Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 11:33
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 253 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: čtv 23. zář. 2010 19:36 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
OT ale to i kastrace... kolik žen a dívek bylo vykastrováno kvůli hysterii a pod... a u psů je stále kastarce "všelék", stejně jako byl u lidí, ale u nás se to už překonalo

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: čtv 23. zář. 2010 22:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
před chvílí jsem názorně viděla proč stahovák NE - kluk + velký černý pes na stahováku, prověšený obojek, prověšené vodítko. Psejk se zakoukal přes ulici na nás, kluk cuknul. Kdyby měl normální obojek, byl by časový sled koukám-pohyb ruky-škubnutí-odchod. Ale takhle to bylo koukám-pohyb ruky-dlouhý zvuk řetízkáče-otočení (možná i přikrčení?) psa - škubnutí napnutého, na pána otočeného psa-odchod. Vidíš tam ten rozdíl? Já ho teda viděla...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: pát 24. zář. 2010 07:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 01. čer. 2010 10:14
Příspěvky: 36
Bydliště: Praha
Essi píše:
Pokud chápeš kontrastní metodu jako cukr a bič, pořád ti tam chybí vysvětlení toho, co je správně.


Dobře, pořád jsi mi ale neřekla, jak to vysvětlení konkrétně vypadá? Ty myslíš, že pochvala za to, co dělá pes správně, jako výcviková metoda nefunguje?

Essi píše:
Zvláštní, že kontrastní metodu u dětí překonal před mnoha desítkami let Komenský, když už jsi ty děti zmínila, ale u psů se jí pořád někteří lidé drží jako ..... košile.


No čéče Komenskýho mi klidně o hlavu otluč, protože o něm vím jen to, co jsme se učili ve škole kontrastní metodou 1 až 5. Čeští bratři, Orbis Pictus místo latinskýho drilu, Labyrint světa a ráj srdce (četla jsem a do smrti na to nezapomenu:) a o kontrastní metodě nic.
Ne, teď vážně, já tady asi používám špatnej pojem, v kynologii je kontrastní metoda určitě přesně definovaná, já tím amatérsky myslím za dobrou práci pochvala/odměna/hra, za špatnou přiměřený trest/pokárání/neodměnění. Znovu se ptám, co je na tom nevhodnýho?

Petra píše:
před chvílí jsem názorně viděla proč stahovák NE - kluk + velký černý pes na stahováku [...] Vidíš tam ten rozdíl?


Ano, to už jsme si tu vysvětlili.

_________________
Rakša.Čertík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: pát 24. zář. 2010 07:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Pořád ti tam chybí to vysvětlení, co po psovi chceš. Otloukání o hlavu - zase nátlak, který si tam promítneš? Já o žádném otloukání nepsala, zvláštní, že jsi použila tenhle pojem. Jen jsem připomínala, že podobné praktiky už jsou překonané.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: pát 24. zář. 2010 07:54 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
czertice píše:
Dobře, pořád jsi mi ale neřekla, jak to vysvětlení konkrétně vypadá?

Essi píše:
Pořád ti tam chybí to vysvětlení, co po psovi chceš.


Czertice, tak popiš, jak učíš psa, který to nikdy nedělal a neslyšel, třeba chůzi u nohy nebo "sedni".

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: pát 24. zář. 2010 10:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 01. čer. 2010 10:14
Příspěvky: 36
Bydliště: Praha
Essi píše:
Pořád ti tam chybí to vysvětlení, co po psovi chceš. Otloukání o hlavu - zase nátlak, který si tam promítneš? Já o žádném otloukání nepsala, zvláštní, že jsi použila tenhle pojem. Jen jsem připomínala, že podobné praktiky už jsou překonané.


Otloukání neřeš a na to vysvětlení se právě ptám já tebe, co tím myslíš?

Eva Štemberová píše:
czertice píše:
Dobře, pořád jsi mi ale neřekla, jak to vysvětlení konkrétně vypadá?

Essi píše:
Pořád ti tam chybí to vysvětlení, co po psovi chceš.


Czertice, tak popiš, jak učíš psa, který to nikdy nedělal a neslyšel, třeba chůzi u nohy nebo "sedni".


Chůzi jsme učili na vodítku, když šla hezky chválili jsme, když táhla, tak jsme ji přitáhli zpátky, pokárali. Sedni pamlsek nad hlavu, posouvat čím dál víc dozadu až si sedne, říct povel, dát pamlsek. Ale o to tu nejde, asi si špatně rozumíme. Má jediná otázka je: Co myslíte tím "vysvětlením co po psu chci bez použití překonaných praktik."

_________________
Rakša.Čertík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: pát 24. zář. 2010 11:15 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Citace:
le o to tu nejde, asi si špatně rozumíme.

Právě, proto jsem se ptala. To vysvětlení je např. navigace rukou, tělem, pamlskem, míčkem, vodítkem... a pak pochvala. Korekci formou trestu si můžeš dovolit, až když víš, že ten pes to absolutně vždy a všude umí, ale zrovna si třeba čuchá vzorek od háravky a i tehdy volíš ten trest, tu korekci přesně šitou na ten jeden okamžik. Nebo když to psa nebaví, tak nebudu trestat, ale udělám mu to zajímavější a zábavnější.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: pát 24. zář. 2010 13:11 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Czertice píše:
Chůzi jsme učili na vodítku, když šla hezky chválili jsme, když táhla, tak jsme ji přitáhli zpátky, pokárali. Sedni pamlsek nad hlavu, posouvat čím dál víc dozadu až si sedne, říct povel, dát pamlsek...
Typická cvičákovská šablonka, která funguje jen za určitých okolností a ještě ne u všech psů. Proto se tu zmiňovaly překonané metody (podle tebe praktiky) a tahle je zrovna překonaná.

Czertice píše:
Má jediná otázka je: Co myslíte tím "vysvětlením co po psu chci bez použití překonaných praktik."
Říká ti něco pojem intonační navigace a pocitová manipulace? Jestli ne, je zbytečné to do detailů rozebírat. Tímto způsobem napřílad ovládám takřka všechny psy (i polodivoké psy nebo vlky), aniž bych se jich jakkoli dotkl, přesto spolehlivě vědí, co se po nich chce. Ještě dodám, že tohle funguje na libovolnou vzdálenost, kdy je pes nováček v gestikulárním dohledu a pokročilí jen v doslechové vzdálenosti.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: pát 24. zář. 2010 13:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Pořád ale přece není překonáno za dobré odměnit a u špatného naznačit, že je to špatně...notabene každá metoda má tolik variací, kolik je psů, na které je aplikovaná...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: pát 24. zář. 2010 13:44 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Samozřejmě, ale ne jen jednou z možností.... proto ta intonační navigace.... a čertice tam prostě nemá popsanou tu vysvělovací fázi, jen buď pochvala nebo rupnutí za stahovák (nehledě na zpoždění a násobný trest u stahováku, jak popsala Petra).

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: pát 24. zář. 2010 14:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Eva Štemberová píše:
...ale ne jen jednou z možností....

čertice nokde netvrdí, že je jen jedna možnost, každý používá různé, pořád ale říká - tohle je dobře, tohle je špatně....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: pát 24. zář. 2010 14:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 01. čer. 2010 10:14
Příspěvky: 36
Bydliště: Praha
Eva Štemberová píše:
To vysvětlení je např. navigace rukou, tělem...


Vždyť mluvíme o tom samém, aspoň co se týče motivace/chválení/odměňování. A že by cvičení mělo být zábavné se všichni v teorii shodneme. Ne všichni ale mají čas si svého psa takhle "vymazlit" a přesto poslušnost prostě potřebují... a tím se dostáváme zpět k původnímu tématu, a tedy použití stahovacího obojku.

Mluvíme tedy vlastně o tom, jestli při výcviku je třeba trestat, a následně jestli "kousnutí" stahovacím obojkem je snesitelný trest.

Desenský píše:
Říká ti něco pojem... [/color]


Intonační navigaci zahrnuju mezi chválení a kárání, pocitová manipulace podle googlu jako pojem neexistuje, mohli byste mi ho někdo prosím vysvětlit?
Ovládání psa na dálku zní skvěle, proč ale nefungovalo například při bonitaci Baddyho a Fredyho?

Gerda píše:
Pořád ale přece není překonáno...


Amen to that.

Eva Štemberová píše:
Samozřejmě, ale ne jen jednu z možností....


Intonační navigace viz výše, a prosila bych abys mi přiznala trochu soudnosti, že když mi štěně nejde hned ukázkově u nohy, tak ho nevyškubu na stahováku:)

_________________
Rakša.Čertík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: pát 24. zář. 2010 22:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Pořád ti tam prostě chybí to vysvětlení psovi, co po něm chceš, vysvětlení, upevnění, procvičení. Chválení když jde pes dobře, když nejde, vezmeš za stahovák? Představ si, že tě někdo učí násobilku formou facek a bonbónů - ukazuje ti bonbon, manipuluje s ním a když nepochopíš, jednu ti vrazí. Blbost, ne? Je spousta dobrých způsobů, lepších, než ten pamlsek nad hlavu při sednutí, které psovi přesně vysvětlí co chceš, pro něj příjemným a hlavně naprosto pochopitelným způsobem. Mimochodem - pamlsek nad hlavou a pes si sedne... a co dál? Jak postupuješ dál? Stahovací obojek k výcviku opravdu nepotřebuješ.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: sob 25. zář. 2010 07:25 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Z tvého textu je pořád cítit stará verze cukr-bič, jako se používalo za Svazarmu. To je právě to, co je dávno překonané.
Ty se učíš pracovat se psy podle googlu? to hovoří o mnohém. Já se neučím tak, že bych kopíroval druhé. Volím vlastní metodiku a věř, že je hodně promyšlená. Šablony a škatulky mi nějak nesedí.

Ty znáš osobně Baddyho a Fredyho? Když už je tu zmiňuješ, tak mi na tohle odpověz.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: sob 25. zář. 2010 08:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 01. čer. 2010 10:14
Příspěvky: 36
Bydliště: Praha
Essi píše:
Pořád ti tam prostě chybí ...


Mluvíš pořád o tom samém. A znovu ti říkám, že jsem štěně na stahováku nic neučila. Pochop, já se nepotřebuju dozvědět že stahovák je obecné zlo, to opakuješ pořád dokola, a proto mně zajímá jak postupuješ bez něj. Ta spousta dobrých způsobů, lepších než pamlsek nad hlavu. (Což pro Rakšu bylo velmi příjemné, děkuji pěkně:) To vysvětlení naprosto pochopitelným způsobem co po psu chci. Já už nevím jak se zeptat líp.

Desenský píše:
Z tvého textu...


Samé jak Essi, já se tu pokouším dozvědět o stahovacím obojku. (Ne o tom, jak jsem blbá, že informace hledám na netu, což je mimochodem, proč jsem tady a píšu si s vámi:) Zatím z vašich příspěvků vyplývá, že stahovací obojek na psa je nevhodný, protože trestání psa při výcviku je metoda dávno překonaná. Že teď se psi ovládají bez dotyku i na dálku.
A vím, že u těch dvou čévéček to nefungovalo. Tož mi tu něco nehraje, a chci vědět, co jsem přehlídla.

_________________
Rakša.Čertík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: sob 25. zář. 2010 20:37 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
To, co ti tu napsala Petra o stahováku a já jsem jí ještě "citovala" ti nestačí jako důvod, proč stahovák ne na tohle?

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 03:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Citace z jednoho výcvikářského fóra:

Citace:
Stahovák můžeš použít při nácviku sedni - když neposlechne, tak pro vyškrcení (pozor, vyškrtit jen po tu dobu než dosedne, pak hned uvolnit a pochválit). A k tomu není potřeba ani ten stahovák, stačí na chvilku udělat smyčku z vodítka.


To je podle mého názoru příklad toho, jak se to nemá dělat. Přitom je to také kontrastní metoda, která je popsaná a dá se najít na google, nebo ne?
Jednořadé stahovací obojky na zkoušky a závody jsou předepsané pokud vím proto, aby ctižádostiví psovodi, kteří spoléhají na nátlakové metody, do něj nemohli schovat elektriku a další "pomůcky".
Petra to popsala a já to zopakuju. "kousnutí" stahovákem většinou nepříjde ve správný čas, protože je zpomalené právě tím stahováním a uvolněním obojku. Stačí, aby se ti pes nevhodně otočil a budeš mít co dělat obojek včas uvolnit. Pokud potřebuju psa korigovat, nemusím škubat za jakýkoli obojek, mám dvě ruce a těmi mohu psa upravit do patřičné rychlosti, přesnosti, polohy. Má to tu východu, že ho v té poloze mohu i kontrolovat a udržovat - což nemůžu škubáním za obojek nebo piškotem nad hlavou. Pro psa je to pochopitelnější a hlavně příjemnější a proto to ve většině případů i rychleji pochopí a rád splní.
Proto jsem se tě ptala - co bude následovat po tom pamlsku nad hlavou při povelu Sedni. Protože to, co jsi popsala, je jen možná polovina toho, jak ten povel učit. To je můj názor.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 06:45 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Czertice píše:
...A vím, že u těch dvou čévéček to nefungovalo. Tož mi tu něco nehraje, a chci vědět, co jsem přehlídla.
Ty vážně osobně znáš Baddyho a Fredyho, že se pouštíš do tohoto tvrzení? Nebo ani jednoho neznáš, jen si tu pouštíš pusu na špacír a vyprávíš o něčem, o čem nevíš nic, jen jsi cosi někde slyšela ze zdrojů JPP...? Kolik takových psů, jako je Fredy nebo Baddy jsi měla v ruce, že máš tolik drzosti mi tady tvrdit, že o nich něco víš? Ty máš první čévéčko, navíc roční a odvažuješ se u mých psů soudit, co funguje a co nefunguje? Kolikrát jsi na Ovčárech viděla Baddyho a Fredyho, když jsem s nimi pracoval? Přijeď mi předvést tady na Vlčárech, jak se správně dělá se Sorbonem, je to profilový průměr mezi Baddym a Fredym, potom se s tebou budu teprve dál bavit o tom, co funguje a co nefunguje. Máš na to?

Stahovák má hned několik nevýhod. Je zbytečně ostrý pro korekce psů, se kterými chci jednat v klidu, pohodě a ne nucákem. Zpoždění korekcí je velice variabilní, proto se nedá pracovat s přesností načasování přes reflexní oblouk, jelikož je zde hned několik proměnlivých parametrů. Jednak je to různá délka stažení na konkrétním obojku, pak také tah psa, ještě i tah psovoda, musí se brát zřetel i na pootočení článků řetízku, což rovněž mění parametry rychlosti a síly stažení, kdy běžně dochází k zasekávání pohybu kroužku přes jednotlivé články řetízku a v jistém úhlu se stahovací obojek ani nedokáže povolit bez mechanického zásahu. Jestliže chci psa správně a včas korigovat, udělám si to na hladkém obojku, kde nemusím tyto parametry brát v úvahu. Navíc na správném koženém obojku nedochází k přiškrcení psa, tudíž znemožnění psu dýchat, jako se to stává na obojku škrtícím. Na koženém může plně vnímat to, co ho právě učím, aniž by měl milisekundové výpadky, které vedou k otázkám ze strany psa. Nebo o tomhle ani nevíš? Odpověz.
Další věc, pokud potřebuji psa přidržet za obojek na krátko, je jakýkoli kovový obojek pod rukou značně nepříjemný. Tvrdím, že vodítko má být příjemné jenom mně a obojek psovi a mně, protože jsou situace, kdy pod něj strkám svoje ruce. Není nad "slastný" pocit v kostech, když držíš psa za škrťák na krátko a pes se ti otočí do protisměru, nejlépe dvakrát ...
Těch problémů se škrťákem je ve skutečnosti mnohem víc.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 13:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 01. čer. 2010 10:14
Příspěvky: 36
Bydliště: Praha
Ano, děkuji, ty nevýhody už jsme si tu mnohokrát zopakovali. Asi si myslíte že jsem hodně blbá, že mi to opakujete pořád dokola. Ale klidně ještě jednou:)

Co mě zajímá, je vaše řešení:

- místo trestání (škubnutí škrťákem) pouze fyzicky manipulovat se psem (Essi), případně ovládat na dálku (Artemis)
- při výcviku netrestat

Takhle jste to mysleli?

Ad. Baddy a Fredy: Pardon, je to ode mne drzé zmínit je tu. Nicméně trvám na tom, že v jejich světle poněkud bledne uvěřitelnost v tvé ovládání psů a vlků na dálku. Do tohoto argumentu je naprosto nesmyslné zamotávat moje (ať už jsou jakékoliv) zkušenosti.

_________________
Rakša.Čertík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 13:48 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Zopakujeme si to ještě jednou, teda:
- proč trestat, proč není podle tebe lepší to psovi vysvětlit a naučit ho to tak, aby požadavek s radostí splnil a nemusím ho trestat?
Proč, když už se podle tebe výcvik bez trestání neobejde, mám trestat škubnutím za krk na stahováku, které z výše uvedených důvodů nemohu technicky ani metodicky dokonale načasovat. Proč se psem škubat, když mohu sáhnout do kožichu, použít hlas (nemusím a taky nebudu řvát) a mám spoustu dalších možností? Proč je podle tebe stahovák a trestání psa při výcviku nezbytné? Ptám se tě také už po několikáté. Jak dokončíš učení Sedni s tím pamlskem? Protože to, co jsi popsala, prostě není celé. Jaké metodické hrubé chyby vidíš v té citaci, co jsem sem dala? Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 14:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 25. pro. 2008 03:29
Příspěvky: 539
Bydliště: Praha / Rabštejnská Lhota
Hanko trochu OT, ale nauč psa povel "Běž, vypadni, uhni atd." po dobrým. A ještě aby tvůj požadavek plnil s radostí.

Píšeš o šáhnutí do kožichu a srovnáváš se škubnutím stahováku... většinou mi přijde rychlejší nebo aspoň stejně rychle si škubnout vodítkem než nahmátnout dobře psa.

Já stahovák nezavrhuju, ale použil bych ho až kdybych musel. Přijde mi dost rozdíl mít psa naučenýho chodit na koženým obojku a když není po ruce, tak mu dát řetízkáč na nestahování, než když je pes (jak je dneska běžné vidět) voďen (i o tom se dá polemizovat kdo koho vede) na stahováku a pes stejně táhne div se neuškrtí. Potom když třeba řetízek praskne a takový pes když dostane jako náhradní kožený obojek, tak má majitel psa co dělat, aby ho vůbec udržel.
Zkrátka stahovák by měl mít asi jiný účel, než na co se dneska často používá, o ostnáči nemluvě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 14:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Povely Běž, Uhni, Vypadni jsou povely používané při výcviku psa?? Mimochodem, tyhle povely jde naučit po dobrém úplně normálně.
Mně zase připadá lepší sáhnout do kožichu, protože tím, kam sáhneš, jakou intenzitou, kdy sáhneš, psovi napovíš, směruješ ho tam, kam potřebuješ. Škubáním ho nesměruješ kam, jen ho trestáš. Když už teda škubat chceš, na co k tomu potřebuješ zrovna stahovák?
Jsem zvědavá, co mi Czertice odpoví.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 14:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 25. pro. 2008 03:29
Příspěvky: 539
Bydliště: Praha / Rabštejnská Lhota
Hanko nemluvila jsi o výcviku, ale požadavcích :wink:
Jinak pro mě je to povel celkem důležitej v normálním životě a je to cvik, tak pro mě to prostě patří k výcviku. Když byl pes na zahradě, tak ani ne, ale teď když ho máme doma, tak má věčně tendenci překážet. Můžeš mi tedy napsat, jak ho to naučíš po dobrém a aby tento povel plnil s radostí?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 14:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
O výcviku psala Czertice.

Pro mě je výchova důležitější než výcvik, je praktičtější pro běžný život se psem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 15:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
tak zrovna "vypadávací" povel určitě škrťákem učit nebudeš, nejvíc tady napoví intonace, pomůže i gesto, lehké přišlápnutí překážejícího psa,...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 15:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 25. pro. 2008 03:29
Příspěvky: 539
Bydliště: Praha / Rabštejnská Lhota
Samozřejmě, reagoval jsem na
Essi píše:
Zopakujeme si to ještě jednou, teda:
- proč trestat, proč není podle tebe lepší to psovi vysvětlit a naučit ho to tak, aby požadavek s radostí splnil a nemusím ho trestat?


Essi píše:
Povely Běž, Uhni, Vypadni jsou povely používané při výcviku psa?? Mimochodem, tyhle povely jde naučit po dobrém úplně normálně.


Proto se ptám "Jak na to?" Někde pomůže gesto, někde intonace a někde ani to lehké přišlápnutí psa ne... proto je potřeba ho párkrát projít, aby si to spojil, ale to mi zrovna nepřijde jako po dobrém. A to je právě to, co jsem chtěl naznačit... že všechno naučit po dobrém, aby to pes dělal ještě radostně nejde, nebo aspoň ne u každýho psa a každého cviku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 15:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
To psala Petra, ne?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 15:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 25. pro. 2008 03:29
Příspěvky: 539
Bydliště: Praha / Rabštejnská Lhota
Popiš mi to ty svými slovy jak bys to učila Akkona a čistě jenom po dobrým. Když sem s ním čistě jen po dobrým jednal, tak to bylo ještě horší než teď :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 16:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
To by bylo zatraceně dlouhé povídání. Jak bych to učila Akona teď nebo jak bych ho to učila, kdybych ho měla od mala a byl můj? Protože to je dost podstatný rozdíl a nemá to co dělat v tématu o obojcích. Můžu to poslat skypem, až budu mít čas to sesmolit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 16:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 25. pro. 2008 03:29
Příspěvky: 539
Bydliště: Praha / Rabštejnská Lhota
Jak bys ho to učila teď... myslím, že s povahou jsem stejně moc nezamával, ale jestli si seš jistá, že tebe by plně respektoval a nezkoušel co může a co ne, tak poraď aspoň mně, jak bych ho tohle měl učit jen po dobrým. Je to už mimo téma, ale plynule to navazuje na tvůj názor, že každýho psa naučíš (a potom i upevníš) všechno po dobrým. U nás to byl problém vždycky a styl "jen po dobrým" fungoval dobře... k tomu, aby si vycvičil on mě :wink:
Nechci to na Skypu, klidně založíme nový téma pod čarou. Myslím, že tohle je zajímavý nejen pro mě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 16:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Na jednu stranu jdete do kolen při škubnutí psa na stahováku, na straně druhé se tu radí, při použití stopky, aby si člověk ještě počkal, než pes v plné rychlosti naběhne na konec stopky a takovou si jí narazí, že klidně udělá salto vzad. Mnohokrát je tu zmíněno škubnutí stylem, že pes letí na druhou stranu a najednou tu budeme pracovat s pojmama jako milisekunda při vysvětlení, proč nepoužívat řetízek? Nestačí říct, že s obojkem se musí opatrněji, protože je tenký a psovi může poškodit krk při nevhodném zacházení? Řetízek je i praktickým obojkem, krom jiného nesmrdí a nemusí se tolik prát. Pes s nim může do vody, nezapaří se mu pod ním krk. Ani člověk, co se chystá škubnout psem na koženym obojku to nestihne včas, protože tam zas záleží na délce vodítka a připravenosti psovoda, stejně jako u jakékoli jiné pomůcky. Když slovo trest nahradíš slovem korekce, může klidně jít o ten samý úkon, a k výcviku přece korekce patří, ne? A zas - nebavíme se o tom, že malýmu štěndu urveš palici. Prostě jen označíš, co je dobře a co ne. Když bude stahovák používat hovado, domrví psa úplně stejně jako hovado s koženým obojkem, navíc mu ještě poškodí hrtan. Ty pomůcky špatné nejsou, hovada jsou lidi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 16:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 25. pro. 2008 03:29
Příspěvky: 539
Bydliště: Praha / Rabštejnská Lhota
S tím se dá víceméně jen souhlasit. Jedinej argument, kterej mě napadá je ten, že je preferovanej koženej obojek, protože s ním tu paseku neuděláš tak lehce jako se stahovákem. S ním je lepší pracovat až v momentě, kdy člověk něco ví a umí a tahle poradna je hlavně pro začátečníky. Další důvod je ten, že na to, co a s jakýma psama dělá Ruda, je dle jeho zkušeností nejlepší koženej obojek příslušných parametrů. Osobně si myslím, že tím by měl začínat každej a když zvládá svého psa na něm, tak pak teprve v případě, že je to potřeba k něčemu, tak mu dát řetízkáč.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 17:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Možná pokud člověk používá tu stopku, je určitě lepší dát na krk něco, co psovi nepoškodí hrtan, když to s nim škubne. Stejně jako se píše o tom, že při nácviku Uhni jdeš přes psa a on si to spojí, nikdo nemá pocit, že na psa dupeš a lámeš mu pohorama nohy, pak u použití řetízku by tento nadhled při čtení textu měl být taky zřejmý...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 17:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 01. čer. 2010 10:14
Příspěvky: 36
Bydliště: Praha
Essi píše:
Proč trestat....


Trestám škubnutím na cvičáku například když očichává sousední psy místo aby věnovala pozornost mně. Když na vodítku táhne, kdekoliv. Ve většině případů to funguje jak chci, bez výše popisovaných problémů. Trestám taky hlasem, zatáhnutím za kožich, a podobně, to už jsem také říkala, započítávám to hrdě do své soudnosti, že štěně na škrťáku nedusím, podobně psa když neví za co. Dokončím učení podáním pamlsku a pochvalou, pak jí dám volno. Nic dalšího není potřeba. Také už jsem říkala. O žádných metodických chybách jsem nemluvila. Prosím.

Essi píše:
Běž, Uhni, Vypadni


Prosím (klidně v jiném vláknu) popiš jak na to, bez trestů, mně by se to zrovna hodilo.

Jak taháš psa za srst když je od tebe dva metry na vodítku?

Na cvičáku mi vysvětlovali, že není nezbytný mít stahovák, ale že to ušetří vyškubanou ruku, pokud máš klasický obojek. Paní co příjde s obtloustlým leonbergerem si na pevnym ani neškrtne. (Teda ona si příliš neškrtá ani se škrťákem s ostnáčem, ale už si jí pes aspoň všimne.)

Undertaker píše:
...jak ho to naučíš po dobrém a aby tento povel plnil s radostí?

Přidávám otazník i za sebe.

Gerda píše:
Na jednu stranu jdete do kolen při škubnutí psa na stahováku....hovada jsou lidi.

Souhlasím.

_________________
Rakša.Čertík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 17:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Gerdo zapomeň na milisekundy, on je ten rozdíl v reakci obyčejného obojku a stahováku opravdu velký a u stahováku jde často i slyšet, což mi možná vadí víc než to zpoždění - pes totiž uslyší že přijde škubnutí a prostě VÍ že to škubnutí přijde a on už to nemůže změnit. Jasně, může nedělat to za co si škubnutí vysloužil, ale když už má přijít trest, ať přijde hned a rychle. Je to obdobné s nápřahovými tresty - také je pes potrestán už tím že zvedneš ruku a chceš jej uhodit, samotná rána je trest druhý...

A nebavíme se o jednom škubnutí, bavíme se o systému výcviku, kdy za každou chybu je pes potrestán škubnutím - to by mi vadilo na jakémkoliv obojku.

Ještě k samotnému řetízkáči - podle mých zkušeností je řetízkáč nepraktický, kromě toho že je nepříjemný do ruky (zejména v zimě, brr), tak hodně ničí srst, barví, na dlouhosrsťákovi jsem ho musela z chlupů dlouze dolovat. Raději než kožené mám nylonové. Jsou příjemné do ruky, nepoškozují srst, nikdy jsem jej nemusela v srsti hledat a přitom se pod ním dlouhosrstý vodomil nikdy nezapařil, i když byl v létě v řece každý den skoro celou odpolední procházku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 17:27 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Citace:
protože tam zas záleží na délce vodítka a připravenosti psovoda,

Ale to je u stahováku ještě důležitější, právě pro to zpoždění. Jsou i další, ale zanedbatelná negativa jako vyškubávání srsti, barvení srsti, studenost obojku, cinkání, zranění druhého psa při hře.... Ano, slovo "trest" se může nahradit slovem "korekce", ale jde o tom, jak to člověk vnímá, jako "energii" to slovo vyvolá, s jakou je to slovo použité. Mě osobně korekce zní jako "oprava/vysvětlení", ale trest prostě jako trest, negativní pocit, prostě jen "způsobím bolest, protože je to špatně, ale nc víc tím neřeknu". Když jde o život, tak radši potrestám a to dost bolestivě, než abych mlionkrát něco se snažila vysvětlit podobrém a pes nebo někdo jinej přijde k úrazu nebo o život. A trestat psa proto, že nejde u nohy dle IPO, mi přijde zbytečné. A navíc, pak je to o respektu, o přetažení psa, o naší náladě, o postavení slunce a hvězd (při cvičení).

A jak naučt povel "vypadni" bez použití náslí? Dost podobně, jako naučíš třeba "volno" nebo "vpřed". Takže přes žvanec, míček, klikr.... když máš citlivýho psa, tak přes pohled a intonační navigaci, ale musíš s tím umět sakra pracovat. Jde to, aneb "všechno jde, když se chce a když se ví jak na to" :wink:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 17:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Cvičák a škubání...., vyškubaná ruka, kde jsem to jenom četla?

Tady ale nejde o škubání, ale o to, jak se s tím psem domluvíš líp, bez toho škubání jako takového. Se stopovačkou učím přivolání, ale nepoužívám jí tak, jak píše Gerda, ale jako navigaci.

Ono nejde jen o to, že trestáš sáhnutím do kožichu. Možná je to těžšké pochopit, ale já se snažím tu psát o tom, jak toho psa tou korekcí směrovat k tomu, co je žádoucí. Korekce je oprava, trest je trest. To považuju za dvě rozdílné věci.
V dobách, kdy jsem chodila na cvičák, by lidi dostali vynadáno za to, kdyby měli stahovák zapnutý na stahování. Vysvětlení, proč ne na stahování, tady bylo mnohokrát popsáno.
Pro psovoda je možná stahovák praktický, nemusí se prát - dobře. Pokud máte hladkosrstého psa, zkuste si v tomhle počasí vzít do jedné ruky stahovák a do druhé kožený obojek a jděte tak na 20 minut ven. Příjdete na to, jestli je hladkosrstému psovi příjemnější kůže nebo kov.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 17:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
To je opravdu hodně argumentů proti řetízku, pro mě je důležitý jen jeden - může psa zranit. To, že Eva vnímá slovo trest jako "způsobím bolest, protože je nto špatně a víc tim neřeknu" je její vlastní projekce, kterou nemusí vnucovat každému, kdo slovo trest používá. Když se za trest nebudeš dnes večer dívat na telku, bolet tě to nebude.
A trestat psa proto, že nejde u nohy dle IPO, mi přijde zbytečné - Evo, co to meleš? O ipu a trestání za chůzi u nohy tu snad někdo píše? Překrucuješ, strašně překrucuješ, vytahujete s essi jen ty nejstrašlivější případy a příklady špatnýho použití, neustále tu lidem tvrdíte - používejte svou hlavu, metod a variant je mnoho. Pak někdo přijde s tím, jak to dělá a je to překvapivě BLBĚ, protože to nedělá tak, jak se píše tady. Ale korekce musí být srozumitelná hlavně tomu, kdo ji provádí, aby měl šanci ji provést správně. Pokud mi nejde ovládat psa na dálku, pak to prostě dělat nebudu, ale připnu si na psa šňůru, se kterou, když nevim, co znamená navigovat, můžu srozumitelně škubnout. Jen mi přijdou argumenty k nepoužití řetízku takové nepřesvědčivé, pro mě je tu opravdu jen jeden - může to psa bolet a zranit ho to, když to přeženu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 17:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
nevím ale neumím si představit jak učím psa povel vypadni na m효ček- obvzlástě pokud vím při jakých situacích to použé¨ívám .-))) a přesto mi psi tento pvole zvládaj a dokonce ¨s vysokoneseným ocáskem .-)). ale to už sem OT. jinak většinou souhlasím
ale taky souhlasím s gerdou že pdo slovem trest není vždy to že psu zpusobím bolest- paradoxně psi víc trestám pohledem než tak že jim zpusobím bolest. a hlavně je trrestím ej ¨n ve chvíli kdy vím že to už umí .-)) do té doby jen koriguju

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 17:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
nesouhlasím s tímto:
Gerda píše:
Ale korekce musí být srozumitelná hlavně tomu, kdo ji provádí, aby měl šanci ji provést správně.

Korekce by totiž měla být srozumitelná hlavně tomu na kom je prováděna.

O škubání za chůzi u nohy psala Czertice, já to, zejména ve fázi učení a tak jak to bylo Czerticí popsáno, také neschvaluji. Chůze u nohy se nejlépe učí na pamlsek (hračku) a po krocích. Ne že psa mechanicky seškubu k noze když nezvládá půlhodinové řadovky. Jo, zase extrém, takže jinak - pokud při chůzi musím použít korekci, použiju jednu, udělám ještě dva kroky dobře, pochválím a ukončím. A příště (za chvíli) půjdu o těch pár kroků míň abych mohla psa pochválit při dobrém provedení cviku.,

Co se týká argumentů - s tím praktickým použitím (koupání, špinění) jsi začala ty, já jsem pouze napsala že to vidím naprosto opačně. A k argumentu proti jaksi pořád nebereš tu časovou prodlevu a zdvojený trest.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 18:01 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Gerdo, to, že jsem vysvětlila, jaký já cítím rozdíl mezi slovem trest a korekce, je pouze proto, aby bylo jasné, jak to myslím, a proto se uklidni, já nikomu nic nenutím.
A ano, bolelo mě to, když mi zatrhli televizi, když tam šlo něco, na co jsem už týden čekala. Nicméně u psů tahle forma trestu "nejde" (ano, někdo bere misku, ale pochopí to ten pes?).
A co se týče "chůze dle ipo" tato diskuze s čerticí začala, pokud si dobře pamatuju, že trestá psa škubnutím na řetízkáči při chůzi u nohy na cvičáku. Když chce, aby to nějak přesně vypadalo, protože v běžným provozu mi je fuk, jestli jde lopatkou před nebo o kus za mojí nohou nebo pokud při chůzi má čumák zapíchlej v zemi a čuchá si. A nevytáhla jsem tu jeden jedinej strašlivej příklad, pokud ano, cituj. Asi nečteš, ale jedeš "stále tu svojí", ještě můžeš začít s tím, že tu řikáme, že cvičák je špatnej.

Citace:
en mi přijdou argumenty k nepoužití řetízku takové nepřesvědčivé,

V tom případě ti i nápřahové, vícenásobné tresty přijdou ok?
Citace:
Pak někdo přijde s tím, jak to dělá a je to překvapivě BLBĚ, protože to nedělá tak, jak se píše tady.

Aha, v tom případě, když sem někdo napíše, že psa vzal novinama přes zadek, když přišel domu z práce a našel před dveřma louži, tak to máme mlčet, protože to on tak dělá?

"My" jsme vypsal spoustu negativ spojených se stahovákem, napište sem ta pozitiva, prosím - pozitiva při výcviku, když je stahovák zaplý na stahování.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 18:17 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Omlouvám se, že píšu ještě jeden, ale zapomněla jsem...
Citace:
může to psa bolet a zranit ho to, když to přeženu.

Proboha, tohle tu snad nikoho, krom tebe nenapadlo, že by tu četrice (nebo někdo jnej, myslící), mohl za ten řetěz rvát tak, aby psu zhmoždil nebo přerazil tracheu. Pokud je to pro tebe jedinej argument...potěš... to mi přijde jako "nesmím si vzít kanady, abych až do toho psa budu kopat, mu nezpřerážela žebra...."

A teď mě klidně nařkni z překrucování, přehnala jsem to, vím, ale přesně takovej mam pocit z tvé poslední věty. Fakt si mě vytočila....

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 18:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Petra píše:
Korekce by totiž měla být srozumitelná hlavně tomu na kom je prováděna.

Tím, kdo jí nerozumí? Kdo trestá/kárá, musí vědět, co dělá.

Petra píše:
A k argumentu proti jaksi pořád nebereš tu časovou prodlevu a zdvojený trest.

prodleva časová (v řádech milisekund?) závisí na schopnosti toho, kdo korekci provádí, zdvojený trest tam nevidím....

Eva Štemberová píše:
pokud si dobře pamatuju, že trestá psa škubnutím na řetízkáči při chůzi u nohy na cvičáku. ,

hele třeba jen koriguje...:-)))))

[quote="Eva Štemberová"]Asi nečteš, ale jedeš "stále tu svojí", ještě můžeš začít s tím, že tu řikáme, že cvičák je špatnej.[quote]
ne, celý to nečtu, takže je klidně možný, že sem začátek s chůzí u nohy přehlídla, v tom případě se omlouvám, nicméně s tim klidně začít můžu, protože to tvrdíte velice často....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 18:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
pokračování:
Eva Štemberová píše:
Aha, v tom případě, když sem někdo napíše, že psa vzal novinama přes zadek, když přišel domu z práce a našel před dveřma louži, tak to máme mlčet, protože to on tak dělá? .

Ne, to si pochopila blbě.

Eva Štemberová píše:
"My" jsme vypsal spoustu negativ spojených se stahovákem, napište jsem ta pozitiva, prosím - pozitiva při výcviku, když je stahovák zaplý na stahování.

Tak hele, kdyby ty si zase trošku četla, mohla bys vědět, že když někdo píše, že mu vnucujou na cvičení řetízek a že on ho nechce, vždycky píšu, ať se na lidi vybodne a dá si na psa, co chce. Já se psem na stahováku necvičim, osobní zkušenosti ti teda nenapíšu. Napíšu ti ale, že stahovák na stahování se při cvičení nepoužívá, za to by tě ze cvičáku hnali a na zkouškách to tak zaplý mít nesmíš vůbec. S řetízkem cvičí, aby cvičil s tím, s čím bude cvičit na zkouškách.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 18:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Eva Štemberová píše:
Fakt si mě vytočila....

tak promiň, ty mě ne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 18:45 
Offline

Registrován: úte 28. črc. 2009 12:14
Příspěvky: 28
Bydliště: Velká Bučina
Musím souhlasit s Gerdou. Záleží na tom, kdo je na konci vodítka, kde není karabina. Když je někdo hovado nadělá škodu i s koženým obojkem.
Já sama mám dva bělouše, 4 letýho a půlroční štěně. Malej už měsíc cvičí na řetízku, který je vždy zapnut na nestahování, takže korekci mi nebrzdí stahování.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 18:49 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Czertice, jak máš připlé vodítko na obojek?

Gerdo, pokud není obojek zaplej na stahování, tak tahle diskuze nemá vůbec cenu. V týhle diskuzi, což je snad poznat z vyjmenovaných negativ, se bavíme o stahováku, tzn o zaplém vodítku tak, aby se povolil a čertice, podle tohoto taky - ne o materiálu jako takovém.

Citace:
Stahovací obojek používám:
Na cvičáku nám taky bez otálení změnili polostahovák na stahovací s takovejma podlouhlejma okama, že to míň trhá chlupy než běžnej řetízek a má větší "kousací" efekt než polostahovák. Jejich argument se mi jako začátečníkovi zdál logický:

Škrťákový škubnutí mi cvičitel vysvětlil vypadá tak, že tím prudce trhnu a zase úplně povolím, a během cvičení má pes být na úplně volném obojku a prověšeném vodítku,

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 18:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. lis. 2008 11:45
Příspěvky: 2873
Bydliště: Řiťka
Czertice píše:
Trestám škubnutím na cvičáku například když očichává sousední psy místo aby věnovala pozornost mně. Když na vodítku táhne, kdekoliv. Ve většině případů to funguje jak chci, bez výše popisovaných problémů.
Tohle už jsem viděla řešit mnoha jinými způsoby, než cukáním psem na vodítku (úprava psa do požadovaný polohy nohou, úkrok do strany nebo dozadu s připoutáním pozornosti psa...).
Ono tu podle mě jde zčásti o to, že ne vždy, když pes dělá něco špatně, je na místě ho trestat. A tohle jsem prosím pochopila až tady, a kdyby mi to řek někdo dřív, ušetřil by mi tím pár problémků... A ten stahovák tomuhle černo-bílýmu přístupu hrozně svádí. Škubnutí stahovákem je opravdu jen jednoúčelový, k ničemu psa nenavede, zatímco když ho štípnu do boku, zatahám za ocas, přišlápnu packu, udělám čelem-vzad... pes se ocitne tam, kde jsem ho chtěla mít, a je vymalováno.
Určitě se toho tou kontrastní metodou dá naučit dost a asi se to taky dost liší podle plemene. Ale myslím si, že jsou věci, který s pomocí stahováku prostě nezvládneš (např. jak se chovat když má pes z něčeho strach) protože tě furt bude svádět k metodě cukr-bič.
Ad pani s leonbergrem: je to jen příklad nevhodně vybranýho psa, ne argument pro blbou metodu.

_________________
I pád na hubu je pohyb kupředu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 19:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 01. čer. 2010 10:14
Příspěvky: 36
Bydliště: Praha
[/quote] Tohle už jsem viděla řešit mnoha jinými způsoby...[/quote]

Svůdný černo-bílý přístup? Paní si blbě vybrala psa, takže co - může se jít picnout? Jak psu připínám vodítko?
Ještě třeba můžeme řešit jakou má to vodítko barvu a jestli tou barvou nezpůsobim psovi trauma.

Hele tohle nemá smysl.
Mějte se hezky!

_________________
Rakša.Čertík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stahovací obojek
PříspěvekNapsal: ned 26. zář. 2010 19:09 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Citace:
Jak psu připínám vodítko?

No tak sorry, že se ptám, jestli na stahování, jak jsem myslela doteď, nebo jestli jsem tě pochopila blbě a potom by se tahle "výměna" mohla smazat.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 253 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!