Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 20:45
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nedokáže si v noci odpočinout
PříspěvekNapsal: stř 18. úno. 2015 14:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 08. srp. 2011 13:04
Příspěvky: 177
Bydliště: Rochlov 87
Ahoj všichni.
prosím o radu ohledně chování mé fenky NO, cca 11 let, celý život týraná, mám ji 7 měsíců.
Nedokáže si v noci odpočinout a lehnout. Mezi 22 - 23.00 vstává z pelíšku a chodí ke dveřím, po místnostech sem a tam. Když ji pustím ven, tak tam dlouho stojí a zase pochoduje sem a tam a chce zase domů. Jakoby nevěděla, co chce. Nechci ji v zimě nechávat celou noc venku ( je stará a nemocná), tak ji pustím ven na pár hodin a pak v noci vstanu a vezmu ji zase domů. Uspávám ji a ona stejně zase vstane a chodí. Ona je pak strašně unavená a sotva se vleče a usne tvrdě, když vstávám do práce. Ale to pak už za hodinu musí ven, když odjíždím. Doma ji nechat nemůžu, když jsem v práci, pokadí se tam a rozšlape to.
Brala 2 měsíce Bachovky, protože měla stres a spací můry, takže nedokázala doma usnout ani ve dne. To je už v pořádku. Přes den spí spokojeně v pelíšku. Je už docela sebevědomá a docela tvrdohlavá.
Na procházky chodíme i s mojí druhou mladší fenkou a to ji moc baví. Ráda běhá, když má dobrý den.
Jsem z ní už nešťastná a nevyspalá a je mi líto, že je tak unavená. Přes víkend spí skoro pořád. Neměl by někdo nápad na nějakou alternativní metodu, jak ji uspat, aby si odpočinula ?
Moc děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nedokáže si v noci odpočinout
PříspěvekNapsal: stř 18. úno. 2015 18:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
večer pořádně vyvenčit a pak uvázat nebo strčit do klece, tak aby nemohla vyšilovat. Případné protesty pokud možno ignorovat nebo utnout. Prostě nastolit režim, který chcete.
Ale jinak - není jí doma vedro, když je jinak celý den venku?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nedokáže si v noci odpočinout
PříspěvekNapsal: stř 18. úno. 2015 22:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 08. srp. 2011 13:04
Příspěvky: 177
Bydliště: Rochlov 87
Díky. ale je to týraný pes. Tu rozhodně nemůžu uvázat, nebo dát do klece. Jsem ráda, že jsem jí z té letargie dostala. Takže tudy cesta nevede. A utahat starého psa s bolavýma nohama a enormně zvětšeným srdcem sice jde, ale ona to nezvládne.
Potřebuji ji dát do klidu :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nedokáže si v noci odpočinout
PříspěvekNapsal: stř 18. úno. 2015 22:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Naše Hanýnka měla to samý. Taky týraný pes. Vyřešili jsme to sérií rituálů před spaním (žrádlo, venčení, procházka na zahradě) a poté, co se zhaslo, se jí už nikdo nevěnoval. Asi za měsíc si zvykla, že s náma už nic není a začala usínat.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nedokáže si v noci odpočinout
PříspěvekNapsal: stř 18. úno. 2015 22:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Vydržela 11 let týrání, proč by nevydržela pár nocí na vodítku? To že byl pes týraný znamená, že se jede jak on píská? Vašek taky neměl lehký život, no a? Jasně, nevím jak a jak moc kdo ublížil té vaší, ale nějaký způsob jak ji donutit dělat co chcete jistě najdete.
Nepsala jsem o utahání, ale o pořádném vyvenčení - aby (moc) nehrozilo, že se podělá pod sebe, nebo že pochoduje kvůli potřebě. Nevím v kolik krmíte, chce to alespoň 2 hodiny před posledním venčením.
Klidně dejte další kolo bachovek.
A opravdu zkuste popřemýšlet o těch teplotních výkyvech, když je přes den venku, to mi v tom současném počasí moc nesedí. Přes víkend ji máte vevnitř? Má venku teplou boudu? Spí v ní?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nedokáže si v noci odpočinout
PříspěvekNapsal: čtv 19. úno. 2015 06:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Já jsem pár nocí musela spát na gauči v kuchyni, Hanýna měla vodítko a to jsem si uvázala na zápěstí, abych ji donutila necapkat po celé místnosti. Taky to zvládla. Koneckonců, bylo to pro dobro všech. Ona měla přehozený denní rytmus, což je průvodní znak hyperaktivity, možná se to týká i té vaší. Vrácení do správného módu může pomoci překonat i to.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nedokáže si v noci odpočinout
PříspěvekNapsal: čtv 19. úno. 2015 08:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 08. srp. 2011 13:04
Příspěvky: 177
Bydliště: Rochlov 87
Díky všem za odpovědi. Je to s ní složitý. Po 2 měsících trochu zavrtěla ocáskem, měsíc jsem ji učila na pelíšek. Přes den nemá problém spát, teplotní výkyvy ji nevadí. Naopak v noci se netopí, takže je doma chladněji. Krásnou boudu máme, ale jen na parádu. Nechce v ní být. Nechce být někde izolovaná, sama a tak.
Přitom spí v jedné místnosti i s druhou fenkou, která je pro ní vzor.
Kdybych spala s ní, tak cestovat nebude, ale to bohužel nejde zařídit.
U ní nezáleží na tom, jestli je vyvenčená nebo ne. Na procházkách nekadí. Alespoň jsem ji odnaučila čůrat za chůze, už si čapne na bobek. Kadí ale za pochodu. Když to na ní přide, tak prostě bobky padají. Klidně i během tvrdého spánku.
Několik let prý byla hlídací pes v nějakém objektu, tak jestli to nemá obrácený.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nedokáže si v noci odpočinout
PříspěvekNapsal: čtv 19. úno. 2015 10:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
ikdyž jí je 11 taky bych volila bud klec nebo úvaz, plus aktivitu přes den. jeslti hlídala 8let na obejktu je zvyklá přes den spát a v noci aktivizovat vy to potřebujete obráceně tudíž přes den aktiizovat a v noci spát. což omezení pohybu v noci dočasně určitě zajistí- at je to kotec nebo uvaz či klec a možná i na pár nocí si lehnout k ní. a přes den když je venku muže chodit po zahradě a hlídat. ideální by bylo se jí chviličku v tomhle věnovat- prodlouženej víkend nebo tak. ty bachovky bych taky klidně ještě zopakovala

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nedokáže si v noci odpočinout
PříspěvekNapsal: čtv 19. úno. 2015 10:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 08. srp. 2011 13:04
Příspěvky: 177
Bydliště: Rochlov 87
Ideální by bylo se jí chviličku v tomhle věnovat- prodlouženej víkend nebo tak. ty bachovky bych taky klidně ještě zopakovala[/quote]

Díky. Už začínám uvažovat, že na pár dní přestavím obývák a budou obě holky spát vedle mě a babču si vezmu na vodítko :) Ale budu asi muset poslat manžela do lázní - aby to přežil :)
Jen se bojím ještě její větší fixace na mě. Takhle je to ocásek, když mě nevidí, tak mě hledá.

Jinak přes den má pohybu dost. Pronásleduje tu maldší fenu, honí ji, pak mají společnou prochajdu a večer taky.
Jenže to se pak strašně vleče, jak už nemůže chodit.
Vždy si myslím, jak je unavená a bude spát jak zabitá. To vydrží do 22 - 23 a tím to končí.
Zrovna dnes jsem zase KO.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nedokáže si v noci odpočinout
PříspěvekNapsal: pát 20. úno. 2015 01:18 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
Souhlasím s Petrou. Dokud jí to bude umožněno, bude to dělat. Takže jí to zatrhnout. Povelem, úvazem k topení nebo k tvojí ruce, je to jedno, klecí, jakkoli... Když má jistý ten čas, tak cca půl hodiny předem jí vzít a unavit jí - psychicky, vyvenčit a v ten čas, kdy to začíná dělat, zhasnout a jít spát. Klidně jí dát na okus sušené ucho. A zapracovat na té nesamostatnosti. Protože mi přijde z toho, jak píšeš, že s tím nic neděláte a že jste se s tím smířili. A tak jí v tom podporujete, třeba nevědomky a tím se to zhoršuje.

A popravdě, myslím, že až budeš opravdu unavená a vyčerpaná, dáš jí dost srozumitelně najevo, že chceš spát a at je zticha.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nedokáže si v noci odpočinout
PříspěvekNapsal: pát 20. úno. 2015 07:01 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Takřka úplně stejný problém jsem tu řešil před více než rokem. Byla to také starší zachráněná fenka s přepnutým režimem den-noc a stejnými projevy. Hodně pomohla akupresura, kde jsem zvolil body pro tzv. zklidnění ducha. Paní majitelka zmíněné fenky si jejich účinnost nemohla vynachválit. Bude tě to stát jen jeden výlet sem na individuálku. Pak už se vyspíš.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nedokáže si v noci odpočinout
PříspěvekNapsal: pát 20. úno. 2015 08:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 08. srp. 2011 13:04
Příspěvky: 177
Bydliště: Rochlov 87
Děkuji všem za rady a Rudovi za spásný nápad.

Akupresuru bych ráda zkusila. Zkusím vymyslet termín a ozvu se.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!