Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 18:43
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 127 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: úte 27. úno. 2007 21:29 
Pane Desenský měla bych na vás dotaz.Již jsem Vám asi dvakrát volala ale už je mi to trapné Vás otravovat,když se můžu zeptat i takto a stejně by asi bylo lepší rovnou se za vámi rozjet.Ale momentálně to nejde a já docela akutně potřebuji Vaši radu.Jedná se o tento problém: Doma mám již dva malé pejsky,jezevčici a kokra. Dva hodní neproblémoví pejsci, ke kterým jsem si pořídila malamutku 1,5 roku starou.Problém je v tom , že nevím koho dřív před kým ochraňovat,jestli malamutku, která si u nás teprve zvyká a nechci ji nijak terorizovat, nebo jezevčici která trpí panikou ze všeho nového a navíc se ode mě nehne a co hůř, cení za mými zády na mamutku zuby.Ta se samozřejmě ježí a rve se jí očuchávat.Řvu na obě, ale v podstatě neznám to správné řešení situace a tak je teď venčíme na střídačku,takže je to dost chaotické a na klidu to nikomu nepřidá.Taky je mi to líto protože ta malá je fakt hravý a mazlivý pes a ten starý kokr už ji moc nestíhá.Děkuji za odpověď. Naďa


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: stř 28. úno. 2007 11:29 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
NADA píše:
...Řvu na obě, ale v podstatě neznám to správné řešení situace ...
Proč řvát? vždyť pes slyší 35x lépe než člověk. Kromě toho, tato forma agrese patří k projevům slabosti. Asi budu hrubě netaktní, ale není dobré nervózně štěkat více než pes, vychová se tak potom také příliš nervózní uštěkaný pes. Naučte si je přivolání a když má některá z nich problém, zavolejte si ji. Jezevčici bych naprosto v klidu vysvětlil, že cenit zuby se nemá a malamutku je dobré zase trošku umírnit, aby nikoho neterorizovala příliš akční hrou.
Kolik je té jezevčici?

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 28. úno. 2007 13:34 
To s tím řvaním jsem myslela jen obrazně,jsem v celku klidný člověk.Jezevčici jsou 3 roky.Bude to možná znít trochu drsně ,ale nebude lepší nechat je,ať si to vyříkají samy?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 28. úno. 2007 13:39 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 14. úno. 2007 15:14
Příspěvky: 150
Bydliště: Praha
Jestli máte zájem na ztrátě pozice boss, pak ano.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 28. úno. 2007 14:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
NADA ty seš šéf a psy si nemají co vyříkávat to si vždycky pamatuj- nehledě na to že jsou to dost odlišné váhové katregorie a ztráta na životech by bejt mohla

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: dva psi
PříspěvekNapsal: stř 28. úno. 2007 15:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 07. zář. 2006 08:03
Příspěvky: 11
Bydliště: Praha 5
ajka píše:
NADA ty seš šéf a psy si nemají co vyříkávat to si vždycky pamatuj-
takže rozumím-li tomu dobře věta: "oni si to vyříkají sami," je nesmysl. Také bych se chtěla zeptat na podobné téma. Časem bych si chtěla pořídit druhého psa ke své fence. Moje fena bude vykastrovaná - (z důvodů luxace čéšky na ní nemohu chovat) Mám si pořídit psa nebo fenu :?: Aby se snesli.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dva psi
PříspěvekNapsal: čtv 01. bře. 2007 09:06 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Lesanka píše:
ajka píše:
NADA ty seš šéf a psy si nemají co vyříkávat to si vždycky pamatuj-
takže rozumím-li tomu dobře věta: "oni si to vyříkají sami," je nesmysl. Také bych se chtěla zeptat na podobné téma. Časem bych si chtěla pořídit druhého psa ke své fence. Moje fena bude vykastrovaná - (z důvodů luxace čéšky na ní nemohu chovat) Mám si pořídit psa nebo fenu :?: Aby se snesli.
Pes a fena je méně problematická kombinace, než potencionální verze "dvou kohoutů na jednom smetišti"

Na téma vyříkají si to sami.
Zásadně nenechávám psy, aby si to spolu vyříkali sami!
, pokud padnete na takového psa, na jakého kdysi padl náš čévéček Fredy, budete toho velice litovat, sice to vyprovokoval on, ale byl rád, že to nakonec přežil.
Asi ještě nevíte to, že je-li ve rvačce psů jen jeden z nich "nevyrovnaný nervák" a druzí psi jsou nezkušení, stanou se nerváci ze všech zúčastněných!
Pokud chci být ve smečce jedincem alfa, nemohu dopustit, aby mi psa kdokoliv napadl. Získal by tím pocit, že jsem slabší jedinec, kterého je nutno vždy před vším chránit. Bohužel i mnohdy neoprávněně. Pokud můj napadající pes vyletí vzduchem na stokilového asiata, kterého třeba vedu v klidu na vodítku, mám dvě možnosti, nechat asiata, aby si to vyřídil a pes prohrál, ale tím ztratím pozici alfa tzn. ochránce smečky. Raději uplatňuji druhou alternativu a psu jakýmkoli prostředkem*) zabráním, aby asiata, kterého vedu na vodítku, napadl. Tím stoupnu v hierarchii na nejen vůdce, ale i ochránce. Asiat tím získá pocit, že ho dokáži ochránit a ztratí důvod k tomu, aby v budoucnu napadl toho samého nebo případně jen nějakého psa, který je byť jen podobný tomu, co ho napadl. Říci si, že situaci nezvládnu je předem prohraná bitva. Každý pes umí počítat do dvou. Já jsem jeden a můj pes druhý, kdo proti němu v případě zájmu o boj stojí. V 99% případech si to každý pes rozmyslel. Nehledě na to, že psi pohybující se na veřejném prostranství mají naučený instinkt člověka nenapadnout, protože z toho mají docela respekt a s tím se setkávám i u dobře proškolených statečných dětí, které vedou svého psa a přesto dokáží soupeře od svého psa bleskurychle dostat.
*)jakýkoli prostředek=takový prostředek, který spolehlivě zabere, abych se nemusel opakovat, jen je nutné daného psa nezmrzačit

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dva psi
PříspěvekNapsal: čtv 01. bře. 2007 09:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15. čer. 2006 12:13
Příspěvky: 56
Bydliště: Bratislava
Desenský píše:
Pes a fena je méně problematická kombinace, než potencionální verze "dvou kohoutů na jednom smetišti"


A predpokladam, ze menej problematicka je aj kombinacia 1 pes a 2 feny ako 2 psy a 1 fena :?:

To len keby k nam potencionalne niekto pribudol do buducna... :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dva psi
PříspěvekNapsal: čtv 01. bře. 2007 12:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 07. zář. 2006 08:03
Příspěvky: 11
Bydliště: Praha 5
děkuju moc za odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Cizí pes do smečky
PříspěvekNapsal: úte 13. bře. 2007 13:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
Dobrý den

Mam problem. Se svym 10 letym krizenym jezevcikem jsem se prestehovala do rodinneho domu (minimalne na rok) kde jsou 2 Nemecti ovcaci, pes a fena. Zatim ziji oddelene a dosud se nevideli (muj pes a 2NO).
Muj pes Nero byl, kdyz jsem si ho brala, sice problemovej asocial, ale ted je vyreseny, neagresivni a nenecha se ani vyprovokovat. Tohle resim ja a na povel klidne ciziho stekala odignoruje.
Pes v dome je mlady, pomerne dominantni, s tvrdsi povahou. S ostatnimi psy se moc nemusi.
Fena je asi 4 leta, maji ji od leta, bohuzel byla tyrana a bez socializace. S mladsim psem se znali a po pocatecnich potizich se snesli a vytvorili smecku.

Seznamovali jsme je na neutralni pude na prochazce, zatim jen fenu. Ta se k memu Nerovi sice nadsene vrhla, ale taky se ho pokusila cvaknout zubama. Byla pokarana, ale tohle chovani se opakovalo. Nevim jestli ho bere jako korist, nebo novou hracku... predpokladam, ze jineho psa krom toho mladeho z domu nevidela cely zivot. Jeji projev ale nebyl agresivni, ze by stekala a vrhala se.. spis chvilema prechazela z neceho, co vyapadalo jako radostne nadseni do napjateho, jakoby trochu pliziveho postaveni pri lovu.... :?
Projevovala zajem o kontakt, knucela, vrtela ocasem... a pak se pokusila ho zakousnout.
Za kazdy pokus o kousnuti byla potrestana, za chvilku v klidu chvalena.
Tak jsem se s nima aspon kousek prosli, aby si zvykla, ze se prochazi i s jinym psem, ale jelikoz dalsi pokus o priblizeni skoncil stejne, tak sme spolecnou prochazku ukoncili.

Muj problem je, ze se zacinam obavat co to udela s mym psem.
Zatim to nastesti ustal dobre. Jelikoz jsem proti fene, ktera se ho nekolikrat pokusila napadnout nezakrocila a chovala se dal v pohode, tak se chtel kamaradit i on. Rekla bych ale, ze uz zacinal byt zmatenej, ze se chvilku chce seznamovat a pak ho zakousnout.
Fena byla trestana i chvalena svymi pany. To je spravne.
Jenze ja mam povinnost sveho psa chranit :!:
A ted jsem proti te fene neudelala nic a nechala to na jejich panech.
Jenze pokud proti ni vystoupim, tak to Nero bude brat ze je zla a uz se s ni nebudeme kamaradit (krom toho, proc bych pak dovolila opakovane pokusy o seznamovani s pokusy o napadeni...) a zaroven nevim jestli je pro tu fenu dobre aby ji trestal v podstate cizi clovek.

Poradte prosim jak to vyresit a pripadne jak je seznamit, jak s fenou tak pozdeji i se psem (ktery si jeste bude hlidat svou fenu).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cizí pes do smečky
PříspěvekNapsal: úte 13. bře. 2007 15:16 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Alvi píše:
...Jenze ja mam povinnost sveho psa chranit :!:
Asi tak, to je priorita č.1

Citace:
Jenze pokud proti ni vystoupim, tak to Nero bude brat ze je zla a uz se s ni nebudeme kamaradit
To je váš lidský pohled a hodně mylný, ne pohled psí. Nehovořte za něho, když mu nerozumíte.

Citace:
...a zaroven nevim jestli je pro tu fenu dobre aby ji trestal v podstate cizi clovek.
Co mi je po cizích psech, když se chtějí ve zlém trefit do mého, kterému jsem osobní ochrankou. Jestliže si nějaký pes chce říci o problém, ať se zkusí dotknout zubem (mimo kontrolovanou přátelskou hru) mého psa.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cizí pes do smečky
PříspěvekNapsal: úte 13. bře. 2007 15:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
[
Citace:
...a zaroven nevim jestli je pro tu fenu dobre aby ji trestal v podstate cizi clovek.
Co mi je po cizích psech, když se chtějí ve zlém trefit do mého, kterému jsem osobní ochrankou. Jestliže si nějaký pes chce říci o problém, ať se zkusí dotknout zubem (mimo kontrolovanou přátelskou hru) mého psa.[/quote]

chtěla bych se zeptat jak moc je správné zasáhnout do nepřiměřené hry dvou cizích psů když jsou panečkové obou z nich daleko- nebo prostě tak že hafi nemaj pod kontrolou- uplnou. vím že by se to nemělo stát ale stává se to mám já jako cizí člověk- nebo e uplně cizí ale ne paneček právo do toho zasahovat?

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cizí pes do smečky
PříspěvekNapsal: úte 13. bře. 2007 15:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15. čer. 2006 12:13
Příspěvky: 56
Bydliště: Bratislava
ajka píše:
[
Citace:
...jak moc je správné zasáhnout do nepřiměřené hry dvou cizích psů když jsou panečkové obou z nich daleko- nebo prostě tak že hafi nemaj pod kontrolou- uplnou. vím že by se to nemělo stát ale stává se to mám já jako cizí člověk- nebo e uplně cizí ale ne paneček právo do toho zasahovat?


Nie je to vobec spravne. Preco aj? Kazdy sa stara o svoje psy a o cudzie iba vtedy ak chcu ublizit tym jeho. Nechapem tuto otazku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. bře. 2007 15:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
zuzulka no tak já nevím mam se koukat na dva psi ak se perou a nic nedělat? myslím tuto situaci kdy hra přesáhne meze hry

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. bře. 2007 15:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 19. srp. 2006 08:17
Příspěvky: 91
Bydliště: Praha
ajka:já mám bohužel zkušenost "pro dobrotu na žebrotu".To co já považuju už za nepřípustné chování,může někomu připadat jako ohromná psina :?

_________________
Jestliže je láska nesmrtelná,pak pevně věřím,že se po smrti setkám se všemi psy svého života,kdyby pro nic jiného,tak pro to moře lásky,která nás spojovala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. bře. 2007 15:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
Dekuju Vam za rychlou odpoved.
problem mam spis asi v tom, ze jelikoz ji pani maji na voditku, tak zasahnou rychleji nez ja, uz jak se pokusi skocit. Takze se ji vzdycky povedlo maximalne udelat vypad, ale uz ne se ho dotknout. To bych samozrejme zasahla. Jenze porad je to naznaceni utoku.
Normalne bych reagovala vystoupenim proti fene a uz bychom se s ni dale nekontaktovali. I u Nera mam zkusenost, ze jak u nejakeho psa usoudime ze neni hodnej, tak ho pak ignoruje (driv me zkousel podporit, ale to uz ma taky zakazano. Proste nesmi jakoukoliv agresi, ani vyprovokovanou).
Ale s ni se postupne musi naucit nejak zit a i stim dalsim psem.
Proste nevim jak je seznamit. Stacila by mi vzajemna ignorace. Ale jak postupovat s fenou ktera ma takove chovani?
U toho mladsiho psa mam zatim zhruba predstavu, ze ho k tomu donuti jeho panicka, kterou bezvyhradne zboznuje, jednoduchou tvrdohlavosti a trvanim na svem.
Ale co s tou fenou?

_________________
http://www.raistlin.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. bře. 2007 15:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15. čer. 2006 12:13
Příspěvky: 56
Bydliště: Bratislava
ajka píše:
zuzulka no tak já nevím mam se koukat na dva psi ak se perou a nic nedělat? myslím tuto situaci kdy hra přesáhne meze hry


ANO! je to tak tazke? Co ma kto siahat na cudzie psy? Ak ta poprosia o pomoc v poriadku, ale len tak sa svojvolne rozhodnut? Keby si sa rozhodla "siahnut" takto na moje psy, zabudla by som ze som slusne vychovana... :susel:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. bře. 2007 15:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
zuzulka fajn takže tveho psa napadne jinej pes ty budeš někde dál a já budu u toho zachráním tvojemu psovi krk protože ho napadl asocial kteremu je ejndo že druhej pes leží na zádech a ještě dostanu vynadáno:-))) ok už nikdy nebudu zasahovat do bitky psů:-) děkuji

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. bře. 2007 15:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15. čer. 2006 12:13
Příspěvky: 56
Bydliště: Bratislava
ajka píše:
zuzulka fajn takže tveho psa napadne jinej pes ty budeš někde dál a já budu u toho zachráním tvojemu psovi krk protože ho napadl asocial kteremu je ejndo že druhej pes leží na zádech a ještě dostanu vynadáno:-))) ok už nikdy nebudu zasahovat do bitky psů:-) děkuji


Tato debata nema zmysel. Otazka z tvojej strany znela tak, ci zasiahnut ak myslis ze sa psy hraju neprimerane, nie tak, ze vidim "asocialneho psa", ktory sa rozbehne roztrhat druheho.

a nechcem sa bavit o tejto moznosti uvedenej vyssie, takymto situaciam sa vyhybam a snazim sa bit pri konflikte vzdy prva (zatial to vzdy vyslo)...nebudem riesit co by keby bolo nebolo raz bolo...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. bře. 2007 15:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
zuzulka dobře máš pravdu to bzl extremní případ. nicméně i z neviné hry se muže stát rychle drsná rvačka co si budem povídat- a nevím oosobně bych do toho šahla ikdyž to nejsou moji psy asi bych nejdřív ano vyhledala spon poheldem majitele popřípadě na něj houkla co a jak ale asi bych je nenechala se rvát. toto muj nazor jeslti ty jsi schopná se koukat na dva peroucí se psy a jít dál pak ano chápu

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. bře. 2007 16:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15. čer. 2006 12:13
Příspěvky: 56
Bydliště: Bratislava
ajka píše:
jeslti ty jsi schopná se koukat na dva peroucí se psy a jít dál pak ano chápu


ano som schopna pozerat na bijuce sa psy, zazila som to uz viackrat... chvilu pockam co sa bude diat, a ked vidim, ze si niekto z majitelov nevie rady a zufalo sa o nieco snazi, pomozem, psa odtrhnem a vlozim do ruky majitelovi...ale zial az vtedy, ked sa aspon jeden z majitelov snazi do bitky zasiahnut, inak nie. mozno sa ti to zda byt krute a tak, ale mne to pride spravne.

ale vsetko zalezi od situacie a ja sa nemam chut hadat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. bře. 2007 16:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
no nevím, mě za to lidi spíš děkujou... zrovna v neděli na coursingu jeden hafan vlítnul mezi ostatní psy a nechtěl se nechat odvolat - tak jsem ho prostě drapla hodně škaredě jsem mu řekla něco jako "někdo tě snad volá, ne?" a pejsan vystřelil kam měl.. majitel mi pak blahořečil že konečně hafanovi někdo ukázal co a jak... sice mu to měl správně ukázat sám, nebo aspoň majitelé těch psů co za nima vlítnul, jenže ne každej si troufne sáhnout do cizího psa pokud vysloveně neútočí (někteří ani pak ne)...
ajko, v tebou popisovaném případě, zejména třeba když vidíš že je páníkové letí roztrhnout ale jsou ještě daleko bych šla do toho agresora...
zuzulko, pokud bych viděla jak tvůj pes útočí na jiného psa (nebo kočku, na tohle jsem dost alergická) a ty to neřešíš, je mi tvé vychování úplně jedno a seřvu nejdřív psa a pak tebe. Totéž pokud bys měla psa volně kus od sebe, vylítnul na něj jiný a já byla náhodou u nich - buď zasáhnu, já, hned a nejspíš bez šrámů, nebo ty, ale až tam doběhneš a mezi tím už budou psi dorvaní nebo v případě že je jeden z nich výrazně slabší, tak už taky může být po něm... co by sis vybrala?

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. bře. 2007 16:02 
Offline

Registrován: ned 11. čer. 2006 06:01
Příspěvky: 101
Bydliště: Košice
Alvi píše:
I u Nera mam zkusenost, ze jak u nejakeho psa usoudime ze neni hodnej, tak ho pak ignoruje (driv me zkousel podporit, ale to uz ma taky zakazano. Proste nesmi jakoukoliv agresi, ani vyprovokovanou).


Ešte ma napadla jedna Rudova rada.
Musíš sa k tým psom znížiť a byť priamo pri nich - medzi nimi. Mať ich doslova pod rukou aby si mohla včas zasiahnuť. Zásah nemusí byť agresívny, stačí len vloženie ruky medzi psov, alebo pohladenie oboch a tým vlastne odtlačenie od seba.
Ale toto musíš vedieť a hlavne aby náodou nedošlo k úrazu, keď správne neodhadneš psov. Takže s takýmito vecami opatrne alebo s dobrým zaistením proti úrazu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. bře. 2007 16:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
nebo e uplně cizí ale ne paneček právo do toho zasahovat?
taky hodně zaleží na téhlevětě kteoru sjem tam napsala- ejednalo by se třeba o uplně cizí psy jen psy kteřá enptaří přímo ke mě. ja se nehádám diskuse je normální věc .-))) tak klííííííííííííííííííííííííd:-)

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. bře. 2007 16:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
gabi píše:

Ešte ma napadla jedna Rudova rada.
Musíš sa k tým psom znížiť a byť priamo pri nich - medzi nimi. Mať ich doslova pod rukou aby si mohla včas zasiahnuť. Zásah nemusí byť agresívny, stačí len vloženie ruky medzi psov, alebo pohladenie oboch a tým vlastne odtlačenie od seba.


To jsme zkouseli. Fena lezela na zemi, pan ji drzel u zeme, za chvilku v klidu chvalil, ja mezi nimi, hladila oba a chvalila jak jsou to hodni pejsci, byli od sebe kousek.. taky si zkusil pohladit meho psa jeji pan aby videla ze je hodnej a patri do smecky..
Me to fakt prijde, ze se nevi rozhodnout jestli se ma jit zvedave a nadsene seznamit, nebo ho ulovit... Chvilku tak, chvilku tak. :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. bře. 2007 16:20 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
Alvi no nevím osobně bych se pokusila domluvit s těma lidma a pokusila se tohle vyřešit přímo na ovčárech. jen těžko říct zda by to v tvém případě bylo možné.

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. bře. 2007 16:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 13:47
Příspěvky: 2293
Bydliště: Sokolnice
ajka píše:
Alvi no nevím osobně bych se pokusila domluvit s těma lidma a pokusila se tohle vyřešit přímo na ovčárech. jen těžko říct zda by to v tvém případě bylo možné.


Sama jsem o tom uz uvazovala... ale bude to trochu slozitejsi. Zatim asi zkusime potkavani na prochazkach bez seznamovani, jen aby si fena zvykla ze Nero existuje a uvidime.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13. bře. 2007 16:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
jo to určitě bude dbré držím palce at to dobře dopadne.-)

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14. bře. 2007 07:38 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Alvi píše:
...Me to fakt prijde, ze se nevi rozhodnout jestli se ma jit zvedave a nadsene seznamit, nebo ho ulovit... Chvilku tak, chvilku tak. :?
Toto střídavé, přeskokové chování jde z hierarchicky vyšší pozice, od člověka. Vy sami děláte v seznamce pro psa výrazné chyby a psi jsou tak nestabilní, kdy dochází k mapování situace přeskokovým jednáním. Měli byste sem přijet někdy na free sobotu, nebo po dohodě klidně i v týdnu, předvedu vám, jak to má a nemá vypadat. Dokud si nebudete jisti vy, nebudou si už vůbec jisti psi.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 16. črc. 2008 07:51 
Offline

Registrován: stř 04. čer. 2008 08:09
Příspěvky: 11
Bydliště: Strakonice
Pomoc, pomoc, potřebuji pomoc.
Vím, že to sem neptří, ale když jsem vás viděla na fríčku tak vím, že mi určitě poradíte. Mám maličký problém, který jsem si způsobila sama. Šla jsem se dnes ráno podívat do útulku. Prý tam mají pejska jako je můj voříšek Hery. Když otevřeli kotec tak se na mě vyřítila neřízená střela. je to pejsek, trochu menší než Hery, ale statnější. Veselá povaha a hodně podobný Herymu. Samozřejmě, že pracovali emoce a já se rozbulela jako želva. Kdyby nebyl v karanténě tak už byl můj. Díky bohu, je do pátku v karanténě. A teď můj problém. Pracuju od pondělí do pátku a to že od pondělí do čtvrtka odjíždím v 7:30 a vracim se v 17:30 a v pátek odjíždím v 7:30 a vracim se v 15:00. Víkendy mám volné. Když jsem si pořídila Heryho, měla jsem nepravidelnou pracovní dobu a ještě navíc u mě bydlela mamka. Takže po roce, si Hery (snad, alespoň doufám) zvykl a nedělá mu problém být tak dlouho nevenčený. Ale co ten nový pejsek. Když to dopadne a já si ho vezmu, budou si dělat společnost - jedno velké plus. Ale co ty negatice, nevím jak připravit Heryho, že budou dva, nechci aby žárlil, co když si druhý pejsek nezvykne, být tak dlouho zavřený, co když se jednoho dne vrátím a z mého bytu bude kůlnička na dříví. Vůbec nevím jak se zvládají dva psi. S Herym chodim na cvičák. V září doufám složíme zkoušku poslušnosti. Pokud se to povede, tak městu nebu platit poplatek. Můžete mi prosím pomoc. Momentálně se snažím najít co nejvíc důvodů proč si pejska nebrat, ale zároveň si myslím, že kdyby byli dva tak jim bude lépe. Pane Desenský můžete se k tomu také vyjádřit?
Děkuji

_________________
Alena & Hery


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 16. črc. 2008 07:54 
Offline

Registrován: stř 04. čer. 2008 08:09
Příspěvky: 11
Bydliště: Strakonice
Ještě jedna poznámka, když se vrátim z práce, tak bedu pesana a jdeme ven a trajdáme minimálně do půl osmé. Samozřejmé je venčení ráno a v noci než jdeme spát. Byt mám velký.

_________________
Alena & Hery


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 16. črc. 2008 08:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 21. bře. 2007 18:42
Příspěvky: 200
Bydliště: Dobrá u Frýdku-Místku
Já bych neřešila otázku co když...to nech až když by ta situace nastala.Asi bych Heryho s novým kámošem seznámila na neutrální půdě a když v poho tak není problém:o).Určitě se u tebe bude mít mnoooooohokrát lépe než v útulku...to můj názor

_________________
učím se a učím...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 16. črc. 2008 08:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
naši hafani žili 5 let každý sám, můj Barda byl zvyklý být 24 hodin denně se mnou. Po přestěhování chodím normálně do práce a pejsani musej čekat doma - nikdy žádný problém.

Jak se chová Hery k jiným psům? jestli bez problémů a nežárlí, je pravděpodobné že bude v pohodě. Druhý pejsek je teď zavřený skoro pořád, takže pracovní doba mu uteče jako nic. Jasně že ze začátku nejspíš nějaký problém bude, ale to určitě překonáte :wink:

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 16. črc. 2008 08:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. lis. 2006 11:23
Příspěvky: 475
Bydliště: Praha 8 - Troja
inflame píše:
Když to dopadne a já si ho vezmu, budou si dělat společnost - jedno velké plus. Ale co ty negatice, nevím jak připravit Heryho, že budou dva, nechci aby žárlil, co když si druhý pejsek nezvykne, být tak dlouho zavřený, co když se jednoho dne vrátím a z mého bytu bude kůlnička na dříví. Vůbec nevím jak se zvládají dva psi. S Herym chodim na cvičák. V září doufám složíme zkoušku poslušnosti. Pokud se to povede, tak městu nebu platit poplatek. Můžete mi prosím pomoc. Momentálně se snažím najít co nejvíc důvodů proč si pejska nebrat, ale zároveň si myslím, že kdyby byli dva tak jim bude lépe.
Děkuji

Asi bych to zkusila. pokud si budes klást vzdy otázky, co se stane, co bude a nebude, neudelás v zivote nic:-) Ze vseho plynou koneckoncu nejaka rizika:-) Zkus to, seznam je spolu, jdete spolecne na vycházku, nejlíp, kdyz si je asi vezmes pred víkendem, aby byl cas je trochu spolecne pozorovat, ono to pak samozrejme az si ho privedes domu bude vypadat asi jinak, nový pejsek vstoupí na pudu tveho Heryho a bude to na nem i na tobe, jak to zvladnete...komplikace muzou prijit i pozdeji, az se nový pejsek "rozkouká". Drzím palce.

_________________
Žádný člověk není ostrov sám pro sebe...A proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 16. črc. 2008 09:19 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Dva psi samci, to někdy problémy dělá, ale někdy také ne. Je to sázka do loterie. Jestliže se snesou od začátku, poradíš sis tím. Pokud by to nešlo, zkus si nechat otevřená zadní vrátka pro vrácení zpátky. Seznamoval bych je na neutrální půdě, jak už tu zaznělo a pak teprve zkusil vzít domů. Potom je potřeba oběma nastavit pravidla, že spolu mohou domlouvat jakkoli, jen ne nepřátelsky. Nehledej na všem problém a on nevznikne a pokud ano, telefon na mne máš.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Lze přibrat pejska k dominantnímu panu domácímu?
PříspěvekNapsal: úte 21. dub. 2009 15:18 
Dobrý den, prosím o radu.Mám franc.buldočka, 7 let, dominantního a nutno říci, ne moc vychovaného.Je majetnický a žárlivý, psí společnost nemusí.Občas si oblíbí nějakou fenečku, většinou ji pak nesmírně miluje.Hájí si hračky,misku,dokonce i psí "dopisy" venku.Všechny odhání. Psy vůbec nerad,jen ty menší toleruje.Štěňátka taky nerad,sice je neatakuje, ale odhání. Našla jsem zhruba 5-letou fenečku buldočky z útulku, kterou si chci k němu vzít.Včera jsme byli na první společné vycházce.Nejprve jakýs-takýs klid,občasné zavrčení.Nezájem. Holčina vypadala klidně. Na závěr ale náš kluk po ní dost vyjel.Vím, že by pes neměl vyjet po feně,že je to asociální. Chápu, že tady musím nějak zakročit.I mi bylo vysvětleno jak (zatřepat).Co bych potřebovala: jaký krok doporučujete při sbližování v takové situaci?Lze vůbec ,při zvážení, že pejskovi je již 7let, narychlo převychovat?Nechci se zbrkle rozhodnout, fenečku již jednou vrátili a není na tom psychicky údajně nejlépe. Děkuji za pomoc,radu,Váš čas! Nataša


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lze přibrat pejska k dominantnímu panu domácímu?
PříspěvekNapsal: úte 21. dub. 2009 21:51 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Tá dominancia je číra rozmaznanosť a nevychovanosť. Nezamieňaj si to, prečítaj si ostatné príspevky v tejto časti poradne.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: stř 22. dub. 2009 07:14 
Díky za odpověď. I mně laikovi je jasné, že je můj pes rozmazlený ( já psala nevychovaný ), spíše jsem potřebovala nějaký praktický návod ( jestli je to vůbec možné dát nějaký tip "co se dá udělat" ) jaké kroky teď při zbližování je nejlepší udělat, na velkou převýchovu já nejsem ta správná osoba, (nicméně znám spousta rozmazlených psů, kteří dominantní vůbec nejsou ) ale mám velkou vůli pomoci a chci udělat co můžu. Nataša


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: stř 22. dub. 2009 10:54 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Praktický návod u rozmaznaného psa je celková zmena prístupu, jasné stanovenie pravidiel a kompetencií psa. Podobné situácie sú v tejto časti poradne už spomínané, preto píšem, že si ich treba prečítať. Treba prestať psom trepať, dať mu vodítko a zrozumieľne mu vysvetliť, čo sa od neho očakáva.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: pát 24. dub. 2009 08:13 
Ok, pokusíme se o správné vysvětlení :D Děkuju, do diskuse se začtu


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: úte 28. dub. 2009 09:32 
Reo, přečetla jsem si snad vše.Pokusila se zařídit dle rad z diskusí.Psa jsem vzala s fenou podruhé na vycházku.Vše bylo v snad normální, nebo skoro,můj pes se snažil.Jeli jsme autem domů, to už byl můj nespokojen, ale dalo se mu domluvit.Fenečka seděla vepředu,on se mnou vzadu.Nejprve jsme je pustili na zahradu a dvě hodiny jsme tvořili situaci jako by to tak bylo odjakživa. Vše přirozené a my to tak chceme. Náš si hrál, fenečka z útulku zkoumala prostředí.Vyhýbali se vzájemně na hony.Doma hned problém mezi dveřmi,pak kvůli misce,setkání v úzké chodbě, pak snad kvůli všemu a on už jen koukal jak by ji mohl čapnout.Ona se klidila do pokoje k dceři a automaticky chtěla bezpečné místo na gauči, nebo v posteli to ho vyvádělo z míry.Jen se třásl a prostě vyhledával konflikt. Vysvětlovali jsme, třepali na šíji, vyzkoušeli jsme snad všechny metody, důrazné, krátké, výstižné.Ona k němu vůbec pak už nechtěla. Evidentně vše šlo špatně. Ona je velice citlivá a bojí se, proto lpí na té posteli a blízkosti člověka co největší. Musí u někoho být neustále nalepená.On byl stále víc vyveden z rovnováhy. Byli nakonec stresovaní oba.Co jsme udělali ten den špatně???Je mi jasné, že napadání feny je porucha chování.Je mi jasné, že si pes nemá hájit teritorium a má uznat mé přání.Nevím si rady.Pan Desenský píše, že první známka možného soužití je sympatie na první pohled, jinak je výsledek nejistý.Jak to vidíš?Jak jsme u našeho zasáhli do přírody a zkazili ho přemírou péče vím....


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: úte 28. dub. 2009 11:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 18. říj. 2008 13:00
Příspěvky: 360
Bydliště: Loučka u VM
Podle toho co píšete může být pejsek nejistý i kvůli vám. Vyzkoušeli jste toho víc než hodně a především vytřepání za kůži je výhružka smrtí. Nevzdaávejte boj, nerozdělujte svůj čas na čas pro pejska a fenku,ale věnujte se jim zároveň a hlavně nenechejte pejska si něco vynucovat.

_________________
Kristýna a Amigo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: úte 28. dub. 2009 11:49 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Nataša pravdepodobne, čítaš, ale veľmi nepozorne, možno preto, lebo sa snažíš rýchlo nasať informácie. Čo ste urobili zle? V prvom rade až udrie do očí, že aj potom, ako som priamo v odpovedi pre teba napísala, že trepať psom je chybou, v popise toho dňa je tam znova. V poradni je omieľaný tento problém donekonečna, daj si tento termín do vyhľadávača (funkcia "Hledat").
Zbyočne ti budem písať, čo máš konkrétne robiť. Vieš prečo? Pretože je rozdiel v tom, ako chápe môj pes, čo od neho chcem ja a ako to chápe váš pes. Ja svojmu psovi poviem niečo len pohľadom, pochopí to. Ten tvoj si to ani nevšimne, alebo ťa s tým pošle niekam... Ten váš má totiž na vaše konanie istý názor, ktorý by ťa netešil, ak by ho vedel pes vyjadriť slovami. V prvom rade treba zmeniť ten jeho názor. Vytvoril si ho na základe vášho celkového správania a zmeniť sa dá takisto len zmenou celkovou. Popísať tu celkovú zmenu je nemožné.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: úte 28. dub. 2009 14:10 
Ano, pravda, v radách bylo "netřepat" a v diskuzích je to také řečeno.V ten moment jsem to chtěla zvládnout za každou cenu takže jsem zkusila vše, co mě napadlo a co mi připadlo jako řešení.Učím se.Jasně, třepat se dál nebude.V tuhle chvíli mi však dochází nápady. Bylo mi řečeno ( také odborníky ), že můj pes by neměl cítit, že je odsouván.Jak ho tedy nepřipravit o pocit prvenství a zároveň mu dát rázně najevo, že něco musí změnit je pro mě záhadou.Jsem na tom asi tak jako ten pes :oops: , tedy prožívám určitou nejistotu pamenící z neznaloti.Takže jsem chtěla vědět, jestli ho mám třeba dát v přítomnosti dámy např. na vodítko, nebo ho posadit, nebo na něj křiknout ( pan Desenský říká nekřičet ) , nebo mu sdělit že je to pěkný lump ( máte pravdu, asi si o tom myslí své ) a tak. Vím že neexistují připravené recepty pro nás pejskaře co nemáme zrovna vlohy toho přístupu, kdy pes dokáže poslouchat a chápat,že jinudy cesta nevede.V každém případě díky za čas všech, kteří byli ochotni si moje "trable" přečíst a pomoci, Nataša


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: úte 28. dub. 2009 16:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. led. 2009 13:16
Příspěvky: 531
Bydliště: Ústí nad Labem / Brno
ahoj, plně tě chápu, já se svým puberťákem několikrát s nervama ulítla a pak jsem mu málem vyřvala díru do hlavy. Ale důležitý je si to uvědomit. :) pejskovi žádný prvenství nenáleží, kdo bude první neurčuje stáří ani doba, kerou strávil u vás. To určuješ jen a jen ty. :) pejska si neustále jisti vodítkem, který mu neodepínej. Já ze začátku koupila výstavní, jsou lehký a slabý, ale svýmu účelu postačej. :) a myslím, že by třeba návštěva Rudy s oběma pejskama neuškodila. :)

_________________
Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla!
Maky a pan Trix


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: úte 28. dub. 2009 20:55 
Offline

Registrován: pon 27. dub. 2009 12:23
Příspěvky: 9
Bydliště: Plzeň
Dobrý večer všem,
jsem tu nová, takže Vám představím naši smečku.NO Argo - to je můj brouček, už je to taky postarší chlapík, je super, bezproblémů a poslušný, je mu deset let,Jsme v RD a dole v patře máme ještě dvě čubiny,kříženka jokšíra taky 10-ti letá a půlroční fenku,vypadá jak zakrslej zlatej retrievr.Před týdnem jsme si přivezli osmiměsíčního křížence, Merlina,něco s pasteveckým a ovčáckým plemenem, hondě podobnej i borderkolii.Dáváme dohromady boudu a volieru, pro Arga a Merlina.Oba mezi sebou jsou v pohodě, už od prvního momentu.Občas nějaká maličkost, ale super.Chtěla bych poradit, jak nejlépe provést tu změnu, že půjdou bydlet ven.Bohužel je nemůžu nechat jen tak na zahradě, proto ta voliéra.Je mi jasné, že budou ze začátku štěkat a chtít ven,spíš se bojím toho, aby to Argo nějak nevyčítal Merlinovi, že kvůli němu musí být venku- aby si to nespojoval s příchodem nového kámoše.díky předem za rady. Jana


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: úte 28. dub. 2009 22:22 
Offline

Registrován: pon 27. dub. 2009 12:23
Příspěvky: 9
Bydliště: Plzeň
Ještě taková poznámka, poradnu jsem pročítala, taky uvažuji o tom že s nima budu den dva spát venku, ale spíše mi jde o to, neudělat "chybu" v dobrém vztahu Arga a Merlina.Pokud to tak Argo brát nebude,tím lépe.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: čtv 30. dub. 2009 07:13 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Nataša Kabická píše:
...Bylo mi řečeno ( také odborníky ), že můj pes by neměl cítit, že je odsouván.Jak ho tedy nepřipravit o pocit prvenství a zároveň mu dát rázně najevo, že něco musí změnit je pro mě záhadou...
Pak to nebyli odborníci, pokud ti k tomu neřekli to podstatné, a to že pes nemá na fenu co sahat, protože je to proti pravidlům zákona přírody a že prvenství může být možná u lidí a i tam je to diskutabilní.
Dneska si pojedu pro sedmiletou fenku, kterou jsem v životě neviděl a kterou zařadím do smečky hladce, přičemž upřednostním vždy jen toho, kdo se bude chovat podle mých pravidel a přátelsky, i kdybych se tam měl na chvíli otočit proti stávajícím psům v mé smečce, když si o to řeknou. Říká se tomu spravedlivost. Stačí použít selský rozum. Jestli si myslíš, že na začlenění dalšího člena do smečky budu mít celý den, mýlíš se. Mám tu tolik práce, že to bude jenom blokování hrubých chyb, pokud nastanou. Jak mi ta nová sáhne do mých, nevytřepu ji, ale nejprve jí mírně naznačím, že si má všímat mne a mých názorů, pokud to udělá někdo z původní smečky, dopadne stejně. Žádná práva na prvenství. První jsem tady byl a vždycky budu já osobně.
Nechci tady žádnou ameriku ve stylu "vítáme tě nová čubičko...", pro začátek mi stačí tolerance a pak přijmutí mezi sebe v modu přátelském, ne tom nepřátelském. Jestliže se některému z mých psů nováček nebude líbit, může mi to dát písemně, ale nechá ho napokoji. Sáhne do něj, sáhnu do něj já. Nerozčiluji se, když má pes jiný názor než já, ale naznačím mu v naprostém klidu to, co nás učila už naše babička, že "mlčeti zlato".

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: ned 03. kvě. 2009 21:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 16. bře. 2009 17:04
Příspěvky: 168
Bydliště: Vítkov
Rudo, od Vás to zní tak logicky a samozřejmě a já cítím, že to tak určitě funguje :-) Ale mnohem hůř se to realizuje nám laikům, kteří nemáme tolik zkušeností. Já sama jsem taky měla vždycky více psů. Když to byly 2 fenky boxerky, tak nebyl nejmenší problém se soužitím. Obě byly tak nějak přirozeně na mě fixované, i když nemůžu říct, že stopro vychované. Taky se jim podařilo ohluchnout, když se vydaly po stopě (i když jen asi 2x).Pak 2 psy - ty se mi nepodařilo dát dohromady - 2 bratři, kteří spolu nevyrůstali. Tomu jsem z neznalosti věci přičítala vzájemnou nesnášenlivost a měla je každého zvlášť. Když jsme po úmrtí jednoho z nich dovezli štěně křížence, nenapadlo mě, že se jednou nesnesou. Starý boxer štěně vychoval a teď po roce je na něj agresivní a vyjíždí. Jenže fyzicky na to nemá. Mlaďoch je o 10 kg větší, v plné síle a nenechá si to líbit. Už jsem to tu psala...a nevím si s tím rady. Teda vím co bych měla...jednoho přivolat, jednoho poslat do pryč....ale neumím to. Nebo to tak prostě nemáme zmáknuté...A hrozně mě to štve. Musím se ještě hodně učit. ](*,) ](*,)

_________________
Jitka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Příchod dospělého psa do smečky
PříspěvekNapsal: pát 17. črc. 2009 07:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. čer. 2006 07:54
Příspěvky: 19
Bydliště: Uherské Hradiště
Dobrý den
nedávno mi zemřel můj 14-ti měsíční borderák, kterého jsem měla od štěněte (plicní embolie - vrozená vada srdce a plic) :( . Pořídili jsme si, zatím jen na měsíční zkoušku, dospělého borderáka (2,5 roku). Aiko žil u lidí, kteří se zabývají chovem a výcvikem německých ovčáků - pracovali s ním také tímto stylem, pes se po této tvrdé výchově bojí rychlých pohybů i zvýšeného hlasu. Okamžitě po příjezdu domů se na mě upnul a chodí za mnou jak ocásek. To se samozřejmě nelíbí našeho rozmazlenému :oops: 4letému westíkovi a oba kluci na sebe dost hnusně vrčí. Zatím nevyjíždí, ale bojím se, že k tomu dojde. Hlavně po ránu, když mezi ně přijdu z ložnice, je vrčení hodně intenzivní. Poradíte mi prosím, jaký bude nejlepší postup, aby se začali vzájemně tolerovat a nežárlili jeden na druhého? Mám jim oboum nechat vodítko a v případě vrčení stoupnout mezi ně a toho, kdo začal, vyhodit pryč? Popř. je "vyhodit" oba a nevšímat si ani jednoho? Aiko má dobře zvládnutou poslušnost, u westíka je to horší.

Aiko je u nás necelé tři dny. Když jdeme do práce, oddělujeme je, jinak jsou volně. Oba očurávají v bytě rožky. Aika bych si chtěla nechat, pokud to jen trochu půjde, proto se snažím situaci zvládnout, i když tuším, že to asi nebude tak snadné... Díky

_________________
Kamila, Beník a Aiminka


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 127 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!