Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 11:15
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 244 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Agrese při jídle
PříspěvekNapsal: úte 17. srp. 2010 14:40 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Máš JRT (i když nechápu poznámku že je z CHS ale bez PP), na něj se stačí jen špatně podívat ve špatnou chvíli a máš velký problém. Jsou to velcí cíťové, takže opravdu, v klidu, s rozvahou... nějakou dobu to potrvá. Tím, že mu řekneš, že si má třeba sednout, mu dáš jistotu - ty jsi v klidu a on ví přesně, co má dělat a tak je spokojený. Jo a jedna věc, to, že nespí na posteli nic neznamená (co se týče "dominance") :wink:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese při jídle
PříspěvekNapsal: čtv 19. srp. 2010 15:03 
Offline

Registrován: pon 09. srp. 2010 20:34
Příspěvky: 10
Bydliště: Vysočina
No podle mě teda znamená, proč bych ho pouštěl na místo kde ležim já jen proto že se mu tam dobře leží :) Tak jinak, pes třeba do bytu a podobně nesmí přede mnou, vždycky počká až projdu a než se svlíknu(myslíte že je to zbytečná buzerace?! co třeba otírání tlapek a břicha když prší ;-) . Když jím a zírá na mě tak mu prostě důrazně řeknu "moje" a on se začne dívat na zem popřípadě jde do pelechu atd.Myslim si že v tomhle smyslu to s ním dělám dobře, a doufám v to...pes se začíná pomalu uklidňovat tak jen vytrvat a snad bude vše ok :) Ahoj


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese při jídle
PříspěvekNapsal: čtv 19. srp. 2010 16:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
a proč by s tebou spát neměl? Schválně jestli najdeš nějaký rozumný důvod (špínu neberu)... Ne že pes přijde k posteli a já vypadnu, ale snad se tam vejdete oba, ne?
Taky mám automatické zastavení při příchodu - i když teda až za dveřmi (záleží na uspořádání vchodu/bytu), ale žádné zbytečné buzerování, schválně ho tam nechávat stát... Prostě utřu, "svlíknu" a běž. Tyhle věci řeším čistě z praktického důvodu, s dominancí to nemá naprosto nic společného, pouze s výchovou a s tím jak si to nastavíš - pokud někomu nevadí že mu pes vlítne dovnitř jako prase nebo pokud si špinavého psa zastavuje povelem a jinak to neřeší, neznamená to že má dominantního psa, pouze mu vyhovuje jiné uspořádání.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese při jídle
PříspěvekNapsal: čtv 19. srp. 2010 17:20 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
hlavně kdybych měla furt hlídat zda mě nějakej pes nepředbíhá nedělala bych celej den nic jiného. stejně tak občas potřebuju aby psiska šli předemnou a já za nima mohla třeba zavřítnebo cokoliv.

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese při jídle
PříspěvekNapsal: úte 24. srp. 2010 20:50 
Offline

Registrován: pon 09. srp. 2010 20:34
Příspěvky: 10
Bydliště: Vysočina
Ahoj,
podle mě vyvýšená pozice a celkově lepší místo je vyhrazeno pro vyšío člena v hierarchii smečky nebo ne? (teď mě napadlo, velmi praktické je to, že odpadá rozzuřenej JRT odbíhající do pelechu když ho chci dát dolů :D to si dělám legraci, zvládáme to :)) Pes se ničim nestresuje, když procházim vchodovejma dveřma, počká než projdu, pak projde on, počká na schodech, já zavřu a tam se teprv svlíknu, když sem svlečenej dám volno a je to, když dám volno přede dveřma tak letí rovnou žejo. Akorát mamka když s nim jednou za půl roku de na vycházku tak se hrozně diví proč pes "nechce domů" :D
Navíc sem měl vždycky dojem, že hlava smečky chodí první. Pletu se?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese při jídle
PříspěvekNapsal: úte 24. srp. 2010 20:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Trojan píše:
Navíc sem měl vždycky dojem, že hlava smečky chodí první. Pletu se?


Pletes, hlava smecky takovyhle malichernosti neresi.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese při jídle
PříspěvekNapsal: čtv 26. srp. 2010 21:53 
Offline

Registrován: pon 09. srp. 2010 20:34
Příspěvky: 10
Bydliště: Vysočina
No a s tím místem se nepletu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese při jídle
PříspěvekNapsal: pát 27. srp. 2010 06:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Moji všichni tři lezou po vyvýšených místech od malinka (teda Dědouš od té doby, co se k nám dostal), spí se mnou v posteli, a žádné problémy s hierarchií nemáme. Takže asi jo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese při jídle
PříspěvekNapsal: pát 27. srp. 2010 06:36 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Trojan píše:
No a s tím místem se nepletu?



Tohle je důležitý, když máš echtagresora, potom bys mohl mít problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese při jídle
PříspěvekNapsal: pát 27. srp. 2010 06:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 11:52
Příspěvky: 1050
Pletes, mam vypozorovany na opravdu dominantnich psech (dominantni neznamana to, co vetsina lidi povazuje za dominanci), ze ve smecce tohle vubec neresi, lezi kde chteji a je jim uplne jedno, jestli podrizeny lezi vejs, pouze pokud si chtej lehnout tam, kde uz lezi jiny, tak jim staci se na toho, kdo tam lezi, podivat a ten se jim uhne, ale vyska s tim nema moc spolecnyho (snad jen to ze psi radi lezi na vyvysenych mistech.

Dominance neni o tom dodrzovat nejaky poucky, ale o tom udelat si co chci a neresit zbytecnosti.

_________________
Ladislav Tejml (Tchor)
SKYPE: ladislavtejml
tchor2@gmail.com , tchor@pesani.cz
http://www.pesani.cz http://tchor.rajce.net
viphone: +420325203956


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese při jídle
PříspěvekNapsal: pát 27. srp. 2010 07:39 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Tchor píše:
Pletes, mam vypozorovany na opravdu dominantnich psech (dominantni neznamaena to co vetsina lidi povazuje za dominanci) ze ve smecce tohle vubec neresi, lezi kde chteji a je jim uplne jedno jestli podrizeny lezi vejs


Jo, to už ale mají vyjasněný pozice. Pokud se teprve tato situace vyjasňuje, je to podle mě hodně důležitý - to vyvýšený místo a pes je supragresor, který si myslí, že alfa bude on a ne jeho člověk.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese při jídle
PříspěvekNapsal: pát 27. srp. 2010 08:23 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Dorotka píše:
Tchor píše:
Pletes, mam vypozorovany na opravdu dominantnich psech (dominantni neznamaena to co vetsina lidi povazuje za dominanci) ze ve smecce tohle vubec neresi, lezi kde chteji a je jim uplne jedno jestli podrizeny lezi vejs


Jo, to už ale mají vyjasněný pozice. Pokud se teprve tato situace vyjasňuje, je to podle mě hodně důležitý - to vyvýšený místo a pes je supragresor, který si myslí, že alfa bude on a ne jeho člověk.


No pokud bez keců sleze dolu, tak proč by tam neměl být? Někde to tu psal Ruda, kdysi, že i toho největšího zabijáka pustí do maríny a na postel, ale musí okamžitě a bez keců vypadnout. Pes má košík, couračku... a i tím si ten vztah vytvoří. Další věc je, když člověk na psa nemáa používá tuhle buzeraci jako berličku.... a bu´d se postupně vypracuje v sebevědomí nebo ho pes stejně jednou sežere.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese při jídle
PříspěvekNapsal: pát 27. srp. 2010 08:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Ohledně tohohle tématu mě napadá jeden takovej problém, kterej jsem dodnes nepochopila.
Hlídala jsem několik měsíců kamarádce jejího nervního agresivního vořecha. Na postel nesměl (z hyg. důvodů), ale přesto se tam pořád snažil lézt. Když jsem nebyla doma, tak nemohl, a jinak jsem ho vždy hned vyhodila a poslala na místo - ale asi ne dost důrazně, pač to dělal pořád. Byl při tom na mě někdy i hodně agresivní, musela jsem ho stáhnout za vodítko nebo někdy použít i smeták :roll: nebo postel otevřít a sklepat ho, jinak by mě pokousal.
To co nechápu bylo, proč když jsem ho vyhodila, když byl opravdu hodně rozzuřenej, okamžitě se otočil a skočil na postel zpět a vrčel na mě (následovalo opět vyhození a zavření do místnosti, kde měl pelech). A na tu postel skákal vždy když dostal hysterák z jakýhokoliv jinýho důvodu. Ikdyž jsem ho vždy vyhodila a on to podle mě věděl. Jako by mu prostě ruplo v šišce, nějaký přeskok... Přiznávám, že jsem to vždy neřešila s klidem, šlo mi jen o to prosadit si svoje a neměla informace, jaké mám teď... ale stejně tomu jeho chování pořád nerozumím.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese při jídle
PříspěvekNapsal: pát 27. srp. 2010 08:52 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Eva Štemberová píše:
No pokud bez keců sleze dolu, tak proč by tam neměl být?


A když keci mít bude, tak proč by tam měl být? Když si třeba dosadíš místo vořecha, jak píše Zita, echtarafana.
Nehledě na to, že jsem vůbec neměla na mysli postel, či něco podobného.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese při jídle
PříspěvekNapsal: pát 27. srp. 2010 09:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
No je fakt, že od začátku směl na křeslo, a tam nebyly žádné problémy, ani když jsem ho chtěla vyhodit. Pak jsem mu teda zakázala i křeslo, pač jsem se dozvěděla tu radu o vyvýšených místech, a už měl jenom svůj pelech, a pak se to zlepšilo. Jen mi prostě nejde do hlavy, proč na tu postel v afeku skákal, ikdyž věděl, že ho vyhodím a dám na místo :?:

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: pát 27. srp. 2010 10:20 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 12. bře. 2009 12:07
Příspěvky: 2187
Bydliště: Ralsko
Zita: podle popisu mi to připadá, že si tu postel prostě přivlastnil, jako si někteří psi přivlastní hračku, pelech, vodítko a já nevím co, tak on se zaměřil na postel.

_________________
EFCA
FB profil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: pát 27. srp. 2010 10:33 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
Zita pripadá mi to,ako keby si z postele urobil útočisko, čo často robia psi vtedy,keď ich po prehrešku majiteľ posiela na miesto a aj keď pes na miesto ide, majiteľ trestá ďalej, napríklad len slovne a vznikne konflikt, lebo pes nerozumie. Používala majiteľka psa predtým v konfliktoch vodítko? Mal u teba nejaké "miesto"? Poznám viac psov s podobnou reakciou a vždy tam bol podobný problém, ak si to predstavujem správne, čo píšeš.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: pát 27. srp. 2010 12:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
U mne pelech měl, ikdyž uznávám, že zezačátku se párkrát stěhoval, než jsem vymyslela umístění, co bude vyhovovat nám všem. A taky to pro něj byla novinka - u kamarádky své místo neměl a spal právě po nábytku. Taky prý na ni někdy vrčel, když ho chtěla z postele vyhodit. Vodítko určitě při konfliktech nepoužívala, nebyl na ni zdaleka tak drsnej jako na mne - nesnáší cizí a chvíli mu trvá než si zvykne.
Psa v pelíšku bych určitě netrestala, to nám vštípili rodiče od malička, že tam je zvíře nedotknutelné. On si tak možná ale připadal právě v té posteli...? To by asi jeho chování vysvětlilo - utíkal na své "útočiště", a čím víc jsem ho vyhazovala, tím víc byl z toho mimo.
Děkuju za vysvětlení, teď to začíná být srozumitelný (aneb proč já na některý věci nedokážu přijít sama?)

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese při jídle
PříspěvekNapsal: pát 27. srp. 2010 18:52 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Dorotka píše:

A když keci mít bude, tak proč by tam měl být?

No tak si to s ním vyříkám a už je mít nebude. A hned dodám, když na to nemám, tak tohle, že nesmí na vyvýšená místa, používám jako berličku pro to, že ten pes má navíc než já. A když jsi nemyslela postel tak co? Pokud si lehá na boudu, tak je mi to úplně fuk, na stůl nesmí žádnej pes ( u mne)... nic jinýho mě nějak nenapadá :hmm:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Agrese při jídle
PříspěvekNapsal: pon 30. srp. 2010 07:17 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Eva Štemberová píše:
No tak si to s ním vyříkám a už je mít nebude. A hned dodám, když na to nemám, tak tohle, že nesmí na vyvýšená místa, používám jako berličku pro to, že ten pes má navíc než já.



Vzhledem k tomu, co jsi např. psala v mikroazylu-hafani na Vlčárech, mi přijde tato hláška poněkud...Doplň si sama.
Jsem přesvědčená, že tato debata nemá opodstatnění, protože Trojan, já či ty zřejmě ( naštěstí ) s takovým psem pracovat nebudeme bo by nás rozcupoval dřív, než by na nějaké vyvýšené místo vůbec došlo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: pon 30. srp. 2010 08:53 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Samozřejmě, já netvrdím, že na to mam, tvrdím, že by to mohla být "berlička pro neschopné", taková "zbytečná" buzerace. Ale tady nešlo přece o to, zda na to mam nebo ne, ale jestli "alfa" dovolí spát/vyskytovat se níže postavenému na vyšším místě....

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: čtv 02. zář. 2010 22:17 
Offline

Registrován: pon 09. srp. 2010 20:34
Příspěvky: 10
Bydliště: Vysočina
Flamewar tu přeci nebude :)
Můj pes se občas když někdo nezavře někde dveře, usídlí někde na nábytku ( prostě tam leží radši než na zemi) a když ho chci sundat dost divně se na mě dívá(bojí se) a nejhůř na druhej povel (někdy s vrčenim) odbíhá takže to naštěstí ani jeden tak moc hrotit nemusíme.

Mě to jen zajímalo, psi u mě nikdy nahoru nesměli a nebudou smět (občas si ale psa zavolám a nechám ho spát u sebe na klíně, má to ale na povel) :)
Ahój


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: pát 03. zář. 2010 06:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Záleží asi na tom, jak se u toho povelu tváříš, stojíš, jakým tónem to řekneš. Protože i to je pro psa citelná forma trestu. Zkus dát povel klidně, normálně, jako každý jiný a napověz mu posunkem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: pát 03. zář. 2010 06:46 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Trojan, když máš "normálního" psa a vyjasněný pozice, tak funguje ta přirozená autorita, jak napovídá název vlákna. Není potřeba řešit zbytečnosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: pát 03. zář. 2010 08:20 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Já to vidím tak, že si u psa pomocí přirozené autority a neřešení zbytečností vybuduješ pozici.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: pát 03. zář. 2010 08:37 
Offline

Registrován: úte 20. čer. 2006 06:35
Příspěvky: 997
Essi píše:
Já to vidím tak, že si u psa pomocí přirozené autority a neřešení zbytečností vybuduješ pozici.



Souhlasím, jde to oběma směry.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: pát 03. zář. 2010 10:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
já tohle hodně řešila když mi čuba nechtěla na psotel pouštět jiné psy- jakékoliv co k nám přišli letěla dolu takovou rychlostí a durhý pes naopak takovou rychlostí nahoru že si to propříště už rozmyslela ted mi na psotel pustí kohokoliv muže se u toho blbě xichtit muže odejít ale ensmí u toho vydat ani hlásku nevole

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: pát 03. zář. 2010 10:44 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Trojan píše:
... když ho chci sundat dost divně se na mě dívá(bojí se) a nejhůř na druhej povel (někdy s vrčenim) odbíhá ...
Je trochu rozdíl mezi autoritou a strachem.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: sob 04. zář. 2010 19:07 
Offline

Registrován: pon 09. srp. 2010 20:34
Příspěvky: 10
Bydliště: Vysočina
Pane Desenský, v příspěvcích ve kterých sem popisoval svůj problém jsem řekl že se tohohle chci zbavit, z toho plyne že tento rozdíl chápu a tohle chování beru jako problém.

Nechlubil jsem se tím že se pes bojí, jen jsem se zapojil do diskuze výše a popsal jsem, jak to chodí u nás.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: ned 23. led. 2011 18:46 
Offline

Registrován: stř 19. led. 2011 12:11
Příspěvky: 1
Bydliště: Kšice 70,stříbro
Dobrý den, mám ročního středoasijského pasteveckého psa.Když mu dám povel třeba sedni tak si sedne ale vůbec mi nevěnuje pozornost když na něj mluvím kouká okolo sebe jen ne na mě.Je to špatně?a co mám dělat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: úte 25. led. 2011 07:42 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jen málo pastevců věnuje přímou pozornost pánovi a když už, pak jen skutečně vyvolenému. Není to bordera. Důležité je, že plní úkoly.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: úte 25. led. 2011 09:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. lis. 2010 17:44
Příspěvky: 130
Bydliště: Kostelec nad Černými lesy
S takovým psem vás mohou sblížit společné zážitky a určité životní situace, v kterých je potřeba se zachovat správně, i když sama vím, že ne vždy se zadaří. Když poslouchá, tak to dělá pro mě, pak já musím udělat něco pro něj, z čeho má opravdu radost. Doufám, že chápete, co jsem tím chtěla říct...

_________________
Ali a smečka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: úte 07. úno. 2012 15:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 26. led. 2012 10:13
Příspěvky: 77
Bydliště: Praha
Je možné u jednoho psa (staršího) autoritu nemít a u nového štěněte ji mít (získat, vybudovat)? Nevím přesně jeslti u staršího je to strach, nedůvěra, nemá respekt, či co dalšího, prohlédnout zuby, šťourat uši, klíště vlastně cokoli, jakákoliv manipulace, vše si nechá ode mne líbit, v cizím prostředí v noci jde spát ke mně, až si mě hlídá, když se někdo přiblíží, no a pak už mám pocit právě, že to jde do toho přebírání pozice, prže na psa už je naježenej na dálku a vrčí a pak řve, když zjistí, že je to fena, tak OK, i dyž ne VŽDY, ale tam to není taková "fofr hysterie". už s e nám i párkrát stalo, že se mu "líbil" pes a chtěl ho nakrývat jako fenu, až byl úplně říčný (jakoby pejsek háral 8-[ ).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: stř 08. úno. 2012 08:58 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Než možné, spíše bych to viděl jako jisté. Ve svých knihách popisuji a zde je to také zmíněno, že mezi důvěrou a respektem je nutná naprostá rovnováha, jinak není ani jedno ani druhé.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: stř 08. úno. 2012 10:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 26. led. 2012 10:13
Příspěvky: 77
Bydliště: Praha
Vaše zatím dvě knihy jsem četla, tu poslední těd neustále otevírám, ale stejně tápu v praxi. Po přečtení skoro celé poradny se kaju, jak jsem to s tím starším pejskem podě... a jestli vůbec je šance to nějak napravit a k tomu nerozhodit štěně. Jako první úkol jsem si dala vše řešit v klidu, i když přiznávám, že ne vždy se mi to podaří, prostě se třeba leknu nebo bojím a to určitě poznají :help:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: stř 08. úno. 2012 10:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
máš jedinečnou příležitost a to freečko v praze takže určitě doraž

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: stř 08. úno. 2012 10:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 26. led. 2012 10:13
Příspěvky: 77
Bydliště: Praha
No to je jasný, vezmu manžela a oba pesany a razíme!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: vodca svorky, ci nie?
PříspěvekNapsal: čtv 26. dub. 2012 22:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 23. úno. 2012 09:30
Příspěvky: 374
Bydliště: Slovensko
Neviem ci som tuto temu zaradila spravne, ale nevedela som kam s nou. Mala by som niekolko otazok:
Ako spoznam na svojom psovi, ci ma berie ako vodcu svorky?
Ako zistim ci mi doveruje?
Ako zistim ci ma predo mnou respekt?

_________________
Možno, že môj prínos pre svet nebude veľký, ale už len fakt, že je to moja práca ma teší....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: stř 02. kvě. 2012 21:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Pokud tě bere jako vůdce, svítí mu na zadku zelená kontrolka. Jinak červeně bliká.
( :oops: nemohla jsem si pomoct)

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vodca svorky, ci nie?
PříspěvekNapsal: čtv 03. kvě. 2012 05:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Alena Tahunova píše:
Neviem ci som tuto temu zaradila spravne, ale nevedela som kam s nou. Mala by som niekolko otazok:
Ako spoznam na svojom psovi, ci ma berie ako vodcu svorky?
Ako zistim ci mi doveruje?
Ako zistim ci ma predo mnou respekt?


Podle jeho chováni. Ptá se tě, když potřebuje odpovědi a dostává je? Nechá se ošetřit, neřeší zbytečnosti, když jsi u toho? Bere tě vážně? Bereš ho vážně? Jsi jeho spravedlivý a srozumitelný vůdce, staráš se o něj, jsi jeho ochranka, máš ho ráda? Jestli jsi odpověděla ano, je pravděpodobné, že je to mezi vámi OK.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: pát 04. kvě. 2012 08:09 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Napsal jsem tři knihy, jsou nahoře v banneru seřazené podle pořadí, jak vyšly. Tam najdeš odpovědi na tyto a další otázky.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: pát 04. kvě. 2012 09:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 23. úno. 2012 09:30
Příspěvky: 374
Bydliště: Slovensko
Knihy som precitala. Su uzasne a zrozumitelne napisane. Myslela som tymi otazkami skor ci neexistuje nejaky test alebo jednoducho nieco, nejaka situacia, ktora by sa dala navodit kde by som si vedela v praxi overit odpovede na moje otazky.
Tessa bola zvyknuta chodit do potoka kde bola voda ani nie po brucho a ked sa prvy krat dostala ku jazeru, ktore malo strme brehy a hned z kraja hlboku vodu tak sa tam pokusala vliezt tak ako do potoka. Dopadlo to tak, ze prednymi nohami a hlavou skoncila pod vodou a zadnymi bola este na brehu. Rychlo som ju odtial vytiahla. Potom sme zacali chodit k inemu jazierku kde uz tie brehy neboli take strme ale od toho incidentu sa jednoducho bala ist do vody. Tak som ju zacala presviedcat ze to niec nie je, robila som si z nej srandu, ze je zbabelec a povzbudzovala som ju aby tam vliezla. Po 2 bojazlivych pokusoch kedy uz prednymi nohami plavala a zadne mala este na brehu dnes skace do toho jazierka s radostou
Příloha:
jamp.JPG

Mozem to brat tak, ze mi doveruje a preto sa nechala "ukecat" aby tam vliezla a verila, ze sa jej nic nestane? Da sa navodit nejaka situacia, kde by som si 100% preverila ci ma predo mnou respekt a ci ma berie ako vodcu svorky? A moze vlastne fena brat zenu ako vodcu svorky?
Dakujem za odpoved.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

_________________
Možno, že môj prínos pre svet nebude veľký, ale už len fakt, že je to moja práca ma teší....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: pát 04. kvě. 2012 10:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Podle mýho to moc řešíš. Tam kde pracuješ s "živým materiálem", tak neexistuje 100%. To žes ji ukecala, aby šla po nepříjemném zážitku do vody, je hodně dobré, a její důvěru zcela jistě máš. Přeji ti co nejvíc takových hodně dobrých momentů. Jinak - vůdce smečky myslím může být i žena, záleží na tom, jestli na tu pozici má.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autorita
PříspěvekNapsal: sob 05. kvě. 2012 05:19 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Alena Tahunova píše:
...Myslela som tymi otazkami skor ci neexistuje nejaky test alebo jednoducho nieco, nejaka situacia, ktora by sa dala navodit kde by som si vedela v praxi overit odpovede na moje otazky...
Testy a prověrky se dají dělat tam, kde jsou tabulky a šablony, podle kterých se porovnávají výsledky. Mohu otestovat napětí v síti, protože tabulka uvádí, že má být kolem 220V, mohu udělat krevní testy, kde jsou tabulkou předem definované hodnoty. Na vazbu člověk-pes jsou také jisté testy, ale ty nevyprávím po netu, prostě tam tu variabilitu vazby vidím a cítím. Tam, kde jedno u někoho spolehlivě funguje, u druhého nefunguje, ale zase mu funguje něco úplně jiného, přesto by oba mohli vyjít se stejným výsledkem. Nehledej tabulky, šablony, příručky, nebo se v tom ztratíš. U psů, koní a zvířat všeobecně platí to, že šablony hledají jen amatéři a začátečníci. Ti, co na příručky kašlou, si obvykle časem sami přijdou na to, jak si udělat optimální a hlavně SVŮJ vztah a vazbu se zvířetem. Ti ostatní se budou pořád a pořád točit na místě jako pes za vlastním ocasem a když dojde na lámání chleba, pak selžou.
Tyhle věci ti po netu nikdo pravdivě neřekne, to by udělal jen naprostý blb, protože je to o pocitech, ne o testech. Ty tabulky, jako je třeba o nejinteligentnějším psu a podobné zhovadilosti, vymýšlí právě amatéři, kteří se neumí řídit citem a pocitem. V "odborných" příručkách tvrdí, že například bordera je nejinteligentnější pes, pro jiného je to naprosto "pitomý" pes s tenisákem místo mozku a oba mají ve výsledku pravdu, jen je to o zadaných parametrech pro jakýsi test. Tím nechci nikterak hanět toto plemeno, jen se tímto příkladem snažím vysvětlit, k čemu jsou příručky a testy. K ničemu, jsou to jen jednostranné kecy znuděných "odborníků", co rádi objevují Ameriku.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 244 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!