Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je úte 19. bře. 2024 10:36
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ] 
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Téčko
PříspěvekNapsal: pát 16. úno. 2007 13:18 
Offline

Registrován: pát 23. čer. 2006 22:27
Příspěvky: 10
Dobrý den,
zajímalo by mě, co vlastně přesně vyjadřuje téčkování.... Myslela jsem, že jde o jakési "machrování" psa, ale mám 2-letou fenku, která je trošku labilnější, nejistá. Když byla malá, větších psů se panicky bála, byla schopná s jekotem utíkat, když k ní udělal 3 kroky, aby si jí očuchal.... To je teď myslím už dobrý, hodně jsme jí socializovali, takže psů se už skoro nebojí (těch větších, se stejnými a menšími není problém), jen když je jich víc ap., chvilku jí to trvá, ale za chvíli se otrká. Toho téčkování jsem si u ní všimla asi před půl rokem, občas to dělá. Dělá to zásadně jen při hře, v jiné situaci jsem to u ní neviděla. Je jedno, jestli je pes větší nebo menší, i jestli je to fena nebo pes. Normálně si hraje, skáče kolem, pak přiskočí, položí packu, nebo i hlavu psovi na kohoutek.... za chvíli zas vyskočí a provokuje ho k další hře. Jde i tady o projev dominance, nebo nějaké machrování? Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Téčko
PříspěvekNapsal: pát 16. úno. 2007 19:31 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Lucka píše:
... Jde i tady o projev dominance, nebo nějaké machrování? Díky
Ne, jde o výzvu ke hře.
Tvrzení, že téčkování je projev dominování, je naprosto zcestné. Ano, v některých případech to tak být může, ale gesto téčko má přinejmenším tolik významů jako české slovo lístek
( 1. lístek
část složeného listu, vyrůstající u zpeřeného listu
2. dopisnice
korespondenční lístek z tuhého papíru stanovených rozměrů
3. knižní lístek
pomůcka k evidenci výpůjček v knihovně
4. lovecký lístek
platné povolení k výkonu práva myslivosti
5. rybářský lístek
veřejná listina
6. ...)


Zde jsou tři téčka, které mají tři významy. Stačí jiný pohled, jiné postavení ocasu, jiný úhel postoje, ... a už i tato téčka budou znamenat něco úplně jiného


Obrázek

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 19. úno. 2007 08:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 17. srp. 2006 07:25
Příspěvky: 21
Bydliště: Příbramsko
Dobře, v případě Lucky možná jde o výzvu ke hře, ale když téčkuje jedna moje fena druhou a to tak, že k ní stojí kolmo, tak té téčkované se to sakra nelíbí a občas přejdou obě do vrčení... :oops:

_________________
Maky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 19. úno. 2007 10:09 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Maky píše:
... ale když téčkuje jedna moje fena druhou a to tak, že k ní stojí kolmo, tak té téčkované se to sakra nelíbí a občas přejdou obě do vrčení... :oops:
Citace:
Zde jsou tři téčka, které mají tři významy. Stačí jiný pohled, jiné postavení ocasu, jiný úhel postoje, ... a už i tato téčka budou znamenat něco úplně jiného
Téčkování má "milion" kombinací, jak mám poznat podle vzevrubného popisu, co přesně to konkrétní znamená? Řeknu vám, co je to naživo, z videozáznamů, orientačně z fotek, ale určitě ne z krátkých textů. Leda bych házel odhady od oka :thk:

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 19. úno. 2007 10:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 17. srp. 2006 07:25
Příspěvky: 21
Bydliště: Příbramsko
:wink: omlouvám se, jen jsem chtěla tak nějak potvrdit, že to může machrování být... a Vy píšete, že to má hodně významů, takže ano... :-)

_________________
Maky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 19. úno. 2007 10:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 17. srp. 2006 07:25
Příspěvky: 21
Bydliště: Příbramsko
... v našem případě opravdu malá machruje na starší... (jen jsem byla zmatená tou strikrtní odpovědí, že je to výzva ke hře)

_________________
Maky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 19. úno. 2007 11:49 
Offline

Registrován: pát 23. čer. 2006 22:27
Příspěvky: 10
No, asi fakt záleží na konkrétní situaci - dneska to dělala moje čuba ráno zase, na psa, chvíli downovala, štěkala a vyloženě ho ke hře vyzývala, pak si stoupla kolmo a položila mu packu na kohoutek. Ještě je možná důležité, že ona se přitom jakoby malinko pokrčí, jakoby chtěla downovat, ale má jednu packu na tom kohoutku - aspoň u menších psů, jako třeba dneska. Když je pes větší, tak si stoupne na zadní, aby dosáhla, ale pořád má "předek" jakoby malinko přikrčenej. Z celkového postoje a chování mi to (jako laikovi - jen dojem, můžu se plést) opravdu spíš přijde jako přátelské gesto a výzva ke hře. Ona to teď dělá hodně často, proto mě to zajímá. Je fakt, že na ní kvůli tomu nikdy žádný pes nevrčel.... vždycky si hráli. Schválně zkusim, jestli by se mi to nepovedlo vyfotit a dát sem fotku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 02. bře. 2007 14:04 
Offline

Registrován: pát 14. črc. 2006 11:10
Příspěvky: 27
Bydliště: stremenicko
naši bandoci na sebe téčkujou při hře, ale někdy jen machrujou jeden na druheho (pes a fena). Mezi těma dvěma ať si téčkujou jak chcou, víme, že si neublíží a že své pozice a vztahy mají vyjasněné a jejich vzájemná téčka jsou neškodné.
Pak máme ještě nově druhou fenku, mladší, ale drzou, a když fenky navzájem na sebe hodí téčko, zasahujem (žárlí na sebe a starší ji už zle napadla, takže nějaké vyříkávání si věcí nepřipadá v úvahu). takže feny na sebe (v naší situaci) téčkovat nesmí.
Není téčko jako téčko.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 06. dub. 2007 08:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:26
Příspěvky: 16
Zajímalo by mě gesto téčkování u dvou fen, přátelsky naladěné kdy jedna leží a druhá si stoupne před a jakoby nad její hlavu, ještě občas trochu vyhne zadní nohu aby ta pod ní měla větší dohled na její bříško. Ta dole jí obvykle ňuchá pod bříškem, ta nahoře má výraz jakéhosi očekávání, občas se ještě nasune trochu blíž k té spodní...oběma to dělá očividně dobře.
Jedna kamarádka tvrdí že ta nahoře se staví jako fena která chce dát pít odrostlým štěňatům...druhá že jde o výraz dominance což se mi nezdá.
Kuli mi to dělala na mladší Nanynku tak do půl roku věku, teď to dělala opět ve vyšším stupni březosti. Nanynka to dělala Kulině když hárala, ale feny u kámošky si to dělají celkem běžně pořád.

_________________
http://www.fromtheheart.wz.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 07. dub. 2007 07:23 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
petl píše:
...druhá že jde o výraz dominance což se mi nezdá...
Jen hodně málo lidí ví, co je skutečná dominance, ale každý "chytrý" ji vidí všude. Musel bych to vidět, abych to dokázal popsat, ale blíže to má k tomu prvnímu názoru.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Téčko
PříspěvekNapsal: sob 08. srp. 2009 16:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. dub. 2009 15:31
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov
Ahoj, pořád mi ta T-pozice vrtá hlavou, jak to je, když se takhle pes staví ke člověku?

Moje Cindy nemá nějaké abnormální "dominantní" (prosím v uvozovkách, ano) projevy, samozřejmě, má 8 měsíců a občas ji napadne zkusit, co si může dovolit, ale určitě ne ve smyslu postavení ve smečce.

Co ale dělá, a to víceméně od doby, kdy mi dosáhne ve stoje k hlavě, když sedím na zemi, že ke mně přijde, úplně klidně, a položí mi hlavu na rameno nebo za krk. Nepřijde mi to jako nějaká výzva nebo machrování, mám z toho pocit, jako by říkala "jsem ráda, že jsem s tebou". Odmalička to dělá i mojí pětileté dceři, když už jsou unavené ze hry (většinou v posteli :twisted: ), že jí pokládá hlavu na šíji nebo na hlavu, přijde mi to jako nějaké přátelské, láskyplné gesto, něco jako objetí. Může být, nebo se pletu? Můžu to nechat tak, nebo jí v tom spíš bránit?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Téčko
PříspěvekNapsal: sob 08. srp. 2009 16:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Chápu to stejně jako ty, jako přátelské a důvěrné gesto. Bělouš to dělá také často a tváří se velmi spokojeně, když ho pohladím nebo k němu přitisknu hlavu. Když ležím, pokládá mi hlavu na týl nebo na hlavu a dokáže tak i spokojeně usnout.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Téčko
PříspěvekNapsal: pon 10. srp. 2009 04:08 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Jestli myslíš něco takového, tak to neřeš

Obrázek

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Téčko
PříspěvekNapsal: pon 10. srp. 2009 07:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. dub. 2009 15:31
Příspěvky: 258
Bydliště: Havířov
No takhle lehává ráda, hlavně s malou :-). Ale Essi asi ví, o čem píšu, že když sedím na zemi, zepředu přijde, položí hlavu na rameno (není to klasicky T, ale jinak to asi fyzicky pes-člověk udělat nejde) - tak, že má líce vedle líce - a si uvědomuju, že já ji většinou automaticky obejmu kolem krku :-) - pes to asi očekává, takže si vynutí objetí :-D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Téčko
PříspěvekNapsal: pon 10. srp. 2009 08:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 09. čer. 2006 20:48
Příspěvky: 2794
Prostě je to mazlíček, moc si to užíváme.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Téčko
PříspěvekNapsal: pon 10. srp. 2009 20:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 16. bře. 2009 17:04
Příspěvky: 168
Bydliště: Vítkov
Essi píše:
Prostě je to mazlíček, moc si to užíváme.

I u nás to tak funguje. Rickouš je nejumazlenější pes, co jsem kdy měla. A musím říct, že je mi to příjemné, že si to oba užíváme

_________________
Jitka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Téčko
PříspěvekNapsal: ned 30. srp. 2009 12:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
u nás to kolikrát funguje stejně- hodně si tohle gesto užívám jde z něj hodně energie na obě strany

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Téčko
PříspěvekNapsal: pát 26. kvě. 2017 11:22 
Offline

Registrován: úte 23. kvě. 2017 22:02
Příspěvky: 1
Bydliště: UK
Dobry den,
Mam fenku amstaff 4 mesice jiz od 2 mesicu dochazime do psi skolky Kvuli socializaci. Pokazde Kdyz fenka Stretne jine štěně skace Jim na kohoutek obema packama kolmo k nim a kolikrat se po nich takhle vozi.Kdyz lezi štěně pod nim stoji pipkou nad jeho hlavou jako by zadkem k jeho hlave. Prijde mi ze to dela hlavne fenkam. Na dospele psi to skakani take zkousi, ale to ji neprochazi. Kdyz si s ni muz hraje stavi se mu nad hlavu stejne. Seda si na nas casto konecnikem a nikdy si nesedne na ocasek. Budu rada za kazdou radu,protoze trenerka rikala ze si takhle proste stafici hrajou,ale me to se to nezda :book3: :dontknow: :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Téčko
PříspěvekNapsal: sob 27. kvě. 2017 06:37 
Offline
psycholog psů
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno. 2006 20:53
Příspěvky: 6751
Bydliště: Vlčáry
Štěňata a puberťačky si takhle hrají běžně. Nehledal v tom nějaký problém.

_________________
Rudolf Desenský - Artemis
psycholog psů

Kouzelné tlačítko Obrázek ti ušetří čas čekání na odpověď


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!