Rudolf Desenský - psycholog psů
Profesionální psí poradna
Právě je pát 29. bře. 2024 08:57
99% VEŠKERÝCH VAŠICH OTÁZEK JE ZDE ZODPOVĚZENO.
Pro nedostatek času na textové odpovědi jsem nové registrace do poradny dočasně zastavil.
Ke čtení důležitých příspěvků registraci nepotřebujete.
Raději pracuji se psy než s klávesnicí. Chcete-li mé odpovědi na své dotazy, zavolejte, nebo přijeďte na Freesobotu.
Děkuji všem, kteří podporují náš spolek Mikroazyl Vlčáry z.s. - azyl pro velké psy s nestandardním chováním.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 138 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
  Předchozí téma | Následující téma 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ANO či NE - sterilizace feny
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 17:18 
Ráda bych znala názor některých z Vás na problém sterilizace fenky. Máme fenku, křížence labradora a retrievera, stáří cca 3. roky. Naše paní psí doktorka nám doporučila sterilizaci, pokud si nepřejeme štěňata. Pro mne to není o tom, zda přeju či nepřeju, ale o tom, že nemám zajištěn odběr. Psí útulky jsou plné opuštěných štěňat a psů, takže byť potenciálně nehodlám ani omylem. Mýtus o tom, že fena má mít štěňata alespoň jednou, je prý jiř vyvrácen. Když už mrňata, tak alespoň 2-3x, aby to mělo význam z hlediska dalších případných následků pro její zdravotní stav. Pokud je sterilizace provedena, pak se prý vyloučí riziko výskytu hnisavého zánětu dělohy, který postihuje zejména starší feny, a podstatně se sníží možnost výskytu nádorů mléčné žlázy. Toto ale prý platí jen pro velmi mladé feny, to mi už nejsme. Ráda bych ješte podotkla, že v mém rozhodování nehraje žádnou žádná lenost ani obava z toho, že se nám povedou neplánovaná štěňata. Mám především obavy z rakoviny či jiných problémů. Slyšela jsem i názor, že fenu nechám vlastně zmrzačit a připravím jí neplnohodnotný život. Naší paní doktorky si velice vážím, její názor akceptuji, ale vzhledem k tomu, že pro takový zákrok se rozhodneme jenom jednou a ať nechám pracovat rozum jak chci, představa důvěřivého tvora, kterého vedu k operaci, která je zbytečná, mě docela děsí. Něco ve stylu "Herodes vede děti na porážku". Četla jsem i o tom, že v Čechách nejsou prováděny zrovna nejšetrnější způsoby sterilizace, že nějaká velmi šetrná technika se operuje v SRN. Zkrátka nevím a prosím alespoň někoho, aby mi pověděl svůj názor či svou zkušenost. Díky předem. Určitě se toto téma tady již řešilo, ale přesto....


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 17:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
freida jeslti je fenka zdravá a máte jen jí v domácnosti a se psy se setkává jen na rpocházce nebo jen občas příjde mi sterilizace feny zbytečná jeslti jste tedy schopná ji během hárání ohlídat aby neutekla a tak :-)

na kastraci jsme se ptala našeho veterináře taky- jenže mi máme doma psa- v tom by problém nebyl uhlídat je umíme už jí jsou taky tři roky ale doted nám bylo i celkem fuk kdyby jsme je neuhlídali štěnda bybyly čistokrevný a udatelný
jenže pak přišli čubíkovo zdravotní problémy takže o kastraci přemýšlím- hlavně z duvodu toho že kdyby ji pes v nestřeženém okamžiku nakril štěnda by byla neumístitelná vzhledmek možnosti dědičnosti fenčin vad.
nicméně k jádru věci taky jsme se ptala na snížení ryzik- hlavní ryziko je asi opravdu hlavně ta piometra- hnisavý zánět dělohy, v tomto věku už jsou všechny ostatní prevence v podstatě nulové

takže jeslti je fenečka zdravá a máte tu možnost jí uhlídat nekastrovala bych

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 17:37 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: sob 10. čer. 2006 17:39
Příspěvky: 216
Bydliště: Brno
A do kterého věku má kastrace jako prevence pyometry význam?

_________________
Andělé vrtí ocáskem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 17:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
ne jako prevence pyometry v podstatě kdykoliv- jK BY taky čuba mohla dostat piometru když nemá dělohu žejo .-))
ale toho soatního je nevím jak dokázáno že když se kastruje před prvním haraním je to pak s těma nádorama lepší ale osobně bych psa zbytečně nekastrovala obvzlášt před prvním háráním

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 17:43 
Offline

Registrován: sob 04. lis. 2006 16:22
Příspěvky: 24
Bydliště: Fr
existuje taky moznost, pri ktere se "jen" prerusi vejcovody. nemusi se hned kastrovat a je to levnejsi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 17:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
elis ale to je potom opravdu jen pro pohodlnost a nic krom hárání to neřeší .-)

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 18:00 
Offline

Registrován: sob 04. lis. 2006 16:22
Příspěvky: 24
Bydliště: Fr
ajko, kamaradka ma kastrovanou fenu, ktera ma plno nadoru mlecne zlazy mozna stejne, jako ta druha, co kastrovana neni. frieda si musi sama rozhodnout, co je lepsi, tak jsem ji rekla, ze existuje i tato moznost. ja osobne bych ji volila pred kastraci


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 18:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 26. čer. 2006 09:43
Příspěvky: 1367
Bydliště: Praha
Já bych taky fenu jen tak nekastrovala, pokud k tomu není zdravotní důvod. Kdysi jsem o tom přemýšlela a dospěla k názoru, že to hárání mě tak moc neobtěžuje, takže Mařenka zůstane nekastrovaná.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 18:19 
Ahoj dámy, moc díky. Ohlídáme jí bez potíží, no problem, neutíká, je hodná, a opravdu hárá 1x za rok. To zvládám levou zadní, mám jenom strach, že jednou bude nemocná a já si budu vyčítat, že jsem tomu mohla předejít a neudělala jsem to. Taky přesně nemám jasno o typech oněch už zmiňovaných zákroků. Lékařka doporučuje pro provedení zimní měsíce a ty tu právě jsou (bez ohledu na jarní počasí venku), pokud do toho máme jít, je potřeba si zařídit týden volna (mám představu, že by asi neměla být sama doma a něměla by se namáhat tj. nikde courat se mnou) a spoustu dalších věcí.... Vůbec taky nejde o peníze. Chci pro tu mou milovanou potvoru to NEJ a nic nepokazit. Ať si pro mne za mne hárá jak chce a protancujeme se životem, ale to velké ALE, nějak se mi nechce zbytečně něco organizovat za matku přírodu (to zní asi dost blbě, co?). Tak co s tím?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 19:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 23. čer. 2006 16:21
Příspěvky: 105
Bydliště: Vranová Lhota
Frieda píše:
Ahoj dámy, moc díky. Ohlídáme jí bez potíží, no problem, neutíká, je hodná, a opravdu hárá 1x za rok. To zvládám levou zadní, mám jenom strach, že jednou bude nemocná a já si budu vyčítat, že jsem tomu mohla předejít a neudělala jsem to. Taky přesně nemám jasno o typech oněch už zmiňovaných zákroků. Lékařka doporučuje pro provedení zimní měsíce a ty tu právě jsou (bez ohledu na jarní počasí venku), pokud do toho máme jít, je potřeba si zařídit týden volna (mám představu, že by asi neměla být sama doma a něměla by se namáhat tj. nikde courat se mnou) a spoustu dalších věcí.... Vůbec taky nejde o peníze. Chci pro tu mou milovanou potvoru to NEJ a nic nepokazit. Ať si pro mne za mne hárá jak chce a protancujeme se životem, ale to velké ALE, nějak se mi nechce zbytečně něco organizovat za matku přírodu (to zní asi dost blbě, co?). Tak co s tím?

Naopak, to, co říkáš, mi zní velmi rozumně, nač provádět zbytečnou operaci, když je fenka zdravá, nemá jinak problém. Ten názor, že se má šmahem vykastrovat všechno, od čeho nechceme štěňata, se snad už přežil, možná paní doktorka je stará škola. Můj názor je, že kastrace je prevencí pyometry asi tak, jako je vytrhání zubů prevencí zubního kazu. Měla bych k přírodě nějakou úctu, a nezasahovala do ní bezdůvodně.
Sama mám fenku a tři kluky, není to nic lehkého uhlídat, ale pokud je fenečka zdravá (má už pět let), tak ji žádná kastrace nečeká.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 19:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 23. čer. 2006 16:21
Příspěvky: 105
Bydliště: Vranová Lhota
Frieda, jo, a nevím jestli Ti někdo řekl, že ani kastrace není bez rizika.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 19:31 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: ned 20. srp. 2006 17:58
Příspěvky: 188
Bydliště: Českolipsko
Ale tady se míchají zase hruštičky s jablíčkama :
sterilisace x kastrace
Sterilisace je naprosto minimální zákrok s malou narkosou a minimální rána.Jde jen o podvázání vejcovodů a čuba hárá vesele dál.
Kastrace je odejmutí vaječníků.
Tak se dohodněte,o čem se diskutuje.A ve 3 letech u středního psa není kastrace už vůbec žádný problém,protože má dávno ukončený vývoj a růst.

_________________
carpe diem!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 19:37 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: ned 20. srp. 2006 17:58
Příspěvky: 188
Bydliště: Českolipsko
Citace:
Jajula píše:
A do kterého věku má kastrace jako prevence pyometry význam?

do 4 let ,potom mívají feny občas prodloužené krvácení a to je ten moment,kdy může dojít k zánětlivé komplikaci-pyometře,která se může velice rychle rozvinout v nezvratitelný stav a nepřežije to.Záleží na tom,v jaké je v té době formě.Střední a velká plemena mají horší průbeh.

_________________
carpe diem!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 19:51 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
stou sterilizací vs. kastrací jsi mě předběhla :wink: a mam zato že "sterilizace" je vratná (aspon nás to takhle učil). Při vyjmutí vaječníků se můžou vyskytnout problémy s tim, že když se neprovede histerektomie (vyjmutí i dělohy) tak ta se nečistí a zánět může nastat stejně (zvlášt když na ní naskočí pes). Jinak jsem stejného názoru jako všici tady: pokud možno nezasahovat (vždyť je to i z hlediska zákona týrání, i když na to nikdo nehraje)

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 19:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 23. čer. 2006 16:21
Příspěvky: 105
Bydliště: Vranová Lhota
mudr.z.radotinska píše:
Ale tady se míchají zase hruštičky s jablíčkama :
sterilisace x kastrace

Já mám pocit, že tohle je tady jasné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 20:08 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: ned 20. srp. 2006 17:58
Příspěvky: 188
Bydliště: Českolipsko
Citace:
aren píše:
mudr.z.radotinska píše:
Ale tady se míchají zase hruštičky s jablíčkama :
sterilisace x kastrace

Já mám pocit, že tohle je tady jasné.


No to tedy není,protože Frieda psala o sterilisaci a ostatní se vyjadřovaly ke kastraci a to je propastný rozdíl.

_________________
carpe diem!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 20:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15. čer. 2006 21:26
Příspěvky: 119
Bydliště: Příbram
Co je tedy lepší. Sterilizace tolik nenaruší hormonální cyklu, pokud se nepletu? Aspoň jsem to někde četla. Co je tedy lepší, pokud už to chceme udělat a není to ze zdravotních důvodů?

_________________
Čím více lidí poznávám, tím raději mám svého psa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 20:14 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: ned 20. srp. 2006 17:58
Příspěvky: 188
Bydliště: Českolipsko
Citace:
Eva Štemberová píše:
stou sterilizací vs. kastrací jsi mě předběhla :wink: a mam zato že "sterilizace" je vratná (aspon nás to takhle učil) ale zase se u ní můžou vyskytnout problémy s tim, že když se neprovede histerektomie (vyjmutí dělohy) tak ta se nečistí a zánět může nastat stejně (zvlášt když na ní naskočí pes). jinak jsem stejného názoru jako všici tady: pokud možno nezasahovat (výdyt je to i z hlediska zákna týrání, i když na to nikdo nehraje)


Pokud se provede sterilisace,tak fena hárá a k pyometře může dojít.
Pokud se provede kastrace = vyjmutí vaječníků a ponechá se děloha,tak děloha časem atrofuje,fena nehárá a k pyometře by mohlo dojít v promilovém čísle
pokud se provede kastrace s hysterectomií,tak jistě pyometru mít nebude.

_________________
carpe diem!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 20:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 23. čer. 2006 16:21
Příspěvky: 105
Bydliště: Vranová Lhota
Stejně bych ale nic z toho zdravému zvířeti nedělala, když jsem schopná ho uhlídat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 20:44 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: ned 20. srp. 2006 17:58
Příspěvky: 188
Bydliště: Českolipsko
Citace:
aren píše:
Stejně bych ale nic z toho zdravému zvířeti nedělala, když jsem schopná ho uhlídat.


No,možná kdybys po operaci s malou pravděpodobností na přežití dávala čubě kyslík,infuze 3 dny a noci a pak ji dávala dohromady,tak bys změnila trochu ten názor.Pyometra je z plného zdraví a času málo.

_________________
carpe diem!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 21:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 23. čer. 2006 16:21
Příspěvky: 105
Bydliště: Vranová Lhota
Znám spoustu fenek, které kastrované nejsou a pyometru nemají. Nezlob se, ale fakt mi to přijde jako vytrhat zuby aby se nekazily. Nechci zakřiknout, Sárečka je v pět letech furt kompletní a zdravá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 21:21 
Tak sleduji diskusi, no lékařka hovořila o sterilizaci, to vím bezpečně. Řešila jsem doopravdy a jen a pouze to, že několik fenek v mém okolí, které neměly šťěňata měly velké zdravotní problémy a musely ještě ve zbídačeném stavu stejně podstupovat operační zákrok, jednalo se vždy o starší pejskové tj.8 a výše.... Harání doopravdy není problém, mezi tím jsem našla ještě nějaké statistiky na zahraničních webech a tam konstatují, že zákrok aby měl preventivní charakter musí být proveden u velmi mladéno zvířete tj. nejlépe po prvním hárání


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 11. led. 2007 23:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 13. pro. 2006 13:40
Příspěvky: 11
Bydliště: Slovensko
my sme dali našu 1,5 ročnú fenku sterilizovať, po tom, čo sme si ju adoptovali toto leto, keďže sme v tom čase mali ešte 3 chlapcov. my sme najskôr chceli, aby jej veterinár len podviazal vaječníky, ale ten nám odporučil, že z hľadiska rizika rakoviny je oveľa bezpečnejšie, ak sa sa jej všetko vyoperuje. je to dosť veľká operácia... ale asi po týždni sa celkom zotavila, hrala sa a už si ani nespomenie, že niečim takým vôbec prešla. šteniatka nikdy nemala, aspoň pokiaľ dobre viem. taktiež sa veterinár vyjadril, že je to vhodnejšie robiť u mladých feniek. nám jedna fenka zomrela už dávnejšie práve na takéto "ženské" záležitosti. možno by sa tomu bolo predišlo, ak by bola aj ona operovaná.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. led. 2007 10:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
frieda takže doktorka mluví jen a pouze o podvázání vaječníků? tak to by nemělo vubec žádnej význam
jestli mluví o kastraci v tomhle věku opravdu jen ta piometra

já sme neříkala že ej to všelék na nádor mléčné žlázy ale že ej potvrzeno snížení ryzika této nemoci

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. led. 2007 12:10 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
a ještě jedna věc tu hraje roli- narkoza. je fakt že větší psi snášejí narkozu mnohem líp než ti malí, ale riziko tu je. a pak pokud má ten pes předpoklady k tomu, že dostane rakovinu, tak si osobně myslim, že jí dostane - když nebude kastrovaná tak to schytá pohlavka, když jo tak to odnese něco jinýho, třeba kůže. ale je to jen a jen můj názor, takže nemuíte souhlasit.
pyometra se dá taky léčit. a kdyby to byl pes tak s největší pravděpodobností o kastraci ani nezavadíte i když s rakovinou varlat a prostaty se roztrhnul pytel.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. led. 2007 15:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
evo naprosto souhlasím.-)
jens tou piometrou- lečit se sice dá ale jen když se chytne v uplném prvo počátku:-/
ale říkám okud je fenka zdravá podle mě nemáte co řešit

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. led. 2007 15:59 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
jasně ale myslim si že pokud je čibís doma a každej den si s ní hraju, poprř. ji češu tak jí zkontroluju. zvlášt když řešim jestli kastrovat/sterilizovat nebo ne.
já ted svýmu 9ti letýmu vořechovi taky pořád kontroluju kuličky, zuby prostě všechno

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. led. 2007 17:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
evi to určitě :-)

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. led. 2007 19:22 
Offline

Registrován: sob 04. lis. 2006 16:22
Příspěvky: 24
Bydliště: Fr
jen pro upresneni mych informaci - pyometra je spravne akutni zanet delohy na ktery fena umira behem nekolika hodin?? nebo je to neco jinyho.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. led. 2007 23:29 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: ned 20. srp. 2006 17:58
Příspěvky: 188
Bydliště: Českolipsko
Pyometra je HNISAVÝ -čili bakteriální zánět sliznice děložní,kdy dojde k přemnožení bakterií v endometriu.Určitě nemůže přejít do chronické formy-jedná se vždy o akutní onemocnění.Naopak-včas neléčená přechází do svaloviny děložní,která začne krvácet i do dutiny nejen děložní,ale i břišní,vyvolá peritonitidu=zánět pobřišnice a následnou smrt v krutých bolestech.

_________________
carpe diem!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. led. 2007 23:31 
Offline

Registrován: sob 04. lis. 2006 16:22
Příspěvky: 24
Bydliště: Fr
mudr a je fakt mozny, ze to trva jen nekolik hodin?? Kamosky cubina uhynula od prvnich priznaku (ktere nepoznala, pac nadmerne piti pri 30 stupnich neni nic divnyho) behem asi 15 hodin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. led. 2007 23:36 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: ned 20. srp. 2006 17:58
Příspěvky: 188
Bydliště: Českolipsko
Je.Zvlášť když je čubina trochu oslabená.Ne nadarmo staří chirurgové říkali,že nad peritonitidou slunko nestačí ani vyjít a ani zapadnout.Stačí 12 hodin.

_________________
carpe diem!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 12. led. 2007 23:38 
Offline

Registrován: sob 04. lis. 2006 16:22
Příspěvky: 24
Bydliště: Fr
mudr.z.radotinska píše:
Je.Zvlášť když je čubina trochu oslabená.Ne nadarmo staří chirurgové říkali,že nad peritonitidou slunko nestačí ani vyjít a ani zapadnout.Stačí 12 hodin.
:shock: tak to je teda fakt fofr. Dik za info


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13. led. 2007 12:05 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
od kolika dní se počíta "chronický"?

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13. led. 2007 12:33 
Offline

Registrován: sob 04. lis. 2006 16:22
Příspěvky: 24
Bydliště: Fr
Eva Štemberová píše:
od kolika dní se počíta "chronický"?
neni to spis to, ze se to furt vraci a telo si na to uz tak zvyklo, ze to nepusobi ani zadny vetsi problemy a leky nezabiraji?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13. led. 2007 13:09 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: ned 20. srp. 2006 17:58
Příspěvky: 188
Bydliště: Českolipsko
Eva Štemberová píše:
od kolika dní se počíta "chronický"?


neexistuje chronická forma-ani nemůže.Pokud se neodoperuje tam může být recidiva.A několik dní????????To jsi někdy viděla?

_________________
carpe diem!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13. led. 2007 13:47 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:24
Příspěvky: 768
Bydliště: Praha
s těma dnama jo..Já to měla u svý předešlý čuby.Uznávám,že jsem debil,ale měla jsem ty příznaky dost dlouho před očima a prostě mi to nedocvaklo.Hlavně že jsem měla načteno,že jo..Ona totiž byla naprosto normální,žádná změna nálady nebo chuti k jídlu,nic!Akorát dost dlouho víc pila,což bylo divný,protože ona normálně nepila téměř vůbec,byla krmená vařenou stravou a jelikož jsem to vařila v asi 5 litrovým hrnci,tak jí ta tekutina tam obsažená asi stačila.A někdy ve finále jsem si všimla,že když jsem jí ve vaně myla,zůstala na dně taková malá růžová skvrna,sem ale myslela,že si někde poranila packu nebo tak.Ale to celý trvalo hodně dlouho- hlavně to pití-řekla bych,že se to nepočítalo na dny,ale týdny.Jednou ráno jsem se vzbudila a na koberci byla obrovská potopa-krev a nevim co všechno možný.'Ale fakt snad přes půl pokoje.Mazala jsem na veterinu,kde to dagnostikovali a nasadili léky.Šlo to ale dost pomalu,cca po 14 dnech jsem se teda rozhodla pro kastraci,když už byla v trochu lepším stavu.Ptám se proto,že raketovej průběh je to poslední co by se tomu dalo říkat..

_________________
Dobrá nálada sice nevyřeší všechny problémy,ale rozhodí tolik lidí,že stojí za to si jí udržet


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13. led. 2007 14:32 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
několikrát jsem to viděla v ordinaci - když jsme se páníků ptali jak dlouhzo to trvá nejčastější odpověd byla:"já nevim, 4-5 dní.jak to mám vědět.je to vážný? a klik to bude stát."
a kámoška má fenu bernáka ma ta půl roku nežrala, pila,průjem, byla na kapačkách a brala homeopatika. po půl roce se zlepšila a začal z ní vycházet hnis a nakonec mumifikovaný štěně které se začalo rozkládat-macerovat.netušim jak je to možný, ale byl to zánět dělohy. pořád čekali až se její stav zlepší aby ji mohli vykastrovat až to nakonec vyšlo tak, že se vesele hárá dál a je ok.
je teda fakt že si s ní doktorka nevěděla rady a cpala do ní horem pádem ATB. pomohli až ty homeopatika. nevim jestli se to dá považovat za pyometru, ale zánět dělohy to byl.

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13. led. 2007 14:50 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: ned 20. srp. 2006 17:58
Příspěvky: 188
Bydliště: Českolipsko
Citace:
Eva Štemberová píše:
několikrát jsem to viděla v ordinaci - když jsme se páníků ptali jak dlouhzo to trvá nejčastější odpověd byla:"já nevim, 4-5 dní.jak to mám vědět.je to vážný? a klik to bude stát."
a kámoška má fenu bernáka ma ta půl roku nežrala, pila,průjem, byla na kapačkách a brala homeopatika. po půl roce se zlepšila a začal z ní vycházet hnis a nakonec mumifikovaný štěně které se začalo rozkládat-macerovat.netušim jak je to možný, ale byl to zánět dělohy. pořád čekali až se její stav zlepší aby ji mohli vykastrovat až to nakonec vyšlo tak, že se vesele hárá dál a je ok.
je teda fakt že si s ní doktorka nevěděla rady a cpala do ní horem pádem ATB. pomohli až ty homeopatika. nevim jestli se to dá považovat za pyometru, ale zánět dělohy to byl.


Tohle co popisuješ byl Missed abortion,čili zmlklé těhotenství s nevypuzeným plodem,kde se ani zánět nemusí rozvinout(mumifikovaný plod)-je to vzácné,spíš dochází ke krvácení a zánětu.

_________________
carpe diem!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13. led. 2007 14:54 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
diky moc

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13. led. 2007 15:01 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: ned 20. srp. 2006 17:58
Příspěvky: 188
Bydliště: Českolipsko
Citace:
davidkova renata píše:
s těma dnama jo..Já to měla u svý předešlý čuby.Uznávám,že jsem debil,ale měla jsem ty příznaky dost dlouho před očima a prostě mi to nedocvaklo.Hlavně že jsem měla načteno,že jo..Ona totiž byla naprosto normální,žádná změna nálady nebo chuti k jídlu,nic!Akorát dost dlouho víc pila,což bylo divný,protože ona normálně nepila téměř vůbec,byla krmená vařenou stravou a jelikož jsem to vařila v asi 5 litrovým hrnci,tak jí ta tekutina tam obsažená asi stačila.A někdy ve finále jsem si všimla,že když jsem jí ve vaně myla,zůstala na dně taková malá růžová skvrna,sem ale myslela,že si někde poranila packu nebo tak.Ale to celý trvalo hodně dlouho- hlavně to pití-řekla bych,že se to nepočítalo na dny,ale týdny.Jednou ráno jsem se vzbudila a na koberci byla obrovská potopa-krev a nevim co všechno možný.'Ale fakt snad přes půl pokoje.Mazala jsem na veterinu,kde to dagnostikovali a nasadili léky.Šlo to ale dost pomalu,cca po 14 dnech jsem se teda rozhodla pro kastraci,když už byla v trochu lepším stavu.Ptám se proto,že raketovej průběh je to poslední co by se tomu dalo říkat..


No-pravda-moc jsi se nevyznamenala,ale tohle nebyla pyometra,ale endometritida-čili tam seděl zánět v "podloží"endometria=sliznice děl.,který způsoboval to dlouhodobé špinění,až to jednoho dne vyústilo v tohle masivní krvácení.
Pyometra je opravdu hnisavý zánět-silně páchnoucí,který je zadržen v dutině děložní a odchází jen velmi malé páchnoucí množství hnisu.
Ona ta diagnostika je trochu širší,ale hold to lidi hází pod termín pyometra.

_________________
carpe diem!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13. led. 2007 15:05 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
mudr.z.radotinska píše:
Citace:
davidkova renata píše:
s těma dnama jo..Já to měla u svý předešlý čuby.Uznávám,že jsem debil,ale měla jsem ty příznaky dost dlouho před očima a prostě mi to nedocvaklo.Hlavně že jsem měla načteno,že jo..Ona totiž byla naprosto normální,žádná změna nálady nebo chuti k jídlu,nic!Akorát dost dlouho víc pila,což bylo divný,protože ona normálně nepila téměř vůbec,byla krmená vařenou stravou a jelikož jsem to vařila v asi 5 litrovým hrnci,tak jí ta tekutina tam obsažená asi stačila.A někdy ve finále jsem si všimla,že když jsem jí ve vaně myla,zůstala na dně taková malá růžová skvrna,sem ale myslela,že si někde poranila packu nebo tak.Ale to celý trvalo hodně dlouho- hlavně to pití-řekla bych,že se to nepočítalo na dny,ale týdny.Jednou ráno jsem se vzbudila a na koberci byla obrovská potopa-krev a nevim co všechno možný.'Ale fakt snad přes půl pokoje.Mazala jsem na veterinu,kde to dagnostikovali a nasadili léky.Šlo to ale dost pomalu,cca po 14 dnech jsem se teda rozhodla pro kastraci,když už byla v trochu lepším stavu.Ptám se proto,že raketovej průběh je to poslední co by se tomu dalo říkat..


No-pravda-moc jsi se nevyznamenala,ale tohle nebyla pyometra,ale endometritida-čili tam seděl zánět v "podloží"endometria=sliznice děl.,který způsoboval to dlouhodobé špinění,až to jednoho dne vyústilo v tohle masivní krvácení.
Pyometra je opravdu hnisavý zánět-silně páchnoucí,který je zadržen v dutině děložní a odchází jen velmi malé páchnoucí množství hnisu.
Ona ta diagnostika je trochu širší,ale hold to lidi hází pod termín pyometra.

to "díky moc" jsem nemyslela ironiky! ale je fakt že toto vysvětlení je lepší a musim se přiznat že něco jako endometritida mi úplně vyoadlo z hlavy :oops:

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13. led. 2007 15:11 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:24
Příspěvky: 768
Bydliště: Praha
mudr.z.radotinska píše:
No-pravda-moc jsi se nevyznamenala,ale tohle nebyla pyometra,ale endometritida-čili tam seděl zánět v "podloží"endometria=sliznice děl.,který způsoboval to dlouhodobé špinění,až to jednoho dne vyústilo v tohle masivní krvácení.
Pyometra je opravdu hnisavý zánět-silně páchnoucí,který je zadržen v dutině děložní a odchází jen velmi malé páchnoucí množství hnisu.
Ona ta diagnostika je trochu širší,ale hold to lidi hází pod termín pyometra.

Aha,no vetové to stejně shrnuli pod pyometru. :oops: Fakt ale je,že to co z ní vypadlo teda smrdělo echt :shock: a koberec byl na vyhození.. a z čeho to vzniká a léčba je teda konzervativní stejná jako u pyometry a jak častej ten výskyt se srovnáním s pyometrou je?

_________________
Dobrá nálada sice nevyřeší všechny problémy,ale rozhodí tolik lidí,že stojí za to si jí udržet


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13. led. 2007 15:13 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: pon 12. čer. 2006 07:24
Příspěvky: 768
Bydliště: Praha
To Eva
No ale ta čuba berňáka teda musela bejt nakrytá nebo jak?? :oops:

_________________
Dobrá nálada sice nevyřeší všechny problémy,ale rozhodí tolik lidí,že stojí za to si jí udržet


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13. led. 2007 15:21 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
jo utekla jim ale altrazvuk nic neukázal už si přesněnepamatuju jak to bylo, ona jim hodněkrát utekla a taky měla párkrát faleškutak se mi to vše plete-ale myslim že zrovna tenhle případ se sekli s ultrazvukem

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13. led. 2007 15:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 04. črc. 2006 14:55
Příspěvky: 5609
Bydliště: kraslice/ praha
jetak přidám chci se zeptat hlavně asi mudr jakej vliv by mohla mít kastrace na mojí čubinu- snížená fce štítný žlázy špatný klouby
štěnda v jejím stavu opravdu nechcem portože možnost podobných problému u štěnat je poměrně vysoká

_________________
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13. led. 2007 15:31 
Offline
Lidový vypravěč

Registrován: ned 20. srp. 2006 17:58
Příspěvky: 188
Bydliště: Českolipsko
Citace:
davidkova renata píše:
Aha,no vetové to stejně shrnuli pod pyometru. :oops: Fakt ale je,že to co z ní vypadlo teda smrdělo echt :shock: a koberec byl na vyhození.. a z čeho to vzniká a léčba je teda konzervativní stejná jako u pyometry a jak častej ten výskyt se srovnáním s pyometrou je?


Infekce je častějí ascendentní-vzestupná.Po hárání,po porodu,po coitu...nebývá z čista jasna.Nejčastěji po dlouhém hárání.
Léčba endometritidy v začátku onemocnění bývá úspěšná po podání antibiotik nejlépe zároveň s hormonální léčbou.(ale jen málo vetů tu hormonální léčbu umí vést dobře).
Léčba pyometry konzervativně nelze,protože to málo kdo zachytí v počátečním stádiu a hnis se dostane do vejcovodů a i do dutiny břišní,i když se podávají antibiotika.Jen to přibrzdí ten zánětlivý postup a pak se to v těch vejcovodech nebo v dutině břišní zapouzdří,utvoří se abscesy třeba na střevech,játrech.... a jednoho dne to všechno bouchne.
Jinak k tomu krvácení-stará krev smrdí taky strašně-nasládle,ale je to puch.Hnis páchne trochu jinak.Proto musíme co?Po každém hárání aspoň 14 dní očuchávat našim beruškám .pr...

_________________
carpe diem!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13. led. 2007 19:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 23. čer. 2006 16:21
Příspěvky: 105
Bydliště: Vranová Lhota
mudr.z.radotinska píše:
Jinak k tomu krvácení-stará krev smrdí taky strašně-nasládle,ale je to puch.Hnis páchne trochu jinak.Proto musíme co?Po každém hárání aspoň 14 dní očuchávat našim beruškám .pr...

Cenná rada, díky :flowers: Zatím to voní jako menstruace asi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 13. led. 2007 19:48 
Offline
Oprávněný poradce
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. lis. 2006 21:21
Příspěvky: 8242
Bydliště: Luční Chvojno
ještě že mam psa-psa

_________________
"Požaduj hodně, spokoj se s málem. Savvy up!" PNH

stránky Bonyho a Dutchee


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 05. črc. 2007 14:05 
Offline

Registrován: úte 13. bře. 2007 10:30
Příspěvky: 34
Bydliště: Písek
Potřebuju si tu tak nějak vylít srdéčko :oops: většinou se tu řeší straší feny, u kterých již preventivní účinky nejsou takové, ale já teď zvažuju zda dát vykastrovat mimino až bude po prvním hárání(, kdy jsou prý nějaké pozitivní preventivní účinky prokázány). Děsí mě nevrtanost té operace a zděsilo mě i několik pejskařů, co hovořili o radikální povaze změny feny po kastraci. Máte s tím prosím vás někdo zkušenosti? Nejde jen o prevenci, vím že to zní hloupě, ale já jsem si skoro jistá, že bych jí někdy neuhlídala - možná je to hloupost, ale přijde mi, že je taková "dost na psy" - ještě jí sice nebylo půl roku, ale třeba, když vidí něm.ovčáka(na ty je obzvlášť vysazená) rozběhne se k němu a začne se před ním nakrucovat a nabízet se mu. Nemám se psy tolik zkušeností, třeba je to nesmysl, ale i tak se bojím, že jednou budu mít doma 10kříženců a budu je rozdávat kdoví komu, aniž bych si mohla být aspoň trochu jistá, že až si pohrají se štěnětem nešoupnou psa do útulku. mám z toho težkou hlavu, vím, že je to proti přírodě, ale když si vybavím osud, který by mohl čekat případná nechtěná štěňata...Mám pocit, že když už do toho jít tak, hned jak dospěje, aby tam byla nějaká ta prevence. :hmm:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 138 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející tuto poradnu: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v této poradně
Nemůžete odpovídat v této poradně
Nemůžete upravovat své příspěvky v této poradně
Nemůžete mazat své příspěvky v této poradně
Nemůžete přikládat soubory v této poradně

Hledat:
Přejít na:  








Nákupem prostřednictvím tohoto banneru podpoříte všechny zdejší psy na převýchově


Prozdravi.cz



Na Vlčárech krmíme těmito krmivy



Psí poradnu pro vás vytvořil © 2006-2015 Rudolf Desenský - Artemis


Tento web je soukromým majetkem, jakékoliv šíření jeho obsahu nebo jen částí je nelegální a bez souhlasu © Rudolf Desenský - Artemis zakázáno!