Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 14:49
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Starý nevrlý pes?
PříspěvekNapsal: stř 23. kvě. 2007 13:48 
Dobrý den, mám doma 13 let starého maltézáčka. V posledních letech hůře viděl a nyní to vypadá, že už je úplně slepý (někdy ještě zaregistruje nějaké stíny, ale už málo a jen na jedno oko). Nevím jestli nemá i problémy se sluchem, ale když ho voláme, neorientuje se odkud volání jde. Sice na zvuky reaguje, ale neví, odkud jsou a jde úplně na druhou stranu. Ale teď s ním máme jiný a dost velký problém. Začal být zlý. Díky tomu, že nic nevidí, stačí, když slyší nějaký zvuk a hned zareaguje vrčením a kousáním. Stačí, když leží třeba u něčí nohy a dotyčný s ní pohne. On okamžitě zaútočí a kousne. Sáhnout na něj bez varování je už nemožné, když cítí jakýkoliv pohyb nebo dotek, je zle. Docela se začínáme bát okolo něj projít, nebo se u něj pohnout. Už jsme od něj utržili několik kousanců. Nevíme, co s ním. Máme ho moc rádi, za těch 13 let jsme s ním zažili moc krásného a když nás sám "najde", má velikou radost a mazlí se a je moc milý. Nechceme ho dát utratit (jak nám bylo už několikrát porazeno "odborníky")ale dá se s tím vůbec něco dělat? Moc děkuji za odpověď.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 23. kvě. 2007 14:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. čer. 2006 08:04
Příspěvky: 197
moje babicka mela slepeho pudlika.A rozhodne to nebyl duvod ho davat utratit.Ten pejsek si zvykl a fungoval uplne normalne.Obcas do neceho narazil,ale bylo to ok


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 23. kvě. 2007 14:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 28. bře. 2007 13:47
Příspěvky: 124
Bydliště: Žiar nad Hronom, SR
Danny tiež už v 13-tich rokoch v podstate nevidela, chcelo to trpezlivosť a hlavne s ňou komunikovať, čo bol tiež trochu problém, pretože bola už aj nahluchlá. To, že útočí je podľa mňa problém toho, že sa cíti veľmi neistý...dajte mu čas, nech si zvykne, naučte sa pohybovať okolo neho pomalšie, hovorte naňho, ak aspoň trochu reaguje, upozornite ho, že ho idete pohladiť. Pohybujte sa podľa možností v známom prostredí a samozrejme nie bez vodítka....nie som odborník, možno neradím dobre - píšem iba to, čo sa osvedčilo mne....s Danny som prežila prekrásnych 15 rokov.

_________________
Sáša


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 23. kvě. 2007 14:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
no 13 let je na pejska opravdu hodně- sami máme doma 17 letýho voříška a věřím že bejt s ním v kontaktu furt- mít ho v obejváku a podobně je to podbný- nevidí nesůyší a je z toho hodně enrvozní a občas netuší co se děje- a reaguje vrčením a kousáním- oosbně to u takhle starýho psa neřeším- u vas bych to asi řešila tak že bych psa před každým kontaktem hodně upozornila- promluvila nebo podobně a v obýváku mu vyhradila místo aby nemusel být nervozní že se něco děje a že by se mu mohlo něco stát

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 23. kvě. 2007 19:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 10. čer. 2006 15:47
Příspěvky: 389
Bydliště: liberecko
mám 14 letou jezevčici, a taky ji opouští zrak a sluch...začala být velice nervózní, naráží do věcí, padá ze schodů, nevyskočí na křeslo...taky jí nemůžu pohladit nějak zbrkle a nečekaně, lekne se a ožene...
někdy jsem z ní nervózní i já, ale učíme se s tím žít obě...

_________________
jana-ariel
http://www.janaariel.websnadno.cz
„Soucit se zvířaty souvisí tak těsně s dobrou povahou, že lze bezpečně tvrdit: ten, kdo je krutý ke zvířatům, nemůže být dobrý člověk.“ Tohle řekl už před více než dvěma stovkami let spisovatel Jean Paul.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 23. kvě. 2007 21:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 28. bře. 2007 13:47
Příspěvky: 124
Bydliště: Žiar nad Hronom, SR
Danny bola tiež jazvečíčka, na fotke je vlastne ona....zo začiatku som bola aj ja nervózna, ale potom som s tým prestala a pomaly sme si našli spôsob, ako fungovať..... chce to trpezlivosť a pôjde to. Hlavne sa neponáhľať a keď už bude dochádzať trpezlivosť, treba si zaviazať na chvíľu oči a prejsť sa takto po byte.....

_________________
Sáša


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 01. lis. 2008 15:12 
Offline

Registrován: pon 27. říj. 2008 21:29
Příspěvky: 2
Bydliště: Vítězná-Huntířov
Všechny moc zdravím,mám podobný problém. Mám fenku boxera,je celá bílá,jedno očíčko modré a od mala je hluchá a má rakovinu,takže už má za sebou spousty operací a bohužel se jí dělají nové nádorky.Veterinář říkal že se dožije maximálně sedmi let,ale teď jí bude 12 a zvládáme to.Bohužel nemůžu používat hlas,ani nějaké intonace a dorozumíváme se jen gesty,máme takovou svojí znakovou řeč,umí žákladní povely a i něco navíc,ale musíme se vidět.Jenže začíná mít problém s očima,obě je má zakalené a vidí čím dál hůř,kolikrát narazí do věcí,nebo do mě. A právě v tom je ten problém,několikrát se mi stalo,že byla něčím zaujatá a abych jí upozornila,že po ní něco chci,tak vždycky jí zlehka ťuknu někam na bok,hned tak kouká kde jsem a co že to vlastně chci,jenže teď se mi už po druhé stalo,že se lekla a začala s vrčením chňapat,jakmile ale poznala,že to jsem já,tak se začala "omlouvat" a udobřovat si mě.To mě jakoby začně vítat a honem něco vezme do papuly a snaží se mi to nacpat do ruky,nebo aspoň pustit na nohy.Jenže já se bojím,že jak se to bude zhoršovat,že uvidí čím dál hůř,aby nezačala být nebezpečná,jak mám v takové situaci reagovat? Jinak je čilá,baští,běhá,hraje si,kolikrát si říkám,že se snad vrací do štěněcích let,přeci ji nedám uspat,tak jak mi spousta lidí radí,jsou i nemocnější pesani,kteří se dožívají i více let...co si o tom myslíte? Děkuji za Váš čas.

_________________
:-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 01. lis. 2008 15:42 
Offline

Registrován: pon 27. říj. 2008 21:29
Příspěvky: 2
Bydliště: Vítězná-Huntířov
Děkuji za pochvalu až se červenám,Cherryně to vyřídím,ať si mě kouká vážit...hihi...chovatel kterýmu se narodila ji chtěl "odstranit" jak tomu říkal,pánč je bílá a s tím se samozřejmě nesou klasické problémy,náklonost k nádorům,hluchota...jenže ono to na kouklo a skočilo mi to do náruče a bylo mi líto toho tvorečka,aby ho uspali.Tak i když už mě stála tolik peněz,že bych za to už asi měla auto,tak bych jí za nic nevyměnila! Když jí mám na vodítku,venku ji ani jinak nemám,protože jí nemůžu zavolat,tak jí ovládám jako koně,jemně zatáhnu doleva a jde do leva,jemně do prava a jde do prava,zatáhnutí zpátky je stůj a 2x zacukání je jdeme,prstě jsme se spolu naučili se domluvit.Jen teď že už i špatně vidí,to mě trápí,no snad to ještě nějak zvládneme.

_________________
:-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 01. lis. 2008 17:42 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
jediná možnost bude asi pernamentní vodítko, a možná bych ji "neťukala", ale pohladila, když se ožene, neucukat, nekárat, nechat jí čuchnout a za žádnou cenu ji nenechat, aby se ji to vymstilo - nenechat nikoho na ni omylem šlápnout a tak. Ale popravdě nemam s tímhle téměř žádný zkušenosti - počkejte si na p. Desenskýho nebo mu zavolejte (banner nahoře)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Nevrlý pes?
PříspěvekNapsal: ned 23. srp. 2009 15:35 
Offline

Registrován: čtv 20. srp. 2009 19:32
Příspěvky: 1
Bydliště: ...........
Dobrý den, máme doma 2 pejsky - 6-ti letého křížence menšího vzrůstu( asi jako jezevčík)a ročního pejska čivavy. Odmalička to probíhalo dobře, zezačátku se starší( Kim) trochu "bál" mladšího. Oboum se snažíme věnovat stejně, jednohu neupřednostňujem. Kimík ale začal být nevrlý, a druhého pejska olizuje .. neustále, pokud ho nehlídáme. Buďto jeho, nebo místa, na která si sedne. Ještě k tomu, že je nevrlý. Když něco provede, a my ho okřikneme, příp. ho malinko plácneme přes zadeček, tak se po nás ohání a vrčí. Nedávno jednoho člena rodiny, z kterého dřív v pohodě poslouchal, stisknul do ruky. Když chováme jednoho, automaticky bereme i druhého. Když ale chceme vzít Kimíka, vrčí. Když si ho nevšímáme .. jen ho pohladíme, tak kňučí ... ale jakmile ho vezmeme, tak zase zavrčí, Když si hrajeme s mladším, chceme si hrát i s Kimíkem, ale když ho chytneme, že ho taky povalíme ... tak zase zavrčí ... a poslední dobou, když mu malinko chceme plácnout přes zadeček, dost často se po nás ohání. Dřív takový nebyl. poraďte, jak ho třeba máme "trestat" nebo jak se k němu chovat ...atd ... Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nevrlý pes?
PříspěvekNapsal: ned 23. srp. 2009 19:31 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Starší pes sa nevyrovnal s príchodom mladšieho, pretože pravdepodobne s novým psíkom ani nevedel komunikovať, ďalšie vaše jednanie ho ešte viac zneistilo. Na to ste ho začali za toto ešte aj trestať. Aké mal možnosti naučiť sa komunikovať so psami, než ste priviedli druhého? Vrčaním vám ukazuje, že nerozumie. Informácií na posúdenie je málo, skúste napísať viac. Najväčší problém bude pravdepodobne v tom, že starší zhýčkaný pes zle spracoval vašu "spravodlivosť" poňatú príliš ľudsky a na to jednoduchá konkrétna rada neexistuje.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nevrlý pes?
PříspěvekNapsal: pát 04. zář. 2009 07:24 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Přečti si téma Trestání psa, najdeš tam spousty informací především o tom, kde děláš hrubé chyby.

Citace:
Oboum se snažíme věnovat stejně, jednohu neupřednostňujem...
...Když chováme jednoho, automaticky bereme i druhého...
V tomto vidím zásadní chybu. Věnovat se oběma psům je důležité, ale nejde to stejně, ale individuálně. Pakliže budete vůči hodnému i zlobivému používat stejný styl, sytém se vám zbortí. Pokud tedy nějaký vůbec máte. Jedno z mých pravidel ve smečce je, že upřednostňuji jen ty hodnější a ty druhé směruji výchovou tak, aby byli také hodní a mohl jsem jim tak až potom dát to, co si skutečně zaslouží. Nikdy nedám zlobivým nebo vzdorovačným psům nic navíc, než si zaslouží, anebo o co si řeknou. Jen je učím takovou malou drobnost, dávat si bacha na hubu, protože jim splním vše, o co si řeknou, a to v reálném čase. Jen u toho nepoužívám nápřahové formy trestů, pokud vůbec nějaké tresty ve smyslu vašeho pojetí (viz. výše).
Je to debata na delší dobu, což se dá řešit třeba na fríčku.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!