Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 10:45
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 114 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Agresivní štěňátko
PříspěvekNapsal: úte 29. čer. 2010 12:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 22. čer. 2006 18:01
Příspěvky: 67
Bydliště: Praha
To se omlouvám, byl to vskutku jen namátkový výběr. Myslím, že chválení (pořád ještě i za venčení se venku a samozřejmě za každé správné uposlechnutí) je u nás v rovnováze s káráním...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivní štěňátko
PříspěvekNapsal: úte 29. čer. 2010 12:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
štěně máš vést, učit, směrovat, ne kárat. Věř tomu že ten výběr povelů fakt nebyl náhodný a zkus se nad tím trochu zamyslet.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivní štěňátko
PříspěvekNapsal: úte 29. čer. 2010 12:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. led. 2010 18:12
Příspěvky: 369
Bydliště: Litoměřice
podle mě, v případě katji, se kárání=vyjádření nespokojenosti s danou činností. když se ti štěně vy....ere na koberec, pokáráš ho=vyjádříš nespokojenost s touto činností a nasměruješ ho jak je to správně... nemyslím si, že by katja chápala kárání jako třeba omlácení psa o zem, nebo bití...
takhle to chápu já, i já svého psa pokárala když se vydělal na koberec a nasměrovala ho jak to dělat správně (ten bobek na koberci je jenom příklad nežádoucích činností štěníka..)

_________________
To co bylo, už není... To co je, se mění... To co bude, nikdo neví....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivní štěňátko
PříspěvekNapsal: úte 29. čer. 2010 12:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 22. čer. 2006 18:01
Příspěvky: 67
Bydliště: Praha
Petra píše:
štěně máš vést, učit, směrovat, ne kárat. Věř tomu že ten výběr povelů fakt nebyl náhodný a zkus se nad tím trochu zamyslet.


Jsem jen zbrklá (při psaní!), a ve chvíli, kdy jsem napsala "pocem" mi to přišlo vtipné, tak jsem napsala smajlíka a zapomněla jsem napsat "atd..." Nevím, jak dobrý jsi psycholog a co umíš odhadnout z přispěvku ve fóru, když jsi mě předtím pravděpodobně neviděla a o mojí komunikaci se psem taky nevíš nic. Chtěla jsem se poradit, a ne být sepsutá za výběr slov do příspěvku. Nicméně děkuju. Zamyslím se, co příště napsat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivní štěňátko
PříspěvekNapsal: úte 29. čer. 2010 12:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Ono jde spíš o to, že sama jsi napsala, jak jsi řešila její vyjetí po té NO. Také zákazovým povelem...... Proto asi Petra tak reagovala. Nemohu jí dělat ale tiskového mluvčího.

Za chvíli se tu asi rozpoutá debata, jestli používat zákazové povely nebo ne. Já si myslím, že ne, hlavně ne u štěníků, a myslím si to proto, že štěně potřebuju naučit tomu, co je správně, co je dovoleno. To mu pomocí zákazů a trestů ale neukazuju. Proto považuju za lepší vychovávat štěníka tak, abych ho směrovala k žádoucí činnosti, abych já mu ukazovala, že se nemusí bát nějaké NO a teda po ní ani vyjíždět. Tím, že ho za to potrestám, mu ale neřeknu, jak se měl chovat místo toho. Snad se mi podařilo vystihnout ten rozdíl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivní štěňátko
PříspěvekNapsal: úte 29. čer. 2010 12:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
rychlý výběr tří povelů bez přemýšlení = napíšeš ty, které máš se psem spojené nejvíc, ty které nejčastěji používáš,...
Když se mi štěně vys*re na koberec, jsem JÁ nevšímavé čuně, které nešlo psa ve správnou chvíli vyvenčit a donutilo ho udělat trousek na koberci. Dovolím si použít citát od Zity (resp. od jejího cvičitele): "Se psem jste jeden tým, neexistuje říkat - pes to zkazil. Už když najdete doma na koberci první loužičku, to se tam nevyčůral ten pes, to jste se tam vyčůrali vy oba dva." - ježiš lidi, tohle je tak úžasně krásné a pravdivé...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivní štěňátko
PříspěvekNapsal: úte 29. čer. 2010 12:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 22. čer. 2006 18:01
Příspěvky: 67
Bydliště: Praha
Essi píše:
Ono jde spíš o to, že sama jsi napsala, jak jsi řešila její vyjetí po té NO. Také zákazovým povelem...... Proto asi Petra tak reagovala. Nemohu jí dělat ale tiskového mluvčího.

Za chvíli se tu asi rozpoutá debata, jestli používat zákazové povely nebo ne. Já si myslím, že ne, hlavně ne u štěníků, a myslím si to proto, že štěně potřebuju naučit tomu, co je správně, co je dovoleno. To mu pomocí zákazů a trestů ale neukazuju. Proto považuju za lepší vychovávat štěníka tak, abych ho směrovala k žádoucí činnosti, abych já mu ukazovala, že se nemusí bát nějaké NO a teda po ní ani vyjíždět. Tím, že ho za to potrestám, mu ale neřeknu, jak se měl chovat místo toho. Snad se mi podařilo vystihnout ten rozdíl.


Když k ní čuchala, chválila jsem "hodná, to je dobře, ty jsi šikovná...", ale ve chvíli, kdy se po ní vrhla, jsem zahlásila "nesmíš". Snažím se víc chválit než trestat, když jsme venku a ona se vyvenčí, chválím a odměňuju a zase chválím, ale ve chvíli, kdy se po celém dni venku vyčůrá doma, ji při činu řeknu "Ne" a odnáším ji ven. Vskutku je to tak špatně?...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivní štěňátko
PříspěvekNapsal: úte 29. čer. 2010 12:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 22. čer. 2006 18:01
Příspěvky: 67
Bydliště: Praha
Petra píše:
rychlý výběr tří povelů bez přemýšlení = napíšeš ty, které máš se psem spojené nejvíc, ty které nejčastěji používáš,...
Když se mi štěně vys*re na koberec, jsem JÁ nevšímavé čuně, které nešlo psa ve správnou chvíli vyvenčit a donutilo ho udělat trousek na koberci. Dovolím si použít citát od Zity (resp. od jejího cvičitele): "Se psem jste jeden tým, neexistuje říkat - pes to zkazil. Už když najdete doma na koberci první loužičku, to se tam nevyčůral ten pes, to jste se tam vyčůrali vy oba dva." - ježiš lidi, tohle je tak úžasně krásné a pravdivé...


Měla jsem vyjmenovat všechny povely hned. A o venčení jeden vzkaz nahoru...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivní štěňátko
PříspěvekNapsal: úte 29. čer. 2010 12:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. led. 2010 18:12
Příspěvky: 369
Bydliště: Litoměřice
katjo, já to dělala zrovna tak (s tím čůráním..) když jsem ho chytla na koberci, řekla jsem, že NE a dala jsem ho na místo určené k čůrání. určitě jsem ho nemlátila. a časem ben prostě pochopil, že NE znamená přerušení činnosti.. tak taky nevím co je na tom špatně...

petro, to co píšeš je sice pravda ale je to podle mě těžko aplikovatelné na psí mimino. to že se pes vydělá na koberec i přes dost časté pravidelné venčení není o tom, já jsem nevšímavé čuně, co ho nešlo vyvenčit ale to je nehoda, která se u štěníků stává, nikdo není tak dokonalý aby odchytil všechny bobky a loužičky do jedné. prostě se to stane

_________________
To co bylo, už není... To co je, se mění... To co bude, nikdo neví....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivní štěňátko
PříspěvekNapsal: úte 29. čer. 2010 13:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Citace:
Když k ní čuchala, chválila jsem "hodná, to je dobře, ty jsi šikovná...", ale ve chvíli, kdy se po ní vrhla, jsem zahlásila "nesmíš". Snažím se víc chválit než trestat, když jsme venku a ona se vyvenčí, chválím a odměňuju a zase chválím, ale ve chvíli, kdy se po celém dni venku vyčůrá doma, ji při činu řeknu "Ne" a odnáším ji ven. Vskutku je to tak špatně?...


Co si myslíš, že z toho pochopila? Sama píšeš, že nic moc. Neukázala jsi jí, jak se chovat má, že se fenky nemusí bát... . Mně se na to neptej, jestli je to špatně, to ti řekne čubina sama, ne?

Určitě je dobře pejska chválit. O tom žádná. Pak píšeš o trestu. Jen mám dojem, že tam chybí to nejdůležitější - vysvětlování a směrování. A vysvětlovat pomocí trestu se zrovna podle mého názoru moc nedá, ne?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivní štěňátko
PříspěvekNapsal: úte 29. čer. 2010 13:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 12. úno. 2008 20:59
Příspěvky: 2505
Bydliště: Praha 7, Holešovice
No nevim, ale za nehody doma jsme nikdy netrestali. Zorro jako malej prostě nebyl naučenej, že se venčí venku. Neměl JAK se to naučit. Tudíž prvních pár tejdnů se venku nevyvenčil ani za nic, ale vždycky si to nasměroval po procházce do koupelny a tam to udělal. Nikdy jsme mu neřikali "nesmíš" a netrestali ho nějak, nešli jsme na to dobře, stylem, že bysme ho vzali ven, to ne (bohužel, ale co už), ale prostě ho to učili pořád a pořád venku.
Zákazový povely jsme taky používali. Přestala jsem je používat až po přečtení poradny. A všechno jde o moc líp než předtim. Jedinej "zákazovej" povel, kterej používám je "opovaž se...!".

_________________
Čím víc poznávám lidi kolem sebe, tím víc si vážím svého psa!
http://rynn.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivní štěňátko
PříspěvekNapsal: úte 29. čer. 2010 14:04 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Katja píše:

Když k ní čuchala, chválila jsem "hodná, to je dobře, ty jsi šikovná...", ale ve chvíli, kdy se po ní vrhla, jsem zahlásila "nesmíš". Snažím se víc chválit než trestat, když jsme venku a ona se vyvenčí, chválím a odměňuju a zase chválím, ale ve chvíli, kdy se po celém dni venku vyčůrá doma, ji při činu řeknu "Ne" a odnáším ji ven. Vskutku je to tak špatně?...

Jsi tu registrovaná od roku 2006 a pořád si myslíš, že tohle je správný postup? Zařiď si konzultaci u Rudy, kdy budeš mít čas, dost psů je tam i mimo freečko.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivní štěňátko
PříspěvekNapsal: stř 30. čer. 2010 16:26 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Katja píše:
...Jediné, co se mi podařilo mu vštípit, je to, že používá pokaždé stejné povely ("fuj", "nesmíš", "pocem" ...
Ty první dva považuješ za důležité povely? S tím třetím souhlasím, ale stavět základ na zákazech? ...
Myslím si, že jsi tu dost dlouho na to, abys věděla,co je základ pro ovládání psa. Ovšem už ti chybí znalosti o tom, jak ovládat sebe. To se však tady na netu nenaučíš.
Strhnout psa s povelem "Nesmíš!" považuji za amatérské a začátečnické, což neodpovídá datumu tvé registrace. Za tu dobu, co ty budeš dál tápat v prázdnu a točit se na místě, se každý jiný, kdo přijede na fríčko alespoň dvakrát, naučí iXnásobně víc.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agresivní štěňátko
PříspěvekNapsal: stř 30. čer. 2010 20:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 22. čer. 2006 18:01
Příspěvky: 67
Bydliště: Praha
Desenský píše:
Ty první dva považuješ za důležité povely? S tím třetím souhlasím, ale stavět základ na zákazech? ...
Myslím si, že jsi tu dost dlouho na to, abys věděla,co je základ pro ovládání psa. Ovšem už ti chybí znalosti o tom, jak ovládat sebe. To se však tady na netu nenaučíš.
Strhnout psa s povelem "Nesmíš!" považuji za amatérské a začátečnické, což neodpovídá datumu tvé registrace. Za tu dobu, co ty budeš dál tápat v prázdnu a točit se na místě, se každý jiný, kdo přijede na fríčko alespoň dvakrát, naučí iXnásobně víc.


Máte pravdu. Zkusím jakýmkoliv způsobem zařídit tuhle sobotu. A děkuju.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 114 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  
cron








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!