Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je úte 19. bře. 2024 07:07
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 518 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nechce být sám
PříspěvekNapsal: čtv 10. črc. 2014 07:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Já teď vezla v podstatě bez přípravy štěně nějakých 2x 1000 km. No a taky to šlo. Sice prvních pár set kilometrů brblal, ale pak to vzal jako skutečnost, se kterou nic nenadělá. Jsem si jistá, že dnešní cestu od Prahy do Prostějova s novými majiteli zvládne na jedničku.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Vracajuce sa vytie a knucanie psa, ked je osamote
PříspěvekNapsal: ned 23. lis. 2014 21:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 08. kvě. 2014 11:07
Příspěvky: 3
Bydliště: Slovensko
Dobry vecer,
uz fakt neviem na koho sa obratit.Uz som to riesila s viacerymi cvicitelmi,s veterinarmi,mam kopec knih,presla som vsetky fora a videa a nic nepomaha.Moj problem je s vytim a knucanim psa,ked je osamote.Mam fenu baseta(7rocnu),cca 5-6rokov mi doma vyla a knucala(dozvedela som sa to asi pred rokom).V marci som ju zacala cvicit na samotu pomalym krokom-3tyzdne.Bola uz krasne ticho,no pocas harania zacala opat vyt.Po 2tyzdnoch vsak bola opat ticho a to jej vydrzalo pol roka.Dalsie haranie a opat vytie,knucanie.A tentoraz uz neprestala.Skoncilo haranie a zacala hned faloska a po 2tyzdnoch zistena pyometra.Este v ten den bola operovana-2.10.Po operacii som s nou zacala nanovo cvicit(cca 2tyzdne)a po tyzdni ticha zacala opat vyt.Tak sme zas zacali odzaciatku-opat dalsia veterinarka(ktora mi dala pokyny: denny rezim a postup prevychovy,ktory som poznala a robila este davno predtym ako som k nej prisla+bachove kvapky a homeopatika).Presli 3tyzdne od cvicenia-uz mi krasne vydrzala az 3a1/2hodiny chrapkajuc po cely cas.Dalsi den mi hned po odchode zavyla a zaknucala a potom bol klud hodinu(dalej neviem,uz som ju nemohla sledovat).Prisiel dalsi den a po odchode vytie bez prestavky+knucanie hodinu v kuse.A opat dalsi den vytie,knucanie a ked som prisla domov,tak ma uz aj zacala sledovat z pelechu zakazdym ked som sa pohla.Vie mi to niekto vysvetlit?O chvilu ma privedie do sialenstva :dozdi:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nechce být sám
PříspěvekNapsal: pát 28. lis. 2014 07:15 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Nesamostatnosti jsou zde věnovány dvě části poradny, kde jsou popsány veškeré detaily postupů nápravy a v podstatě jedna část doplňuje druhou. Doporučil bych si to celé přečíst.
Chtít po fence, aby po celý čas nepřítomnosti spala, mi přijde poněkud zvláštní. V principu je nutné fenku naučit nějaký náhradní program, než kterému se věnuje a je nežádoucí, v tomto případě se jedná o vytí. I tohle je v uvedených částech poradny popsáno.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nechce být sám
PříspěvekNapsal: ned 30. lis. 2014 18:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 08. kvě. 2014 11:07
Příspěvky: 3
Bydliště: Slovensko
No ako pisem - uz som presla kazdou radou cvicitela, veterinara, vsetkymi diskusiami a nepomohlo NIC! :dontknow: Ja po nej nechcem, aby prespala cely cas - len som uviedla priklad, ze jeden den krasne samotu prespala po trojtyzdnovom cviceni a po 24hodinach sa to otocilo naopak a zacala opat vyt a knucat kazdy den pocas samoty. A je zvlastne, ze mi nikto nedokaze pomoct, co robit. Naspamat mozem odrecitovat vsetky mozne rady a na nu proste nezaberaju. Dnes po mantrailingu prisla utahana doslova ako pes a po mojom odchode - knucanie, vytie.. :Hangman:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nechce být sám
PříspěvekNapsal: ned 07. pro. 2014 16:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 08. kvě. 2014 11:07
Příspěvky: 3
Bydliště: Slovensko
To mi vazne nik nepomoze? Uz som fakt vyskusala vsetko - AJ CO SA PISE V PORADNI! - a pes nadalej vyje, knuci, pobehuje po byte. Dva dni je v "klude" (vyje a knuci len sem tam) a dalsie dni to robi kym sa nevratim. Potom zas nejaky den v klude a tak to ide dookola. Pred obchodom vydrzi dokonca aj bez priviazania cakat na mieste a ticho, no doma na porazenie. Uz som s nou cvicila tolko, ze iny pes by sa uz vzdal a ona nie a nie.. Dokonca sme uz museli prejst na lieky na prirodnej baze, ktore neutlmuju, len zvysuju serotonin a zlepsuju zvladanie stresu a naladu - ani to nezabera. Kopu penazi som uz nechala aj za cvicitelov a vypracovanie planov a za knihy, ktore aj tak nepomahaju.. Skusala som vsetky metody na nu a nic! Kde robim chybu? Prosim o radu :prayer:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nechce být sám
PříspěvekNapsal: stř 10. pro. 2014 09:19 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Citace:
Mám raději práci se psy než sedět na netu, chcete-li rychle odborné odpovědi, zavolejte, nebo zajeďte na fríčko.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ráno vyje
PříspěvekNapsal: pon 10. srp. 2015 16:01 
Offline

Registrován: stř 18. úno. 2015 15:13
Příspěvky: 2
Bydliště: Praha
Ahoj,
máme problém s vytím. Máme 11měs. ridgebacka, který ráno, jakmile odejdeme do práce, vyje a to asi do 9-12.hod. Odpoledne ho jde večit známá, pak už je klid do 6hod. Já ho pak beru ven na hodinu až 2 (často i dýl). Doma už neničí (když byl menší pár papučí padlo, ale nic zásadního), hračky má, ale ty ho beze mě nezajímají (vidím ho na kameře, že jen bloumá z předsíně do pokoje a vyje).
Jinak jsem si vědoma, že jde o aktivní plemeno, bereme ho všude sebou, taháme ho na různá místa, byl s námi na dovolené v Chorvatsku, je zvyklý občas přespat u různých známých, vše v pohodě. V poslední době teda ještě začal vyjíždět na psy, snažím se na tom pracovat, začali jsme cvičit pozitivku, pracujem na jeho zklidnění.
Jinak doma se neloučíme, nevítáme, odložení venku zvládá v pohodě, v noci spí sám v pokoji. Doma je to nohsled, ale když mu zavřu před čumákem (jak tu radíte), tak si lehne a čeká, ale nikdy nekňučí, ani se nedožaduje. Přiznávám, že je mi zatěžko ho odvolávat na místo, když je celý den sám, navíc on to zvládá, jenom vždycky tak smutně kouká.
Nerozumím, že odpoledne dokáže být v klidu, ale ráno je to problém (údajně ne vždy, ale několikrát do týdne to bude).
Ráno se jde venčit na půl až hod, kde i cvičíme, někdy jdeme běhat, ale nejsem schopná ho unavit, aby nevyváděl. Navíc jsem se chystala to odpolední venčení omezit. Děkuji moc za vaše rady.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nechce být sám
PříspěvekNapsal: čtv 13. srp. 2015 13:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. bře. 2007 09:09
Příspěvky: 2169
Bydliště: Modletice
Pokud jste si opravdu vědoma toho, že ridgeback je aktivní plemeno, uvědomujete si věk štěněte a přesto chcete omezit venčení, není něco v pořádku.
S pozitivkou opatrně, jen málo instruktorů ji dovede používat tak, aby zároveň psy neponičilo. V jedenácti měsících bych se na to spíš vykašlala a pracovala na vzájemném vztahu tradičními metodami. Tedy spolužitím. Pozitivní posilování je pouze jedním ze čtyř psychologických motivačních principů, a jak už to v práci se živými tvory (a v přírodě vůbec) bývá, nelze se omezit pouze na jednu čtvrtinu celého komunikačního spektra. Ano, existují jedinci, kteří to ustojí. Ale těch je mizivé procento proti tomu zbytku, který to nedá. Výsledkem bývá mezidruhová agrese, psychická labilita, neschopnost odpočinku, nesamostatnost a další psychické a výchovné problémy. Zvažte to, ale fakt není o co stát.

_________________
Zuzka
http://www.clovekpritelpsa.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nechce být sám
PříspěvekNapsal: čtv 13. srp. 2015 22:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 10:23
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha - Kobylisy
Jak dlouho by byl doma sám, když by odpadlo odpolední venčení? 10h je naprosté maximum pro dospělého psa!
Vím že v těchto vedrech je to problém, ale chce to hodně utahat a vylítat, jak ráno, tak odpoledne, v tomto počasí klidně dlouhá procházka před spaním (tak aby pes po návratu "padnul na hubu" a spal). Když to nejde, žádné výčitky - psi v útulku jsou zavření furt a přežijou to, takže naši miláčci v nutných případech klidně vydrží jen s vyprazdňovacím venčením. Ne schválně, ale když to nejde, tak to nejde.
Jinak hromada různých rad tady padla, chce to pročíst a popřemýšlet, případně pak zavolat RD - možná by jej zajímalo i to video.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nechce být sám
PříspěvekNapsal: sob 15. srp. 2015 12:40 
Offline

Registrován: čtv 13. srp. 2015 19:38
Příspěvky: 1
Bydliště: Děčín
Zdravím
Mám doma 7 týdenní štěňátko jezevčíka a chci se zeptat zda tak malé štěně už mohu trénovat na samotu kterou tu popisujete. Tedy nevítat neloučit a zavírání před ním. Jak správně u tak malého pejska začít.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nechce být sám
PříspěvekNapsal: úte 01. pro. 2015 09:39 
Offline

Registrován: sob 28. pro. 2013 16:19
Příspěvky: 3
Bydliště: Most
Dobrý den,
vím, že se na téma nesamostatnosti a s tím spojené štěkání v této poradně již napsalo dostatek rad. Všechny tyto rady jsem pročetla, a přesto bych ráda položila pár dotazů. Máme dvouletého Jack Russela a v naší nepřítomnosti vytrvale štěká, čímž samozřejmě obtěžuje všechny sousedy. Zkoušeli jsme snad téměř vše, co jsme se různě dočetly - utahání před odchodem, zabavení hračkou (klacky z venku, naplněné "pamlskovníky"), položení mého oblečení, aby mu nebylo smutno, postupné přivykání samotně jako u malých štěňat.... Ale stále se s tímto problémem potýkáme. Bohužel tentokrát nám teče do bot a majitelé bytu, ve kterém bydlíme, nám hrozí vystěhováním. Je mi jasné, že během měsíce se tohoto nešvaru nezbavíme, ale chci se zeptat, zda existuje ještě nějaká metoda, pomocí které bychom na nové adrese mohli žít v klidu a pohodě. Největším problémem, který u pejska zřejmě způsobuje štěkot je nepravidelnost. Já i partner pracujeme z domova a dálkově studujeme. Nemáme tedy pravidelný režim jako ostatní domácnosti a pejsek je doma sám zhruba 3 dny v týdnů (avšak není to pravidelně každé pondělí, apod.). Chci se zeptat, zda je možné s tímto nepravidelným režimem vůbec pejska štěkotu odnaučit. Při postupném přivykání samotě se mi zdálo, že díky této nepravidelnosti je veškeré snaha úplně zbytečná. Moc prosím o radu zkušené pejskaře. Nechceme se stěhovat každých pár měsíců a našeho pejska máme moc rádi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nechce být sám
PříspěvekNapsal: čtv 03. pro. 2015 07:55 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Pokud nestačí odpovědi na otázky popsané zde v poradně, pak je lepší zavolat.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nechce být sám
PříspěvekNapsal: čtv 21. led. 2016 15:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 10. pro. 2015 14:25
Příspěvky: 7
Bydliště: Nové Zámky, SR
Ahojte!
Tieto detaily majú niečo spoločného s nesamostatnosťou:
1) hádzanie loptičiek - keď mu ich však nehádžem, ako keby sa nevedel vonku sám zabaviť, furt sa otočí ku mne, vyštartuje a vyskočí na mňa a pohryzie ma do ruky. Keď to spraví už piaty krát, tak mu vyhrabem z kapse tú loptičku a hádžem mu ju, alebo sa trochu "pobijeme", kým ma to baví a kým nezačne byť príliš tvrdý. Ale nakoniec je asi to čo on chce . . . mal by som mu vymyslieť nejakú inú aktivitu (je to kríženec belgičáka a veľkého pudla) a na loptičky úplne zabudnúť?
2) rýchle rozrušenie sa - nielen pri odchodoch, ale niekedy pri každodenných veciach, ako je vstávanie z postele, alebo z kresla a presun do inej miestnosti. Sleduje ma potom či idem k vchodovým dverám a keď nie tak zaľahne späť. Odchody sa nám daria väčšinou až po niekoľkominútových odkladačkách a ešte aj po nich pes dychčí, ale kým neprestane skákať, hrýzť mňa a/alebo obojok, nikam sa nejde. Neviem však, či je potom zo zdravotného hľadiska dobré čakať s venčením dovtedy, kým sa pes úplne neupokojí, neprestane aj dychčať - prvých pár krát by to trvalo určite dlhšie.
Ako učiť psa samostatnosti, čiže všetky tu popísané postupy, keď ráno ho vyvenčím a nakŕmim, cez deň je vo voliére max 8-9 hodín a potom ho poriadne vyvenčím a beriem domov? Po večernom kŕmení prvadepodobne z celodenného stresu už len zaľahne a spí. Je táto psychická únava zo stresu práve dobrá na cvičenie odchodov a príchodov, alebo ho už ďalej nemám "týrať"?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nechce být sám
PříspěvekNapsal: sob 27. úno. 2016 08:06 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Viděl bych to spíše na chování jedináčka, který vyhledává jakýkoli kontakt a cestu z nudy.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nechce být sám
PříspěvekNapsal: čtv 14. črc. 2016 14:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 10. pro. 2015 14:25
Příspěvky: 7
Bydliště: Nové Zámky, SR
Problem sme vyriesili adopciou fenky z utulku (zial kastrovanej). Isli sme tam spolu s nasim psom, zoznamovali sme ich pomaly, nechali sme ich spolu sa hrat, nahanat lopticku. Bol to vlastne n-ty pokus v utulku, pricom tato fenka bola prva, ktora tolerovala jeho dotieravu povahu s tym, ze nereagovala agresivne, ale razne. Prve tri mesiace sa konal zazrak, boli obi dvaja potichu, uplne si si sadli, vedeli sa spolu hrat, nahanat sa vonku a pod. Potom sa situacia ustalila, prestali sa tolko hrat a zacali po nasom odchode spolu zavyjat. Na stastie je to len maximalne 2 minuty, pricom je jednoznacne, ze mala fenka len napodobnuje vacsieho, nakolko ked je sama, tak nema ziaden problem prespat cely den. Je neskutocne pokojna, tolerantna, ale popri tom hrava ked treba. Asi tak dokazala upokojit vacsieho a zredukovat jeho nesamostatnost a popri tom sa aj moja pozornost rozdelila na dvoch psov, cize uz nie je jedinacik. Tie 2 minuty uz neriesim, resp. pokracujem s vychovou k samostatnosti ako pred tym, ale neocakavam u tohto psa, ze dosiahnem 100 %, podobne ako pri tahani na voditku. Podobne ako neexistuje dokonaly clovek, neexistuje ani dokonaly pes, aspon podla mna.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kňučení, vytí i 8 hodin v kuse
PříspěvekNapsal: ned 07. srp. 2016 09:05 
Offline

Registrován: ned 24. črc. 2016 07:08
Příspěvky: 1
Bydliště: Jasinkova 13, Přerov, 75002
Dobrý den, jsem moc ráda, že taková stránka vůbec existuje a hlavně co děláte pro své pejsky i ostatní. Je možné, že tohle téma tu už bylo, prostudovala jsem dost, ale nenašla primou odpověď na naší situaci. Máme 3 a půl měsíční fenecku anglického kokršpaněla. Všechno je vicemene super, je hodná, klidná , spinká . Ale jakmile odjedeme z místnosti a necháme ji tam samotnou ,okamžitě utíká ke dveřím a steka a vyje ( úplně rve, žádné knucenicko ) klidně bez prestavky i 8 hodin . Chtěli jsme ji tam nechat, že přestane, ale nepřestala. Nechtěli jsme tam za ní chodit, ať si nemysli, že nás tím přivolá , ale nepomohlo to. Pak jsme zkusili zvýšit hlas, zarvat, už i bít novinama, ale nic jí nevadí . Vůbec nic. Stejně zase leti ke dveřím a knuci . Ještě máme měsíc na naučení, ale pak musíme do práce a nevíme jak ji máme pomoct, aby nebyla tak ve stresu. Dávali jsme ji už i propocené trika, hračky po celým pokoji a nic . Ničeho si nevšimne a stojí celou noc za dverma. Teď už když odjedeme z pokoje , tak je vzhůru a usne za chvíli , ale hned jakk se probudí, zase řve - toho jsme docílili za měsíc. Ale sama hrát si nevydrží. Jak ji mame naučit, aby byla doma sama a klidně si hrála, papala a věděla, že se jí vrátíme ?
S pozdravem
Slawikova Martina


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nechce být sám
PříspěvekNapsal: úte 23. srp. 2016 07:23 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Alvin z NZ píše:
...Tie 2 minuty uz neriesim, resp. pokracujem s vychovou k samostatnosti ako pred tym, ale neocakavam u tohto psa, ze dosiahnem 100 %, podobne ako pri tahani na voditku. Podobne ako neexistuje dokonaly clovek, neexistuje ani dokonaly pes, aspon podla mna.
Všechno jde, když se chce a když se ví jak na to. Důležité je zapojit zdravý selský rozum a netlačit na to, aby bylo vše perfektní hned.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kňučení, vytí i 8 hodin v kuse
PříspěvekNapsal: úte 23. srp. 2016 07:35 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
MartinaS píše:
...Chtěli jsme ji tam nechat, že přestane, ale nepřestala. Nechtěli jsme tam za ní chodit, ať si nemysli, že nás tím přivolá , ale nepomohlo to.
Ignorace je mlčení a mlčení je v podstatě souhlas. Tím nemyslím mluvit, ale jednat. V prvé řadě to však chce štěně utahat "do mrtva". Dokud nejsou psi unavení, budou vyvádět cokoli.


Citace:
Pak jsme zkusili zvýšit hlas, zarvat, už i bít novinama, ale nic jí nevadí .
Bití novinami je předpotopní metoda výchovy z dob dinosaurů. Nejprve štěně něčemu pořádně naučím, pak teprve mohu naučené vyžadovat. Bitím si vychováte agresora nebo bázlivého psa, který se bojí nápřahu a ruky, případně obojí. K tomu řvaní, ještě se mi nestalo, že bych lépe rozuměl Číňanovi, který na mne začne čínsky řvát. Musel by mne nejprve naučit čínsky. Nebo myslíte, že štěněti při narození někdo do hlavičky nahrál češtinu?

Citace:
Jak ji mame naučit, aby byla doma sama a klidně si hrála, papala a věděla, že se jí vrátíme ?
Promyšlenou metodickou výukou. O té se jen v tomto tématu píše mnoho a když si přečtete úplně všechno ohledně nesamostatnosti, přijdete na optimální metodiku.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 518 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!