Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 18:19
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pomoc v psí školce
PříspěvekNapsal: stř 27. črc. 2011 06:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 14. úno. 2009 21:43
Příspěvky: 922
Bydliště: Dolní Ředice
Prosím o radu. Pomáhám s výcvikem v psí školce. Chodí tam kluk, je postižený, spíše mentálně, ale ne moc. Má kokra, kterého nezvládnul. Proto si pořídil retvívra. Badymu je asi rok, takže puberťák. Do psí školky chodí už od 4 měs. Začal vrčet na některý psy. Páníčkovi pořád říkám, že musí psa sledovat, když začně brblat otočím mu hlavu tak, aby se nedíval se na něj. Když to udělám, je v poho, páníka to učím, ale nestačí tak rychle reagovat, je pomalejší jak v jednání tak v myšlení. Minule začal Bady bublat na nějakýho malýho psa a protože to včas nezarazili, tak začal vrčet víc. Bohužel u toho byla cvičitelka, která ho chytla za voďák a vyvěsila na škrťáku, takže Bady se otočil a začal vrčet i na ní. Tak mu naznačila, že mu jednu flákne, trošku se uklidnil. Načež ho nechali na vodítku, nesledovali ho a Baddy seknul nejbližšího malýho šťeníka do hlavy. Tohle poslední jsem neviděla, takže nevím, jak přesně to bylo. Z mého pohledu Bady definitivně páníčka odepsal a začal se bránit sám. Řekla jsem, ať si příště přinesou kožený náhubek, abychom ochránili mrňouse. Učí se zde klasický cvičákový metody, hlavně výcvik, stahováky atd. Ptám se na radu, jak pomoct psovi a nějak nasměrovat páníčka? Nemůžu ho pořád hlídat, věnuju se i jiným lidem a psům. Myslím to tak, že retv. se používají jako asist. psi, postižení nebívají pro psa oporou.

_________________
Pes není zvíře, pes je přítel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ideální páníček a jeho povaha, aneb psychické neduhy páníčků
PříspěvekNapsal: čtv 28. črc. 2011 20:51 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Verca toto ale nie je o tom, ako to naučiť psa, ale o tom, ako to naučiť majiteľa a ako zabezpečiť, aby v psích škôlkach nerobili to, čo tam predviedla pani cvičiteľka. Koľko má rokov ten chlapec?

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese vůči jiným psům
PříspěvekNapsal: čtv 28. črc. 2011 21:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. led. 2011 17:29
Příspěvky: 3985
Bydliště: Ostrov u Macochy
Verca_Pardubice píše:
...Myslím to tak, že retv. se používají jako asist. psi, postižení nebívají pro psa oporou.

Rea má pravdu... dokud budou hafáka věšet na škrťáku, tak má dobrý důvod domnívat se, že je ohrožený a že si musí pomoct sám.
A co se týče těch asistenčních psů: ti se velmi pečlivě vybírají a cvičí, zdaleka ne každý pes (a ani každý retrívr) na to má, aby podržel páníka, který na to naopak nemá.
Druhá věc je, že zrovna retrívři jsou módní plemeno, má a chová je kdekdo a často se v chovu "zapomíná" na povahu. Dnes už (bohužel) zdaleka neplatí, že retrívr je automaticky ochotný, milý a bezproblémový vrtichvost.

_________________
Ve snaze přetvořit svět člověk zapomíná přetvořit sám sebe (A. Platonov)
www.naturaldogfood.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ideální páníček a jeho povaha, aneb psychické neduhy páníčků
PříspěvekNapsal: čtv 28. črc. 2011 22:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 14. úno. 2009 21:43
Příspěvky: 922
Bydliště: Dolní Ředice
rea píše:
Verca toto ale nie je o tom, ako to naučiť psa, ale o tom, ako to naučiť majiteľa a ako zabezpečiť, aby v psích škôlkach nerobili to, čo tam predviedla pani cvičiteľka. Koľko má rokov ten chlapec?

Nevím přesně kolik mohlo by mu být kolem 30. Dá se ovlivnit, ale jen do určité míry. Neustále mu opakuji, aby se na psa díval, ale on ho stejně po cvičáku vláčí za sebou jak plyšáka na špagátu. Pokud si psa vezmu já, spolupracuje, vše zvládá, nepřijde mi, že by byl z těch agresivních retvívrů. Je to ještě puberťák a teprve si názory utváří. Vím, že se cítí tak, že je tam sám a musí se bránit, je to na něm vidět. Když bublá, vklidu mu čumák otočím na druhou stranu a řeknu, že ten smeták mu za to nestojí, mává ocasem, spolupracuje, ještě se se mnou pomazlí. Jen nevím jak na páníčka. Je mi toho psa líto, protože je to zatím pohodář, ale taky vím jak dopadl ten předešlý pes. Jak říkám na cvičáku pouze vypomáhám, nerada bych, abych se dostala do nějakého sporu, protože pak už vůbec nikomu neprospěju. Už tak tam lidem říkám často opak toho, co slyší od ostatních cvičitelek. Prosím o nějaké zkušenosti nebo nápad, jak na páníka, zatím většina mých rad padá kamsi. :(

_________________
Pes není zvíře, pes je přítel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese vůči jiným psům
PříspěvekNapsal: čtv 28. črc. 2011 22:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 14. úno. 2009 21:43
Příspěvky: 922
Bydliště: Dolní Ředice
Anička Bylinka píše:
Rea má pravdu... dokud budou hafáka věšet na škrťáku, tak má dobrý důvod domnívat se, že je ohrožený a že si musí pomoct sám.

Já vím, že to bylo špatně, ale bohužel jsem u toho nebyla sama a nestihla jsem zasáhnout.
Anička Bylinka píše:
Druhá věc je, že zrovna retrívři jsou módní plemeno, má a chová je kdekdo a často se v chovu "zapomíná" na povahu. Dnes už (bohužel) zdaleka neplatí, že retrívr je automaticky ochotný, milý a bezproblémový vrtichvost.
Je to bezpapírák, ale zatím byl ok. Na cvičák chodí od začátku a začal takhle blbnout až v pubertě. Druhá věc je, že asi právě teď si uvědomuje, že v páníčkovi nemá oporu, kterou hledá.

_________________
Pes není zvíře, pes je přítel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ideální páníček a jeho povaha, aneb psychické neduhy páníčků
PříspěvekNapsal: čtv 28. črc. 2011 22:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Má ten chlapík opatrovníka,alebo žije sám? Lebo mi príde docela nezmyselné aby mal ďalšie a ďalšie psi keď je evidentné že ich sám nezvládne :| U nás je jedna 40 ročná pani,je tiež trocha mentálne zaostalejšia,má 7 rokov starú NO,tá sa automaticky prepne na mňa ako na šéfa keď spolu venčíme,je hodná ale paničku docela ignoruje-ťahá na vodítku,má tendencie vyletieť po slabších fenkách a loví napr.motorky.Na privolanie paničke nepríde,mňa poslúcha na slovo.Pani je hodná ale psa si ukočírovať nevie,pes si s ňou robí čo chce,ešte šťastie že pes je čuba a nie agresívna,len jej chýba to vedenie ktoré potrebuje každý pes.

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ideální páníček a jeho povaha, aneb psychické neduhy páníčků
PříspěvekNapsal: čtv 28. črc. 2011 23:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
Verca_Pardubice píše:
Nevím přesně kolik mohlo by mu být kolem 30. Dá se ovlivnit, ale jen do určité míry. Neustále mu opakuji, aby se na psa díval, ale on ho stejně po cvičáku vláčí za sebou jak plyšáka na špagátu.

Táto situácia je rovnaká ako u nás s tou pani,ukázala som jej ako má so psom pracovať,ale ako náhle vezme vodítko do ruky ona,pes si robí čo chce.Títo ludia si proste nevedia poradiť a akoby nevnímali čo im povieš,pani povie jo jo,a nechá sa vláčiť psom ďalej a nechápe čo má robiť aby ju pes neťahal hoci som jej to ukazovala už sto krát :roll: U pána hrozí i to že nebude vedieť vyriešiť prípadný medzipsí konflikt a pes bude museť ísť stejne preč lebo sa dostane do takej fáze že ho už nezvládne vobec,tak ako to bolo s prvým psom :? .Tu by pomohol človek ktorý by na psa a pána dohliadal,ale to je asi nereálne pokial je postihnutý len mierne,žije sám alebo s rodičmi? Chcelo by to si pohovoriť s človekom ktorý mu je najbližší a vymysleť sposob aby psovi viac neubližoval (i keď psychicky),ale harmonicky s ním žil.Pardon za dva príspevky za sebou.

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ideální páníček a jeho povaha, aneb psychické neduhy páníčků
PříspěvekNapsal: pát 29. črc. 2011 06:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 14. úno. 2009 21:43
Příspěvky: 922
Bydliště: Dolní Ředice
Je to přesně, jak popisuješ, už si přijdu jak kafemlejnek, pořád říkám: co dělá pes, kde máš psa, jak to že nevíš co dělá. :evil: Kluk je svéprávný, protože bydlí sám, naštěstí má barák se zahradou, takže pes může být na ní. Páník není zlý, ale že je jinej, takže se s ním moc nikdo nechce bavit. Má psy rád, ale .. Cvičitelka je ráda (já taky), že vůbec na cvičák dorazil. Páník se hodně baví s tou druhou cvičitelkou, jenže ta je na tom ještě hůř než on, protože její čuba jí šéfuje a to tak, že jí diktuje, co paníčka může dělat. Pokusím se psu vysvětlit, že na cvičáku šéfuju já a né páníček. Budu po něm chtít kožený náhubek a budu ho muset víc hlídat.

_________________
Pes není zvíře, pes je přítel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ideální páníček a jeho povaha, aneb psychické neduhy páníčků
PříspěvekNapsal: pát 29. črc. 2011 10:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 07. bře. 2009 23:22
Příspěvky: 2858
Bydliště: Ústí nad Labem-Bratislava
U nás si tá pani myslí že Bára neťahá na vodítku pretože má dobrý obojok a lepšie vodítko.Vysvetlenie že to v tom neni jej hlava jaksi nepobere,vypočuje ma a za chvílu hovorí to isté.Nemá cenu jej niečo vysvetlovať.Díky bohu že je fena taká aká je,byť to pes ktorý by bol agresívny,tak potěš koště.Okrem toho jej dáva stále koš,tak aj keby vyjela po psovi tak to ten pes prežije.Keď spolu venčíme tak čubu korigujem ja,napr.keď sa chce rozbehnúť za cudzím psom.

_________________
Neexistuje nic, co by pes neuměl. To jen člověk ho to neumí naučit.http://dogaboston.webnode.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ideální páníček a jeho povaha, aneb psychické neduhy páníčků
PříspěvekNapsal: pát 29. črc. 2011 13:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 23. dub. 2010 11:02
Příspěvky: 144
Bydliště: Praha
Trochu mi to připomnělo bígla tu ze sousedství. Paní ve středním věku na invalidním důchodu, asi to nemá lehký, každopádně prchlivá, nedůsledná, náladová. Pořídila si bígla (logika štěňátko za vysvědčení a bígl je ták roztomilej). Navolno porůznu po celé čtvrti lovil cyklisty a tu a tam seštěkával psy a lidi a že ho nic nezajelo byl spíš zázrak. Jednou jsem ho šel venčit kvůli nějaké nehodě - když jsem vešel do bytu, vyrazil mě naostro vyhnat. Paní sječela dceru že ho pustila z pokoje, ta úplně stejně seřvala psa - a pes je obě vyignoroval, nechal si dát košík a vodítko a vypadli jsme. Přitom venku jenom zkusil co jo a ne a ke konci to už byla pohodová procházka. Ani hluchej, ani blbej a docela vtipnej. Přišlo mi, že si jenom drží zeď, aby mu z těch lidí nehráblo. A že má v podstatě štěstí v neštěstí, že je tak tvrdohlavej a bíglovskej...

Takže jestli nepohneš s pánem, je možná to co děláš to nejlepší co jde...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ideální páníček a jeho povaha, aneb psychické neduhy páníčků
PříspěvekNapsal: pát 29. črc. 2011 14:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro. 2010 17:12
Příspěvky: 534
Bydliště: Praha 8
Mě hlavně přijde celkově špatně, že si takový člověk, kterého popisuje Verča, pořídí psa, velkého a ještě k tomu od štěněte. A ještě po tom co jednoho nezvládne :( Spousta psychicky zdravých lidí psa nezvládne, natož toto... Kdyby si vzal třeba staršího klidného psa z útulku, tak by to bylo lepší, ale teď už je asi pozdě :?

_________________
Jana, Šiva a Goro


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese vůči jiným psům
PříspěvekNapsal: pon 01. srp. 2011 07:42 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Verca_Pardubice píše:
...Ptám se na radu, jak pomoct psovi a nějak nasměrovat páníčka?...
Jakmile mi sem přijede někdo, kdo není se svým psem plně kompatibilní, nikdy je neučím víc, než kolik je nutné. Jen to, aby spolu nějak přežili. To vyškrcení jde hodně proti proudu. Ten pes velice rychle přijde na to, že doma tohle nikdy nezažije, v tom lepším případě. Jestliže se neumíš vžít do role toho psa a jeho pána, naděláte tam více paseky, než užitku, když je oba budete směrovat jinam, než v čem ti dva žijí a uvažují. Tohle je hodně vysoký level a může skončit tragicky buď pro psa samotného, i kdyby jen pořádným zářezem do psychiky, stejně tak pro jeho majitele, ale může se to pořádně otočit i proti okolí toho psa. Zvláště pak, když mu ukážete, jak se jedná hrubou silou, je-li někde stres. Ta cvičitelka by měla zapnout mozek. Věř tomu, že i já se svými zkušenosti v situacích, kdy rovnám mimoúrovňovou kompatibilitu, v tom často pořádně plavu a musím hodně přemýšlet nad tím, co dělám a co učím, abych skutečně pomohl, a ne něco podělal. Zde více než jinde platí, že méně je někdy více. A standardní trénink? na to zapomeň rovnou. Co ty dva naučíte, to už neodnaučíte. Jen u určitého typu lidí je možné zvrátit případné chyby cestou jiným směrem, anebo to i vrátit zpátky. Tady ne!

----------------
Důležitá pozn.: Když se jedná o takovéto průšvihy, neschovávejte je sem pod čáru, kam skoro nechodím. Od toho je telefon. Nebo si myslíte, že lidi tady mají s tímto zkušenosti? Ano, pár jich tu je, ale dobře vědí, proč vám k tomu neodpovědí na netu. To není jako odnaučovat čivavu čůrat na koberec.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ideální páníček a jeho povaha, aneb psychické neduhy páníčků
PříspěvekNapsal: pon 01. srp. 2011 08:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 14. úno. 2009 21:43
Příspěvky: 922
Bydliště: Dolní Ředice
V sobotu jsme byly na cvičáku, bylo hnusně, takže jsme se tam sešly jen cvičitelky a já. Pak přišel páník s Badym. Přinesli si náhubek, zodpovědný je, uvědomuje si průser, který by mohl nastat. Vzala jsem si Badyho a chvilku dělali poslušnost. U něj je to o nedotažených povelech a nedůslednosti. Páníček si těchto chyb vůbec nevšimnul, ani když jsem mu o tom řekla. Takže mu cvičitelka začala promlouvat do duše o důslednosti a kdo komu šéfuje.
Dotaz jsem psala do Mezipsí agrese a byla jsem přesměrována sem.

_________________
Pes není zvíře, pes je přítel.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!