Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je pát 29. bře. 2024 00:21
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: stř 14. led. 2009 12:40 
Ahoj, prošla jsem tady spoustu témat, ale žádné mi tak úplně neodpovědělo na náš problém, nebo jsem odpověď nepochopila úplně. Tak Vás prosím o radu, ať už pana Desenského nebo ostatní.Díky.
Máme 2,5 letou borderku, kterou s klidným svědomím beru do školy mezi děcka i kamkoli jinam. Jsem si naprosto jistá, že neublíží. Nechá si sebrat jídlo, kost, hračky (od lidí, psi si k tomu nepustí. Je poslušná.
Na druhou stranu vím, že je to velká závislačka, hlídá si nás a nedá bez nás krok.
1. V posední době (cca 3 měsíce) začala být strašně poplašená. Lekají jí zvuky, které jí dřív nedělaly žádný problém. A to nejen venku, ale i doma.
Třískne se pokličkou a ona s ocasem mezi nohama prchá (i třebas od rozjedeného jídla.)Zárove'n si ale nejsem vědoma toho, že by ji něco polekalo, nebo jinak traumatizovalo.
2. Je agresivní na ostatní psi. Dokonce i na štěňata. Chvíli se nechá očuchávat a pak začně vrčet a cenit zuby. POkud ji dají pokoj, je to ok.
Nevím, zda by se poprala. Odmítá si se psy hrát, chce svůj klid. Nevyjíždí po nich pokud si jí nevšímají.
3. Dneska "bezdůvodně" vyjela po jedné paní. Šli jsme kolem krámu, paní vyšla z náma a jak došlápla ozval se zvuk, Enina se lekla, otočila vyškubla se mi a začala na paní dorážet - štěkat skákat cenit zuby. Tak jsem ji zpacifikovala, ona udělala dva klidné kroky a obrátila se na ohromenou paní zas. Ale vzápětí mi lehla u noh na záda a žehlila si to...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: stř 14. led. 2009 12:41 
a dodatek:
Tak nevím, co se s ní děje. Nevím jestli to není spojené i s tím, že když je na zahradě a zrovna se nudí (je to borderka a vždycky se nějak zaměstná) tak lítá kolem plotu, kde je cesta, honí auta, bohužel ale i škaredě štěká po lidech a po psech.

- Jak ji odnaučit tohleto hlídání si území? Nelíbí se mi, že to dělá, ale nevím si s tím rady. Jinak reaguje na přivolání vždy, v tomhle případě tak na 70procent...
- Jak správně reagovat, když udělá to, co udělala dnes té paní? A jak vůbec reagovat, když je třeba zlá na štěně, co ji chce jen očuchat?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: stř 14. led. 2009 15:41 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Asi bych se začal věnovat tomu, aby dělala jen to, co dělat má a pak teprve potlačovat nedovolenou činnost.
Pokud se začala chovat asociálně, je zapotřebí ji začít učit zcela od začátku, tedy na vodítku a dohlížet na to, aby nedělala chyby.

Podle mého problém spočívá v nevybití energie. Tím, že se po energickém psu chce neustálý klid v nejrůznějších činnostech, potlačuje se přirozené chování a ta energie "musí někudy ven". Jakmile se žačne původně pastevecký pes "lajnovat" a nedá se mu možnost se někde vyřádit, vymyslí si dostupnou činnost, ať už je jakákoli.
Zmíněný strach podle mého souvisí s tou nesamostatností. Jakmile dopustíte, aby se stal ze psa "ocásek", nebude si umět sám poradit ani v jednoduchých situacích, natož v těch složitých. Vzniká to především tak, že psa rozmazlujete a rozhodujete v jednoduchých situacích za něho. Například mu v jednoduchých úlohách pomáháte tak, že vše uděláte za něj, kdežto v těch pro něho složitých ho necháte "se v tom vykoupat" a vymyslet si vlastní verzi řešení i když není správná. Je to častý problém mnoha majitelů psů. Pak už stačí ji jen v nějaké nerozhodnosti politovat jako malé dítko ("nebój...") a máte dokončený vzorec neskutečného strachu ze všeho, který se pojeví buď úskoky nebo útoky.

Jestli chcete přesnou analýzu problému, přijeďte s ní sem za mnou. Pak vám budu schopen říci, co přesně s tím dělat a čeho se vyvarovat, abyste to byli schopni napravit.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: stř 14. led. 2009 20:28 
Děkuji za odpověď, která mě jen utvrdila v tom, kde jsem udělali chybu...Myslím, že naše psice obvykle vybití má, děláme spoustu aktivit, včetně občasného pasení, jenže teď se zimou došlu částečně k útlumu. Navíc jsme z Beskyd a tu bývají zimy dlouhé...Dokonce uznávám, že je asi taky trochu rozmazlená, a že dokud jsem si nepřečetla příspěvky tady, tak jsem aplikovala na její strachy přesně ten blbej přístup typu "neboj to bude dobrý..." Takže jsem si nejspíš na tenhle problém zadělala sama, dokonce se občas přistihnu při myšlence, kdy se zas něco stane...a tak to přivolávám.
Já se chystala přijet, jen teď jste mi udělal čáru přes rozpočet s tím stěhováním, je to od nás fakt daleko. Ale uvidíme. Intuitivně jsem na to zlepšování šla přesně, jak jste poradil. Od začátku. Pilujem všechno znova. Ačkoli se nemůžu ubránit pocitu, že jsem fakt hloupá. Protože přesně tohle jsem nechtěla, potlačit její původní instinkty. Jsem ráda, že je to pes. Nechci ji nijak polidšťovata a dělat z ní dítě.
Přesto ještě otázka: jak nejlépe to teda useknout, tohle chování v okamžiku, kdy nastane a nedokážu mu zabránit? Někdy se zadaří odlákáním její pozornoasti jinam, nebo prostě pohledem.
Děkuju

ještě jedna věc: mám teda pro ni ty situace úmyslně vytvářet, aby se s nimi musela konfrontovat a strach překonávat, co myslíte?
Něco dělat musím, aby z ní nebyl neurotický hafan, kterého se budu bát vzít mezi lidi i zvířata.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: čtv 15. led. 2009 07:55 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
ennis píše:
..Já se chystala přijet, jen teď jste mi udělal čáru přes rozpočet s tím stěhováním, je to od nás fakt daleko.
To nechápu. Jste z Beskyd, což je k vám po mém přestěhování o hodinu blíže, než to bylo na minulém mém působišti.

Citace:
jak nejlépe to teda useknout, tohle chování v okamžiku, kdy nastane a nedokážu mu zabránit? Někdy se zadaří odlákáním její pozornoasti jinam, nebo prostě pohledem.
Pokud něco dělám, dělám to pořádně. V tomto případě by u mne tedy nehrozilo, že něčemu "nedokážu zabránit". Mimochodem, výraz "odlákám" mi moc nesedí. Sleduji, co pes dělá a pokud je to v pohodě, neřeším to. Pakliže se pes byť jen chystá udělat nějakou hloupost, zatrhnu to ještě dříve, než ji udělá. Každá uskutečněná chyba psa prohlubuje celkový stav chování psa do nesprávného směru. Zjednodušeně řečeno, buď bude dělat co má, nebo to ihned stopnu s tím, že může začít fungovat znovu, ale lépe. Tedy bez té předchozí chyby. Říkám tomu hra na postřeh.
Pakliže mám plné ruce, nebo nemám možnost něco řešit, je pes na krátkém vodítku, které nesmí ani na půl vteřiny napnout.


Citace:
...mám teda pro ni ty situace úmyslně vytvářet, aby se s nimi musela konfrontovat a strach překonávat,
Ano. Ale pamatujte, že všeho moc škodí. Chce to nepřekročit mez, kdy už jde do hysteráku, ale jít těsně pod tuto mez a také nedělat tyto aktivity v kuse, aby si nemyslela, že jí jdete po krku. Mám to postavené na něčem, co by se dalo nazvat "náhodou..."

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: čtv 15. led. 2009 10:32 
Děkuju, co říkáte zní samozřejmě a logicky. Já Vám s dovolením zavolám zkraje příštího týdne mezi 9-10 a ještě se s Váma domluvím. Pokud zvládnu, tak se objevíme na free sobotě u Prostějova.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: stř 11. bře. 2009 17:54 
Offline

Registrován: pát 15. zář. 2006 17:52
Příspěvky: 12
Také mám borderku. Je to pes a je mu 18 měsíců. Všude,když řeším problém, píšu, že začal zvedat plně nohu při čůrání v 5 měsících,páč si myslím, že s tím některé problémy mohou souviset.
Je magor do míčků a práce vůbec,ale posledních 14 dní začal projevovat také plachost. Jenže nevím, co jeho projevy plachosti způsobí.
Je úplně v pohodě. Hodím mu míček a on za ním letí jako blázen, najednou se něco stane a on ho přeběhne a začne blbnout. Lítat s ocasem dole a dělat kruhy kolem mě, nebo ani nemusí být ve hře míček...je třeba na překážce.
Je pěkné, že pan Desenský radí naučit psa samostatně jednat,ale jak? Mám ho v sídlišti pustit ke každému psíkovi a nechat ho...to budu za nějvětší "píp" v okolí a budou mě drbat na každém rohu.
Zatím dělám to, že když začne blbnou,tak dělám, že to nevnímám. Začnu se mu jako smát, že je srab a snažím se ho znvou dostat do "varu".
Ale samozřejmě mě to hrozně mrzí a někdy to i ořvu,páč to byl pes,který by pro práci umřel a najednou v 18 měsících začne takhle blbnout.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: stř 11. bře. 2009 18:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 31. črc. 2008 00:26
Příspěvky: 140
Bydliště: Brno-venkov
No mě to připadá, jak obyčejná psí puberta, můj haf taky takhle běhá dokolečka se zadkem u země, uši připlácnuté k hlavě, oči vykulené a hubu od ucha k uchu. Projevuje tím radost! :lol:
Nemá to s plachostí vůbec nic společného.. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: stř 11. bře. 2009 20:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Spikule,
přečti si svoje psaní od začátku. Odpovídáš si tam sama. Dostat do varu.... někdy to ořvu...., byla bych pomlouvána..... . Neříká ti to fakt nic?
Máš prostě borderu, hyperaktivku a magora z podstaty. Asi nebude dobřé ho dostávat do varu a jakkoli ho nechat přetáčet jakýmkoli způsobem, tedy i do toho "pozitivního varu". Sama se chováš v některých případech nestabilně, ořveš to, řešíš názory okolí - o co on se má opřít? Rozhazuješ ho ještě víc. Hoď do klidu sama sebe, neřeš sídliště, řeš jen to, aby se setkával s pohodovými pejsky a mohl si s nimi pohrát, při výcviku ho nepřetáčej, nepřehrávej takové ty nadšené pištivé pochaly, buď hodně opatrná s korekcemi.
To štěkání u plotu můžeš řešit přes přivolání.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 07:42 
Offline

Registrován: pát 15. zář. 2006 17:52
Příspěvky: 12
Essi, máš pravdu a na některého psa by Tvoje rada platila 100%, ale i bordery jsou každá jiná. Některé jsou drsné, můžeš s nima jednat jako s ovčákem a je pohoda.
Bohužel ten můj truhlík je cíťa a hodně. O tom, že to souvisí s jeho věkem a pubertou jsem přesvědčená.
Také jsem přesvědčená o tom, že jsem to částečně upevnila já, páč mi v době, když začal takhle plašit zrovna těžce stonal druhý pes a nebyla jsem v pohodě.
To ořvala-samozřejmě ne v době, kdy byl pes v mé blízkosti. To se tvářím, jak jsem psala, že se nic neděje.
A to přetáčení-s tím plně nesouhlasím. Třeba včera mi takhle při výcviku najednou zastavil na kladině-evidentně mu ta situace něco připomínala. Nejprve jsem se snažila v klidu, nevšímat se ho, ale tak divně pobíhal, tak jsem zkusila vytáhnout jinou hračku, rozběhnout se a kříčet: pojď zabijeme šupáka, drž ho-a pes se sice kapku přetočil, ale přestal naprosto řešit nějakou situaci, která ho vyvedla z míry a na kladině lítal jak splašenej a bylo možné s ním dále cvičit, aniž by byla nějak výrazně snížena jeho soustředěnost - neshazoval skokovky, neřval a šel pěkně dopředu. Myslím si, že i na bordery platí na každo něco jiného.
Ale plně s Tebou souhlasím, že moje pohoda je 90% úspěchu. Jenže nikdo z nás není vždy 100% v pohodě a můj cíťa řeší bohužel i malé odchylky mého pohodového stavu, které s ním a s jeho výcvikem vůbec nesouvisí.
Psa jsem cvičila vždy jen pozitivně. Nevybavuju si jedinou situaci, kdy bych zvolila nějaké "násilí".
Díky. Renata


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 09:11 
Offline

Registrován: pon 17. bře. 2008 14:06
Příspěvky: 270
Bydliště: Kladno
Zajímalo by mě jak si myslíš, že to souvisí s tím, že zvedal nohu v 5-ti měsících?
Jinak k tvému problému: pes může reagovat na nějaký zvuk, situaci,kterou ty neregistruješ.... u nás na cvičáku se např. v dálce dělaly obrany, bylo to za valem, takže ani figurant nebyl ani vidět ani slyšet a jeden pes magořil a bál se, slyšel bič a přitom pro naše uši to bylo sotva slyšitelné, téměř vůbec, takže asi tak. Sice by to chtělo vědět co je spouštěčem strachu u tvýho psa, ale jestli to dělá v různých místech, v různých situacích, tak ti může trvat dýl než na to přijdeš, jestli vůbec. Potom bych se zachovala naprosto klidně a snažila se pokračovat v započaté činnosti (pokud není právě ona činností tím spouštěčem) byť třeba bych úkol zjednodušila nebo mu prostě řekla naprosto pohodově a s otazníkem na konci, co blbne. Ten vysměvavý tón se jakoby doporučuje, ale podle mýho to neni tak jednoduchý, někdo se fakt začne smát, ale je to tak hrané, že to všichni poznají, předně ten pes a naopak to toho psa může ještě víc rozhodit. Např. mě se feňule něčeho bála, já jsem se jí začla smát a u ní to udělalo reakci, že po tom objektu vystartila. Proto používám spíš tón klidnější a pohrdavější, jako že je úplná trapka a že fakt nechápu, co vyvádí.
S tím pozitivním přetáčením - myslím, že to může fungovat a pokud ti to funguje, tak bych v tom neviděla problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 09:20 
Offline

Registrován: pát 15. zář. 2006 17:52
Příspěvky: 12
No, přemýšlela jsem o tom a zvedání nohy ukazuje na pohlavní dospělost a na dominanci. Třeba se se svou předčasnou pohlavní dospělostí nedokázal (spíš dříve než teď) psychicky vyrovant a možná se to může projevovat i teď.
Tohle je možná blbost.... jen jsem o tom prostě zkoušela přemýšlet.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 09:27 
Offline

Registrován: pon 17. bře. 2008 14:06
Příspěvky: 270
Bydliště: Kladno
spikule píše:
No, přemýšlela jsem o tom a zvedání nohy ukazuje na pohlavní dospělost a na dominanci. Třeba se se svou předčasnou pohlavní dospělostí nedokázal (spíš dříve než teď) psychicky vyrovant a možná se to může projevovat i teď.
Tohle je možná blbost.... jen jsem o tom prostě zkoušela přemýšlet.

Doufám, že si nemyslíš, že je tvůj pes dominantní :shock:
Radši přestaň přemýšlet a začni jednat, já taky vždycky myslim, myslim, až přijdu na nějakou ptákovinu,ale tím psovi nepomůžeš. A ještě s tím, aby byl samostatnější. Ty se se psem věnuješ výcviku, takže určitě nutíš psa přemýšlet a jednat samostatně, ne? I to se počítá. Potom situace na které má a zvládá je, tak v těch mu nepomáhej a naopak s čím si neví rady, tam mu dodej sebedůvěry a jistoty a naveď ho správným směrem, já vím, je to obecné, ale dál se po netu člověk asi nedostane. Jaký je jinak, jak se chová k lidem, psům,.....?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 10:01 
Offline

Registrován: pát 15. zář. 2006 17:52
Příspěvky: 12
Lidi miluje a se psy vychází také naprosto bez problémů. Teď mi nasadili brouka do hlavy, jestli ho něco nebolí. Třeba záda.

R.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 10:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Pořád si myslím, že psychicky labilní pes nebo pes, který k tomu má sklony, by neměl byt cvičen metodou do přetočení, protože ho podporuješ v těch úletech na jednu nebo na druhou stranu. Z jednoho úletu ho plynule převedeš do druhého a jaký je výsledek? Další úlet v budoucnosti. Máš pravdu, že bordery moc neznám, ale poznám přetáčivého psychicky labilního psa, když mi ho někdo popíše. K tomu, že jsi to ořvala, když on u toho nebyl - to ještě neznamená, že on o tom neví nebo že to nevycítil. Hoď do klidu sebe i jeho a zlepší se to.
Trošku jsi mě dostala s tím, jak popisuješ, že se s borderama můžě někdy jednat jako z ovčákem. To zní, jako kdybys s ovčákem mohla jednat hrubě, nátlakově. S žádným psem bych takhle nejednala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 11:35 
Offline

Registrován: pát 15. zář. 2006 17:52
Příspěvky: 12
Máme doma ovčáka. Na toho když zařveš, nebo ho malinko při výcviku drbneš vodítkem, tak nic neřeší. Borderu když bych trochu drbla, tak bude čučet, co se děje.
A s ovčákem jednáme v rukavičkách. Je to jeden z mála ovčáků, u kterého byla veškerá poslušnost dělána jen pozitivním posilováním a na klikr. Ale houknout na něj někdy musím a on to snese. Borderák ne.
Vůbec jsem tím nechtěla říct, že bych ovčáka mohla mlátit. Taky jsem neřekla, že nerozumíš borderám.
Jsem nesmírně ráda, že vás vůbec můj problém zajímá natolik, že sednete ke kompu a jste ochotni se mnou diskutovat.
Teď momentálně fakt řeším to, jestli ten problém není fyzický. Už jsem volala i na veterinu, kde mi teda s pousmáním sdělili, že RTG páteře mi rádi udělají,ale u tak mladého psa jsou si téměř jisti, že tam nic neuvidí..... Uvidíme odpoledne na procházce :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 12:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Na psa není nutné řvát ani cvičit pomocí drbání vodítka a říkat - on to snese....., no, nevím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 12:29 
Offline

Registrován: pát 15. zář. 2006 17:52
Příspěvky: 12
No, holt patříme do jiné sorty než Ty....mezi ty nedokonalé, kteří prostě někdy ulítli a v té situaci zjistili, že jejich německý ovčák úlet zvládl, kdežto jejich bordera ne!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 12:34 
Offline

Registrován: pon 17. bře. 2008 14:06
Příspěvky: 270
Bydliště: Kladno
Essi taky mám borderku a vím jak to spikule myslí s tím ovčák x bordera, prostě když ti ujede někdy u ovčouna víc ostřejší tón nebo s tím vodítkem prostě škubneš, tak normální pes to neřeší, ale bordera fakt bude čučet co že tak strašnýho udělala. U těch border bych řekla, že je největší průser, že jsou fakt strašně empatický, nemusíš se navenek nějak projevovat, ale oni to prostě stejně vycítí, pak je podle mého strašně těžké před tím psem něco hrát, stejně tě bude mít načtenou. Spikule na rtg pátěře bych to až tak neviděla, když to bude zdravotní, tak to bude nějaká pohmožděnina, zkus ho pořádně prošahat a uvidíš. Ale na to aby měl takhle hysterickou reakci uprostřed práce, to by ho muselo něco sakra bolet. Moje čuba je taky cíťa, ale při práci moc bolest nevnímá - lítala s rozřízlým polštářkem nebo to někam nappálila hlavou či tělem, ale oklepala se a běžela dál, ale psychicky ji taky rozhodí kdeco.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 12:46 
Offline

Registrován: pát 15. zář. 2006 17:52
Příspěvky: 12
Ahoj Jano, taky si to nemyslím, ale znáš to.... někdo něco řekne a člověk nad tím začne přemýšlet, sledovat psa a v každém škobrtnutí vidí problém s páteří.
Jsem ráda, že nemám tak citlivou borderu sama. Budu se snažit ji psychicky nedeptat (ne že bych to dosud vědomě dělala) a snad až se přestanou bouřit hormony a já přestanu všechno řešit, se vrátí do starých kolejí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 13:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Vidíš, a já mám doma ovčáka a čsv a když se k nim takhle zachovám, budou z toho celý den vedle, protože jsou zvyklí na jiný způsob komunikace.
Podle popisu tipuju ne na modřinu, ale na jiný problém. Nevím, jestli se mi podaří ho popsat dobře, ale hodně mi to připomíná. Známá má borderáka psa. Magora, pracáka, rychlého, hyperaktivku. Když ho nechá, aby se přetočil, i do nadšení v práci, občas se stane, že pes přepne najednou do útlumu, přestává na několik minut vnímat, někdy i ztrácí orientaci a jde si najít paničku, která stojí třeba 3 m vedle něj. Pak se zastartuje a pokračuje v tom, z čeho vypadl. Byli i u doktora, ten to charakterizoval jako přetížení CNS, na které ten pes reaguje tímhle způsobem, varoval je množným rozvojem epilepsie a doporučil psa zklidnit, nepřetáčet a sledovat jeho dech. V případě, že se toto stane, určitým pohlazením před hrudník nastartovat dýchání do normálu a psa provádět chvíli na vodítku. Hodně mi to připomnělo to, cos tu psala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 13:57 
Offline

Registrován: pát 15. zář. 2006 17:52
Příspěvky: 12
Hm, to je zajímavé. Já už jsem si taky sehnala reflexní terapii pro hafušáky, tak budu mačkat bodíky. Možná ho to uklidní.
Nezdá se mi, že by můj borderák v té fázi nevnímal, ale určitý způsob přetížení CNS to být může....
Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 18:56 
Offline

Registrován: sob 27. zář. 2008 21:03
Příspěvky: 36
Bydliště: Poprad-SR
Tá reflexná terapia by ma zaujímala bližšie.Mám tiež borderku, ale riešime trošku iné problémy...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 21:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. úno. 2008 20:40
Příspěvky: 369
Bydliště: ČR
U belgičáků je to s tím přetáčením možná trochu podobné jako u borderek. Jednou se mi stalo něco podobného i naší 10 měsíční grénky. Stalo se mi že zdánlivě z ničeho nic při normální situaci začala plašit až dostala hysterák a vůbec nevnímala. Když jsem se nad tím zamyslela tak jsem si uvědomila že jsem některým signálům nevěnovala pozornost. Je to přesně jak píše Essi, snažit se u psa pokud možno nepřetěžovat, určitě nepřetáčet, ale naopak zklidnit. Taky se mi osvědčilo pomalé hlazení po hrudníku.
Řekla bych že je to dost častý jev u mladých hyperaktivních psů a s žádným násilím to nemá nic společnýho, patrně se oravdu jedná o přetížení CNS.

_________________
Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. (Saint Antoine De Exupéry)

http://fenky.odeveliny.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 22:37 
Offline

Registrován: pát 15. zář. 2006 17:52
Příspěvky: 12
Tak jsem byla u veterináře. Záda má ok, nic ho nebolí. Dostaneme nějaké bylinky na posílení CNS a nechám mu teď pár týdnů klid od výcviku a pořídím si také nějaké kapičky "na hlavu". :D
Alčo, já pořád nevím..... mně se to jeho "přetočení" stává právě v situacích,kdy dělám v naprostém klidu.
Náš veterinář mi doporučil návštěvu MUDr. Žertové, prý je to kapacita přes chování psů. Bohužel kamarádka u ní byla a snad jí říkala něco v tom smyslu, že má přestat borderu kvalitně krmit, páč pak má moc energie a má jí koupit nějaké TESCO granule.
Ivuško, pokud mi pošleš svůj e-mail, naskenuju ty stránky o reflexní terapii a pošlu to. Můj e-mail je spikule(zavináč)seznam.cz. Jaký problém máš s borderkou?
Každopádně,když už jsem tam byla, tak jsem si nechala rentgenovat kyčele a lokty - prý jsou perfektní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: pát 13. bře. 2009 05:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Prosím tě, napiš mi pak třeba formou SZ, co ti paní doktorka poradila. Tipuju to na prášky na uklidnění a (možná) kastraci?
Já bych vsadila na tvém místě na změnu přístupu ke psovi a ke změně stylu výcviku, právě bez toho přetáčení a přehrávání. Ušít styl práce se psem tak, aby byl v klidu a nemagořil. U bordery to bude docela záhul, ale určitě to zvládnete.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: pát 13. bře. 2009 06:45 
Offline

Registrován: pát 15. zář. 2006 17:52
Příspěvky: 12
Essi, včera v noci jsem hodně přemýšlela..... Asi jsem udělala poměrně dost "chyb" ve výcviku v tom, že jsem magůrka podporovala v magoření. Zhruba začátkem ledna jsem se dostala na trénink k Tondovi Grygarovi a tady jsme začali s jiným stylem výcviku. Pes byl na mě hodně závislý, koukal na mě během parkuru a hrozila i zranění. Začala jsem psa učit samostatné práci na parkuru, začala jsem cvičit jiný styl vedení, začala jsem dělat hodně na klid, v okamžiku, kdy se přetočil, jsem přerušila práci, zalehla ho a pak v klidu nechala překonat třeba jen jednu překážku. Pak jsme začali pilovat i odložení na startu...měl tam takové ty bordeří cukatury a já s klikrem ho nechala třeba 2 minuty na startu a vystartovala jsem teprve tehdy, když byl v absolutním klidu. Netrénuju s ním často....dvakrát v týdnu, vždy jen na radost, ale možná ta radikální změna přístupu mohla způsobit, že to bylo na jeho mladou hlavičku moc a vzhledem k tomu, že se výsledky hrozně brzo dostavili a já měla pocit, že má radost, že ho to baví. Možná toho bylo moc.....
Ještě jeden postřech. Všem, kdo mají bordery doporučuju si s nima doma nehrát. Ten můj je magor, lítá, chce si hrát, skáče přes stromy, pro práci by umřel, ale přijdeme domů a zde je klidová zóna a já o něm téměř nevím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: pát 13. bře. 2009 06:49 
Offline

Registrován: pát 15. zář. 2006 17:52
Příspěvky: 12
U paní doktorky Žertové byla kamarádka, protože její borderák pásl úplně všechno včetně much nebo jen odlesku něčeho na stěně. Její rady byla bohužel jedna blbost vedle druhé.
K její návštěvě mě přesvědčil víceméně přítel, který se těší, že s ní bude diskutovat :-))
Já si od toho slibuji především to, že až jí budu říkat, co Bífík dělá a nedělá a v jakých situacích, sama si to utřídím a pomůže mi to změnit přístup ke psovi.
Asi jo....asi to všechno bylo v tom přetáčení a v tom, že jsem nedokázala sladit jeho věk, styl výcviku, temperament.
Ale snad mě trochu omlouvá to, že je to můj první temperamentní pes a snad jsem si ten problém uvědomila dřív, než bylo pozdě.
K paní doktorce jdu ve středu v 16 hodin, tak pak zčerstva podám informace.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: pát 13. bře. 2009 06:52 
Offline

Registrován: pát 15. zář. 2006 17:52
Příspěvky: 12
Ještě jedna věc, která vedla pana veterináře k tomu, že bych ji měla navštívit. Přišli jsme tam...já nervozní, jestli nemá něco s páteří. Psovi bez uspání rentgenovali kyčle, lokty a páteř, prohmatávali ho tam ostře dva doktoři. Když ukončili práci, tak se Bífík sebral, odešel ke dveřím, lehl si zády k nám a rychleji dýchal.
Pan doktor prohlásil, že bude asi fakt psychicky labilní, páč takhle se chovat u veterináře, když k tomu nemá žádnou příčinu, je nezvyklé....
Osobně si myslím, že veterinární ordinace je pro většinu psů stresové prostředí samo o sobě.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: pát 13. bře. 2009 07:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Já bych zase řekla, že pejsek je hvězda, když po tom, co s ním prováděli, jen zrychleně dýchal. Bude to nervák, ale ne poseroutka. S borderou se musí něco dělat, o tom žádná, jen nevím, jestli přetáčivé agility je pro něj to pravé zrovna v téhle době. Zavolej Rudovi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moje borderka zacala byt poplasena a "agresivni"
PříspěvekNapsal: úte 17. bře. 2009 08:42 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Když si dám do matematického vzorce tyto parametry: Registrován: pátek 15. zář, 2006 17:52 + rozházený pes + něco účinného s tím tady udělat, vyjde mi za rovnítkem jenom jediný výsledek. Seznámit mě s tvým psem.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!