Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je čtv 28. bře. 2024 13:14
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: čtv 17. črc. 2008 18:47 
Dobrý den. Moje fenka ohaře má 18 měsíců a agresivně štěká na psy. To dřív nedělala. Dnes se mi stalo, že bez jakéhokoliv náznaku pod sebe natlačila štěně (které předtím s námi bylo hodinu venku), stála rozkročená nad ním a chystala se útočit. Když jsem k ní běžela a řvala nesmíš, tak jí to ještě asi dodalo odvahu, a přitvrdila (nekousla ho, měla náhubek). Já ji odvlekla bokem a položila na záda, seřvala jsem ji a dívala jsem se jí přitom do očí. Ona se snažila uhýbat pohledem a pak se pokusila vymanit, načež jsem ji donutila se podvolit. Nevím jestli jsem reagovala dostatečně tvrdě, ale mám dojem že ne. Připadalo mi že si z toho v závěru nic moc nedělala. Když byla malá, tak jí přesně tohle udělala jedna fena ovčáka. Nebudu jí to tolerovat. Můžete mi prosím poradit? Jinak je poslušná, pravidelně s ní cvičím, pohybu má dost a s mou starou 12 ti letou fenou, která se chová ke štěňatům mateřsky, vychází dobře. Teď zrovna hárá. Děkuji moc za radu.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: čtv 17. črc. 2008 19:17 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: sob 26. srp. 2006 09:07
Příspěvky: 344
Bydliště: Banska Bystrica
albii píše:
Já ji odvlekla bokem a položila na záda, seřvala jsem ji a dívala jsem se jí přitom do očí. Ona se snažila uhýbat pohledem a pak se pokusila vymanit, načež jsem ji donutila se podvolit.

a ty sa divis ze ona sa rovnako sprava ku psom? vsak jej ides prikladom ako vzor spravania. ak si ju uz chcela "servat" mala si to urobit hned vtedy ked pod seba to stendo zrolovala nie az potom ked si dobehla a uz o nic neslo.....
ja by som tuto situaciu riesila privolackou, pises ze ta poslucha tak si nemyslim ze by to bol problem. a pokial vrci na psi asi by bolo dobre zistit ci to nie je zo strachu, ale to ti uz nikto po nete nepovie, kedze teba ani cubinu nepozna

_________________
Toto motto nesúvisí s obsahom môjho príspevku. Je to môj obľúbený výrok A.Einsteina tak ho prosím neberte osobne: "Dve veci na svete sú nekonečné, vesmír a ľudská hlúposť. Len tým vesmírom si nie som taký istý."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: čtv 17. črc. 2008 19:38 
Citace:
a ty sa divis ze ona sa rovnako sprava ku psom? vsak jej ides prikladom ako vzor spravania. ak si ju uz chcela "servat" mala si to urobit hned vtedy ked pod seba to stendo zrolovala nie az potom ked si dobehla a uz o nic neslo.....
ja by som tuto situaciu riesila privolackou, pises ze ta poslucha tak si nemyslim ze by to bol problem. a pokial vrci na psi asi by bolo dobre zistit ci to nie je zo strachu, ale to ti uz nikto po nete nepovie, kedze teba ani cubinu nepozna

Milá Eliško, když jsi dál od psa, tak ho asi těžko potrestáš na dálku, takže jsem k ní nejdřív doběhla a odtáhla ji od štěněte. Šlo mi v první řadě o to, aby přestala ohrožovat to štěně. Má to logiku, ne? Já se nedivím nad chováním svého psa, já jen s tím chci něco udělat a sem jsem si napsala o radu. Právě proto jsem sem napsala i to, že se jí totéž stalo když byla štěně, protože vím, že to může mít souvislost.
Ještě bych se chtěla ohradit, nemyslím že bych jí byla špatným vzorem chování. Normálně ji netrestám, jsem kliďas, takže mně hned tak něco nevytočí. Ale když zaútočí na štěně!!! tak já jsem přece jako vůdce smečky povinná to štěně bránit a potrestat ji.
Myslím taky že ta změna v jejím chování může být ovlivněná i pubertou, jinak ona přichází do kontaktu s hodně psy a ta agresivita vůči nim začla nedávno. Právě proto s tím chci něco dělat.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: pát 18. črc. 2008 08:04 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
albii píše:
...Nevím jestli jsem reagovala dostatečně tvrdě, ale mám dojem že ne. Připadalo mi že si z toho v závěru nic moc nedělala.
Nejde o tvrdost, ale o srozumitelnost. To, že ty si jseš jistá tím, co děláš, ještě neznamená, že to ví tvá fenka.

Citace:
Když byla malá, tak jí přesně tohle udělala jedna fena ovčáka. Nebudu jí to tolerovat.
Tolerovat co? Ty necháš svoje štěně sejmout jiným psem a teď, když vyrostla, po ní chceš, aby nedělala totéž? Dokud nepochopí, že je tebou chráněná, ale chráníš i ostatní před ní, nebude ti nic fungovat, i kdybys jí skoro zabila.
V mojí smečce to funguje tak, že žádný z mých psů se ke druhým nesmí chovat agresivně, ale totéž chci i od jejího okolí, tedy od všech psů okolo těch mých. Kdybych sejmul jenom svoje psy za napadení druhých a druhé nechal, aby mi mohli sejmout ty moje, jednak bych byl krutě nespravedlivý, což by vedlo k pádu mé hierarchické pozice, ale na základě podobných křivd by se mi to ve zlém vrátilo přinejmenším tím, že by někoho dost zle sejmuli. Nejspíš by to byl pes vzorcově odpovídající tomu, kdo napadl.
Projdi si okolní články na toto téma a zjistíš, že ve většině případech lidem útočí psi po druhých psech právě proto, že dopustili, aby byl jejich pes v mládí napaden, někteří dokonce několikrát.
Říká ti něco syndrom znásilněné ženy? Také k sobě hned tak nějakého chlapa nepustí a použije k tomu všechny možné prostředky. Něco podobného se odehrává v hlavě každého psa, jsou-li v mládí napadeni jiným psem, kdy mají neskutečný strach z domnělého útočníka. Jen k tomu používají zuby a jdou jenom do těch psů, u kterých si jsou jisti, že na ně stačí.
Ta fenka potřebuje poněkud jiný přístup, než tvrdé zacházení. Pamatuj si jedno, co už jsem tu psal několikrát, jen málo čteš, a to jak se psem ty zacházíš, tak on bude zacházet se svým okolím a časem třeba i s tebou.
Pokud ti nepomůžou texty staších témat, kde se tohle už probíralo, nezbyde ti, než se tu s fenkou u mne stavit. Nedá moc práce psy syndromu napadeného štěněte zbavit, jen se musí vědět jak, s čímž ti mohu pomoci.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: pát 18. črc. 2008 08:21 
Díky za odpověď. Já jsem ji nenechala napadnout. Někdy se to prostě stane, nečekaně. I když si dáváte pozor. Tu fenu jsem tehdy z ní sundala, protože její majitel se k tomu neměl. Naštěstí se té mojí nic nestalo, ale jak vidno nechalo to stopy v její psychice. Stavím se k tomu tak, že když teď vím příčinu, musím najít způsob, jak jí vysvětlit že to nesmí.
Jen moc nerozumím tomu, jak jsem se tedy měla zachovat když stála nad tím štěnětem. Vím - prevence, předcházet tomu. Ale co když už se taková situace stane, jak se zachovat aby to bylo adekvátní, aby pes pochopil co je špatně? Jak mu dát správně najevo, že štěňatům se neubližuje ani se je nesmí zastrašovat?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 18. črc. 2008 08:34 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Nejprve bych začal tím, že bych se s ostatními psy a právě těmi štěňaty sám kamarádil za asistence mého psa tak, aby vše bez možnosti zasahování sledoval. Zpočátku vyžaduji ignorování, po nějakém čase už i přátelskou komunikaci mého psa s tím druhým. Moje fenky byly a vůči některým psům ještě jsou trochu netykavky, ale mají striktní zákaz zasahovat do psů agresí, tedy kontaktně a pokud se nechtějí bavit s nějakým štěnětem, raději odejdou, ale nedotknou se ho.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 18. črc. 2008 08:50 
Zkusím tím tedy začít. Ještě mi vrtá hlavou, jestli když ona uvidí jak si se štěnětem hraje i má druhá fenka, může ji to pozitivně ovlivnit co se týká vztahu ke štěňatům? Ona jinak tu starší skoro ve všem napodobuje. Ta druhá štěňata miluje a chová se k nim skvěle.Nebo to může vyvolat žárlivost a situaci zhoršit?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 18. črc. 2008 17:13 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Tohle po netu neposoudím. Musel bych vidět, co se jí v danou chvíli odehrává v hlavě.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 18. črc. 2008 20:24 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 15:18
Příspěvky: 136
Bydliště: Bratíslava
hmmm... asi mám zasa plnú hlavu informácií z kníh - niečo podobné sa píše - ak sa nemýlim - v niektorom Lorenzovi ...
Prosto - háravá suka, kotná suka a suka, ktorá dojčí, sa k cudziemu šteňaťu nepúšťa. Ide totiž o to, že si môže PODVEDOME začať vytvárať priestor pre možné vlastné steňatá. Ak vycíti, že šteňa nie je pod dostatočnou ochranou inej suky, či vlastného pána, môže ho zabiť, nielen napadnúť.
Nie je aj toto možný dôvod útoku suky na šteňa?

_________________
luxo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 18. črc. 2008 20:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 31. bře. 2008 13:20
Příspěvky: 1504
Bydliště: Praha-Vysehrad
Žádné rady udílet nemůžu,ale jen tak pro zajímavost. když jsem se jela podívat na štěně, bylo jim v tu dobu 4 týdny. Shodou okolností jeli kolem známí těch lidí s 4 měsíčním ČSV klukem,taky se podívat na mimina. Matka štěnat byla na zahradě a jakmile se tam dostalo i to štěně,skočila do něj. Možná to považovala za ohrožení svých štěnat anebo to bylo tak,jak píše Luxo...

_________________
Jestliže něco děláte naplno, pak jste teď a tady...
Arwen má svůj vlastní profil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 19. črc. 2008 09:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
mellorm no je stará známá věc že ke štěňatům s jejich matkou se jiný psi nepouští- kor k takhle malejm

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 19. črc. 2008 12:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. úno. 2008 20:40
Příspěvky: 369
Bydliště: ČR
Řešíme teď podobný problém. Měli jsme 8 štěňátek a jejich matka si je od narození hodně hlídala před mladší fenou. Nebyla k ní agresivní, ale jasně jí vymezovala hranice kam až může jít. Říkali jsme si že je to normální a že až budou štěňata starší tak si je už nebude tolik hlídat a že jí k nim pustí a nebudeme muset mladší fenu od štěňat oddělovat.
V současné době nám doma zůstaly tři 9 týdenní štěňata ale situace se bohužel nezlepšuje, když ji zkoušíme se štěňaty seznamovat tak má doslova hrůzu v očích, bojí se tak že je úplně ztuhlá strachy a pokud se k ní náhodou štěně přiblíží tak na něj vrčí což se starší feně pochopitelně nelíbí a od štěňat jí odhání. My se taky bojíme aby štěňatům neublížila, tak jí máme i nadále raději oddělenou a snažíme se ji pod naším dohledem se štěňátky seznamovat ale moc se nám to nedaří pořád na ně vrčí.
Jinak je moc přátelská k lidem i zvířatům a se starší fenou se snášely vždycky bez problémů, nevím proč se tak hrozně bojí. Když jsme měli štěňata minule probíhalo všechno úplně normálně, ale fakt je, že mladší feně bylo v té době cca 6 měsíců, tak jí asi starší fena tolerovala jako štěně.
Nevíme jak to udělat aby mohli žít všichni společně, chceme si jedno štěně nechat, ale reakce mladší feny jsou nevypočitatelné. :(

_________________
Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. (Saint Antoine De Exupéry)

http://fenky.odeveliny.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 21. črc. 2008 08:46 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Luxo, zaměňuješ dvě zcela odlišné situace. Něco jiného je mateřský instinkt a ochrana osobní zóny před případným vetřelcem a něco jiného je zde popisované napadení na neutrálním území. Podle mého je to špatná socializace ve stejném věku odpovídajícím věku napadeného štěněte. K tomu stačí jenom nesprávné pochopení nějaké prožité informace, která vyvolala chyby v chování, jež mimo jiné, v případě že se nechají nedořešené, budou trvalé a gradovat.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 21. črc. 2008 10:51 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 15:18
Příspěvky: 136
Bydliště: Bratíslava
ops... prepáč - máš pravdu.
Len som si zasa dala dokopy "načítané" a "prežité" s mojím bellom.
Keď bol šteňa, tiež ho niekoľko ráz napadli feny - väčšinou som sa ex-post dozvedela, že buď práve hárali, alebo mali falošku.
Z toho som zrejme vydedukovala nesprávny záver

_________________
luxo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 26. črc. 2008 21:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. úno. 2008 20:40
Příspěvky: 369
Bydliště: ČR
Moc prosím o radu. Vůbec si nevíme s chováním mladší feny rady. Jak zabránit napadání štěňat ? Snažíme se jí se štěňaty seznamovat pod naším dohledem, vypadalo to docela nadějně, ale dneska opět dvakrát po štěněti vyjela, zařvala jsem na ní šla od štěněte pryč, ale zdá se že se to nechápe, udělala to za chvíli znovu. Já to taky nechápu, nikdy jí žádný pes nenapadl, k lidem je velmi přátelská a ke psům se chová neutrálně, nepere se. Zdá se mi že to dělá ze strachu, jako by od nich cítila nějaké ohrožení. Nevíme co s tím a jak proti tomu zakročit, nikdy jsme mezi fenami neměli konflikty a nechci aby štěnda přejímala vzorec jejího chování vůči ostatním psům, nehledě na to že jí musíme od štěňat držet stále oddělenou. Budu moc vděčná za každý názor.

_________________
Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. (Saint Antoine De Exupéry)

http://fenky.odeveliny.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 26. črc. 2008 22:22 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: stř 08. lis. 2006 19:02
Příspěvky: 538
Bydliště: Stráž nad Nežárkou
Jak je seznamujete?

_________________
Musíme jít a dívat se. (J. Y. Costeau)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 26. črc. 2008 23:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. úno. 2008 20:40
Příspěvky: 369
Bydliště: ČR
Buďto pustíme štěňata i s matkou k mladší feně a nebo obráceně což jde hůř protože k nim sama nechce. Hrajeme si s nima, hladíme štěňátka i fenky, snažíme vytvořit příjemnou atmosféru, ale fena se bojí, jakmile se blíží štěně tak vrčí, stojí u vrátek a když může tak uteče z prostor kde se štěňata pohybují. :(

_________________
Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. (Saint Antoine De Exupéry)

http://fenky.odeveliny.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 27. črc. 2008 08:06 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: stř 08. lis. 2006 19:02
Příspěvky: 538
Bydliště: Stráž nad Nežárkou
Máte tedy opět jako většina z nás minimálně 2 možnosti:
1. tu nejjednodušší a nejspolehlivější-domluvit se s Rudou na osobní návštěvě, z Kladna jste u něj cobydup... :-)
2. počkat si až štěně vyroste a mladší fena v něm nebude vidět štěně
(při dalších štěňatech se však bude situace opakovat)

Máme 3 fenky. Když má jedna štěňata, ostatní 2 s nimi seznamuji od jejich asi 3 týdnů věku. Máma je nejdříve u štěňat a ostatní fenky jen z dálky nakukují. Chválím slušné chování, odměňuji je. Pak při venčení mámy pustím na střídačku druhé feny až k miminkům, ukážu jim je, dám jim je očichat, povídám si s nimi.
Jediné vrčení ostatních zaznamenávám, když se horda malých 6 týdenních a starších štěňat snaží vehementně vnutit svojí přízeň některé velké. To pak tu fenku učím odejít pryč, vyskočit si někam nahoru, kam malí nemohou a odkud je může pozorovat.
Hodně štěstí v rozhodování.

_________________
Musíme jít a dívat se. (J. Y. Costeau)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 27. črc. 2008 11:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. úno. 2008 20:40
Příspěvky: 369
Bydliště: ČR
Možná že jsme udělali chybu že jsme se seznamováním nezačali dřív než v těch 5 týdnech kdy šli štěníci na dvůr, ale vůbec nás nenapadlo že by mohl být nějaký problém když se u prvních štěňat chovala přímo vzorově. Zatím budeme dál pokračovat v seznamování, uvidíme jak se to bude vyvíjet, byl to poslední vrh starší fenky a snad taky nějaké štěně půjde do světa, pokud se to nezlepší zkusíme se obrátit na Rudu.
Moc děkuju za radu.

_________________
Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. (Saint Antoine De Exupéry)

http://fenky.odeveliny.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 27. črc. 2008 15:19 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Moje čubiny mívají také problém rozchodit přítomnost úplně malých štěňat, ale během několika minut se to vždycky zvládlo a začali si i s nima hrát. Jelikož se s nimi nesetkávají často, musím při každé další návštěvě malých puppyků obnovovat tyto vzorce, ale jde to. Ono totiž všechno jde, když se chce a když se ví jak na to. Chce to klid, trochu postřeh a hlavně si nemalovat zlé scénáře toho, co kdyby...

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 27. črc. 2008 19:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. úno. 2008 20:40
Příspěvky: 369
Bydliště: ČR
Tak ta poslední poznámka asi nejlíp vystihuje popisovanou situaci.....

_________________
Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. (Saint Antoine De Exupéry)

http://fenky.odeveliny.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: ned 08. bře. 2009 23:04 
dobrý den mám problím se svou 6letou fenkou Německého pinče.Myslím že se bojí štěňat a snažím se jí naučit že není čeho se bát sem tam já a já říkám že je to kamarád. S prvními štěňaty naší starší feny nebyl problém byl jí tehdy rok a půl a nadšeně si s nimi hrála.2 štěňata 2 roky poté už byla trochu oříšek ale když ji začala otravovat zvedla se a odešla tam kam za ní nemohli.Ale jednou když štěně bylo starší za ní lezlo na křeslo ona se po něm ohnala,aby ji nechalo být a kousla ho do ucha.Boužel sem v tu chvíli nebyla doma byla tam s nimi má mamka(majitelka starší feny) a ta mou pinčerku potrestala(vytahala ji za kůži a vykázala na místo). Myslím si že právě to na ni mělo vliv.
Vím že nemám její plnou důvěru( pokud potkáme velkého psa na zavolání ¨nechce přijít - něvěří že jí ochráním někdy přijde ale jednou za čas nepřijde a stojí).
Včera jsme byli u známích pořídili si štěňě jack russel teriera a ona se projevila jako vždy když potkáme nějaké štěně:stojí a dělá že ho nevidí pokud jí začne projevovat přílišnou pozornost otočí se a jde pryč. Ale pokud se k ní štěně znovu přiblíží začne vrčet - přijde mi že si neví rady co s ním. Projevuji k němu přízen že je to kamarád.pokud si jí štěně nevšímá očichá si ho zvědavě pozoruje.Nechci jí nadávat když vrčí, protože podle mě neví jak se má zachovat, snažím se jí jít příkladem a chovat se kamarádsky ale nezabírá to
děkuji za odpovědi


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: pon 09. bře. 2009 06:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Myslím, že vaše fenka byla v právu a ta dáma měla raději nastavit určité hranice i těm štěňatům. Podle vašeho popisu udělala vaše fenka všechno proto, aby dala štěňatům a celému svému okolí, to je vám i té majitelce, že chce mít chvíli pokoj, a na to má plné právo, a také proto, aby se vyhnula štěňatům i konfliktu. Že ta paní štěně neumravnila a vaše čubinka se ohnala, je chyba té paní, podle mého názoru. Pak jí ještě potrestala tím, že jí vyhrožovala přímým zabitím, to je to vytřepání za kůži..... . Vaší čubině se nedivím.
Šla bych na to tak, že bych se chovala kamarádsky ke štěníkům a dávala pozor na reakce fenky. Ve chvíli, kdy žačne odvracet hlavu a odchází, bych štěňata stopla, aby jí neotravovala. Tím by se ona měla naučit, že to nemusí řešit, že od toho tam má vás, že jí před přílišným otravováním štěníků ochráníte vy. Tu paní, co jí vytřepala a potrestala, bych seřvala na tři doby - i s odstupem času - aby se naučila něco o tom, jak se ke psům chovat a čubinku bych s ní už nikdy nenechávala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: pon 09. bře. 2009 10:52 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Fenka zažila křivdu, která má dopad na její následné nevyrovnané chování. Lepší by bylo se u mne s ní stavit, abychom to probrali v klidu a do podrobností.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: stř 11. bře. 2009 21:46 
zapomněla jsem napsat několik dalších důležitých věcí..
svou fenku mám až od jejího 6tého měsíce do té doby byla u majitelky, která si jí udajně nechala na výstavy a služební výcvik (ale buhví jak to bylo). Vyrůstala v kotci s matkou a sourozenci paní měla i dalších několik psů.. Když sme si jí přivezli bála se otevřených prostorů.. ulice i venkovní procházky ale to po krátké době uplně zapomněla a procházky si užívá jako by se nikdy ničeho takového nebála(přece jen to byl pro ní šok z kotce a zahrady kde byla prvních 6 měsíců).Říkala sem si jestli se k ní v tomto věku nemohl nějaký pes chovat tak jak se ona chová ke štěndům a tak to po něm opakuje. Jen mi nesedí že u prvních štěňat se tak nechovala ale byla v té době ještě puberták.
Doufám že se někdy dostanu na free sobotu protože přijet v týdnu kuli mé škole není možné..
Ještě jsem chtěla dodat že k odrostlejším štěňatům (víc než 9 měsíců přibližně) se chova normálně ale myslím si že je to spíš tím že už je za štěňata nepovažuje


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: čtv 12. bře. 2009 06:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Podle tvého popisu se fenka ke štěňatům zase tak špatně nechová. Jako puberťák si s nimi hrála, pak dospěla a chtěla mít svůj klid, žádala o něj všemi psími prostředky. Nikdo jí ho nezajistil a ještě byla potrestána - hnusně a neprávem. Nediv se jí, že jí z toho není do smíchu. Ona nenapadla štěně, podle toho, co píšeš. Ona jen štěně po psím umravnila. Kdyby mu chtěla opravdu ublížit, neodneslo by to jen to ucho. Neřeš to pořád jako její chybu a domluv si konzultaci na Vlčárech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: čtv 01. dub. 2010 19:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 09. bře. 2008 18:09
Příspěvky: 9
Bydliště: Kamenicky u Trhové Kamenice
dobrý den, chtěla bych poradit jak se zachovat po té, co bylo štěně napadeno
máme malou fenečku Inu - 3 měsíce a dnes jsme ji vzali mezi jiné psy - neměli spolu problém téměř celý den, ale pak se dostali do prostoru, který jeden z těch psů (18 měsíců) považuje za "své" teritorium+ kde má "své" hračky... během velice krátké chvilky došlo k tomu, že Ina si chtěla hrát s hračkou domácího psa a v tu chvíli se ten pes do ní pustil a maličko ji vytrhl srst na čumáčku - byla to taková rychlost, že nebylo možné okamžitě zasáhnout - měla jsem na klíně syna a než jsem ho sundala bylo po všem
majitelka psa na svého psa křičela a pak ho odvedla za dveře, kde ho nechala - to asi nebylo uplně ok (tedy především ten histerický křik), já tedy vstala a Inu vzala k sobě, ona kňučela....to možná také nebylo ok, ale rychleji jsem nebyla schopná zasáhnout, i když vím, že by to bylo velmi vhodné
následně Ina byla nejistá a přítomnost dalších psů i fenek ji velmi znervózňovala, bála se a schovávala a nechtěla s nimi být v kontaktu
mám z toho moc špatný pocit, obávám se, aby to v ní nenechalo ošklivé vzpomínky a teď nevím jak příště zareagovat, kdyby se něco podobného stalo, pevně doufám, že se nic takového již nestane - budeme se snažit tomu předcházet především tím, že se ji budeme snažit socializovat se psy, kteří jsou v pohodě -což nevím zda vždy poznáme:(a dále prosím o radu jak je to teď zpětně možné ošetřit - to trauma, které v ní zůstává ..děkuji moc

_________________
psi Eda a Akéla


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: čtv 01. dub. 2010 19:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Nechlácholit, neutěšovat, nenechat schovávat, co nejrychleji odvést pozornost na hodně atraktivní činnost, prostě tenhle zážitek "přebít" něčím pozitivním a nedělat z toho vědu. A pak bych dávala pozor na to, s jakými pejsky štěníka seznamuju, chtělo by to nějakou dobrou chůvu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: čtv 01. dub. 2010 20:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 16. lis. 2009 14:41
Příspěvky: 143
Bydliště: Lysá nad Labem
Ivanaka: No, znám to, nic moc pocit. Taky jsem se tohle na Vlčárech učila a stále se učím, psa se snažím hlídat jak oko v hlavě. Naučila jsem se, že kdyby mi nějaký pes napadl štěně, tak ho prostě zničím a to před očima napadeného štěněte, které si Tebou musí být jisté, jisté, že je s Tebou v bezpečí a o všechno se postaráš. Jinak se nedá budovat vztah založený na důvěře.
Chybu jsi udělala tím, že jsi ji pak začala "moc řešit" - litovat, místo, aby jsi si to vyřídila se psem co ji napadl. Tím jsi v ní ten špatný pocit umocnila. Stejně tak, jak tu již Ruda a mnoho lidí psalo, stres se má rozchodit.
Teď tedy, kromě toho, že bych se snažila jí zvedat sebevědomí a předejít případnému napadení, cpala bych ji mezi v pohodě psy, štěňata... Nejlépe - zajeďte na freečko!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: čtv 01. dub. 2010 20:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 09. bře. 2008 18:09
Příspěvky: 9
Bydliště: Kamenicky u Trhové Kamenice
diky:)rikala jsem si ze to utesovani je cesta do pekel..ale matka no..vubec me nenapadlo jak to udelat a neutesovat...jasne..odvest pozornost..jako s detmi...stare zname...diky:)clovek se stale uci

_________________
psi Eda a Akéla


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: pát 02. dub. 2010 13:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Já bych možná dala pro příště pozor na to, aby se v malém prostoru, kde se psi pohybují a není jistota, jak reagují, nenacházely hračky a žvance, o které se mohou porvat. Jen podle té jedné napsané věty mám pocit, že to byl velice rychlý štípanec toho psa do čumáku štěněte, což mi jako napadení nepřijde. Jen bych to prostě hlídala, popřípadě vzteklounovi narazila na hubu koš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re:
PříspěvekNapsal: pon 24. kvě. 2010 14:04 
Offline

Registrován: úte 15. zář. 2009 19:41
Příspěvky: 35
Desenský píše:
Nejprve bych začal tím, že bych se s ostatními psy a právě těmi štěňaty sám kamarádil za asistence mého psa tak, aby vše bez možnosti zasahování sledoval. Zpočátku vyžaduji ignorování, po nějakém čase už i přátelskou komunikaci mého psa s tím druhým. Moje fenky byly a vůči některým psům ještě jsou trochu netykavky, ale mají striktní zákaz zasahovat do psů agresí, tedy kontaktně a pokud se nechtějí bavit s nějakým štěnětem, raději odejdou, ale nedotknou se ho.


Chtěla jsem se zeptat,jestli bych tímhle ve svym psovi neboostovala jeho žárlivost s tím, že by měl pak na štěně ještě víc spadeno?Je možný mýho psa zavřít do kotce a před kotcem si hrát se štěnětem? Rodiče si ke staršímu ohařovi pořídí štěně, jezdíme tam s našim psem (rozmazlený agresivní kokří egoista) cca jednou za měsíc, tak bych chtěla získat,co nejvíce informací a pokazit co nejméně,protože lze předpokládat problém ze strany mého psa, nebere si servítky ani se štěňaty, pokud to není na neutrálním území nebo na vlčárech :). Děkuji za odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: pon 24. kvě. 2010 17:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
tohle bych viděla jednoduše- zajedte za rudou at víte jka se psem jednat a pak ho tepr seznamte se štěníkem

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: úte 25. kvě. 2010 10:05 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
608 623 144, kdy volat víš.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Agrese dospělé feny na nové štěně
PříspěvekNapsal: stř 29. zář. 2010 07:53 
Offline

Registrován: stř 30. zář. 2009 17:39
Příspěvky: 5
Bydliště: Brno
Dobrý den pane Desenský, prosím o radu jak upravit chování mojí téměř dospělé feny bullmastifa (16 měsíců) vůči štěněti, které jsem si donesla před dvěma dny (opět bullmastif - fena).Zatím je musím oddělovat, protože první reakce mé feny na štěně byla agresivní, vrčela na něj a kdybych ji nedržela, nevím, jak by se zachovala dále? Nechtěla jsem to riskovat. Proto se ptám, jakým způsobem toto chování odstranit? Protože mám přečtenou vaši knihu Jak poznat psí duši, vím, že "bití" není na místě. Pravdou ale je, že jsem fenu odnaučila různým "kouskům", (např. tendenci ochutnávat koňský trus), proutkem! Nějaké tahání za kůži ji příliš nevadí. Takže jakým způsobem bych je měla spřátelit? Děkuji za odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: čtv 07. črc. 2011 10:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. kvě. 2011 11:57
Příspěvky: 63
Bydliště: Kutná Hora
dobrý den, mám dotaz, nevím jestli na správném místě.
mám štěně-fenku bernardýna. byli jsme u manžela v práci, kde jsou jinak přátelští psi. jeden z nich-fena no, se taky tvářila přátelsky, ale po chvíli se snažila štěně hrubě povalit na zem a jakoby se snažila po něm šlapat. napomenuli jsme ji, ale nechtěla přestat, nakonec jsme ji zavřeli. štěně bylo trochu vykulené, ale pak si dál hrálo s ostatními psy. ca po dvou týdnech jsem tam jela znovu, tu fenu no jsem vzala pro jistotu na vodítko, a reakce byla úplně stejná, napřed přátelské očichávání a pak se snažila hrubě štěně sejmout(ne zubama).štěně si z toho už nic moc nedělalo.
proč to ta fena dělá? s ostatními psy se nepere.(jiné feny tam nejsou tak nevíme)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: čtv 07. črc. 2011 16:38 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Těžko po netu posoudím, zda je to jen asociální chování, rozmazlenost nebo cokoli jiného, když jsem fenku nikdy neviděl.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: pon 11. črc. 2011 21:21 
Offline

Registrován: pon 25. dub. 2011 19:12
Příspěvky: 3
Bydliště: galanta,Slovensko
Zdravim.Potrebujem poradit!
Mam doma 2 aziatov.22 mesacnu fenu a 6 mesacneho psa.Fena mi pri harani napadla maleho a odvtedy sa jej strasne boji.Pri inych psoch je opatrny ale nie bojazlivy.Teraz ked sa ich snazim dat spolu do kopy tak ako nahle ju maly uvidi tak hned uteka prec,schova sa a nemam sancu ho dotiahnut k nej.Ju mam pre istotu na voditku lebo ked pociti ze maly sa boji tak si myslim ze by ho znova napadla.Ako dosiahnem aby sa jej nebal???


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: pon 11. črc. 2011 21:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Nejlepší bude domluvit si konzultaci, na kterou vezmeš oba psy. Určitě šance je.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: stř 13. črc. 2011 19:20 
Offline

Registrován: pon 25. dub. 2011 19:12
Příspěvky: 3
Bydliště: galanta,Slovensko
To by bolo uplne najlepsie ich tam vziat.No je to dost daleko a hlavne to je na tom ze si neviem predstavit ako by som ich dvoch dala dokopy do auta.Teraz to aspon riesim tak ze fenu si dam na voditku a maleho pustim k nam.Prechadzam sa s nou po dvore kym maly je na volno.Viac ako na meter sa k nam zatial nepriblizil.Fena mi uz doharala tak je dost mozne ze uz by ho nenapadla.Pred haranim spolu vychadzali uplne super a boli dobra dvojka.Tak neviem....Tak isto sa zachovala aj k yorkovi.2x ho napadla ako harala a teraz su v pohode spolu cely den.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: strach ze psů
PříspěvekNapsal: čtv 14. črc. 2011 17:48 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
nisade píše:
...Ako dosiahnem aby sa jej nebal???
Fence zruš anarchii a nastol diktát. Pokud nevíš jak na to, přečti si moje knížky, najdeš tam mnohem víc odpovědí, než na kolik se ptáš, ačkoliv bys měla.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: pát 15. črc. 2011 19:49 
Offline

Registrován: pon 25. dub. 2011 19:12
Příspěvky: 3
Bydliště: galanta,Slovensko
Dnes náš dalsi pokus o zblizenie zlyhal.
Už som si objednala Vase knižky tak snad sa mi vdaka nim podari napravit moju fenu.Dakujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: ned 17. črc. 2011 09:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 19. dub. 2009 07:52
Příspěvky: 1152
Bydliště: Brno, občas Praha
Doporucila bych do doby, nez budete mit nastudovano - at uz z knizek nebo primo z konzultace s Rudou - nedelat zadne dalsi sblizovaci pokusy, metoda pokus omyl nefunguje, vsechno vetsinou zhorsi a muze mit dost spatne nasledky. Zavolejte Rudovi, dostanete odpoved hned. A pak se zactete do knizek nebo tady do poradny.

_________________
Čím více poznávám lidi, tím raději mám svého psa...
www.dejtenamsanci.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: úte 15. črc. 2014 18:14 
Offline

Registrován: ned 13. črc. 2014 19:04
Příspěvky: 2
Bydliště: Morava
Jsem majitelkou maďarského ohaře. Pes je bezkonfliktní, poslušný, miluje lidi, děti i ostatní psy, má 1 rok a 4 měsíce a začal být pasivně agresivní na některá štěňata. Přitom ještě nedávno si hrál s jakýmikoli psy, štěňaty či dospělými, ale příjde mi, že jak začal dospívat nesnese se se štěňaty. Problém nastává když se štěně k němu přiblíží, zavrčí na něj a vyjede po něm a kousek ho i žene. Problém nenastává pokaždé, ale příjde mi, že od doby kdy se to stalo poprve (od jeho roku) je to častější. Jsem tím tak zaskočena že nevím jak se v této situaci zachovat a ráda bych to řešila co nejdříve, než si pes toto chování osvojí úplně. Nebo je to jen pubertální chování které ho přejde?
Když měl asi 3 měsíce vyjela po něm fena stejného plemene, měl jen šrám na čumáku, ale vůbec si neuvědomoval co se stalo a chtěl si i přesto s fenkou dál hrát, vrtěl ocáskem a šťastně poskakoval, tak jsem ho musela od ní vzít. Takže nemyslím, že by tento zážitek měl být důvodem.
Posledně se to stalo, když si našel staršího psa, kterého chtěl obskakovat a odháněl všechny ostatní a jelikoš se neustále soustředil jen na něj tak jsem ho vzala bokem a nechala sedět či ležet poblíž mě a v tom se přiblížilo to štěndo a on po něm vyjel. Přitom on nemá žádné hlídací či obranářské návyky, to mu nic neříká, alespoň zatím ne.
Děkuji za případnou odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: stř 16. črc. 2014 08:44 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Pokud máte možnost, přijeďte na nějakou Free sobotu, podívám se na to a řeknu vám co s tím.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napadla štěně
PříspěvekNapsal: stř 16. črc. 2014 09:08 
Offline

Registrován: ned 13. črc. 2014 19:04
Příspěvky: 2
Bydliště: Morava
Bohužel to k Vám máme 200 km a navíc máme problém s volnými víkendy. Ale jakmile bude možnost a bude zrovna freečko, tak se pokusíme dorazit. Do té doby se tedy budem vyhýbat kontaktu se štěňaty. Nebo radíte něco jiného?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!