Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 16:01
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 127 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dvě dámské smečky
PříspěvekNapsal: ned 12. úno. 2012 13:33 
Offline

Registrován: ned 12. úno. 2012 12:11
Příspěvky: 2
Bydliště: Vysočina
Mám doma dvoučlennou smečku, dvě fenky z jednoho vrhu, středně velké. Perfektně fungují, bez jakýchkoli potíží.

Teď jsem poskytla zatím dočasný azyl bezdomovečkům - taky smečka, dvě fenky, malé kříženky. Delší dobu pobíhaly bezprizorně (ale pořád spolu), naučily se svobodnému životu.
Zatím je mám odděleně od mých psic, musela jsem řešit rychle kvůli mrazům.

Máte někdo zkušenost jak přesně postupovat, kdybych chtěla ze dvou smeček udělat jednu?
Při setkání na zahradě se na sebe dívaly nedůvěřivě, trochu vrčely. Dominantní fenka nové smečky se pak snažila vyskočit na moji dominantní fenku. Cenily zuby, ale nešly do kontaktu, zarazila jsem je v počátku.

Jak dál? Seznamovat po jedné? Novou fenku na vodítko? Nebo úplně jinak?
Díky předem, Amálka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: úte 14. úno. 2012 14:59 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Než začneme řešit detaily, rád bych věděl, co si představuješ pod pojmem "dominantní".

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: sob 18. úno. 2012 10:10 
Offline

Registrován: ned 12. úno. 2012 12:11
Příspěvky: 2
Bydliště: Vysočina
Díky, pokusím se popsat.

Dominantí moje doma - myslím dominantnější z těch dvou, tedy první jde k misce (i když má každá svojí misku, druhá někdy čeká a pak se jde teprve najíst), první vchází do dveří (druhá jí vždycky pustí), při tulení se snaží dostat se ke mně blíž a druhou odstrčit, když ke mně obě běží pomazlit se, odblokuje tu druhou, aby se ke mně nedostala. Samozřejmě jsou situace, kdy to neplatí (na vodítku tahá ta druhá, o míček se rve ta druhá). Ale ve vztahu k cizím pejskům je vždy ostřejší ta, kterou považuju za dominantnější. Ta druhá jen vrtí ocasem a má ráda každého.

z těch nových dvou - kam jde větší, malá za ní cupitá, malá se dala dobře chytit, větší byla přechytralá a dalo to zabrat, pokud dostanou jednu misku, velká se vždycky nají první. A při setkání s mýma psicema tahle větší skákala na záda mojí fenky a vrčela.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: pon 20. úno. 2012 19:07 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Co se týče domácích, nehovořil bych o dominování, ale jisté drzosti. U těch druhých zase o výši sebevědomí. Stačí té s nižším sebevědomím dát více času v resocializaci a začneš hovořit o tom, že je dominantní, jelikož ta druhá s ní ztratí krok. Dominantní = dokonalý Ředitel, a to do posledního detailu, který si dokážeš představit, ne že někdy je a někdy není.

Dobrá, teď k věci. V prvé řadě by vyfasovali couračky (permanentně připnuté vodítko na hladkém nestahovacím, nepovolujícím se obojku, více viz. zdejší vyhledávač) slovo permanentně znamená 24h/d. To proto, aby se dalo včas zasahovat do případných chyb. Platí pravidlo, kdo je hodný, má přednost před nehodným, ať je to kdokoli, nebo jaké měl dosud výhody. Co řeknu, řeknu jenom jednou. Není čas na diskuse a hlavně pes nemá na diskuse nárok, protože složenky neplatí a poštu také nevyřizuje. Změnu pravidel, pozic nebo jakýchkoli drobných zásahů provádím v desetině vteřiny podle toho, o co si pes řekne. Tím nemyslím, že by měl dostat vše, o co si řekne, pokud s tím nesouhlasím. Matematiku do dvou umí každý živý tvor na této planetě, tedy i pes. Jde o to, jak se psu nastaví.
Tohle všechno a mnohem víc popisuji ve svých třech knihách, kde to kompletně popsané.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: zoznamenie psov
PříspěvekNapsal: stř 18. črc. 2012 22:41 
Offline

Registrován: pon 16. črc. 2012 22:05
Příspěvky: 2
Bydliště: Vavilovova
dobry vecer, mam otazku,pisal som uz aj p.Desenskemu na FB a poslalmi link na tuto poradnu ale bud zle citam alebo som to prehliadol ale odpoved som nenasiel..jedna sa o toto..mame dvoch asi 2rocnych krizencov a na zahrade rocneho krizenca psa velkeho plemena ale neviem urcit akeho :-).. psik zo zahrady nema nijaky vycvik,nikto sa mu nevenoval,mal spolocnika NO asi 12r ktory ho ale zacal pri krmeni napadat az to dopadlo tak ze psy su oddeleny kazdy na zahrade svojho majitela, skusili sme ich zoznamit s nasimi ale prvy kontakt dopadol velmi zle..psika zo zahrady som dal na voditko vysiel von kde par desiatok metrov od zahrady cakala priatelka s tymi nasimi ze ich zoznamine mimo teritoria Nera(zo zahrady) hned ako sa zbadali tak sa spustil stekot na oboch stranach ,nera sa mi podarilo celkom ukaznit a snazil som sa tocit od nasich aby ich nevidel a bolo to v pohode pokial si ich nevsimol,je mi jasne ze nero potrebuje spoznat aj zivot iny ako vybeh v zahrade a spoznat svet za plotom ale rad by som nejako docielil aby sme na zahradu mohli chodit aj snasimi. moze byt problem ze som nera viedol ja ako pan tych dvoch?ze by nejaka ziarlivost?..ten nas domaci totiz zacal tak stekat az sa zadusal taky amok som u neho este nevidel. idemi hlavne o to ako docielit aby mohli na zahrade fungovat pekne spolu....dakujem za odpoved a za vas cas..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: sob 21. črc. 2012 17:35 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
dracik81 Rudo ta odkazal na poradnu, pretoze tu najdes odpovede, staci pohladat, nez napises otazku, ktora tu uz riesena bola, co je uvedene aj v registracnych podmienkach poradne.

Nad zoznamovanim nesocializovanych a neovladatelnych psov by som rozmyslala az po vyrieseni socializacie, respektu a ovladatelnosti.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: sob 21. črc. 2012 20:57 
Offline

Registrován: pon 16. črc. 2012 22:05
Příspěvky: 2
Bydliště: Vavilovova
Nad zoznamovanim nesocializovanych a neovladatelnych psov by som rozmyslala az po vyrieseni socializacie, respektu a ovladatelnosti.[/quote]
ospravedlnujem sa ak som si odpoved na moju otazku nenasiela le precital som celu subporadnu ktoru mi pDesensky poslal,bud som to prehliadol alebo som si neuvedomolze to je riesenie aj pre mna..takze sa budem snazit zvladnut najskor toho zo zahrady,nemam nanhovelacasu ale po 4 asi polhodinovych prechadzkach mi pride ze sa lepsi(niesom ale odbornik) a buduci rok teda skusime to zoznamenie...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: ned 22. črc. 2012 10:13 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 20:53
Příspěvky: 928
Bydliště: SR Jablonica
dráčik podľa popisu bude treba zapracovať na všetkých troch.

_________________
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré, aj zlé. Skôr, ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový pes ve smečce
PříspěvekNapsal: úte 12. úno. 2013 11:35 
Offline

Registrován: pon 11. úno. 2013 15:19
Příspěvky: 1
Bydliště: Přerov
Zdravím, k fence Attile (6 let, kříženec staford/bígl), osvojená před 4 roky, jsem si vzala z útulku psa Denise (6 let, německý ohař). Venku si ho nevšímá, ale jakmile překročíme práh bytu, dává mu najevo, že ho tady nechce. Pročetla jsem si rady a když jsou pod dohledem, nejsou sice kámoši, ale nevyjiždí po něm, někdy i leží společně na jednom pelechu (každý ovšem na jiném konci). Attila je občas uražená, ale já jí podlízat nebudu, jen proto, že tady byla první. Denise také nezvýhodňuji, že je chudáček z útulku. Problém je, když jsou mimo můj dohled, Attila pochopila, že já tady Denise chci, tak se ho snaží, když se nedívám, možná donutit, aby odešel sám. Všimla si, že když po něm vyjede, on se jí bojí, což jí zvedne sebevědomí a terorizuje ho ceněním zubů a vrčením přímo u jeho hlavy, přičemž on od ní hlavu odvrací a dívá se dolů, nevím, jestli by byla schopná mu ublížit, jen aby se ho zbavila. Denis se pak běží schovat za mnou, já ho nechci litovat ani chlácholit, abych ho ještě víc nestresovala, snažím se mu vysvětlit, že se nic hroznýho neděje a že si jí nemá všímat, Attile řeknu, že tohle dělat nebude a pošlu ji na místo, ona poslechne a nechá toho. Prosím tedy o radu, co dělat, aby ho nešikanovala, když jsou mimo můj dohled. Attila si možná myslí, že když tam nejsem já, přebírá ona místo toho, kdo může něco diktovat. Když nejsem doma, musím je tedy mít každého zvlášť. Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Rozšíření smečky
PříspěvekNapsal: pon 05. srp. 2013 14:53 
Offline

Registrován: ned 28. črc. 2013 08:48
Příspěvky: 2
Bydliště: HK
Máme dvou a půl letou fenku výmara. Je poslušná, vychovaná, dobře socializovaná. Pořídili jsme si k ní ještě štěně, také fenku, stejného plemene. Přivezli jsme ji včera večer (bylo to ze zahraničí, tak nešlo ovlivnit příjezd a přijet ráno aby si mohly spolu zvyknout). Včera na ní občas zavrčela, dneska kolem ní chodí jako by ani nebyla. První dostává žrát starší fena, je "upřednostňována",.... chováme se tak, aby se pro ní co nejméně změnilo (skoro nic). Je to takhle "normální" a zvyknou si na sebe?? Nebo mám udělat něco jinak??


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšíření smečky
PříspěvekNapsal: stř 07. srp. 2013 07:55 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jezek píše:
...První dostává žrát starší fena, je "upřednostňována",.... chováme se tak, aby se pro ní co nejméně změnilo (skoro nic). Je to takhle "normální" a zvyknou si na sebe?? Nebo mám udělat něco jinak??
Tento postup není správný. Upřednostňuji ty, kteří se mnou spolupracují a je mi jedno, kdo byl doma dřív, kdo je starší a podobně.
Pro lepší pochopení uvedu příklad. Budete mít firmu a přijmete nového mladého zaměstnance, který vám jde na ruku a bez řečí udělá i jakoukoli práci navíc. Budete upřednostňovat starého zaměstnance, který je u vás sice déle, ale neudělá hodinu přesčasu navíc, pořád remcá a má svou práci "na háku", anebo toho mladíka, který si o přesčasy i sám řekne?
:wink:

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšíření smečky
PříspěvekNapsal: stř 07. srp. 2013 08:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
když sme domů k feně přivedla první štěně nemluvila s ním tři týdny bylo mi to ejdno at si s ním nemluví ale nesměla bejt pruderní, štěně logicky ptořebuje víc péče takže měla prostě smůlu a vše se přizpusobovalo štěněti. u druhýho už jí to trvalo jen týden a ted jsou největší kámoši

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšíření smečky
PříspěvekNapsal: čtv 08. srp. 2013 08:30 
Offline

Registrován: ned 28. črc. 2013 08:48
Příspěvky: 2
Bydliště: HK
tak se holky po třech dnech samy srovnaly a už se kámošej a hrajou si...najednou změna jak mávnutím kouzelnýho proutku.
přivezli jsme malou v neděli a od včera jako by bylo všechno úplně otočený..najednou si spolu hrajou a jsou kámošky, takže "problém" vyřešen :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Rozšíření smečky o fenku
PříspěvekNapsal: pon 02. pro. 2013 18:48 
Offline

Registrován: pát 25. říj. 2013 11:53
Příspěvky: 2
Bydliště: Nový Malín
Dobrý den,
máme 2,5 letého jorkšírského teriéra. Popsala bych ho jak jedináčka, který je zvyklý na to mít všechnu naši pozornost. Je to pes poslušný, spíše bázlivý.
Nyní jsem si k němu pořídili fenku hovawarta. Už je u nás třetí den. Zatím nenastaly žádné velké problémy.
Fenka je jen příliš divoká a hlasitá a pes asi neví, jak si s tím poradit.
Fenka psovi vlezla do pelechu - od té doby v něm pes nechce spát a spí raději na pohovce v jiné místnosti než spíme my s fenkou.
Při krmení fenka rychleji sežere své žrádlo a jde ke žrádlu našeho psa. Ten na ní sice několikrát zavrčí, ale stejně pak odejde a nechá ji žrádlo dojíst. Stejně je tomu tak i s hračkami. Fenka přijde a psovi hračku sebere.
Fenka při hře psa kouše a tahá za chlupy. Pes se trochu brání, ale nemá proti ní šanci.
Chtěla jsem se zeptat, jak máme vztah mezi nimi upravovat?
Máme psa před fenkou při hrách bránit?
Jak zabránit tomu, aby si pes připadal kvůli nově příchozí fence odstrčen?
Předem všem moc děkuji za rady.
Barbora


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšíření smečky
PříspěvekNapsal: pát 06. pro. 2013 00:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
No rozhodně bych nenechávala štěně, aby psovi bralo žrádlo. Štěně je už teď mnohem větší, než jork, když už jste si pořídili takhle nesourodou smečku, musíte o to více dbát na to, aby fenka své velikosti nezneužívala. Pejsek se takto právem může cítit špatně. (Taky bych byla nabručená, kdyby mi někdo sežral večeři...) Zkuste prostudovat téma starší pes a štěně, někde tu je. Nevzali jste to zrovna za šťastný konec.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšíření smečky
PříspěvekNapsal: ned 15. pro. 2013 16:31 
Offline

Registrován: pát 25. říj. 2013 11:53
Příspěvky: 2
Bydliště: Nový Malín
Děkuji za reakci.
Systém krmení jsme upravili. Jork už si v klidu může sníst své žrádlo.
Fenku máme zatím doma, ale je určena jako hlídač na zahradu.
Zatím je vztah mezi nimi v pořádku.
Jork už sice nemá celou naši pozornost jen pro sebe, ale vycházejí dobře.
Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál.
Máte nějaké další rady, jakých chyb se vyvarovat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Plánujeme rozšíření smečky
PříspěvekNapsal: čtv 02. led. 2014 17:52 
Offline

Registrován: čtv 16. čer. 2011 18:36
Příspěvky: 2
Bydliště: Praha
Dobrý den všem,

mám téměř 4 letou fenku (táta beauceron, máma labradorka) a ráda bych nám pořídila další členku smečky. Pročetla jsem různé diskuze, nejen tady, a popravdě, chvíli si už myslím, že jsem rozhodnutá stoprocentně pro a poté si přečtu nějakou téměř hororovou historku ala scéna z filmu Amores perros se zápasnickým psem zanechaným ve společnosti "normálních" psů , což mne pokaždé na chvíli "vystřízlivý".
Moje fenka je na mne velmi fixovaná, po celý její život sestává naše domácnost jen z ní a mne. Je zlatá, miluje lidi, ale v osmi měsících ji zdánlivě přátelský pes napadl (přišel s vrtícím ocasem až k ní a pak se jí zakousl do hlavy) a od té doby je tak trochu netykavka. Většina psů se s ní ani nemůže pozdravit čili čuchnout si, fenky povětšinou zvládá, příliš submisivní psi a zejména štěňata často sroluje. Kamarádky a kamarády má, ale potřebuje spíš lidskou, než psí společnost. Nevím, zda nebude lepší, abychom obě zavítaly k p.Desenskému na "diagnostiku" našeho vztahu, než přivedu další pejsku. Děkuji za všechny případné rady či komentáře či navedení na nějaký podobný příspěvek zde (nic takového jsem nenašla, ale možná se tu jen špatně orientuji). Klára&Ruby


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plánujeme rozšíření smečky
PříspěvekNapsal: čtv 02. led. 2014 23:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. čer. 2007 14:36
Příspěvky: 491
Bydliště: Praha 3 - Královské Vinohrady
Fenka má celkem silný socializační problém. Naštěstí je řešitelný. Ale dalšího psa bych určitě nepořizoval dřív, než bude tento problém vyřešen anebo alespoň pod kontrolou. O tom jak na to je tu na poradně několikrát popsáno v příslušných tématech, stačí pohledat a nebo je tu Ruda, jak ho kontaktovat je napsáno na jeho webu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Pridanie piateho psa
PříspěvekNapsal: ned 28. pro. 2014 15:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 11. říj. 2010 11:54
Příspěvky: 4
Bydliště: Košice
Dobrý deň, prosím vás o radu: Starám sa o svorku štyroch psov, ktorým zomrel majiteľ, chodila som za nimi, aj -*keď ešte žil, raz, dvakrát za týždeň, ako kedy.. Teraz sú už asi pol roka "moji", no mám to cca 10 km a som s nimi tak hodinku denne. Vo svorke je cca 10 ročná NO, cca 10 ročná 10kg kríženka a jej "šteniatka" cca 5 ročné - psík a fenka. Všetky fenky sú sterilizované. Teraz ale nastal problém s ich bratom - ďalší psík. Tiež mu zomrel majiteľ, zostal s babkou, ktorú si k sebe zobrali príbuzní, ktorí majú svojho NO a už sa pobili tak, že NO pohrýzol aj svojho pána... teraz ich majú nejako oddelených, teda Bruno je niekde zavretý a chcem ho vziať späť. Odišiel ešte ako šteňa. Predpokladám, že pamätať si ho ako súrodenca asi nebudú... no a potrebujem radu, ako ho začleniť, ako ho priviesť do svorky. Rovno s ním napochodovať do dvora, alebo ich zobrať postupne na vodítku niekam von a skúsiť zoznámiť mimo? Pravdebodobne už cez plot budú na seba zúrivo štekať, ako vždy, keď vidia psa za plotom... :-( Ďalší problém sú sliepky, ktoré sú tiež voľne pustené a neviem, ako na nich bude Bruno reagovať... či ich nebude loviť, nebývam tam a keďže mám malé bábo, tak nemám čas byť tam s nimi dlho... prosím--++, poraďte mi ako na to...

_________________
Ak chceš zmeniť svet, musíš začať od seba.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšíření smečky
PříspěvekNapsal: úte 30. pro. 2014 09:44 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Sladit starší sourozence stejného pohlaví je mnohem těžší než sladit jakékoli jiné psy. Psi mají dobrý čenich, aby poznali, že jsou si krevně hodně blízko. Díky této, na pachu založené chemii fungují jako dva magnety, které se vzájemně odpuzují. Volil bych cestu menšího zla a sehnal mu pobyt kdekoli jinde, protože spolu být o samotě s největší pravděpodobností nebudou moci být.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšíření smečky
PříspěvekNapsal: stř 07. led. 2015 17:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 11. říj. 2010 11:54
Příspěvky: 4
Bydliště: Košice
Ďakujem za odpoveď. Zatiaľ sme pre ňho nešli, je to cca 250 km... Tak to budeme musieť vymyslieť niečo iné :-(

_________________
Ak chceš zmeniť svet, musíš začať od seba.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Dominantní fenka a nové štěně?
PříspěvekNapsal: pon 13. dub. 2015 15:40 
Offline

Registrován: pon 06. dub. 2015 20:41
Příspěvky: 2
Bydliště: Praha
Dobrý den.
Fenka, křížence AST, 6 let, trpí zřejmě úzkostí, tzn. že když odejdu, má 2-3 denní období v měsíci, kdy ničí byt. Někdy to trvá déle, někdy je celý měsíc v klidu. Ale od kastrace, cca rok zpátky, ničí min. Je stále plna energie, hyperaktivní a je vidět, že jí nervíky občas pracujou. Jinak pes k lidem a doma je veselý, poslušný, dychtí po povelu a udělat radost pánovi. Dříve byla milá ke všem psům, neměla s nimi problém. Ale od jisté doby (hárání ve 3 letech) ji začalo otravovat to, že ji někdo očichává zezadu. Ztuhne, nechá psa chvilku čuchat a pak po něm vyjede. Když se pes nechytne, nechá a ignoruje, když ne, je z toho rvačka. Ale spíše na oko. Řve s otevřenou hubou a psa si snaží nahrabat pod sebe. Od té doby jsem se ji snažila separovat od ostatních psů, což byla určitě chyba. Začala jsem chodit s ní ve 4 letech na agility a začala začlenovat opět do psího kolektivu. Ve smečce psy ignoruje, čím dál častěji si s někým s radostí pohraje, ale je trochu drsnější, bohužel si ale občas vybere slabšího jednice a prostě po něm vyjede, jak kdyby se bála o své postavení ve smečce a chtěla si ho vybít na někom slabším. Zasahuji tak, že ji chytnu mezi uši a slabiny a "hodim" ji na zem, kde ji chvíli přidržuji se slovy FUJ. Občas se pak oklepe a dělá, že se nic nestalo, občas se tváří, jako kdybych jí nejvíce ublížila. A k této feně si chci pořídit nové štěně, fenu. Chtěla bych udělat vše pro to, aby až přivedu nové štěně domů, bylo jejich soužití co nejlepší..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dominantní fenka a nové štěně?
PříspěvekNapsal: čtv 23. dub. 2015 05:47 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Wixiee píše:
...jak kdyby se bála o své postavení ve smečce a chtěla si ho vybít na někom slabším.
Jednak se nejedná o smečku, protože s ní nežije a hlavně agrese vůči slabším je šikana, nikoli boj o postavení.

Citace:
Zasahuji tak, že ji chytnu mezi uši a slabiny a "hodim" ji na zem, kde ji chvíli přidržuji se slovy FUJ.
Právě proto je agresivní na slabší a dělá jim v podstatě totéž. Takto se pes opravdu nevychovává.

Citace:
A k této feně si chci pořídit nové štěně, fenu. Chtěla bych udělat vše pro to, aby až přivedu nové štěně domů, bylo jejich soužití co nejlepší..
Dokud se fena nesrovná ve vztahu k jiným psům včetně štěňat, nedal bych jí dobrovolně zničit psychiku dalšího psa, navíc feny.
Tuto situaci po netu nevyřešíte, telefon a optimální čas, kdy mi lze zavolat, je nahoře na této stránce.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Pořízení štěněte
PříspěvekNapsal: pát 24. dub. 2015 09:29 
Offline

Registrován: stř 22. dub. 2015 08:46
Příspěvky: 1
Bydliště: Praha
Dobrý den,

mám 4letou fenku buldočka, je to náš rozmazlenec, poslechne, chodí bez vodítka, od jiných psů ji bez problému odvolám. Od mala jsem ji tak učila, abych s ní mohla kamkoliv a zbytečně jsem ji neškrtila na vodítku, jako to dělají jiní. Nikdy jsem ji neodvolávala od psů. :-) Očuchala, pohrála si, vše bylo ok. Vloni nám vstala , zařvala a přestala chodit, vyhřezl jí 2 a 3 obratel.. je po operaci a málo kdo pozná, že něco takového prodělala. Na to před nějakým časem hárala. Od té doby nevím zda dospěla, nebo co se stalo, ale nechce si moc hrát s jinými psy, očuchá a jde pryč, pokud si hraje, vybírá psy hooodně z řídka a spíš je to většinou tak, že se cpe ke mě, a pekelně žárlí jakmile se ke mě jiný pes přiblíží a ohání se. :-k Protože nám přišlo, že se nudí a je taková ,,smutná,, přemýšleli jsme, že bychom pořídili druhého psa, aby měla parťáka, ale za prvé se trochu bojím kvůli té páteři a taky kvůli tomu, když vidím jak se najednou chová ke psům, a leze mi do náručí,chodí mi za nohy a je taková ,, bázlivá,,. Jedině občas zavětří, když je pes na vodítku a to jde hrdinka sama:) takže vlastně provokuje a tam zřejmě má jistotu, že ten pes na ní úplně nemůže... Vždy byla opravdu hravá a děsné torpédo je to veselý pes a najednou jak když luskne.... Co si myslíte o druhém psovi vzhledem k operaci i jejímu chování?

Děkuji
Lucie


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšíření smečky
PříspěvekNapsal: pát 24. dub. 2015 14:05 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
VÍCE ČTĚTE, MÉNĚ PIŠTE! 99% VŠECH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Viz. předchozí příspěvek

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšíření smečky
PříspěvekNapsal: pon 22. čer. 2015 07:40 
Offline

Registrován: ned 21. čer. 2015 16:39
Příspěvky: 1
Bydliště: Zubří
Dobrý den, vloni nám umřel v 14letech labrador. Dovezli jsme si z útulku křížence zlatého retrívra s dogou Fildu(asi 2roky), máme ho rok a je to aktivní, hodný, k lidem oddaný a přecitlivělý pes. Je na zahradě i v domě. Prosím Vás o radu jak jej sblížit s malým křížencem čivavy (5let) a s křížencem bigla s jezevčíkem (6 let). Kvůli rodinné situaci si je chceme vzít k sobě a nevíme jak na to. Máme strach o ty dva malé, aby jim Filda neublížil. Zatím jsme začali se seznamováním s křížencem bigla procházkami, ale Filda si ho nevšímal a ten se ho se ho bál, tak vrčel a Filda na něj taky. Máme strach je pustit na neutrálním území na volno, že je neuhlídáme. Děkuji moc za odpověď. Dana


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozšíření smečky
PříspěvekNapsal: čtv 25. čer. 2015 05:05 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Umím sžít i desetičlennou smečku, ale musím všechny psy vidět osobně, abych věděl, jak který pes uvažuje.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 127 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!