Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 21:43
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: špatné zacházení se psem - volně venku
PříspěvekNapsal: úte 23. čer. 2015 15:42 
Offline

Registrován: pon 16. bře. 2015 10:27
Příspěvky: 4
Bydliště: Praha
Dobrý den,
hledala jsem toto téma a nenašla tak docela, proto si dovoluji se zeptat. Předem se velice omlouvám, jestli jsem téma v poradně přehlédla. Našla jsem jen podobný případ s radou volat měšťáky. Jde o toto: Jaký máte názor, jak reagovat, když vidím špatné (z mého pohledu) zacházení se psem volně venku. Když zavolám např. měšťáky, tak z toho podle mě nic na 99% nebude ani, kdyby chtěli pomoc a hned mohli vyjet na místo (také záleží kde to právě je). Dnes jsem viděla paní jak má volně pobíhající pejsky, kteří absolutně nemají přivolání. Vběhli do silnice. Pak se nějak podařilo, že je přivolala, ale jednomu dala hned pěstí. To jsem nadskočila a začala přemýšlet co dělat. Nejdřív jsem jí chtěla jít vynadat a dát přednášku, [-X ale je jasné, že bych si maximálně jen ulevila. Pak mě napadlo jít na to s láskou a šla jsem za ní s tím, že jí nabídnu pomoc a řeknu o panu Desenském. Ale psi (stažený ocas) využili situace a rychlostí blesku zdrhali pryč .. na její volání nereagovali, samozřejmě. Báli se jí. Tím má „mise“ skončila. Ale za každým bych si takhle jít netroufla. Nechci dostat pár facek :sunny: hned nebo nějakou odvetu.
Omlouvám se za dlouhý popis. Zatím to lépe neumím (asi jako ta paní).
Přeji vše dobré Vám i pejskům :icon_sunny:
Jana


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: špatné zacházení se psem - volně venku
PříspěvekNapsal: úte 23. čer. 2015 17:25 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. bře. 2010 17:01
Příspěvky: 1500
Bydliště: Nemotice
Jano, obávám se, že ať je to nemilé, asi není možné těm pejskům jakkoli (legálně) pomoci :( ...
Někteří lidi jsou prostě hloupí, někteří jsou zlí, ale dokud nejde o velmi drsné týrání, kdy zvíře vypadá, že je pomalu na pokraji smrti, nikdo s tím nic neudělá :( .

_________________
http://art-bordera.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: špatné zacházení se psem - volně venku
PříspěvekNapsal: úte 23. čer. 2015 17:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. led. 2011 17:29
Příspěvky: 3985
Bydliště: Ostrov u Macochy
"Něco říct" může být užitečné ne jen v tom, že si člověk uleví, ale taky v tom, že si dotyčná osoba možná uvědomí, že se lidi dívají a že to nezůstane jen tak bez povšimnutí. Většina lidí nemá ráda konfliktní situace a "nechat si vynadat". Ale bohužel má Terka pravdu, že víc většinou asi nelze udělat :( (a i tak je samozřejmě potřeba zvažovat vlastní bezpečnost, nakolik dotyčná osoba vypadá, že by mohla sáhnout po pár fackách a podobně).

_________________
Ve snaze přetvořit svět člověk zapomíná přetvořit sám sebe (A. Platonov)
www.naturaldogfood.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: špatné zacházení se psem - volně venku
PříspěvekNapsal: úte 23. čer. 2015 18:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 16. pro. 2010 11:01
Příspěvky: 86
Bydliště: Praha
Zažívám něco podobného. Velmi staří sousedé mají psa, kterého si pořizoval pán když byl ještě docela fit. Pán před rokem přestal být fit a zanedlouho zemřel. A paní, která toho má evidentně moc (nejdříve se starala o manžela a dům, teď tedy již jen dům...) No je jí přes 80, chápu že nezvládá. A psa bije, když pes (taktéž dědeček) neposlouchá, neuhne dost rychle a pod. Ona ho má asi i ráda, minimálně je to spojení se zesnulým manželem, pes jí má taky rád... Ale... No není snadné řešení, no.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: špatné zacházení se psem - volně venku
PříspěvekNapsal: úte 23. čer. 2015 19:27 
Offline

Registrován: pon 16. bře. 2015 10:27
Příspěvky: 4
Bydliště: Praha
Děkuji za sdílení :-)
Tak budu alespoň "zasévat semínka", ve formě nabízené pomoci - jak na pejska = info o těchto stránkách (když ukočíruji své emoce a nevynadám jim) a tím zároveň i dám najevo, že jsou viděni (jak píše Anička) :icon_sunny:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: špatné zacházení se psem - volně venku
PříspěvekNapsal: úte 23. čer. 2015 20:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 18. srp. 2011 20:33
Příspěvky: 1091
Bydliště: Ostrava
Já takové situace nenechávám bez komentáře, i když je jasné, že je to házení hrachu na zeď. Ale přece jenom si myslím, že je jakás takás šance, že si dotyčný dá příště pozor, případně se zamyslí nad svým jednáním.
A samozřejmě záleží na situaci, ale myslím, že dobře funguje ironická poznámka, popíchnutí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: špatné zacházení se psem - volně venku
PříspěvekNapsal: úte 23. čer. 2015 20:52 
Offline

Registrován: úte 23. čer. 2009 22:00
Příspěvky: 344
Bydliště: Praha 6
Jen zasévej, jen zasévej... Toho není nikdy dost a doufám, že Ti elán vydrží dlouho. Já jsem už párkrát zkusila poradit, či podotknout, ale málo. Nějak nemám odvahu... :roll:
Budu OT: Naposledy jsem viděla paní, jak neuklízí po svém psovi. :evil: Tak jsem si v duchu připravovala, co ji ohnivě řeknu, ale když k nám přišla, tak ze mě, naštěstí, vypadlo:"Nechcete sáček na exkrement?" A paní se rozzářila, že ano, že normálně má o sáček navíc, ale tentokrát pes se.e víc... A bylo po problému.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: špatné zacházení se psem - volně venku
PříspěvekNapsal: stř 24. čer. 2015 06:53 
Offline

Registrován: pát 16. zář. 2011 19:22
Příspěvky: 2801
Bydliště: Praha
já jsem asi třikrát komentovala podobnou událost směrem k vlastním psům na doslech toho člověka a dvakrát se zarazil, po třetí jsem raději zrychlila do pryč já...
jinak když jsem tu velmi hnusně navigovala borderu, aby šla pro aport levá pravá a do předu /zbrkle to motala/ tak to zas komentovala nějaká paní, jak to ten ubohý pes má vědět, co po něm chci..
ale je dobré NĚCO dělat, aby člověk mohl sám na sebe pohlédnout do zrcadla.
ale je to těžké, třeba paní, co velmi sprostě a nahlas nadává psům, sotva s nima vyleze ven a říká jim, co jim všecko provede :Hangman: tak ta je tu láskyplná pověstná máma všeho zatoulaného a odloženého zvířectva.. na první pohled by jí člověk ale taky všecko zabavil..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: špatné zacházení se psem - volně venku
PříspěvekNapsal: čtv 25. čer. 2015 21:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 12. úno. 2008 20:59
Příspěvky: 2505
Bydliště: Praha 7, Holešovice
Nedavno jsem se oborila na slecnu, co zacla rezat svyho rocniho entlebucha, protoze zdrhnul za mym psem a za ni prisel na asi desaty privolani. No, docela hnusne jsem rekla, ze ho nema co trestat, ze priste neprijde. Cekala jsem nadavky, ale slecna prestala a beze slova na me koukala... Tak jsem pokracovala... Nakonec z toho byl pul hodinovej pokec, zatimco si nasi psi hrali, vysvetlovala jsem ji princip stopovacky a taky, proc netrestat, kdyz pes dojde, i kdyby za hodinu. Slecna mi podekovala, zatimco zamilovane mazlila psa (postup s trestem mela ze cvicaku). Rozloucily jsme se pratelsky.
A to jsem se puvodne chtela drzet, abych nevyjela, coz se mi nepovedlo a sla jsem na ni dost zhurta...

_________________
Čím víc poznávám lidi kolem sebe, tím víc si vážím svého psa!
http://rynn.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: špatné zacházení se psem - volně venku
PříspěvekNapsal: pát 26. čer. 2015 06:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 16. led. 2011 17:29
Příspěvky: 3985
Bydliště: Ostrov u Macochy
Rynn, doufám, že si uvědomuješ, na jak úžasně vzácnou slečnu jsi narazila, to je super :-) (vyjela bych úplně stejně jako ty :D ).

_________________
Ve snaze přetvořit svět člověk zapomíná přetvořit sám sebe (A. Platonov)
www.naturaldogfood.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: špatné zacházení se psem - volně venku
PříspěvekNapsal: pát 26. čer. 2015 09:25 
Offline

Registrován: pon 16. bře. 2015 10:27
Příspěvky: 4
Bydliště: Praha
Anička Bylinka píše:
Rynn, doufám, že si uvědomuješ, na jak úžasně vzácnou slečnu jsi narazila, to je super :-) (vyjela bych úplně stejně jako ty :D ).


Myslím, že nejen kvůli těmto vzácným lidem stojí za to jít na to jinak než mnohdy radí naše emoce :love4: Vím dobře, že se to těžko překonává, ale i když někdo dělá něco hnusného, tak když na něho začneme zhurta, začneme dělat také něco hnusného..a jak známo boj přitahuje boj. A tak hledám jak to dělat jinak. Jeden z důvodů, proč jsem sem napsala. Každá inspirace dobrá. DĚKUJI VÁM :icon_sunny:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: špatné zacházení se psem - volně venku
PříspěvekNapsal: pát 26. čer. 2015 17:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 14. úno. 2009 21:43
Příspěvky: 922
Bydliště: Dolní Ředice
Má to cenu, i kdybyste napravili jen 1 člověka ze sta.
A hlavně, děláte to pro svůj pocit. Je lepší, když mi dotyčný vynadá nebo mě seřve, ale já jsem se psa zastala, mnohem hůř by mi bylo, kdybych neudělala nic a přemítala ještě týden poté, že jsem to udělat měla. V takových momentech sami zjistíte, jaký člověk jste.
Mně se osvědčila metoda po dobrém, sice to trvalo trochu déle, ale naštěstí se páníček za sebe tak styděl, že své chování přehodnotil.

_________________
Pes není zvíře, pes je přítel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: špatné zacházení se psem - volně venku
PříspěvekNapsal: pát 26. čer. 2015 18:09 
Offline

Registrován: pon 16. bře. 2015 10:27
Příspěvky: 4
Bydliště: Praha
Verca_Pardubice píše:
Má to cenu, i kdybyste napravili jen 1 člověka ze sta.
A hlavně, děláte to pro svůj pocit. Je lepší, když mi dotyčný vynadá nebo mě seřve, ale já jsem se psa zastala, mnohem hůř by mi bylo, kdybych neudělala nic a přemítala ještě týden poté, že jsem to udělat měla. V takových momentech sami zjistíte, jaký člověk jste.
Mně se osvědčila metoda po dobrém, sice to trvalo trochu déle, ale naštěstí se páníček za sebe tak styděl, že své chování přehodnotil.


S tím můžu jen souhlasit. Máte pro nás (co zatím ještě často míváme hlavu plnou emocí a pak bohužel rychleji mluvíme než myslíme) nějakou radu jak to po dobrém děláte Vy? Jak se udržíte v klidu? :sunny:
Děkuji a přeji všem příjemný víkend :icon_sunny:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: špatné zacházení se psem - volně venku
PříspěvekNapsal: sob 27. čer. 2015 13:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 14. úno. 2009 21:43
Příspěvky: 922
Bydliště: Dolní Ředice
Nepřiládám si u zmíněného pána zásluhy, mohlo to být souhrou okolností.
Je to taková psychologická hra. Nikdy s jistotou nemůžete vědět, proč se dotyčný člověk chová ke psu tak zle. Pokud už ted dotyčný chodí se psem na procházky a né, že jen obkrouží dům, pak pravděpodobně má ke psu nějaký vztah. Potom mi spíše vychází, že se chová zle z neznalosti. Dost často jsem slýchala, že je pes hloupý, ale jak pravil Forest: "Pro hlupáka každý hloupý," že? :D
Pak se pokusit, zachovat si klidnou hlavu, spolknout zlost a pokusit se ukázat i jiný, ten lepší způsob přístup. Například vysvětlit, že pejsek není genius a fakt nechápe, co má pán na mysli, a pokud pán chce, aby pejsek povel splnil, musí mu ho nejdříve vystětlit.
Vždy říkám, že pes nemůže dělat nikdy nic špatně, chyba je vždy na straně pána. Buď pes dělá co páníček chce, pak je vše ok, a pokud pes nedělá co nemá, pak je to taky ok, protože páníček i s tímto chováním vyjádřil souhlas tím, že chování nekorigoval.
Ovšem nejlepší cesta je jít příkladem, když ostatní vidí, váš přítup ke psu, že psi poslouchají, že jsou happy, tak těm chápavějším dojde, že je někde chyba. Je určité procento lidí, které svůj přístup prostě nezmění, ti jsou zde proto, aby nám ukázali, jak se to dělat nemá.
Takže radím učit se, vzdělávat se, toho není nikdy dost a hlavně to nikdy nekončí. :D

_________________
Pes není zvíře, pes je přítel.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!