Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je úte 19. bře. 2024 08:14
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Noční agrese
PříspěvekNapsal: úte 21. črc. 2009 20:18 
Dobrý den, před 1,5 rokem jsme si z útulku přivezli cca 3 - 4 roky starého křížence jezevčíka. Pejsek je velmi temperamentní, mazlivý a zároveň velmi přátelský, a to jak k lidem tak celkem i k ostatním psům. Posledního půl roku však začíná občas dělat následující: jakmile nadejde večer (20 až 21 hod) zcela nezávisle na tom, zda je venku světlo nebo tma, leží ve svém pelíšku nebo i kdekoliv jinde v obývacím pokoji a jakmile do něj chceme vstoupit naprosto nepříčetně a hystericky po nás začne vyjíždět a kdyby jsme nezavřeli dveře, pravděpodobně by nás i pokousal. Předesílám, že na jakékoliv verbální povely absolutně nereaguje a chová se jako vyšinutý. Potom se občas uklidní, přijde za námi do postele pomazlit se, následně mu opět "hrábne" a vystartuje zpět do obýváku a chraň nás bůh, kdybychom tam vkročili... Toto se děje tak 3-4 do měsíce a frekvence se zvyšuje.. dokázal by někdo poradit?? Děkuji.. :prayer:


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Noční agrese
PříspěvekNapsal: úte 21. črc. 2009 22:01 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Takéto správanie býva väčšinou kombináciou strachu a rozmaznanosti psa. Či to je váš prípad, ťažko posúdiť, popis je pomerne povrchný. Nechajte psovi obojok a vodítko a ak vám bude niečo chcieť, nech vám to povie pekne zblízka, vodítkom mu pomôžte, ale v žiadnom prípade nie agresívne. To, že pred ním zatvoríte dvere, by sa stávať nemalo, presviedča ho to o tom, že toto jeho správanie funguje. Nemá problémy so zrakom a sluchom? Bolo by vhodné posúdiť, či je váš vzťah v poriadku, ak si netrúfate, budete potrebovať pomoc naživo.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Noční agrese
PříspěvekNapsal: úte 21. črc. 2009 22:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. čer. 2007 14:36
Příspěvky: 491
Bydliště: Praha 3 - Královské Vinohrady
Příčinu takhle jen těžko odhadnout, ale řešení je nasnadě. Vyhledejte si zdejším vyhledávačem slova jako "rozmazlenost".
Asi bych začal učit důsledné plněním povelů - tedy 1 povel = 1 úkon. Jakmile tohle zvládnete, můžeme přistoupit k dalšímu levelu. Psovi bych nasadil couračku (lze rovněž dohledat zde) a klidně i košík. Couračku proto abych si mohl vynutit daný povel i v krizové situaci a košík aby mě u toho nepokousal...
Pokud máte možnost zajet na Vlčáry, vřele doporučuji, je možný že máte více problémů a pak by se daly řešit společně efektivně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Noční agrese
PříspěvekNapsal: úte 21. črc. 2009 22:18 
JirkaSi píše:
Příčinu takhle jen těžko odhadnout, ale řešení je nasnadě. Vyhledejte si zdejším vyhledávačem slova jako "rozmazlenost".
Asi bych začal učit důsledné plněním povelů - tedy 1 povel = 1 úkon. Jakmile tohle zvládnete, můžeme přistoupit k dalšímu levelu. Psovi bych nasadil couračku (lze rovněž dohledat zde) a klidně i košík. Couračku proto abych si mohl vynutit daný povel i v krizové situaci a košík aby mě u toho nepokousal...
Pokud máte možnost zajet na Vlčáry, vřele doporučuji, je možný že máte více problémů a pak by se daly řešit společně efektivně.


Ano problémů je jistě více, ale nijak zásadních a myslím že ne všechny způsobeny námi - předchozí majitelkou byla jakási stará paní, která ho umístila do útulku údajně z důvodu stěhování.. Rozmazlený je na 100% a to naší vinou - prostě si říkáme chudinka z útulku... :lol: Zajímavé je, že takto se chová skutečně jen večer a v noci - přes den si ním můžete dělat co chcete a klidně mu brát věci z misky..


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Noční agrese
PříspěvekNapsal: úte 21. črc. 2009 22:24 
rea píše:
Takéto správanie býva väčšinou kombináciou strachu a rozmaznanosti psa. Či to je váš prípad, ťažko posúdiť, popis je pomerne povrchný. Nechajte psovi obojok a vodítko a ak vám bude niečo chcieť, nech vám to povie pekne zblízka, vodítkom mu pomôžte, ale v žiadnom prípade nie agresívne. To, že pred ním zatvoríte dvere, by sa stávať nemalo, presviedča ho to o tom, že toto jeho správanie funguje. Nemá problémy so zrakom a sluchom? Bolo by vhodné posúdiť, či je váš vzťah v poriadku, ak si netrúfate, budete potrebovať pomoc naživo.

Děkuji za reakci.. Zrak i sluch má v pořádku - také nás napadlo, že se prostě lekne, nebo že je nečekaně probuzen - ale tím to nebude. Že zavírání dveří není ideální chápu, ale jeho útok je natolik rychlý a zběsilý, že by jinak šel zastavit jen za použití hrubé síly, což se mi nechce.. Na té rozmazlenosti bude mnoho pravdy..


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Noční agrese
PříspěvekNapsal: stř 22. črc. 2009 07:01 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: stř 08. lis. 2006 19:02
Příspěvky: 538
Bydliště: Stráž nad Nežárkou
Nevím proč to pejsek dělá, ale kdyby to byl můj pes, tak ho po druhém pokusu o hlídání si obýváku uvážu na vodítko, to mu nechám stále připnuté, pelech přesunu někam, kudy běžně nechodím nebo alespoň do jiné místnosti ať má o čem přemýšlet. Pokud by ho to nezastavilo, prostě bych ho na pelechu k něčemu uvázala. Vidím to jako řešení, kdy člověk nemusí vymýšlet další krkolomné přerušování jeho aktivity. Být já psem, tak mám taky děsnou srandu z toho, že se mne někdo bojí a být malým psem, tak se ještě půjdu přesvědčit, že mi to funguje, když se dojdu pomazlit kdy já sám chci a pak si zase zkusím udělat zlýho psa. Jezevčík je malý, ale aktivní, možná si tenhle cirkus vymyslel z nudy.

_________________
Musíme jít a dívat se. (J. Y. Costeau)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Noční agrese
PříspěvekNapsal: stř 22. črc. 2009 07:36 
lenka apenzelka píše:
Nevím proč to pejsek dělá, ale kdyby to byl můj pes, tak ho po druhém pokusu o hlídání si obýváku uvážu na vodítko, to mu nechám stále připnuté, pelech přesunu někam, kudy běžně nechodím nebo alespoň do jiné místnosti ať má o čem přemýšlet. Pokud by ho to nezastavilo, prostě bych ho na pelechu k něčemu uvázala. Vidím to jako řešení, kdy člověk nemusí vymýšlet další krkolomné přerušování jeho aktivity. Být já psem, tak mám taky děsnou srandu z toho, že se mne někdo bojí a být malým psem, tak se ještě půjdu přesvědčit, že mi to funguje, když se dojdu pomazlit kdy já sám chci a pak si zase zkusím udělat zlýho psa. Jezevčík je malý, ale aktivní, možná si tenhle cirkus vymyslel z nudy.

Přesunutí pelechu na druhý konec místnosti jsme zkoušeli bez úspěchu. O uvázání na vodítko jsme rovněž uvažovali, ale zdálo se nám to dost drastické - i když to možná bude nezbytné.. :|


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Noční agrese
PříspěvekNapsal: stř 22. črc. 2009 11:04 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Prestaňte ho ľutovať a nezmyselne ustupovať, ak nebudete postupovať rozhodne, až potom sa z toho psa stane naozajstný chudáčik a doplácať na to budete aj vy. Pri tomto prístupe by časom tie problémy mohli pribúdať a vymotať sa z toho je obtiažne, riešte to účinne radšej hneď, ale naozaj musíte vedieť, ako a veriť tomu, čo robíte. Ak nepomôže preniesť jeho pelech na druhý koniec miestnosti, presunula by som ho kľudne do inej miestnosti, poprípade odstránila. Veľa psov nemá svoj vlastný pelech, uložia sa, kde je práve voľné a nijak tým netrpia. Len tým v prvom rade nesmie trpieť pániček.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Noční agrese
PříspěvekNapsal: stř 22. črc. 2009 11:54 
rea píše:
Prestaňte ho ľutovať a nezmyselne ustupovať, ak nebudete postupovať rozhodne, až potom sa z toho psa stane naozajstný chudáčik a doplácať na to budete aj vy. Pri tomto prístupe by časom tie problémy mohli pribúdať a vymotať sa z toho je obtiažne, riešte to účinne radšej hneď, ale naozaj musíte vedieť, ako a veriť tomu, čo robíte. Ak nepomôže preniesť jeho pelech na druhý koniec miestnosti, presunula by som ho kľudne do inej miestnosti, poprípade odstránila. Veľa psov nemá svoj vlastný pelech, uložia sa, kde je práve voľné a nijak tým netrpia. Len tým v prvom rade nesmie trpieť pániček.

Rád bych se zeptal, co si mám představit pod rozhodným postupem.. máte na mysli nějaký fyziký zákrok? V těchto okamžicích totiž nic jiného není možné..


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Noční agrese
PříspěvekNapsal: stř 22. črc. 2009 12:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
pppp píše:
rea píše:
Prestaňte ho ľutovať a nezmyselne ustupovať, ak nebudete postupovať rozhodne, až potom sa z toho psa stane naozajstný chudáčik a doplácať na to budete aj vy. Pri tomto prístupe by časom tie problémy mohli pribúdať a vymotať sa z toho je obtiažne, riešte to účinne radšej hneď, ale naozaj musíte vedieť, ako a veriť tomu, čo robíte. Ak nepomôže preniesť jeho pelech na druhý koniec miestnosti, presunula by som ho kľudne do inej miestnosti, poprípade odstránila. Veľa psov nemá svoj vlastný pelech, uložia sa, kde je práve voľné a nijak tým netrpia. Len tým v prvom rade nesmie trpieť pániček.

Rád bych se zeptal, co si mám představit pod rozhodným postupem.. máte na mysli nějaký fyziký zákrok? V těchto okamžicích totiž nic jiného není možné..

Trvať si na svojom rozhodnutí,psovi neustupovať.Dať mu najavo,kto je u vás pánom.Hlavne sa ho prestante báť a utekať pred ním.Myslím že by bol vykulený z toho,keby ste tie dvere nepribuchli ale ostali stáť a dali mu najavo,že takto teda nie.Využite pomocok,ako vám tu radili ostatný,vodítko,košík.Pomože vám to na začiatku,aby ste prekonali vlastný strach z toho,že vás može v tom afekte uhryznúť.Úplne najlepšia by bola názorná ukážka na vlčároch.

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Noční agrese
PříspěvekNapsal: stř 22. črc. 2009 12:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Rea asi měla na mysli, abyste pejskovi přestali ustupovat a tím ho podporovat v jeho projevech. Snažila bych se naučit ho přivolání na první povel, další potřebné povely také. Vyhýbala bych se přímé manipulaci s ním, permanentně připnuté vodítko slouží jako dálkové ovládání na psa. Veškeré projevy typu já chci nebo já nechci bych mu netolerovala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Noční agrese
PříspěvekNapsal: stř 22. črc. 2009 13:01 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
pppp píše:
Rád bych se zeptal, co si mám představit pod rozhodným postupem.. máte na mysli nějaký fyziký zákrok? V těchto okamžicích totiž nic jiného není možné..


Áno, fyzický zákrok, nie trest, (snáď nechcete opakovať povely, alebo kričať, z toho pes nič nepochopí) ale vysvetlenie, prípadne zabezpečenie si vykonania toho, čo od psa vyžadujete. Na to to vodítko. Prvé, čo by som urobila, by bolo, že po šteknutí sa pomocou vodítka dostane pes šmykom priamo ku mne a môže pokračovať, ak uzná svoj dôvod ešte stále za dôležitý. Väčšina psov rýchlo zistí, že boli blbcami, pretože z očí do očí to už nie je tak, ako bolo - teda že mali navrch, čo bohužiaľ váš pes má. Veľmi ťažko sa tieto veci vysvetľujú tak, aby si pod nimi človek nepredstavoval tresty a agresivitu majiteľa smerom ku psovi a preto to ani nebudem rozpisovať, ak predstavu nemáte, je najlepšie to vidieť. Podrobnejší popis neočakávajte, je nutné postupovať podľa reakcií psa primerane.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Noční agrese
PříspěvekNapsal: stř 22. črc. 2009 14:29 
rea píše:
pppp píše:
Rád bych se zeptal, co si mám představit pod rozhodným postupem.. máte na mysli nějaký fyziký zákrok? V těchto okamžicích totiž nic jiného není možné..


Áno, fyzický zákrok, nie trest, (snáď nechcete opakovať povely, alebo kričať, z toho pes nič nepochopí) ale vysvetlenie, prípadne zabezpečenie si vykonania toho, čo od psa vyžadujete. Na to to vodítko. Prvé, čo by som urobila, by bolo, že po šteknutí sa pomocou vodítka dostane pes šmykom priamo ku mne a môže pokračovať, ak uzná svoj dôvod ešte stále za dôležitý. Väčšina psov rýchlo zistí, že boli blbcami, pretože z očí do očí to už nie je tak, ako bolo - teda že mali navrch, čo bohužiaľ váš pes má. Veľmi ťažko sa tieto veci vysvetľujú tak, aby si pod nimi človek nepredstavoval tresty a agresivitu majiteľa smerom ku psovi a preto to ani nebudem rozpisovať, ak predstavu nemáte, je najlepšie to vidieť. Podrobnejší popis neočakávajte, je nutné postupovať podľa reakcií psa primerane.

Příznám se, že mi to s tím vodítkem není jasné - nemám vodítko celou noc v ruce a i když ho na něj někam uvážu a on po nás bude chtít vystartovat, těžko se k vodítku dostanu, protože mezi mnou a ním bude nepříčetný pes.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Noční agrese
PříspěvekNapsal: stř 22. črc. 2009 15:06 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Stačí použiť funkciu Hledat v poradni, výraz "couračka". Tiež tém o agresivite psa na majiteľa je tu dosť, odpovede na základné otázky v nich iste sú.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!