Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je úte 19. bře. 2024 05:54
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: agrese za plotem
PříspěvekNapsal: pon 08. zář. 2008 10:50 
Dobrý den! Měla bych takový dotaz. Mám boxera - 15 měsíců starý - měl být kastrovaný, ale nakonec se zjistilo, že nemusí být :lol: Ale teď k mému problému. Když jsme doma, na procházce nebo kdekoli na návštěvě, poslouchá i přes svou pubertu - ne tedy na 100%, čili je většinou na stopovačce. Když jsme někde sami - např. na poli, může být i bez ní, poslechne na 100% i když vidí zajíce či srnu. Jediný problém, který s ním začínám mít nastupuje v době, kdy jdeme kolem psa za plotem nebo psa na procházce. Pokud je pes za plotem a my musíme jít v bezprostřední blízkosti plotu, nemohu ho udržet, je jako utržený ze řetězu! Pořád skáče na plot a snaží se dostat za psem, kterého to samozřejmě rozzuří ještě víc a oba vypadají jak běsnící blázní! Nemohu ho od plotu odtrhnout, na nic mi nereaguje, škubnu s ním, ale v tu ránu se stejně jak bumerang vrátí k plotu a začíná to od začátku. Dřív to vůbec nedělal, měla jsem ho puštěného na stopovačce a psů za plotem si absolutně nevšiml, jen někdy si je šel očichat, ale teď je to čím dál tím horší. Snažím se ho zabavit, odpoutat jeho pozornost, ale nic nepomáhá. Dám mu povel k noze, ale jakmile cítí, že je v blízkosti další pes za plotem, je k neudržení :cry: To samé je když potkáme pejska, který je na vycházce... S některými ho pouštím, páníci vědí, že ten můj blázen neublíží, jen je divoký, po chvilce si zvykne a je v klidu a už si třeba psa pomalu nevšímá, jen ho čas od času vyprovokuje ke hře. Ale ti, kteří s ním nemají do té doby tu čest si myslí, že je to krvelačná bestie, která jim toho jejich hafana snad míní zabít! - abych řekla pravdu se jim ani nedivím, potkat takhle cizího psa, který by vyváděl jako to moje tele, měla bych možná na první pohled stejné mínění (pokud bych s tím neměla zkušenost). Chtěla bych se teda zeptat, jestli s tím mohu něco udělat a popř. jak, opravdu je to ten jediný problém... Nebo to po pubertě snad skončí samo? Ale na to se spoléhat nechci, pokud tedy neporadíte právě toto... Děkuji za odpověď/di a omlouvám se za obsáhlé povídání, nevím, jak to napsat stručněji, wal


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 08. zář. 2008 12:40 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 23:25
Příspěvky: 1874
Bydliště: Osek u Duchcova
Pokud ho nemůžeš udržet nebo utáhnout, co zkusit haltinu??? :wink:
Zbytek ať poradí zkušenější. :lol:

_________________
“Pokud není milováno zvíře, část vlastní duše zůstává uspána.”


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 08. zář. 2008 12:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
soustřeď se na chůzi na vodítku, kdy Ti pes nesmí vodítko napnout, v žádné situaci, pak se Ti nestane, že by Ti šel do plotu na hafana.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 08. zář. 2008 13:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 06. čer. 2008 08:27
Příspěvky: 38
Bydliště: Trnava, Slovensko
Co v pripade ze pes na voditku nepotiahne za ziadnej inej situacie iba pri psovi za plotom???

_________________
www.macofuzik.wbl.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 08. zář. 2008 13:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
a je tomu tak?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 08. zář. 2008 13:10 
právě že poslední měsíc se nestalo, že by vodítko nebylo nenapnuté:( Nikdy jsme s tím problémy neměli, u žádného psa, ani u tohodle boxíka, vždy chodil tak, aby vodítko bylo prověšené, ale před cca měsícem jako by mu v makovici přeskočilo a pořád chodí na napnutém (netahá, ale prostě jde vždy tak rychle, že vodítko je napnuté - no, někdy i tahá, ale nevlaji za ním)...Nikdy jsem neměla psa, který by tahal a tak nevím, jak ho naučit, aby mi vodítko nenapínal, prostě mi přišlo, že u každého psa to šlo tak nějak samo... Jestli se tedy můžu zeptat jak na to, budu ráda za rady:)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 08. zář. 2008 13:14 
pokud jdeme po městě, nebo mezi barákama, kde sice mají psy, ale jsme v dostatečné vzdálenosti od plotu - cca 5 metrů, tak si psů nevšímá a netahá,ale pokud musíme jít v těsné blízkosti plotu a za ním je pes tak nastává tahle situace... Jinak netahá...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 08. zář. 2008 13:30 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
o tom, jak naučit psa chodit na vodítku, je tu celá sekce. Jinak mě když se pes zapomene u plotu a chová se jako tvuj, tak mu dám nekompromisní sedni(nebo lehni), nejlépe zády k plotu a ať se zkusí zvednout či otočit. Jestli to oprvadu zkusí, dám mu před plotem takovou buzerační poslušnost, že neví jestli je pes nebo čuba :twisted: a pro jistotu, se kolem plotu za chvíli projdu znova - teda pokud je čas a situace to vyžaduje. Důležité je takpsa nenechat vylítnout, ale zarazit nežádoucí činnost, když už se k ní chystá - tzn, špatnej pohyb uchem nebo rychlejší krok k plotu.... tim si vyslouží už moji nespokojenost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: pon 08. zář. 2008 16:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. čer. 2007 14:36
Příspěvky: 491
Bydliště: Praha 3 - Královské Vinohrady
w.a.l. píše:
... Nemohu ho od plotu odtrhnout, na nic mi nereaguje, škubnu s ním, ale v tu ránu se stejně jak bumerang vrátí k plotu a začíná to od začátku. ...

Pokud promeškáš okamžik, kdy hodlá vyletět (ale ještě nevyletěl), je na místě cuknutí vodítkem zpět k sobě i třeba s povelem něco jako "ke mě" nebo "sedni" (jeden povel = jeden úkon; další povel = zrušení předchozího povelu a teda dovolení nesplnění předchozího !!). A jak znova vystartuje na psa za plotem, následuje další cuknutí, nejlépe o stupeň intenzivnější. Tím si vynucuješ provedení povelu (velmi důležité) a tvůj pes ten výpad obvykle nezopakuje víc jak 3-5krát.
Přeji pevné nervy a hodně sil ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 09. zář. 2008 06:28 
Děkuji všem za rady :icon_thumright: moc nám pomohly... Chtěla jsem se hlavně ujistit, jestli to dělám správně a co k tomu všemu co dělám ještě přidat. Včera jsme se vrátili o krok zpět a chodíme v ulicích, kde nemusíme přímo k plotu, mám ho na stopovačce a jakmile by chtěl udělat výpad k plotu, má smůlu, uvidíme jak nám to půjde a až to bude dobrý, tak se vydáme zase k hlavní silnici a půjdeme přímo kolem pesanů, tak snad se nám to povede vrátit do minulých kolejí a bude mít zase normálního hafa :pray :lol:

Myslím, že to půjde, nevím, jestli je to možný, ale myslím, že ho ta jeho puberta začíná tak trochu opouštět :P ťuk, ťuk, ťuk No, uvidíme...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: úte 18. srp. 2009 20:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 05. lis. 2008 17:21
Příspěvky: 222
Bydliště: Malá Veleň, Děčín
My máme problém s běsněním za plotem z druhé strany, tedy se štěkáním na kolemjdoucí nebo návštěvy za plotem. Pes mě vůbec nevnímá, ač povely doma i na procházce mezi svými zvládá, v téhle situaci mě vůbec nevnímá a splnění povelu "ke mně" nebo "sedni" si musím vynutit, snažím se bez křiku, spíš rukama. Ale už ho neumím utišit, aby neštěkal :( Pokud nemá vodítko, musím ho chytat za chlupy, až občas zakňučí. Do kotce na povel "místo" ho musím vloženě odtáhnout a i tak v kotci řve a skáče. Pokud je to možné, jdu s návštěvou ke kotci, aby si ho očuchal, případně pohladil, ale stejně někdy pokračuje ve štěkání, některým by naopak potom vlezl až nad hlavu, ale příště na ně stejně řve.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: úte 18. srp. 2009 21:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Nezlob se, ale taháním do kotce nebo za chlupy nic nevyřešíš a je blízko doba, kdy ti to pes nedovolí a otočí se do tebe.
Navíc je to naprosto k ničemu, když tě přitom nevnímá a pořád si dělá svoje - řve na toho, na koho chce. Podle popisu je nervák a hodně přetáčivý. Bez toho, aby sis vynutila jeho pozornost, je to celé o ničem. Mimochodem, proč nemá pořád vodítko a obojek, když ho nemáš zmáknutého? Zavíráním do kotce před návštěvami ho správnému chování nenaučíš. Navíc mu podle svého popisu dáváš na výběr, jestli jim vyleze na hlavu, nebo jestli bude dál řvát. Domluv si konzultaci na Vlčárech. Protože ho potřebuješ naučit, aby dělal to, co má, co chceš ty, ne to, co chce on. A to se ti zatím vůbec nedarí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 19. srp. 2009 15:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 05. lis. 2008 17:21
Příspěvky: 222
Bydliště: Malá Veleň, Děčín
V téhle situaci si opravdu nevím rady. Snažím se, aby měl vodítko stále, ale rodiče tenhle přístup nezastávají a když nejsem doma, sundají mu ho, aby se neuškrtil, kdyby zůstal viset za vodítko na plotě. Psa jsem nikdy nebila, to zakňučení vzniklo tak, že běhal u branky a já ho potřebovala chytit a jak běžel, má sílu a tak ho to zabolelo, když já jsem nepustila. Vlčáry nás nejspíš neminou, chtěla jsem jen vědět, jaký by měl být správný postup v téhle situaci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 19. srp. 2009 15:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Když se takhle přetáčí do nepříčetnosti, nenechala bych k této situaci vůbec dojít, dostal by přivolání dřív, než by k tomu plotu došel a prostě bych si ho vynutila s jeho pozorností. Pracovala bych na ovladatelnosti psa za všech okolností, na první povel, založené na respektu a na tom,aby za žádných okolností nenapínal vodítko ani on ani vy. Tím nemyslím tlak na psa a buzeraci, ale právě jen ten respekt a jeho plnou pozornost. U návštěv by dostal přivolání a musel by jít ode dveří nebo branky ke mně a při otvírání dveří na povel vypadnout při prvním náznaku nevhodného chování z jeho strany. Všechno jištěné vodítkem a obojkem.
A určitě ty Vlčáry co nejdřív.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 19. srp. 2009 16:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 05. lis. 2008 17:21
Příspěvky: 222
Bydliště: Malá Veleň, Děčín
Když má vodítko nebo stopovačku, pomocí nich povel ke mně splní, ale stále štěká. Vydrží třeba 2 minuty (s lidma za plotem si chvíli povídám) a zkusí vyrazit znovu, takže se napne vodítko. Nenechám ho a znovu ho rukou posadím a takhle stále dokola. Snažím se taky, aby nenapínal vodítko, ale je schopnej ho napnout třeba i třikrát, čtyřikrát, než mu to konečně dojde (trhnu vždy vodítkem zpátky, ale přece jen má 45kg, tak z toho není extra letecký návrat ke mě), že to dělat nemá, ale druhý den to udělá znovu. Zkusím zažádat o dovolenou a domluvit se s p. Desenským na návštěvě, abych něco v Samově pubertě nezanedbala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 19. srp. 2009 19:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
posaď ho zády k tomu, na co štěká a jeho chování si vztáhni na sebe a dej mu najevo, že tudy teda ne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 19. srp. 2009 20:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 05. lis. 2008 17:21
Příspěvky: 222
Bydliště: Malá Veleň, Děčín
Děkuju za každou radu, zkusím návštěvu na Vlčárech zařídit co nejdřív. S tím otočením k sobě máme trochu problémy - jak nám Ruda Desenský řekl teď na téma přivolání na Vlčárech, Sam je citlivka na sahání na zadek, že s ním budu mít složitější práci, tak uvidím


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 19. srp. 2009 20:26 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Katka K. píše:
Sam je citlivka na sahání na zadek, že s ním budu mít složitější práci, tak uvidím

Tak trénujte, Bony taky byl :twisted:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 19. srp. 2009 20:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 05. lis. 2008 17:21
Příspěvky: 222
Bydliště: Malá Veleň, Děčín
A trénink mu pomohl? Jak jsi s ním trénovala? Přijde mi, že mu to vadí jen někdy a téměř vždy, když je to někdo z ne tak blízkého okolí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 19. srp. 2009 20:33 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Kdykoli jsem se k němu připlížila zezadu a čapla ho za ocas nebo zadek a tím ho vyzvala ke hře - zezačátku nechápal a byl se schopnej i ohnat (strach je strach) a šli jsme si hrát, přetahovat... A je fakt, že jsem se u toho bavila opravdu od srdce. No a pak jsem to dělala/dělám i v krizovkách, když vidí psa a tváří se při tom blbě apod.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 19. srp. 2009 21:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 05. lis. 2008 17:21
Příspěvky: 222
Bydliště: Malá Veleň, Děčín
Tak to taky zkouším, Sam se teda nikdy neohnal zubama, spíš se prudce koukne, kdo mu sahá na zadek. Akorát to vypadá, že ode mě mu to přestává vadit anebo už to čeká, tak k tomu navádím ségru, mámu... Je to celkově citlivka, ucukává i předníma tlapama, když mu na ně sahám, když leží a od cizích si zásadně nenechá pohladit hlavu, jedině zespoda na krku. Čím víc mu to vadí, tím častěji mu to dělám :-) Tohle vypadá s nápravou nadějně, s tím štěkáním je to horší...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 19. srp. 2009 21:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 12. úno. 2008 20:59
Příspěvky: 2505
Bydliště: Praha 7, Holešovice
Tak hlazení po hlavě nemá víc psů rádo... třeba dědovu psovi to nějak extra nevadí, ale nemusí to, přitom jinak drbání zbožňuje. Od cizího by mu to vadilo hodně...

_________________
Čím víc poznávám lidi kolem sebe, tím víc si vážím svého psa!
http://rynn.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: čtv 20. srp. 2009 19:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 05. lis. 2008 17:21
Příspěvky: 222
Bydliště: Malá Veleň, Děčín
Tak jsem dala na rady a zavolala p. Desenskému, dostala jsem několik rad, tak budeme trénovat. Snad nám to oběma pomůže.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: agesivne chovanie na okoloidúcich s devastáciou plotu
PříspěvekNapsal: stř 02. pro. 2009 19:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. lis. 2009 17:13
Příspěvky: 5
Bydliště: Velke Krstenany
Dobrý den ,mám 13meačnú fenku stredoasijského ovčiaka,ktorá má problém s agresivitou na okoloidúcich pričom vytrháva a devastuje laty plotu.V poslednej dobe pridáva k svojím výstupom aj výskoky do výšky pričom absolútne nevníma zákazy podané zretelne ako rozkaz!Najhoršie je to ked je celá rodina pokope,pripadá mi vtedy,že je ostražitejšia a cíti zodpovená za bezpečnost a ochranu všetkých.Ďakujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: čtv 03. pro. 2009 18:37 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Pokud vám nestačí informace, které jsou zde již napsané, pak je lepší zavolat v době uvedené v kontaktech na hlavním webu.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Hlídání a agrese u plotu
PříspěvekNapsal: ned 28. bře. 2010 10:41 
Offline

Registrován: sob 28. lis. 2009 20:00
Příspěvky: 4
Bydliště: olomouc
Dobrý den,

Chtěla jsem se zeptat,máme doma 2letéto moskevského strážního psa a fenu křížence NO. Pokud je nějaky problem a vznikne šarvátka mezi psy pes se po chvilce podřídí feně a je klid. Ovšem opačna situace u hlídání, objektu, auta a jine tam startuje pes po feně a chce hlídat jen on sám. Je normální že sice fena velí ve všem ale v hlídání velí pes??? Pokud na ně zařvu okamžitě přestanou. NIC si neudělají jen prostě pes vykaže fenu pryč stím že hlídat zvladne sám :o)))
děkuji za radu :-)
kata


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 31. bře. 2010 08:42 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Normální chování to za jistých okolností je. Jde však o to, zda a kdy nad tím ztratíte kontrolu.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 31. bře. 2010 09:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. zář. 2009 13:00
Příspěvky: 196
Bydliště: Praha - Horní Měcholupy
Já mám dotaz z "druhé strany plotu". Sousedi mají psa (nádherného čuvače), kterému se nikdo nevěnuje a on tráví čas tím, že štěká a vyje na každou veverku, která se šustne na druhém konci ulice. Sousedům to vyhovuje, myslí si, že je to dobrý hlídač :hnev: Ale jde mi o tohle: až si pořídím štěně, bojím se, že to od něj odkouká. Nechci samozřejmě nechávat psa nějakou delší dobu samotného na zahradě, ale zvlášť při pěkném počasí tam určitě budeme hodně spolu a prostě mám strach, že bude tohle chování napodobovat. Dá se tomu nějak předejít? Nebo to zatím nemám řešit? Děkuju :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 31. bře. 2010 09:43 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Řešit to lze odstíněním plotu, za kterým ten pes je a přístupem, kde se štěněti dá najevo, že ten pes za plotem není partnerem pro výuku.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 31. bře. 2010 09:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. zář. 2009 13:00
Příspěvky: 196
Bydliště: Praha - Horní Měcholupy
Plot odstíněný je, sousedi nemají rádi, když se na ně někdo kouká, takže ze tří stran mají vysokou prkennou ohradu a směrem k nám si aspoň natáhli hustou zelenou pytlovinu či co to je, takže pes je vidět maximálně v siluetě... Děkuju, už jsem o něco klidnější.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 31. bře. 2010 17:31 
Offline

Registrován: sob 28. lis. 2009 20:00
Příspěvky: 4
Bydliště: olomouc
Pane Desenský děkuji za odpověď. Máme vilíka (moskeváka) zatím po kontrolou. Ale jsme optarna přeci jenom jsou mu dva roky a teprve dospíva. Před ním jsme měli kavkazaka a ted dělal to stejné ....Doufam ,že jak píšete se nám to nevymkne kontrole. Můžete poradit prosím na co bych si měla davat pozor???
Myslíte že u takových plemen jako kavkazak,moskevak atd je normální že jsou když hlídají trošku jako mimo??? V žadnem případě tím nechci říct že by byla nějaka agrese vuči mě to ne ale prostě ja ho od plotu musím vždy odtahnout aspon dva metry pak už poslechne relaitně dobře. a i jinak posloucha myslím si na co co je to za plemeno dobře ale u toho hlídání občas děla že neslyší......ale jen opravdu pokud někdo stojí přesně před branou....pokud odejte na alspon dva metry..tak už poslechne a příjde na zavolaní.....měla bych po něm vyžadovat vždy at příjde ke mě ?
moc si važím vaši rad a jsem rada za tuhle nejlepší poradnu...:-)
děkuji katka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 31. bře. 2010 17:34 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Citace:
měla bych po něm vyžadovat vždy at příjde ke mě ?

Pokud dám jednou povel k přivolání, požaduji jeho okamžité splnění :wink:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 31. bře. 2010 17:51 
Offline

Registrován: sob 28. lis. 2009 20:00
Příspěvky: 4
Bydliště: olomouc
Dobrý den,
děkuji za radu, u NO jsem to tak vždy chtěla a dodržovala ja i psi :o))) Ale ty kavkazani nás naučili i trochu jinemu přístupu.....Ale každopadně se pokusím at mě vníma okamžitě, ale on prostě jak hlídá a to nebezpečí opravdu je ted tady a 10cm od něj....tak jako je jak smyslu zbavenej.....Slyšela jsem nazory lidí co tyhle plemena chovají, že prostě tyto plemena jsou zvyklí hlídat a rozhodovat se samy a že hlídání byla jejich jedina práce pro co byli vyšlechtěni.
Ale každopadně zapracuji na tom at mě vníma a poslechne i když stojí někdo přesně před branou.........
I když považuji za uspěch že pokud někdo ustoupí od brany na dva metry tak už si ho zavolam :-) ale budu pracovat na něm dal :-)
děkuji
katka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 31. bře. 2010 17:53 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Přivolání je bezpečnostní prvek a zvlášť důležitý u takhle velkýho psa. A to, že je to jejich práce, ano samozřejmě, ale zase, pes neni šéf, to vy a i vy tedy určujete, kdy je třeba hlídat a kdy už to stačí.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 15. zář. 2010 17:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. črc. 2010 22:10
Příspěvky: 25
Bydliště: MS kraj
(Z tématu halti jsem se přesunula sem, ať tam nespamuju s problémy se psy)
Dneska jsme potkaly dva záploťáky. Šly jsme po levé straně uličky, psi byli taky vlevo. Tak prvně jsem jí dala k noze a dovlekla ji na druhou stranu, ať na sebe neštěkají z půl metru. Pak jsem se zastavila a pomohla jí sednout. Dala jsem jí lehni a lehla. Zatímco ležela tak jsem vytáhla granulu a dala k noze a ona čučela na granuli s plot jsme přešly. Můžu to zatím řešit tak nějak?

_________________
http://roxy.wbs.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 15. zář. 2010 17:32 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Pokud s ejedná o záplotáky, tak já když se m pes zapomene, to řeším stylem: řveš? Tak si poď sednout a narvu ho těsně k plotu (tak aby ho psi nekousli) zády a posadím čelem k sobě. Až se uklidní, tak se rozejdeme, hezky pomalu, pod povelem k noze. Pak njak nechválím, prostě takhle je to normální, takhle se chodí a víc netřeba komentovat.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 15. zář. 2010 17:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. črc. 2010 22:10
Příspěvky: 25
Bydliště: MS kraj
To je u nás zatím neproveditelné. Zkoušela jsem to, ale jednak jak mi moje začně řvát, tak už jsem nervózní já. Druhak se mi ji ani náhodou nepovede dostat do takové polohy, furt sebou šije za psem, natož aby se v klidu posadila a hodila do klidu.

_________________
http://roxy.wbs.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 15. zář. 2010 17:49 
Offline

Registrován: sob 12. pro. 2009 09:41
Příspěvky: 37
Bydliště: doma
Eva Štemberová píše:
Pokud s ejedná o záplotáky, tak já když se m pes zapomene, to řeším stylem: řveš? Tak si poď sednout a narvu ho těsně k plotu (tak aby ho psi nekousli) zády a posadím čelem k sobě. Až se uklidní, tak se rozejdeme, hezky pomalu, pod povelem k noze. Pak njak nechválím, prostě takhle je to normální, takhle se chodí a víc netřeba komentovat.

Na výcvikovém kurzu jsem se dozvěděl, že když se pes chová správně tak chválit. Nesprávné chování korigovat a jakmile přejde ve správné chování, tak zase a ještě jednou chválit a tak podporovat správné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 15. zář. 2010 17:54 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Citace:
tak už jsem nervózní já

A proč? Vždyť tvoje je na vodítku a ti druzí za plotem ne? Takže lepší příležitost na trénování nevyšlování u psů vlastně nemáš. :wink:

Cedrovník, to myslíš vážně? Nebo je to vtip? Pokud vážně, v tom případě mi řekn, co bys podle ty považoval za možný pochvaly v tomto případě?

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 15. zář. 2010 18:07 
Offline

Registrován: sob 12. pro. 2009 09:41
Příspěvky: 37
Bydliště: doma
Vážně. Píšu co jsem nakoupil.
Pes se povede dostat ze stavu štěkání (útočení) do klidu - např. od půlky plotu jde u nohy - tak chválit, aby věděl, že tohle se po něm chce, takto má kolem toho plotu chodit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 15. zář. 2010 18:11 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Ok, ale jak chválit? Protože pro psa je už "pochvalou" to, že může dál v klidu pokračovat. Pes se tím učí: "když budu řvát, budu muset sedět a být sakra ticho, když budu v klidu už rovnou, bude vše v pohodě a obejde se to bez té korekce"

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 15. zář. 2010 18:47 
Offline

Registrován: sob 12. pro. 2009 09:41
Příspěvky: 37
Bydliště: doma
Eva Štemberová píše:
Ok, ale jak chválit? Protože pro psa je už "pochvalou" to, že může dál v klidu pokračovat. Pes se tím učí: "když budu řvát, budu muset sedět a být sakra ticho, když budu v klidu už rovnou, bude vše v pohodě a obejde se to bez té korekce"


Celý jeden večer jsme se učili jak radostně ústně chválit. Takže ústně, poplácat, no prostě tak, aby to byla pro daného psa pochvala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 15. zář. 2010 18:50 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Jo, toho jsme se obávala, ale to, abyste se naučili chválit tak, abyste nepřilejvali emoce tam, kde jich je až moc a snažíte se o jejich snížení, abyste se naučli dát psu najevo tichá souhlas, spokojenost... co je potřeba u některých psů, v některých situacích i u nějakýho typu výcviku.... Přesně tahle "pochvala", která některé psy spíš vyděsí, se sem nehodí. Hodí se (u některých psů), když učíš nějaké nové triky, kdy je pes plně soustředěn na tebe a je v "módu učení se a kravení s páníkem".

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 15. zář. 2010 18:58 
Offline

Registrován: sob 12. pro. 2009 09:41
Příspěvky: 37
Bydliště: doma
Eva Štemberová píše:
Jo, toho jsme se obávala, ale to, abyste se naučili chválit tak, abyste nepřilejvali emoce tam, kde jich je až moc a snažíte se o jejich snížení, abyste se naučli dát psu najevo tichá souhlas, spokojenost... co je potřeba u některých psů, v některých situacích i u nějakýho typu výcviku.... Přesně tahle "pochvala", která některé psy spíš vyděsí, se sem nehodí. Hodí se (u některých psů), když učíš nějaké nové triky, kdy je pes plně soustředěn na tebe a je v "módu učení se a kravení s páníkem".


Fakt to tak bylo i ukazováno v praxi. Pes šel po jiném, korekce, zpravidla ústní pochvala. Většina psů se tak opravdu časem zklidnila a nabízela mnohem častěji chování, za které byla předtím chválena, odměňována.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 15. zář. 2010 19:04 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Seš si jistý, že to bylo pochvalou a ne porušením stereotypu - ať už vůbec nějakým zareagováním na nežádoucí chování nebo změnou korekce? :wink:

Jen pro upřesnění - k tomu, co popisuju já, je třeba, aby se psovod dokázal ovládat. nemusí dělat divadlo, aby pes pochopil, že tak je to dobře a je spokojen. Ale když je psovod sám v nervech, uznávám, že přehnaná pochvala jeho samotného může sklidnit, aspoň částečně a proto pes reaguje. Takže ne na samotnou pochvalu, ale na změnu nálady psovoda. Zkus se psem někdy komunikovat při učení nových věcí bez hlasu :wink: jen změnou nálady, mimiky... a jak říká Caesar (příjmení s nepamatuju), změnou energie.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 15. zář. 2010 19:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Psi nabízeli chování, za které byli odměňováni. OK. Takže musím pořád odměňovat, když mi pes neřve na psy za plotem?
U nás funguje lépe můj komentář ve stylu - vykašli se na něj, je to magor, a to, že to dál neřeším a kašlu z vysoka na psa řvoucího za plotem. Moji psi se naučili na něj kašlat taky.

Jásavé pochvaly mohou fungovat na některého psa v některé situaci. Jsou psi, které tím ale vystresuješ tak, že si učůrnou, jsou psi, kteří si málem poklepou packou na čelo, otočí se zády a jdou si po svých záležitostech a zařadí tě jako nedůvěryhodnou osobu, kterou netřeba brát vážně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 15. zář. 2010 20:16 
Offline

Registrován: sob 12. pro. 2009 09:41
Příspěvky: 37
Bydliště: doma
Essi píše:
Psi nabízeli chování, za které byli odměňováni. OK. Takže musím pořád odměňovat, když mi pes neřve na psy za plotem?

Piškot (nějakou pochvalu) taky pořád nemusíš dávat za sednutí (jinou žádoucí činnost) psa. Postupně ho odbouráváš. Nebo taky ho použiješ jen na to, abys psovi ukázala, co se po něm chce a podpořila ho v tom, že je to právě ono.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 15. zář. 2010 20:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Nebudu to muset odbourávat, pokud si pes nesedá proto, že chce piškot, ale proto, že ode mne dostal povel a já si to přeju. Ten piškot může být součásí odměny, která je ušitá psovi a situaci na míru. Pak nemusím odbourávat, protože mám spoustu možností, jak psovi dát najevo, že je vše OK.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 15. zář. 2010 21:09 
Offline

Registrován: sob 12. pro. 2009 09:41
Příspěvky: 37
Bydliště: doma
Vždyť píšu:
Nebo taky ho použiješ jen na to, abys psovi ukázala, co se po něm chce a podpořila ho v tom, že je to právě ono.
Takže pak nic neodbouráváš.

Když ono musíš dát nějak najevo psovi, že takhle hlídat ne a že se po něm chce ignorace a ty z toho takto máš radost. Pokud máš se psem vazbu, tak ti pak pro tu radost, o které viditelně ví dokáže udělat co chceš a aby ti radost udělal, sám začne nabízet správnou činnost.
Nám ústní pochvala, poplácání, nechat se olízat atd. za žádoucí činnost celkem funguje. Moje fenka "z ničeho nic" začala utíkat téměř při každé vycházce do prostoru konkrétních kontejnerů a popelnic. Předtím poslouchala v pohodě. Teď už si to přes půl roku zase vesele štrapásí za mnou bez pochval, povelů a na ty kontíky a popelnice vůbec nemyslí. Prostě jsem ji opakovaně pochválil (a ne vždy zapoveloval) ještě než vzala čouda a ujistil ji v tom, že je dobře, když jde za mnou, že takto z ní mám velkou radost.
Pokud si bude můj pes učurávat při nějakém způsobu pochvaly, tak budu muset asi použít jiný...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: běsnění za plotem
PříspěvekNapsal: stř 15. zář. 2010 21:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Essi píše:
Nebudu to muset odbourávat, pokud si pes nesedá proto, že chce piškot, ale proto, že ode mne dostal povel a já si to přeju. Ten piškot může být součásí odměny, která je ušitá psovi a situaci na míru. Pak nemusím odbourávat, protože mám spoustu možností, jak psovi dát najevo, že je vše OK.

:icon_thumleft: Mne už moje psy na revúce psy nereagujú.Odbúrali sme to presne tak ako to písala Eva vyššie.A podarilo sa mi aj to,že kade chodíme pravidelne,skludňujú sa aj tí uřvanci za plotom,lebo my sme kludný a na nejaké řvaní nereagujeme. :wink:Leda tak prehodím-"sím tě čo zase šíliš".

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!