňatá mali aj pri jedle prednosť aj pred dospelými a hierarchicky vyššie postavenými vlkmi

_________________
luxo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 06. bře. 2008 20:07 
Dominanci si vyhledám. Ony to jsou dvě odlišné věci, které nevím, jestli spolu souvisí úzce nebo vůbec. Jedna věc je to vrčení na lidi a tam by mě zajímalo, jakou metodu spíš upozornění než trestu mám na něj použít a jestli to nemůže být počátek agresivity, když to nepotlačím. Pokud by mělo zůstat u brumlání, ať si klidně brumlá. Druhá věc je vyjíždění na psy a k tomu jsem psala tu poznámku o jeho dominantnosti. Já to nemyslela tak, že je dominantní teď, to by asi zkoušel útočit na vedoucí pozici, a to on nikdy a nijak nedělá (tedy aspoň ne tak, že bych si toho všimla, a to myslím, že bych si všimla), ale psala jsem, že byl dominantní od narození, mezi štěňaty měl vždycky navrch a byl vždycky ten, kdo začínal rvačky a šel až do kvíkání soupeřů, což jinak z jeho sourozenců nikdo. Právě proto jsme si ho taky nechali, protože i když jsme si nové majitele pečlivě prověřovali, nechtěli jsme riskovat, že s jeho agresivitou (nebo dominancí nebo jak byste tomu říkali, když to má už od pupíku?) někdo bude špatně zacházet, nebo ji zneužije. Právě proto ho taky od malička maximálně socializujeme a vyplácí se to, je moc hodný. Ani s těmi psy to není velký problém, protože poslouchá a nechá se odvolat, navíc se nepere doopravdy, ale já bych byla ráda, kdyby ho to vůbec nenapadlo a on si mohl hrát i s velkými mladými psy, což je jinak jeho prací cílová skupina, a taky se jako u vrčení trochu bojím, aby se to nestupňovalo.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 06. bře. 2008 20:14 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 15:18
Příspěvky: 136
Bydliště: Bratíslava
Pokiaľ ide o vlkov: sú to takzvané "bojové hry". Šteňatá si ich "pestujú" od cca troch týždňov veku - vtedy ešte takmer nerozoznateľne - ide iba o pretláčanie sa, skoro až do dospelosti (stanovuje sa tým hierarchia vo vlčej smečke) - naši "domáci" psi zostávajú z určitej časti šteniatkami aj v dospelosti - preto ich vidíme hrať sa - väčšinou ide o "bojové" alebo "lovecké" hry.
Pokiaľ ide o problém s vrčaním na ľudí - myslím si, že Váš manžel reaguje správne: otázka "čo riešiš" s prekvapeným podtónom by mala zaberať... Ale v tomto smere si netrúfam radiť - sú tu na webe ľudia oveľa, oveľa skúsenejší ako ja

_________________
luxo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 07. bře. 2008 10:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 03. úno. 2008 21:52
Příspěvky: 33
Bydliště: Karlova 316 Beroun
S tím vrkáním na ostatní hafany mám problém taky a p.Desenský mi poradil,abych mu v klidu řekla co blbne a tak.Jak to dělá Váš manžel.U nás to vyvstal ten problém s vrkáním tím,že byl 2x napadený psem a od te doby se bojí,že ho zase napadnou,tak se brání tím,že začne jako první vrkat.S těma brutálníma hrátkama se psy je to asi tak,že jim chce ukázat jak je silnej.Ten můj to dělá taky a i když při tom ze sebe vyluzuje šílené zvuky,tak nikomu neublíží.P.Desenský mi poradil,abych po něm hodila vodítko a v klidu mu řekla,že to nesmí.Z toho co mi p.Desenský řekl jsem pochopila,že ke svemu psu se musíš chovat,tak jako ke svemu partákovi.To znamená mluvit s ním normálně bez jakýchkoliv tonin v hlase,tak jako si povídám třeba s manželem nebo dětmi.A má pravdu,protože pokud na našeho 19letého věčného puboše ječím,tak zásadně nic neuděla,ale pokud mu to řeknu normálním klidným hlasem,tak je vše ok a u psů je to zrovna tak.Ptala jsem se ho i na hlídání hw v restauraci a on řekl,že ten pes si není jistý a vícemeně se bojí.Pes by měl umět vyhodnotit situaci,kdy je zapotřebí hlídat a kdy ne.Moji hafani vědí,že když jsme v restauraci,tak není nutný aby hlídali,ale pokud je nechám přivázané u chatky,když jsme na táboře,tak samozřejmě hlídat budou.Včera,když jsem večer přijela domů,tak jsem vypustila psy z auta a nevšimla jsem si,že o kus dál jde někdo v kapuci a houpavým krokem.Moje 6,5 letá fena zavětřila a už mě chtěla hlídat.Naštěstí je rozumná a nechala zakuklence na pokoji,ale jakmile vlítla na zahradu,tak ho hned vyštěkala,aby věděl,že tam je pánem ona.Myslím si,že i tvůj pes si není jistý proto vyjíždí na psy a na číšníky.Určitě jed k p.Desenskýmu,protože už jenom až to tam ten Tvůj pes uvidí a pozná jeho smečku(samozřejmě i samotného pána z Vlčár),tak z toho bude pěkně vykulenej.Můj mamánek včera chodil kolem kotce s vlkem a moc divil,že na něj ani neštěká,protože ho pořád zkoumal.Choval se tam naprosto v pohodě a na psy,kteří na něj štěkali v kotcích vůbec nereagoval.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 07. bře. 2008 10:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
ivousek naprostej souhlas .-)))

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!