Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 19:56
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Drží se stále stranou
PříspěvekNapsal: úte 30. čer. 2009 23:24 
Mám 8 letou fenku RR. Žije ve smečce 4 až 5 psů. Když jsme si jí přivezli od chovatele, všimla jsem si, že má tendenci se schovávat před dětmi. Jinak se chovala zcela normálně. Je to fenka, kterou jsme nikdy necvičili, přesto je naprosto poslušná a důvěřuje nám. Snaží se nám být stále nablízku ale ne tak, abychom se jí dotýkali. Když např. leží na kanapi a já si sednu vedle ní, ihned vyskočí a jde si lehnout jinam. Největším utrpením pro ní je, když jí chceme pohladit po hlavě nebo se k ní sklonit a dát na ní hlavu. To se snaží schovat čumák pod packu, kňučí a stahuje koutky. Jinak ale např. ošetřování rány toleruje bez problému. Vadí jí i když se na ní díváme. V tu ránu se jakoby přikrčí a raději poodejde. Ve smečce se drží vždy trochu stranou a vše pozoruje z mírného povzdálí. Venku chodí navolno, o cizí psy ani lidi nejeví žádný zájem. Pokud ovšem někdo cizí přijde k nám, je neustále ve střehu, hlídá ho a případně štípnutím usměrní. Velice dobře hlídá a nikoho cizího by k nám nepustila. Ve smečce působí jako pečovatelka o mladší fenky. Její odtažitost ostatní tolerují a nedovolí si jí obtěžovat. A na co se vlastně ptám? Ráda bych své feně lépe porozuměla. Jeví se mi jako velice nedůvěřivá, z čehož zřejmě pramení ta její ostražitost vůči cizím osobám. Je to tak? Proč jí vadí mazlení? Nevnucujeme se jí, jen by mě zajímalo proč?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Drží se stále stranou
PříspěvekNapsal: stř 01. črc. 2009 09:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. čer. 2007 14:36
Příspěvky: 491
Bydliště: Praha 3 - Královské Vinohrady
Tohle může mít mnoho příčin a ještě více řešení. Nevidím to jinak než si domluvit konzultaci na Vlčárech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Drží se stále stranou
PříspěvekNapsal: stř 01. črc. 2009 10:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Vaše fenka má podle popisovaného velmi nízké sebevědomí a nevěří.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Drží se stále stranou
PříspěvekNapsal: stř 01. črc. 2009 11:24 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
To sebavedomie a nedôvera vyplývajú z toho, že komunikácii nerozumela a sama komunikovať nevedela. Vo veľkej svorke sa to nejak stratilo a ona ostala v tom, že to rieši tak, že sa stiahne. Aj to stráženie vyplýva len z toho, že sa vlastne bojí. Chcelo to trochu jej pomôcť.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Drží se stále stranou
PříspěvekNapsal: stř 01. črc. 2009 12:06 
Jen bych chtěla doplnit, že fenku máme od štěněte, což je asi podstatná informace.
Do puberty to bylo takové veselé děťátko, pak se změnila.
Nedůvěrou je myšleno, že nedůvěřuje nám? To právě takový pocit nemám. Naopak, stále na nás visí očima a udělá vše na pouhý pokyn ruky, tiché slovo. Chodí s námi téměř jakoby na neviditelném vodítku. Samozřejmě ne neustále, na procházkách si odběhne, počuchá a chová se přirozeně.
Ale stačí tichý pokyn a je u mě.
Nejšťastnější je, když třeba někam jedeme autem, nikdo ze psů neví, koho bereme s sebou a my ukážeme na ní. To se úplně rozzáří.
Její chování mi nevadí, jen je trochu jiné, než ostatních psů. Chtěla bych jí lépe porozumět a pokud bych jí mohla udělat šťastnější, byla bych ráda.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Drží se stále stranou
PříspěvekNapsal: stř 01. črc. 2009 12:36 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Vieš, aj dôvera v majiteľa spočíva aj v tom, že je pes schopný sa k niečomu osmeliť. Ona sa neosmelila. Skôr, ako by som tu robila nejaké závery o tom, ako vám dôveruje, sa ťa opýtam. Prečo ju teda nevezmeš napríklad na fríčko?

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Drží se stále stranou
PříspěvekNapsal: stř 01. črc. 2009 12:42 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Racku, teď vycházím čistě ze své smečky. Ale náhoda je někdy blbec. :?
Moje fena je taky submisivní, kterou ještě ke všemu šikanovala moje druhá feňule. Vůbec jsem tomu nepřikládala váhu, jednoduše jsem nepoznala, že se jedná o šikanu. Bylo to velmi ( pro mě ) nenápadné, spíše legrační, protože je mezi nima 30kg rozdíl ve prospěch té šikanované. Až k nám přišel pes a ten okamžitě šikanu zatrhl, mimo jiné. Submisivní feňulka hodně změnila chování, přestala být bojácná, i když torpédo z ní nebude nikdy. Uvědomila jsem si, že chování druhé feňule bylo pro tu submisivní velkým stresem, ačkoliv to bylo pro mě nepostřehnutelné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Drží se stále stranou
PříspěvekNapsal: stř 01. črc. 2009 13:36 
Pro rea:
Toto je můj první krok, zajímají mě názory ostatních. Tolik odpověď na otázku.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Drží se stále stranou
PříspěvekNapsal: stř 01. črc. 2009 13:59 
Ještě pro rea.
Myslíš, že nedůvěra v majitele se projevuje tím, že feně není příjemné, když se s ní chceme pomazlit?
Já chápu nedůvěru jako očekávání něčeho nepříjemného co by mohlo následovat. Tedy, co nepříjemného by mohla očekávat po pomazlení?
Ale něco mě napadlo. V rodině, kde se narodila, měli malé děti. A když jsme si jí přivezli domů, měla z dětí respekt, uhýbala před nimi.
Nemůže to být důsledek mazlení a tahání dětí štěňat v době vtiskávání?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Drží se stále stranou
PříspěvekNapsal: stř 01. črc. 2009 15:20 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Racek poznať názory ostatných je fajn, to schvaľujem, len takéto veci sa dosť ťažko posudzujú. Ono je dotknúť sa psa a "dotknúť sa psa". Je iné, ak pes odchádza kvôli strachu a neistote a iné, ak odchádza preto, lebo kontakt nepotrebuje. Nepríjemná skúsenosť s deťmi je možná, mohla niečo spustiť a tú nedôveru som myslela v tom zmysle, že dôvera psa v majiteľa mu pomôže prekonať veľa, napríklad aj zistiť, že ten dotyk je príjemný, aj keď každý pes môže mať inú potrebu kontaktu, podľa opisu tam ale vidím neistotu, s ktorou jej jednoducho nikto nepomohol pretože ste si povedali, že je skrátka taká. Možno preto, že ste nevedeli, ako. Ale opakujem, ťažko posúdiť takto, preto som písala o tom fríčku.
Aj Dorotka napísala dobrý prííklad, jej pes jej ukázal, že druhý krát sa k tomu ona sama môže postaviť inak.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Drží se stále stranou
PříspěvekNapsal: čtv 02. črc. 2009 07:15 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
rea píše:
Aj Dorotka napísala dobrý prííklad, jej pes jej ukázal, že druhý krát sa k tomu ona sama môže postaviť inak.


Určitě, stále se učím u svého skvělého učitele. Jsem ráda, že jsem ho dokázala pochopit. Naše začátky nebyly lehké..A když něčemu nerozumím, tak se zeptám tady. Naposledy mě dostala Rudova odpověď, že můj pes kopíruje moje chování, došlo mi, že pokud budu umět tuto informaci použít v praxi, tak ten pes udělá, co budu chtít. Začínám si to ověřovat a ono to fakt funguje - např. při korekci feňule, pokud na feňuli reaguju jen slovně ( co blbneš?), tak pes nereaguje, pokud přiostřím, tak pes jde feňuli napomenout. On to dělal asi vždycky, ale neviděla jsem to, až teď. Pochopitelně tuto informaci využiju při výchově jeho samotného.
Myslím si, že když se nám ( pejskařům ) tato informace dostane do krve, tak je položen základ k úspěchu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Drží se stále stranou
PříspěvekNapsal: čtv 02. črc. 2009 07:23 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Takovéto chování psa, který se uzavře a odtahuje od svého okolí, způsobuje především vnucování se mu v době prvních socializačních fází. Není lehké z toho najít cestu ven, zvláště pak když je fence Osm a žije ve stereotypech.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!