Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 09:09
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 45 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vyhoštění ze smečky
PříspěvekNapsal: stř 18. dub. 2007 14:15 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 14. úno. 2007 15:14
Příspěvky: 150
Bydliště: Praha
V souvislosti s malými náznaky vedle na tématu clicker, kdy jsme naťukly téma útěku za zvěří, bych se k tomu ráda vrátila. Psala jsem, jak se nám to podařilo, ač vlastně neplánovaně odstranit u předchozího psa. Taky jsem psala, že u toho současného to řeším. Chtěla bych dosáhnout stavu, že nějaká srna, či zajíc, či motorka, či cyklista, či cokoliv jiného bude naprosto průhledné v očích mého psa. vím, je to nelehká úloha. A tak jsem se koukla na úvodní stránku tady o lovení a našla jsem tam spoustu věcí, co jsem udělala, když mi vzal roha za zajícem a srnou, aniž jsem to četla. A vynořily se mi otázky.


Citace:
Pokud je pes závislý na svém pánovi, není to tak složité. Stačí při úspěšném útěku psa do lesa za zvěří, toho tam nechat a prostě na něj ostře zavolat a pak odejít, ale pozor! nefunguje to ve známém prostředí, proto si to nacvičuji kdekoli jinde. Pokud se vrátí a ještě z tohoto má radost, odmítnu jeho přijetí do smečky. Obvykle dolézají a dělají vše pro to, aby nebyl pán - alfa jedinec rozzlobený a psa ze smečky nevyhnal.


přesně toto jsem udělala poté, co zdrhnul za zajícem a z přivolání měl jednak prču a jednak hluchotu. Pak mne zajímá, jak Ruda dělá to vyhoštění ze smečky. Já jsem ho zahnala za kraje pozemku, prostě za hranice teritoria, nepouštěla jsem ho dál. Riskovala jsem, že to vezme navěky pryč. pak jsem pomalu nechávala a posunovala tu hranici, co se směl přiblížit. Až jsem ho nechala putovat po pozemku a dělala jsem, že je zcela průhledny. Asi dva dny byl nalepenej jako žvýkačka. Nicméně, poté, co jsem ho tedy přijala zpět, úplně, že jsem se s ním bavila, tak jakoby "zapoměl".
Jak to děláte vy? To vyhnání ze smečky za to, že lovil? Aby to mělo efekt déle, jak dva dny?



Citace:
Degraduji ho na nejnižší pozici ve smečce tím, že si ho v případě jeho zájmu nevšímám, dávám mu najevo své pohrdání už i jeho přítomností, když přijde a chce se pomazlit odvrátím hlavu (toto gesto je velice často vidět i u výše postavených vlků vůči jejich podřízeným).


našla jsem toto. Takhle nějak jsem to vlastně dělala a je zajímavé, že po celou dobu, co jsem byla taková, držel se jako klíště. Jakmile jsem jen myšlenkou přešla k názoru, že teda dobře, nevyhodím tě, tak udělal repete. Né přímo za srnou, ale prostě na pole jen tak, za hranici pozemku...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 18. dub. 2007 15:26 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 22:14
Příspěvky: 137
Bydliště: Praha
Jan2,
Nechci být potrefená husa ale pokud jsi ty pochybnosti myslela na můj příspěvek tak ti to vysvětlím. Já nezpochybňuju to co si udělala a to že ti to zafungovalo ale neplatí to na každého psa.
Nevěřím tomu že bych kdy dokázal mít Bendu na zahradě bez plotu u lesa a spokojeně chrupat v chatě a to se 100% jistotou, že neodejde.
Znám jednoho NO, který žije u domu bez plotu a když není v kotci tak je volně u domu bez dohledu a nikam neuteče. Jenže on to má v sobě a můj názor na něj je takový, že je rád za to že má funkci hlídače a Zodpovědně ji vykonává. Navíc je inteligentní a sebejistý aby ustál „“cokoliv““ a neplašil se kvůli blbostem.
Kdyby něčeho podobného chtěl dosáhnout někdo jiný se psem s jinou povahou musel by mu vysvětlit, že takové chování pro něj není výhodné a naopak je pro něj výhodné zůstat na pozemku. Jenže dle mého názoru tam ta myšlenka odejít zůstane i když časem otupí. Potom ale přijde náhoda on se půjde proběhnout a můžeš trénovat nanovo.

K tomu vyhostění mám také názor.
Zaprvé si přečti první větu v první citaci kterou jsi tam dala.
Zadruhé si myslím, že je rozdíl když máš dobrou smečku a provinilce pošleš na nejnižší příčku jak píše Ruda a když máš jednoho psa. A ono taky to vyhostění není všelék a každý problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 18. dub. 2007 15:27 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 22:14
Příspěvky: 137
Bydliště: Praha
benda píše:
Jan2,
Nechci být potrefená husa ale pokud jsi ty pochybnosti myslela na můj příspěvek


ne pochybnosti ale náznaky.............. špatně jsem to napsal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 18. dub. 2007 20:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 19. srp. 2006 08:17
Příspěvky: 91
Bydliště: Praha
Jan2:Já si ten příspěvek o vyhoštění ze smečky přečetla bohužel až včera.Tím jsem si uvědomila jak jsem asi udělala velkou chybu když jsme Martyho našli.Já šla k němu a samozřejmě jsem opětovala jeho vítání.To by asi udělala většina lidí po 2dnech hledání psa.Nevím jak v ten daný okamžik bych ho mohla ignorovat když jsme ho stejně museli naložit do auta a odjet.Nemyslím ale,že by to mělo vliv na jeho chování.On si mě hlídal i předtím,jen mu prostě najednou "hráblo" a byl pryč.

_________________
Jestliže je láska nesmrtelná,pak pevně věřím,že se po smrti setkám se všemi psy svého života,kdyby pro nic jiného,tak pro to moře lásky,která nás spojovala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 19. dub. 2007 07:42 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 14. úno. 2007 15:14
Příspěvky: 150
Bydliště: Praha
Citace:
pokud jsi ty pochybnosti myslela na můj příspěvek tak ti to vysvětlím. Já nezpochybňuju to co si udělala a to že ti to zafungovalo ale neplatí to na každého psa.

Né, to jsem nemyslela na tebe, vůbec ne, jen mne to navedlo k tomu, abych si přečetla tady něco o lovení a zdrhání a vzpomněla jsem na to, jak jsem řešila u toho současného zajíce. A chtěla jsem to dále rozvinout, protože si myslím, že by to mohlo být užitečné, takové téma.


Citace:
Kdyby něčeho podobného chtěl dosáhnout někdo jiný se psem s jinou povahou musel by mu vysvětlit, že takové chování pro něj není výhodné a naopak je pro něj výhodné zůstat na pozemku...


a to je to, co mne zajímá také, jak na to...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 19. dub. 2007 07:46 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 14. úno. 2007 15:14
Příspěvky: 150
Bydliště: Praha
evina píše:
Jan2:Já si ten příspěvek o vyhoštění ze smečky přečetla bohužel až včera.Tím jsem si uvědomila jak jsem asi udělala velkou chybu když jsme Martyho našli.Já šla k němu a samozřejmě jsem opětovala jeho vítání.To by asi udělala většina lidí po 2dnech hledání psa.Nevím jak v ten daný okamžik bych ho mohla ignorovat když jsme ho stejně museli naložit do auta a odjet.Nemyslím ale,že by to mělo vliv na jeho chování.On si mě hlídal i předtím,jen mu prostě najednou "hráblo" a byl pryč.


Já to u nás ve městě neřešila. Klop, klop, klop.
Jedná se o to, když jsem na chatě, pole, lány, lesy. Tam to "vyhoštění" přišlo tak nějak spontánně. Prostě mi tak zvednul mandle, že jsem neměla absolutně chuť dále s tímto zvířetem jakkoliv komunikovat, natož ho oprašovat. Ve městě chápu, že bych se takto chovat nemohla. Ale to je tedy další otazník pro Rudu, jak na to ve městě :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 30. srp. 2007 18:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Prosím zkušené, moje momentální situace: Bígl skoro 7 měsíců, hluchej na přivolání při navětření stopy zvěře v lese asi 0,5km od paneláku. Prostě se tak začuchala, že mi zmizela ze zorného pole a pole možného zásahu čímkoli.
¨Párkrát jsem na ni volala, nepřišla a pamatuje si text z poradny, nechala jsme jí na cestě kapesník, pak kousek piškotu a odešla čekat před panelák. Asi 15 min. jsme to vydržela, pak v hrůze nebezpečí(cesta, myslivec, krádež psa) jsem jí šla naproti. Opravdu jsme jí spatřila, jak maže po m stopě domů. Bylo to za rohem, tak mě neviděla, prchla jsem jí kousek dál ke křoví, tam jsme sedla a dělala, že nic. Ona jen přilítla, čuchla ke mně, já ji tedy rukou odhodila a nic jsem neříkala. i tou hlavou jsem se odvrítlila(to ale nestačila postřehnout). Zvedla jsem se a bez řečí šla dom.
Před výtahem jsem jí smýkla dovnitř a doma za obojek ji vhodila na balkón. Teď tam je. Co teď?
Zkusit opomenout krmení nebo po chvíli pustit do bytu? Jsem tak nas...., že mám sto chutí ji tam bez žrádla nechat nocovat. Uvědomuje si ale vůbec mou reakci na smýknutí do výtahu a odvedení na balkón, že to je za ten útěk? Prosím, napiště mi někdo, co mám dělat dál, než zase něco zvořu. Dík Lenka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 30. srp. 2007 18:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Teda jsetli jsem už zase něco nezvorala. :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 31. srp. 2007 08:38 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Dokud jí nezabráníš v nežádoucí činnosti ve chvíli jejího počátku (u lovu při vyběhnutí), nepochopí následné důsleky a dopady svého chování po příchodu. Pes nemá na to, učit se dějepis, i když je spojený s posledním řetězcem aktivit. Jestliže jí vyšlo si jít zasportovat, pracuje s touto informací, jako s pozitivní a tvé perzekuce bere jen jako jistou formu křivdy.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 31. srp. 2007 11:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Křivdy, hm, ráno tak vypadala, byla pod stolem, když jsem jí chtěla dát nažrat po vyvenčení, měla strach. fakt jsem s ní večer už nijak nekomunikovala. Ale psal jsi na webu něco o odmítavém postoji , když se pes při návratu z lovu vrátí, to odmítnutí přijetí do smečky, tak jsem to chtěla zkusit..a asi nesprávně innterpretovala.
Takže jsem neměla dělat nic, krom nějaké uštěpačné poznámky?
Chtěla bych Tě někdy navštívit, koupu se v chybách. Nevím, jaké aktivity krom plánování stěhování máš o víkendu, jindy to nejde, spíš to ale zkusím, až se přestěhuješ, bude to k Tobě blíž a jistě i schůdnější cesta. Díky, píšu až teď, v práci mi to nešlo otevřít.Lenka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 31. srp. 2007 20:54 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: stř 08. lis. 2006 19:02
Příspěvky: 538
Bydliště: Stráž nad Nežárkou
"Zabraň nežádoucí činnosti v jejím počáku" - v této větě máš klíč.
Zámek je bígl a ten byl po staletí šlechtěn na stopování, běh a na to, aby si zapamatoval, kde je jeho smečka, domov a tam se vracel. Nauč se zabrzdit psa při prvotním náznaku hledání stopy-intenzivní čuchání spojené s našponovaným ocáskem, kterým bígl vrtí jen jakoby špičkou. Nabídni mu extra dobrotu s přivoláním, které by se mělo trénovat jinde než v lese či na louce. Bígl býva žravec a pokud mu zrovna před nosem nevyběhne zajíc, dá přednost jídlu. Bígl se v začátku, pokud nemá dobře naučené přivolání ze stopy nerad vrací, ale dokážeš ho zastavit povelem zůstaň. Ten se na sídlišti dobře učí třeba při každém přecházení silnice.
Také se hodí dlouhá šňůra, ale tady bych ji měla nějak jištěnou na sebe, aby ti nezdrhnu i s ní a nezamotal se v lese a nebo bych mu nechala obojek hodně na volno, aby se při zamotání mohl vysmeknout. No a když bígl uteče, vyplatí se nešikanovat ho, spíš ho pochválit za to že se vrátil, jinak se naučí nevracet se. Ale nejideálnější způsob je první věta. Jde to, ale chce to oči na šťopkách.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 01. zář. 2007 10:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Ano, díky, a na jaký případ tedy platí ta pasáž z webu o nežádoucím lovení. Tohle:

"Stačí při úspěšném útěku psa do lesa za zvěří, toho tam nechat a prostě na něj ostře zavolat a pak odejít."

Tak jsem to vlastně udělala a pak ještě doma doplnila o tu ignoraci a zavření na balkon.

a pak:
"Pokud se vrátí a ještě z tohoto má radost, odmítnu jeho přijetí do smečky.
Když v přírodě vlk opustí svou smečku, musí při opětovném návratu projít něčím, co by se dalo nazvat něco jako přijímací procedura. Spočívá to v tom, že musí dát najevo svou podřízenost a oddanost své smečce a na vůdci smečky záleží, zda jedince přijme nebo ne, ostatní členové smečky ho též ignorují. V té době je daný jedinec dost nejistý a nemá z toho zrovna dobrý pocit (co, když neprojde). Tato metodika na základě tohoto pocitu krize se dá u psa uplatnit docela snadno také, a když jsem toto použil i u svých psů, nevěřili byste, co to s nimi udělalo. Obvykle dolézají a dělají vše pro to, aby nebyl pán - alfa jedinec rozzlobený a psa ze smečky nevyhnal."


No, tak tohle jesm si myslela, asi špatně, že dělám tou nekominikací a tím balkonem(byla tam asi hodinu, jinak má pelíšek v kuchyni a může se pohybovat všude).Ještě jak přiběhla, tak jsem se snažila odvrátit od ní hlavu.

a ještě toto:
A tak chce-li se pes nechat dobrovolně někde v polích zastřelit a vystartuje mi po zvěři, použiji natolik silný motiv protiakce, aby psa přesvědčil, že sebevražda v jakékoli podobě jeho jednání je krajně nevýhodná. V praxi to vypadá tak, že pes jde-li něčemu po krku, tak jdu dvakrát větší silou po krku já jemu, a to v pravém slova smyslu. Pes, který si uloví třeba slepici a snaží se ji zabít, u mne končí na zádech a pod krkem chytím já jeho.

To jsem samozřejmě nedělala, jen bych to chtěla vysvětlit. Na koho to tedy platí. Ano, vím, konkrétně já, poučena od vás, že obracet na záda ne. Ale jen tak pro úplnost, a pro ty, kteří jak já tohle špatně dělali a mohli by to po přečtení udělat i přes dodatečnou výstrahu napsanou červeně (pro ty, co nepoužívají hlavu jako já) :lol:
Pardon za to překopírování, pro přehlednost kopírovaného a mého jsem to kopírované dala do kurzívy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 01. zář. 2007 10:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 10. čer. 2006 17:11
Příspěvky: 341
Lenko, já si myslím, že to, co cituješ, jde použít na dospělýho psa, se kterým máš jakžtakž utvořenej nějakej "vztah", což si myslim, že ty nebudeš úplně přesně ten případ :wink: Máš ještě štěně, skoro puberťáka, pro tebe je teď důležitý, aby vůbec nepoznala, jaká skvělá zábava je lítat si sama po lese a "lovit".

Kdyžtak mě někdo opravte :D

_________________
Martina

Nikdo nedělá větší chybu než ten, kdo nedělá nic v domnění, že to málo, co udělat může, je bezvýznamné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 01. zář. 2007 11:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Jo, jo, to já vím, proto už jsem opatrná na jakékoliv donucovací praktiky. Jen jsem se ještě ptala na " doplňující otázky" . Ale že už ji to lovení začíná bavit. Mám cenné rady od jedné zkušené chovatelky , co v těchhle chvílích dělat. Ale když se mi nepovedlo pro hustší porost jakkoliv zabránit začuchání a vystartování a její hluchotě, vzpomněla jsem si na řádky z webu od Rudy a tápala co dál a hlavně šílela strachy, jestli se mi naše holčina vrátí v pořádku. Na to, že jsem měla jít další den do práce,mě to celkem nervovalo, protože se o bíglech traduje, že tuto zábavu jsou schopni si užívat i pár dní. To nemluvím o stále hrozbě ve formě myslivců... :evil:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 01. zář. 2007 12:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 20. čer. 2006 12:23
Příspěvky: 169
Bydliště: Chomutov
Vyloučení ze smečky se ve městě moc použít nedá, myslím že to jako vyloučení ze smečky nepochopila, protože ve chvíli kdy jsi s ní smýkla do výtahu, tak už jsi se jí věnovala a to bys se psem kerý nepatří do smečky neudělala, toho by jsi maximálně zahnala za hranice svého pozemku. Potom jsi jí provedla přes byt. Pustila by sis cizího psa jen tak do bytu? To proč jsi jí zavřela na balkóně asi nepochopila už vůbec.
kdybych jí chtěla já vyloučit ze sečky, tak bych jí asi vůbec nepustila do bytu a dveře bych jí přibouchla před nosem, ale musíš mít jistotu, že nezačne vyvádět a nebude rušit sousedy, aby jí nevyhodili na ulici, tohle je ve městě opravdu problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 01. zář. 2007 12:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Ano, právě, nepochopila to. Byly tam ode mě chyby. Přišla jsme na to hned ráno, když byla zalezlá po venčení pod stolem a nepřišla na krmení.
Myslím, že ve městě se ani moc nedá použít to odejití z místa útěku, protože já to moc dlouho nevydržela a šla jí nenápadně naproti. Měla jsem totiž obavu z přepečlivých lidí, jé, ona se chudinka ztratila, ujmeme se jí atd. , nehledě na nedalekou silnici....
Takže: prevence-hlídat, nenechat ji ohluchnout a začuchat se.
A co když to nevyjde? Jak psal Ruda, neumí " dějepis" , takže ji přijmout a ještě pochválit za příchod? L.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 01. zář. 2007 14:56 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: sob 26. srp. 2006 09:07
Příspěvky: 344
Bydliště: Banska Bystrica
ked ju budes mat na stopovacke tak ti nezdrhne. mne pomohla ina vec zoologicka zahrada. pri prvej navsteve ju to bavilo asi hodinu potom rezignovala lebo nic neutekalo a vsetko sa dalo ocuchat a hlavne bol to zaber na mozog tolko novych veci. potom sme boli v priebehu dvoch tyzdnov este raz a tam uz bola super a teraz ked aj vyrazi za srnou tak sa da odvolat. nevravim ze to pomoze ale u nas to zabralo. takze odvtedy do zoo chodime castejsie.

_________________
Toto motto nesúvisí s obsahom môjho príspevku. Je to môj obľúbený výrok A.Einsteina tak ho prosím neberte osobne: "Dve veci na svete sú nekonečné, vesmír a ľudská hlúposť. Len tým vesmírom si nie som taký istý."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 02. zář. 2007 07:41 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: stř 08. lis. 2006 19:02
Příspěvky: 538
Bydliště: Stráž nad Nežárkou
Čím větší stres a šílení strachy ze tvé strany, tím větší ignorace ze psí strany. Zabraň nežádoucímu při prvotním náznaku.

Mám bígličku starou 12 a půl roku. Žili jsme na konci sídliště, kde byly louky, les, rybníky. Denní X-té trénování zůstaň při přecházení silnic s pamlskem. Pak při mé nepozornosti a lehkém rozběhu psa po stopě stačilo zavolat "zůstaň, auto" a Cita stála jako socha. Samozřejmě že jsem si pro ni došla, když měla povel zůstaň, nevolala jsem ji k sobě. Dostala odměnu, hoooodně odměn, odlákala jsem ji od stopy a šlo se dál.
Nejsem ten člověk, který ovládne psa přirozenou autoritou, musela jsem vymyslet kompromis.
Když dospěla, jezdily jsme spolu na kole. Moc ji to bavilo, vyběhala se, na louce si hledala myšky a dovolím si říct, že byla jediným bíglem na sídlišti, který mohl chodit na volno.
Dnes bydlíme na vesnici, Cita ztrácí sluch, občas ji bolí nožička, ale procházky se nevzdá. Ví, že neslyší, tak se po nás častěji otáčí, volám ji pohybem ruky a ona ví, že ji po přiběhnutí nemine ňaminka. Miluje rybičky (sušené), takže moje kapsy smrdí jak rybí trh, ale spokojenost je na všech stranách.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 02. zář. 2007 07:57 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Feli píše:
Vyloučení ze smečky se ve městě moc použít nedá,...
Jak to, že ne? Říká ti něco pojem dívat se skrz? Pes, který si u mně něco hodně "rozlije", se nesetká s mým pohledem a když, vymažu ho z existence a dívám se skrze něho, pokud se mi přimotá do cesty, nepřekračuji ho, ale projdu skrz. Zavření jinam je hodně slabý odvar zmíněného způsobu hierarchické degradace. Tohle celé má způsobit to, aby si pes uvědomil, že je lepší stát na straně svého pána, ne svým chováním proti němu. Lano má jenom dva konce, jde o to, za který kdo tahá. Balkon je pořád ještě kompromis, zvláště pak, když se jdeš podívat, co tam pes dělá. Je vždy lepší mít psa na očích a jakkoli drsně vduchu odfiltrovat jeho přítomnost. Mizerně se to popisuje, ale funguje to na stopro. Tímto a dalšími způsoby jsem v tomto modu odnaučil lovit snad každého psa, respektive je odnaučil jakoukoli závažnou nežádoucí činnost.
Pořád říkám, že je lepší sem zajet a podívat se na to v reálu, než psát o něčem, co se dá pochopit jakkoli, jen ne správně a přesně.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 02. zář. 2007 17:39 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:24
Příspěvky: 768
Bydliště: Praha
Desenský píše:
Feli píše:
Vyloučení ze smečky se ve městě moc použít nedá,...
Jak to, že ne? Říká ti něco pojem dívat se skrz? .

Jo,můžu potvrdit ,jde to naprosto kdekoli :wink: a navíc to funguje.
Mám akorát dotaz...chápu ignoraci psa,ale jak to ,Rudo je třeba s povelama,který potřebuješ udělit?Dejme tomu povel k noze když potřebuješ třeba přejít křižovatku nebo tak něco?Přece se to nemusí praktikovat jen v bytě ne?Já teda mám zkušenost,že v tomhle stavu ten pes dělá ty povely beztak sám,tzn. když se blížíme k silnici bez povelu se zařadí k noze,když někam vejdu,čeká aniž by se snažil cpát za mnou a tak...Ale když teda čeká venku a já chci aby šel dovnitř,jakým tonem nebo jak dávám povel?

_________________
Dobrá nálada sice nevyřeší všechny problémy,ale rozhodí tolik lidí,že stojí za to si jí udržet


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 03. zář. 2007 08:35 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
davidkova renata píše:
...když teda čeká venku a já chci aby šel dovnitř,jakým tonem nebo jak dávám povel?
Jaký používáš tón vůči někomu,kdo tě nezajímá a kým pohrdáš?...

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 03. zář. 2007 16:40 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: stř 08. lis. 2006 19:02
Příspěvky: 538
Bydliště: Stráž nad Nežárkou
Lenko s bíglem.
Jestli mohu poradit, raději neexperimentuj s nějakými výchovnými metodami a pracuj zatím na poslušnosti a dobudování vztahu. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 24. led. 2008 18:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Tak dneska mě Ozzy vážně nas... :evil: Chodíme k rybníku, kde jsou skály a okolo kus lesa. Pes byl na stopce, najednou zavětřil stopu a poodběhl asi 20 metrů ode mě, takže jsem neměla stopku v dosahu. Zavelila jsem Ozzy ke mně. On se zastavil, podíval se na mě a mazal kamsi po té stopě. Tak jsem ho tam nechala a šla směr k domovu. Pes byl do půl minuty zpátky, ale to ho neomlouvá. Bez pohledu na něj jsem ho připla na vodítko a šli jsme okamžitě domů. Ani jsem na něj nepromluvila. Když jsem si pak po 2 hodinách šla dát na zahradu cígo, tak přišel a chtěl se mazlit, odvrátila jsem hlavu a on zakňučel. Od rána se s ním nebavím, dělám, že neexistuje. Když ho přítel za něco káral, šel se schovat ke mně, ale já ho od sebe vyhodila - vykašlal se na mě, tak já na něj kašlu taky.
Jestli budete mít někdo chvilku, písněte mi prosím, jestli jsem udělala správně a jestli ten pes vůbec chápe, za co to bylo. Předem moc děkuju! :roll:

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 24. led. 2008 18:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
ozzy myslím že už je to trochu dlouhej trest

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 24. led. 2008 18:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Přijde mi to taky dlouhý, ale Ruda tady někde v poradně psal, že když si to u něj pes hodně rozlije, že se nesetká s jeho pohledem ještě hodně dlouho. A ten můj pacholek mě vážně naštval, tak nevím :roll:
Chci aby pochopil, že na přivolání se musí přijít, i kdyby se mu 100krát něchtělo. Kdybys viděla ten jeho pohled, když se zastavil, kouknul na mě a pelášil si po svých (pohled typu: hele sorry, ale teď na tebe prostě dlabu - mám tu lepší zábavu než tebe), tak by tě to asi taky hodně nas... No ale to je jedno, takže myslíš, že už to stačilo :?:

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 24. led. 2008 18:41 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: stř 14. úno. 2007 15:14
Příspěvky: 150
Bydliště: Praha
já myslím, že už je to fakt dlouho...
no kecá se mi to, ale taky se mi to stane, většinou si to uvědomím pozdě, ale snažím se dávat si na to majzla. Snažím se skutečně ho volat, když si to mohu prostě vynutit...ale taky se mi stane, že zavolám pozdě, když už ten bohnivej nápad proběhl hlavou psa...

Je fakt, že když tenkrát zdrhnul a já ho fakt vyhodila ze smečky, kde jaksi oxidoval na kraji pozemku a dál jsem ho nepustila (viz první příspěvek tohohle vlákna), tak tenkrát se na mne fakt vykvajznul a tak mi namích, že se tenkrát ve mně něco zlomilo a bylo mi to úplně fuk, že zdrhnul. Prostě takový psychycký stav, vybral sis sám, tak co, aspoň mám o starost míň...ale do druhýho dne, to je fakt dlouho a musí z toho pak být trochu mimo...a už hlavně nevědět, oč go...

_________________
"vím, že nic nevím"..., proto se stále učím


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 24. led. 2008 18:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
ozzy stalo se mi to neboj a dostklrát psa jsem spíš než že bych ho takhle vyloučila zbuzerovala poslušností a pak se sním zybtek rpochajdy nebavila. plus nasledovala nakonci procházky taky poslušnost a už klid

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 24. led. 2008 19:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Buzerační poslušnost používám taky, asi by byla v té chvíli vhodnější pravda, poučení pro příště (pro mě).
Mám jednu otázečku k té buzerposlušnosti: čekáte mezi povely 20 a více vteřin? A jakou intonaci u toho užíváte? Já teda moc příjemná nejsem - dávám krátké "ostré" povely.

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 24. led. 2008 20:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
20vteřin mezi poveli? tak 1 max 2 ale když ho chci hodně zbuzerovat du pod dobu jeho reflexního oblouku- ale to záleží na otm co provede. když si jen zdrhne po stopě ale uřvu ho dám vám vrychlém sledu za sebou povely a příjemná u toho nejsem.

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 24. led. 2008 20:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Jak to myslíš "uřvu ho"?

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 24. led. 2008 20:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 23. črc. 2007 07:49
Příspěvky: 173
Bydliště: Kutná Hora
Já jsem si myslela, že čekat se nemá, já taky nečekám (jen jsem se chtěla ujistit že dělám správně), ale pes jde hrozně rychle do útlumu a to se pak můžu stavět na hlavu a pes prostě nereaguje a rvát ho do splnění přes sílu (myslím třeba růčo do lehni) se mi nechce.

_________________
"Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe."Josh Billings


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 25. led. 2008 00:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
ozzy uřvu ho znamená že jednou dám povel ke mě a podruhý ho zařvu takovým stylem že ten pes radši přijde:-)))- teda to bylo dřív ted už to nepraktikuju- bp hp na nvolno rpostě nepouštím bez stopovačky nebo jinýho jištění .-).

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Přehlížení psa a ostatní osoby v domácnosti
PříspěvekNapsal: pát 16. črc. 2010 09:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. črc. 2010 13:08
Příspěvky: 10
Bydliště: Koclířov u Svitav
Doufám, že jsem někde podobné téma nepřehlédla - zajímalo by mě, pokud se pes prohřeší tak, že je vhodné použít model "potrestání" dočasným přehlížením a příkřejším přístupem, jak zafungují ostatní členové domácnosti? Mám pocit, že každý pes, pokud ho bude jeho vůdce smečky přehlížet, zatímco jiný člen domácnosti (smečky) se s ním bude normálně bavit, tak začne víc tíhnout k tomu "hodnému".
Viděla jsem něco podobného u šeltie, kterou měla babička, bydlící s mým strýcem (ve 48 stále u maminky, starý mládenec, docela nervák). Petr ji neustále cepoval, dokonce se začala ve štěněčím věku počurávat např. při vítání návštěv a jsem přesvědčená, že to byla jeho vina, protože fenka byla nesmírně ochotná, snaživá a především štěně a on se k ní choval jak k nevychovanému dospělému rotvíkovi, nebo podobné "obludě" (v dobrém slova smyslu). Nakonec, ačkoliv Petr fungoval i v domácnosti jako vůdce a Šerku cvičil, zatímco babi ji jen ťuťala a krmila a nikdy po ní důsledně nic nechtěla, poslouchala fenka mnohem víc ji. Kdyby si stoupli proti sobě a oba ji zavolali, Šerka by šla k babičce a schovala se za ni (vybrala si ji jako vůdce a ochránce - pokud ne, opravte mě).
Tohle je extrémní případ, ale mám obavu, aby pes, a zejména "vychcaný", jako ČSV podle všeho jsou, nezačal preferovat "hodného" vůdce (pod nímž se rýsuje do budoucna i šance převzít dominantní pozici) před tím přísným (i když spravedlivým)...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyhoštění ze smečky
PříspěvekNapsal: pát 16. črc. 2010 12:15 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Ťažko zovšeobecniť a preto sa tu dočítaš aj to, že s ignoráciou opatrne, ak človek nemá jasno, čo robí. Ten, koho sa pes bojí, nie je dobrý vodca a ten, ku komu sa zas chodí schovávať, nemusí byť ten,kto psa niečo naučí a správne vedie. Nespravodlivá tvrdosť a tresty na jednej strane a ľutovanie niekým ďalším psovi narobia v hlave len chaos a stáva sa z neho labilka. Opisujem extrémy pre zrozumiteľnosť, nie preto, že by som si myslela, že práve toto je prípad, ktorý opisuješ. Nie je nad zrozumiteľnosť,spravodlivosť (nie tú "ľudskú") a dôslednosť v jednaní. Niektorému psovi padne len dobre, ak si ho konečne prestanú všímať...

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyhoštění ze smečky
PříspěvekNapsal: pát 16. črc. 2010 12:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. črc. 2010 13:08
Příspěvky: 10
Bydliště: Koclířov u Svitav
rea píše:
Nespravodlivá tvrdosť a tresty na jednej strane a ľutovanie niekým ďalším psovi narobia v hlave len chaos a stáva sa z neho labilka.


Chtěla bych si příští rok pořídit ČSV a podle toho, co se tu dočítám (objíždět CHS a seznamovat se osobně jsem zatím nezačala) jsou to docela vyčuraní pesani, tak mám trochu strach, aby se to případně neobrátilo proti mě. Například když mi pes uteče a pak se uráčí přijít, já ho chválit nebudu, ale on se sebere, přilísá se třeba k mámě (ta by si to ještě dala snad vysvětlit), nebo ke kamarádce, co s námi může být na prochajdě apod., a udělá na mě: "Jó, tak když ty mě nechceš, tak ale tahle mě chce a bude moje nová panička :-P."
Principiálně mi připadá tenhle druh "trestu" velmi promyšlený a účinný, ale právě tohohle háčku se opravdu bojím. Hlavně toho, aby si pes takovou událost nezapamatoval a nezačal brát jako samozřejmé, že když jsem na něj ostrá, nebo po něm nedej bože něco chci, tak nade mnou mávne packou a půjde za někým jiným :-(
Ale nakonec si odpovím sama - že jakmile má člověk dostatek důvěry a respektu a pes ho akceptuje jako vůdce smečky, nikdy nad ním packou jen tak nemávne. Pravda?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyhoštění ze smečky
PříspěvekNapsal: pát 16. črc. 2010 12:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
řešíš problémy pouze na teoretické urovni- řeš je až nastanou

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyhoštění ze smečky
PříspěvekNapsal: pát 16. črc. 2010 13:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. črc. 2010 13:08
Příspěvky: 10
Bydliště: Koclířov u Svitav
ajka píše:
řešíš problémy pouze na teoretické urovni- řeš je až nastanou


Radši bych se jim vyhla, než je pak muset odstraňovat a riskovat, že zůstanou následky ;-) Koneckonců máš něco podobného i v "podpisu" - Je lepší se zeptat a neudělat chabu, než ji udělat a pak tím celý ivot trpět (více, či méně)... A i když by to byla třeba věc odstranitelná, mohl by se býval čas, věnovaný odstraňování následků mých chyb, využít daleko účelněji ;-) Zrovna výchovu štěněte nepovažuju za oblast, ve které je vhodné uplatňovat metodu pokus-omyl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyhoštění ze smečky
PříspěvekNapsal: pát 16. črc. 2010 14:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Soulofhorse píše:
Radši bych se jim vyhla, než je pak muset odstraňovat a riskovat, že zůstanou následky ;-) Koneckonců máš něco podobného i v "podpisu" - Je lepší se zeptat a neudělat chabu, než ji udělat a pak tím celý ivot trpět (více, či méně)... A i když by to byla třeba věc odstranitelná, mohl by se býval čas, věnovaný odstraňování následků mých chyb, využít daleko účelněji ;-) Zrovna výchovu štěněte nepovažuju za oblast, ve které je vhodné uplatňovat metodu pokus-omyl.


Víš, co mi připadá divné? Chceš si pořizovat ČSV, to je super. Jsou to fajn psi a bezvadní kamarádi a společníci. Ale tvůj dotaz směřuje k tomu, jak to zvíře promyšleně trestat. Čekala bych, že se budeš ptát, jak si z něj udělat společníka a kámoše, jak ho chlálit a motivovat a navázat na sebe, jak získat jeho důvěru. Místo toho tě zajímá, jak ho trestat. A to ho ještě nemáš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyhoštění ze smečky
PříspěvekNapsal: sob 17. črc. 2010 08:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. črc. 2010 13:08
Příspěvky: 10
Bydliště: Koclířov u Svitav
Essi píše:
Víš, co mi připadá divné? Chceš si pořizovat ČSV, to je super. Jsou to fajn psi a bezvadní kamarádi a společníci. Ale tvůj dotaz směřuje k tomu, jak to zvíře promyšleně trestat. Čekala bych, že se budeš ptát, jak si z něj udělat společníka a kámoše, jak ho chlálit a motivovat a navázat na sebe, jak získat jeho důvěru. Místo toho tě zajímá, jak ho trestat. A to ho ještě nemáš.

Dovolím si tě opravit a tím zároveň v co největší stručnosti odpovědět: Nezajímá mě, jak psa trestat, ale jak ho potrestat adekvátně a neriskovat při tom právě ztrátu jeho důvěry. :wink:
Jinak s důvěrou jsem u obou našich boxin neměla problémy, i když to bylo kvůli přístupu jejich pánečka (mámina ex-přítele) občas dost složité.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyhoštění ze smečky
PříspěvekNapsal: sob 17. črc. 2010 08:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. črc. 2010 13:08
Příspěvky: 10
Bydliště: Koclířov u Svitav
Pokračování:
A to, že se ptám, i když ještě psa nemám, je snad hřích? Já považuju za mnohem, mnohem větší zlo, když někdo naběhne s dotazem typu "Před týdnem jsme si donesli štěně "rasy xy", koupili jsme ho nenaočkované a neodčervené za 600, tak jsem to teď všechno dohnali, ale pejsek nám čurá po bytě. Namáčíme mu čumák do loužiček, jakmile je najdeme, ale nepomáhá to. Je to náš první pejsek, co děláme špatně?" Možná, kdyby se všichni snažili informovat předem nejen o základních věcech, ale i o možnostech a rizicích, bylo by míň zničených psů. Já si nemyslím, že jsem bezchybná, a že když si přečtu něco v knížce, tak to udělám, a hned to bude správně a bude to fungovat (a jsem za to ráda). Hodně často se setkávám s problémovými koňmi, nebo koníky, co prostě "nefungují", protože si majitel něco přečetl a hned to uvedl do praxe, ale pozapomněl už na množství důležitých detailů, co se k věci neodmyslitelně vážou. Asi nejtypičtěji top bývají experti, co zkouší napojení, koně vyženou, ale už ho neumí přečíst a nabídnout mu ve správnou chvíli návrat k pomyslnému stádu. Na druhou stranu, taková zvířata je pak radost dávát dohromady, protože k tomu stačí jen velmi málo (tak málo, že kdyby se majitel předem zeptal, než začne na svém zvířeti experimentovat, zvládl by to býval sám).

(tak nakonec to nebylo úplně ve stručnosti :oops: )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyhoštění ze smečky
PříspěvekNapsal: sob 17. črc. 2010 09:12 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Soulofhorse sama vidíš, ako si sa rozpísala... Je fakt, že riešiť niečo teraz, alebo chcieť niečo podrobnejšie ku psovi, ktorý ešte ani neexistuje, je blbosť. Sčasti aj práve preto, čo si napísala. Ak budeš so psom jednať primerane tomu, aký bude, bude to ok. Čo je primerane, teraz nikto nevie, len je trochu škoda, ak prvé, čo ťa zaujíma, je táto forma trestu. Možno máš v ostatnom jasno a len toto si si potrebovala trochu uložiť, ale ani to tu my nevidíme. Nevieme, čo všetko vieš... :wink: Každopádne u koní je to trochu inak, ako u psa.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyhoštění ze smečky
PříspěvekNapsal: sob 17. črc. 2010 10:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. črc. 2010 13:08
Příspěvky: 10
Bydliště: Koclířov u Svitav
rea píše:
Soulofhorse sama vidíš, ako si sa rozpísala... Je fakt, že riešiť niečo teraz, alebo chcieť niečo podrobnejšie ku psovi, ktorý ešte ani neexistuje, je blbosť. Sčasti aj práve preto, čo si napísala. Ak budeš so psom jednať primerane tomu, aký bude, bude to ok. Čo je primerane, teraz nikto nevie, len je trochu škoda, ak prvé, čo ťa zaujíma, je táto forma trestu. Možno máš v ostatnom jasno a len toto si si potrebovala trochu uložiť, ale ani to tu my nevidíme. Nevieme, čo všetko vieš... :wink: Každopádne u koní je to trochu inak, ako u psa.

Pravda, hezky napsáno. Můžu vás ujistit, že ve věšině věcí mám jasno, ale určitě se tu objevím, až mi zase bude vrtat hlavou nějaký problém (buď teď, nebo možná až za rok, když nebudu chápat něco, co mi chce pes sdělit, a nebudu si vědět rady), ale rozhodně NIKDY nebudu se zvířetem experimentovat. To si radši svými nešťastně formulovanými dotazy znepřátelím celé fórum, abych z vás vytáhla odpověď (nebo ji spíš vytáhla ze sebe, jen potřebuju trochu nakopnout :roll: :wink: ), než si nějakou blbostí znepřátelit svého psa. A za tenhle názor se nestydím :finga: .

Btw je zajímavé, že takřka na jakékoliv fórum se hnu, hned svým prvním příspěvkem většinou čeřím vody a nějakou dobu trvá, než se s ostatními naladíme na stejnou vlnu a trochu se začneme "chápat". Takže trpělivost :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyhoštění ze smečky
PříspěvekNapsal: sob 17. črc. 2010 11:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Proč znepřátelit? Tady to tak nechodí. Spíš se tě tu pár lidí bude snažit nasměrovat na to, jak s pejskem podhodově žít.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyhoštění ze smečky
PříspěvekNapsal: sob 17. črc. 2010 16:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
přesně jak píše hanka. nicméně pokud dobře čteš i v tomhle tematu- nebo hlavně tomhle tematu si se určitě dočetla že pokud nevíš jak na to rozhodně to nepoužívej a to platí o všech formách trestu. ono většinou dokážeš intuitivně rozpoznat co je správně a adekvátně a co ne, pokud se psem spolupracuješ.

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyhoštění ze smečky
PříspěvekNapsal: úte 20. črc. 2010 06:15 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Počkej si na druhý díl mé knihy, tam tohle rozebírám trochu do hloubky. Zatím to neřeš. Pokud chceš něco o tomhle vědět, stačí se mě na to zeptat na free sobotě, kde na tohle a další podobné otázky odpovídám běžně.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 45 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!