Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je úte 19. bře. 2024 04:08
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 171 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: elektrický obojek
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 13:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. úno. 2008 17:03
Příspěvky: 18
Bydliště: jižní čechy
Jaký máte názor na elektrický obojek.Používaný v rozumné míře a jen na přivolání.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 13:44 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: pon 28. kvě. 2007 12:42
Příspěvky: 1360
Bydliště: Brno
zadej si to do vyhledávače, např v tomto tématu http://www.psycholog-psu.com/poradna/vi ... .php?t=772 se to hodně probíralo

_________________
Zonerama, do dubna 2013 Rajče


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 13:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 05. led. 2008 20:04
Příspěvky: 180
Bydliště: Zruč n/Sáz.
Myslím, že tady je toho napsáno docela hodně...

_________________
"Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 13:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 05. led. 2008 20:04
Příspěvky: 180
Bydliště: Zruč n/Sáz.
Ha, tak Johulka byla rychlejší :-) mě se to kouslo a předběhla mě :oops:

_________________
"Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 14:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. úno. 2008 17:03
Příspěvky: 18
Bydliště: jižní čechy
Tak jsem to pročetla,ale asi mám trochu jiný názor.Nejsem zastánce nějakýho týrání psa,ale jako jistící věc je to opravdu dobré.Mám fenku dobrmana a celkem poslechne.Používala jsem stopovačku a po zkušenostech,kdy mi málem vytrhla ruku z ramene a nebo když si div nezlomila vaz jsem ji sundala.Pořídila jsem elektriku i se zvukovým signálem jsem v pohodě já i pes.Používám ji jen v nejkrajnějším případě a to nejdříve dám povel,když nereaguje dám zvukový signál pak už jí dám menší ránu.Většinou reaguje už na zvukový signál.Použítí obojku je tak jednou měsíčně,ale preventivně to má na krku při každém venčení,než se uklidní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 17:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
no, naše názory jsi v tom tématu četla, co víc ještě chceš? Schválení tady fakt nečekej.. obzvlášť s dobrouškem.

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 19:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
To jsem zvědavá, jak dlouho bude trvat, než se naučí rozlišovat, kdy ho má na krku a kdy ne? To jí budeš nasazovat maketu nebo co? O kolik váží víc dobrouš než BŠO nebo ČSV? Přesto mám obě ruce a psi zdravé krky. Přečti si prosím tě nejdřív, jak se se stopovačkou pracuje. Podle toho, co jsi psala, jsi jí nepoužívala zrovna optimálně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 19:53 
Offline
Lidový vypravěč
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. čer. 2006 23:25
Příspěvky: 1874
Bydliště: Osek u Duchcova
jana0 píše:
Používám ji jen v nejkrajnějším případě a to nejdříve dám povel,když nereaguje dám zvukový signál pak už jí dám menší ránu.


A to vše stihneš do té doby než vyprší reflexní oblouk, což je 2-3 vteřiny???? :shock: :shock: :shock:

_________________
“Pokud není milováno zvíře, část vlastní duše zůstává uspána.”


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 20:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
U dobrouše není reflexní oblouk tak dlouhý, spíš kolem 1 až 1,5 vteřiny.

Jinak ten citát - nejkrajnější případ a pak už jí dám menší ránu..., ten mluví opravdu za všechno.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 20:36 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 04. zář. 2006 14:14
Příspěvky: 125
Jana0
tady si o elektronice fakt nepokecas.
Pouzivam to stejne jako ty pres pul roku k naproste spokojenosti. Klidne pisni SZ nebo mejla a proberem to, neni treba pichat do vosiho hnizda.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 20:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Isdpch má pravdu. Tady si o nich moc nepokecáš, ale můžeš se naučit obejít se bez nich. Volba je na tobě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 21:09 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 04. zář. 2006 14:14
Příspěvky: 125
Myslim, ze Jana0 si zvykla na teplo z ustredniho topeni, takze ji o vyhodnosti vytapeni tuhymi palivy tezko neco presvedci. Dobrou


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 21:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
No ale není to škoda? Kor, když je vidět, že JanaO není tak dobrý odborník a že jí tedy do rukou nepatří? No ale aha jo, žijem v instantní době 3 in 1, hlavně vše rychle, vše nabušit, málo u toho přemýšlet a být hodně u ústředního topení...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 21:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
:lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 21:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
Víš, trochu mě tak mrzí, že lidi zlenivěli, jdou za byznysem a nepřemýšlejí. tak se stane, že el. obojky jsou in, tak proč by člověk nebyl taky in. Tak se pak stane, že se el. obojky dostanou do špatných ruk. Řeší se jimi vše, tuhle jsem potkala paní, malé štěně, že prý v době jejich nepřítomnosti štěká, tak mu pořídili protištěkací obojek. Proč ne? Co to udělá s psychikou mrňouska a jiných psů, to nikdo nedomýšlí. Případ této pisatelky na nmě neúpůsobí dojmem špičkovéo odborníka, který má to know-how, jak na to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 21:47 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:24
Příspěvky: 768
Bydliště: Praha
Tož vůbec to nepoužívám,ale píše,že většinou stačí už zvukový signál...jak může ten psovi poškodit krk nebo něco jinýho?

_________________
Dobrá nálada sice nevyřeší všechny problémy,ale rozhodí tolik lidí,že stojí za to si jí udržet


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 21:51 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 04. zář. 2006 14:14
Příspěvky: 125
Nedokazu takhle od stolu posoudit odbornost zadavatelky, ale popisovany zpusob privolani je dle meho v poradku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 22:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Renato, většinou stačí zkuový signál, ale ...
jana0 píše:
když nereaguje dám zvukový signál pak už jí dám menší ránu...

isdpch - popisovaný způsob přivolání asi nebude OK, když musí občas elektriku použít nebo tobě to přijde v pohodě? Za čas zjistí že nestačí ani slabý impuls, tak dáme silnější? Chyba je někde v metodice, ne ve psovi! A žádná berlička tvoje chyby nespraví, spíš je ještě prohloubí.

Nejhorší mi na tom přijde to že jde o dobrmana (a to jsem ještě nevyčetla věk) - neschvaluji elektriku ani u bíglů, ale dokážu pochopit že po ní někdo v nouzi sáhne (a většinou si tím psa totálně xxx), ale u dobrmana?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 23:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
já bych to tu neřešila mysím že všechny argumenty se zadavatelka mohla dočíst v daném tématu které si přečetla a není ptořeba je zde popisoat znova a znova

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 23:26 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 04. zář. 2006 14:14
Příspěvky: 125
Proc by mela byt chyba v metodice. Obcas se stane kazdemu, ze pes nezareaguje na prvni povel, ty skubnes stopkou, ja upoutam pozornost zvukovym signalem a normalne doprivolame.
A to co pises o potrebe zvysovani urovne impulsu dokazuje, ze naprosto netusis, jak obojek funguje a jak se ma pouzivat a tudiz je zbytecne ztracet cas nesmyslnou debatou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 11. říj. 2008 23:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. úno. 2008 20:40
Příspěvky: 369
Bydliště: ČR
Petra píše:
Nejhorší mi na tom přijde to že jde o dobrmana (a to jsem ještě nevyčetla věk) - neschvaluji elektriku ani u bíglů, ale dokážu pochopit že po ní někdo v nouzi sáhne (a většinou si tím psa totálně xxx), ale u dobrmana?


Proč ti to přijde u dobrmana horší než u bígla? To jsem nepochopila. Já bych to viděla spíš obráceně.

_________________
Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. (Saint Antoine De Exupéry)

http://fenky.odeveliny.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 12. říj. 2008 07:17 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pát 25. dub. 2008 18:59
Příspěvky: 21
Bydliště: Čechy
Petra píše:
Renato, většinou stačí zkuový signál, ale ...
jana0 píše:
když nereaguje dám zvukový signál pak už jí dám menší ránu...

isdpch - popisovaný způsob přivolání asi nebude OK, když musí občas elektriku použít nebo tobě to přijde v pohodě? Za čas zjistí že nestačí ani slabý impuls, tak dáme silnější? Chyba je někde v metodice, ne ve psovi! A žádná berlička tvoje chyby nespraví, spíš je ještě prohloubí.

Nejhorší mi na tom přijde to že jde o dobrmana (a to jsem ještě nevyčetla věk) - neschvaluji elektriku ani u bíglů, ale dokážu pochopit že po ní někdo v nouzi sáhne (a většinou si tím psa totálně xxx), ale u dobrmana?


Nebudu hodnotit zda ano či ne, to je každého věc. Co mě fascinuje, jak o věci, o které víš akorát, že ne a ani netušíš proč vlasně ne, protože nevíš, jak funguje, dokážeš "kompetentně" psát. Jak dokážeš už dopředu určit, co dotyčný udělá, pochopitelně vše špatně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 12. říj. 2008 07:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Z čeho jsi usoudila, že Petra neví, jak to funguje?

Citace: když nereaguje, dám zvukový signál pak už jí dám menší ránu....

tohle ti opravdu příjde v pořádku? Kdy jí pak dá větší ránu - když jí před tím ten povel nedá nebo co? Protože to z té citace dost vyplývá.
Když pracuješ se stopovačkou, nemusíš s ní zrovna škubat, ale navedeš psa na to, co má dělat. Když spolupracuje, okamžitě uvolníš tah stopovačky. Jak to podle tebe uděláš s elektrickým obojkem?
Je pohodlné mít ústřední topení a pejska na dálkové ovládání. Jenže obojí může mít a bohužel i má vedlejší účinky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 12. říj. 2008 07:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. úno. 2008 17:03
Příspěvky: 18
Bydliště: jižní čechy
zaj9ímalo by mě jak odvoláte psa třeba ze 100 m.Já neříkam,že ho používám pořád,ale chci dát psovi volnost a nestojím o to aby si v trapu někde zlomila vaz,A než jsem jí ho koupila zkusila jsem to na sobě.Má to sílu jako,když vá sekne někdo prutem,


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 12. říj. 2008 07:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Přivolám psa bez elektriky i z téhle vzdálenosti. Podle toho, co píšeš, používáš elektriku jako trestací nástroj. Proč "sekat prutem" psa - dělat mu něco nepříjemného, když stačí naučit ho přivolání? Bez sekání prutem.
Je tu dost lidí s různými plemeny psů, od RR přes beagly, dobrouše, ohaře, hovíky a čsv, kteří zvládají přivolání i od zvěře bez elektriky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 12. říj. 2008 07:56 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Včera jsem měl další z telefonátů na dané téma. Mám je docela často a ve většině případech se stejným problémem. Šlo o trochu problémového československého vlčáka, kde na doporučení chovatele a zároveň výcvikáře dali tomu psu el.obojek. Nejen že se stav ještě rapidně zhoršil, ale pes je na odpis. Také to zmáčkli jen občas...

Přivolání psa se dá řešit mnoha způsoby, a nikdy k tomu nepotřebuji elektrický obojek. Lidé sahají po této pomůcce tehdy, kdy zvolí nesprávnou metodiku, kde chybí správné pochopení psa v daném požadavku, především chybí důslednost, nebo i respekt. Ten se však elektrikou nespraví. Naopak, velmi snadno se může odrovnat i důvěra. Respekt vázaný na jakoukoli pomůcku, není totiž respekt.

Myslíš si, že ti, kteří tu vychvalují elektrické obojky, jsou ke svému psu
vždy důslední?... Kdyby ano, nepotřebovali by ho.

Pokud budeš chtít naučit fenku fungovat spolehlivě bez toho obojku, mohu tě to naučit.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 13. říj. 2008 08:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Alča - proto že bígl je fakt rozenej lovec a dá to hodně (HODNĚ) práce než ho zvládneš na 100m odvolat od srny. Ale jde to. Bez elektriky a dokonce i bez stopovačky (nevím kde jste vyčetli že ji používám? Zkusila jsem ji a zjistila že tudy pro nás cesta nevede). Dobroušci rozhodně nemají "nastavený" takový lovecký pud a hlavně takovou samostatnost. Jo, často jsou to hyperaktivní torpéda, ale to je i náš choďák a tam jsem odvolání zvládla za dvě procházky ve zvěři. Jenže přítele ve zvěři absolutě neposlouchal a čtyři roky za zvěří zdrhal - ještě že ten nebyl tak pitomej aby mu tu elektriku dal. Chyba (jako vždy) nebyla ve psovi. Psům takto vázaným na pána (a to dobrouš nepochybně je) prostě stačí srozumitelně vysvětlit co chci. Proto tento obojek na těchto plemenech považuji za naprosté selhání psovoda.

K té silnější ráně přesně jak to napsala Essi - už teď občas nereaguje na ten zvukový signál, je jen otázkou času kdy zkusí nezareagovat i na impuls

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 13. říj. 2008 16:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. úno. 2008 20:40
Příspěvky: 369
Bydliště: ČR
Petra píše:
Alča - proto že bígl je fakt rozenej lovec a dá to hodně (HODNĚ) práce než ho zvládneš na 100m odvolat od srny. Ale jde to. Bez elektriky a dokonce i bez stopovačky (nevím kde jste vyčetli že ji používám? Zkusila jsem ji a zjistila že tudy pro nás cesta nevede). Dobroušci rozhodně nemají "nastavený" takový lovecký pud a hlavně takovou samostatnost. Jo, často jsou to hyperaktivní torpéda, ale to je i náš choďák a tam jsem odvolání zvládla za dvě procházky ve zvěři. Jenže přítele ve zvěři absolutě neposlouchal a čtyři roky za zvěří zdrhal - ještě že ten nebyl tak pitomej aby mu tu elektriku dal. Chyba (jako vždy) nebyla ve psovi. Psům takto vázaným na pána (a to dobrouš nepochybně je) prostě stačí srozumitelně vysvětlit co chci. Proto tento obojek na těchto plemenech považuji za naprosté selhání psovoda.


Mě nepřijde správný rozlišovat v tom smyslu jako že na tohle plemeno v krajním případě ano a na tohle nikdy. Jasně že je pro některý plemeno zvládnout přivolání těžší než pro to druhé, ale tak to je, každé plemeno je něčím specifické a vždycky se najde něco co je zrovna pro tenhle druh psů těžší i když striktní škatulkování vždycky neplatí, není bígl jako bígl. Znám dva jinak celkem dost neposlušné a ani jeden zvěř nehoní a naopak jsem poznala dobrmany že honili všechno co se hnulo.
S tím že stačí psovi vysvětlit taky nesouhlasím, psi kteří se nedají odvolat od zvěře většinou nemají problém s tím že by nechápali co se po nich chce, vědí to moc dobře, spíš jde o to jak psa přinutit poslechnout.
Selhání, no jsme lidi tak občas selháváme, taky el. obojky nepoužívám a neschvaluju, ale já spíš nechápu lidi kterým psi soustavně štvou zvěř tak, že ztratí kontrolu a přehled kde pes je třeba i na několik hodin a přesto neváhají psa v honitbě pouštět na volno a nebo to likvidování koček jak tady padlo, to mi přijde taky dost hrozné, to je podle mě naprosté selhání a nezodpovědnost.
Jo, jinak jsem viděla na vlastní oči jak pes vybavený el. obojkem nereagoval na přivolání ani po sérii el. impulsů!!!

_________________
Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. (Saint Antoine De Exupéry)

http://fenky.odeveliny.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 13. říj. 2008 18:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 17. pro. 2006 15:19
Příspěvky: 720
Bydliště: Přerov
janaO píše o vzdálenosti psa 100m od ní. No jo, ale to já bych musela mít psa na elektrice taky, kdybych ji nechala odběhnout 100m, nevěnovala se jí a pak po ní chtěla zastavení či přivolání, když má načichlou čerstvou stopu zvěře. I v té vzdálenosti vidím problém, musí si napřed hafana ohlídat na daleko kratší vzdálenosti a nácvik popř. aplikovat postupně až na těch jejich třeba 100m.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 13. říj. 2008 20:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
no já teda úmyslně na 100m ani nepouštím, 50m maximálně - ono totiž nikdy nevíš za kterým stromkem stojí debil s puškou. Ale i těch 100m a od srny mám vyzkoušené (ale bála jsem se a nebylo to úmyslně).

Alča - neschvaluji elektriku ani u bíglů, ale na druhou stranu kdyby sis prakticky od každého komu se jen zmíníš že máš bígla slyšela "no ale ti přece utíkají" tak bys asi měla pokušení uvěřit že mají pravdu a že to jinak nejde. Kolik je nás těch kteří tvrdí pravý opak? Zatímco snad každý kdo tuší jak bígl vypadá ti bude tvrdit že to je pes, kterej nesmí z vodítka, jinak uteče.
A že znáš dobrmany kteří štvou? No, vždyť jsem psala že štval i choďák - pes, kterej to v genech absolutně nemá a povely se opravdu učí sám (zejména v porovnání s bíglem). Stačilo abych si s ním vypracovala slušný vztah a vypilovala pár povelů a klidně se spolu koukáme na srny. A nepotřebuju odvolávat - oni nevyběhnou.
Prostě místo elektriky na krk to chce zapracovat na vztahu a na povelech a navíc dopřát psovi dostatečné vybití jinak.

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 14. říj. 2008 13:59 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 04. zář. 2006 14:14
Příspěvky: 125
Essi píše:
Z čeho jsi usoudila, že Petra neví, jak to funguje?

Citace: když nereaguje, dám zvukový signál pak už jí dám menší ránu....

tohle ti opravdu příjde v pořádku? Kdy jí pak dá větší ránu - když jí před tím ten povel nedá nebo co? Protože to z té citace dost vyplývá.
Když pracuješ se stopovačkou, nemusíš s ní zrovna škubat, ale navedeš psa na to, co má dělat. Když spolupracuje, okamžitě uvolníš tah stopovačky. Jak to podle tebe uděláš s elektrickým obojkem?
Je pohodlné mít ústřední topení a pejska na dálkové ovládání. Jenže obojí může mít a bohužel i má vedlejší účinky.


no Essi, koukám, že opět zasvěceně mluvíš o něčem o něčem nemáš vůbec páru.
Samozřejmě, že celá akce na kterou tu ty a Dzedzy tak radostně reagujete reflexním obloukem, probíhá v reálu, tak trochu jinak což ovšem dojde jen tomu, kdo o obojku něco ví a alespoň jednou ho viděl v akci.
Tudíž zadavatelka používá obojek naprosto správně, jenže tohle se po netu těžko vysvětlí zejména mezi partičkou lidí, kteří u každé trochu neobratné formulace budou rejpat a vyvozovat z citací a přitom nebudou vůbec vědět o čem je řeč.
Ale co mě zarazilo, ty psa na stopovačce taháš ?? A jak to vypadá ? Já myslel, že lehkým přiškubnutí upoutáš pozornost a psa navedeš, pokud nechápe opět koriguješ lehkým škubnutím a né že ho do požadovaného směru dotáhneš jako pytel brambor, tomu vážně nerozumím.

Celkem by mě zajímalo, jak nesprávné používání obojku (občas) může způsobit to, že pes je totál na odpis. To přeci není o obojku, ale celkovém přístupu k psisku, o vršení jedné chyby na druhou a v tu chvíli je naprosto jedno jestli má v ruce člověk ovladač, stopovačku nebo řetízkáč.

A proč by jako u používání chyběla důslednost, snad právě naopak, pomocí obojku vždy velmi jednoduše docílím toho, že pes vykoná povel a docílím toho při naprosto nízkých korečných impulsech, které člověk na dlani vůbec necítí a hlavně docílím toho na radost a to se mi na obojku právě líbí.
Samozřejmě se nebavím o parkových borcích, kteří vláčí psa na flexině a do kroku mu perou do krku jeden impulz za druhým, ale u nás se po třičtvrtě roce používání obojku ( za tu dobu jsem použil impuls cca. 20x) přivolání velmi zpřesnilo, pes mnohem pohotověji a radostněji reaguje na povely a hlavně pohybuje se všude bez vodítka.
A buďte si jistí, že u každé situace vždy znovu a znovu přemýšlím jestli jsem obojek použil správně, jestli se nedá příště použít lépe, sleduji reakci psa a rozhodně se tedy nejedná o bezmyšlenkovité dálkové ovládání , naopak pes je pod mnohem bedlivějším dohledem, což vede v důsledku k jeho lepšímu poznání.
Neříkám, že to patří do rukou každému a na každého psa, ale při správném používání se jedná o kvalitní pomůcku bez dalších následků. A připomínám, že se jedná o pomůcku 100 % protože při správném nácviku zastavím psa kdekoli a kdykoli, tudíž podstatným způsobem eliminuji možnost zranění nebo dokonce něčeho horšího.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 14. říj. 2008 14:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
To, že ho Petra, Lenka já a další nepoužíváme, neznamená, že o jeho fungování nic nevíme - a naopak.
To, že zadavatelka podle svého vlastního popisu používá obojek jako "seknutí prutem na 100 m", tedy jako prostředek, kterým trestá psa za to, že nemá přivolání nepovažuju za správné použití toho obojku.
Práce se stopovačkou a její výsledky při správném postupu tady byly popsány tolikrát, že považuju za zbytečné to rozepisovat znovu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 14. říj. 2008 17:55 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
isdpch, jen se zeptám, jak ti pejsan reaguje když ten obojek nemá?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 14. říj. 2008 18:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Také mám ještě dotaz - pes je 100 m ode mne, nereaguje na povel. Dostane impuls. Co a jak mi zaručí, že se nerozběhne kamkoli jinam, než ke mně. V srpnu jsem totiž pomáhala hledat v Šárce psa, který ve strachu utekl a hledali jsme ho několik hodin.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 14. říj. 2008 18:46 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:24
Příspěvky: 768
Bydliště: Praha
Essi píše:
Také mám ještě dotaz - pes je 100 m ode mne, nereaguje na povel. Dostane impuls. Co a jak mi zaručí, že se nerozběhne kamkoli jinam, než ke mně. V srpnu jsem totiž pomáhala hledat v Šárce psa, který ve strachu utekl a hledali jsme ho několik hodin.

nepoužívám to,takže budu jen hádat...tomu impulsu předchází samosebou nácvik,který je celkem detailně popsán,pokud je dodržen,těžko se to stane...

_________________
Dobrá nálada sice nevyřeší všechny problémy,ale rozhodí tolik lidí,že stojí za to si jí udržet


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 14. říj. 2008 18:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. úno. 2008 20:40
Příspěvky: 369
Bydliště: ČR
Jenom k této debatě o elektr. obojku, svůj názor a zkušenost jsem psala už v předchozím příspěvku. Zajímalo by mě, jestli už jste se někdo setkal s tím že si z elektrických impulsů pes jakoby nic nedělá a běží dál, já ano a je podle mě jenom otázka času a nátury než to ten pes zkusí. :?

_________________
Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. (Saint Antoine De Exupéry)

http://fenky.odeveliny.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 14. říj. 2008 18:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Essi - nechci se do toho ispidichovi montovat, jen bych řekla, že Čert nemá z případného impulzu strach....ostatně chodíme venčit poměrně dost často a musím říct, že jsem ho ještě neviděla "jí tam Čertovi fouknout" Že by pro ujištění psa o požadované akci použil to pípnutí, to jsem viděla, fakt to skoro není potřeba, Čert se obrátil a běžel vesele s pochvalou pro kokíno. A možná blbě odhaduju vzdálenosti, jen si nemyslím, že psové jsou na vycházkách od nás 100 metrů - na tu vzdálenost už nevidíš, jestli ta potvora někde něco žere, v něčem se válí nebo takový jiný hnusárny, co psové dělaj. A taky si myslim, že by ispidich nepoužil elektriku na ustrašenýho psa. Ale to už fakt píšu moc za něj.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 14. říj. 2008 18:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Alča - k tomu dotazu se mi zdá taky patří Renatina odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 14. říj. 2008 18:57 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:24
Příspěvky: 768
Bydliště: Praha
Gerda píše:
Essi - nechci se do toho ispidichovi montovat, jen bych řekla, že Čert nemá z případného impulzu strach....ostatně chodíme venčit poměrně dost často a musím říct, že jsem ho ještě neviděla "jí tam Čertovi fouknout" Že by pro ujištění psa o požadované akci použil to pípnutí, to jsem viděla, fakt to skoro není potřeba, Čert se obrátil a běžel vesele s pochvalou pro kokíno. A možná blbě odhaduju vzdálenosti, jen si nemyslím, že psové jsou na vycházkách od nás 100 metrů - na tu vzdálenost už nevidíš, jestli ta potvora někde něco žere, v něčem se válí nebo takový jiný hnusárny, co psové dělaj. A taky si myslim, že by ispidich nepoužil elektriku na ustrašenýho psa. Ale to už fakt píšu moc za něj.

No naši psi,tedy ani isdpchův rozhodně nejsou 100 metrů od nás :lol: ,to skutečně ne.Isdpch pokud vím cvičil dodržování určité vzdálenosti právě na stopce a to dost poctivě,takže 100m skutečně ne :lol:

_________________
Dobrá nálada sice nevyřeší všechny problémy,ale rozhodí tolik lidí,že stojí za to si jí udržet


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 14. říj. 2008 19:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
100m je orpavdu řekla bych až nebezpečná vzdálenost

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 14. říj. 2008 20:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Gerda píše:
Essi - nechci se do toho ispidichovi montovat, jen bych řekla, že Čert nemá z případného impulzu strach....ostatně chodíme venčit poměrně dost často a musím říct, že jsem ho ještě neviděla "jí tam Čertovi fouknout" Že by pro ujištění psa o požadované akci použil to pípnutí, to jsem viděla, fakt to skoro není potřeba, Čert se obrátil a běžel vesele s pochvalou pro kokíno. A možná blbě odhaduju vzdálenosti, jen si nemyslím, že psové jsou na vycházkách od nás 100 metrů - na tu vzdálenost už nevidíš, jestli ta potvora někde něco žere, v něčem se válí nebo takový jiný hnusárny, co psové dělaj. A taky si myslim, že by ispidich nepoužil elektriku na ustrašenýho psa. Ale to už fakt píšu moc za něj.


Nepsala jsem o Čertovi, ale o tom, jak zajistit, aby pes neutekl jinam. Stává se to docela často, i na výcvikových táborech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 15. říj. 2008 06:46 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Isdpch, řeknu ti to asi takhle, jestliže chce ode mne někdo pomoci s přivoláním tady, tak bez elektrického obojku. Nejdřív ať se každý naučí klasiku přes vytvoření vztahu se psem a pak může vymýšlet alternativy. Ve všem se má začínat lekcí č.1. ne č.25. To, že to sám za sebe obhajuješ, ještě pochopím, ale doporučuješ obojek někomu, kdo ten vztah se psem pořádně nastavený nemá. Z toho důvodu tady nechci vidět žádnou další propagaci této "pomůcky".
Prostě u mne na webu se bude pracovat se psem jakkoli, jen ne s ostnáčema, škrťákama, nebo elektrickýma obojkama. Jestli si takový profesionál, udělej si vlastní cvičák postavený na práci s elektrickým obojkem, ale mě nech dělat svou práci po mém. Někdo také doporučuje třeba vyvěsit psa přes větev, nebo ho zkopat do kulata a funguje mu to. Jenže za jakou cenu. Moje metodika je postavena na tom, aby člověk viděl do psa, ne na tom, aby uměli lidi psa donutit ke všemu čímkoli, co jim kdo vnutí.
Věř tomu, že s tím, o čem tu hovoříš, mám víc zkušeností než ty. U své hluché čubiny jsem to před lety také musel chvilku používat, jenže často za mnou chodí dost lidí, kteří to nezmáčkli v tu správnopu dobu a já to pak musím řešit a ty psy normalizovat. Umíš to ty osobně z těch psů po nesprávné aplikaci potom dostat? Já většinou ano a vím, kolik to dá práce, tak to prosím respektuj a už mi to tu nikdo nepropagujte.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 15. říj. 2008 10:25 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 04. zář. 2006 14:14
Příspěvky: 125
zadavatelka nechce pomoct s přivoláním, ptá se na elektrický obojek používaný v rozumné míře a na přivolání a k tomu jsem se jí vyjádřil
pokud nechceš, aby se tu o obojku psalo, tak to napiš do podmínek, protože pokud ze mně bude někdo ve stylu Lenky dělat tupouna s dálkovým ovladačem v ruce a psem na baterky, tak se jaksi ozvu, jistě sám víš, když jsi ho používal, že práce s obojkem jistou míru přemýšlení potřebuje.

S dovolením se vyjádřím ke včerejšku a jdu
Alča a Essi
pokud pes po korekčním impulsu běží kamkoli jinam než k psovodovi, tak byl špatně proveden nácvik a musí se vrátit na úplný začátek nebo princip obojku nechápou a pak jim do ruky nepatří. Tudíž to není o tom jestli pes časem něco zkusí, ale o tom že pes neví co má dělat a touhle cestou jdou lidi, jejichž psi pak končej u Rudy

Essi
pokud zadavatelka používá obojek tak jak popisuje, psa netrestá, pouze si v souladu s reflexním obloukem a pravidly přivolání vynutí splnění povelu

Evo,
dal jsem si dost záležet na tom, aby si Čert tak úplně nespojoval obojek s impulsem (i to je součást správného nácviku) tudíž se chová v normální situaci bez obojku stejně jako s obojkem. Podotýkám, že jsem na přivolání pracoval všemi možnými metodami přes tři roky, tudíž přivolání máme správné a funkční s vyjímkou přímého kontaktu se zvěří a to mám jištěno právě obojkem.
Ale jak jsem psal výše, mám pocit, že se za poslední půl rok přivolání ještě jakoby vylepšilo, což nebude obojkem jako předmětem, ale v mojí palici, protože s ovladačem v ruce přivolávám za každých okolností naprosto klidně, po psovi nehalekám, necítí z mého hlasu obavu nebo stres a tudíž přibíhá radostněji a reaguje přesněji.

Prosím, aby můj příspěvek nebyl brát jako propagace této pomůcky, rozhodně nedoporučuji její laické používání a už vůbec ne podle návodu uváděného výrobcem.
Naopak doporučuji její použití vždy důkladně zvážit a nácvik provádět podle daných pravidel pod dohledem někoho zkušeného, protože nesprávným používáním uděláte psovi v hlavě bramboračku

100 m vzdálenost je myslím nesmysl, jednoduchým výpočtem 100 m klidnou chůzí ujdeme tak za 1,5 minuty tak si to schválně někdy zkuste :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 15. říj. 2008 10:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Kdyby zadavatelka měla zvládnuté přivolání, elektrický obojek by nepoužívala, protože by ho nepotřebovala. A o tom to podle mého názoru celé je.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 15. říj. 2008 10:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
jsem těch cca 100m ráno vyzkoušela s choďákem - nechala jsem ho hledat ztacený pidiaport (měl mizivou šanci jej najít), odešla a pak přivolala. Tryskáč je náš pomalejší brácha. Ale jinak bych jej na tuhle vzdálenost nepouštěla, protože to už je prostě moc. Většinou mám psy tak do 20m, na volném prostranství kde fakt nic nehrozí okolo 50. Oni nemají potřebu být dál (aport teda tak daleko nehodím) a já jsem jen ráda. Ale je to taky o tom že procházka netrvá hodinu ale 2-3. A velkou část z toho navolno a proloženo cvičením, občas nějakým tím pamlskem, aportíky,... Takže místo elektriky doporučuji psa zaměstnat a radostné přivolání "vyrobit" tím, že u páníka je vždycky zábava.

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 15. říj. 2008 11:55 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 04. zář. 2006 14:14
Příspěvky: 125
no ono je to hlavně o tom si pořádně přečíst příspěvky (což jsem prvně taky neudělal), zadavatelka tady nikde netvrdí, že by se její psice pohybovala ve vzdálenosti 100m, pouze se ptá jak by ostatní třeba z této vzdálenosti přivolávali. To že se z toho udělá, že na 100 m mydlí psa prutem už je kouzlo virtuální komunikace

Jinak (a teď už se vůbec nebavím o obojku) by bylo dobré si uvědomit, že né každý pes je venku zaměstnatelný, že třeba existují psi, kterým ani balonek, ani pešek ani kus hadru a ani kus flákoty venku nic moc neříkají a i tohle se musí pracně naučit. Můj pes se mi doma postaví na hlavu, a venku jsem druhej i kdybych mu házel pečený holuby. Přesto máme slušné přivolání, přesto s odřenýma ušima prolezeme s aportem u zkoušek, ale že by se mnou byla větší prča než s myší dírou ho asi nepřesvědčím nikdy


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 15. říj. 2008 12:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
isdpch - ale vo tom to je - tohle se musí pracně naučit... když ono tou elektrikou to jde méně pracně, co? Myslíš že je lehké přesvědčit bígla že je se mnou větší prča než s utíkající srnkou?

_________________
Bardovy stránky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 15. říj. 2008 12:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Petro - mám pocit, že ispidichovi podsouváte, že si usnadňuje práci. Že chce dát elektriku psu, který o přivolání neví vůbec nic, že jí chce k nácviku použít. Ale on ji přece nepoužívá k naučení přivolání, nýbrž ke korekci....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 15. říj. 2008 12:48 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 04. zář. 2006 14:14
Příspěvky: 125
co máš furt s tím bíglem, to je nějakej extra pes nebo co, naservíruju ti svýho vořecha a můžem si dát závody, kterej z nich má větší lovecký vlohy a kdo toho psa viděl v akci ví o čem mluvím
Nečteš moje příspěvky, nezajímá tě to, jen reješ, tak jen pro připomenutí, jak jsem si to s elektrikou děsně ulehčil.
Čert je nalezenec, mám ho od jeho cca. 8 měsíců, neměl naprosto žádnou vazbu na člověka, první výcvikář mi řekl, že něco takovýho v životě neviděl.
Mám rok a půl na stopovačce, další rok se psem na volno bez elektriky, přivolám psa od kočky, od veverky, od psa, od auta, od čeho mi ukážeš, řeknu mu fuj a nežere pečenou kachnu, zkoušky máme na výtečně a ty mně budeš vyprávět, že se snažím si něco zjednodušit.
Mám jeden jedinej problém zajíce a slepice, vyzkoušel jsem všechno možný i nemožný, konzultoval to s výcvikářema, šel jsem po tom celou dobu tisícem způsobů ... nefunguje, nic nefunguje, uvidí na 10 metrů slepici dřív než já a je konec, uvidím-li jí dřív já, tak si ho přivolám ufujuju a projdem kolem ní na prověšeným vodítku.
Asi možná nemám něco co máš v sobě ty, ale já to prostě dál neumím, nikde na internetu ani v reálu jsem žádnou radu, kterou jsem nevyzkoušel nenašel.
Takže pes po třech letech dostal elektriku, kterou používám jen v případě, že vyrazí za zvěří a já mám konečně svatej klid a pokoj.
Myslíš, že to bylo méně pracné ??
A aby bylo jasno, na elektrice necvičím a nikdy cvičit nebudu, naprosto to nemám zapotřebí, psa si navedu jak potřebuju rukou, vodítkem, pamskem a zvládnem co nás napadne.
Davídková ti může povyprávět jak a kolikrát jsem s ní řešil blbou chůzi u nohy, kolik jsme nad tím strávili času a přitom by stačilo nasadit obojek a mám to za hodinu hotový. Nepotřebuju nechci, to mě prostě nebaví.
Ale jestliže nejsem schopen svýho psa ochránit jinak, tak to udělám elektrikou.
Takže prosím máš-li potřebu do někoho rejt, že si něco ulehčuje, vynech mě z toho.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 15. říj. 2008 12:51 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 04. zář. 2006 14:14
Příspěvky: 125
Gerda píše:
Petro - mám pocit, že ispidichovi podsouváte, že si usnadňuje práci. Že chce dát elektriku psu, který o přivolání neví vůbec nic, že jí chce k nácviku použít. Ale on ji přece nepoužívá k naučení přivolání, nýbrž ke korekci....

to by se soudružko dalo tesat ... ono bez toho, že by pes povel uměl a věděl co má dělat to jaksi nejde


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 171 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!