Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je úte 19. bře. 2024 07:36
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 867 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 24. pro. 2006 21:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 22. zář. 2006 19:30
Příspěvky: 260
Bydliště: Meziboří
Dobry den mam teprv tyden psa csv z utulku 2leteho ,je velice agresivni na vsechny psi ,feny i stenata, kone ,mam ho vzdy na 10m snure . Kdys utoci na psi tak s nim skubnu ale ne vzdy vetsinou ho necham a beha kolem mne dokola ,skace taha, delam to dobre nebo existuje jina metoda? Ke psum jsem ho jeste nepoustela.Jinak ma velice silne lovecke vlastnosti ,ale to mi nevadi . Na lidi je hodnej je to mazel ,jen veterinarku malem sez....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 28. pro. 2006 19:40 
Máme podobný problém s 3 letým labradorským retrívrem, kterého jsme si v únoru koupili přes inzerát od paní která neměla čas se mu věnovat. Má zahradu kde může volně běhat, a každý den s ním chodíme ven. Je hrozně temperamentní celkem poslušný, ale nesmíme potkat psa. To mám co dělat abych ho udržela a když je na volno tak musím přiznat že neposlechne. Dnes se mi stalo , že se vrhnul na 2 rotvajlery, které pán měl na vodítku a vůbec si ho nevšímali.
Nevím jestli se to dá ještě odnaučit. Mně totiž spíš připadá, že se těch psů bojí a proto útočí. DANA


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 28. pro. 2006 20:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Zavolej Rudovi a domluv si s ním schůzku, ukáže ti, jak na to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 28. pro. 2006 20:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 22. zář. 2006 19:30
Příspěvky: 260
Bydliště: Meziboří
Tak jsem zjistila ze si s vetsinou psu chce hrat a s vetsinou rvat ,ale dokud se nedostane z psinciveho kasle uplne tak ho ke psum nepustim .Uvazovala jsem i o sobotni navsteve ovcar as bude zdravi aby prisel mezi psi smecku ,treba se tam trochu srovna? . Je tu i problem s konmi ,vcera jsme byli na indianske akci a silene utoci na kone ,ma je jako korist .Kdys se mi utrhnul z voditka tak kone chtel kousnout do bricha nastesti měl kosik a kun mu dal kopanec ,nastesti slabej,v tu chvili jsem ztuhla. Pak byl po 6hodinach v pritomnosti koni o neco klidnejsi ,ale jakmile se dal kun do pohybu Usan skakal jak gumidek. Lovecke vlastnosti ktere ke psu patri si myslim bych ho nak neodnaucovala? ,mam dlouhy provaz v lese.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 30. led. 2007 11:13 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Citace:
Můj pes když potká jiného psa, co na něj vrčí - já ho usměrňuju povelem ne, to se nedělá, tak projde kolem vztekajícího se psa v klidu, ale pak když mu dám volno, tak utíká k nejbližšímu stromu, vyčůrá se tam, hrabe a u toho vrčí takovým zvláštním způsobem - přijde mi to, jako by si vybíjel tu zlost, že si to s tím psem nemoh jít vyřdit.
Jinak on hrabe docela dost - má přezdívku "hraboš" protože občas hrabe, i když ani nečůrá - hlavně v cizím prostředí.
Hůře ovladatelným psům a provokatérům toto jednání zakazuji. To vztekání se, je opravdu přenesená agrese a pokud chce pes zvednout nohu po zákazu, je to stejné gesto jako náš vztyčený prostředník a podle toho ke psu samozřejmě přistupuji.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 30. led. 2007 11:16 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Citace:
... mám mu to hrabání zakazovat a hlavně jak - když jsme na procházce, běží deset metrů přede mnou a povel nehrabej nebo tak nezná. Když mu řeknu fuj, nespojí si to s hrabáním, protože jsem mu v tom nikdy nebránila
Chce to vymyslet jiný povel, někdy k němu stačí i prudký výpad ke psu. Ostatně pokud mám provokatéra, tak stojí za to být blíž než na deset metrů. Takovým jsem přímo v patách a ladím si je na dálku jen pohledem.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 30. led. 2007 20:02 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Citace:
Dobrý den, začínám mít veliký problém. Mám pejska je to kříženec pittbula 1,5 starý. Nikdy nebyly problémy s pejskama - hrál si. V poslední době když potkáme psa tak se naježí a absolutně nereaguje na má přivolání ikdyž jinak perfektně poslouchá a bohužel se i stalo že se popral. Nevím jak to odbourat popř. jak ho potrestat...Povalila jsem ho na záda a vrčela na něj a neustále mu opakovala že tohle nesmí...bohužel se oklepal, zavrtěl ocasem a nic moc si z toho nedělal...poraďte...Nechci ho mít stále na vodítku :?
Obávám se, že než se pes naučí poslouchat, bude muset být na vodítku. Pro začátek bych psa učil netahat na vodítku za každou cenu, to znamená i když vidí psa. Agrese psů totiž roste úměrně s napnutím vodítka, proto je nezbytné, aby se při ovládání psa za vodítko netahalo, ale naopak rázně trhlo. Další důležitý prvek při pokusu o útok na druhého psa je to, aby očima sledoval vás a ne svou "oběť". Toto je velice důležité, jinak povolíte vodítko a jde do toho znovu! Pokud vás totiž nesleduje, znamená to, že si z vás nic nedělá a nemáte tak nastaven správný respekt. Proto při napadání vyžaduji přivolání s předsednutím, kdy je útočící pes zády ke své oběti a musí mne povinně sledovat.

Když začínám pracovat se svými psy mezi ostatními psy, používám několik "stupňů důvěry" a podle toho také přizpůsobuji způsob seznamování. První je naprostá nedůvěra. Pokud svému psu, obvykle nováčkovi, nevěřím a nemám jistotu, že něco neprovede, dám mu košík a mám ho na vodítku, které se nesmí v žádném případě napnout. Pakliže se pokusí druhého psa napadnout, vytéčkovat nebo jiným způsobem provokuje, udělám dva kroky od něho, přivolám (obvykle povelem "ke mně") a trhnu vodítkem, nesmí se však vodítkem plynulým tahem přitáhnout, to by vedlo právě k tomu, čemu chci zabránit - rvačce. Důležité je sledovat i druhého psa a při případném úmyslu mého psa srovnat mu stoupnu do cesty, aby měl možnost "začít u mne" a to obvykle žádný nechce.
Pokud mám vůči svému psu alespoň trochu důvěry, nechám ho na vodítku a to pustím na zem, abych nemusel zbytečně strkat ruce mezi psy, kdyby do sebe snad skočili. Ostatní je stejné. Při pokusu o provokaci a podobných riskantních situacích si psa prověřím v přivolání.
Mám-li psa, kterému se věřit dá, není problém ho pustit zcela volně. Nejbezpečnější způsob je jištění vodítkem, ať už ho mám v ruce nebo ho pes tahá po zemi. Vše závisí na důvěře. Pokud mám snadno vyprovokovatelného psa, nemohu ho pustit bez vodítka (já můžu, protože se nebojím strčit mezi psy ruce, ale jak jste na tom vy?).
Pokud dáte svému psu více důvěry než je zdrávo a přeci jen dojde ke rvačce, dodržujte následující pravidla:
1. musíte mít k dispozici vodítko a u tvrdých rváčů i košík (příště by bylo lepší mu ho ani nesundavat)
2.zavolejte si ho povelem, který používáte k přivolání, ať o vás alespoň ví
3.chyťte si psa mezi ušima na hlavě a druhou rukou za slabinu, lepší je stáhnout jej za vzdálenější slabinu. V podstatě ho natáhnete jako strunu, aby se nakonec neotočil do vás
4. nikdy ho netahejte za obojek, zvedá to obrannou reakci a tím i bojovnost
5.otočte hlavu psa od soupeře ať na něho nevidí a přitiskněte mu hlavu k zemi, aby se vám podřídil
6.pokud se pokusí otočit se na soupeře, použijte opravdu zlý tón při povelu "nesmíš"
7.pomalu pouštějte hlavu psa, ne však rychle, jinak nulujete vaší aktivitu!
8.pokud pes rvačku vyvolal opakovaně, vynechte body 3.,4. a 7. a přetočte ho na záda. Pouštění recidivisty provádím opravdu velice pomalu a pokus o vizuální kontakt se soupeřem považuji za drzost a útok na pozici alfa (to zn. mojí)
9.omluví-li se pes (olíznutí se a pod.), považujte to za samozřejmost a ne prostředek k tomu, aby jste ho pustili hned

Raději rvačkám předcházejte nějakým jištěním, ať už košíkem, ponecháním vodítka, které pes neustále tahá po zemi nebo alespoň řetízkovým obojkem coby munici na házení mezi psy (pokud tedy umíte mířit)

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 31. led. 2007 08:03 
dobrý den pane Desensky,
nevim zda to patri do tohoto tematu ale rada bych se zeptala jak se zachovat pokud ke rvacce dojde a muj pes je napaden? jak je od sebe odtrhnout?
dam priklad - byli jsme na prochazce, muj pes (7 mes) byl na stopovacce, v tom se priritil nastesti jen nejaky vorech a pustil se mi do psa, byli ode me tech 10 m, ten muj si myslel ze bude hra ale vorech se mu zakousl do krku a zacal ho rvat. nastesti se objevil jeho pan a odvolal si ho, nic se nikomu nestalo.
mohl byste mi ve strucnosti napsat jak se v tomto pripade zachovat a jak "zlikvidovat" utocnika?
jinak je mi jasne ze musim tyto situace predvidat a resit je predem ale tenhle vorech se vyritil ze krovi ani nevim jak.
dekuju za radu


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 31. led. 2007 09:35 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Dashka píše:
...jak se v tomto pripade zachovat a jak "zlikvidovat" utocnika?
Já osobně bych použil výše zmíněný bod 3. a když by se chtěl pes vrátit i po tom, co ho zahodím, zapomněl bych na své slušné vychování a bránil si svého psa všemi dovolenými, ale i nedovolenými prostředky. Prostě mi na mého psa nebude nic sahat a když to bude mít někdo v úmyslu, narazí na "betonovou zeď", kdy já budu tou betonovou zdí. V těchto případech se ani nijak nebojím, že mne nějaký pes kousne, jelikož škodu vymůžu z majitele toho psa, ale nebudu muset víc než deset let léčit psychiku svého psa.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 01. úno. 2007 09:17 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Citace:
Zajímalo by mě jak se dá ovlivnit agresivita psa - samce vůči ostatním psům. Mám doma osmiměsíční argentinskou dogu - psa. Tyto psi jsou většinou dost dominantní a bývají problémy s "agresivitou". Mám doma ještě fenu čtyřletou bulteriérku, která je vůči ostatním psům naprosto bezkonfliktní. Předpokládám že pes si bude fenu hlídat. Někteří lidé tvrdí že agresivita u psa se dá ovlivnit. Pokud ano tak by mě zajímalo jak. :?:
Jistě, že se dá ovlivnit, kdyby ne, nebylo by se možno potkávat se psy v parcích a vůbec nikde, jelikož by se tito psi spolu jen prali.
Za každé chování psa je odpovědný jeho ve smečce nadřazený - majitel. Cokoliv pes dělá nebo udělá, je jen odrazem souhlasů a nesouhlasů jeho pána. Bohužel se někdy jedná i o tichý souhlas. Pokud se mi něco na jednání mého psa nelíbí, okamžitě to řeším, aby si nemyslel, že to co dělá, je v pořádku. Pokud mi pes chce s jakýmkoli úmyslem vystartovat na druhého psa, neomluví ho nic. To, že si hlídá svou fenku, to je jen výmluva. Lidé mají tendence často omlouvat jednání svých psů zdůvodněním si jejich činů, aby "schovali" tak jejich neposlušnost. Prostě buď dělá to, co má a bude vše v pohodě a s úsměvem, nebo dělá něco, co by neměl a je třeba mu to zatrhnout adekvátním prostředkem ke zmíněnému činu a pak teprve bude vše v pohodě a s úsměvem. Důležité je posoudit, zda zmíněný čin, který pes provedl chci zakázat jen pro tento okamžik anebo navždy. Podle toho se volí formy prostředků k zákazu. Co se týče napadání druhých psů, je to něco s čím nikdy souhlasit nebudu, jelikož poranění následkem těchto aktivit jsou nepřijatelná. To je důvodem k tomu, abych se postaral o to, aby to pes již nikdy neudělal a zakáži to velice ráznými prostředky tak, abych se nemusel zbytečně do nekonečna opakovat.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 01. úno. 2007 09:23 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Citace:
To sice asi je špatný přístup ale dost dobře si nedovedu představit jak bych měla bránit a odehnat 60-70 kilovýho psa pokud se na mého psa vrhne. Ty si dovedeš představit situaci kdy se k mýmu (v budoucnosti bude vážit kolem 60 kil) psu přiřítí další velký pes stejné velikosti a bude ho napadat jak "odháním" cizího psa a svýho psa chytím za flígr a vrčím na něj? Nehledě na to že jak znám zodpovědné majitele můžu se ještě obávat toho že během vrčení na svého psa se na nás znova vrhne ten cizí pes?? Věř mi že se svým předchozím psem jsem zažila plno takových situací kdy druhý cizí pes byl bez majitele, napadal nás a já ho odháněla. Nebo kolikrát majitel přítomen byl ale ani na psa nevolal. Idea je sice dobrá ale těžko proveditelná u velkých plemen a za některých situací. Než nechat svého psa pokousat tak at se radši brání. Navíc ať chceš nebo nechceš je to pes - samec. Ten má za úkol bránit smečku, ne samice která se stará o mláďata. Další věc je ta že "vetřelci" se smečka brání společně a nejde na něj pouze vůdce. Všechno je individuální. Jinak díky za zodpovězenej dotaz - o to mi původně šlo.
Je jen málo psů, kterým svěřím tu pravomoc, bránit si smečku. Je to asi tak jeden z tisíce a ještě ho to několik let učím, jako naší Jasu, kterou jsem to učil asi tak pět let. Pokud se psu dovolí obrana smečky a zákroky do druhých psů, často se stane, že se nad tím ztratí kontrola a ze psa se nakonec brzy stane pes napadák, který bude rvačky vyvolávat, tyto krize jsem si prodělal se všemi psy, kteří získali nejvyšší post ve smečce a mohli se stát mou pravou rukou.
Co se týče napadení cizím psem, každý z nich umí počítat do dvou, jeden soupeř je můj pes (objekt původního zájmu) a druhý a daleko těžší soupeř jsem já. Jen v jednom případě ze sta se stane, že touto bariérou útočící pes projde a do něho vložím veškerou zlou energii, aby prohrál za každou cenu. Problém je totiž v tom, že při benevolentním řešení rvaček se musí často na veterinu a brzy může vašemu psu chybět třeba kus ucha jako naší Jase a to ještě k tomu nebylo ze rvačky, ale velmi hladké napadení druhou fenou (strachový leč zákeřný útok v tichosti). Pokud byste viděla psy po rvačce s otevřeným břichem a střevy na zemi, určitě byste raději rvačce zabránila, jako to dělám já. Náš sebevrah Fredy měl také pneumotorax, protože se porval a nikdo jsme nevěděli, zda dožije na kapačkách rána. Daleko lepší je rvačkám zabránit, než je podporovat.
Mohl bych vám vyprávět několik dní v kuse o tom, jak jsou rvačky psů nevýhodné a věřte, že je to jen o obrovském neštěstí.
Mám zkušenosti takové, že chce-li se nějaký pes prát, popere se jen, když mu na útok některý pes odpoví. Obecně řečeno, pokud druhý pes do rvačky nenastoupí, není rvačka, ale jen výzva. V naší smečce je to postavené na tom, že chce-li se jakýkoli (i cizí) pes prát, může, ale jen a výhradně se mnou. Věřte, že stačí přesvědčivé odhodlání útok odrazit, aby se soupeř uklidil z cesty. V momentě, kdy chce něco mého psa sežrat, je mi jedno, že to má sto kilo a já jen sedmdesát, důležité je odhodlání soupeře třeba i zabít a tento pocit ustál za léta mé praxe jen jeden jediný pes :!: (na druhou stranu to byl opravdový frajer, který šel na rovinu a ne zezadu). Pokud si tolik nevěříte, třeba vám pomůže že znám i dvanáctileté děti, které toto v pohodě zvládnou. Ono je to celé totiž o pocitech a přenosu energie, nikoli o síle. :idea:

Mohl bych sem dát ilustrační fotky ze života, ale byly tak nechutné a deprimující, že jsem všechny raději zničil

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 01. úno. 2007 09:29 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Citace:
Mám dotaz, v tomto konkrétním případě, který se budu snažit popsat. Jak to je, když mi fena vystartuje po psu až po té co na ni pes zaštěká, zavrčí, ale přitom na ni ten provokatér nezaútočí! Vypadá to asi takto: sejdou se dva psi, tváří v tvář, druhý pes udělá ňaf, haf jakože výstražně nech mě, nechci si s tebou nic začínat, vyloženě nepřátelsky, jako ze strachu anebo druhý případ jakože provokatérsky (když moje je třeba na vodítku), tak moje fena po druhým, třetím štěku toho psa, bez hlesnutí vystartuje po něm stylem zahrabu si tě pod sebe (nikdy nepoužila zuby). No a pes utíká, a ona za ním a nestačí jí, že se jí viditelně bojí, i tak ho chce ztrestat, je to jasný, že čím víc se jí bojí, tím ona je víc "na koni", doběhne ho většinou, co nejdřív ji odchytím a potrestám. Takže v krátkosti řečeno, druhý pes ji vyprovokuje a ona se nechá, já jí za to pak potrestám. Máme i jiný problémy a pere se i v jiných situacích, ale tady v tomto konkrétním případě nevím, jestli ji mám jako dopředu nějak bránit jak o tom tady teď na fóru píšete (víc lidí), aby se nemusela sama po několikátým štěknutí "bránit" anebo je prostě zakázaný se prát tak jak tak a může si za to sama, je jedno jestli ji někdo vyprovokoval, a ztrestat ji za to. Ona sama nikdy toto nedělá, že by ke psovi přišla a bafla na něho. Vždycky si chce s každým hrát. Ale někdy mi přijde, že nechápe, že pes si třeba nechce hrát s ní. Mám i takovou domněnku, že psi hned zjistí, že je dost dominantní a dopředu odhadnou, že s ní radši nechtějí nic mít a z toho i pramení, že na ni dost psů dopředu strachy štěká...
OTÁZKA: Nevím, jeslti to dobře popisuju, ale je v tom nějaký rozdíl, jestli si pes začne sám nebo když si začne druhý a ona na to reaguje (ovšem podle mě dost nepřiměřeně). Nebo prostě normálně jak se doporučuje, když na ni cizí pes bude řvát, tak ji říkat preventivně, že fuj a cukat vodítkem?!?! Jenže na vodítku to nedělá, udělá to jen když je sama navolno. Takže to asi ne. Jinak má rok a něco a odmala je velice sebevědomá a je to pěkný kvítko. Takže jak postupovat v tomto případě?! Když už se rozhodne, že se jde prát, tak už mě nevnímá, je jako v transu a přijde mi, že se tím baví, rozhodně se mi nejeví, že by se bála?! Když se třeba rvou dva psi, jde se přidat.
Jo a ještě, potkáváme na ulicích plno psů na vodítku takových těch křiklounů, vyjížděčů, ale ona si jich nevšímá (je taky na vodítku), ovšem jakmile ji nějakej takto seřve v začátku "seznámení" a pak se náhodou potkají navolno ve výběhu ten samý den, pamatuje si ho a tak ho jde rovnou uzemnit, ale ten pes si už na ni vůbec netroufá samozřejmě... A jsou to náhodný známosti, ne že by měla na nějakýho spadeno, na jinýho ne, prostě jak si na ni někdo takto troufne zaštěkat, tak ona ledovým klidem, bez vrčení, jde rychle po něm a zadupat pod sebe... párkrát se stalo, že jsme byli daleko a ona mohla dokončit co asi chce - totiž stát nad psem, který se nehýbe a leží pod ní, dělala to jako štěně, resp. zkoušela to dělat na všechny psy co jsme potkali, no tehdy to byla "legrace", když stála nad větším psem, na daleko většího si musela stoupnout a stála mu normálně na těle, no možná tam se stala chyba, že jsem to nezarazila, ale zase jsem ji nechávala ať se mezi psy prosazuje, socializuje... měla u toho vždy takový blažený výraz v tlamě, nedělám si legraci, pak psa propustila milostivě... no nevím prostě, můj první pes a nejdominant. z vrhu, silný kořistnický pud, hyperaktivní, cholerik... Tak jsem se rozepsala víc než jsem chtěla, ale ono to není jednoduchý, za vším je něco víc atd. Já bych si přála, aby ty psy co na ni štěkají přehlížela s bohorovným klidem a nechala je být. Ale to asi s jejím temperamentem a silným vzruchem a vůbec založením... co myslíte???
Jedná se skutečně o projevy dominantní agrese a rozhodně to je zrovna to chování, které ve své smečce nestrpím. Takováto fenka nadělá více škody než užitku, protože tím, jak zdevastuje dalšího psa z něho udělá vystrašeného neurotika, který se potom začne bát nejprve této fence podobných a potom i všech velkých psů. Rozhodně bych udělal vše pro to, aby s tím zmíněná fenka přestala, kdyby totiž padla na skutečného soupeře, jako je třeba kavkazačka nebo něco podobného, budete vy mít doma vyplašenku, které zůstane jen to startování do druhých psů, bohužel už to nebude agrese dominantní, ale strachová.
To, že psa ještě k tomu pronásleduje, bych v mé smečce vydržel jen do té doby, než bych si pro ní doběhl a měla by z toho tak nezapomenutelné zážitky, že by si příště dávala pozor, co udělá. Právě po takových napadeních, jako uvádíte, tady léčím psy z mindráků z druhých psů. Sebevědomí u psů je bezvadná věc, ale všeho moc škodí a je nutné to mít u psa "na uzdě".
Moje Jasa (má pravá ruka a chůva smečky) občas směla provést dominantní postoj nad druhým psem za účelem podřízení, ale nesměla se splést za co a rozhodně v žádném případě nesměla psa pronásledovat, to by měla hodně špinavá záda, jak bych s ní "vytřel zem".

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 01. úno. 2007 09:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 19. srp. 2006 08:17
Příspěvky: 91
Bydliště: Praha
Pane Desenský co si myslet o psu,který je schopen napadnout psa bázlivého.Předpokládám,že dominantní pes by se jím nezahazoval,když se mu vlastně podřizuje ale nechápu psa,který ho napadne,( napadající z nejisoty)to se cítí být bázlivým psem ohrožen?

_________________
Jestliže je láska nesmrtelná,pak pevně věřím,že se po smrti setkám se všemi psy svého života,kdyby pro nic jiného,tak pro to moře lásky,která nás spojovala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 01. úno. 2007 10:11 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
evina píše:
Pane Desenský co si myslet o psu,který je schopen napadnout psa bázlivého...
...to se cítí být bázlivým psem ohrožen?
Ne, to si jen chce dokázat na slabším, že ho umí spráskat (honí si triko). U nás se tomu říká šikana a já osobně s takovými psy nezacházím v rukavičkách.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 01. úno. 2007 10:42 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Tato otázka sice do této části poradny nepatří, ale demonstruje právě situaci, jak to vypadá ve výsledku, když se s tím nic nedělá:

Citace:
Dobrý den, k tomu, abych požádala o radu, mě přiměl dnešní ranní zážitek. Chodím venčit už kolem páté, kdy je zatím ještě tma. Pes si čmuchal asi metr ode mne, a takových 200 metrů od nás vyšla paní s mladou fenkou, tato fenka nás zmerčila a okamžitě se k nám přiřítila. Paní fenku neodvolala. Můj pes se polekal a před fenkou utekl, okamžitě se ale na přivolání vrátil.
Mého psa jsem od chovatele měla v šesti měsících, byl z kotce, kde neměl moc kontakt s lidmi a s běžným prostředím. Teď jsou mu tři roky a myslím, že většinu situací zvládá s přehledem, až na výše zmíněnou situaci, kdy ho nějaký pes náhle začne "pronásledovat".
Prosím, poraďte mi, jak tyhle nepříjemné příhody obejít, už nechci aby se to opakovalo.
Snaž se dostat svého psa okamžitě k sobě a druhému zastoupit cestu rychlým výpadem proti němu. Pro tyto případy učím přivolání také ve stresu, docela se hodí zavolat si psa i v situacích, kdy můj hlas nezní zrovna suverénně. Teď to právě probíráme s jednou zdejší fenkou. Neumí se bránit a kdejakému punťovi se hrozně líbí nebo se jí naopak pokoušejí ulovit. Proto ji učím přivolání kdykoliv se mi kolem ní něco nezdá a to tak, že okamžitě, no a klidně i zařvu, abych varoval dotyčného lovce a tu fenku naučil, že není důležitý tón přivolání, jako spíše aby rychle přiběhla "pod ochranné křídlo".

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 01. úno. 2007 10:55 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Citace:
Můžu se zeptat jak je to s obranou napadeného psa - mám 15měsíční fenku bulteriéra, která byla napadená dospělou fenou pitbula - do poslední chvíle se snažila konflikt odvrátit a podřídit se - ale jak sám majitel uvedl "ta pitbulka je prostě magor" ... proběhlo to strašně rychle a než jsem po nich skočila Rozárka útok opětovala. Dostali jsme je od sebe rychle a bez vážnějších následků, ale po kom mám jako alfa vystarovat? Po svém psovi nebo po útočníkovi?
Pokud se obrana v takovýchto případech změní v útok, jdu i proti svému psu, aby nezapoměl na zásady slušného vychování. Víceméně si psa přivolám, když nereaguje a chce se prát, tvrdě si povel prosadím.
Jedno mi není jasné, to že je útočící fenka pita magor se dá odhadnout dopředu. K těm se svým psem přeci vůbec nechodím.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 01. úno. 2007 17:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. čer. 2006 12:23
Příspěvky: 169
Bydliště: Chomutov
Mám menší problém S Feli a nechci aby se to zvrtlo. Chodí k nám sedmiměsíční fenka bígla a Feli na ní občas bezdůvodně vrčí. Jde hlavně o chvíle, kdy má Feli hračku a Iris třeba jenom proběhne kolem. Feli v tu chvíli začne vrčet a někdy ukáže i zuby, ale nikdy nekousne, jenom straší. Brání si svojí hračku, ale přitom k tomu nemá důvod, protože když jí chce Iris hračku vzít, tak jí okřiknu. Jak mám Felče vysvětlit že nemá důvod bránit si hračku? To samý bylo ve chvíli kdy byla Feli u mně a Iris přiběhla. Nemusela si nás ani všímat, třeba jenom proběhla kolem, ale Feli si stejně vrkla. To se mi to povedlo zvládnout tím že po ní chci aby se soustředila jenom na mě. V tu chvíli se na Iris ani nepodívám a po Feli chci to samý, ještě to neni na sto procent, ale Feli už pochopila, že když si Iris nevšímám já, tak nemá důvod si jí všímat ona.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 01. úno. 2007 23:31 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Feli píše:
...občas bezdůvodně vrčí. Jde hlavně o chvíle, kdy má Feli hračku a Iris třeba jenom proběhne kolem. Feli v tu chvíli začne vrčet a někdy ukáže i zuby, ale nikdy nekousne, jenom straší. Brání si svojí hračku, ale přitom k tomu nemá důvod, protože když jí chce Iris hračku vzít, tak jí okřiknu. Jak mám Felče vysvětlit že nemá důvod bránit si hračku? ...
Jednoduše. Ten kdo zavrčí, bude hned vykázán. Jakmile zjistí, že zavrčení způsobuje okamžitý vyhazov, změní názor. U mne, když nějaká fenka zavrčí na druhou, najust si hraji s tou, na kterou zavrčeli a tu vrčící vyhodím, nebo alespoň ignoruji.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Agrese vůči jiným psům
PříspěvekNapsal: úte 03. dub. 2007 20:26 
Mám problém mám ročního psa Americké Akity a je agresivní vůči psům. No cvičáku je to celkem v pohodě-namá tam rád čtyři psy, takže se na poslušnosti od sebe držíme dál. Tam používám Halti a je to v pohodě, Ale když jdu po ulici a potkáme nějakého jiného psa tak je nám halti k ničemu - musí mít košík. Jelikož bydlím na vesnici a většina psů malých psů je tam na volno a já mám strach že když se kněmu přiblíží tak jim něco udělá, protože se začne škubat, štěkat a být histerickej. O Akitě sem věděla, že bude vostřejší, ale chtěla bych někdy pustit bez košíku-nevím jak ho mám naučit ty psy ignorovat.
Prosím poraďte


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 04. dub. 2007 09:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Co vám radí na tom cvičáku, co s ním zatím děláte, jak jste zatím postupovali vy?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 04. dub. 2007 09:20 
Pisete, ze problem uz na cvicaku.
Mate tam idealne podmienky na tom zacat pracovat, namiesto toho aby ste toto riesili uz tam tak pisete drzime ich dal.
Skuste prave opacne, ucit sa chodzu pri nohe, obraty, stretavanie sa prave s tymi psami s ktorymi ma problem.
Dosledne trvat na prevedenom cviku, tak ako ma byt atd.
Ucit ju ziaducemu spravaniu a dobre prevedenie chvalit. To iste potom robit aj vonku.
A asi najlepsie ked bude mat stale kosik.
Vela zdaru. :wink:


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 04. dub. 2007 18:52 
Offline

Registrován: pát 14. črc. 2006 11:10
Příspěvky: 27
Bydliště: stremenicko
Jako panička podobně problematického, ale trochu extrémnějšího "pejska" bych si jen dovolila doporučit, aby při učení v blízkosti nenáviděných pejsků na cvičáku měl nasazen koš, který si nemůže sundat (provléknutý obojkem nebo speciálně upravený). A být pořád ve střehu, protože někteří psi jen čekají na svou šanci.
Halti je pro ovladatelnost dobry, ale když páník zaspí a pes už něco (někoho) má ve své tlamě, je docela naprd.
agresivní nebo naopak přítulné vořechy je dobré řešit šutrem dřív, než přijdou blízko. Drží si příště trochu odstup (záruka, že pokud udržíme vlastního psa blízko nás, ořech neskončí v jeho tlamě)..
To pro začátek, než se podaří pejska aspoň trochu umravnit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 05. dub. 2007 07:23 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
bandoci píše:
agresivní nebo naopak přítulné vořechy je dobré řešit šutrem dřív, než přijdou blízko
To snad nemyslíš vážně! Rady typu "vem psa šutrem" mi tady laskavě nezaváděj.

grooggy,
15 minut mi to trvalo, abych dostal podobně chovajícího se psa tady včera dohromady a přesvědčil ho k povinné toleranci vůči svému okolí. U některých psů mi to jde i rychleji a pak přesně komentuji lidem, co a proč přesně dělám. Neumím ti po netu rozepsat, co s těmi psy pořádně dělám, hlavně každý pes reaguje úplně jinak a má trochu jinak sestavené priority, a to včetně jejich pánů. Jestliže chceš svého psa socializovat mezi psy, budeš mu muset najít ty správné vzory. Pokud z něho chceš mít psa, který ignoruje i agresivní psy, budeš ho muset seznámit se psy, kteří ignorují agresivní psy. Jestliže sama nevíš, jak psa přesvědčit, seznam ho se psy, kteří mu to sdělí za tebe. Pokud o žádných nevíš, mám tu tak asi patnáct takových psů.
Napsala jsi svůj problém velice stručně, tak ti to trochu doplním. V případě kotaktu se psyti jistě tahá na vodítku a a bsolutně tě nevnímá, při tom mám vysokou hladinu adrenalinu z důvodu svého strachu, že situaci nezvládneš. Pes to však vidí trochu jinak. Máš vysokou hladinu adrenalinu rovnající se strachu, ale i útoku, ještě k tomu právě v přítomnosti psů, což pro tvého psa znamená, že po nich chceš zaútočit, tak ti jen jednoduše chce pomoci a vzít to za tebe. Po netu tě nenaučím se v tomto ohledu ovládat, ale mohla bys zkusit sem přijet a já ti to tu všechno vysvětlím a naučím tě zvládat i tvou akitu, které patří k mým oblíbencům a které zvládám levačkou.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 06. dub. 2007 09:10 
Offline

Registrován: pát 28. črc. 2006 12:22
Příspěvky: 207
Bandoci - z mýho pohledu (nemám agresivní pesany,spíš naopak) - když budu ostatní psy takhle zahánět,tak to můj pes vyhodností,jako že na ně svým způsobem útočím, takže jeho chování je v podstatě správně a každý přibližující se pes je potencionální hrozba,resp. předmět k zahnání,ne? Ať tak nebo tak,většinu psů jde dost dobře odehnat pořádným zařváním a gestem ruky posílající je pryč, aspoň takovou mám já zkušenost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 06. dub. 2007 14:28 
Offline

Registrován: pát 14. črc. 2006 11:10
Příspěvky: 27
Bydliště: stremenicko
JanA,
na tom, co říkáš, něco je a často to tak u normálních psů funguje. My jsme si vzali před 2 lety z útulku psa, který šel po všem psím, za každou cenu a chtěl to zabít, děj se co děj. Protože je opravdu silný a odhodlaný, měli jsme s ním velké problémy ho trochu umravnit. V takové situaci, kdy to psovi zatím neumím vysvětlit, že jiné psy zakusovat nebude, si člověk musí dávat pozor, aby jeho pes nějakého jiného nezakousl. Tzn. řádně upevněný koš apod. Normálně po psech nic nehážu, ale sebevražedný kousavý vořech, který si přeleze plot a jde pokousat moji pětkrát větší fenku (nebyla by první....) pokaždé, když jdem kolem, si menší kámen zaslouží. Pořád lepší, když to vyřeším já hozením předmětu, než když bych nechala naše psy, ať si to vyřeší sami.
Teď už nějaké větší incidenty nemíváme, ale jen proto, že místní vztekliny si už drží odstup a když jsou daleko, i naši psi pochopí, že to nemají zbytečně řešit.
Kdo nemá agresivního psa nebo zkušenost s takovými "trhači", nevěřil by, co všechno dovedou. Můj příspěvek se možná někomu nelíbí, ale třeba někdo jiný, kdo má podobného psa, na něm najde i něco užitečného.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 06. dub. 2007 14:55 
Offline

Registrován: pát 28. črc. 2006 12:22
Příspěvky: 207
Jasně, já jsem nikdy nic takovýho naštěstí řešit nemusela. Ale máme tři psy, dva labroše,ty jsou úplně pohodový a kříženýho jagteriéra,foxteriéra, něco takovýho a ten byť se nepere,tak si rád zamachruje a je to vzteklouš a stačí,když se za náma třeba plíží cizí pes a mě se nezdá moc přátelskej,tak na něj zařvu,ať se klidí a teriéří sprateček se hned ke mě přidává,sám od sebe by si to nedovolil,protože ví,že by dostal,ale když teda řvu já, tak on se musí vytáhnout a nabírá taky:-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 09. dub. 2007 14:35 
Díky za rady,
Jak jste se mne ptali co deláme na cvicáku tak naae jediná socializace s jimými vostrejsími psi tak je v kruhu (ze se proplétám jinými psy-ale to musím delat velké oblouky) nebo se tam delá odlození ve skupine-tam s nasim psem jenom projdu-ale pak mi reknou ze musim jít z rady ven, protoze prý ostatní psi se nomohou kvuli Boddikovi odlozit...
Zrovna vcera na cvicaku po Bodíkoj vyjel jeden NO a to bezduvodne-Boddík se potom nastval a asi 5 minut mi trvalo ho uklidnit-vetsina psu na cvicaku je na Boddiho vysazena (trochu na nej zavrci a on hned vystartuje...)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 09. dub. 2007 14:37 
S tím strachem ze Bodík neco provede máte pravdu-protoze kdyby se mi pri nejakem jeho "výstupu" na cvicaku vysmekl tak nevím jak by to skoncilo...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 09. dub. 2007 17:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Myslím, že postupy na tom cvičáku naopak přímo vedou k průšvihu. To není socializace, ale buzerace.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 10. dub. 2007 08:43 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 14. úno. 2007 15:14
Příspěvky: 150
Bydliště: Praha
bandoci píše:
JanA,
Normálně po psech nic nehážu, ale sebevražedný kousavý vořech, který si přeleze plot a jde pokousat moji pětkrát větší fenku (nebyla by první....) pokaždé, když jdem kolem, si menší kámen zaslouží. Pořád lepší, když to vyřeším já hozením předmětu, než když bych nechala naše psy, ať si to vyřeší sami.

Kdo nemá agresivního psa nebo zkušenost s takovými "trhači", nevěřil by, co všechno dovedou. Můj příspěvek se možná někomu nelíbí, ale třeba někdo jiný, kdo má podobného psa, na něm najde i něco užitečného.


Neberu nikomu, že vyjímka potvrzuje pravidlo. Ale dělat z takové vyjímky globální pravidlo mi přijde pro tazatele poměrně dost nebezpečné. Sem tam nějakou drobnou zkušenost zcela zanedbatelnou mám a nic to neznamená, nicméně vím, že každý pes je jiný, každá situace zcela odlišná a radit někomu to, co jiného psa úplně zničí, nebudu.:-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 22. dub. 2007 19:33 
Chtěla bych vás požádat o radu . Mám dva roky starého pejska. Jde o křížence. Maminka fena byla kříženec kokršpaněla a flatcoated retrívra. Otec pes je neznámý. Bert začal zhruba v jednom roce vrčet na psi. Na cvičáku nám radili polohu na lopatky a přiškcení. Tento proces opakujeme bezpočetkrát denně. Výsledek není žádný. Spíše je to tak, že Bert vrčí na kolemjdoucího psa, pak se podívá na mne a začne se třást. Evidentně se mne bojí, ale to vrčení na psa si prostě neodpustí. Pokud to jde obchází psa velikým obloukem . Někdy mi prostě uteče, a obejde celý dům a až je pes daleko připojí se ke mně. Chodíme na vycházky daleko od lidí, ale tím sídlištěm prostě projít musíme, a to je pro mne vždy těžká čtvrthodinka. Už mě to docela dost trápí. Mám pocit , že mu vůbec nerozumím. Chvílí jsem ho přestala na radu jednoho odborníka trestat, po nějaké době mu stouplo sebevědomí natolik, že na jednoho psa zaútočil. Ráda bych někdy přijela mezi vás na free sobotu, až toto nějak vyřeším. Nemohli byste mi nějak poradit. Je to těžké i proto, že tady na sídlišti na sebe kolemjdoucí psi vrčí zcela běžně a Bert to možná už přijal za nutný bonton. Nechápu, že to ty lidi nezlobí, když je ten jejich pejsek tahá na vodítku a běsní. Bert chodí na volno, když jde pes zařadím si ho k noze ale míjení psa proběhne vždy jako scéna. Děkuji předem za odpověď . Doufám , že to není moc dlouhé. Chtěla jsem to přesně vylíčit.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 22. dub. 2007 19:57 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 08:07
Příspěvky: 108
Bydliště: Praha
Karolíno,
kdybych měla radit, bylo by to nadlouho. Zkus si prostudovat příspěvky na fóru a hlavně: nečekej, až se Tvůj pes zlepší a přijeď na Ovčáry hned. Bude jednodušší, když Ti Ruda poradí na místě, až Tvého pejsu uvidí a jeho chování bude moci vyhodnotit sám. Po drátě je to složitější a zbytečně zdlouhavé.
Nejlépe se s Rudou domluvit telefonicky v pondělí ráno.

_________________
TVRDOHLAVÁ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 22. dub. 2007 20:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Karolíno, obávám se, že mu opravdu nerozumíš. Radu ti napíše Ruda, ale podle mého názoru se pejsek začal psů bát, proto na ně vrčí. Na tom cvičáku vám poradili - v případě, že opravdu vrčí ze strachu - totální hovadinu. Vy jste ho velmi, velmi tvrdě potrestali za jeho strach. Škrtit psa několikrát denně???? Co to bylo za cvičák - pošli je dodatečně někam. A to, že mu "stouplo" sebevědomí - to si opravdu nemyslím.
Ty se bojíš projít sídlištěm = máš strach. On má strach ze psů a strach z tebe a strach z toho, že ty máš strach. Všecho nech, zavolej Rudovi a domluvi si návštěvu. Tam se naučíš pejskovi trochu porozumět. A já osobně bych na ten cvičák už nevlezla, obcházela bych ho velkým obloukem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Agrese vůči ostatním psům
PříspěvekNapsal: stř 18. črc. 2007 14:57 
Zdravím všechny,chtěla bych touto cestou poprosit o radu.mám dlouholetý problém se svým pejskem.Je to devítiletý kříženec německého ovčáka,do dnešního dne jsem nebyla schopná ho naučit chodit na vodítku,hrozně mě tahá.Zkoušela jsem odměny,povely,přivolání,ale vydrží to vždy tak půl minuty a tahá dál.Navíc je agresivní k pejskům,takže venčení bez vodítka je takřka nemožné.Na přivolání reaguje jen do té doby než se v jeho zorném poli objeví další pes.to většinou okamžitě útočí.Většinou útočí na velké psi,ale párkrát se už stalo,že napadl i mrnouse.Jinak je moc hodný k dospělým i k dětem.už si s ním opravdu nevím rady.Budu vděčná všem za radu.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 18. črc. 2007 15:09 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Halti ohlávka pomůže http://www.psycholog-psu.com/halti.html

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Změna chování??
PříspěvekNapsal: ned 11. lis. 2007 19:08 
Dobrý den, mám 3letého křížence kokršpaněla. Obávám se, že se mi začíná "měnit" z přátelského psa (kdy vždy přiběhl s mrskáním ocasu k jinému psovi, očuchali se, hráli si a když začal cizí pes vrčet, můj normálně odešel a ignoroval ho) na "rváče". Když na sebe s nějakým psem vrčí, pustí se do sebe, respektive můj pes napadne cizího. Není to ale pravidlem, dělá to tak měsíc. Známá mi řekla, že je to tím, že dospěl..Tohle chování mu ale nehodlám tolerovat. Můžete mi prosím poradit, jak postupovat?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 12. lis. 2007 05:44 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Projdi si starší témata v této části poradny, určitě najdeš, co hledáš.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 12. lis. 2007 21:20 
Děkuji za odpověď, snažila jsem se ji najít na jiných částech poradny, jak jste mi napsal, ale bohužel jsem žádnou "radu" nenašla, respektive našla-skrytou v tom, že chyba je pravděpodobně ve mě. Chápu, že pes reaguje na to, jak se chovám, jak se právě cítím..atd. Když jsme se potkali s již zmíněným psem, kterého můj pes napadl /po té, co se asi 3krát obešli se zlostným vrčením a ježením/ byla chyba v tom, že jsem to předpokládala, napadlo mě, že ho Nery napadne, ale bylo těžké tuto myšlenku z hlavy vytěsnit, nebyla jsem 100% soustředěná, byla jsem už dost unavená z práce..Oba psi byli na volno. Nejde mi o radu, jak tomu předejít, vím, že je to na mě, jak se můj pes bude chovat. Jen nechápu, proč to začal dělat až teď..dřív byl opravdu naprosto nekonfliktní..


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. lis. 2007 04:26 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Nadjena píše:
...Jen nechápu, proč to začal dělat až teď..dřív byl opravdu naprosto nekonfliktní..
Opravdu si myslíš, že se pes zastaví ve vývoji ve štěněcím věku a bude pořád stejně přistupovat k okolnímu světu? To tak možná po devátém roce věku, kdy už se jako stařík uchýlí k zažitým stereotypům.

Když jsem si přivezl Macka, byl to neskutečný plášulák, který se ode mne držel co nejdál to šlo. Teď po roce a půl bych byl raději, kdyby se ode mne držel alespoň tři metry, když odcházím po krmení z výběhu a mám ho pomalu pod nohama. Kdo je Macek, už zřejmě víš, je to karpatský vlk, který byl do roka v ZOO bez přímého kontaktu s lidmi a proto se od nich instinktivně drží dál. Přesto teď svá pravidla změnil. Proč? Zkus to bez otázky typu proč, ty vždy svazují ve slepých uličkách, abys nemohla pokračovat dál. Prostě všechno má svůj čas. Když nám něco nesedí, je to proto, aby nám to něco řeklo a my se podle toho zařídili. Tím se nejen učíme, ale dostává nás to o další kroky našeho vývoje dopředu.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. lis. 2007 17:18 
Samozřejmě si nemyslím, že se pes zastaví ve vývoji a bude pořád stejný. Je to můj první pes, s jeho výchovou jsem postupovala víceméně intuitivně, neustále mě překvapoval ať už mile, či nemile, ale vždy jsem věděla, nebo mi následně došlo, proč to udělal, proč se tak zachoval atd. S jeho začínající /a doufám, že i brzo končící/agresivitou si nevím rady. Snažím se jen zjistit, jak ho mohu odnaučit toto jeho rozvíjející se nevhodné chování.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: agresivma labradorka
PříspěvekNapsal: stř 26. pro. 2007 12:44 
Offline

Registrován: úte 25. pro. 2007 22:27
Příspěvky: 6
Bydliště: Sumracna 26
Mam problem s mojou 1,5 rocnou suckou labradora.Pri stretnuti so psami sa jezi,ceri zuby a tiez cvaka zubami.Na steniatka mi tiez utoci.Ak si ju pes ci suka alebo stena vobec nevsima je to vporiadku ale ked pride stena ze sa chce hrat alebo pes ju ide onuchat tak mi vystartuje po nich.Boli sme aj na free sobote v jablonici tam mi cvakala zubami po ridgebackovi tak ste ju napomenuli a ste jej to vysvetlili ze taketo chvanie tu neakceptujete.Pomohlo to nachvilu ale urobila mi to znovu.Aj som ju zbila s voditkom a odlizila na stred travnika ale nic ziadny vysledok.Co sa tyka deti na ne mi tiez vrci a odbaca od nich.S detmi nemala nikdy zlu skusenost. V jej 3-4 mesiacoch bola pokusana niekolko krat od jednej suky.Tej sa boji do teraz ako cert kriza.Ked ju uz zdialky vidi tak si lahina na chrbat.Uvazovala som aj nad tym ze by som vyskusala elektronicky obojok.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 26. pro. 2007 13:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. zář. 2006 09:35
Příspěvky: 45
Bydliště: pm
tak nad tim rači neuvažuj...

_________________
Nelidští mohou být jen lidé...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 26. pro. 2007 15:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Jano,

na co chceš zkoušet elektrický obojek? Ta tvoje holka se psů evidentně bojí a potřebuje získat pocit, že jí nic nehrozí a že jí ochráníš a ona to nemusí řešit. Trestáním, bitím a elekrickým obojkem ale atmosféru klidu a pohody určitě neuděláš.
Z Jablonice to na Vlčáry zase tak daleko není, domluv se s Rudou na konzultaci. Zatím bych to řešila stopovačkou nebo vodítkem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 26. pro. 2007 20:10 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Pes se učí od svého vzoru, kterým je ten, kdo psa vychovává. Evidentně na to jdeš příliš agresivně, proto to také tvá fenka neumí řešit jinak, než zase agresí. Dokud ji nezbavíš jejího strachu ze psů, bude se starat sama o sebe tak, jak umí, zase jen agresí. Měla bys raději přijet, naučím tě to. Ale raději nezkoušej jezdit s elektrickým obojkem. Tyto věci nemusím.
V některých starších tématech této části poradny je popsáno, jak se řeší tyto konkrétní problémy. Zkus si něco z toho najít a věř, že je toho víc, než stihneš přečíst do konce roku.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 26. pro. 2007 21:58 
Offline

Registrován: úte 25. pro. 2007 22:27
Příspěvky: 6
Bydliště: Sumracna 26
Dnes som jej to znovu skusala vysvetlovat ze si neprajem aby mi cvakala zubami.Ked prisiel psik k nej tak som si cupla k nej a som jej rozpravala nech sa neboji ze som pri nej a som ju hladkala.Hladkala som aj psa ktory k nam prisiel.Bola taka trosku pokrcena ale necerila zuby.Stretli sme sa aj so steniatkom a tiez som jej to zdoraznovala ze si neprajem jej cerenie zubov.Po pol hodine ich zase vystrcila.Ale ma sledovala celu dobu ci pozeram na nu.Teraz sme sa vratili z vychadzky a stretli sme psika ktoreho pozna lahla si na zem vyvalila sa na chrbat a po chvilke si to zase vycvakala.Mala som v tomto pripade zakrocit tak ze ju mam prizabit?Uz dostala napomenutie a niekolkonasobne vysvetlenie.Mal nastat 3 bod?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 26. pro. 2007 22:02 
Offline

Registrován: úte 25. pro. 2007 22:27
Příspěvky: 6
Bydliště: Sumracna 26
Ten elektricky obojok som uz brala ako posledne vychodisko.Neprijemny pocit by si spojovala s nespravnym chovanim.V suvislosti s podmienenym a nepodmienenym reflexom by to bolo aj celkom mozne odnaucit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 27. pro. 2007 10:13 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 08:07
Příspěvky: 108
Bydliště: Praha
jana821 píše:
Ten elektricky obojok som uz brala ako posledne vychodisko.Neprijemny pocit by si spojovala s nespravnym chovanim.V suvislosti s podmienenym a nepodmienenym reflexom by to bolo aj celkom mozne odnaucit.

Jančo, na elektriku se vybodni- jednak s ní neumíš, dvanak je drahá a třeťak ošklivá :wink: . U dobrého výcvikáře- klidně u Rudy- okoukni, jak správně zareagovat v situaci, která Tě trápí, šikovně si tu reakci napasuj na sebe (pozměnit verbální projev není na škodu, jen si hlídej, aby Tvá reakce správně vyzněla) a máš z poloviny vyhráno. :wink:

_________________
TVRDOHLAVÁ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 27. pro. 2007 10:21 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Agresí proti strachu fakt ne. Když jsem si nedávno jednoho ze zdejších psů sundával zakousnutého do mé ruky proto, že dost špatně vyhodnotil jistou situaci, nebyl jsem vůči němu agresivní, jen prostě suverénní. Následovalo jen důsledné plnění úkolů poslušnosti, které jsem ho dosud učil, a to s nemožností udělat cokoli jinak. Kdybych proti němu "vypochodoval" s agresí, kde nepochopí přímé souvislosti, začal by se mě tak leda bát, což by vytvořilo začarovaný kruh agrese proti agresi a šel bych s výší své hierarchické pozice dolů. Nic se nedá řešit jen po zlém nebo jen po dobrém. U všeho je třeba trochu myslet a vědět, že pes má "o pár závitů v hlavě" méně než my, tudíž ne vždy chápe, co po něm chceme a k tomu zase slouží těch "pár závitů" co máme my navíc, abychom to psu vysvětlili srozumitelně. Z toho vyplývá, že agrese a nátlak ≠ srozumitelnost a pochopení sděleného.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 10. led. 2008 16:11 
Offline

Registrován: úte 25. pro. 2007 22:27
Příspěvky: 6
Bydliště: Sumracna 26
Niekde robim chybu pretoze mi stale cvaka zubami.Ked som so stencami ktore ju otravuju tak jej davam kosik.Naposledy mi cvakla zubami 3 mesacnemu stenati blizko oka.Nerozumiem tomu ako sa moze bat steniatka.Asi budem musiet za vami prist.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 10. led. 2008 16:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
jana821 - já bych asi fence místo košíku odehnala to otravné štěně, aby se fenka nemusela vytáčet. I moje čubina takhle reagovala, pokud je to strach, nemůžeš psa trestat, ale pomoct mu se uklidnit. Schválně bych jí k psům vodila, nechala bych jí koukat, jak si hrají, aby věděla, že jí neublíží, aby získala jistotu, že ty jí pomůžeš, pokud by jí něco hrozilo. Na Vlčáry fakt jeď, pomůže ti to stejně jako to mpomohlo mě i mé ustrašené nervozní fence. my jsme se učily a stále ještě učíme být v klidu a vědět, že Mařku žádná čuba už nekousne, že je všecko v pohodě, a kdyby náhodou ne, tak panička je hrdina, co to pořeší :-)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 867 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Google [Bot] a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!