Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 09:05
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak správně zareagovat
PříspěvekNapsal: sob 24. bře. 2007 21:59 
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak správně zareagovat v náseldující situaci, která se mi už párkrát stala: jdu se svým psem (4,5 let) na procházku, potkáváme různý hafany, pokud jsou menší než ten můj, nebo feny a štěňata, tak pohoda, pokud je to dospělý pes a já si psa nestihnu přivolat včas, zpravidla dojde ke konfliktu. Můj pes se běží mrknout, neprve se tváří docela přátelsky, ale občas vystartuje... (pokud náhodou vystartuje ten druhý pes dřív, můj pes mu nastrkuje zadek - a nechce se s ním prát - většinou). Můj pes se pak dá se odvolat, odejde ze rvačky a já pak nevím, jeslti ho mám zřezat, že se porval, nebo pochválit, že přišel :oops: Myslím, že můj pes není vyloženě agresivní, možná jedná ze strachu, nebo proto, že ho v dětství valchoval jeho vrstevník (moje blbost, ale tehdy jsem to ještě nevěděla), často je to hlavně jeho zvědavost. No, pracujeme na přivolání, aby se to nestávalo, ale nechci ho úplně izolovat od ostatních psů. Chci, aby se mohl ostatními psy pozdravit a fungoval normálně. Díky za odpověď. :D


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 25. bře. 2007 11:42 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Netoleruji psům, aby si nejprve "vyřešili svoje" a potom mne teprve vnímali, čímž by mne zařadili na druhé místo až za sebe.
Mimochodem si tam trochu protiřečíš a celé to máš postavené na nevhodných, až riskantních kompromisech.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 26. bře. 2007 18:04 
Desenský píše:
Netoleruji psům, aby si nejprve "vyřešili svoje" a potom mne teprve vnímali, čímž by mne zařadili na druhé místo až za sebe.
Mimochodem si tam trochu protiřečíš a celé to máš postavené na nevhodných, až riskantních kompromisech.

Prosím, poraďte mi. Co konkrétně je špatně. Teď, potom, co jsem si přečetla na vašem webu, tahá můj pes pěkně za sebou šňůru, takže, když vidím psa, se kterým by mohl vzniknout potencionální problém, tak svého přivolám, nebo škubnu. Ale možná jste v tom, jak jsem situaci popsala našel i problémy, které já nevidáím, takže budu moc ráda, když mi porádíte.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 26. bře. 2007 19:34 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
vladi píše:
...možná jste v tom, jak jsem situaci popsala našel i problémy, které já nevidáím, takže budu moc ráda, když mi porádíte.
Ujasni si, co od psa chceš a buď důsledná.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 26. bře. 2007 20:01 
Děkuji moc za ochotu mi poradit. No, chci, aby můj pes mohl běhat na volno a nerval se s žádným psem a aby, když ho zavolám, co možná nejrychleji přišel. A aby se mně držel (ne že by měl nějakou zásadní potřebu zdrhat, na to je to přílišný závislák). Není pro mně důležité kolik povelů umí, ale aby byl ovladatelný. Brávám ho s sebou na hory a skoro všude kam to jde. Možná jsem natvrdlá, ale nerozumím v čem si protiřečím. Je řešením, aby se nepral, vždy ho raději dříve odvolat, než by měl šanci se k jakémukoliv dospělému psovi přiblížit? To asi ne, že... :cry: Nechci otravovat, jen vaší odpovědi moc nerozumím, možná, kdybyste to trochu rozvedl. :wink: Vy psům rozumíte, já se jen snažím pochopit toho svého pacholka, kterého mám nejraději - jako každý toho svého psa. :D


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 26. bře. 2007 20:46 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
vladi píše:
...Je řešením, aby se nepral, vždy ho raději dříve odvolat, než by měl šanci se k jakémukoliv dospělému psovi přiblížit? To asi ne, že... :cry: ...
Tím by skutečně mohlo dojít k nežádoucím spojitostem a následně preventivním opatřením psa. Pokud psu nevěřím, mám ho jištěného dlouhou šňůrou a ještě mám v ruce řetízkáč, přičemž jsem vždy nablízku pro případ, že by si pes řekl o problém, který bych ihned vyřešil.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 15. kvě. 2007 08:51 
Děkuji moc za váš čas a odpovědi. Smutné je, že když se já snažím, aby můj pes nezpůsobil žádný konflikt, stane se mi, to co dnes ráno: ze zahrady vyběhl cizí retvívr a přímo napadl mého psa. Majitel ho ještě chlácholil a ani se neobtěžoval omluvit. A pak mám svého psa odnaučit jeho zlozvyky. No, to jen na okraj, abych si ulevila ze stresu,k terý tato situace přinesla. Přeji vám hezký den a díky za vaše stránky, hodně jsem se už díky vašim radám o psech naučila.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 15. kvě. 2007 08:58 
JO, vidíte, když už jsem popsala situaci, chtěla bych se zeptat: psa jsem ze rvačky odvolala - tudíž (vzhledem k tomu, že byl napadený nečkaně) jsem ho netrestala. Dala jsem povel k noze a odešla (jen jsem ho prohlídla, zda je ok, ale nijak jsem ho zásadně nelitovala - je to tak správně). A ještě: co se psovi honí hlavou, když k takovému napadení dojde? A poté, co je ze rvačky odvolán, odtažen.... Mně to vždycky strašně mrzí, když k tomu vůbec dojde, ale neumím si představit, jak to prožívá ten pes. Děkuji za odpověď.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 15. kvě. 2007 09:26 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
vladi píše:
JO, vidíte, když už jsem popsala situaci, chtěla bych se zeptat: psa jsem ze rvačky odvolala - tudíž (vzhledem k tomu, že byl napadený nečkaně) jsem ho netrestala. Dala jsem povel k noze a odešla (jen jsem ho prohlídla, zda je ok, ale nijak jsem ho zásadně nelitovala - je to tak správně). A ještě: co se psovi honí hlavou, když k takovému napadení dojde? A poté, co je ze rvačky odvolán, odtažen.... Mně to vždycky strašně mrzí, když k tomu vůbec dojde, ale neumím si představit, jak to prožívá ten pes. Děkuji za odpověď.
Tento postup mi přišel správný. Některé situace se nedají předvídat, důležité je zbytečně neplašit a směrovat to k brzkému zapomenutí.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 15. úno. 2008 20:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 22. zář. 2006 19:30
Příspěvky: 260
Bydliště: Meziboří
To můj pes je asi na celý život odkázaný na stopovačku a na haltinu.Když je na šňůře tak ví, že ta haltina ho stejně otočí o 180 stupňů a on stejně když cítí nebo vidí zvěř tak sebou tak škubne a je mu to jedno. Bez šňůry ,nebo jen položenou šňůrou na zem ,to nemám šanci vůbec,využije každičkou příležitost ,aby mohl zdrhnout za zvěří či psem a pak ho hledám 2 hodiny v lese kde zůstane vždy omotanej.A když přitvrdim ,odepisuje mně .Tak jsem to hold vyřešila celoživotnim venčenim na šňůře a je mi ho líto,protože se nemůže vyběhat jako třeba Ami.U Amiho mám silnou vazbu a pamlsky v kapse k tomu ,takže tam neni žádnej problém.Ale jakmile zdrhne Usan ,Ami jde s ním.

_________________
Vždy buď psovi dobrým vůdcem smečky a měj ho rád za všech okolností


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně zareagovat
PříspěvekNapsal: pon 07. čer. 2010 19:58 
Offline

Registrován: pon 19. říj. 2009 12:27
Příspěvky: 33
Bydliště: Blansko
Ahoj všichni, nevím, zda tento příspěvek patří zrovna do této sekce, ale zkusím to. Náš prcek, teď už skoro 40 kg mazlíček nikdy neprojevil ani nejmenší náznak agresivity, je to spíš takový ten vítací typ, který za každým letí a nejradši by ho olízal od hlavy až k patě, ocas si div neumlátí atd...no, a teď k problému...miluje cyklisty. Takže, když jdeme třeba po lesní cestě, kde jich jezdí spousty a já si jich všimnu první, je vše ok. Prcka přivolám a snažím se upoutat její pozornost na něco jiného. Pokud ji držím zkrátka nebo dokonce za obojek, je to jako bych říkala: připrav se, startuj!!! Do dneška za každým jen vyrazila a vesele s ním utíkala, ale lidi na kolech měli co dělat, aby se nevymázli:-( No ale dnes vyrazila takvým stylem, že jsem to fakt nečekala, bylo to totiž s vrčením...jakmile jsem na ni zařvala, bylo po všem, ale být v kůži toho cyklisty, tak bych asi slezla a dala si po hubě. Stopovačka by byla zřejmě řešení, ale aby nestihla vystartovat, musela by být fakt na krátko a to vyřeší i obyč vodítko...jenže když ji budu stále uvazovat, když někoho potkáme, tak mám strach, že si v ní vypěstuju tak akorát instinkt, že je něco v nepořádku a že potkávat kolisty je nepříjemný.
Takže, jak mám správně zareagovat???:-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně zareagovat
PříspěvekNapsal: pon 07. čer. 2010 20:04 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Citace:
Stopovačka by byla zřejmě řešení, ale aby nestihla vystartovat, musela by být fakt na krátko a to vyřeší i obyč vodítko.

V tom případě nevíš, jak se stopovačka používá, když si myslíš toto :wink: Co máš za psa a jak je starý? Měla možnost se někdy s cyklistou, kolem pořádně seznámit? Jel jsi ty někdy na kole v její přítomnosti?

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně zareagovat
PříspěvekNapsal: pon 07. čer. 2010 20:13 
Offline

Registrován: pon 19. říj. 2009 12:27
Příspěvky: 33
Bydliště: Blansko
Na kole právě jezdíme docela často, celou dobu maže před námi, vše ok...za cyklisty bych řekla, že valí s radostí, tak jak s námi...až na dnešek...Je jí 14 měsíců...a stopovačka? Dobrá, když bude na stopce, uvidím cyklistu, zavolám, pes přijde, posadím u nohy, pes sedí...stopku ale musím zkrátit tak, aby když nás bude míjet a ona vystartuje nedoběhla až k němu (i tak se lekne)...takže? Asi je v tom rozdíl, než kdybych ji vázala na vodítko, než problém pomine...ale naučí se pak takto cyklisty míjet, aniž bych ji musela přivolat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně zareagovat
PříspěvekNapsal: pon 07. čer. 2010 20:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
nejprv bych asi začala tím že když bude projíždět ciklista ona bude v naprostém klidu ale naprostém pak bych přešla k prověšenému vodítku a tak dále a tak dále rozfázovat si to

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně zareagovat
PříspěvekNapsal: pon 07. čer. 2010 20:20 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Je v tom rozdíl, protože stopovačku bude mít pořád a vodítko budeš přpínat. Navíc stopovačku nemusíš držet v ruce, ale stačí na ní nenápadně stoupnout a pes si toho na nevšimne. Další věc - když je u tebe a sedí, trvej na tom, aby seděla zády k cyklistovi a vnímala tebe a ne kolo. A přivolání bych dávala "důrazně", ostře, aby věděla, že to není normální povel, ale že je to povel "za něco. Pak samozřejmě pochvala.
PS: vím, znám - pes se m dřív taky takhle přidával k cyklistům a jezdcům na koních a bylo mu jedno, že já nejsem v sedle :Hangman:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně zareagovat
PříspěvekNapsal: pon 07. čer. 2010 20:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 31. říj. 2008 19:17
Příspěvky: 251
Bydliště: praha
Mě to připadá, že je spíš "loví", než že by se k nim přidávala, ne? Nebo spíš je to hra na lov. Jak dospívá tak k tomu přidala ještě ten zvukový projev :-) . Ale to je jedno odnaučovat se to bude stejně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně zareagovat
PříspěvekNapsal: pon 07. čer. 2010 20:38 
Offline

Registrován: pon 19. říj. 2009 12:27
Příspěvky: 33
Bydliště: Blansko
Ach jooo, tak tedy přitvrdíme...ale zas mi to bude rvát srdce:-) Je fakt, že poslední dobou začíná lajdačit, tak trochu důslednosti neuškodí. Díky...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně zareagovat
PříspěvekNapsal: pon 07. čer. 2010 20:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha 10 a Jindřichův Hradec
Já je to odnaučovala, stejně jako Eva, jen s tím rozdílem, že jsem nepoužívala stopovačku (neumím to s ní), nicméně stejným způsobem, přivolat psa, posadit zády k cyklistům a připoutat jeho pozornost na sebe. Já je nedávala ani na vodítko, oni jsou tak žraví, že je zajímala odměna a ne cyklista, stačilo parkrát a bylo po problému. Nicméně se mě i tak třikrát stalo, že ten starší vyrazil za cyklistou (pokaždé to bylo v místech, kde chodily maminky s kočárama a jezdili děti na samohybech), který jel hrozně rychle (cca 70 km) - prostě kretén, nevím jestli mu vadila rychlost nebo ten člověk, ale na povel poslechl a zůstal stát a ten člověk dost přibrzdil.

_________________
Vlaďka, Endy a Dex
http://dexendy.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně zareagovat
PříspěvekNapsal: pon 07. čer. 2010 20:50 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
No pokud máš přivolání, stopovačku nepotřebuješ, ale zase když nasadíš stopku, nemusíš dávat povel a jen zašlápneš a tím si pes naběhne sám. Nebo můžeš házet řetízek... způsobů je víc, záleží na psu a na situaci - jetsli je chce ulovit, sežrat, kámošit se...

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně zareagovat
PříspěvekNapsal: úte 08. čer. 2010 10:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. úno. 2010 16:05
Příspěvky: 661
Bydliště: Brno
jj lovení cyklistů, běžců, motorkářů!!, aut...vše co se pohybuje trochu rychleji...používám stopku tak jak říká Eva...bez ní si to neumím představit... :Hangman:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně zareagovat
PříspěvekNapsal: úte 08. čer. 2010 11:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 613
Bydliště: Praha 10 a Jindřichův Hradec
Jj určitě stopka je řešení, mě se u nich prostě osvědčilo, přes povel. Nějak to pochopili hrozně rychle a nehoní vůbec nic (tedy zajochy a srnky nepočítám - tam mě to dalo dost zabrat). Já neuměla stopku u jednoho natož u dvou. Nikdy jsem neviděla nikoho s ní zacházet naživo a správně. Prostě vědí, že "samohyby" se v žádném případě nehoní. Oni je nehoní ani podle plotu, ale pokud by si někdo opřel kolo o plot, to jsou zatraceně hluční.

_________________
Vlaďka, Endy a Dex
http://dexendy.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně zareagovat
PříspěvekNapsal: úte 08. čer. 2010 12:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Zima81 píše:
Pokud ji držím zkrátka nebo dokonce za obojek, je to jako bych říkala: připrav se, startuj!!!
Jojo, pokud jí dovolíte tahat a napínat vodítko, tak to přesně takhle funguje :twisted:
Nechala bych ji vylítat a pak ji vzala na prověšeném vodítku na nějakou cestu kde je hafo cyklistů (což je teď skoro všude). Naučit ji v přítomnosti cyklistů chodit slušně, nezmítat se na vodítku, a až to bude umět, pustit buď se stopovačkou, nebo - tak bych to udělala já - navolno a při případném prvním pokusu honit cyklistu psa doběhnout a sejmout.
Mně teda stačilo u cyklistů důraznější přivolání a po pár pokusech se na to vybodla - je to pendrek zábava za něčím se honit, když na vás začne panička okamžitě hulákat "pocééém". Ale já mám hodnýho psa.. a hlavně jsem jí to zarazila hned při prvním pokusu...

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně zareagovat
PříspěvekNapsal: stř 09. čer. 2010 16:39 
Offline

Registrován: pon 19. říj. 2009 12:27
Příspěvky: 33
Bydliště: Blansko
No, ona když za nima vyrazí, tak neběží ani tak daleko, když ji zavolám, tak se vrátí. Víc mi vadí, že se rozběhne proti nim. Včera jsme valili se stopkou a chudák mi šla skoro celou cestu u nohy a cyklistů si nevšímala:-) No, nemyslím, že by stopka fungovala tak zázračně, ale v tom horku byla asi hodně zdechlá udělat cokoli navíc, než musela:-))) Každopádně díky všem za rady, budem trénovat...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně zareagovat
PříspěvekNapsal: stř 09. čer. 2010 16:40 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Jo, mohlo to být jak vedrem, tak i tím, že na ní není zvyklá - nebyla by jediná, co by s ní zezačátku nechtěla lítat, ale zvykli s nakonec všichni 8-[

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak správně zareagovat
PříspěvekNapsal: stř 09. čer. 2010 19:04 
Offline

Registrován: pon 19. říj. 2009 12:27
Příspěvky: 33
Bydliště: Blansko
Nene, stopku jsme už nosili, takže tím to nebude...:-)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!